background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 
 
 

  
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI  

NARODOWEJ 

 
 
 
 
Drygas Danuta

 

 

 
 
 
 

Dobieranie  zabiegów  rehabilitacyjnych  do  możliwości 
i potrzeb pacjenta 322[15].Z1.01 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Wiesława Staszczak 
mgr Lilia Kimber-Dziwisz 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Drygas Danuta 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Jaszczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[15].Z1.01 
„Dobieranie  zabiegów  rehabilitacyjnych  do  możliwości  i  potrzeb  pacjenta”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu terapeuta zajęciowy. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1.  Miejsce terapii w procesie rehabilitacji 

13 

5.1.1.  Ćwiczenia 

13 

5.2.  Cele, zadania, etapy i rodzaje rehabilitacji 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Przebieg rehabilitacji i ocena jej skuteczności 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

5.4.  Rehabilitacja w wybranych działach medycyny 

17 

5.4.1.  Ćwiczenia 

17 

5.5.  Podstawowe zasady psychoterapii 

20 

5.5.1.  Ćwiczenia 

20 

5.6.  Podstawowe zasady socjoterapii 

22 

5.6.1.  Ćwiczenia 

22 

5.7.  Wskazania  i  przeciwwskazania  stosowania  zabiegów  rehabilitacyjnych 

oraz ich dobór dla dzieci i osób starszych 

23 

5.7.1.  Ćwiczenia 

23 

5.8.  Kompleksowy plan rehabilitacji 

25 

5.8.1.  Ćwiczenia 

25 

5.9.  Ćwiczenia ogólno usprawniające i relaksujące 

26 

5.9.1.  Ćwiczenia 

26 

5.10. Organizacja czasu wolnego, rehabilitacyjnych rekreacja 

27 

5.10.1. Ćwiczenia 

27 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

38 

7.  Literatura 

40 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie terapeuta zajęciowy.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć,  

 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  metod  aktywizujących:  pokaz  z  objaśnieniem,  ćwiczenie 
praktyczne, burza mózgów. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

322[15].Z1.03 

Stosowanie zabiegów 

kinezyterapeutycznych 

i fizykoterapeutycznych 

322.[15].Z1 

Podstawy kompleksowej rehabilitacji  

 

322[15].Z1.04 

Usprawnianie pacjenta 

322[15]. Z1.01 

Dobieranie zabiegów 

rehabilitacyjnych do 

możliwości i potrzeb pacjenta 

322[15].Z1.02 

Posługiwanie się sprzętem 

rehabilitacyjnym 

 

322[15].Z1.05 

Posługiwanie się językiem 

obcym zawodowym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

korzystać z różnych metod pracy, 

 

współpracować w grupie, 

 

rozpoznawać potrzeby zdrowotne pacjenta, 

 

prawidłowo organizować pracę własną i zespołu, 

 

obserwować człowieka w różnych sytuacjach zdrowotnych i chorobowych, 

 

stosować zasady komunikacji interpersonalnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować rodzaje i etapy rehabilitacji, 

 

określić wskazania i przeciwwskazania do stosowania zabiegów rehabilitacyjnych, 

 

podjąć współpracę z członkami zespołu rehabilitacyjnego,  

 

określić cele rehabilitacji pacjentów z różnymi schorzeniami i w różnym wieku, 

 

opracować plany rehabilitacji dla pacjentów z różnymi schorzeniami i w różnym wieku, 

 

określić miejsce terapii w rehabilitacji, 

 

dostosować formy terapii zajęciowej do planów usprawniania pacjentów, 

 

udzielić 

wsparcia 

rozwiązywaniu 

problemów 

życia  codziennego  osoby 

niepełnosprawnej, 

 

zmotywować pacjenta do udziału w zabiegach rehabilitacyjnych, 

 

udzielić  pacjentowi  odpowiedzi  na  pytania  dotyczące  zabiegów  rehabilitacyjnych 
i stosowania sprzętu rehabilitacyjnego, 

 

zorganizować różne formy spędzania czasu wolnego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1  

 

Osoba prowadząca 

........................................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Terapeuta zajęciowy 322[15] 

Moduł:  

 

 

 

Podstawy kompleksowej rehabilitacji 322[15].Z1 

Jednostka modułowa:  

Dobieranie  zabiegów  rehabilitacyjnych  do  możliwości 
i potrzeb pacjenta 322[15].Z1.01 

Temat: Cele, zadania, etapy i rodzaje rehabilitacji. 

Cel ogólny: Poznanie celów, zadań, etapów i rodzajów rehabilitacji. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić cele rehabilitacji, 

 

wymienić rodzaje rehabilitacji, 

 

określić skład zespołu rehabilitacyjnego, 

 

wyjaśnić na czym polega rehabilitacja medyczna, 

 

zdefiniować pojęcie kinezyterapii, 

 

określić metody kinezyterapeutyczne, 

 

wyjaśnić pojęcie fizykoterapia, 

 

wyjaśnić na czym polega masaż, 

 

wyjaśnić na czym polega rehabilitacja społeczna, 

 

wyjaśnić na czym polega rehabilitacja zawodowa. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy, 

 

rzutnik pisma. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy. 

 

Realizacja zajęć 
1.  Określenie pojęcia rehabilitacja. 

Rehabilitacja  jest  całością  starań  podejmowanych  wobec  osoby  niepełnosprawnej. 

Wykracza ona poza pomoc doraźną, mobilizuje i rozwija istniejący potencjał psychofizyczny, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Dąży  do  odzyskania  przez  daną  osobę  dotychczasowego  miejsca  w  społeczeństwie  lub 

uzyskanie nowego. 

