background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
Janusz Artemiuk 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony  środowiska 
742[02].O1.01

 

 
 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Renata Gołgowska 
mgr Zenon Dudek 
 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Anna Barbarska-Klimkowicz 
 
 
 

Konsultacja: 

mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 

 

Korekta: 

 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  742[02].O1.01. 
„Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu koszykarz – 
plecionkarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TRESCI 
 

1.  Wprowadzenie 

 3 

2.  Wymagania wstępne 

 5 

3.  Cele kształcenia 

 6 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 7 

5.  Ćwiczenia 

 11 

5.1.  Podstawowe pojęcia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy 

 11 

5.1.1. Ćwiczenia 

 11 

5.2. Wymagania  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  przeciwpożarowe  oraz 

ochrony środowiska 

 13 

5.2.1. Ćwiczenia 

 13 

5.3. Czynniki  szkodliwe,  uciążliwe  i  niebezpieczne  występujące  w  procesie 

pracy 

 15 

5.3.1. Ćwiczenia 

 15 

5.4. Zasady  bezpieczeństwa  w  magazynach  oraz  przy  obsłudze  urządzeń 

mechanicznych 

 17 

5.4.1. Ćwiczenia 

 17 

5.5. Udzielanie pierwszej pomocy 

 19 

5.5.1. Ćwiczenia 

 19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 21 

7.  Literatura 

 35 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie koszykarz – plecionkarz 742[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

742[02].O1 

Podstawy koszykarstwa – plecionkarstwa 

742[02].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny 

pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony 

środowiska 

742[02].O1.02 

Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii 

koszykarstwa – plecionkarstwa 

742[02].O1.03 

Rozpoznawanie gatunków i odmian wierzby krzewiastej 

oraz innych surowców i materiałów stosowanych  

w produkcji koszykarsko – plecionkarskiej 

 

742[02].O1.04 

Wykonywanie prac związanych  

z pozyskiwaniem, przetwarzaniem 

i uszlachetnianiem wikliny 

742[02].O1.07 

Magazynowanie, 

pakowanie i transport 

wyrobów 

742[02].O1.06 

Posługiwanie 

się normami 

i dokumentacją wyrobów 

742[02].O1.05 

Wykonywanie 

pomocniczych prac 

stolarskich i tapicerskich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

−  korzystać z różnych źródeł informacji, 
−  selekcjonować i porządkować informacje uzyskane z różnych źródeł, 
−  interpretować informacje zawarte w rysunkach i tabelach, 
−  dostrzegać i oceniać związki zachodzące między działalnością człowieka a środowiskiem 

naturalnym, 

−  oceniać własne możliwości wykonania pracy do stawianych wymagań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  zinterpretować podstawowe akty prawne, prawa  i  obowiązki pracownika oraz pracodawcy 

dotyczące bezpieczeństwa higieny pracy, 

−  dobrać  i  zastosować  odzież  ochronną  oraz  środki  ochrony  osobistej  w  zależności 

od wykonywanych prac, 

−  zastosować zasady bezpiecznej pracy podczas styczności z urządzeniami elektrycznymi, 
−  przewidzieć i zapobiec zagrożeniom dla życia i zdrowia, związanym z wykonywaną pracą, 
−  zareagować przypadku zagrożenia pożarowego, zastosować podręczny sprzęt oraz środki 

gaśnicze, 

−  zgodnie z zasadami ochrony przeciwpożarowej, 
−  zastosować zasady ochrony środowiska, 
−  udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, zabezpieczyć miejsce wypadku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1

 

 
Osoba prowadząca 

...................................................................... 

Modułowy program nauczania  

Koszykarz plecionkarz – 742[02] 

Moduł:  

Podstawy koszykarstwa – plecionkarstwa 742[02]O1 

Jednostka modułowa:  

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony  środowiska 
742[02]O1.01 

Temat: Dobieranie środków ochrony indywidualnej w zależności od wykonywanej pracy. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  doboru  środków  ochrony  indywidualnej  na  stanowisku 

pracy. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
−  określić zagrożenia występujące na danym stanowisku pracy, 
−  dobrać środki ochrony indywidualnej w zależności od rodzaju zagrożeń, 
−  określić przeznaczenie poszczególnych ochron osobistych , 
−  zastosować praktycznie środki ochrony indywidualnej. 
 
