background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Alicja Jędrzejczyk 

 
 
 
 
 
 
 
 

Przygotowanie materiałów stomatologicznych 
322[01].Z1.02 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr n. med. Małgorzata Figurska 
mgr Katarzyna Zarębska 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Alicja Jędrzejczyk 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Halina Śledziona 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  podstawę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[01].Z1.02 
„Przygotowanie  materiałów  stomatologicznych”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu asystentka stomatologiczna. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI  
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1. Klasyfikacja materiałów stomatologicznych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Materiały do wypełnień czasowych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Materiały podkładowe 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Materiały do wypełnień stałych i uŜywane w profilaktyce 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. Materiały uŜywane w endodoncji, w protetyce i ortodoncji 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

5.6. Materiały sanitarne i implantologiczne 

21 

5.6.1. Ćwiczenia 

21 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.

 

Literatura 

37 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE  
 

Przekazujemy  Państwu  „Poradnik  dla  nauczyciela”,  który  będzie  pomocny 

w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie asystentka stomatologiczna, przekazywaniu 
wiedzy i umiejętności dotyczących przygotowania materiałów stomatologicznych. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  w  których  wyszczególniono  jakie  umiejętności  powinien  posiadać 
uczeń przed przystąpieniem do realizacji jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia, pokazują jakie umiejętności uczeń opanuje po przeprowadzeniu procesu 
kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  do  samodzielnego  wykonania  przez  ucznia,  zawierające 
wskazówki do realizacji, zalecane metody nauczania-uczenia oraz środki dydaktyczne, 

 

sprawdzian postępów pomoŜe ocenić poziom wiedzy ucznia po wykonaniu ćwiczeń,  

 

ewaluacja osiągnięć, po zrealizowaniu wszystkich tematów jednostki modułowej pozwoli 
ocenić poziom nabytych umiejętności w procesie kształcenia, 

 

wykaz literatury.

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następujących  metod  nauczania:  pogadanki,  pokazu 
z instruktaŜem,  ćwiczeń  praktycznych,  dyskusji  dydaktycznej,  metody  przypadków 
klinicznych.

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  od  samodzielnej  do 

zespołowej.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

322[01].Z1 

Organizacja pracy 

w gabinecie 

stomatologicznym 

 

322[01].Z1.01 

Przygotowanie gabinetu 

stomatologicznego do pracy 

 

322[01].Z1.02 

Przygotowanie materiałów 

stomatologicznych 

322[01].Z1.03 

Przygotowanie aparatury 

oraz instrumentów 

stomatologicznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej i ochrony 
ś

rodowiska, 

 

organizować pracę w gabinecie stomatologicznym, 

 

stosować wiadomości dotyczące budowy anatomicznej, fizjologii i patofizjologii narządu 
Ŝ

ucia, 

 

przeprowadzać badania jamy ustnej, 

 

przeprowadzać wywiad chorobowy, 

 

opracować  plan  profilaktyczno-leczniczy,  stosować  zasady  prowadzenia  dokumentacji 
medycznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

dokonać klasyfikacji materiałów stomatologicznych,  

 

scharakteryzować  materiały  do  wypełnień  czasowych  i  określić  zasady  ich 
przygotowywania,  

 

przygotować materiały do wypełnień czasowych, 

 

rozróŜnić materiały do wypełnień ostatecznych, 

 

scharakteryzować  cementy  fosforanowe,  krzemowe,  karboksylowe  i  wodorotlenkowo-
wapniowe, 

 

określić zasady przechowywania cementów,  

 

określić zasady przygotowywania cementów,  

 

zaplanować pracę i zorganizować stanowisko pracy, 

 

dobrać materiały stomatologiczne do rodzaju zabiegu i wypełnienia, 

 

przygotować  cementy  fosforanowe,  krzemowe,  karboksylowe,  lecznicze  i  tlenkowo-
cynkowo-eugenolowe, 

 

rozróŜnić i określić zastosowanie materiałów złoŜonych, 

 

określić wady i zalety amalgamatu, 

 

określić zasady postępowania z resztkami amalgamatu, 

 

scharakteryzować materiały do wypełniania kanałów korzeniowych, 

 

przygotować materiały do wypełnień kanałów korzeniowych, 

 

scharakteryzować materiały stosowane w protetyce i ortodoncji, 

 

przygotować materiały do wykonania wycisków, 

 

dokonać oceny przygotowanych materiałów stomatologicznych, 

 

określić asortyment i zastosowanie implantów, 

 

scharakteryzować materiały pomocnicze, 

 

scharakteryzować materiały opatrunkowe stosowane w stomatologii, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Asystentka stomatologiczna 322[01] 

Moduł: 

Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym 322[01].Z1. 

