background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
Janusz Artemiuk 
 
 
 
 
 
 
 
 

Posługiwanie  się  terminologią  z  zakresu  technologii 
koszykarstwa – plecionkarstwa.742[02].O1.02

 

 
 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Renata Gołgowska 
mgr inż. Stanisław Gryk  
 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Anna Barbarska-Klimkowicz 
 
 

Konsultacja: 

mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 

 

Korekta: 

 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  742[02].O1.02 
„Posługiwanie  się  terminologią  z  zakresu  technologii  koszykarstwa  –  plecionkarstwa” 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu koszykarz – plecionkarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

 3 

2.  Wymagania wstępne 

 5 

3.  Cele kształcenia 

 6 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 7 

5.  Ćwiczenia 

 11 

5.1. Konstrukcyjne elementy plecionkarskie 

 11 

5.1.1. Ćwiczenia 

 11 

5.2. Sploty tworzące i łączące 

 13 

5.2.1. Ćwiczenia 

 13 

5.3. Zakończenia plecionkarskie 

 15 

5.3.1. Ćwiczenia 

 15 

5.4. Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie 

 17 

5.4.1. Ćwiczenia 

 17 

5.5. Technologiczne czynności plecionkarskie  

20 

5.5.1. Ćwiczenia 

 20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 23 

7.  Literatura 

 37 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie koszykarz – plecionkarz 742[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien opanować podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

elementów wykładu, 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

pracy z tekstem, 

 

pracy z rysunkiem, 

 

pogadanki, 

 

dyskusji, 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczeń praktycznych, 

 

projektu. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym pytania 
otwarte, z luką oraz wielokrotnego wyboru. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

karty odpowiedzi, 

 

zestawy zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

742[02].O1 

Podstawy koszykarstwa – plecionkarstwa 

742[02].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

742[02].O1.02 

Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii 

koszykarstwa – plecionkarstwa 

742[02].O1.03 

Rozpoznawanie gatunków i odmian wierzby krzewiastej 

oraz innych surowców i materiałów stosowanych 

 w produkcji koszykarsko – plecionkarskiej 

 

742[02].O1.04 

Wykonywanie prac związanych 

 z pozyskiwaniem, przetwarzaniem 

 i uszlachetnianiem wikliny 

742[02].O1.07 

Magazynowanie, 

pakowanie i transport 

wyrobów 

742[02].O1.06 

Posługiwanie się normami 

 i dokumentacją wyrobów 

742[02].O1.05 

Wykonywanie 

pomocniczych prac 

stolarskich i tapicerskich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

selekcjonować i porządkować informacje uzyskane z różnych źródeł, 

 

interpretować informacje zawarte w rysunkach i tabelach,  

 

dostrzegać i oceniać związki zachodzące między działalnością człowieka a środowiskiem 
naturalnym,  

 

oceniać własne możliwości wykonania pracy do stawianych wymagań,  

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

zorganizować stanowisko zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

rozróżnić i scharakteryzować materiały plecionkarskie, 

– 

rozróżnić tworzywa konstrukcyjne i wyplotowe, 

– 

rozróżnić szkielety wyrobów, 

– 

rozróżnić i zdefiniować osnowy i wątki, 

– 

rozróżnić  i  scharakteryzować  sploty  łączące,  stosowane  w  wyrobach  koszykarsko  – 
plecionkarskich, 

– 

rozróżnić  i  scharakteryzować  sploty  tworzące  stosowane  w  wyrobach  koszykarsko  – 
plecionkarskich, 

– 

rozróżnić zakończenia plecionkarskie, 

– 

rozróżnić 

elementy 

konstrukcyjne, 

stosowane 

wyrobach 

koszykarsko 

– 

plecionkarskich, 

– 

rozróżnić uchwyty koszykarskie, 

– 

rozróżnić zamknięcia koszykarsko – plecionkarskie, 

– 

rozróżnić złącza plecionkarskie, 

– 

scharakteryzować technologiczne czynności plecionkarskie, 

– 

określić zasady doboru materiałów do technologii prac. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE 

 
Scenariusz zajęć 1

 

 
Osoba prowadząca: ……………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Koszykarz – plecionkarz 742[02] 
Moduł: Podstawy koszykarstwa – plecionkarstwa 742[02]O1 
Jednostka  modułowa:  Posługiwanie  się  terminologią  z  zakresu  technologii  koszykarstwa  – 
plecionkarstwa. 

Temat: Podstawowe sploty tworzące. Nazwy, rozpoznawanie, sposób wykonywania. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania,  nazywania  oraz  wykonywania 

podstawowych splotów tworzących. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zdefiniować pojęcie splotu tworzącego, 

 

rozpoznać splot tworzący w wyrobie, 

 

nazwać poprawnie sploty: wężykowe, krzyżowe i skośny, 

 

scharakteryzować sposób wykonania każdego splotu. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 
−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia, 
−  przewodniego tekstu. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
−  zespołowa. 
  
