background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Ewa Doroszkiewicz

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie sterylizacji instrumentów, materiałów 
opatrunkowych i bielizny zabiegowej 322[01].Z3.02
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
lek. dent. Alicja Jędrzejczyk 
dr n. med. Zofia Marzec-Koronczewska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Ewa Doroszkiewicz 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Halina Śledziona 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[01].Z3.02 
„Wykonywanie  sterylizacji  instrumentów,  materiałów  opatrunkowych  i  bielizny  zabiegowej”, 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu asystentka stomatologiczna.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Podstawowa terminologia Organizacja stanowiska pracy. Sterylizacja 

fizyczna i chemiczna. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz ochrony przeciwpożarowej
 

11 

5.1.1 Ćwiczenia 

11 

5.2. Zasady przygotowania instrumentów, materiałów opatrunkowych 

i bielizny zabiegowej do sterylizacji. Zasady sterylizacji w autoklawie. 
Kontrola procesu sterylizacji, rodzaje wskaźników 

14 

5.2.1 Ćwiczenia 

14 

5.3. Zasady przechowywania sterylnych instrumentów, materiałów 

opatrunkowych i bielizny zabiegowej. Konsekwencje nieprawidłowo 
przeprowadzonej sterylizacji. Zasady znakowania sterylnych pakietów 
z narzędziami, materiałami opatrunkowymi i bielizną zabiegową 

17 

5.3.1 Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć uczniów 

20 

7.  Literatura 

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  asystentka  stomatologiczna  z  zakresu 
wykonywania sterylizacji instrumentów, materiałów opatrunkowych i bielizny zabiegowej. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 
aby mógł korzystać z poradnika, 

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia,  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 
nauczania – nauczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego, ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

322[01].Z3 

Sterylizacja i dezynfekcja 

 

322[01].Z3.01 

Wykonywanie dezynfekcji 

instrumentów i stanowisk 

pracy 

322[01].Z3.02 

Wykonywanie sterylizacji 

instrumentów, materiałów 

opatrunkowych i bielizny 

zabiegowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

korzystać z technologii informacyjnej, 

 

wykonywać prace zgodnie z zasadami bhp, 

 

obsługiwać  urządzenia techniczne, 

 

obsługiwać komputer , 

 

pracować w grupie i indywidualnie 

 

wykorzystywać  wiedzę  z  zakresu  anatomii  i  fizjologii  i  patologii  komórek  ,  tkanek, 
układów organizmu człowieka 

 

wykorzystywać  wiedzę  z  zakresu  funkcji  komórek  ,  tkanek,  układów  organizmu 
człowieka  

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska 

 

posługiwać się terminologią farmakologiczną, 

 

scharakteryzować grupy leków, 

 

wyjaśnić mechanizmy działania leków, 

 

charakteryzować ważniejsze postacie leków, 

 

posługiwać się nazwami leków oraz ich synonimami, 

 

określać termin ważności leku, 

 

określać zasady i techniki podawania leku, 

 

charakteryzować  środki  lecznicze  i  materiały  stosowane  w  profilaktyce  i  terapii 
stomatologicznej, 

 

stosować leki i środki opatrunkowe podczas udzielania pierwszej pomocy, 

 

określać  zasady  przechowywania  i  ewidencjonowania  leków  stosowanych  w  gabinecie 
stomatologicznym, 

 

stosować dokumenty prawne, normalizujące dystrybucję leków, 

 

wyjaśniać  zdrowotne  i  społeczne  skutki  niewłaściwego  i  nadmiernego  przyjmowania 
leków,  przeprowadzić  działania  edukacyjne  na  temat  zasad  przyjmowania  leków  oraz 
niebezpieczeństwa samoleczenia i nadużywania leków 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić terminy: sterylizacja, aseptyka, 

 

rozróżnić metody sterylizacji, 

 

scharakteryzować chemiczne metody sterylizacji, 

 

określić zasady przeprowadzania sterylizacji chemicznej, 

 

scharakteryzować fizyczne metody sterylizacji, 

 

określić zasady przeprowadzania sterylizacji fizycznej, 

 

scharakteryzować etapy przygotowywania instrumentów  

 

do sterylizacji, 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  do  przygotowywania  instrumentów  stomatologicznych, 
materiałów  opatrunkowych  i  bielizny  zabiegowej przeznaczonych  do sterylizacji,  zgodnie 
z wymaganiami ergonomii, 