Jednostka modułowa: 

Przygotowanie materiałów stomatologicznych 322[01].Z1.02 

Temat:   Materiały czasowe i podkładowe. 

Cel ogólny:   Zastosowanie  i  przygotowanie  wypełnień  stomatologicznych  do  róŜnych 

wypełnień. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przygotować gabinet do przygotowania róŜnych wypełnień stomatologicznych,  

 

zaplanować i zorganizować pracę zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

dokonać  klasyfikacji  materiałów  do  wypełnień  czasowych  i  podkładów  i  określić  ich 
zastosowanie, 

 

dobrać materiały stomatologiczne,  

 

wyposaŜyć stanowisko pracy do przygotowania materiałów stomatologicznych. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka,  

 

pokaz z objaśnieniem i instruktaŜem, 

 

pokaz multimedialny, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacji pracy uczniów: 

 

praca w grupach, 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

prezentacje multimedialne dotyczące wypełnień stomatologicznych, 

 

komputer, 

 

wypełnienia stomatologiczne, 

 

instrumenty stomatologiczne, 

 

instrukcje, 

 

bielizna zabiegowa, 

 

aparatura stomatologiczna. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne ( sprawdzenie obecności, przygotowania do zajęć). 

2.

 

Podanie tematu zajęć. 

3.

 

Wprowadzenie do tematu: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

nauczyciel przeprowadza pogadankę na temat organizacji pracy w gabinecie zgodnie 
z zasadami  ergonomii,  omawia  wyposaŜenie  gabinetu  w  asystor  na  którym 
asystentka przygotowuje materiały stomatologiczne, 

 

pokazuje materiały czasowe i podkładowe z omówieniem ich przeznaczenia, 

 

zwraca uwagę na sposoby ich przygotowania, 

 

nauczyciel  pokazuje  instrukcje  obsługi,  zwraca  szczególną  uwagą  na  przepisy 
bezpieczeństwa, 

 

nauczyciel demonstruje uczniom jak naleŜy zarabiać i jakimi narzędziami materiały 
czasowe i podkładowe, 

 

nauczyciel  zadaje  uczniom  pytanie:  Czym  róŜni  się  przygotowanie  poszczególnych 
preparatów? 

 

dyskusja ,nauczyciel zapisuje na tablicy wszystkie proponowane odpowiedzi, 

 

nauczyciel 

pokazuje 

multimedialną 

prezentację 

dotycząca 

przygotowania 

i moŜliwości wykorzystania wypełnień, 

 

po prezentacji uczniowie przystępują do realizacji ćwiczenia. 

4.

 

Następnie uczniowie przystępują do realizacji ćwiczenia:  

 

praca zespołowa, 

 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania, 

 

uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczenia, 

 

uczniowie po zapoznaniu się z zadaniem przystępują do jego realizacji, 

 

przygotowują wypełnienia czasowe i podkładowe, czytają instrukcje obsługi, 

 

uczniowie  uzasadniają  dobór  narzędzi,  zwracają  uwagę  na  sposób  posługiwania  się 
nimi. 

 
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek, 

 

sprawdza  czy  uczniowie  dobrze  zrozumieli  zadanie  i  czy  prawidłowo  wykonują 
ć

wiczenie, 

 

sprawdza czy zachowane są przepisy bhp. 

 

Praca indywidualna: 

 

uczniowie opisują poszczególne materiały, omawiają sposób ich uŜycia . 

 

5.

 

Podsumowanie zajęć: 

 

kaŜdy uczeń przedstawia wykonane zadanie, 

 

uczniowie dyskutują na temat poprawności wykonania ćwiczenia przez kolegów. 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia. 