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

plansze poglądowe: rodzaje splotów (sploty wężykowe, krzyżowe, splot skośny), 

– 

wyroby plecionkarskie w których zastosowano sploty (wężykowe, krzyżowe, skośne), 

– 

karteczki z nazwami splotów, 

– 

Norma Branżowa BN-69/8460-03, 

– 

proces  technologiczny  lub  instrukcja  wykonania,  lub  opis  sposobu  wykonania  splotu 
(wężykowego, krzyżowego, skośnego), 

– 

tekst przewodni. 

 
Przebieg zajęć: 
 
1.  Faza wstępna 

– 

sprawy organizacyjne, 

– 

nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć, 

– 

czynności przygotowawcze do wykonania ćwiczenia. 

 
2.  Faza właściwa 

 

każdy zespół otrzymuje zadanie zdefiniowania pojęcia splotu tworzącego,  

 

uczniowie za pomocą plansz poglądowych rozpoznają na wyrobach gotowych sploty 
tworzące i przypinają szpilką na splocie odpowiednią nazwę splotu, a ponadto: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

charakteryzują sposób wykonania każdego ze splotów, 

 

sprawdzają poprawność wykonanego ćwiczenia, 

 

uzasadniają dobór nazw (np.: splot wężykowy dwuprętowy – jest wykonany dwoma 
prętami wzajemnie przeplatającymi się w sposób podobny do wężyka itp.), 

 

wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonania ćwiczenia. 

 

3.  Faza kończąca 

– 

podsumowanie wiadomości, 

– 

złożenie środków dydaktycznych, 

– 

podziękowanie i zakończenie zajęć. 

 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze zawodowej wiadomości na temat: Sploty tworzące (sploty wężykowe, 
krzyżowe, splot skośny) - sposób wykonywania. Zapoznaj się z nimi. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca...........................................................................................  
Modułowy program nauczania: Koszykarz – plecionkarz 742[02] 
Moduł: Podstawy koszykarstwa – plecionkarstwa 742[02]O1 
Jednostka  modułowa:  Posługiwanie  się  terminologią  z  zakresu  technologii  koszykarstwa  – 
plecionkarstwa 

Temat: Uchwyty plecionkarskie. Nazwy, rozpoznawanie, sposób wykonywania. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  i  nazywania  oraz  wykonywania 

uchwytów plecionkarskich. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zdefiniować pojęcie uchwytu plecionkarskiego, 

 

rozpoznać uchwyty w wyrobie, 

 

nazwać poprawnie uchwyty: pałąki, ucha, 

 

scharakteryzować sposób wykonania: pałąka, ucha. 
 

Metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

praca z tekstem, 

 

praca z rysunkiem 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna,  

– 

zespołowa. 

 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

plansze  poglądowe:  rodzaje  uchwytów  (pałąki:  zwyczajny,  spiralny,  krzyżowy, 
opleciony, kijowy; ucha: zwyczajne, oplecione, okienkowe, pełne.)  

– 

wyroby  plecionkarskie  z  pałąkiem;  zwyczajnym,  spiralnym,  krzyżowym,  oplecionym, 
kijowym; uchem: zwyczajnym, oplecionym, okienkowym, pełnym. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Czynności przygotowawcze do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

– 

uczniowie zostają podzieleni na zespoły (3-osobowe), 

 

każdy zespół otrzymuje zadanie: 

 

zdefiniowania pojęcia – uchwyt plecionkarski, 

 

zapoznania  się  z  Normą  Branżową  BN-69/8460-06  oraz  planszami  poglądowymi-
rodzaje uchwytów, 

 

podzielenia wyrobów na wyroby z pałąkami i wyroby z uchami, 

 

zespoły  opracowują  swoje  tematy  (wypisują  wszystkie  dostępne  informacje  o 
uchwytach), 

 

każdy zespół prezentuje i omawia uchwyty na wyrobach gotowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

 

nauczyciel obserwuje pracę uczniów. 

5.  Po wykonaniu zadania uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia. 
6.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanego zadania. 
 
Zakończenie zajęć: 
– 

podsumowanie wiadomości, 

– 

złożenie środków dydaktycznych, 

– 

podziękowanie i zakończenie zajęć. 

 
Praca domowa: 
Korzystając z wiadomości zdobytych  na zajęciach oraz z Norm Branżowych wykonaj tabelę 
z podziałem uchwytów na: 
−  pałąki, 
−  ucha. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  zdobytych 
wiadomości i umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5.   ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Konstrukcyjne elementy plecionkarskie 
 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie rysunku  lub  modelu wyrobu plecionkarskiego sporządź wykaz elementów 

konstrukcyjnych. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  określić  jego  zakres 

i omówić techniki wykonania.  Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość 
wykonywania  ćwiczeń  z  wykorzystaniem  wyrobów  koszykarsko  –  plecionkarskich  lub  ich 
modeli.  Należy  zwracać  uwagę  na  posługiwanie  się  przez  uczniów  poprawną  terminologią 
technologiczną. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.1.1), 
2)  zapoznać  się  z  BN-69/8460-04  Konstrukcyjne  elementy  plecionkarskie.  Nazwy 

i określenia. 

