MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Ewa Walasek

Beata Wawryn-śmuda

Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych

321[04].Z2.02

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy

Radom 2007

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

Recenzenci:

mgr inŜ. ElŜbieta Worobik

mgr inŜ. Jarosław Stępień

Opracowanie redakcyjne:

mgr Edyta Kozieł

Konsultacja:

dr inŜ. Jacek Przepiórka

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 321[04].Z2.02,

„Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik pszczelarz.

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Czynniki wpływające na zdrowie i produkcyjność zwierząt

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Lokalizacja budynków inwentarskich

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Przyczyny chorób zwierząt i profilaktyka

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

17

7. Literatura

26

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz

W poradniku zamieszczono:

− wymagania wstępne,

− cele kształcenia,

− przykładowe scenariusze zajęć,

− ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,

− ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

− literaturę.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone róŜnymi metodami ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np.: samokształcenia kierowanego, tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

321[04].Z2

Produkcja zwierzęca

321[04].Z2.01

śywienie zwierząt

gospodarskich

321[04].Z2.02

Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych

321[04].Z2.03

UŜytkowanie maszyn i urządzeń oraz

obiektów inwentarskich

321[04].Z2.04

Organizacja produkcji zwierzęcej

Schemat układu jednostek modułowych

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

− korzystać z róŜnych źródeł informacji,

− zastosować odpowiednie zabezpieczenia terenu gospodarstwa rolnego,

− określić czynniki wpływające na rozwój produkcji zwierzęcej w Polsce,

− określić cechy charakterystyczne gatunków zwierząt gospodarskich,

− scharakteryzować instalację wodociągową i elektryczną w budynkach inwentarskich i pasiecznych oraz określić sposoby ich zabezpieczania,

− scharakteryzować budowę, zasady działania, obsługi i konserwacji silników elektrycznych oraz spalinowych stosowanych w rolnictwie,

− określać topografię waŜniejszych narządów u zwierząt,

− charakteryzować rolę poszczególnych narządów zmysłu,

− określać czynniki wpływające na rozwój zwierząt,

− stosować zasady zachowania się przy zwierzętach,

− dostrzegać zagroŜenia związane z wykonywaną pracą,

− zastosować zasady ochrony środowiska,

− dobierać i zastosować odzieŜ ochronną oraz środki ochrony osobistej do określonych prac.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

− określić czynniki klimatyczne i glebowe wpływające na zdrowie oraz produkcyjność zwierząt,

− scharakteryzować rolę i budowę skóry zwierząt oraz jej wytworów,

− scharakteryzować rolę i budowę oraz funkcjonowanie układu nerwowego zwierząt gospodarskich,

− określić wpływ hormonów na zdrowie i produkcyjność zwierząt,

− scharakteryzować czynniki mikroklimatyczne pomieszczeń i określić ich wpływ na zdrowie i produkcyjność zwierząt,

− zorganizować prace porządkowe w budynkach inwentarskich,

− zastosować metody odkaŜania pomieszczeń gospodarskich,

− wyjaśnić wpływ higieny Ŝywienia i pojenia na zdrowie oraz produkcyjność zwierząt,

− zastosować zasady prawidłowego transportu zwierząt,

− wymienić drobnoustroje oraz pasoŜyty wywołujące choroby zwierząt,

− rozróŜnić rodzaje chorób zwierząt oraz określić przyczyny i drogi zakaŜenia,

− zapobiec zachorowaniom i udzielić pierwszej pomocy chorym zwierzętom,

− wykonać zabiegi zoohigieniczne zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej, ochrony środowiska oraz przepisami weterynaryjnymi dotyczącymi zwalczania chorób zwierząt

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Technik pszczelarz 321[04]

Moduł:

Produkcja zwierzęca 321[04].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych 321[04].Z2.02

Temat: Udzielenie pierwszej pomocy zwierzętom gospodarskim.

Cel ogólny: Charakteryzować sposoby udzielania pierwszej pomocy.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

− znać zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku: krwawienia tętniczego, krwawienia Ŝylnego, zadławienia oraz wzdęcia,

− zaprezentować na modelu załoŜenia opatrunku w przypadku róŜnych urazów: krwawienia tętniczego i Ŝylnego kończyn i innych krwawień,

− dokonać na modelu prezentacji udzielania pomocy w przypadku wzdęcia,

− dokonać na modelu prezentacji udzielania pomocy w przypadku zadławienia,

− ocenić zagroŜenia dla zwierzęcia w przypadku nieudzielania im pierwszej pomocy.