 

przygotować  pakiety  z  narzędziami,  materiałami  opatrunkowymi  i  bielizną  zabiegową 
do sterylizacji, 

 

rozróżnić rodzaje autoklawów, 

 

scharakteryzować mechanizm sterylizacji w autoklawie, 

 

zastosować procedury obsługi autoklawu, 

 

zastosować  przepisy  dotyczące  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 
przeciwpożarowej, 

 

zastosować sposoby kontroli procesu sterylizacji, 

 

oznakować wysterylizowane pakiety, 

 

zastosować  procedury  postępowania  z  wysterylizowanymi  instrumentami,  materiałami 
opatrunkowymi i bielizną zabiegową, 

 

określić  zasady  przechowywania  sterylnych  instrumentów,  materiałów  opatrunkowych 
i bielizny zabiegowej, 

 

określić zagrożenia wynikające z nieprawidłowo przeprowadzonej sterylizacji, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

.......................................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Asystentka stomatologiczna 322[01] 

Moduł: 

Sterylizacja i dezynfekcja 322[01].Z3 

Jednostka modułowa:

 

Wykonywanie 

sterylizacji 

instrumentów, 

materiałów 

opatrunkowych i bielizny zabiegowej 322[01].Z3.02 

Temat: Podstawowe wiadomości i terminologia z zakresu sterylizacji. 

Cel  ogólny:  Stosowanie  podstawowej  terminologii,  metod  sterylizacji,  przepisów  BHP 

i ochrony przeciwpożarowej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  posłużyć się podstawową terminologię z zakresu sterylizacji, 

  rozróżnić metody sterylizacji, 

  zastosować przepisy z zakresu BHP i ochrony przeciwpożarowej. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

dyskusja, 

− 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w grupach, 

− 

praca indywidualna. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

literatura z rozdziału 4.1. poradnika dla ucznia, 

− 

karta ćwiczeń, 

− 

literatura uzupełniająca. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
5.  Podanie uczniom pytań sprawdzających: 

 

Co oznaczają terminy: sterylizacja, aseptyka? 

 

Jakie znasz metody sterylizacji? 

 

Jakie są zasady przeprowadzenia sterylizacji chemicznej? 

 

Na czym polegają fizyczne metody sterylizacji? 

6.  Uczniowie  pracują  w  zespołach  opracowują  metody  sterylizacji,  dokonują  jej  krótkiej 

charakterystyki i opisują jej funkcje. 

7.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność swoich opracowań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8.  Uczniowie zapisują zebrane informacje w karcie ćwiczeń. 
9.  Uczniowie - liderzy poszczególnych grup omawiają metody sterylizacji na forum klasy. 
10.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność zebranych informacji. 
11.  Nauczyciel ocenia uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
Praca domowa 

Nauczyciel prosi, aby uczniowie w domu powtórzyli terminologię z zakresu sterylizacji.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

pytania  sprawdzające  posługiwanie  się  podstawową  terminologią  z  zakresu  sterylizacji, 
przepisów  BHP  i  przeciwpożarowych,  rozróżnianie  metod  sterylizacji,  stosowania  zasad 
obowiązujących przy przygotowywaniu do sterylizacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

.......................................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Asystentka stomatologiczna 322[01] 

Moduł: 

Sterylizacja i dezynfekcja 322[01].Z3 

Jednostka modułowa:

 

Wykonywanie 

sterylizacji 

instrumentów, 

materiałów 

opatrunkowych i bielizny zabiegowej 322[01].Z3.02. 

Temat:  Zasady  przygotowania  instrumentów,  materiałów  opatrunkowych  i  bielizny 

zabiegowej do sterylizacji. 

Cel  ogólny:  Stosowanie  zasad  przygotowania  instrumentów,  materiałów  opatrunkowych 

i bielizny zabiegowej do sterylizacji. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  przygotować instrumenty, materiały opatrunkowe i bieliznę zabiegową do sterylizacji, 

  rozróżnić etapy przygotowania do sterylizacji,  

  zastosować przepisy z zakresu BHP i ochrony przeciwpożarowej. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja, 

− 

pogadanka,  

− 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w grupach,  

− 

praca indywidualna. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

literatura poradnika dla ucznia, 

− 

karta ćwiczeń, 

− 

materiały do sterylizacji, 

− 

opakowania sterylizacyjne, 

− 

literatura uzupełniająca. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
5.  Podanie uczniom pytań sprawdzających: 

 

Jakie  są  etapy  przygotowania  instrumentów,  materiałów  opatrunkowych  i  bielizny 
zabiegowej do sterylizacji? 