3)  dokładnie obejrzeć rysunek lub model, 
4)  wynotować elementy konstrukcyjne, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się

−  ćwiczenia, 
−  praca z tekstem, 
−  praca z rysunkiem, 
−  pokaz z objaśnieniem. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.1.1), 

 

plansze poglądowe elementów konstrukcyjnych wyrobów plecionkarskich, 

 

rysunki wyrobów koszykarsko – plecionkarskich, 

– 

modele wyrobów koszykarsko – plecionkarskich, 

– 

wyroby koszykarsko-plecionkarskie, 

– 

Norma  Branżowa:  BN-69/8460-04  Konstrukcyjne  elementy  plecionkarskie.  Nazwy 
i określenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Ćwiczenie 2 

Na podstawie rysunku lub modelu wyrobu, określ ilość zastosowanych w nim elementów 

konstrukcyjnych. Nazwij te elementy konstrukcyjne. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  określić  jego  zakres 

i omówić techniki wykonania.  Wskazane  jest, aby oprócz rysunków uczniowie  mieli  możliwość 
wykonywania  ćwiczeń  z  wykorzystaniem  wyrobów  koszykarsko  –  plecionkarskich  lub  ich 
modeli.  Należy  zwracać  uwagę  na  posługiwanie  się  przez  uczniów  poprawną  terminologią 
technologiczną. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.1.1), 
2)  zapoznać  się  z  BN-69/8460-04  Konstrukcyjne  elementy  plecionkarskie.  Nazwy 

i określenia. 

3)  zapoznać się z rysunkiem lub modelem, 
4)  określić ilość elementów konstrukcyjnych, 
5)  poprawnie nazwać elementy konstrukcyjne, 
6)  zapisać nazwę i ilość elementów konstrukcyjnych, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

praca z rysunkiem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

„Poradnik dla ucznia”(rozdział 4.1.1), 

 

plansze poglądowe elementów konstrukcyjnych wyrobów plecionkarskich, 

– 

rysunki wyrobów koszykarsko – plecionkarskich, 

– 

modele wyrobów koszykarsko – plecionkarskich, 

– 

wyroby koszykarsko-plecionkarskie, 

– 

Norma  Branżowa:  BN-69/8460-04  Konstrukcyjne  elementy  plecionkarskie.  Nazwy 
i określenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.  Sploty tworzące i łączące 
 

5.2.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Nazwij,  zgodnie  z  terminologią  technologiczną,  określoną  normami  przedstawione  na 

rysunku lub modelu wyrobu sploty tworzące. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  określić  jego  zakres 

i omówić techniki wykonania.  Wskazane  jest, aby oprócz rysunków uczniowie  mieli  możliwość 
wykonywania  ćwiczeń  z  wykorzystaniem  wyrobów  koszykarsko  –  plecionkarskich  lub  ich 
modeli.  Należy  zwracać  uwagę  na  posługiwanie  się  przez  uczniów  poprawną,  terminologią 
technologiczną. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.2.1), 
2)  zapoznać się z BN-69/8460-03 Sploty plecionkarskie. Podział, nazwy i określenia. 
3)  zapoznać się z rysunkami i modelami wyrobów, 
4)  poprawnie nazwać i wskazać na rysunku lub modelu wyrobu sploty tworzące, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  praca z tekstem 
−  praca z rysunkiem, 
−  ćwiczenia. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

„Poradnik dla ucznia”(rozdział 4.2.1), 

– 

BN-69/8460-03 Sploty plecionkarskie. Podział, nazwy i określenia. 

– 

plansze poglądowe – rodzaje splotów tworzących, 

– 

modele wyrobów wykonane z zastosowaniem splotów tworzących, 

– 

rysunki wyrobów koszykarsko-plecionkarskich. 

 
Ćwiczenie 2 

Nazwij  zgodnie  z  terminologią  technologiczną,  określoną  normami,  przedstawione  na 

rysunkach lub modelach wyrobu sploty łączące. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  określić  jego  zakres 

i omówić techniki wykonania.  Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość 
wykonywania  ćwiczeń  z  wykorzystaniem  wyrobów  koszykarsko  –  plecionkarskich  lub  ich 
modeli.  Należy  zwracać  uwagę  na  posługiwanie  się  przez  uczniów  poprawną,  terminologią 
technologiczną. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.2.1), 
2)  zapoznać się z BN-69/8460-03 Sploty plecionkarskie. Podział, nazwy i określenia. 
3)  zapoznać się z rysunkami i modelami wyrobów, 
4)  poprawnie nazwać i wskazać na rysunkach lub modelach wyrobów sploty łączące,  
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

praca z tekstem 

– 

praca z rysunkiem,  

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

„Poradnik dla ucznia”(rozdział 4.2.1), 

– 

BN-69/8460-03 Sploty plecionkarskie. Podział, nazwy i określenia, 

– 

plansze poglądowe – rodzaje splotów łączących, 

– 

modele wyrobów wykonane z zastosowaniem splotów łączących. 