Ideałem  jest  rehabilitacja  dążąca  do  całkowitego  włączenia  niepełnosprawnego 

w normalne  życie.  Pomoc  udzielana  niepełnosprawnemu  człowiekowi  musi  obejmować 
działania  o  charakterze  socjalnym,  psychologicznym,  pedagogicznym  medycznym 
i technicznym, słowem: ma być obecna we wszystkich obszarach życia. 
 
2.  Cel rehabilitacji. 

Celem rehabilitacji jest przystosowanie chorego, poszkodowanego czy osoby kalekiej do 

życia codziennego i zmniejszenia stopnia jego zależności od osób drugich.  

Pierwszoplanowym  celem  jest  przywrócenie  choremu  utraconych  sprawności  lub 

wyrobienie sprawności zastępczych, które wyrównują ubytki funkcjonalne. 

 

3.  Ogólny podział rehabilitacji. 
Rehabilitację dzielimy na: 

 

medyczną, 

 

społeczną, 

 

zawodową. 

 
4.  Podstawowe cechy rehabilitacji: 

 

wczesność, 

 

powszechność, 

 

ciągłość, 

 

kompleksowość. 

 
5.  Rehabilitacja medyczna. 

Rehabilitacja  medyczna  ma  przyspieszać  powrót do  zdrowia,  zapobiegać  trwałej utracie 

funkcji chorego układu. Na rehabilitację medyczną składają się: 

 

kinezyterapia, 

 

fizykoterapia, 

 

masaż leczniczy. 

 
6.  Zespół specjalistów do rehabilitacji. 

Liczba  osób  prowadzących  rehabilitację  może  być  różna.  Jest  to  uzależnione  od  stanu 

chorego,  rodzaju  schorzenia,  od  wieku,  sytuacji  zawodowej,  rodzinnej  i  cech  osobowości. 
Podstawowy  zespół  rehabilitacyjny  to:  lekarz-  specjalista  rehabilitacji  medycznej, 
kinezyterapeuta,  fizykoterapeuta,  terapeuta  zajęciowy,  psycholog,  logopeda,  pracownik 
socjalny. 
 
7.  Określenie pojęcia kinezyterapia. 

Kinezyterapia  to  podstawowa  i  najważniejsza  gałąź  rehabilitacji  –  jest  to  leczenie 

ruchem.  Wśród  ćwiczeń  wyróżniamy  te  o  działaniu  miejscowym  –  dotyczące  miejsca  gdzie 
zlokalizowane  jest  schorzenie  oraz  te  o  działaniu  ogólnoustrojowym-  gdzie  do  ćwiczeń 
wykorzystuje  się  zdrowe,  nie  objęte  procesem  chorobowym  części  ciała  i  narządy,  co 
powoduje poprawę wydolności ogólnej, która decyduje o końcowym efekcie leczenia.  

Wśród metod kinezyterapeutycznych wyróżniamy: 

– 

metody  mechaniczne  –  zasadniczym  celem  wykorzystania  czynnika  ruchu  jest 
bezpośrednia i lokalna zmiana właściwości tych tkanek narządu ruchu, które są związane 
z zaburzeniem czynności organizmu,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

– 

neurofizjologiczne  –  do  nauki  nowych  wzorców  ruchowych  wykorzystuje  się  głównie 
odruchy  warunkowe,  czego  efektem  jest  hamowanie  odruchów  patologicznych 
i wyzwalanie reakcji fizjologicznych, 

– 

metody edukacyjne- oprócz powyższych dwóch czynników konieczne staje się włączenie 
świadomości woli i determinacji usprawnionego. 

 
8.  Określenie pojęcia – fizykoterapia. 

Fizykoterapia  jest  to  stosowanie  w  celach  leczniczych  różnego  rodzaju  energii 

wytwarzanej  za  pomocą  aparatury  (ciepłolecznictwo,  krioterapia,  magnetoterapia, 
laseroterapia, elektrolecznictwo). Fizykoterapia pełni rolę pomocniczą  i rzadko stosuje  się  ją 
jako  zabieg  podstawowy.  Wspomaga  ćwiczenia  ruchowe,  ma  działanie  łagodzące  ból 
i bodźcowe. 
 
9.  Określenie pojęcia – masaż leczniczy. 

Masaż  leczniczy  jest  to  wykorzystanie  bodźców  mechanicznych  głównie  w  postaci 

ucisku  na  tkanki  w  celu  wywołania  odczynów  fizjologicznych.  Są  to  techniki  manualne 
stosowane  w  odpowiedniej  kolejności  i  wywierające  wpływ  na  skórę  tkankę  podskórną, 
mięśnie,  torebki  więzadła  stawowe,  a  także  na  układ  krążenia,  nerwowy  i  wewnątrz 
wydzielniczy. 
 
10.  Określenie pojęcia – rehabilitacja społeczna. 

Rehabilitacja społeczna polega na pomocy w: 

– 

zaakceptowaniu siebie samego w zmienionych niekorzystnie warunkach życia, 

– 

uzewnętrznieniu  przez  rodzinę  i  znajomych  postaw  aktywnego  współuczestniczenia 
w zmaganiach z toczącą się chorobą, z dolegliwościami okresu rekonwalescencji, 

– 

zapewnieniu warunków egzystencji materialnej niepełnosprawnemu i jego rodzinie,  

– 

umożliwieniu nauki, korzystania z dóbr kultury,  

– 

likwidowaniu 

barier 

architektonicznych, 

urbanistycznych, 

transportowych 

i w komunikowaniu się, 

– 

integracji niepełnosprawnych. 

 
11.  Określenie pojęcia – rehabilitacja zawodowa. 

Rehabilitacja zawodowa to dobrze dobrane czynności zawodowe. Składają się na nią:  

 

usprawnianie pracą, 

 

poradnictwo zawodowe, 

 

przygotowanie pracy, 

 

awans zawodowy. 
 