 

Jakich zasad należy przestrzegać przy przygotowywaniu do sterylizacji? 

 

Jakich przepisów z zakresu BHP i ochrony przeciwpożarowej należy przestrzegać? 

6.  Uczniowie  pracują  w  zespołach  przedstawiają  etapy  przygotowania  do  sterylizacji, 

dokonują ich krótkiej charakterystyki i opisują ich funkcje. 

7.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność swoich wypowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

8.  Uczniowie zapisują zebrane informacje w karcie ćwiczeń, 
9.  Uczniowie - liderzy poszczególnych grup omawiają etapy przygotowania do sterylizacji na 

forum klasy. 

10.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność zebranych informacji. 
11.  Nauczyciel ocenia uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
Praca domowa 

Nauczyciel  prosi,  aby  uczniowie  w  domu  powtórzyli  etapy  i  zasady  przygotowania 

instrumentów, materiałów opatrunkowych i bielizny zabiegowej do sterylizacji.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

pytania  sprawdzające  posługiwanie  się  podstawową  terminologią  z  zakresu  sterylizacji, 
przepisów  BHP  i  przeciwpożarowych,  różnicowanie  etapów  przygotowania  do 
sterylizacji, znajomości zasad obowiązujących przy przygotowywaniu do sterylizacji

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Podstawowa  terminologia.  Organizacja  stanowiska  pracy. 

Sterylizacja  fizyczna  i  chemiczna.  Przepisy  dotyczące 
bezpieczeństwa 

higieny 

pracy 

oraz 

ochrony 

przeciwpożarowej. 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Porównaj sterylizację suchym powietrzem i tlenkiem etylenu. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres,  sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonane w grupach 4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokładnie materiał nauczania z poradnika dla ucznia, 
2)  narysować tabelkę wg wzoru, 
3)  uzupełnić tabelkę, 
4)  zaprezentować wyniki. 
 

 

Suche powietrze 

Tlenek etylenu 

zalety 

 
 
 
 

 

wady 

 
 
 
 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartka papieru, 

 

tabelka, 

 

długopis. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  Rozporządzenia  Rady  Ministrów  z  dnia  03.07.2001 r.  (Dz. U. nr 120/01, 

poz.  1276)  wypisz  warunki  technologiczne  jakie  powinny  spełniać  urządzenia  elektryczne 
znajdujące się w gabinecie stomatologicznym

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres,  sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonane w grupach 4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokładnie materiał nauczania z poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować  treść  Rozporządzenia  Rady  Ministrów  z  dnia  03.07.2001 r. 

(Dz. U. nr 120/01, poz. 1276) pod kątem zadania z ćwiczenia

,

 

3)  wypisać warunki technologiczne jakie powinny spełniać urządzenia elektryczne znajdujące 

się w gabinecie stomatologicznym

,

 

4)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartka papieru, 

 

Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 03.07.2001 r., 

 

długopis, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Z  poradnika  dla  ucznia  wypisz  negatywne  przykłady  degazacji.  Określ,  w  jaki  sposób 

należy postępować po sterylizacji tlenkiem etylenu. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres,  sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonane w grupach 4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokładnie materiał nauczania z poradnika dla ucznia, 
2)  wypisać negatywne przykłady degazacji, 
3)  określić sposoby prawidłowego postępowania po sterylizacji tlenkiem etylenu

,

 

4)  pracę przedstawić na forum klasy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartka papieru, 

 

długopis, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z wykazem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Zasady 

przygotowania 

instrumentów, 

materiałów 

opatrunkowych  i  bielizny  zabiegowej  do  sterylizacji. 
Zasady  sterylizacji  w  autoklawie.  Kontrola  procesu 
sterylizacji, rodzaje wskaźników 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj zestawy narzędzi stomatologicznych do sterylizacji w autoklawie. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres,  sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonane w grupach 4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok postępowania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zadbać o bhp i ochronę osobistą, 
4)  przygotować narzędzia do sterylizacji, 
5)  zaprezentować i omówić pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna, 

 

opakowania jednorazowe tzw. rękawy, 

 

narzędzia stomatologiczne, 

 

zgrzewarka, 

 

czasomierz, 

 

stanowisko dydaktyczne w gabinecie stomatologicznym, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

materiały piśmienne. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj zestawy materiału opatrunkowego do sterylizacji w autoklawie. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  powinien  omówić  jego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

zakres,  sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonane w grupach 4-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok postępowania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zadbać o bhp i ochronę osobistą, 
4)  przygotować materiał opatrunkowy do sterylizacji,  
5)  zaprezentować i omówić pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna, 