– 

rysunki wyrobów koszykarsko – plecionkarskich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3.  Zakończenia plecionkarskie

 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wskaż  na  rysunku  lub  modelu  wyrobu  obręb  plecionkarski.  Nazwij  ten  rodzaj 

zakończenia. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  określić  jego  zakres 

i omówić techniki wykonania.  Wskazane  jest, aby oprócz rysunków uczniowie  mieli  możliwość 
wykonywania  ćwiczeń  z  wykorzystaniem  wyrobów  koszykarsko  –  plecionkarskich  lub  ich 
modeli.  Należy  zwracać  uwagę  na  posługiwanie  się  przez  uczniów  poprawną,  terminologią 
technologiczną. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.3.1), 
2)  zapoznać się z BN-69/8460-05 Zakończenia plecionkarskie. Nazwy i określenia,  
3)  zapoznać się z rysunkiem lub modelem wyrobu, 
4)  poprawnie nazwać i wskazać na rysunku lub modelu wyrobu zakończenie plecionkarskie, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem 

– 

praca z rysunkiem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.3.1), 

– 

BN-69/8460-05 Zakończenia plecionkarskie. Nazwy i określenia, 

– 

plansze poglądowe – rodzaje zakończeń plecionkarskich, 

– 

model wyrobu wykonany z zastosowaniem zakończeń plecionkarskich. 

– 

rysunki wyrobów z zakończeniami plecionkarskimi. 

 
Ćwiczenie 2 

Nazwij  przedstawione  na  rysunkach  lub  modelach  wyrobów  dodatkowe  zakończenia 

plecionkarskie. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  określić  jego  zakres 

i omówić techniki wykonania.  Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość 
wykonywania  ćwiczeń  z  wykorzystaniem  wyrobów  koszykarsko  –  plecionkarskich  lub  ich 
modeli.  Należy  zwracać  uwagę  na  posługiwanie  się  przez  uczniów  poprawną,  terminologią 
technologiczną. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.3.1), 
2)  zapoznać się z BN-69/8460-05 Zakończenia plecionkarskie. Nazwy i określenia, 
3)  zapoznać się z rysunkiem lub modelem wyrobu, 
4)  poprawnie  nazwać  na  rysunkach  lub  modelach  wyrobów  dodatkowe  zakończenia 

plecionkarskie,  

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

praca z rysunkiem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.3.1), 

– 

BN-69/8460-05 Zakończenia plecionkarskie. Nazwy i określenia, 

– 

plansze poglądowe – rodzaje zakończeń plecionkarskich, 

– 

modele wyrobów wykonane z zastosowaniem dodatkowych zakończeń plecionkarskich. 

– 

rysunki wyrobów z dodatkowymi zakończeniami plecionkarskimi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.4.  Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie 
 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na przedstawionych rysunkach lub modelach wyrobów koszykarskich rozpoznaj i wskaż 

pałąki. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  określić  jego  zakres 

i omówić techniki wykonania.  Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość 
wykonywania  ćwiczeń  z  wykorzystaniem  wyrobów  koszykarsko  –  plecionkarskich  lub  ich 
modeli.  Należy  zwracać  uwagę  na  posługiwanie  się  przez  uczniów  poprawną,  terminologią 
technologiczną. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.4.1), 
2)  zapoznać  się  z  BN-69/8460-06  Uchwyty,  zamknięcia,  złącza  plecionkarskie.  Nazwy 

i określenia, 

3)  zapoznać się z rysunkami lub modelami wyrobów, 
4)  poprawnie  nazwać  i  wskazać  na  rysunku  lub  modelu  wyrobu  pałąki  wyrobów 

koszykarskich, 

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

praca z rysunkiem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.4.1), 

– 

BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy i określenia, 

– 

plansze poglądowe – rodzaje uchwytów plecionkarskich, 

– 

modele wyrobów koszykarskich wykonane z zastosowaniem omawianych uchwytów, 

– 

rysunki wyrobów z pałąkami. 

 
Ćwiczenie 2 

Na przedstawionych rysunkach lub modelach wyrobów wskaż „ucha”. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  określić  jego  zakres 

i omówić techniki wykonania. Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość 
wykonywania  ćwiczeń  z  wykorzystaniem  wyrobów  koszykarsko  –  plecionkarskich  lub  ich 
modeli.  Należy  zwracać  uwagę  na  posługiwanie  się  przez  uczniów  poprawną,  terminologią 
technologiczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.4.1), 
2)  zapoznać  się  z  BN-69/8460-06  Uchwyty,  zamknięcia,  złącza  plecionkarskie.  Nazwy 

i określenia, 

3)  zapoznać się z rysunkami lub modelami wyrobów, 
4)  poprawnie nazwać i wskazać na rysunku lub modelu wyrobu „ucha”,  
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

praca z rysunkiem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.4.1), 

– 

BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy i określenia, 

– 

plansze poglądowe – rodzaje uchwytów plecionkarskich, 

– 

modele wyrobów koszykarskich z „uchami”,  

– 

rysunki wyrobów z „uchami”. 