 

nauczyciel  ocenia  indywidualnie  metodą  obserwacji  pracę  ucznia,  trafność 
spostrzeŜeń,  przestrzegania  przepisów  bhp,  podejście  do  pacjenta  oraz  końcowe 
efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2  
 

Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Asystentka stomatologiczna 322[01] 

Moduł: 

Organizacja pracy w gabinecie stomatologicznym 322[01].Z1. 

Jednostka modułowa: 

Przygotowanie materiałów stomatologicznych 322[01].Z1.02 

Temat:   Materiały stomatologiczne stosowane do wycisków protetycznych. 

Cel ogólny:   Zastosowanie i dobor materiałów wyciskowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować produkty stosowane w protetyce stomatologicznej, 

 

zaopatrzyć gabinet stomatologiczny w materiały do wycisków, 

 

zaopatrzyć gabinet stomatologiczny w materiały stosowane w protetyce stomatologicznej 
i ortodoncji, 

 

przygotować materiały stomatologiczne do zabiegów. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka,  

 

pokaz z objaśnieniem i instruktaŜem, 

 

pokaz multimedialny, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacji pracy uczniów: 

 

praca w grupach, 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

pokazy dydaktyczne z instruktaŜem, 

 

podręcznik, 

 

prezentacje multimedialne, 

 

komputer, 

 

instrumenty stomatologiczne, 

 

materiały stomatologiczne, 

 

instrukcje zarabiania mas wyciskowych, 

 

bielizna zabiegowa, 

 

aparatura stomatologiczna. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne ( sprawdzenie obecności, przygotowania do zajęć). 

2.

 

Podanie tematu zajęć. 

3.

 

Wprowadzenie do tematu: 

 

nauczyciel  przeprowadza  pogadankę  na  temat  materiałów  do  wycisków,  zwraca 
uwagę na podział ze względu na zastosowanie, 

 

nauczyciel prezentuje uczniom róŜne preparaty , róŜnych firm i dzieli je na grupy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

 

uczniowie  oglądają  prezentację  multimedialną,  wykonują  notatki,  zapisują  swoje 
spostrzeŜenia, 

 

nauczyciel  zwraca  uwagę  na  róŜnice  w  sposobie  przygotowania  materiałów  i  ich 
właściwości fizycznych, 

4.

 

Następnie uczniowie przystępują do realizacji ćwiczenia:  

 

praca indywidualna, 

 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania, 

 

uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczenia, 

 

uczniowie po zapoznaniu się z zadaniem przystępują do jego realizacji, 

 

grupują materiały na podstawie zdobytych wiadomości, 

 

wybierają materiał, 

 

uzasadniają swój wybór. 

 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek: 

 

sprawdza  czy  uczniowie  dobrze  zrozumieli  zadanie  i  czy  prawidłowo  wykonują 
ć

wiczenie, 

 

sprawdza czy zachowane są przepisy bhp. 

 

Praca indywidualna: 

 

uczniowie  zarabiają  masę  alginatową  do  wycisku,  porównują  z  masami  innych  typów 
i zapisują swoje spostrzeŜenia. 

 
5.

 

Podsumowanie zajęć: 

 

uczniowie przedstawiają wykonane ćwiczenie, 

 

uczniowie dyskutują na temat doboru narzędzi do przygotowania mas, róŜnic między 
nimi, sposobach przechowywania. 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 

nauczyciel  ocenia  indywidualnie  metodą  obserwacji  pracę  ucznia,  trafność 
spostrzeŜeń, podejście do pacjenta oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1. 

Klasyfikacja materiałów stomatologicznych 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  podziału  materiałów  stomatologicznych  ze  względu  na  zastosowanie 

i przeznaczenie uŜytkowe. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  omówić  jego  zakres, 
sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane 
w grupach 4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować artykuły piśmienne,  

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

zaplanować tok postępowania, 

4)

 

wykonać tabelę, 

5)

 

zadbać o bhp i ochronę osobistą, 

6)

 

dokonać podziału,  

7)

 

zaprezentować otrzymane wyniki. 