 

opakowania jednorazowe tzw. rękawy, 

 

materiał opatrunkowy – gaziki, 

 

zgrzewarka, 

 

czasomierz, 

 

stanowisko dydaktyczne w gabinecie stomatologicznym, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

materiały piśmienne. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj zestawy bielizny zabiegowej do sterylizacji w autoklawie. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres,  sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonane w grupach 4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok postępowania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zadbać o bhp i ochronę osobistą, 
4)  przygotować bieliznę zabiegową do sterylizacji,  
5)  zaprezentować i omówić pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna, 

 

opakowania jednorazowe tzw. rękawy, 

 

bielizna zabiegowa, 

 

zgrzewarka, 

 

czasomierz, 

 

stanowisko dydaktyczne w gabinecie stomatologicznym, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

materiały piśmienne. 

 
Ćwiczenie 4 

Opisz mechanizm działania autoklawu na podstawie jego instrukcji obsługi. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres,  sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonane w grupach 4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok postępowania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zadbać o bhp i ochronę osobistą, 
4)  przygotować autoklaw,  
5)  zaprezentować i omówić pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna, 

 

autoklaw, 

 

instrukcja obsługi autoklawu, 

 

stanowisko dydaktyczne w gabinecie stomatologicznym, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

materiały piśmienne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Zasady 

przechowywania 

sterylnych 

instrumentów, 

materiałów 

opatrunkowych 

bielizny 

zabiegowej. 

Konsekwencje 

nieprawidłowo 

przeprowadzonej 

sterylizacji.  Zasady  znakowania  sterylnych  pakietów  z 
narzędziami,  materiałami  opatrunkowymi  i  bielizną 
zabiegową 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj  pomieszczenie  do  przechowywania  narzędzi,  materiałów  opatrunkowych 

i bielizny zabiegowej w gabinecie stomatologicznym.  

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres,  sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonane w grupach 4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok postępowania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zadbać o bhp i ochronę osobistą, 
4)  przygotować schemat pomieszczenia,  
5)  zaprezentować i omówić pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

materiały piśmienne. 

 

Ćwiczenie 2 

Oznacz  pakiety  z  narzędziami  stomatologicznymi  po  sterylizacji.  Zwróć  uwagę  na  różne 

sposoby znakowania. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres,  sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonane w grupach 4 osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok postępowania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zadbać o bhp i ochronę osobistą, 
4)  przygotować pakiety do oznaczania,  
5)  zaprezentować i omówić pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna, 

 

pakiety do oznaczania,  

 

wodoodporny pisak, 

 

pieczątka, 

 

metkownica, 

 

stanowisko dydaktyczne w gabinecie stomatologicznym, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

materiały piśmienne. 

 
Ćwiczenie 3 

Spośród  materiałów  do  pakowania  używanych  do  sterylizacji  wyodrębnij  materiały  do 

pakowania: 

 

narzędzi, 

 

materiałów opatrunkowych, 

 

bielizny zabiegowej. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres,  sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonane w grupach 4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok postępowania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zadbać o bhp i ochronę osobistą, 
4)  dokonać podziału opakowań,  
5)  zaprezentować i omówić pracę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna, 

 

opakowania do sterylizacji, 

 

stanowisko dydaktyczne w gabinecie stomatologicznym, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

materiały piśmienne. 

 

materiały do pakowania używane do sterylizacji, 

 

narzędzia, 

 

materiały opatrunkowe, 

 

bielizna zabiegowa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA   

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  sterylizacji 
instrumentów, materiałów opatrunkowych i bielizny zabiegowej” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 11, 12, 14, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 8, 9,10, 13, 15, 19, 20 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  a,  3.  b,  4.  a, 5. d, 6. c, 7. d, 8. c, 9. a, 10. b, 11. b, 
12. d, 13. a, 14. a, 15. a, 16. a, 17. c, 18. a, 19. b, 20. d. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować sterylizację 

Rozróżnić etapy przygotowania narzędzi do 
sterylizacji 

Zdefiniować pojęcie tyndalizacji 

Opisać warunki jakie powinno spełnić 
pomieszczenie do przechowywania narzędzi po 
sterylizacji  