 
 
Ćwiczenie 3 

Na  rysunku  lub  modelu  wyrobu  przedstawiającym  część  skrzyniową  i  pokrywę  wskaż 

elementy zamknięcia plecionkarskiego. Przedstaw ich nazwę. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  określić  jego  zakres 

i omówić techniki wykonania.  Wskazane jest, aby oprócz rysunków uczniowie mieli możliwość 
wykonywania  ćwiczeń  z  wykorzystaniem  wyrobów  koszykarsko  –  plecionkarskich  lub  ich 
modeli.  Należy  zwracać  uwagę  na  posługiwanie  się  przez  uczniów  poprawną,  terminologią 
technologiczną. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.4.1), 
2)  zapoznać  się  z  BN-69/8460-06  Uchwyty,  zamknięcia,  złącza  plecionkarskie.  Nazwy 

i określenia, 

3)  zapoznać się z rysunkiem lub modelem wyrobu, 
4)  wskazać  i  poprawnie  nazwać  na  rysunku  lub  modelu  wyrobu  elementy  zamknięcia 

plecionkarskiego,  

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Zalecane metody nauczania – uczenia się

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

praca z rysunkiem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.4.1), 

– 

BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy i określenia,  

– 

plansze poglądowe – rodzaje zamknięć plecionkarskich, 

– 

modele wyrobów koszykarskich wykonane z zastosowaniem zamknięć plecionkarskich, 

– 

rysunki wyrobów z zamknięciami plecionkarskimi. 

 
Ćwiczenie 4 

Na przedstawionych rysunkach lub modelach wyrobów wskaż zawiasy: 

1)  skręcane, 
2)  zwijane, 
3)  sprężynowe. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  określić  jego  zakres 

i omówić techniki wykonania.  Wskazane  jest, aby oprócz rysunków uczniowie  mieli  możliwość 
wykonywania  ćwiczeń  z  wykorzystaniem  wyrobów  koszykarsko  –  plecionkarskich  lub  ich 
modeli.  Należy  zwracać  uwagę  na  posługiwanie  się  przez  uczniów  poprawną,  terminologią 
technologiczną. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.4.1), 
2)  zapoznać  się  z  BN-69/8460-06  Uchwyty,  zamknięcia,  złącza  plecionkarskie.  Nazwy 

i określenia, 

3)  zapoznać się z rysunkami lub modelami wyrobów,  
4)  poprawnie wskazać na rysunku lub na modelu wyrobu zawiasy,  
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

praca z rysunkiem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.4.1), 

– 

BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy i określenia, 

– 

plansze poglądowe – rodzaje zawiasów plecionkarskich, 

– 

modele wyrobów koszykarskich wykonane z zastosowaniem zawiasów, 

– 

rysunki wyrobów z zawiasami. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.5.  Technologiczne czynności plecionkarskie 
 

5.5.1.   Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Na wybranych modelach wyrobów plecionkarskich, wskaż elementy konstrukcyjne, które 

poddano zacinaniu. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  określić  jego  zakres 

i omówić  sposób  wykonania.  Wskazane  jest,  aby  uczniowie  mieli  możliwość  wykonywania 
ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko – plecionkarskich lub ich modeli. Należy 
zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią technologiczną. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.5.1), 
2)  poprawnie wskazać na modelach wyrobów elementy poddane czynności technologicznej 

-zacinanie, 

3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

praca z tekstem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.5.1), 

– 

modele wyrobów.  

 
Ćwiczenie 2 

Na  przykładzie  przedstawionych  modeli  wyrobów  plecionkarskich  oceń,  które  z  wyrobów 

zostały poddane czynnościom czyszczenia. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  określić  jego  zakres 

i omówić  sposób  wykonania.  Wskazane  jest,  aby  uczniowie  mieli  możliwość  wykonywania 

ćwiczeń z wykorzystaniem wyrobów koszykarsko – plecionkarskich lub ich modeli. Należy 
zwracać uwagę na posługiwanie się przez uczniów poprawną, terminologią technologiczną. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania („Poradnik dla ucznia” rozdział 4.5.1), 
2)  wyjaśnić na czym polega czynność „czyszczenie wyrobu”, 
3)  poprawnie ocenić i wyjaśnić, które wyroby zostały poddane czyszczeniu, a które nie, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Zalecane metody nauczania – uczenia się

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

„Poradnik dla ucznia” (rozdział 4.5.1), 

– 

modele wyrobów poddanych czyszczeniu i nie czyszczonych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się terminologią 
z zakresu technologii koszykarstwa - plecionkarstwa” 

Test składa się z 22 zadań  

– 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  7,  8,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  19,  20,  21,  22  są  z  poziomu 
podstawowego, 

– 

zadania 6, 9, 17, 18, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  lub  jej  brak  uczeń 

otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań, 

– 

dobry  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  2  zadania  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  3  zadania  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Plan testu nr 1  

Klucz odpowiedzi: 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wyjaśnić pojęcie materiału 
plecionkarskiego 

…naturalnego lub 
sztucznego 
spełniający 
w wyrobie funkcję 
tworzywa 
konstrukcyjnego 
lub wyplotowego. 

2. 

Określić materiały plecionkarskie 

3. 

Zdefiniować pojęcie „tworzywo 
konstrukcyjne” 

materiał do 
wykonywania 
elementów 
konstrukcyjnych 
wyrobu 

4. 

Określić najczęściej stosowane 
tworzywa konstrukcyjne 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

5. 

Zdefiniować tworzywo wyplotowe 

6. 

Przyporządkować elementy 
konstrukcyjne do wyrobu 

PP 

7. 

Nazwać elementy konstrukcyjne 

spałki 

8. 

Zdefiniować pojęcie „szkielet 
wyrobu” 

9. 

