background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Alicja Jędrzejczyk 

 
 
 
 
 
 
 
 

Przygotowanie aparatury oraz instrumentów 
stomatologicznych 322[01].Z1.03 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007    

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr n. med. Małgorzata Figurska 
mgr Katarzyna Zarębska 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Alicja Jędrzejczyk 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Halina Śledziona 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  podstawę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[01].Z1.03 
„Przygotowanie aparatury oraz instrumentów stomatologicznych”, zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu asystentka stomatologiczna. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1. WyposaŜenie podstawowe 

11 

5.1.1.Ćwiczenia 

11 

5.2. WyposaŜenie specjalistyczne i pomocnicze 

13 

5.2.1.Ćwiczenia 

13 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

15 

7.

 

Literatura 

29 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE  
 

Przekazujemy  państwu  „Poradnik  dla  nauczyciela”,  który  będzie  pomocny 

w przyswajaniu  wiedzy  i  umiejętności  dotyczącej  przygotowania  i  zastosowania  aparatury 
i instrumentów  stomatologicznych  oraz  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  zawodzie 
asystentka stomatologiczna.  

 W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  w  których  wyszczególniono  jakie  umiejętności  powinien  posiadać 
uczeń przed przystąpieniem do realizacji jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia, pokazują jakie umiejętności uczeń opanuje po przeprowadzeniu procesu 
kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ć

wiczenia  do  samodzielnego  wykonania  przez  ucznia  zawierające  wskazówki  do 

realizacji, zalecane metody nauczania-uczenia oraz środki dydaktyczne, 

 

sprawdzian postępów pomoŜe ocenić poziom wiedzy ucznia po wykonaniu ćwiczeń,  

 

ewaluacja    osiągnięć,  po  zrealizowaniu  wszystkich  tematów  jednostki  modułowej 
pozwoli ocenić poziom nabytych umiejętności w procesie kształcenia, 

 

wykaz literatury.

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następujących  metod  nauczania:  pogadanki,  ćwiczeń 
praktycznych, dyskusji dydaktycznej, metody przypadków.

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  od  samodzielnej  do 

zespołowej.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

322[01].Z1 

Organizacja pracy 

w gabinecie 

stomatologicznym 

 

322[01].Z1.01 

Przygotowanie gabinetu 

stomatologicznego do pracy 

 

322[01].Z1.02 

Przygotowanie materiałów 

stomatologicznych 

322[01].Z1.03 

Przygotowanie aparatury 

oraz instrumentów 

stomatologicznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej i ochrony 
ś

rodowiska, 

 

stosować podstawy dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie stomatologicznym, 

 

stosować leki uŜywane w leczeniu chorób jamy ustnej, 

 

stosować klasyfikację materiałów stomatologicznych, 

 

planować wyposaŜenie gabinetu zgodnie z przepisami i zasadami ergonomii, 

 

pracować w zespole stomatologicznym, 

 

nawiązywać i utrzymywać kontakty międzyludzkie, 

 

stosować przepisy prawa i zasady ekonomiki w ochronie zdrowia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić  zakres  czynności  i  zabiegów  związanych  z  konserwacją  sprzętu 
stomatologicznego, wykonywanych przez asystentkę stomatologiczną, 

 

określić zasady uŜytkowania fotela stomatologicznego, 

 

określić zasady uŜytkowania oraz bieŜącej konserwacji unitu stomatologicznego, 

 

określić zasady uŜytkowania i konserwacji urządzeń ssących oraz spluwaczki, 

 

scharakteryzować aparaty strumieniowo-ścierne, 

 

określić zasady uŜytkowania oraz bieŜącej konserwacji reflektora, 

 

scharakteryzować  zasady  postępowania  ze  skalerem  ultradźwiękowym  po  wykonaniu 
zabiegu, 

 

określić zastosowanie lamp polimeryzacyjnych oraz zasad ich konserwacji, 

 

określić zasady uŜytkowania i konserwacji mieszalników do amalgamatu,  

 

wykonać  czynności  związane  z  przygotowaniem  aparatury  oraz  instrumentarium 
stomatologicznego do pracy, 