Określić wskaźniki sterylizacji  

PP 

Rozróżnić wskaźniki biologiczne  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Scharakteryzować czas przechowywania 
wysterylizowanych narzędzi w opakowaniach 

Określić metodę sterylizacji parą wodną pod 
zwiększonym ciśnieniem  

PP 

Zastosować sterylizację chemiczną 

PP 

10 

Określić sposób wyjaławiania narzędzi bez 
opakowania  

PP 

11 

Rozróżnić sposób układania opakowań 
papierowo-foliowych w autoklawie  

12 

Zastosować sterylizację sprzętu 
jednorazowego użytku  

13  Dokonać podziału sterylizacji  

PP 

14  Określić sposób kontroli procesu sterylizacji  

15 

Określić sposób przygotowania autoklawu do 
pracy  

PP 

16  Rozpoznać jałowość narzędzi 

17 

Rozpoznać czynniki wpływające na przebieg 
sterylizacji  

18 

Rozpoznać wskaźniki fizyczne służące do oceny 
sterylizacji 

19  Określić kontrolę wewnętrzną  

PP 

20  Zastosować opisywanie sterylnych narzędzi 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 
 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej karcie odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania wymagają opanowania materiału.  
7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych,  

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Sterylizacja jest to 

a)  postępowanie zapobiegające zakażeniu. 
b)  mechaniczne usuwanie bakterii ze środowiska. 
c)  niszczenie  wszystkich  drobnoustrojów,  zarówno  ich  form  wegetatywnych  jaki 

i przetrwalników. 

d)  chemiczne eliminowanie drobnoustrojów chorobotwórczych. 

 

2.  Etapami przygotowania narzędzi do sterylizacji są 

a)  dezynfekcja, mycie, suszenie, segregowanie, pakowanie. 
b)  mycie, suszenie, wietrzenie, pakowanie. 
c)  dezynfekcja, mycie, dezynfekcja, natłuszczanie. 
d)  mycie, dezynfekcja, suszenie, pakowanie. 

 

3.  Tyndalizacja jest to 

a)  sterylizacja za pomocą środków chemicznych. 
b)  proces  zastępujący  sterylizacje  roztworów  wodnych  wrażliwych  na  temperaturę 

100°C. 

c)  proces zastępujący sterylizację sprzętu medycznego lub płynów. 
d)  zabicie lub usunięcie drobnoustrojów chorobotwórczych. 

 
4.  Pomieszczenie do przechowywania narzędzi po sterylizacji powinno być 

a)  czyste,  suche,  wolne  od  insektów,  niedostępne  dla  ogółu,  o  temperaturze  od  +15°C 

do +25°C. 

b)  czyste, przewiewne, o temperaturze od -5°C do -10°C. 
c)  wydzielone pomieszczenie, suche, o temperaturze od -1°C do +5°C. 
d)  wydzielone  miejsce  w  gabinecie  stomatologicznym  o  temperaturze  pokojowej  18°C, 

przewiewne. 

 
5.  Skuteczność sterylizacji opiera się na wskaźnikach 

a)  biologicznych, atmosferycznych, chemicznych. 
b)  mechanicznych, biologicznych, chorobotwórczych. 
c)  chorobotwórczych, atmosferycznych, chemicznych. 
d)  fizycznych, chemicznych, biologicznych. 

 
6.  Wskaźniki biologiczne informujące o prawidłowo przeprowadzonej sterylizacji to 

a)  wskaźniki wewnętrzne i zewnętrzne. 
b)  temperatura, ciśnienie. 
c)  testy bakteriologiczne, badanie jałowości. 
d)  wskazania termometrów, manometrów. 

 
7.  Maksymalny  czas  przechowywania  wysterylizowanych  narzędzi  w  opakowaniach 

papierowo-foliowych wynosi 
a)  3 lata. 
b)  3 dni. 
c)  3 tygodnie. 
d)  3 miesiące. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

8.  Wykorzystanie pary wodnej pod zwiększonym ciśnieniem jest metodą 

a)  rzadko stosowaną. 
b)  mało dokładną, stosowaną sporadycznie. 
c)  pewną, uniwersalną, szybką, ekonomiczną. 
d)  niedopuszczalną. 

 

9.  Sterylizacja chemiczna stosowana jest 

a)  w sytuacjach awaryjnych, z zachowaniem wszystkich parametrów procesu. 
b)  1 x w miesiącu. 
c)  do sterylizacji wszystkich narzędzi. 
d)  do sterylizacji materiałów opatrunkowych. 