Metody nauczania – uczenia się: 
−  ćwiczenia. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów : 
−  indywidualna, 
−  zespołowa. 
  
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
−  fartuchy, 
−  kombinezony, 
−  nakrycia głowy, 
−  obuwie, 
−  okulary ochronne, 
−  gogle, 
−  przyłbice, 
−  rękawice ochronne, 
−  nauszniki przeciwhałasowe, stopery, 
−  maski przeciwpyłowe. 
 
Przebieg zajęć 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu.  
3.  Omówienie celów zajęć. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania zadania. 
5.  Realizacja tematu: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

−  każdy  zespół  otrzymuje  zadanie  określenia  zagrożeń  występujących  przy  obsłudze 

urządzenia o napędzie elektrycznym np.: pilarka, 

−  uczniowie określają, jakie części ciała będą szczególnie narażone na urazy, 
−  z przedstawionych środków ochrony indywidualnej wybierają te, które ich zdaniem 

są odpowiednim zabezpieczeniem w czasie obsługi urządzenia, 

−  każdy  uczeń  praktycznie  sprawdza  zastosowanie  środków  ochrony  indywidualnej 

(dobiera i przymierza do swojej sylwetki ochrony indywidualne), 

−  nauczyciel obserwuje pracę uczniów-sugeruje najlepsze rozwiązania. 

6.  Po wykonaniu zadania uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia. 
7.  Uczniowie  prezentują  i  uzasadniają  dobór  i  zastosowanie  środków  ochrony 

indywidualnej. 

8.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonania zadania. 
 
Zakończenie zajęć 
Podsumowanie zajęć, porządkowanie stanowisk pracy, zadanie pracy domowej. 
 
Praca domowa 
Dokonaj  rozeznania  czy  w  Twoim  środowisku  w  którym  codziennie przebywasz,  występują 
zagrożenia wymagające stosowania ochron indywidualnych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 
−  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

...........................................................................................  

Modułowy program nauczania:  

Koszykarz – plecionkarz 742[02] 

Moduł:  

Podstawy koszykarstwa – plecionkarstwa 742[02]O1 

Jednostka modułowa:  

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
oraz ochrony  przeciwpożarowej oraz  ochrony  środowiska 
742[02]O1.01 

Temat: Dobieranie sprzętu i środków gaśniczych do rodzaju pożaru. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  posługiwania  się  sprzętem  gaśniczym  w  zależności 

od rodzaju pożaru. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
−  określić przyczyny powstawania pożarów, 
−  wymienić różne rodzaje sprzętu gaśniczego, 
−  wyjaśnić zastosowanie sprzęty gaśniczego zgodnie z instrukcją obsługi, 
−  dostosować sposób gaszenia do rodzaju pożaru, 
−  zastosować środki gaśnicze zgodnie z ich przeznaczeniem i wymaganą sytuacją. 
 
Metody nauczania – uczenia się: 
−  pokaz, 
−  instruktaż, 
−  ćwiczenia. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
−  indywidualna, 
−  zespołowa. 
 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:
 
−  instrukcja postępowania na wypadek pożaru, 
−  instrukcje użycia środków gaśniczych, 
−  instrukcje obsługi środków i sprzętu gaśniczego, 
−  gaśnica proszkowa, gaśnica śniegowa, 
−  gaśnica pianowa. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 
−  każdy zespół otrzymuje zadanie określenia przyczyn powstawania pożarów, 
−  uczniowie  określają,  które  z  materiałów  są  szczególnie  narażone  na  źródło  ognia 