12.  Omówienie efektów dyskusji z zaznaczeniem zaangażowania uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 
Uczniowie  dyskutują  o  znaczeniu  rehabilitacji  medycznej,  społecznej  i  zawodowej  dla 
pacjentów z różną niepełnosprawnością. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizacji zajęć i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

............................................. 

Modułowy program nauczania: 

Terapeuta zajęciowy 322[15] 

Moduł:  

 

 

 

Podstawy kompleksowej rehabilitacji 322[15].Z1 

Jednostka modułowa:  

Dobieranie  zabiegów  rehabilitacyjnych  do  możliwości 
i potrzeb pacjenta 322[15].Z1.01 

 

Temat: Rehabilitacja w schorzeniach układu oddechowego. 

Cel ogólny: Poznanie rodzajów rehabilitacji w schorzeniach układu oddechowego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

ustalić cele rehabilitacji oddechowej, 

 

ocenić sprawność układu oddechowego według oceny stopnia duszności, 

 

zmierzyć pojemność płuc, 

 

zastosować usprawnianie ułożeniowe, 

 

zastosować efektywne oddychanie i kaszel, 

 

zastosować kinezyterapię oddechową, 

 

zastosować zabiegi poprawiające sprawność układu oddechowego. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa. 

 
Czas: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik pisma, 

 

foliogramy, 

 

spirometr, 

 

łóżko, 

 

krzesło, 

 

materac,  

 

inhalator, 

 

ustniki. 

 
Przebieg zajęć 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy. 
 
Realizacja zajęć 
1.  Określenie celów rehabilitacji oddechowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Cele to: 

 

przywrócenie  prawidłowej  mechaniki  oddychania  z  udziałem  wszystkich  części  płuca, 
z zachowaniem synergii ruchów oddechowych i rytmiczności oddechu, 

 

uzyskanie pełnego rozluźnienia miejscowego i ogólnego, 

 

zwiększenie ruchów klatki piersiowej i zapobieganie jej zniekształceniom, 

 

rozluźnienie  mięśni  wchodzących  w  skład  obręczy  barkowej,  wydłużenie  fazy 
wydechowej tej części płuca, która wykazuje niedomogę czynnościową,  

 

wzmocnienie mięśni kończyn górnych, szyi, karku i grzbietu, 

 

zmniejszenie zalegania wydzieliny i ułatwienie jej wykrztuszenia, 

 

właściwe wykorzystanie rezerw oddechowych, 

 

zapobieganie powikłaniom. 

 
2.  Ocena sprawności układu oddechowego. 

Tolerancję  wysiłku  ocenia  się  na  podstawie  określenia  stopnia  duszności  według 

następującej zasady: 

 

stopień: duszność po wejściu  na drugie piętro i duszność czasie  szybkiego chodzenia po 
równym terenie lub niewielkiego wzniesienia w normalnym tempie, 

 

stopień:  duszność  po  wejściu  na  pierwsze  piętro  lub  nie  możność  dotrzymania  kroku 
osobie zdrowej w tym samym wieku podczas normalnego chodzenia, 

 

stopień: duszność po wejściu na pół piętra lub duszność podczas chodzenia we własnym 
tempie na terenie równym, 

 

stopień: duszność podczas ubierania się i toalety porannej. 

 
3.  Pomiar pojemności płuc za pomocą spirometru. 
 
4.  Usprawnianie ułożeniowe: 

 

ułożenie na plecach – ułożenie sprzyja oddychaniu przeponowemu, 

 

ułożenie na boku – sprzyja lepszej wentylacji płuca górnego, 

 

pozycja  półsiedząca  –  stosowana  w  upośledzeniu  tkanki  płucnej  i  wzrostu  oporu 
oskrzelowego, 

 

drenaż złożeniowy – sprzyja lepszemu odpływowi wydzieliny z drzewa oskrzelowego. 

 
5.  Nauka efektywnego oddychania i kaszlu. 
 
6.  Kinezyterapia oddechowa. 

Ćwiczenia dzielimy na: 

 

ćwiczenia oddychania przeponowego w ułożeniu na boku, 

 

ćwiczenia oddychania przeponowego w ułożeniu na wznak, 

 

ćwiczenia oddychania dolno żebrowego w ułożeniu na boku zdrowym, 

 

ćwiczenia oddychania żebrowego w ułożeniu na boku zdrowym z unoszeniem kończyny 
górnej strony chorej za głowę w czasie wdechu i z powrotem w czasie wydechu. 

 
7.  Masaż mięśni oddechowych. 
Celem  masażu  jest  rozluźnienie  mięśni  oddechowych  i  szybszą  odnowę  rezerw 
energetycznych.  Masażowi  można  poddawać:  mięśnie  międzyżebrowe  zewnętrzne,  mięśnie 
wdechowe  i  mięśnie  brzucha.  W  celu  wykonania  masażu  mięśni  oddechowych  stosujemy 
następujące elementy: 
– 

oklepywanie – zabieg ma na celu uruchomienie zalegającej wydzieliny. Musi być szybkie 
wykonanie dłonią zwiniętą i palcami złączonymi lub dłonią z luźnymi palcami, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

– 

sprężynowanie  –  zabieg  uruchamiający  wydzielinę.  Polega  na  uciśnięciu  odpowiedniej 
okolicy klatki piersiowej i nagłym zwolnieniu ucisku, 

– 

ćwiczenia ogólnorozwojowe. 

Aby wykonać ćwiczenia należy przestrzegać zasad obciążenia chorych wysiłkiem: 

 

wysiłek powinien uwzględniać stopień uszkodzenia układu oddechowego, 

 

wysiłek nie powinien obejmować bardzo dużych grup mięśniowych, 

 

wysiłek powinien mieć charakter przerywany. 