 
10.  Narzędzia wyjaławiane bez opakowania należy 

a)  przechowywać tylko 2 dni. 
b)  natychmiast zużyć. 
c)  używać następnego dnia bez dezynfekcji. 
d)  przechowywać maksymalnie 2 tygodnie. 

 
11.  Optymalny sposób układania przezroczystych opakowań papierowo-foliowych to 

a)  układanie w pionie. 
b)  „folia na folię”, „papier na papier”. 
c)  „folia na papier”. 
d)  „papier na folię”. 

 
12.  Sprzęt jednorazowego użytku może być 

a)  sterylizowany do jego zniszczenia. 
b)  sterylizowany tylko 5 razy. 
c)  sterylizowany 2 razy. 
d)  wykorzystany tylko 1 raz. 

 
13.  W  zależności  od  stopnia  czystości  materiałów  przechodzących  przez  centralną 

sterylizatornię sterylizacje dzielimy na 
a)  brudną, czystą, sterylną. 
b)  zanieczyszczoną, skażoną, czystą. 
c)  brudną i czystą. 
d)  zanieczyszczoną, sterylną. 

 

14.  Kontrola procesu sterylizacji przeprowadzana jest przy pomocy 

a)  przyrządów fizycznych, testów biologicznych, testów chemicznych. 
b)  tylko testów chemicznych. 
c)  kontroli dokonanej przez inspektora BHP i epidemiologa. 
d)  testów fizycznych, kontroli dokonanej przez inspektora BHP. 

 
15.  Przygotowując autoklaw do pracy należy 

a)  umyć  i  zdezynfekować  komorę  autoklawu,  umyć  i  zdezynfekować  zbiornik 

zdemineralizowanej wody, sprawdzić jakość pracy autoklawu. 

b)  sprawdzić jakość pracy poprzez włączenie. 
c)  umyć i zdezynfekować autoklaw przed sterylizacją. 
d)  podłączyć do zasilania na 2 godziny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

16.  Zestaw sterylnych narzędzi może być użyty 

a)  u jednego pacjenta. 
b)  u kilku pacjentów.  
c)  do kilku zabiegów. 
d)  do momentu widocznego zabrudzenia narzędzi. 

 

17.  Czynnikami wpływającymi na przebieg sterylizacji są 

a)  temperatura, czas sterylizacji. 
b)  stosowany środek chemiczny do sterylizacji. 
c)  typ mikroorganizmu, obecność zanieczyszczeń, liczba drobnoustrojów. 
d)  wysokość ciśnienia w autoklawie. 

 
18.  Wskaźniki fizyczne służą do 

a)  kontroli stanu technicznego urządzenia. 
b)  odróżnienia sprzętu poddawanego procesowi wyjaławiania od nie wyjałowionego. 
c)  eksponowania żywych, wysoce opornych spor bakterii w cyklu sterylizacyjnym. 
d)  stwierdzenia  czy  czynnik  sterylizujący  dotarł  do  wnętrza  pakietu  i  spenetrował  jego 

wnętrze. 

 

19.  Kontrolę wewnętrzną przy użyciu wskaźników biologicznych przeprowadza się okresowo 

a)  1 raz w tygodniu. 
b)  1 raz w miesiącu. 
c)  1 raz na kwartał. 
d)  1 raz co pół roku. 

 

20.  Wysterylizowany pakiet musi posiadać informacje dotyczące 

a)  rodzaju wskaźnika kontroli. 
b)  daty przygotowania i sterylizacji. 
c)  osoby sterylizującej pakiet. 
d)  zawartości, daty, numeru autoklawu i numeru cyklu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 

Wykonywanie  sterylizacji  instrumentów,  materiałów  opatrunkowych 
i bielizny zabiegowej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  sterylizacji 
instrumentów, materiałów opatrunkowych i bielizny zabiegowej” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 9,10, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 7, 8, 11, 12, 16 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  b,  3.  d,  4.  d, 5. a, 6. c, 7. c, 8. a, 9. c, 10. c11. b, 
12. c, 13. a, 14. b, 15. c, 16. a, 17. c, 18. b, 19. a, 20. d. 
 