(materiały łatwopalne), 

−  spośród  urządzeń  i  maszyn  będących  w  pracowni  wybierają  te,  które  mogłyby  być 

przyczyną pożaru, 

−  uczniowie  wymieniają  rodzaje  gaśnic,  omawiając  ich  wykorzystanie  zgodnie 

z przeznaczeniem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

−  zwracają  szczególną  uwagę  na  gaszenie  urządzeń  pod  napięciem  elektrycznym 

i zastosowanie do tego celu odpowiednich gaśnic, 

−  określają, jakiego sprzętu gaśniczego użyliby do gaszenia pożaru (podają znane im przykłady 

pożarów), 

−  uczniowie omawiają sposób obsługi gaśnic zgodnie z instrukcją, 
−  nauczyciel obserwuje pracę uczniów, sugeruje najlepsze rozwiązania. 
5.  Po wykonaniu zadania uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia. 
6.  Uczniowie prezentują i uzasadniają dobór sprzętu i środków gaśniczych. 
7.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanego zadania. 
 
Zakończenie zajęć: 
Podsumowanie zajęć, porządkowanie stanowisk pracy, zadanie pracy domowej. 
 
Praca domowa: 
Wypisz, które czynności wykonywane przez Ciebie codziennie mogłyby spowodować pożar? 
Czy jesteś przygotowany do ugaszenia ewentualnego pożaru, uzasadnij swoją odpowiedź? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.  ĆWICZENIA

 

 
5.1.  Podstawowe  pojęcia  z  zakresu  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Wymień podstawowe obowiązki każdego pracownika dotyczące BHP.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres. 
Przygotować literaturę dodatkową (Kodeks Pracy). 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  podstawowych  pojęć  z  zakresu 

bezpieczeństwa i higieny pracy (poradnik dla ucznia rozdział 4.1.1),  

2)  zgromadzić i wykorzystać inne materiały dotyczące tej problematyki,  
3)  zapisać obowiązki pracownika w zakresie BHP,  
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie,  
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

praca z tekstem,  

 

dyskusja kierowana. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura: Kodeks Pracy, 

 

Poradnik dla ucznia (rozdział 4.1.1). 

 
Ćwiczenie 2 

Wykaż różnice między wypadkiem przy pracy, a chorobą zawodową. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.1.1), 
2)  wykorzystać informacje z innych źródeł, 
3)  zapisać definicję wypadku przy pracy,  
4)  zapisać definicję choroby zawodowej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5)  wykazać różnice między tymi pojęciami, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

praca z tekstem,  

 

dyskusja kierowana. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura: Kodeks Pracy, 

 

Poradnik dla ucznia (rozdział 4.1.1). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2.  Wymagania 

bezpieczeństwa 

higieny 

pracy, 

przeciwpożarowe oraz ochrony środowiska 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw schemat alarmowania straży pożarnej zgodnie z instrukcją przeciwpożarową. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić informacje dotyczące postępowania na wypadek pożaru 

 

materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.2.1), 

 

instrukcje przeciwpożarowe, 

2)  zapoznać się z instrukcjami, 
3)  zapisać schemat alarmowania straży pożarnej, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

instrukcje przeciwpożarowe (ogólna i postępowania na wypadek pożaru), 

 

materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.2.1), 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz  sprzęt  i  środki  gaśnicze  do  gaszenia  pożaru  urządzenia  elektrycznego 

znajdującego się pod napięciem.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.2.1), 
2)  określić przeznaczenie sprzętu gaśniczego, 
3)  zaprezentować sposób obsługi gaśnic, 
4)  dobrać środek gaśniczy do rodzaju pożaru, 
6)  znać zasady postępowania na wypadek pożaru, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.2.1), 

 

instrukcje przeciwpożarowe, 

 

instrukcje obsługi gaśnic, 

 

sprzęt gaśniczy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3.  Czynniki  szkodliwe,  uciążliwe  i  niebezpieczne  występujące 

w procesie pracy 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj klasyfikacji czynników szkodliwych i uciążliwych dla pracownika. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić literaturę dotyczącą tej problematyki, 
2)  zapoznać się z materiałem nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.3.1),  
3)  dokonać podziału czynników szkodliwych i uciążliwych na 4 podstawowe grupy, 
4)  do każdej z grup przyporządkować odpowiednie czynniki, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

−  praca z tekstem, 
−  dyskusja kierowana. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.3.1), 
−  arkusz papieru,  
−  przybory do pisania,  
−  literatura z rozdziału 7. 