Metody nauczania–uczenia się:

− wykład informacyjny,

− dyskusja dydaktyczna,

− ćwiczenie praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− praca indywidualna,

− praca w grupach 3–4-osobowych.

Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

− zestaw multimedialny,

− materiały opatrunkowe,

− trójgraniec (trokar),

− modele zwierząt,

− sonda przełykowa,

− środki odkaŜające (jodyna, rywanol),

− noŜyczki.

Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.

2. Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć.

3. Wprowadzenie do tematu:

− nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat najczęstszych nagłych wypadków u zwierząt inwentarskich,

− nauczyciel omawia poszczególne wypadki,

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

− nauczyciel po wykładzie zadaje pytanie: Jakie potrzebne są środki i narzędzia, aby moŜna było udzielić pierwszej pomocy?

− uczniowie udzielają odpowiedzi, nauczyciel weryfikuje odpowiedzi,

− nauczyciel zadaje pytanie: Czy ktoś spotkał się z sytuacją udzielania pierwszej pomocy zwierzętom?

− uczniowie udzielają róŜnych odpowiedzi, nauczyciel weryfikuje odpowiedzi,

− nauczyciel omawia i prezentuje na modelach udzielanie pierwszej pomocy

w przypadku krwawienia tętniczego, Ŝylnego, zadławienia i wzdęcia.

4. Realizacja zajęć:

Praca w grupach 3–4-osobowych:

− nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres,

− uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania,

− uczniowie dyskutują i przygotowują się do prezentacji udzielania pierwszej pomocy na modelu,

− nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje czy uczniowie zrozumieli zadanie i czy prawidłowo je wykonują.

Zakończenie zajęć

− przedstawiciel grupy omawia i prezentuje na modelu przydzielone zadanie z zakresu udzielania pierwszej pomocy,

− uczniowie dyskutują na forum klasy na temat udzielania pierwszej pomocy zwierzętom.

Praca domowa

Napisz czynności, które naleŜy wykonać w przypadku krwotoku tętniczego.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− mauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie ucznia i grupę, na bieŜąco podczas dyskusji, podczas prezentacji ćwiczenia.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Technik pszczelarz 321[04]

Moduł:

Produkcja zwierzęca 321[04].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych 321[04].Z2.02

Temat: Lokalizacja budynków inwentarskich.

Cel ogólny: Określać lokalizację budynku inwentarskiego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

− dokonać analizy uwarunkowań terenu i innych czynników klimatycznych,

− zaprojektować połoŜenie budynku inwentarskiego, wraz z silosem, paszarnią, zbiornikiem na gnojówkę i gnojowicę, oraz płytą gnojową,

− dokonać analizy planu zabudowy,

− określać rolę światła, temperatury i wilgotności,

− przewidywać skutki niewłaściwej temperatury, światła i wilgotności,

− przewidywać skutki niewłaściwego zaprojektowania budowli inwentarskich.

Metody nauczania–uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,

− ćwiczenie praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− praca indywidualna,

− praca w grupach 3–4-osobowych.

Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

− zestaw multimedialny,

− rysunki,

− arkusze papieru,

− linijka,

− przybory do rysunku

Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.

2. Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć.

3. Wprowadzenie do tematu:

− nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat lokalizacji budynków inwentarskich i przyległych budowli,

− nauczyciel omawia wymagania terenu oraz czynników klimatycznych,

− nauczyciel po wykładzie poleca: dokonaj analizy terenu i czynników klimatycznych w twoim miejscu zamieszkania?

− nauczyciel do odpowiedzi typuje ucznia. Uczeń udziela odpowiedzi. Nauczyciel weryfikuje odpowiedź.

− nauczyciel zadaje drugie pytanie: Jak zaprojektowałbyś oborę w twoim miejscu zamieszkania?

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

− nauczyciel do odpowiedzi typuje ucznia. Uczeń udziela odpowiedzi. Nauczyciel weryfikuje odpowiedź.

4. Realizacja zajęć:

Praca w grupach 3–4-osobowych:

− nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres,

− uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania,

− uczniowie dyskutują i przygotowują się do prezentacji swojego projekt.

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje:

− czy uczniowie zrozumieli zadanie,

− czy uczniowie prawidłowo wykonują zadanie,

Zakończenie zajęć

− przedstawiciel grupy omawia i prezentuje na arkuszu papieru zaprojektowany budynek inwentarski wraz z przyległymi budowlami,

− uczniowie dyskutują na forum klasy na temat przedstawianych projektów.