 

przeprowadzić konserwację sprzętu stosowanego w gabinecie stomatologicznym, 

 

określić zasady konserwacji i przechowywania narzędzi stomatologicznych, 

 

przeprowadzić konserwację instrumentów stomatologicznych, 

 

wykonać czynności związane z obsługą autoklawu,  

 

określić zasady uŜytkowania lampy bakteriobójczej,  

 

wykonać czynności związane z obsługą myjki ultradźwiękowej, 

 

określić  zasady  postępowania  z  aparatami  rentgenowskimi  stosowanymi  w  gabinecie 
stomatologicznym, 

 

zinterpretować przepisy dotyczące ochrony przed promieniowaniem jonizującym, 

 

scharakteryzować  sposoby  ochrony  pacjenta  i  personelu  przed  promieniowaniem 
jonizującym, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Asystentka stomatologiczna 322[01] 

Moduł: 

Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym 322[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Przygotowanie 

aparatury 

oraz 

instrumentów 

stomatologicznych 322[01].Z1.03 

Temat:   Unit – konserwacja i działanie. 

Cel ogólny:  Przygotowanie i zastosowanie unitu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

 

omówić podstawowe wyposaŜenie unitu, 

 

określić zasady postępowania z końcówkami, 

 

dobrać i scharakteryzować środki do dezynfekcji poszczególnych elementów unitu, 

 

obsługiwać poszczególne elementy unitu i przeprowadzić ich konserwację. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacji pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca zespołowa. 

 
Czas:
 3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura rozdziału 4.1. poradnika dla ucznia, 

 

zarządzenia i instrukcje obsługi, 

 

procedury dotyczące konserwacji unitu, 

 

foliogramy przedstawiające poszczególne procedury, 

 

film dydaktyczny DVD. 

 
Przebieg zajęć 
1.

 

Sprawy organizacyjne: sprawdzenie obecności, przygotowanie stanowisk pracy. 

2.

 

Podanie tematu zajęć. 

3.

 

Wprowadzenie do tematu: 

 

nauczyciel  przeprowadza  pogadankę  na  temat  podstawowych  wiadomości 
dotyczących  uŜytkowania  unitu  w  gabinecie  stomatologicznym  oraz  podstaw  bhp 
pracowników i pacjentów,  

 

nauczyciel objaśnia poszczególne elementy budowy unitu z jednoczesną prezentacją 
ś

rodków dezynfekcyjnych stosowanych do jego poszczególnych elementów, 

 

nauczyciel  prezentuje  poszczególne  końcówki  ze  zwróceniem  uwagi  na  ich 
konstrukcję, przeznaczenie i konserwację. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.

 

Realizacja ćwiczenia: 

 

Praca w grupach 4–5 osobowych: 

 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia i prosi uczniów o propozycje konserwacji unitu, 

 

uczniowie zgłaszają swoje propozycje, a nauczyciel zapisuje je na tablicy, 

 

nauczyciel pokazuje film DVD, omawiający poszczególne etapy przygotowania unitu, 

 

uczniowie  po  zakończonej  projekcji  zaznajamiają  się  z  poleceniem  nauczyciela  
i wykonują w grupach ćwiczenie, 

 

nauczyciel zwraca uwagę na przestrzeganie zasad bhp, 

 

nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek, 

 

po  wykonaniu  ćwiczenia  uczniowie  prezentują  swoje  prace  ze  wskazaniem  na  unicie 
miejsca w którym odbywają się poszczególne procedury przygotowania oraz konserwacji 
końcówek. 

5.

 

Podsumowanie zajęć 

 

w  czasie  prezentacji  prac  uczniowie  wymieniają  swoje  poglądy  i  rozwiązania, 
zwracają uwagę na trudności. 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć uczniów 

 

nauczyciel  ocenia  pracę  grupy  metodą  obserwacji,  zaangaŜowanie  oraz  sposób 
posługiwania  się  nomenklaturą  medyczną  podczas  wykonywania  ćwiczeń  oraz 
końcowy efekt pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Asystentka stomatologiczna 322[01] 

Moduł: 

Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym 322[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Przygotowanie 

aparatury 

oraz 

instrumentów 

stomatologicznych 322[01].Z1.03 

Temat:   Autoklaw działanie i konserwacja. 