Ćwiczenie 2  

Oceń  czy  przedstawione  Ci  środki  ochrony  osobistej  spełniają  wymagania  związane 

z bezpieczeństwem pracy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przeznaczeniem poszczególnych środków ochrony osobistej (poradnik dla 

ucznia rozdział 4.3.1), 

2)  sprawdzić, czy przedstawione Ci środki ochrony osobistej nie są uszkodzone i czy można 

je zastosować do Twojej sylwetki (rozmiar), 

3)  sprawdzić odzież ochronną, czy jest kompletna, niezniszczona, 
4)  dokonać oceny i zaprezentować pod względem przydatności do określonych prac. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.3.1), 
−  odzież robocza: (fartuchy, kombinezon, obuwie - trzewiki), 
−  ochrony osobiste: (okulary, rękawice, środki ochrony słuchu). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.4.  Zasady  bezpieczeństwa  w  magazynach  oraz  przy  obsłudze 

urządzeń mechanicznych 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie1 

Przygotuj  projekt  tablicy  informacyjnej:  ,,Zasady  bezpiecznej  pracy  przy  urządzeniach 

mechanicznych”. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić  literaturę  dotyczącą  bezpieczeństwa  pracy  przy  obsłudze  i  konserwacji 

urządzeń mechanicznych, 

2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zapoznać się z materiałem nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.4.1),  
4)  zapoznać się z literaturą (poradnik dla ucznia rozdział 6), 
5)  wypisać informacje, które powinny się znaleźć na tablicy informacyjnej, 
6)  wykonać projekt tablicy informacyjnej, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

praca z tekstem, 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

arkusz papieru, 

 

literatura (poradnik dla ucznia rozdział 6),  

 

materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.4.1). 

 
Ćwiczenie 2 

Wymień  znane  Ci  rodzaje  osłon  ruchomych  części  maszyn.  Podaj  przykłady  ich 

zastosowania. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się dokładnie z materiałem nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.4.1),  
2)  wykorzystać dodatkową literaturę dotyczącą maszyn, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

3)  wynotować rodzaje osłon wraz z przykładami maszyn, w których się je stosuje, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

praca z tekstem, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

arkusz papieru, 

 

materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.4.1), 

 

literatura dotycząca budowy maszyn. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.5.  Udzielanie pierwszej pomocy 
 

5.5.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Zademonstruj na fantomie zakładanie opatrunku na ranę ciętą przedramienia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  organizacji  pierwszej  pomocy 

(poradnik dla ucznia rozdział 4.5.1), 

2)  zapoznać się z zasadami opatrywania ran, 
3)  wykorzystać apteczkę pierwszej pomocy, 
4)  założyć rękawiczki ochronne, 
5)  przygotować potrzebne materiały do opatrunku, 
6)  wykonać opatrunek, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  apteczka pierwszej pomocy, 
−  fantom, 
−  materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.5.1). 
  
Ćwiczenie 2 

Wykonaj resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  dokładnie  ze  sposobem  wykonania  resuscytacji  krążeniowo-oddechowej 

(poradnik dla ucznia rozdział 4.5.1), 

2)  przygotować fantom, 
3)  przygotować maseczkę do sztucznego oddychania i rękawice jednorazowe, 
4)  wykonać prawidłowo resuscytację krążeniowo – oddechową na fantomie, 
5)  dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

1)  pokaz z objaśnieniem, 
2)  ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

3)  fantom, 
4)  maseczka do sztucznego oddychania, 
5)  rękawiczki jednorazowe, 
6)  materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdział 4.5.1).  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test  do  jednostki  modułowej  „  Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa 
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska” 

 
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania: 1, 4, 5, 11, 12, 17, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za odpowiedź złą lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań, 

– 

dobry  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  2  zadania  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  3  zadania  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Plan testu 

Klucz odpowiedzi:

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Zinterpretować zapis w Konstytucji RP 
dotyczący BHP 

PP 

2. 