 
8.  Zabiegi najczęściej wykonywane. 
Do najczęściej wykonywanych zabiegów zaliczamy: inhalacje, zabiegi wodolecznicze. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizacji zajęć i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.  Ćwiczenia 

 

5.1.  Miejsce terapii w procesie rehabilitacji 

 

5.1.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Zaprezentuj różne definicje rehabilitacji wykorzystując dostępną literaturę.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. Ćwiczenie należy wykonać w grupach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować literaturę zawierającą różne definicje rehabilitacji, 
2)  określić głównych twórców rehabilitacji i definicje przez nich utworzone, 
3)  ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
4)  przedstawić wyniki pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca rehabilitacji, 

 

arkusze papieru, 

 

długopisy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2.  Cele, zadania, etapy i rodzaje rehabilitacji 

 
5.2.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Ułóż plan ćwiczeń z zastosowaniem metod mechanicznych, neurofizjologicznych i metod 

edukacyjnych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  określić rodzaje rehabilitacji, 
2)  określić rozwój i właściwości psychomotoryczne człowieka, 
3)  scharakteryzować metody kinezyterapeutyczne, 
4)  ułożyć plan ćwiczeń, 
5)  zaprezentować zaplanowane ćwiczenia, 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

maty lub materace, 

 

sprzęt sportowy (piłki, skakanki), 

 

odtwarzacz CD, 

 

płyty z muzyką. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3.  Przebieg rehabilitacji i ocena jej skuteczności 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zastosuj  metodę  Lovetta  badając  siłę  mięśniową  kończyn  dolnych  u  pacjenta 

(koleżanki/kolegi) 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  określić zasady testowania metodą Lovetta, 
2)  zapisać w sposób prawidłowy wyniki, 
3)  przedstawić wyniki testowania na forum grupy, 
4)  uczestniczyć w dyskusji podsumowującej przebieg ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniami, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

krzesło, 

 

mata, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2  

Zmierz tętno przed i po wysiłku (20 przysiadów) u pacjenta (koleżanki/kolegi). 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić miejsca badania tętna, 
2)  zinterpretować wynik i prawidłowo go zapisać, 
3)  przedstawić swoje wyniki na forum grupy, 
4)  uczestniczyć w dyskusji podsumowującej przebieg ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Środki dydaktyczne: 

– 

łóżko lub krzesło, 

– 

zegarek z sekundnikiem, 

– 

notatnik,  

– 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  mierzenie  ciśnienia  tętniczego  krwi  przed  i  po  wysiłku  u  pacjenta 

(koleżanki/kolegi). 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić miejsce badania ciśnienia tętniczego krwi, 
2)  zmierzyć ciśnienie krwi, 
3)  zinterpretować wynik i prawidłowo go zapisać, 
4)  przedstawić swoje wyniki na forum grupy, 
5)  uczestniczyć w dyskusji podsumowującej przebieg ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

sfigmomanometr rtęciowy, 

 

sfigmomanometr zegarowy, 

 

aparat elektroniczny, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

stetoskop. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.4.  Rehabilitacja w wybranych działach medycyny 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj badanie siły mięśniowej na cykloergometrze. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować wskazania do wykonania badania, 
2)  określić zasady działania cykloergometru, 
3)  wykonać badanie siły mięśniowej, 
4)  przedstawić wyniki na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

cykloergometr, 

 

arkusz papieru, 

 

długopis. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  zasady  rehabilitacji  w  schorzeniach  reumatoidalnych  u  dzieci  i dorosłych  na 

podstawie filmu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć  film  dotyczący  rehabilitacji  w  schorzeniach  reumatoidalnych  u  dzieci 

i dorosłych, 

2)  określić zasady rehabilitacji, 
3)  sporządzić notatkę, 
4)  przedstawić wyniki na forum grupy, 
5)  uczestniczyć w dyskusji podsumowującej ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

dyskusja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Środki dydaktyczne: 

 

telewizor, 

 

odtwarzacz wideo/DVD, 

 

film dotyczący rehabilitacji w schorzeniach reumatoidalnych u dzieci i dorosłych. 

 
Ćwiczenie 3 

Oceń sprawność układu oddechowego u pacjenta (koleżanki/kolegi) – ocena wydolności 

wysiłkowej. 

 

Wskazania do realizacji. 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować stopnie tolerancji wysiłku, 
2)  dokonać oceny wydolności wysiłkowej, 
3)  przedstawić swoje wyniki pracy na forum grupy, 
4)  ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

klatka schodowa (pomieszczenie ze schodami), 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj ułożenia pacjenta w schorzeniach układu oddechowego: 

– 

na boku, 

– 

ułożenie wysokie. 

– 

drenaż ułożeniowy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić wskazania i przeciwwskazania do stosowania różnych ułożeń, 
2)  określić cel zabiegu, 
3)  wykonać różne ułożenia, 
4)  uczestniczyć w dyskusji podsumowującej przebieg ćwiczenia. 

 

Zalecane metody uczenia–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Środki dydaktyczne: 

 

łóżko,  

 

poduszki 

 

koce, 

 

stolik. 

 
Ćwiczenie 5 

Zaplanuj i wykonaj inhalację u pacjenta (koleżanki/kolegi). 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić cel zabiegu, 
2)  określić wskazania i przeciwwskazania do zabiegu, 
3)  scharakteryzować domowe sposoby wykonywania inhalacji, 
4)  zaplanować przebieg inhalacji, 
5)  wykonać inhalację, 
6)  ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

inhalator elektryczny, 

 

inhalator ręczny, 

 

stolik, 

 

krzesło, 

 

serwetka lub lignina, 

 

wazelina, 

 

płyn. 

 

Ćwiczenie 6 

Zaplanuj dowolny trening u chorego psychicznie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić cel treningu, 
2)  zaplanować trening, 
3)  sporządzić notatkę, 
4)  uczestniczyć w dyskusji podsumowującej przebieg ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

brystol, 

 

pisaki. 