Cel ogólny:  Przygotowanie i zastosowanie autoklawu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić rodzaje sterylizacji, 

 

przygotować wsad do sterylizatora, 

 

sprawdzić poprawność procesu sterylizacji, 

 

przeprowadzić sterylizację, 

 

postępować ze sterylnymi narzędziami, 

 

przeprowadzić konserwację autoklawu, 

 

zastosować przepisy bhp. 

 
Metody nauczania–uczenia się:
 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacji pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca zespołowa. 

 
Czas: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura punktu 4.2. poradnika dla ucznia, 

 

film  DVD  z  instruktaŜem  załadunku  autoklawu  i  omówieniem  poszczególnych  faz 
sterylizacji i konserwacji, 

 

autoklaw, zgrzewarka, 

 

wskaźniki kontroli sterylizacji,  

 

instrukcje obsługi, 

 

procedury postępowania z narzędziami. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne: sprawdzenie obecności, przygotowanie stanowisk pracy. 

2.

 

Podanie tematu. 

3.

 

Wprowadzenie do tematu: 

 

nauczyciel  przeprowadza  pogadankę  na  temat  sterylizacji.  W  trakcie  wykładu 
prezentuje  narzędzia  i  materiały  oraz  urządzenia  potrzebne  w  poszczególnych 
procedurach sterylizacyjnych, 

 

nauczyciel prezentuje konserwację autoklawu, 

 

 

uczniowie oglądają film DVD,  

 

uczniowie zapoznają się z urządzeniem i wskaźnikami kontroli, 

 

uczniowie w grupach 4–5 osobowych przystępują do realizacji ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

4.

 

Realizacja ćwiczeń: 

 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania, 

 

uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczenia, 

 

uczniowie zgodnie z instrukcjami wykonują ćwiczenia, 

 

dobierają środki kontroli sterylizacji,  

 

opisują sposób załadunku autoklawu i samego procesu sterylizacji, 

 

opisują sposób konserwacji, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów bhp, 

 

nauczyciel  kontroluje  czy  uczniowie  zrozumieli  polecenie  i  czy  potrafią  je 
wykorzystać w praktyce, 

 

nauczyciel zwraca szczególną uwagę na przestrzeganie zasad bhp. 

5.

 

Podsumowanie zajęć: 

 

uczniowie prezentują wykonane zadania, 

 

demonstrują materiały, urządzenia, narzędzia. 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć uczniów: 

 

nauczyciel ocenia prace uczniów zwracając uwagę na dokładność wykonania pracy, 
uŜywanie fachowego nazewnictwa oraz przestrzeganie zasad bhp, 

 

nauczyciel metoda obserwacji ocenia zaangaŜowanie i efekty końcowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1. 

WyposaŜenie podstawowe  

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj  unit  do  pracy.  Omów  zasady  konserwacji  końcówek:  turbiny,  prostnicy, 

piaskarki i skalera. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  wprowadzić  uczniów 

w  jego  zakres  i  sposób  wykonania.  Podczas  wykonania  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić 
uwagę  na  róŜnice  konserwacji  poszczególnych  elementów.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonane indywidualnie z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zgromadzić narzędzia,  

2)

 

zorganizować stanowisko pracy-unit, 

3)

 

zaplanować tok postępowania, 

4)

 

wykonać tabelę, 

5)

 

zadbać o bhp i ochronę osobistą, 

6)

 

dokonać podziału i sprawdzenia narzędzi,  

7)

 

zaprezentować i omówić pracę. 