Wyjaśnić pojęcie: wypadek przy pracy

 

3. 

Wymienić przyczyny wypadków przy pracy 

4. 

Określić akt prawny regulujący obowiązki w 
zakresie BHP 

PP 

5. 

Określić prawa pracownika. 

PP 

6. 

Wyjaśnić pojęcie: pomieszczenia pracy 

7. 

Określić normy powierzchni pomieszczeń 

8. 

Wymienić rodzaj szkolenia z zakresu BHP 

9. 

Wyjaśnić pojęcie: ochrona przeciwpożarowa 

…życia, 

zdrowia, 

… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

10. 

Dobrać rodzaj środka gaśniczego do rodzaju 
pożaru 

b. 

11. 

Określić, czego nie gasimy wodą 

PP 

12. 

Określić przedsięwzięcia zastosowane w 
przypadku wybuchu pożaru 

PP 

13. 

Rozróżnić czynniki fizyczne szkodliwe dla 
zdrowia 

14. 

Wyjaśnić pojęcie wentylacji naturalnej 

…okna, 

drzwi 

i kanały… 

15. 

Rozróżnić środki ochrony indywidualnej 
układu oddechowego 

16. 

Określić okoliczności stosowania ochron 
osobistych 

17. 

Określić zastosowanie osłon 

PP 

18. 

Określić, kto może obsługiwać urządzenia 
transportowe 

19. 

Podać numer telefonu straży pożarnej 

20. 

Wyjaśnić pojęcie: resuscytacja krążeniowo-
oddechowa 

21. 

Wymienić materiały do opatrywania ran 

22. 

Określić przeznaczenie maseczki do 
resuscytacji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań,  jakie  będą 

w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiały uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadania  dotyczące  przepisów  BHP  oraz  ochrony  przeciwpożarowej. 

Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 są to zadania 
wielokrotnego  wyboru,  w  których  jedna  odpowiedź  jest  prawidłowa.  Zadania:  9,  14  to 
pytania z luką.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

−  w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłowe  odpowiedzi  znakiem 

X (w przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),  

−  w zadaniach z luką, wpisz odpowiedź w wyznaczone pole. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Główny zapis w Konstytucji RP dotyczący BHP mówi o: 

a)  obowiązku szkolenia z zakresu BHP. 
b)  prawie człowieka do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. 
c)  obowiązku szkolenia stanowiskowego. 
d)  instrukcjach przeciwpożarowych. 

 
2.  Wypadek przy pracy to: 

a)  zdarzenie nagłe. 
b)  zdarzenie powstałe w dłuższym okresie czasu. 
c)  nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które 

nastąpiło w związku z pracą. 

d)  zdarzenie związane z wykonywaniem poleceń służbowych. 

 
3.  Przyczyną wypadku przy pracy może być: 

a)  brak apteczki pierwszej pomocy. 
b)  właściwe posługiwanie się narzędziami i urządzeniami. 
c)  brak zabezpieczeń. 
d)  stosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej. 

 

4.  Podstawowym aktem prawnym regulującym obowiązki pracowników zakresie BHP jest: 

a)  Konstytucja. 
b)  Kodeks Cywilny. 
c)  Kodeks Pracy. 
d)  instrukcje BHP. 

 
5.  Pracownik ma prawo odmówić wykonywania pracy wówczas gdy: 

a)  gdy występuje bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia pracownika. 
b)  gdy brakuje instrukcji bhp na stanowisku pracy. 
c)  gdy pracuje na kilku stanowiskach pracy. 
d)  nie otrzymuje posiłków regeneracyjnych. 

 

6.  Pomieszczenia pracy to: 

a)  każde pomieszczenie w zakładzie pracy. 
b)  pomieszczenia socjalne. 
c)  pomieszczenia  przeznaczone  na  pobyt  pracowników  celem  wykonania  czynności 

związanych z pracą. 

d)  pomieszczenia magazynowe. 