Praca domowa

Zaprojektuj połoŜenie obory dla 50 krów, wraz silosem, paszarnią, zbiornikiem na gnojówkę i gnojowicę, oraz płytą gnojową,

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie ucznia i grupę, na bieŜąco podczas dyskusji, podczas prezentacji ćwiczenia.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Czynniki wpływające na zdrowie i produkcyjność zwierząt

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Rozpoznawanie szkodliwych czynników klimatycznych.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nauczyciel powinien zaprezentować foliogramy, rysunki i przeźrocza szkodliwych czynników

klimatycznych,

działanie

higrometru,

termometru,

omówić

wpływ

nasłonecznienia oraz ruch powietrza.

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na

temperaturę, wilgotność, nasłonecznienie, ruch powietrza.

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć foliogramy, rysunki i przeźrocza szkodliwych czynników klimatycznych, 2) dokonać pomiaru temperatury,

3) dokonać pomiaru wilgotności,

4) dokonać analizy nasłonecznienia i ruchu powietrza,

5) określić szkodliwość czynników klimatycznych,

6) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,

− ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− foliogramy,

− rysunki,

− przeźrocza,

− rzutnik,

− termometr,

− higrometr.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Ćwiczenie 2

Ocena stanu zdrowia zwierząt

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nauczyciel powinien zaprezentować foliogramy, przeźrocza, rysunki, film pokazujące objawy wskazujące na chorobę oraz zwierzęta zdrowe.

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na apetyt zwierzęcia, częstotliwość oddechu, tętno, stan skóry oraz zachowanie.

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,

2) sporządzić arkusz oceny stanu zdrowia,

3) dokonać obserwacji wybranych zwierząt,

4) zanotować zauwaŜone objawy:

a) stan apetytu,

b) częstotliwość oddechu,

c) tętno,

d) stan skóry,

e) zachowanie zwierzęcia,

f) inne zauwaŜone zachowania niepoŜądane,

5) omówić wyniki obserwacji.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,

− ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− film,

− przeźrocza,

− foliogramy,

− rysunki.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2. Lokalizacja budynków inwentarskich

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określenie wymagań dotyczących lokalizacji budynków inwentarskich.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nauczyciel powinien zaprezentować foliogramy, przeźrocza, rysunki, film pokazujące prawidłowe oraz nieprawidłowe połoŜenie budynków inwentarskich a takŜe skutki złego usytuowania budynków.

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na

ukształtowanie terenu, istniejącą zabudowę oraz prawidłową lokalizację budowli towarzyszących.

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,

2) zgromadzić przepisy dotyczące lokalizacji budynków inwentarskich,

3) dokonać analizy planu istniejącej zabudowy,

4) dokonać analizy uwarunkowań terenu i innych czynników klimatycznych,

5) zaprojektować połoŜenie obory dla 20 krów, wraz z silosem, paszarnią, zbiornikiem na gnojówkę i gnojowicę, oraz płytą gnojową,

6) zaprezentować swój projekt i uzasadnić zastosowane rozwiązania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,

− dyskusja,

− ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

− arkusz papieru,

− filmy,

− przeźrocza,

− plan gospodarstwa z istniejącą zabudową na arkuszu papieru,

− linijka,

− przybory do pisania.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 2

Określenie wymagań dotyczących lokalizacji budynków inwentarskich.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nauczyciel powinien zaprezentować foliogramy, przeźrocza, rysunki, film pokazujące prawidłowe oraz nieprawidłowe połoŜenie budynków inwentarskich a takŜe skutki złego usytuowania budynków.

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na

ukształtowanie terenu, istniejącą zabudowę oraz prawidłową lokalizację budowli towarzyszących.

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,

2) zgromadzić przepisy dotyczące lokalizacji budynków inwentarskich,

3) dokonać analizy planu istniejącej zabudowy,

4) dokonać analizy uwarunkowań terenu i innych czynników klimatycznych,

5) zaprojektować połoŜenie chlewni dla 100 tuczników,

6) zaprezentować swój projekt i uzasadnić zastosowane rozwiązania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,

− dyskusja,

− ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

− arkusz papieru,

− filmy,

− przeźrocza,

− plan gospodarstwa z istniejącą zabudową na arkuszu papieru,

− linijka,

− przybory do pisania.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.3. Przyczyny chorób zwierząt i profilaktyka

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Analizowanie warunków higienicznych Ŝywienia i pojenia zwierząt.