 
Ćwiczenie 7 

Określ zasady rehabilitacji po mastektomii. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film dotyczący rehabilitacji po amputacji piersi, 
2)  określić zasady rehabilitacji, 
3)  sporządzić notatkę, 
4)  przedstawić wyniki na forum grupy, 
5)  uczestniczyć w dyskusji podsumowującej ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz,  

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

telewizor, 

 

odtwarzacz wideo/DVD, 

 

film dotyczący rehabilitacji po amputacji piersi. 

 
Ćwiczenie 8 

Zaproponuj plan rehabilitacji u pacjenta po zawale mięśnia sercowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić cel rehabilitacji, 
2)  określić wskazania i przeciwwskazania do rehabilitacji kardiologicznej, 
3)  zaplanować przebieg rehabilitacji, 
4)  przedstawić swoje wyniki na forum grupy, 
5)  uczestniczyć w dyskusji podsumowującej ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

burza mózgów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

5.5.  Podstawowe zasady psychoterapii 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zastosuj metodę relaksacji stosowaną w psychoterapii. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować tekst za pomocą, którego, wprowadzi w stan relaksu, 
2)  dobrać odpowiednią muzykę do relaksu, 
3)  przedstawić swoje wyniki na forum grupy, 
4)  przedyskutować i podsumować przebieg ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materace, 

 

tekst relaksu, 

 

płyta z nagraniem muzyki spokojnej, poważnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

5.6.  Podstawowe zasady socjoterapii 

 
5.6.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Przeprowadź symulację zajęć socjoterapeutycznych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady pozytywnego i negatywnego myślenia, 
2)  określić etapy pracy z grupą, 
3)  podzielić grupę na optymistów i pesymistów, 
4)  przedstawić swoje wyniki pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja okrągłego stołu, 

 

burza mózgów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

5.7.  Wskazania  i  przeciwwskazania  stosowania  zabiegów 

rehabilitacyjnych oraz ich dobór dla dzieci i osób starszych 

 
5.7.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj  i  przeprowadź  ćwiczenia  dla  grupy  dziecięcej  w  wieku  szkolnym  określając 

precyzyjnie: wiek, wydolność i rodzaj schorzenia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować właściwości psychomotoryczne dzieci, 
2)  określić cel ćwiczeń, 
3)  określić wskazania i przeciwwskazania do ćwiczeń, 
4)  zaplanować zestaw ćwiczeń, 
5)  przeprowadzić zaplanowane ćwiczenia, 
6)  ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karimaty lub materace 

 

przybory sportowe, 

 

płyta z muzyką, 

 

odtwarzacz. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaplanuj  i  przeprowadź  ćwiczenia  u  człowieka  w  podeszłym  wieku  z  niedowładem 

połowiczym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić cel ćwiczeń, 
2)  określić wskazania i przeciwwskazania do ćwiczeń, 
3)  zaplanować zestaw ćwiczeń, 
4)  przeprowadzić zaplanowane ćwiczenia, 
5)  ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materace lub karimaty, 

 

krzesła, 

 

przybory sportowe, 

 

odtwarzacz, 

 

płyta z muzyką. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

5.8.  Kompleksowy plan rehabilitacji 

 
5.8.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj rehabilitację u pacjenta po udarze mózgu. 
 
Wskazania do rehabilitacji; 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować kompleksowy plan rehabilitacji, 
2)  wskazać dokumentację, jaką trzeba przeanalizować przed zaplanowaniem rehabilitacji, 
3)  określić cel rehabilitacji, 
4)  określić wskazania i przeciwwskazania do rehabilitacji po udarze mózgu, 
5)  przedstawić swoje wyniki pracy na forum grupy, 
6)  uczestniczyć w dyskusji podsumowującej ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

burza mózgów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

5.9.  Ćwiczenia ogólnousprawniające i relaksujące 

 
5.9.1  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj i wykonaj ćwiczenia ogólnousprawniające dla wybranej grupy pacjentów. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać prawidłowego doboru ćwiczeń ogólno usprawniających, 
2)  określić cel ćwiczeń ogólnousprawniających, 
3)  określić wskazania i przeciwwskazania do ćwiczeń, 
4)  scharakteryzować grupę, w której zaplanujesz i wykonasz ćwiczenie, 
5)  wykonać zaplanowane ćwiczenia, 
6)  uczestniczyć w dyskusji podsumowującej przebieg ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

karimaty lub materace, 

 

przyrządy do ćwiczeń, 

 

płyta z muzyką, 

 

odtwarzacz, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

5.10.  Organizacja  czasu  wolnego,  turnusów  rehabilitacyjnych 

i rekreacja 

 

5.10.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj turnus rehabilitacyjny o typie rekreacyjnym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować  grupę,  dla  której  organizuje  turnus  rehabilitacyjny  i  dokonać 

prawidłowego naboru, 

2)  określić cele turnusu rehabilitacyjnego, 
3)  zaplanować turnus rehabilitacyjny, 
4)  przedstawić wyniki swojej pracy, 
5)  uczestniczyć w dyskusji podsumowującej przebieg ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja panelowa, 

 

burza mózgów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  zabiegów 
rehabilitacyjnych do możliwości i potrzeb pacjenta”

 

 
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 5,10,16,17,18,19, są z poziomu ponad podstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  -  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu  ponad 
podstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. d, 2. a,  3. b, 4. a, 5. c, 6. c, 7. d, 8. c, 9. b, 10. a,  11. c, 
12. c, 13. c, 14. d, 15. c, 16. a, 17. b, 18. b, 19. a, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie rehabilitacji 