 

turbina 

prostnica 

piaskarka 

skaler 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zarządzenia, instrukcje, procedury 

 

przybory piśmienne, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

 

film dydaktyczny, 

 

odzieŜ ochronna, 

 

unit z końcówkami, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź konserwację reflektora. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

sposób  wykonania  i  zasady  bhp.  Podczas  wykonania  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić 
uwagę  na  zagroŜenia  wynikające  ze  złego  uŜytkowania  i  wadliwego  sposobu  konserwacji. 
Ć

wiczenie powinno być wykonane w grupach 4–5 osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zgromadzić narzędzia,  

2)

 

zorganizować stanowisko pracy-unit, 

3)

 

zaplanować tok postępowania, 

4)

 

zadbać o bhp i ochronę osobistą, 

5)

 

przedstawić budowę reflektora,  

6)

 

zaprezentować otrzymane wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zarządzenia, instrukcje, procedury 

 

przybory piśmienne, 

 

odzieŜ ochronna, 

 

reflektor bądź unit z reflektorem, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2. 

WyposaŜenie specjalistyczne i pomocnicze  

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj  tabelę  i  wykonaj  schemat  przeprowadzenia  sterylizacji  w  autoklawie  parowym 

klasy B. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

sposób  wykonania  i  warunki  bhp.  Podczas  wykonania  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić 
uwagę na dobór odpowiedniego programu sterylizacyjnego z zaznaczeniem czy narzędzia są 
opakowane czy nie. Ćwiczenie powinno być wykonane w grupach 4–5 osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować stanowisko pracy, 

2)

 

zgromadzić papier, linijkę, długopis, 

3)

 

zaplanować tok postępowania, 

4)

 

wykonać schemat, 

5)

 

zaprezentować go i omówić. 

 

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

 
 





6. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zarządzenia, instrukcje obsługi autoklawu, 

 

film przedstawiający proces dekontaminacji narzędzi, 

 

autoklaw, 

 

arkusz papieru, linijka, długopis, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Ćwiczenie 2 

Zaprezentuj działanie lampy bakteriobójczej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

sposób  wykonania  i  warunki  bhp.  Podczas  wykonania  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić 
uwagę na procedury związane z konserwacją i bezpiecznym uŜytkowaniem lampy. Ćwiczenie 
powinno być wykonane w grupach 4–5 osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować stanowisko pracy, 

2)

 

zaplanować tok postępowania, 

3)

 

wykonać ćwiczenie, 

4)

 

zaprezentować otrzymane wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schemat, instrukcje obsługi, 

 

lampa bakteriobójcza, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przygotowanie  aparatury 
oraz instrumentów stomatologicznych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 7, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 6, 8, 10, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. d, 4. d, 5. d, 6. a, 7. a, 8. a, 9. b, 10. a, 11. d
12. 
c, 13. d, 14. d, 15. a, 16. a, 17. a, 18. d, 19. c, 20. b. 
 
Plan testu 
 

Nr  

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

Odpowiedź 

Zastosować test działania myjki 
ultradźwiękowej 

Rozpoznać odbiorniki RTG 

Określić zakres obrotów końcówek 
stomatologicznych 

PP 

Wybrać sposób konserwacji końcówek 
stomatologicznych 

Określić środki kontroli biologicznej 
sterylizacji 

Określić testy fizyczne do monitorowania 
procesu sterylizacji 

PP 

Rozpoznać sposób konserwacji skalera 

Określić zakres kontroli chemicznej 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Określić potrzebę stosowania osłony 
w utrząsarce 

10 

Określić stosowanie odbiornika w radiologii 

PP 

11 

Rozpoznać sposób konserwacji narzędzi 

12 

Określić zakres sterylizacji w autoklawach 

13 

Określić sposób postępowania ochronnego 
radiologii 

14 

Rozpoznać wyposaŜenie podstawowe 
gabinetu 

15 

Określić sposób konserwacji końcówek 
stomatologicznych 

16 

RozróŜnić fizyczne parametry działania 
autoklawu 

17 

Określić potrzeby konserwacji narzędzi 

18 

Określić sposób dezynfekcji i mycia 
narzędzi 

19 

Określić rodzaj autoklawu 

PP 

20 

Określić zastosowanie promieniowania UV 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Zestaw zawiera 20 zadań. 