 

Podział wg zastosowania 

Podział wg przeznaczenia 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

broszury i instrukcje, 

 

artykuły piśmienne, 

 

odzieŜ ochronna, 

 

materiały wypełnieniowe, 

 

narzędzia do przygotowania materiałów, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Ćwiczenie 2 

Dokonaj podziału tabelarycznego materiałów podkładowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  omówić  jego  zakres, 
sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane 
w grupach 4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować artykuły piśmienne,  

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

zaplanować tok postępowania, 

4)

 

wykonać tabelę, 

5)

 

zadbać o bhp i ochronę osobistą, 

6)

 

dokonać podziału,  

7)

 

zaprezentować otrzymane wyniki. 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

broszury i instrukcje, 

 

artykuły piśmienne, 

 

odzieŜ ochronna, 

 

materiały wypełnieniowe, 

 

narzędzia do przygotowania materiałów, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2. 

Materiały do wypełnień czasowych 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj  cement  cynkowo-siarczanowy  do  czasowego  zamocowania  korony  i  do 

opatrunku. WskaŜ róŜnice w konsystencji. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  omówić  jego  zakres, 
sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane 
w grupach 4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zgromadzić odpowiednie narzędzia i wypełnienia,  

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

zaplanować tok postępowania,  

4)

 

zadbać o bhp i ochronę osobistą, 

5)

 

wykonać polecenie i zarobić preparat, 

6)

 

zaprezentować otrzymane wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

broszury i instrukcje, 

 

artykuły piśmienne, 

 

odzieŜ ochronna, 

 

materiały wypełnieniowe, 

 

narzędzia do przygotowania preparatu, 

 

cement cynkowo-siarczanowy, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj cement tlenkowo-cynkowo-eugenolowy. Omów jego właściwości. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  omówić  jego  zakres, 
sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane 
w grupach 4-osobowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zgromadzić odpowiednie narzędzia i wypełnienia,  

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

zaplanować tok postępowania,  

4)

 

zadbać o bhp i ochronę osobistą, 

5)

 

wykonać polecenie i zarobić preparat, 

6)

 

zaprezentować otrzymane wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

broszury i instrukcje, 

 

artykuły piśmienne, 

 

odzieŜ ochronna, 

 

materiały wypełnieniowe, 

 

narzędzia do przygotowania preparatu, 

 

cement tlenkowo-cynkowo-eugenolowy, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3. 

Materiały podkładowe 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wpisz do tabeli przykłady odpowiednich cementów. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  omówić  jego  zakres, 
sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane 
w grupach 4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zadbać o bhp i ochronę osobistą, 

3)

 

zaplanować tok postępowania, wykonać tabelę 

4)

 

dokonać podziału cementów, 

5)

 

zaprezentować otrzymane wyniki. 

 

Cementy 

fosforanowe 

Cementy 

polikarboksylowe 

Cementy 

wodorotlenkowo-

wapniowe 

Cementy GI 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

broszury i instrukcje, 

 

artykuły piśmienne, 

 

odzieŜ ochronna, 

 

materiały cementowe, 

 

narzędzia do przygotowania materiałów, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Ćwiczenie 2 

Wybierz  i  przygotuj  cementy  wodorotlenkowo-wapniowe.  Zwróć  uwagę  na  sposoby 

zarabiania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  omówić  jego  zakres, 
sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane 
w grupach 4-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zadbać o bhp i ochronę osobistą, 

3)

 

zaplanować tok postępowania,  

4)

 

dokonać podziału cementów wodorotlenkowo-wapniowych, 

5)

 

wykonać polecenie, 

6)

 

zaprezentować otrzymane wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

broszury i instrukcje, 

 

artykuły piśmienne, 

 

odzieŜ ochronna, 

 

materiały cementowe, 

 

narzędzia do przygotowania cementów, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.4. 

Materiały do wypełnień stałych i uŜywane w profilaktyce 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj wypełnienie krzemowe. Podaj przykłady nazw fabrycznych dwóch preparatów 

krzemowych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  omówić  jego  zakres, 
sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane 
w grupach 4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zgromadzić odpowiednie wypełnienia i narzędzia,  

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

zaplanować tok postępowania,  

4)

 

zadbać o bhp i ochronę osobistą, 

5)

 

przygotować wypełnienie, 

6)

 

zaprezentować otrzymane wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

broszury i instrukcje, 

 

artykuły piśmienne, 

 

odzieŜ ochronna, 

 

materiały wypełnieniowe, 

 

narzędzia do przygotowania wypełnień, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj amalgamat do wypełnienia z uŜyciem wstrząsarki.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  omówić  jego  zakres, 
sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane 
w grupach 4-osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zgromadzić odpowiednie wypełnienia i narzędzia i urządzenia,  

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

zaplanować tok postępowania,  

4)

 

zadbać o bhp i ochronę osobistą, 

5)

 

przygotować wypełnienie, 

6)

 

zaprezentować otrzymane wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

broszury i instrukcje, 

 

artykuły piśmienne, 

 

odzieŜ ochronna, 

 

materiały wypełnieniowe, 

 

narzędzia do przygotowania wypełnień, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.5. 