Wyjaśnić cechy prawidłowej rehabilitacji 

Rozróżnić kinezyterapię jako metodę 
leczenia 

Rozróżnić elementy składowe 
rehabilitacji zawodowej 

Rozpoznać kategorie przebiegu 
rehabilitacji 

PP 

Wyjaśnić co ocenia polega skala Lovetta 

Określić cel rehabilitacji w ortopedii 
i traumatologii 

Określić cel usprawniania w chorobach 
reumatycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Zdefiniować pojęcie rehabilitacji 
kardiologicznej 

10 

Ocenić sprawność wysiłkową układu 
oddechowego 

PP 

11 

Określić elementy, od których 
uzależnione jest postępowanie 
usprawniające chorego z ogniskowym 
uszkodzeniem mózgu 

12 

Zidentyfikować metody usprawniania 
osób po urazie kręgosłupa 

13 

Zidentyfikować skrzywienia kręgosłupa 

PP 

14 

Wyjaśnić z ilu części składa się zestaw 
ćwiczeń u ludzi starych 

15 

Scharakteryzować cele rehabilitacji 
w psychiatrii 

16 

Scharakteryzować cele psychoterapii 

PP 

17 

Zanalizować charakter zajęć 
socjoterapeutycznych 

PP 

18 

Rozróżnić elementy składowe oceny 
fizjoterapeutycznej 

PP 

19 

Rozróżnić elementy kompleksowego 
planu rehabilitacji 

PP 

20 

Określić technikę ćwiczeń biernych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję  
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  pytań.  Do  każdego  pytania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udziel  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znaki X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie określić odpowiedź prawidłową.  

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż    rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  
 

Powodzenia! 

 
Materiał nauczania: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1.  Rehabilitacja według definicji WHO to 

a)  kompleksowe postępowanie w odniesieniu do osób niepełnosprawnych fizycznie. 
b)  kompleksowe postępowanie w odniesieniu do osób niepełnosprawnych psychicznie. 
c)  postępowanie w stosunku do osób z zaburzeniami somatycznymi. 
d)  postępowanie w odniesieniu do osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie. 

 
2.  Cechą prawidłowej rehabilitacji jest 

a)  kompleksowość. 
b)  trudność w dostępie. 
c)  stosowanie u wybranej grupy pacjentów. 
d)  stosowanie dopiero po przebytej chorobie. 

 
3.  Kinezyterapia to leczenie 

a)  światłem. 
b)  ruchem. 
c)  hydroterapią. 
d)  laseroterapią. 

 
4.  Na rehabilitację zawodową składa się 

a)  usprawnianie pracą. 
b)  likwidowanie barier architektonicznych. 
c)  korzystanie z dóbr kultury. 
d)  odnalezienie swego miejsca wśród bliskich. 

 
5.  Przebieg rehabilitacji ujęty jest w kategoriach 

a)  medycznej. 
b)  psychosocjalnej. 
c)  medycznej, psychosocjalnej, zawodowej. 
d)  zawodowej. 

 
6.  Skala Lovetta ocenia 

a)  stan psychiczny pacjenta. 
b)  wytrzymałość. 
c)  siłę mięśni. 
d)  ciśnienie tętnicze. 

 
7.  Celem rehabilitacji w ortopedii i traumatologii jest 

a)  zachowanie zaburzonej funkcji narządu ruchu. 
b)  poprawienie zaburzonej funkcji narządu ruchu. 
c)  przywrócenie zaburzonej funkcji narządu ruchu. 
d)  zachowanie, poprawienie, przywrócenie zaburzonej funkcji narządu ruchu. 

 
8.  Usprawnianie w niektórych chorobach reumatycznych ma na celu przywrócenie 

a)  minimalnej sprawności. 
b)  sprawności pozwalającej na samoobsługę. 
c)  maksymalnej sprawności. 
d)  sprawności tym odcinkom, które są niesprawne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

9.  Rehabilitacja kardiologiczna to 

a)  przywracanie funkcji serca. 
b)  zespół  działań  zmierzających  do  przywrócenia  sprawności  układu  sercowo –

naczyniowego. 

c)  zespół działań zmierzających do przywrócenia sprawności układu naczyniowego. 
d)  przywrócenie zdolności do wysiłku fizycznego. 

 
10.  Ocenę sprawności wysiłkowej układu oddechowego określa się 

a)  według stopnia duszności. 
b)  według wysiłku fizycznego. 
c)  według duszności spoczynkowej. 
d)  za pomocą spirometru. 

 
11.  Postępowanie  usprawniające  chorego  z  ogniskowym  uszkodzeniem  mózgu  jest 

uzależnione od 
a)  przebiegu choroby. 
b)  okresów choroby. 
c)  przebiegu i okresów choroby. 
d)  objawów choroby. 

 
12.  Podstawową metodą usprawniania osób po urazie kręgosłupa jest 

a)  naświetlanie. 
b)  balneoterapia. 
c)  kinezyterapia. 
d)  magnetoterapia. 

 
13.  Boczne skrzywienia kręgosłupa to 

a)  zniekształcenie piersiowe kręgosłupa. 
b)  zniekształcenia lędźwiowe kręgosłupa. 
c)  skoliozy. 
d)  rotacje kręgów. 

 
14.  Zestaw ćwiczeń dla ludzi starych powinien składać się 

a)  z jednej części. 
b)  z dwóch części wprowadzającej i końcowej. 
c)  z dwóch części głównej i końcowej. 
d)  z trzech części wprowadzającej, głównej i końcowej. 

 
15.  Rehabilitacja w psychiatrii ma na celu 

a)  umożliwienie psychicznie chorym samodzielnej egzystencji. 
b)  podjęcie aktywności życiowej. 
c)  podjęcie integracji społecznej, samodzielną egzystencję i aktywność życiową. 
d)  umożliwienie psychicznie chorym podjęcia pracy. 