Wskazówki do realizacji.

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nauczyciel powinien zaprezentować próbki paszy i wody zawierające róŜne

zanieczyszczenia.

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na wygląd i zapach paszy oraz wody.

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) ocenić czystość wody pod względem zanieczyszczeń mechanicznych oraz innych widocznych zanieczyszczeń,

2) ocenić zapach wody,

3) ocenić czystość poideł, Ŝłobów i pojemników na paszę,

4) ocenić stan paszy,

5) omówić wyniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

–

pokaz z objaśnieniem,

–

dyskusja,

–

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− arkusz papieru,

− przybory do pisania,

− próbki wody,

− menzurka do pobrania wody,

− próbki paszy.

Ćwiczenie 2

Planowanie wyposaŜenia apteczki weterynaryjnej w podręczne leki i materiały opatrunkowe.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nauczyciel powinien zaprezentować przykładową apteczkę.

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na odpowiedni

dobór leków, materiałów opatrunkowych i przyrządów weterynaryjnych.

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć przykładową apteczkę,

2) dokonać analizy niezbędnych leków, materiałów opatrunkowych,

3) określić wygląd i zastosowanie przyrządów weterynaryjnych: sondy przełykowej, trójgrańca,

4) zaprezentować zaproponowane wyposaŜenie apteczki weterynaryjnej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,

− ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

− arkusz papieru,

− przybory do pisania,

− przykładowa apteczka weterynaryjna.

Ćwiczenie 3

Udzielanie pierwszej pomocy zwierzętom gospodarskim w stanach zagroŜenia ich zdrowia i Ŝycia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nauczyciel powinien zaprezentować na modelach udzielanie pierwszej pomocy

w róŜnych przypadkach.

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić sposób udzielania pomocy zwierzętom w róŜnych sytuacjach.

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć film dotyczący udzielania pierwszej pomocy zwierzętom gospodarskim w stanach zagroŜenia ich zdrowia i Ŝycia,

2) dokonać prezentacji na modelu załoŜenia opatrunku w przypadku róŜnych urazów: krwawienia tętniczego i Ŝylnego kończyn, innych krwawień,

3) dokonać na modelu prezentacji udzielania pomocy w przypadku wzdęcia,

4) dokonać na modelu prezentacji udzielania pomocy w przypadku zadławienia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,

− ćwiczenia praktyczne na modelach.

Środki dydaktyczne:

− materiały opatrunkowe,

− trójgraniec,

− sonda przełykowa,

− modele zwierząt.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie zabiegów

zoohigienicznych”

Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru, z których:

− zadania 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 18, 20, są z poziomu podstawowego,

− zadania 2, 3, 10, 11, 15, 16, 17, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące

oceny szkolne:

− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

− dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,

− bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 7 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. b, 5. d, 6. d, 7. a, 8. b, 9. a, 10. b, 11. c, 12. d, 13. a, 14. b, 15. a, 16. b, 17. d, 18. a, 19. a, 20. c.

Plan testu

Nr

Cel operacyjny

Kategoria

Poziom

Poprawna

zad.

(mierzone osiągnięcia ucznia)

celu

wymagań

odpowiedź

1

Zdefiniować pojęcie zoohigieny

A

P

c

Przewidywać skutki niewłaściwej

2

C

PP

b

wilgotności i temperatury

Scharakteryzować warunki wychowu

3

C

PP

a

prosiąt

4

Określić zawartość tlenu w powietrzu

B

P

b

5

Określić rolę światła

B

P

d

Rozpoznawać elementy składowe

6

B

P

d

układu ośrodkowego

RozróŜniać gatunki zwierząt na

7

podstawie zdolności odkładania

B

P

a

tłuszczu

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

8

Określić skład runa owiec

A

P

b

9

Opisywać budowę kopyta

B

P

a

Planować połoŜenie budynku

10

C

PP

b

inwentarskiego

11 Zidentyfikować hormon laktogenny

C

PP

c

Wskazywać miejsce syntetyzowania

12

B

P

d

wazopresyny

RozróŜniać gatunki zwierząt na

13

B

P

a

podstawie chorób

14 Wskazywać choroby koni

B

P

b

Scharakteryzować przyczyny wzdęć

15

C

PP

a

u krów

16 Posługiwać się trokarem

C

PP

b

17 Scharakteryzować przyczyny ochwatu

C

PP

d

18 Zdefiniować chorobę poświąteczną

A

P

a

Opisać miejsce załoŜenia opaski

19

C

PP

a

uciskowej przy krwotoku tętniczym

Ustalać czas pozostawienia opaski

20

B

P

c

uciskowej

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią ilość testów.