Materiały uŜywane w endodoncji, w protetyce i ortodoncji 

 
5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj dwa wypełnienia endodontyczne o róŜnym sposobie zarabiania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  omówić  jego  zakres, 
sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane 
w grupach 4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zgromadzić odpowiednie wypełnienia i narzędzia,  

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

zaplanować tok postępowania,  

4)

 

zadbać o bhp i ochronę osobistą, 

5)

 

przygotować wypełnienia, 

6)

 

zaprezentować i omówić pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

broszury i instrukcje, 

 

artykuły piśmienne, 

 

odzieŜ ochronna, 

 

materiały wypełnieniowe, 

 

narzędzia do przygotowania wypełnień, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj masę alginatową do wycisku wg zaleceń producenta. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  omówić  jego  zakres, 
sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane 
w grupach 4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zgromadzić odpowiednią masę wyciskową i narzędzia,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

zaplanować tok postępowania,  

4)

 

zadbać o bhp i ochronę osobistą, 

5)

 

przygotować masę do wycisku, 

6)

 

zaprezentować otrzymane wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

broszury i instrukcje, 

 

artykuły piśmienne, 

 

odzieŜ ochronna, 

 

materiały alginatowe stosowane do wycisków, 

 

narzędzia do przygotowania masy wyciskowej, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.6. 

Materiały sanitarne i implantologiczne 

 
5.6.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj kuleczki z waty do zastosowania w leczeniu stomatologicznym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  omówić  jego  zakres, 
sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane 
w grupach 4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zgromadzić odpowiednie materiały,  

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

zaplanować tok postępowania,  

4)

 

zadbać o bhp i ochronę osobistą, 

5)

 

wykonać ćwiczenie, 

6)

 

zaprezentować otrzymane wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

broszury i instrukcje, 

 

artykuły piśmienne, 

 

odzieŜ ochronna, 

 

wata, 

 

pojemniczek na kuleczki z waty, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj wałeczki z ligniny słuŜące do izolacji od śliny. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”,  nauczyciel  omówić  jego  zakres, 
sposób  wykonania  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane 
w grupach 4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zgromadzić odpowiednie materiały,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

zaplanować tok postępowania,  

4)

 

zadbać o bhp i ochronę osobistą, 

5)

 

wykonać ćwiczenie, 

6)

 

zaprezentować otrzymane wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

broszury i instrukcje, 

 

artykuły piśmienne, 

 

odzieŜ ochronna, 

 

lignina, łopatka, 

 

pojemniczek na wałeczki, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘC UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przygotowanie  materiałów 
stomatologicznych” 

Test składa się z 20 wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 12, 14, 15, 16, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt. 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań-  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne

 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym,  co  4  najmniej  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi: 1. 
b, 2. a, 3. c, 4. c, 5. b, 6. a, 7. a, 8. c, 9. c, 10. b, 11. d, 
12. 
c, 13. a, 14. b, 15. d, 16. c, 17. c, 18. a, 19. a, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić materiały czasowe 

Określić skład materiałów kompozytowych 

PP 

Rozpoznać sposób przygotowania amalgamatu 

Zastosować sposób postępowania z resztkami 
amalgamatu 

RozróŜnić cementy fosforanowe 

Rozpoznać materiały wodorotlenkowo 
wapniowe 

Rozpoznać narzędzia do przygotowania 
materiałów 

Rozpoznać materiały opatrunkowe 

Rozpoznać materiały opatrunkowe 

10 

RozróŜnić materiały stosowane w profilaktyce 
próchnicy 

11 

Rozpoznać materiały tymczasowe 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

12 

Porównać właściwości materiałów do 
wypełnień stałych 

PP 

13 

Rozpoznać rodzaje wypełnień stałych 

14 

Porównać właściwości materiałów do 
wypełnień stałych 

PP 

15 

Zastosować materiały endodontyczne 

PP 

16 

Zastosować cementy wodorotlenkowo-
wapniowe 

PP 

17 

Rozpoznać materiały endodontyczne 

18 

Rozpoznać materiały endodontyczne 

19 

Rozpoznać materiały endodontyczne 

20 

Określić skład amalgamatu 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela  

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

3.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

4.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

5.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

6.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Zestaw zawiera 20 zadań. 