Zakwalifikować „poręcz” do 
elementów konstrukcyjnych mebli 
szkieletowych 

PP 

10. 

Określić pojęcie „splot tworzący” 

11. 

Rozpoznać splot tworzący 

12. 

Rozpoznać splot tworzący 

13. 

Określić pojęcie „splot łączący” 

14. 

Rozpoznać splot łączący 

15. 

Rozpoznać wiązadło krzyżowe 

16. 

Określić pojęcie zakończenia 
plecionkarskiego 

17. 

Zakwalifikować gruszkę do 
ozdobnych wykończeń nóg wyrobów 

PP 

18. 

Zakwalifikować podstawę do 
dodatkowych wykończeń wyrobu 

PP 

19. 

Rozróżnić uchwyty 

20. 

Rozpoznać uchwyt 

21. 

Określić, na czym polega 
czyszczenie wyrobów 

22. 

Zdefiniować pojęcie „taśmowanie” 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań,  jakie,  będą 

w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi) 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiały uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadania  dotyczące  posługiwania  się  terminologią  z  zakresu  technologii 

koszykarstwa-plecionkarstwa. Zadania: 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 
19,  20,  21,  22  są  pytaniami  wielokrotnego  wyboru,  w  których  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa. Zadania: 1, 3, 7 to pytania z luką.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

– 

w  pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłowe  odpowiedzi  znakiem 
X (w przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową) 

– 

w pytaniach z luką wpisz odpowiedź w wyznaczone pole. 

6.  Pracuj samodzielnie. 
7.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Materiał  plecionkarski  to  materiał  pochodzenia  ………………...  lub  ………………. 

spełniający w wyrobie funkcję ……………….. lub ………………. 

 
2.  Do materiałów plecionkarskich zaliczamy: 

a)  sklejkę. 
b)  płytę pilśniową. 
c)  tarcicę. 
d)  rotang. 

 
3.  Tworzywo konstrukcyjne to materiał do wykonywania elementów ………………wyrobu.  

 

4.  Najczęściej stosowanym tworzywem konstrukcyjnym są: 

a)  rogożyna. 
b)  turzyca. 
c)  pręty i kije wiklinowe i rotangowi. 
d)  taśmy wiklinowe i rotangowe. 

 

5.  Tworzywo wyplotowe to materiał do: 

a)  wyplatania ścianek – boków wyrobów. 
b)  uszlachetniania wyrobu. 
c)  wykończenia wyrobu. 
d)  wykonania elementów konstrukcyjnych wyrobu. 

 
6.  Żebra to elementy konstrukcyjne: 

a)  dna. 
b)  boków. 
c)  pałąków. 
d)  uchwytów. 

 
7.  Odcinki tworzywa konstrukcyjnego, na jednym końcu skośnie zacięte, stanowiące osnowę 

wyrobu to …………………………… 

 
8.  Nie wypleciona konstrukcja wyrobu to:  

a)  ramy. 
b)  krzyżaki. 
c)  szkielet. 
d)  forma. 

 

9.  Elementem konstrukcyjnym mebli szkieletowych jest: 

a)  spałka. 
b)  słupek. 
c)  pałąk. 
d)  poręcz. 

 
10.  Splot wypełniający powierzchnię ścianek to: 

a)  splot tworzący. 
b)  splot łączący. 
c)  zakończenie plecionkarskie. 
d)  uchwyt plecionkarski. 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

11.  Przedstawiony na rysunku splot to: 
 

 

 

 

 

a)  splot tworzący, 
b)  splot łączący, 
c)  element konstrukcyjny, 
d)  zakończenie plecionkarskie. 

 
12.  Przedstawiony na rysunku splot tworzący to: 
 

 

a)  splot skośny, 
b)  splot wężykowy trzyprętowy, 
c)  splot wężykowy czteroprętowy, 
d)  splot kratowy. 
 

13.  Splot służący do łączenia elementów wyrobu to: 

a)  splot tworzący, 
b)  splot łączący, 
c)  zamknięcie plecionkarskie, 
d)  uchwyt. 

 
14.  Rysunek przedstawia: 

 

a)  splot tworzący, 
b)  splot łączący, 
c)  zakończenie plecionkarskie, 
d)  uchwyt plecionkarski. 

 

15.  Przedstawiony na rysunku splot łączący to: 

 

a)  wiązadło krzyżowe, 
b)  wiązadlo oplotowe, 
c)  wiązadlo kątowe, 
d)  wiązadło rombowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

16.  Zakończenie ścianek wyrobu zwane obrębem to: 

a)  zamknięcie plecionkarskie. 
b)  zakończenie plecionkarskie. 
c)  ucho. 
d)  pałąk. 

 
17.  Ozdobne wykończenie dolnej części nogi wyrobu to: 

a)  gruszka. 
b)  podstawa. 
c)  obręcz. 
d)  pętla. 

 
18.  Dodatkowe wyplecenie ścianki poniżej dna wyrobu to: 

a)  rama. 
b)  podstawa. 
c)  obręb listwowy. 
d)  rozpora. 

 
19.  Do uchwytów zaliczamy: 

a)  pałąki. 
b)  spałki. 
c)  obręcze. 
d)  pętle. 