3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.

2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.

4. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

5. Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 30 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

− instrukcja,

− zestaw zadań testowych,

− karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Zoohigiena to

a) nauka zajmująca się budową komórek.

b) metoda oceny genetycznej.

c) nauka zajmująca się zdrowiem zwierząt.

d) proces ewolucyjny.

2. DuŜa wilgotność w połączeniu z niską temperaturą powoduje

a) utrudnienia w oddawaniu ciepła.

b) wychładzanie organizmu.

c) zwiększenie wydajności u krów.

d) urazowe zapalenia czepca.

3. Optymalna temperatura dla prosiąt 1–3 dni wynosi

a) 25–34°C.

b) 10–15°C.

c) 15–20°C.

d) 39°C.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

4. Jaka jest zawartość tlenu w powietrzu

a) 78%.

b) 21%.

c) 50%.

d) 15%.

5. Pod wpływem światła powstaje

a) kwas foliowy.

b) prowitamina A.

c) witamina C.

d) witamina D.

6. Układ ośrodkowy składa się

a) narządów zmysłu.

b) włókna surowego.

c) nerwów rdzeniowych.

d) mózgowia i rdzenia kręgowego.

7. Największą zdolność odkładania tłuszczu pod skórą mają

a) świnie.

b) bydło.

c) owce.

d) konie.

8. Runo owiec składa głównie z włosów

a) pokrywowych.

b) wełnistych.

c) długich.

d) dotykowych.

9. Do narządów kopyta będących pochodnymi skóry naleŜą

a) puszka kopytowa.

b) kość kopytowa.

c) nasada dolna kości koronnej.

d) chrząstki kopytowe.

10. Budynek inwentarski powinien być ustawiony na osi

a) wschód-zachód.

b) północ-południe.

c) nie ma Ŝadnego znaczenia.

d) okna od strony północnej.

11. Hormon laktogenny to

a) insulina.

b) parathormon.

c) prolaktyna.

d) androsteron.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

12. Hormon wazopresyna wytwarzany jest przez

a) tarczycę.

b) szyszynkę.

c) grasicę.

d) przysadkę.

13. Ochwat jest to choroba

a) koni.

b) kóz.

c) owiec.

d) bydła.

14. Nosacizna jest chorobą

a) wszystkich zwierząt.

b) koni.

c) bydła.

d) zwierząt futerkowych.

15. Przyczyną wzdęć u krów jest

a) zjedzenie nadmiernej ilości paszy szybko fermentującej.

b) napojenie zimną wodą.

c) nadmierna ilość siana.

d) zjedzenie pasz treściwych.

16. Trokar jest to

a) narzędzie do usuwania pokarmu w przypadku zadławienia.

b) narzędzie słuŜące do przebijania Ŝwacza w przypadku silnego wzdęcia.

c) środek przeciw fermentacyjny.

d) lek stosowany przy ochwacie.

17. Ochwat jest wynikiem

a) karmienia zwierzęcia ziarnem świeŜo zebranych zbóŜ.

b) karmieniem zwierzęcia ziarnem bezpośrednio po wysiłku.

c) napojenie zwierzęcia zimną wodą bezpośrednio po wysiłku.

d) wszystkie w/w odpowiedzi są poprawne.

18. Choroba poświąteczna to

a) mięśniochwat poraŜenny.

b) influenza koni.

c) gnicie strzałki kopytnej.

d) ochwat.

19. W przypadku silnie krwawiącej kończyny przy krwotoku tętniczym, opaskę uciskową naleŜy załoŜyć

a) powyŜej rany.

b) poniŜej rany.

c) zakłada się dwie opaski, jedną powyŜej rany a drugą poniŜej.

d) Ŝadna z w/w odpowiedzi nie jest prawidłowa.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

20. Opaska uciskowa moŜe pozostawać na ranie

a) 5 min.

b) 0.5 godziny.

c) 1 godzina.

d) 12 godzin.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

Odpowiedź

Punkty

zadania

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

TEST 2

Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej

„Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych”

Treść zadania

Wykonaj czynności organizacyjne i przeprowadź prace związane z oceną stanu higienicznego pomieszczeń inwentarskich.