5.

 

Do  kaŜdego  zadania  przyporządkowane  są  4  moŜliwości  odpowiedzi,  jedna  odpowiedź 
jest prawdziwa. 

6.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  znak  X.  W  przypadku 
pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz X odpowiedź prawidłową. 

7.

 

Za  kaŜdą  prawidłową  odpowiedź  otrzymujesz  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
0 punktów.  

8.

 

Rozwiązuj zadania samodzielnie. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych,  

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.

 

Preparatem, który nie naleŜy do materiałów czasowych jest 
a)

 

fleczer. 

b)

 

ormocer. 

c)

 

tlenek cynku z eugenolem. 

d)

 

cement prowizoryczny. 

 

2.

 

Materiały kompozytowe nie mają w swoim składzie 
a)

 

eugenolu. 

b)

 

wypełniacza 

c)

 

Ŝ

ywicy. 

d)

 

substancji polimerycznej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

3.

 

Przygotowanie amalgamatu wymaga 
a)

 

przygotowaniu płytki szklanej. 

b)

 

szpatułki metalowej. 

c)

 

utrząsarki. 

d)

 

a i b prawidłowe. 

 

4.

 

Usuwanie resztek amalgamatu polega na 
a)

 

wyrzuceniu do śmieci. 

b)

 

traktowania jako materiał łatwopalny. 

c)

 

traktowania jako materiał niebezpieczny. 

d)

 

wyrzuceniu do kanalizacji. 

 

5.

 

Do cementów fosforanowych zaliczamy 
a)

 

fleczer. 

b)

 

agatos. 

c)

 

adhesor. 

d)

 

amalgamat. 

 

6.

 

Preparatem nie zaliczanym do grupy cementów wodorotlenkowo-wapniowych jest 
a)

 

Agatos. 

b)

 

Biopulp. 

c)

 

Calxyl. 

d)

 

Calcipulpe.  

 

7.

 

Płytki papierowe słuŜą do 
a)

 

przygotowania materiałów do wypełnień 

b)

 

podawania narzędzi 

c)

 

demonstracji higienicznych 

d)

 

sprawdzania działania wierteł. 

 

8.

 

Materiałem nie zaliczanym do opatrunków jest 
a)

 

wata. 

b)

 

gaza. 

c)

 

ręcznik. 

d)

 

lignina 

 

9.

 

Do wykonania wałeczków chroniących od śliny stosujemy 
a)

 

watę. 

b)

 

gazę. 

c)

 

włókninę. 

d)

 

ligninę. 

 

10.

 

Lakiery uszczelniające naleŜą do 
a)

 

narzędzi chirurgicznych. 

b)

 

materiałów profilaktycznych. 

c)

 

materiałów izolacyjnych. 

d)

 

materiałów wyciskowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

11.

 

Fleczer to 
a)

 

materiał profilaktyczny. 

b)

 

podkład. 

c)

 

materiał endodontyczny. 

d)

 

cement cynkowo-siarczanowy. 

 
12.

 

Fluor nie jest uwalniany przez materiały z grupy 
a)

 

ormocerów. 

b)

 

kompomerów. 

c)

 

amalgamatów. 

d)

 

glassjonomerów. 

 

13.

 

W postaci tzw.flow mogą występować 
a)

 

kompomery. 

b)

 

cementy krzemowe. 

c)

 

fleczer. 

d)

 

ś

rodki do dewitalizacji. 

 

14.

 

Ormocery mają właściwości 
a)

 

kompomerów i fleczeru. 

b)

 

amalgamatów i glassjonomerów. 

c)

 

cementów krzemowych. 

d)

 

kompozytów i i glassjonomerów. 