Plan testu 2 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować sposób postępowania 
z narzędziami wyjałowionymi bez opakowania  

Rozpoznać jałowość narzędzi 

Opisać czynniki wpływające na przebieg 
sterylizacji  

Rozpoznać pomieszczenie do przechowywania 
narzędzi po sterylizacji  

Określić kontrolę sterylizacji 

PP 

Rozróżnić działania aseptyczne 

Scharakteryzować sterylizację tlenkiem etylenu 

PP 

Scharakteryzować sterylizację para wodną 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Wskazać czynniki fizyczne sterylizacji 

10  Rozróżnić autoklawy 

11 

Zastosować sterylizację suchym gorącym 
powietrzem 

PP 

12  Scharakteryzować sterylizację plazmową 

PP 

13  Wskazać czynniki fizyczne mycia narzędzi 

14  Rozpoznać osuszanie narzędzi 

15  Rozróżnić opakowania sterylizacyjne 

16  Określić skuteczną sterylizację 

PP 

17  Rozróżnić testy do kontroli sterylizacji  

18 

Określić stosowanie w sterylizacji 
„groszku”samoprzylepnego 

19  Opisać kontrolę sterylizacji 

20 

Wskazać czas przechowywania 
wysterylizowanych narzędzi w opakowaniach 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 
 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Zestaw zawiera 20 zadań. 
5.  Do  każdego  zadania  przyporządkowane  są  4  możliwości  odpowiedzi,  jedna  odpowiedź 

jest prawdziwa. 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  znak  X.  W  przypadku 

pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz X odpowiedź prawidłową. 

7.  Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  otrzymujesz  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

0 punktów.  

8.  Rozwiązuj zadania samodzielnie. 
9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych,  

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Narzędzia wyjałowione bez opakowania należy 

a)  przechowywać tylko 2 dni. 
b)  natychmiast zużyć. 
c)  używać następnego dnia bez dezynfekcji. 
d)  przechowywać maksymalnie 1 miesiąc. 

 

 
2.  Jeden zestaw sterylnych narzędzi może być użyty 

a)  do kilku zabiegów. 
b)  jeden pacjent = jeden zestaw narzędzi. 
c)  ten sam zabieg = kilku pacjentów. 
d)  przez 2 godziny. 

 
3.  Na przebieg sterylizacji wpływ mają następujące czynniki 

a)  temperatura w autoklawie. 
b)  stosowany środek chemiczny. 
c)  czas sterylizacji. 
d)  typ mikroorganizmu, obecność zanieczyszczeń, liczba drobnoustrojów. 

 

4.  Pomieszczenie do przechowywania narzędzi po sterylizacji powinno być 

a)  wydzielone o temperaturze pokojowej, słoneczne. 
b)  wydzielone pomieszczenie, suche. 
c)  czyste pomieszczenie o temperaturze pokojowej. 
d)  czyste, suche, wolne od insektów, niedostępne dla ogółu o temperaturze powierza od 

15°C do 25°C. 

 
5.  Do kontroli stanu technicznego urządzenia służą wskaźniki 

a)  fizyczne. 
b)  chemiczne. 
c)  biologiczne. 
d)  biologiczne i chemiczne. 

 

6.  Aseptyka to 

a)  dezynfekcja. 
b)  niszczenie drobnoustrojów. 
c)  postępowanie zmierzające do jałowości bakteriologicznej. 
d)  niszczenie wirusów. 

 

7.  Do  technologii  wykorzystywanych  w  sterylizacji  niskotemperaturowej  tlenkiem  etylenu 

należą 
a)  pary nadtlenku wodoru. 
b)  ozon, parformaldehyd. 
c)  freon, hydroksyfreon. 
d)  promieniowanie jonizujące. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

8.  Sterylizacją parą wodną przeprowadza się w następujących zakresach temperatur 

a)  134°C, 121°C. 
b)  100°C, 110°C. 
c)  150°C, 121°C. 
d)  140°C, 134°C. 

 

9.  W temperaturze 134°C wyjaławia się 

a)  przedmioty gumowe. 
b)  rękawice chirurgiczne. 
c)  szkło. 
d)  sprzęt z tworzywa sztucznego. 

 

10.  Ze względu na sposób usuwania powietrza z komory autoklawu, autoklawy podzielono na 

a)  zwykłe, specjalne. 
b)  próżniowe, niepróżniowe. 
c)  grawitacyjne, specjalne, próżniowe. 
d)  kasetonowe. 
 

11.  Czynnikiem wyjaławiającym w metodzie sterylizacji suchym gorącym powietrzem jest 

a)  niska temperatur. 
b)  wysoka temperatura. 
c)  ciśnienie atmosferyczne. 
d)  suche powietrze. 