5.

 

Do  kaŜdego  zadania  przyporządkowane  są  4  moŜliwości  odpowiedzi,  jedna  odpowiedź 
jest prawdziwa. 

6.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  znak  X.  W  przypadku 
pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz X odpowiedź prawidłową. 

7.

 

Za  kaŜdą  prawidłową  odpowiedź  otrzymujesz  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
0 punktów.  

8.

 

Rozwiązuj zadania samodzielnie. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 

1.

 

Test folii aluminiowej stosowany jest w 
a)  autoklawach. 
b)  unitach. 
c)  myjkach ultradźwiękowych. 
d)  rentgenach. 

 

2.

 

Zdjęcie rentgenowskie moŜemy wykonać 
a)  tylko na kliszy RTG. 
b)  tylko na płytkach. 
c)  tylko posiadając komputer. 
d)  na kliszy RTG, płytkach fosforowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

3.

 

Obroty powyŜej 250 000/min stosowane są w 
a)  wiertarkach wolnoobrotowych. 
b)  mikrosilnikach. 
c)  wiertarkach szybkoobrotowych. 
d)  turbinach. 

 

4.

 

Końcówki stomatologiczne 
a)  konserwujemy dowolnie. 
b)  zawsze czyścimy po rozebraniu. 
c)  nie wymagają sterylizacji. 
d)  konserwujemy zgodnie z zaleceniem producenta. 

 

5.

 

Sporal jest testem: 
a)  kontroli chemicznej. 
b)  działania autoklawu. 
c)  kontroli fizycznej. 
d)  kontroli biologicznej. 

 

6.

 

Test Bowie-Dicka słuŜy do 
a)  oceny usuwania powietrza z wnętrza sterylizatora. 
b)  kontroli sterylizacji. 
c)  kontroli próŜni. 
d)  czystości narzędzi. 

 

7.

 

Skaler po zabiegu 
a)  zdejmujemy końcówkę do sterylizacji a urządzenie dezynfekujemy. 
b)  sterylizujemy. 
c)  tylko dezynfekujemy. 
d)  zostawiamy do ostygnięcia. 

 

8.

 

Wskaźniki kontroli chemicznej informują nas o 
a)  ekspozycji na czynnik fizyczny. 
b)  stopniu sterylności. 
c)  stopniu dezynfekcji. 
d)  czasie ekspozycji. 

 

9.

 

Pokrywę w utrząsarce stosujemy 
a)  doraźnie. 
b)  zawsze. 
c)  niestosujemy. 
d)  tylko w trakcie transportu. 

 

10.

 

Płytka obrazowa stosowana jest w 
a)  radiowizjografii. 
b)  w protetyce. 
c)  w unicie. 
d)  w reflektorze. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

11.

 

Do konserwacji narzędzi uŜywamy 
a)

 

talku. 

b)

 

smaru uniwersalnego. 

c)

 

płynu dezynfekcyjnego. 

d)

 

oleju parafinowego. 

 

12.

 

Materiały wgłębione, porowate, opakowane moŜemy sterylizować w autoklawach 
a)  klasy S. 
b)  klasy N. 
c)  klasy B. 
d)  wszystkich wymienionych. 

 

13.

 

Zabezpieczenie pacjenta przed promieniowaniem zapewniamy stosując 
a)  fartuch ołowiany. 
b)  okulary. 
c)  szklane przesłony. 
d)  fartuch ołowiany, specjalne okulary, przesłony. 

 

14.

 

Urządzeniem niezaliczanym  do wyposaŜenia podstawowego gabinetu jest 
a)

 

fotel stomatologiczny. 

b)

 

wiertarka. 

c)

 

spluwaczka. 

d)

 

radiowizjograf. 

 

15.

 

Końcówki stomatologiczne 
a)  po umyciu sterylizujemy. 
b)  nie muszą być sterylizowane. 
c)  dezynfekujemy przez zanurzenie w płynach. 
d)  tylko konserwujemy. 

 

16.