 

15.

 

Resilon to 
a)

 

materiał tymczasowy. 

b)

 

gutaperka. 

c)

 

masa wyciskowa. 

d)

 

materiał do wypełnień kanałowych. 

 

16.

 

Cementy wodorotlenkowo-wapniowe 
a)

 

uwalniają fluor. 

b)

 

nie działają odontotropowo. 

c)

 

alkalizują środowisko. 

d)

 

zakładamy je z formówkami. 

 

17.

 

Preparatem, którego nie moŜemy zaliczyć do leków endodontycznych jest 
a)

 

Dikamfen. 

b)

 

Biopulp. 

c)

 

Agatos. 

d)

 

Kamfenol. 

 
18.

 

Parapasta jest preparatem do 
a)

 

endodoncji. 

b)

 

wypełnień czasowych. 

c)

 

stosowania w pracowni protetycznej. 

d)

 

wypełnień stałych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

19.

 

Preparatem nie zaliczanym do uszczelniaczy kanałowych jest 
a)

 

ormocer. 

b)

 

Endomethason. 

c)

 

Apexit. 

d)

 

AH Plus. 

 
20.

 

Rtęć wchodzi w skład 
a)

 

ormocerów. 

b)

 

kompozytów. 

c)

 

amalgamatów. 

d)

 

podkładów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 

Przygotowanie materiałów stomatologicznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przygotowanie  materiałów 
stomatologicznych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 13, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 8, 9, 12, 14, 15, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt. 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań-  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:
 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie    16  zadań,  w  tym  co    najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1.  d, 2.  c, 3.  a, 4.  d, 5  a, 6.  d, 7.  a, 8.  c, 9.  d, 10.  b, 11. d, 
12. 
a, 13. a, 14. d, 15. d, 16. b, 17. a, 18. b, 19. c, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać właściwości kompozytów 

Rozpoznać sposoby przygotowania 
materiałów wodorotlenkowo- wapniowych 

Rozpoznać materiały sanitarne 

Rozpoznać właściwości materiałów 
wodorotlenkowo-wapniowych 

Rozpoznać masy wyciskowe 

RozróŜnić masy wyciskowe 

Rozpoznać narzędzia do przygotowania 
materiałów 

Określić właściwości glassjonomerów 

PP 

Określić wypełnienia czasowe 

PP 

10 

RozróŜnić materiały stosowane w profilaktyce 
próchnicy 

11 

Rozpoznać materiały tymczasowe 

12 

Porównać właściwości materiałów do 
wypełnień stałych 

PP 

13 

Rozpoznać rodzaje wypełnień stałych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

14 

Porównać właściwości materiałów do 
wypełnień stałych 

PP 

15 

Zastosować materiały endodontyczne 

PP 

16 

Zastosować cementy wodorotlenkowo-
wapniowe 

PP 

17 

RozróŜnić sposób przygotowania materiałów 
czasowych 

18 

Rozpoznać wypełnienia czasowe 

19 

Rozpoznać materiały podkładowe 

20 

Rozpoznać materiały do uszczelniania brózd 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela  

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

3.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

4.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

5.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

6.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Zestaw zawiera 20 zadań. 

5.

 

Do  kaŜdego  zadania  przyporządkowane  są  4  moŜliwości  odpowiedzi,  jedna  odpowiedź 
jest prawdziwa. 

6.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  znak  X.  W  przypadku 
pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz X odpowiedź prawidłową. 

7.

 

Za  kaŜdą  prawidłową  odpowiedź  otrzymujesz  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
0 punktów.  

8.

 

Rozwiązuj zadania samodzielnie. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 min. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych,  

 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Materiały kompozycyjne 
a)

 

zarabiamy z wodą. 

b)

 

zarabiamy z eugenolem. 

c)

 

zarabiamy z rtęcią. 

d)

 

moŜemy utwardzać światłem. 

 

2.

 

Do zarabiania wodorotlenku-wapnia stosujemy 
a)

 

pistoletu. 

b)

 

miski i łopatki. 

c)

 

jałowej szpatułki i szklanej płytki. 

d)

 

papierowej płytki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

3.