 

20.  Przedstawiony na rysunku uchwyt to: 
 

 

 

 

 

 

 

a)  pałąk spiralny, 
b)  pałąk opleciony, 
c)  ucho zwyczajne, 
d)  ucho pełne. 

 
21.  Czyszczenie wyrobów plecionkarskich polega na: 

a)  szczotkowaniu w celu usunięcia zanieczyszczeń. 
b)  obcinaniu  końców  tworzywa  plecionkarskiego  wystających  poza  powierzchnię 

ścianki wyrobu. 

c)  myciu wyrobu gotowego z zabrudzeń powstałych w procesie wyplatania. 
d)  wybieleniu wyrobu gotowego. 

 
22.   „Taśmowanie” to proces technologiczny polegający na wytworzeniu: 

a)  dartki drzewnej. 
b)  taśmy plecionkarskiej. 
c)  uchwytu plecionkarskiego. 
d)  elementu konstrukcyjnego wyrobu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko........................................................................................................... 

 
Posługiwanie  się  terminologią  z  zakresu  technologii  koszykarstwa-
plecionkarstwa

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

Materiał plecionkarski to materiał pochodzenia ................. 

lub ..................................... spełniający w wyrobie funkcję 
................................................ lub....................................... 

 

2. 

 

 

3. 

 

Tworzywo konstrukcyjne to materiał do wykonywania 

elementów ........................................................ wyrobu. 

 

4. 

 

 

5. 

 

 

6. 

 

 

7. 

 

Odcinki tworzywa konstrukcyjnego, na jednym końcu 

skośnie zacięte, stanowiące osnowę wyrobu to ................ 

 

8. 

 

 

9. 

 

 

10. 

 

 

11. 

 

 

12. 

 

 

13. 

 

 

14. 

 

 

15. 

 

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

21. 

 

 

22. 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Test 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się terminologią 
z zakresu technologii koszykarstwa - plecionkarstwa” 

Test składa się z 22 zadań, z których: 

– 

zadania  1;  4;  5;  6;  7;  8;  9;  10;  11;  12;  13;  14;  16;  18;  19;  20;  21;  22  są  z  poziomu 
podstawowego, 

– 

zadania 2; 3; 15; 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  lub  jej  brak  uczeń 

otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań, 

– 

dobry  -  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  2  zadania  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  3  zadania  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Plan testu nr 2  

 

Klucz odpowiedzi:

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozróżnić materiały plecionkarskie 

2. 

Określić zastosowanie tworzywa 
konstrukcyjnego 

PP 

3. 

Określić zastosowanie tworzywa 
wyplotowego 

PP 

4. 

Zdefiniować pojęcie „szkielet wyrobu” 

5. 

Zdefiniować pojęcie „wątek” 

6. 

Zdefiniować pojęcie „elementy 
konstrukcyjne” 

…składnikiem
wyrobu lub 
jego części 

7. 

Rozróżnić elementy konstrukcyjne mebli 

8. 

Zdefiniować splot tworzący 

9. 

Zdefiniować splot łączący 

10. 

Rozróżnić materiały do wykonania 
splotów tworzących 

11. 

Rozpoznać element wyrobu - krzyżak 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

12. 

Rozpoznać splot tworzący – wężykowy 
trzyprętowy 

13. 

Rozpoznać splot tworzący kratowy 

14. 

Rozpoznać splot łączący – wiązadło 
rombowe 

15. 

Zakwalifikować podplotkę do zakończeń 
plecionkarskich 

PP 

16. 

Rozpoznać zakończenie plecionkarskie – 
obręb skręcany 

17. 

Zakwalifikować pałąki do uchwytów 
wyrobów 

PP 

18. 

Rozpoznać pałąk 

19. 

Rozpoznać pałąk opleciony 

20. 

Rozpoznać ucho okienkowe 

21. 

Zdefiniować zawias plecionkarski 

…dwie 

części 

22. 

Rozpoznać elementy zamknięcia 
plecionkarskiego 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań,  jakie,  będą 

w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi) 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiały uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

Test  zawiera  22  zadania  dotyczące  posługiwania  się  terminologią  z  zakresu  technologii 
koszykarstwa-plecionkarstwa. Zadania: 6, 21 to pytania z luką. Pytania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 
9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  20,  22  są  pytaniami  wielokrotnego  wyboru, 
w których, jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

– 

w  pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłowe  odpowiedzi  znakiem 
X (w przypadku  pomyłki,  błędną odpowiedź  należy  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

– 

w pytaniach z luką wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

5.  Pracuj samodzielnie. 
6.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do materiałów plecionkarskich zaliczamy: 

a)  wiklinę. 
b)  sklejkę. 
c)  tarcicę. 
d)  płytę wiórową. 

 
2.  Tworzywo konstrukcyjne to materiał do wykonywania: 

a)  elementów konstrukcyjnych. 
b)  splotów tworzących. 
c)  zakończeń plecionkarskich. 
d)  splotów łączących. 

 

3.  Tworzywo wyplotowe służy do: 

a)  wykonywania konstrukcji mebli wyplatanych. 
b)  wyplatania ścianek boków wyrobów. 
c)  wykonywania konstrukcji wyrobów galanteryjnych. 
d)  uszlachetniania wyrobów. 