 
7.  Minimalna powierzchnia pomieszczenia dla jednego pracownika to: 

a)  1 m

2

 . 

b)  2 m

wolnej powierzchni podłogi. 

c)  8 m

2

d)  15 m

2

 
8.  Rodzajem szkolenia pracowników z zakresu BHP jest: 

a)  szkolenie biurowe. 
b)  szkolenie z obiegu dokumentów. 
c)  szkolenie wstępne. 
d)  szkolenie magazynowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

9.  Ochrona  przeciwpożarowa  to  ochrona………………....,  ………………....,  mienia 

i środowiska przed pożarem. 

 
10.  Pożar urządzenia pod napięciem gasimy: 

a)  wodą. 
b)  gaśnicą proszkową. 
c)  gaśnicą pianową. 
d)  kocem gaśniczym. 

 
11.  Wodą nie gasimy: 

a)  materiałów drzewnych. 
b)  płyt pilśniowych i wiórowych. 
c)  urządzeń pod napięciem. 
d)  pożarów łąk i pastwisk. 

 

12.  Co zrobiłbyś, gdyby na twoim stanowisku pracy wybuchł pożar? 

a)  obserwowałbym, czy pożar się nie rozprzestrzenia. 
b)  zawiadomiłbym straż pożarną i przystąpił do gaszenia pożaru. 
c)  ratowałbym swoje życie. 
d)  otworzyłbym wszystkie okna. 

 

13.  Fizycznym czynnikiem szkodliwym dla zdrowia jest: 

a)  substancje toksyczne. 
b)  substancje rakotwórcze. 
c)  hałas. 
d)  mikroorganizmy. 

 
14.  Wentylacja  naturalna  to  wymiana  powietrza  przez  ………………....,  ……………….... 

i………………....wentylacyjne. 

 
15.  Do środków ochrony indywidualnej układu oddechowego należą: 

a)  berety. 
b)  maseczki przeciwpyłowe. 
c)  przyłbice. 
d)  kaski ochronne. 

 
16.  Ochrony osobiste stosujemy: 

a)  zawsze. 
b)  gdy występuje zagrożenie dla zdrowia i życia. 
c)  podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. 
d)  podczas prac biurowych. 

 
17.  Osłony służą do:  

a)  podniesienia estetyki urządzenia. 
b)  uniemożliwienia pracy osobom niepowołanym. 
c)  zabezpieczenia przed wypadkiem. 
d)  zabezpieczenia przed przegrzaniem wirujących części. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

18.  Urządzenia transportowe w magazynach obsługiwać może: 

a)  każdy pracownik. 
b)  kierownik. 
c)  pracownik z uprawnieniami. 
d)  kierowca. 

 

19.  Pod jaki numer telefonu będziesz dzwonił wzywając straż pożarną: 

a)  999. 
b)  998. 
c)  997. 
d)  996. 

 
20.  Resuscytacja krążeniowo - oddechowa to: 

a)  opatrywanie ran. 
b)  sztuczne oddychanie i masaż serca. 
c)  podawanie leków. 
d)  zabieg chirurgiczny. 

 
21.  Jakich materiałów użyjesz do opatrywania ran: 

a)  bandaż. 
b)  chusta trójkątna. 
c)  bandaż elastyczny. 
d)  folia termoizolacyjna. 

 
22.  Maseczka do resuscytacji służy do: 

a)  zakrycia twarzy chirurga. 
b)  sztucznego oddychania. 
c)  zakrycia twarzy pielęgniarki. 
d)  zakrycia twarzy chorego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko........................................................................................................... 

 
Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

2. 

 

 

3. 

 

 

4. 

 

 

5. 

 

 

6. 

 

 

7. 

 

 

8. 

 

 

9. 

 

Ochrona przeciwpożarowa to ochrona ……..……......., 
………….....…, mienia i środowiska przed pożarem. 

 

10. 

 

 

11. 

 

 

12. 

 

 

13. 

 

 

14. 

 

Wentylacja naturalna to wymiana powietrza przez 
………..…, ……………. i………..........wentylacyjne. 

 

15. 

 

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

21. 

 

 

22. 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

Test 2 
Test  do  jednostki  modułowej  „  Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa 
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska”. 