 

Preparatem którego nie moŜemy zaliczyć do materiałów sanitarnych jest 
a)

 

fleczer. 

b)

 

bielizna zabiegowa. 

c)

 

opatrunki. 

d)

 

materiały jednorazowe. 

 

4.

 

Biopulpu nie moŜemy zakładać jako 
a)

 

podkładu. 

b)

 

wkładki endodontyczne. 

c)

 

opatrunku. 

d)

 

wypełnienia stałego. 

 

5.

 

Do zarobienia masy alginatowej potrzeba 
a)

 

miski i łopatki. 

b)

 

odpowiednich opakowań. 

c)

 

skutecznych płynów. 

d)

 

pistoletu. 

 

6.

 

Preparatem nie zaliczanym do mas wyciskowych jest 
a)

 

gips. 

b)

 

alginat. 

c)

 

elastomer. 

d)

 

gutaperka. 

 

7.

 

Płytki szklane słuŜą do 
a)

 

przygotowania materiałów do wypełnień. 

b)

 

podawania narzędzi. 

c)

 

demonstracji higienicznych. 

d)

 

sprawdzania działania wierteł. 

 

8.

 

Glassjonomery mogą być 
a)

 

tylko podkładem. 

b)

 

wypełnieniem endodontycznym. 

c)

 

podkładem i wypełnieniem ostatecznym. 

d)

 

tylko wypełnieniem ostatecznym. 

 

9.

 

Preparatem nie zaliczanym do grupy fleczerów jest 
a)

 

Oxidentin. 

b)

 

Multidentin. 

c)

 

Tymodentin. 

d)

 

Evikrol. 

 

10.

 

Laki szczelinowe naleŜą do 
a)

 

narzędzi chirurgicznych. 

b)

 

materiałów profilaktycznych. 

c)

 

materiałów izolacyjnych. 

d)

 

materiałów wyciskowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

11.

 

Fleczer to  
a)

 

materiał profilaktyczny. 

b)

 

podkład. 

c)

 

materiał endodontyczny. 

d)

 

materiał tymczasowy. 

 

12.

 

Fluor uwalniają 
a)

 

ormocery. 

b)

 

kompozyty. 

c)

 

amalgamaty. 

d)

 

cementy krzemowe. 

 

13.

 

W postaci tzw. Flow mogą występować 
a)

 

kompozyty. 

b)

 

cementy krzemowe. 

c)

 

fleczer. 

d)

 

ś

rodki do dewitalizacji. 

 

14.

 

Kompomery mają właściwości 
a)

 

ormocerów i fleczeru. 

b)

 

amalgamatów i glassjonomerów. 

c)

 

cementów krzemowych. 

d)

 

kompozytów i glassjonomerów. 

 

15.

 

Resilon to 
a)

 

materiał tymczasowy. 

b)

 

gutaperka. 

c)

 

masa wyciskowa. 

d)

 

materiał endodontyczny. 

 

16.

 

Cementy wodorotlenkowo-wapniowe 
a)

 

uwalniają fluor. 

b)

 

działają odontotropowo. 

c)

 

zakwaszają środowisko. 

d)

 

zakładamy je z formówkami. 

 

17.

 

Z wodą zarabiamy 
a)

 

fleczer. 

b)

 

cement fosforanowy. 

c)

 

amalgamat. 

d)

 

gutaperkę. 

 

18.

 

Gutaperka naleŜy do 
a)

 

podkładów. 

b)

 

wypełnień czasowych. 

c)

 

wypełnień stałych. 

d)

 

leków. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

19.

 

Preparatem nie zaliczanym do podkładów jest 
a)

 

cement fosforanowy. 

b)

 

cement karboksylowy. 

c)

 

kompomer. 

d)

 

glassjonomer. 

 

20.

 

Do wypełniania bruzd nie stosujemy 
a)

 

laków na bazie kompomerów. 

b)

 

laków na bazie kompozytów. 

c)

 

Amalgamatów. 

d)

 

glassjonomerów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 

Przygotowanie materiałów stomatologicznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

7.  LITERATURA 
 

1.

 

Brandy H. H.: „Wprowadzenie do implantologii”. Urban & Partner, Wrocław 1998 

2.

 

Jańczuk  Z.:  „Podręcznik  dla  asystentek  i  higienistek  stomatologicznych”.  PZWL, 
Warszawa 2006