 
16.  Celem psychoterapii jest 

a)  rozwój osobowości. 
b)  rozwój fizyczny pacjenta. 
c)  rozwój wiedzy o chorobie. 
d)  udzielanie pomocy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

17.  Zajęcia socjoterapeutyczne mają charakter 

a)  spotkań indywidualnych. 
b)  spotkań grupowych. 
c)  spotkań koleżeńskich. 
d)  spotkań dziecięcych. 

 
18.  Na ocenę fizjoterapeutyczną składają się 

a)  dolegliwości psychiczne. 
b)  wywiad i ocena wydolności czynnościowej. 
c)  badanie moczu. 
d)  badanie morfologiczne. 

 
19.  Kompleksowy plan rehabilitacji powinien obejmować 

a)  usprawnianie ruchowe połączone z treningiem samodzielności i innymi treningami. 
b)  dolegliwości bólowe. 
c)  dolegliwości psychiczne. 
d)  rozmowy indywidualne. 

 
20.  Ćwiczenia bierne są wykonywane 

a)  samodzielnie. 
b)  samodzielnie z oporem. 
c)  przy pomocy drugiej osoby. 
d)  przy napiętych mięśniach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko……………………………………………………………………………. 

 
Dobieranie zabiegów rehabilitacyjnych do możliwości i potrzeb pacjenta

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  zabiegów 
rehabilitacyjnych do możliwości i potrzeb pacjenta” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1, 3, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 2, 6, 9, 12, 13, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. a, 5. d, 6. c, 7. d, 8. b, 9. d, 10. a, 11. a, 
12. b, 13. a, 14. c, 15. d, 16. b, 17. a, 18. d, 19. c, 20. d 
 
Plan testu  
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić cechy rehabilitacji 

Scharakteryzować metody kinezyterapii 

PP 

Zdefiniować pojęcie masażu 

Wyjaśnić pojęcie rehabilitacji medycznej 

Określić zasady testowania metodą Lovetta 

Wyjaśnić na czym polega badanie 
cykloergometrem 

PP 

Określić przeciwwskazania do rehabilitacji 
kardiologicznej 

Zastosować rehabilitację kardiologiczną 

Zastosować drenaż ułożeniowy 

PP 

10 

Wyjaśnić cel oklepywania pleców 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

11 

Zastosować metody usprawniające u dzieci 
z mózgowym porażeniem dziecięcym 

12 

Zastosować rehabilitację w psychiatrii 

PP 

13 

Zastosować rehabilitację u chorych 
onkologicznie 

PP 

14 

Określić cel psychoterapii 

15 

Określić charakter zajęć socjoterapeutycznych 

16 

Określić zabiegi rehabilitacyjne stosowane u 
dzieci 

17 

Zidentyfikować elementy kompleksowego 
planu rehabilitacji 

PP 

18 

Rozróżnić ćwiczenia ogólnousprawniające 

19 

Określić rodzaje czasu wolnego 

20 

Zastosować kryteria kwalifikowania do turnusu 
rehabilitacyjnego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję  
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  pytań.  Do  każdego  pytania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udziel  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znaki X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie określić odpowiedź prawidłową.  

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

 
Materiał nauczania: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1.  Podstawowe cechy rehabilitacji to 

a)  krótkotrwałość. 
b)  kompleksowość. 
c)  stosowanie po zakończeniu choroby. 
d)  wybiórczość. 

 
2.  Wśród metod kinezyterapeutycznych wyróżniamy 

a)  metody neurofizjologiczne. 
b)  metody anatomiczne. 
c)  metody pedagogiczne. 
d)  metody fizykalne. 

 
3.  Masaż jest to 

a)  rozcieranie miejsc chorych. 
b)  stosowanie ugniatania miejsc chorych. 
c)  stosowanie technik manualnych. 
d)  stosowanie oklepywania miejsc chorych. 

 
4.  Rehabilitacja medyczna jest to 

a)  przyspieszenie  powrotu  do  zdrowia  i  zapobieganie  trwałej  utracie  funkcji  chorego 

układu. 

b)  przyspieszenie powrotu do zdrowia przez indywidualne rozmowy z chorym. 
c)  zapobieganie powikłaniom po leczeniu. 
d)  leczenie farmakologiczne. 

 
5.  Zasady testowania metodą Lovetta to 

a)  badanie tętna przed wysiłkiem. 
b)  badanie tętna i ciśnienia po wysiłku. 
c)  badanie tętna i ciśnienia przed wysiłkiem. 
d)  badanie tętna i ciśnienia przed i po wysiłku. 

 
6.  Za pomocą cykloergometru badamy 

a)  chód pacjenta. 
b)  stan psychiczny pacjenta. 
c)  siłę mięśniową. 
d)  stan fizyczny pacjenta. 

 
7.  Przeciwwskazania do rehabilitacji kardiologicznej to 

a)  spadek wagi ciała. 
b)  bladość powłok skórnych. 
c)  brak łaknienia. 
d)  stan fizyczny pacjenta. 

 
8.   Rehabilitacja kardiologiczna to 

a)  przywrócenie zdolności serca po wysiłku. 
b)  działania zmierzające do przywrócenia sprawności układu sercowo-naczyniowego. 
c)  przywrócenie sprawności układu naczyniowego. 
d)  przywrócenie sprawności układu tętniczego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

40 

9.  W  schorzeniach  układu  oddechowego  stosujemy  drenaż  ułożeniowy,  który  polega  na 

ułożeniu chorego  
a)  w pozycji na plecach. 
b)  w pozycji na boku. 
c)  w pozycji wysokiej. 
d)  w pozycji z głową i klatką piersiową opuszczoną w dół. 