 

Parametry określające działanie autoklawu to 
a)  ciśnienie, temperatura i czas. 
b)  tylko ciśnienie. 
c)  tylko czas. 
d)  pojemność. 

 

17.

 

Do niezawodnego działania narzędzia potrzebują 
a)

 

konserwacji. 

b)

 

odpowiednich opakowań. 

c)

 

skutecznych płynów dezynfekcyjnych. 

d)

 

prądu. 

 

18.

 

Dezynfektor słuŜy do 
a)  ręcznego mycia narzędzi. 
b)  tylko do dezynfekcji. 
c)  sterylizacji. 
d)  maszynowego mycia i dezynfekcji narzędzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

19.

 

PróŜnia frakcyjna występuje w autoklawach 
a)  typu S. 
b)  typu N. 
c)  typu B. 
d)  we wszystkich. 

 

20.

 

Promieniowanie UV jest wykorzystywane do 
a)  dezynfekcji chemicznej. 
b)  dezynfekcji fizycznej. 
c)  sterylizacji. 
d)  wyjaławiania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 

Przygotowanie aparatury oraz instrumentów stomatologicznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Test 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przygotowanie  aparatury 
oraz instrumentów stomatologicznych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 5, 6, 7, 8, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 4, 9, 10, 11, 13, 16, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a, 7. b, 8. b, 9. a, 10. a, 11. b, 
12. 
b, 13. d, 14. a, 15. a, 16. d, 17. d, 18. d, 19. d, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić rodzaje dezynfekcji 

Zastosować urządzenia w gabinecie 
stomatologicznym 

PP 

Określić części składowe fotela 
stomatologicznego 

Porównać rodzaje wiertarek 
stomatologicznych 

PP 

Rozpoznać urządzenia potrzebne do 
utrzymania suchości w jamie ustnej 

Opisać procedury postępowania z fotelem 
stomatologicznym 

Wybrać sposób konserwacji reflektora 

Określić sposób dezynfekcji i sterylizacji 
skalera 

Określić sposób przygotowania 
amalgamatu 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

10 

Zastosować testy fizyczne do 
monitorowania sterylizacji 

PP 

11 

Określić materiały do sterylizacji 

PP 

12 

Określić urządzenia do sterylizacji 

13 

Określić rodzaje autoklawów 

PP 

14 

Rozpoznać części składowe badania 
rentgenowskiego 

15 

Rozpoznać wyposaŜenie pracowni 
rentgenowskiej 

16 

Określić rodzaje autoklawów 

PP 

17 

Określić sposób zabezpieczenia pacjenta 

18 

Rozpoznać sposoby utylizacji amalgamatu 

19 

Rozpoznać zastosowanie piaskarki 

20 

Określić właściwości promieniowania 
lampy polimeryzacyjnej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Zestaw zawiera 20 zadań. 

5.

 

Do  kaŜdego  zadania  przyporządkowane  są  4  moŜliwości  odpowiedzi,  jedna  odpowiedź 
jest prawdziwa. 

6.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  znak  X.  W  przypadku 
pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz X odpowiedź prawidłową. 

7.

 

Za  kaŜdą  prawidłową  odpowiedź  otrzymujesz  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
0 punktów.  

8.

 

Rozwiązuj zadania samodzielnie. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Promieniowanie UV jest wykorzystywane do 

a)  dezynfekcji fizycznej. 
b)  dezynfekcji chemicznej. 
c)  sterylizacji. 
d)  wyjaławiania. 

 

2.  Dezynfektor słuŜy do 

a)  ręcznego mycia narzędzi. 
b)  maszynowego mycia i dezynfekcji narzędzi. 
c)  sterylizacji 
d)  tylko do dezynfekcji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

3.  Fotel stomatologiczny charakteryzuje się brakiem 

a)  siedziska. 
b)  podłokietników. 
c)  lampy. 
d)  podgłówka. 

 
4.  Do 15 000 obrotów/min. mają wiertarki 

a)  turbiny. 
b)  wolnoobrotowe. 
c)  mikrosilniki. 
d)  szybkoobrotowe. 