Zadanie wykonaj poprzez pobranie próbek pasz i wody, które zwierzęta otrzymują w gospodarstwie szkolnym. Sprawdź czystość podłogi, ścian, Ŝłobów, poideł. Zwróć uwagę czy w oborze znajdują się zanieczyszczenia pochodzące od myszy, szczurów i innych szkodników. Odczytaj wilgotność powietrza i temperaturę.

Instrukcja dla nauczyciela

W badaniu osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych w celach jednostki modułowej zaleca się przeprowadzenie zadania testowego typu „próba pracy”. Zadanie jest tak dobrane aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i praktycznego przeprowadzenia prac związanych z oceną stanu higienicznego pomieszczeń inwentarskich.

Uczniowie powinni wykonać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie moŜliwość samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabywania umiejętności i dokonania analizy podjętych działań praktycznych.

Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umoŜliwiających uczniowi wykonanie zadania zgodnie z obowiązującymi zasadami i w określonym czasie. Uczeń powinien wykonać zadanie pod nadzorem pracownika odpowiedzialnego za oborę, który zapewni uczniowi:

− moŜliwość praktycznego przeprowadzenia przygotowania oceny stanu higienicznego pomieszczeń inwentarskich,

− moŜliwość praktycznego pobrania próbek paszy, wody do oceny jakości,

− moŜliwość indywidualnego odczytania wskaźników wilgotności, temperatury

Nauczyciel powinien:

− uzgodnić z pracownikiem odpowiedzialnym za oborę, moŜliwość i termin

przeprowadzenia ćwiczeń,

− zadbać o przygotowanie stanowiska pracy dla uczniów pod względem bezpieczeństwa pracy,

− przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich przestrzeganie,

− skontrolować uŜycie właściwego ubioru ochronnego,

− przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania,

− określić kryteria oceny wykonywanego zadania,

− na bieŜąco nadzorować pracę uczniów,

− dokonać oceny wykonanej pracy.

Instrukcja dla ucznia

Uczeń powinien wykonać następujące czynności:

− dobrać i załoŜyć odzieŜ ochronną,

− zapisać w dzienniczku praktyki plan działania oraz kolejność wykonywanych czynności zgodnie z regulaminem gospodarstwa. Plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi,

− przygotować do analizy próbki pasz i wody,

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

− odczytać temperaturę powietrza, wilgotność i ruch powietrza,

− sprawdzić czy znajduje się apteczka weterynaryjna i czy jest zaopatrzona w środki i sprzęt,

− zmierzyć powierzchnię przypadającą na krowę mleczną,

− sprawdzić suchość i czystość korytarzy,

− skontrolować czystość skóry, wymion i racic,

− uporządkować stanowisko, oczyścić narzędzia i odłoŜyć na miejsce przechowywania.

Umiejętności podlegające ocenie

Punkty do

Punkty

Lp.

Czynność wykonywana przez ucznia

uzyskania

uzyskane

1

Dobrać odzieŜ ochronną.

5

2

Pobrać i ocenić wizualnie próbki paszy i wody.

5

3

Odczytać i zanotować wskaźniki temperatury powietrza

10

i wilgotności.

4

Zmierzyć powierzchnię stanowiska:

15

− krowy mlecznej,

− jałówki,

− cielaka.

5

Skontrolować czystość:

25

− skóry,

− wymion,

− racic.

6

Skontrolować czystość:

10

− podłogi,

− ścian,

− poideł.

7

Sprawdzić stan i zawartość apteczki

10

8

Uporządkować stanowisko

20

Razem

100

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:

Ocena

Liczba uzyskanych punktów

dopuszczający

70

dostateczny

85

dobry

90

bardzo dobry

100

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

7. LITERATURA

1. Hodowla zwierząt (praca zbiorowa): PWR i L, Warszawa 1996

2. Piotrowska K. (red.): Hodowla zwierząt. PWR i L, Warszawa 1996

3. Raczyk W. (red.): Zootechnika. PWR i L, Warszawa 1973

4. Systemy utrzymania bydła. Poradnik (praca zbiorowa): Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa; Duńskie SłuŜby Doradztwa Rolniczego 2004

5. Systemy utrzymania koni. Poradnik (praca zbiorowa): Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa; Duńskie SłuŜby Doradztwa Rolniczego 2004

6. Systemy utrzymania drobiu. Poradnik (praca zbiorowa): Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa; Duńskie SłuŜby Doradztwa Rolniczego 2004

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26