 
10.  Oklepywanie pleców ma na celu 

a)  uruchomienie zalegającej wydzieliny. 
b)  pobudzenie do kaszlu. 
c)  pobudzenie ukrwienia skóry. 
d)  zapobieganie sinicy. 

 
11.  Metody usprawniające u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym stosujemy  

a)  od pierwszych tygodni życia. 
b)  po ukończeniu pół roku. 
c)  po ukończeniu pierwszego roku życia. 
d)  po ukończeniu drugiego roku życia. 

 
12.  W psychiatrii wyróżniamy rehabilitację 

a)  wczesną. 
b)  wczesną i późną. 
c)  późną. 
d)  krótkotrwałą. 

 
13.  Plan rehabilitacji chorych onkologicznie składa się z 

a)  aktywizacji, odżywiania, uruchamiania, systemów wsparcia socjalnego, opanowania 

bólu. 

b)  opanowania bólu, wsparcia psychicznego. 
c)  zabiegów fizykalnych. 
d)  zapobiegania chorobom nowotworowym. 

 
14.  Celem psychoterapii jest 

a)  prowadzenie rozmów z chorym. 
b)  pomoc w czynnościach życia codziennego. 
c)  rozładowanie niepożądanych napięć. 
d)  rozwiązywanie problemów socjalnych. 

 
15.  Zajęcia socjoterapeutyczne mają charakter 

a)  rozmów indywidualnych. 
b)  spotkań indywidualnych. 
c)  spotkań grupowych. 
d)  spotkań towarzyskich. 

 
16.  Główne zabiegi rehabilitacyjne u dzieci to 

a)  hydroterapia. 
b)  kinezyterapia. 
c)  krioterapia. 
d)  balneoterapia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

41 

17.  Kompleksowy plan rehabilitacji powinien zawierać 

a)  pomoc psychologiczną, socjalną, uprawnianie, ocenę przydatności zawodowej. 
b)  pomoc psychiczną i społeczną. 
c)  pomoc zawodową i socjalną. 
d)  kinezyterapię. 

 
18.  Ćwiczenia ogólnousprawniające składają się z następujących części 

a)  wstępnej. 
b)  wstępnej i głównej. 
c)  głównej i końcowej. 
d)  wstępnej, głównej i końcowej. 

 
19.  Ze względu na okres w jakim rozpatrywany jest czas wolny, mówimy o 

a)  czasie wolnym krótkim. 
b)  czasie wolnym średnim. 
c)  czasie wolnym krótkim średnim i długim. 
d)  czasie wolnym długim. 

 
20.  W kwalifikowaniu do turnusu rehabilitacyjnego należy wziąć pod uwagę 

a)  stan materialny pacjenta. 
b)  warunki pobytu i program zajęć. 
c)  zabezpieczenie medyczne. 
d)  warunki pobytu, program i zabezpieczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

42 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko……………………………………………………………………………. 

 
Dobieranie zabiegów rehabilitacyjnych do możliwości i potrzeb pacjenta

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

43 

7.  LITERATURA 
 

1.  Bilikiewicz  A.,  Landowski  J.,  Radziwiłowicz  P.:  Psychiatria  repetytorium.  PZWL, 

Warszawa 2003 

2.  Buczkiewicz M.: Rehabilitacja w chorobach mięśniowych. PZWL, Warszawa 1995 
3.  De Walden - Gałuszko K.: Podstawy opieki paliatywnej. PZWL, Warszawa 2004 
4.  Dega W., Malinowska K.: Rehabilitacja medyczna. PZWL, Warszawa 2002 
5.  Garrison Susan J.: Podstawy rehabilitacji i medycyny fizykalnej. PZWL, Warszawa 1997 
6.  Geoff S.: Rehabilitacja w psychiatrii. Pruszków 1999 
7.  Górski S.: Psychoterapia w wychowaniu. IWZZ, Warszawa 1986 
8.  Grodzicki K., Kocemba J., Skalska A.: Geriatria. Via Medica, Gdańsk 2006 
9.  Grzesiuk L. (red.): Psychoterapia. PWN, Warszawa 1994 
10.  Jedynecki A.: Ćwiczenia fizyczne i rehabilitacja. IWZZ, Warszawa 1988 
11.  Jezierski A. (red.): Onkologia. PZWL, Warszawa 2005 
12.  Kaliszewski J.: Rehabilitacja w klinice chorób wewnętrznych. PZWL, Warszawa, 1984 
13.  Kiwerski J. (red): Rehabilitacja medyczna. PZWL, Warszawa 2006 
14.  Kowalik S.: Psychospołeczne podstawy rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Warszawa 

1996 

15.  Kratochwil S.: Psychoterapia. PWN, Warszawa 1990 
16.  Kuch J. (red): Rehabilitacja. PZWL, Warszawa 1989 
17.  Majewski T.: Rehabilitacja zawodowa osób niepełnosprawnych. Warszawa 1995 
18.  Martin S.: Ciało i umysł. Medium, Warszawa 1993 
19.  Meder J.: Trening umiejętności społecznych w rehabilitacji zaburzeń psychicznych. Śląsk 

spółka z o.o wydawnictwo naukowe, Katowice 1999 

20.  Rak – Forum onkologiczne – ProSalute, http://www.prosalute.info/choroba.php?post=57 
21.  Sawicka K. (red): Socjoterapia. CMPPP, Warszawa 1999 
22.  Szewczuk S. (red.): Słownik psychologiczny. Wiedza Powszechna, Warszawa 1989 
23.  Zembaty A. (red.): Fizykoterapia. PZWL, Kraków 2000 
24.  Zielińska-Charszewska  S.:  Rehabilitacja  neurologiczna  chorych  w  domu.  PZWL, 

Warszawa 1986 

25.  Zimmermann - Górska I.: Choroby reumatyczne. PZWL, Warszawa 2004