 

12.  Plazma wykorzystywana w sterylizacji plazmowej to 

a)  łatwopalna ciecz. 
b)  stężony środek dezynfekcyjny 
c)  wysoce zjonizowany gaz 
d)  proszek. 

 

13.  Mycie narzędzi powinno odbywać się pod strumieniem 

a)  chłodnej wody. 
b)  gorącej wody. 
c)  wrzącej wody. 
d)  gorącej wody powyżej 60°C. 

 

14.  Celem osuszania narzędzi jest 

a)  a)zapobieganie powstawaniu rdzawych plam. 
b)  b)usunięcie wilgoci(wody). 
c)  c)zadbanie o połysk narzędzi. 
d)  d)ochrona przed zniszczeniem. 

 

15.  Opakowania jednorazowego użytku mogą być wykorzystywane w procesie sterylizacji 

a)  wielokrotnie. 
b)  2 razy. 
c)  1 raz. 
d)  5 razy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

16.  Wirus HIV po 30 minutach w sterylizacji ginie w temperaturze 

a)  56 °C. 
b)  100°C. 
c)  40°C. 
d)  110°C. 

 

17.  Testy do sterylizacji dzielimy na 

a)  2 klasy. 
b)  4 klasy. 
c)  6 klas. 
d)  10 klas. 

 

18.  „Groszek” samoprzylepny FORg służy do 

a)  wykazania ,że formaldehyd przeniknął do środka pakietu. 
b)  kontroli czy pakiet został poddany sterylizacji formaldehydem. 
c)  zamykania pakietu. 
d)  kontroli czy do pakiety przeniknął tlenek etylenu. 

 

19.  Kontrola procesu sterylizacji przeprowadzana jest przy pomocy 

a)  przyrządów fizycznych, testów biologicznych, testów chemicznych. 
b)  tylko testów chemicznych. 
c)  kontroli dokonanej przez inspektora BHP i epidemiologa. 
d)  testów fizycznych, kontroli dokonanej przez inspektora BHP. 

 

20.  Maksymalny  czas  przechowywania  wysterylizowanych  narzędzi  w  opakowaniach 

papierowo-foliowych to 
a)  3 lata. 
b)  3 dni. 
c)  3 tygodnie. 
d)  3 miesiące. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 

Wykonywanie  sterylizacji  instrumentów,  materiałów  opatrunkowych 
i bielizny zabiegowej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7.  LITERATURA 
 

1.  Anusz Z.: Mikrobiologia i parazytologia lekarska. PZWL, Warszawa 1995 
2.  Anusz Z.: Podstawy epidemiologii i kliniki chorób zakaźnych. PZWL Warszawa 1998 
3.  Ayliffe’a  G.,  Hambraeus  A,  Mehtara  S:  Kontrola  zakażeń  szpitalnych,  Polskie 

Towarzystwo Zakażeń Szpitalnych, Kraków 1996 

4.  Ciuruś  M.:  Zapobieganie  zakażeniom  w  gabinetach  zabiegowych  a  jakość  usług 

medycznych. Poradnik praktyczny, Wydawnictwo Adi, Łódź 1999 

5.  Dec  Z.,  Pękacki  J.,  Piegdoń  G.,  Rzewuska  I.:  Wybrane  zagadnienia  z  tematyki  zakażeń 

szpitalnych, Wydanie II, Auxilium Sp. z o.o., Warszawa 1997 

6.  Głądysz  A.,  Juszczyk  J.:  Zakażenia  HIV/AIDS.  Poradnik  dla  stomatologów. 

Wydawnictwo VOLUMED, Wrocław 1996 

7.  Jańczuk  Z.  (red.):  Podręcznik  dla  asystentek  i  higienistek  stomatologicznych. 

Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005 

8.  KTG  SEMIGAT  SA.,  Dezynfekcja  i  sterylizacja.  Ekologia  i  skuteczność,  KTG 

SEMIGAT SA, Warszawa 1995 

9.  Lech  Vern  Barnett  (red.):  Asystowanie  w  stomatologii.  Podręcznik  dla  asystentek 

i higienistek  stomatologicznych.  Wydawnictwo  Medyczne  Urban  &  Partner,  Wrocław 
2006 

10.  Murawska-Ciałowicz  E.,  Zawadzki  M.:  Higiena.  Podręcznik  dla  studentów  wydziałów 

kosmetologii, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2005