 
4.  Nie wypleciona konstrukcja wyrobu to: 

a)  rama. 
b)  krzyżak. 
c)  szkielet. 
d)  forma. 

 
5.  Wątek to: 

a)  tworzywo wylotowe. 
b)  splot tworzący. 
c)  element konstrukcyjny. 
d)  wiązadło. 

 
6.  Elementy konstrukcyjne są podstawowym ……………… wyrobu lub jego…………… 
 
7.  Do elementów konstrukcyjnych mebli zaliczamy: 

a)  krzyż, 
b)  podplotkę, 
c)  podstawę, 
d)  gruszkę. 

 
8.  Splot wypełniający powierzchnię ścianki wyrobu to: 

a)  splot łączący. 
b)  zakończenie plecionkarskie. 
c)  splot tworzący. 
d)  uchwyt plecionkarski. 

 
9.  Splot służący do łączenia elementów wyrobu to: 

a)  splot tworzący. 
b)  splot łączący. 
c)  zamknięcie plecionkarskie. 
d)  uchwyty. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

10.  Splot tworzący wykonujemy: 

a)  prętami i taśmami. 
b)  kijami wiklinowymi. 
c)  kijami bambusa. 
d)  kijami rotangowymi. 

 
11.  Przedstawione na rysunku elementy wyrobu to: 

 

 

 

  

  

 
a)  krzyżak, 
b)  rozpora, 
c)  biegun, 
d)  rama. 

 

12.  Przedstawiony na rysunku splot tworzący to: 
 

 

 

 

 

 

a)  splot wężykowy dwuprętowy. 
b)  splot wężykowy trzyprętowy. 
c)  splot kratowy. 
d)  splot jodełkowy. 

 
13.  Przedstawiony na rysunku splot tworzący to: 
 

 

 

a)  splot jodełkowy. 
b)  splot wężykowy dwuprętowy. 
c)  splot kratowy. 
d)  splot krzyżowy deseniowy. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

14.  Przedstawiony na rysunku splot łączący to: 
 

 

 

 

a)  wiązadło koronkowe. 
b)  wiązadło kątowe. 
c)  wiązadło oplotowe. 
d)  wiązadło rombowe. 

 

15.  Do zakończenia plecionkarskiego należy: 

a)  spałka. 
b)  obręcz. 
c)  podplotka. 
d)  rama. 

 
16.  Przedstawione na rysunku zakończenie plecionkarskie to:  
 

 

 

 

a)  obręb skręcany. 
b)  obręb jodełkowy. 
c)  podplotka. 
d)  obręb warkoczowy. 

 
17.  Do uchwytów zaliczamy: 

a)  pałąki. 
b)  spałki. 
c)  pętle. 
d)  płozy. 

 
18.  Przedstawiony na rysunku uchwyt to: 
 

 

 

   

 

a)  ucho. 
b)  zaczep. 
c)  pałąk. 
d)  rozpora. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

19.  Rysunek przedstawia: 
 

 

 

 

 

 

a)  pałąk zwyczajny, 
b)  pałąk spiralny, 
c)  pałąk kijowy, 
d)  pałąk opleciony, 

 
20.  Rysunek przedstawia ucho: 
 

 

 

a)  oplecione. 
b)  pełne. 
c)  okienkowe. 
d)  zwyczajne. 

 

21.  Zawias jest to element łączący ………………………. wyrobu. 
 
22.  Przedstawione elementy zamknięcia plecionkarskiego to: 
 

 

 

 

a)  pętle. 
b)  zaczepy. 
c)  zatyczki. 
d)  gruszki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko........................................................................................................... 

 
Posługiwanie  się  terminologią  z  zakresu  technologii  koszykarstwa-
plecionkarstwa

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedź
 
 

Numer 

pytania 

Odpowiedź 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

Elementy konstrukcyjne są podstawowym 

....................................... wyrobu lub jego ............................ 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

Zawias jest to element łączący..................................wyrobu. 

 

22. 

 

Razem 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

7.  LITERATURA 

 
1.  Kański B.: Koszykarstwo. PWSZ, Warszawa 1959 
2.  Kończak  T.,  Korpetta  W.,  Mądrzyk  J.:  Technologia  wikliniarstwa  i  plecionkarstwa. 

WSiP, Warszawa 1979 

3.  BN-69/8460-01 Materiały plecionkarskie. Nazwy. 
4.  BN-69/8460-02 Plecionkarstwo. Podstawowe nazwy i określenia. 
5.  BN-69/8460-03 Sploty plecionkarskie. Podział, nazwy i określenia. 
6.  BN-69/8460-04 Konstrukcyjne elementy plecionkarskie. Nazwy i określenia. 
7.  BN-69/8460-05 Zakończenia plecionkarskie. Nazwy i określenia. 
8.  BN-69/8460-06 Uchwyty, zamknięcia, złącza plecionkarskie. Nazwy i określenia. 
9.  BN-69/8460-07 Czynności plecionkarskie. Nazwy i określenia. 
10.  Informator  o  egzaminie  potwierdzającym  kwalifikacje  zawodowe.  Koszykarz-

plecionkarz 742[02] Warszawa 2003