 
5.  Do odsysania szybkiego śliny w duŜej ilości stosujemy 

a)  ślinociąg. 
b)  ssak. 
c)  wałeczki włókninowe. 
d)  wałeczki z ligniny. 

 
6.  Fotel stomatologiczny 

a)  wymaga dezynfekcji i konserwacji. 
b)  nie wymaga dezynfekowania. 
c)  nie wymaga konserwacji. 
d)  moŜe być na kółkach. 

 
7.  śarówkę w reflektorze 

a)  wymienia tylko serwisant. 
b)  wymieniamy po ostygnięciu reflektora. 
c)  zmieniamy gdy jest brudna. 
d)  moŜemy zakładać o dowolnej mocy. 

 
8.  Skaler ultradźwiękowy 

a)  nie musi być dezynfekowany. 
b)  musi być podłączony do wody. 
c)  końcówki płuczemy tylko wodą. 
d)  wkładamy do dezynfekcji z narzędziami. 

 
9.  Do zarabiania amalgamatu słuŜy 

a)  wstrząsarka. 
b)  łopatka. 
c)  skaler. 
d)  unistom. 

 
10.  Vacum test 

a)  słuŜy do testowania próŜni. 
b)  jest testem biologicznym. 
c)  jest testem chemicznym. 
d)  sprawdza temperaturę autoklawu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

11.  Końcówki stomatologiczne 

a)  nie muszą być sterylizowane. 
b)  po umyciu sterylizujemy. 
c)  dezynfekujemy przez zanurzenie w płynach. 
d)  tylko konserwujemy. 

 
12.  Do sterylizacji złoŜonych, wgłębionych materiałów słuŜą 

a)  sterylizatory klasy N. 
b)  sterylizatory klasy B. 
c)  sterylizatory klasy S. 
d)  wszystkie. 

 
13.  KaŜdy autoklaw musi posiadać 

a)  próŜnię frakcyjną. 
b)  niską temperaturę. 
c)  destylarkę. 
d)  moŜliwość ustawienia temperatury, ciśnienia i czasu. 

 
14.  Składnikiem nie wchodzącym do badania rentgenowskiego jest 

a)  dezynfekcja. 
b)  radiografia. 
c)  ochrona pacjenta. 
d)  radiologia. 

 
15.  W pracowni rentgenowskiej nie jest wymagane posiadanie 

a)  unitu. 
b)  odbiornika obrazu. 
c)  aparatury rentgenowskiej. 
d)  urządzenia do obróbki fotograficznej. 

 
16.  Autoklawy klasy B 

a)  nie posiadają próŜni. 
b)  nie suszą. 
c)  same myją narzędzia. 
d)  słuŜą do sterylizacji parowej pod ciśnieniem. 

 
17.  Zabezpieczenie pacjenta przed promieniowaniem zapewniamy 

a)  stosując fartuch ołowiany. 
b)  stosując okulary. 
c)  stosując szklane przesłony. 
d)   stosując fartuch ołowiany, specjalne okulary, przesłony. 

 
18.  Amalgamat usuwamy 

a)  razem z odpadami metalowymi. 
b)  wyrzucamy do kanalizacji. 
c)  z odpadami komunalnymi. 
d)  jako odpady specjalne, niebezpieczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

19.  Piaskarka słuŜy do 

a)  usuwania wypełnień. 
b)  polerowania wypełnień. 
c)  odsysania śliny. 
d)  usuwania nalotów nazębnych. 

 
20.  Lampa polimeryzacyjna 

a)  słuŜy do oświetlania jamy ustnej. 
b)  jest całkowicie bezpieczna. 
c)  emituje promieniowanie szkodliwe. 
d)  nie potrzebuje konserwacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 

Przygotowanie aparatury oraz instrumentów stomatologicznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

7.  LITERATURA 
 

1.  Barnett L. V. (red): „Asystowanie w stomatologii”. Urban & Partner, Wrocław 2006 
2.  Jańczuk  Z.:  „Podręcznik  dla  asystentek  i  higienistek  stomatologicznych”.  PZWL, 

Warszawa 1999