 
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 16, 17, 18, 19, 21, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania: 3, 5, 10, 12, 14, 15, 20, 22 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za odpowiedź złą lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań, 

– 

dobry  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  2  zadania  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  3  zadania  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Plan testu 

Klucz odpowiedzi: 

Nr  

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wskazać akt prawny regulujący obowiązki 
pracownika w zakresie BHP

 

2. 

Określić przyczyny wypadków przy pracy

 

3. 

Scharakteryzować przypadki, kiedy 
pracownik może odstąpić od wykonywania 
pracy 

PP 

4. 

Wskazać podstawowy obowiązek 
pracownika w zakresie BHP

 

5. 

Scharakteryzować przypadki osób, które 
podlegają okresowym badaniom lekarskim

 

PP 

6. 

Podać osobę odpowiedzialną za stan BHP w 
z zakładzie pracy

 

7. 

Wskazać kogo obejmuje obowiązek 
szkolenia w zakresie BHP 

8. 

Wyjaśnić pojęcie: Wyjście ewakuacyjne 

9. 

Wyjaśnić pojęcie: Wypadek przy pracy 

10. 

Wskazać właściwe postępowanie wypadek 
pożaru

 

PP 

11. 

Określić przeznaczenie gaśnic 

…szybkiego 

likwidowania  

źródła ognia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

12. 

Dobrać rodzaj środka gaśniczego do rodzaju 
pożaru 

PP 

13. 

Podać numer telefonu pogotowia 
ratunkowego 

14. 

Określić środek gaśniczy stosowany do 
gaszenia urządzeń pod napięciem 
elektrycznym

 

 

 

PP 

 

15. 

Określić przypadki zastosowania wentylacji 
mechanicznej

 

PP 

16. 

Rozróżnić środek ochronny do 
zabezpieczenia oczu 

17. 

Wskazać, że nie można myć instalacji 
urządzeń elektrycznych 

18. 

Określić zastosowanie osłon 
 

19. 

Wskazać właściwy tok działań w razie 
wypadku

 

20. 

Określić czynności przy udzielaniu pomocy 
osobie porażonej prądem

 

PP 

21. 

Wyjaśnić pojęcie: resuscytacja krążeniowo 
- oddechowa 

22. 

Przedstawić najprostszy sposób udrożnienia 
dróg oddechowych

 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań,  jakie  będą 

w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiały uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadania  dotyczące  przepisów  BHP  oraz  ochrony  przeciwpożarowej. 

Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 są to zadania 
wielokrotnego  wyboru,  w  których  jedna  odpowiedź  jest  prawidłowa.  Zadanie  11  to 
pytanie z luką. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

−  w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłowe  odpowiedzi  znakiem 

X (w przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

−  w zadaniach z luką wpisz odpowiedź w wyznaczone pole. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Jaki akt prawny reguluje obowiązki pracownika w zakresie BHP : 

a)  Kodeks Cywilny. 
b)  Kodeks Pracy. 
c)  Konstytucja RP. 
d)  instrukcje BHP. 

 

2.  Przyczyną powstania wypadku przy pracy może być: 

a)  brak apteczki pierwszej pomocy. 
b)  brak gaśnicy proszkowej. 
c)  niewłaściwa odzież ochronna. 
d)  brak posiłków regeneracyjnych. 

 
3.  W jakich przypadkach pracownik może odstąpić od wykonywania pracy? 

a)  gdy występuje bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia pracownika. 
b)  gdy brakuje instrukcji bhp na stanowisku pracy. 
c)  gdy pracuje na kilku stanowiskach pracy. 
d)  gdy nie ma ochoty na wykonywanie pracy. 

 

4.  Podstawowym obowiązkiem pracownika w zakresie BHP jest: 

a)  sumienność. 
b)  punktualność. 
c)  stosowanie środków ochrony indywidualnej i zbiorowej. 
d)  kultura osobista. 

 
5.  Kto podlega okresowym badaniom lekarskim? 

a)  pracownicy narażeni na działanie wysokiej temperatury. 
b)  każdy pracownik bez względu na wiek i stan ogólny zdrowia. 
c)  każdy pracownik, który przebywał na zwolnieniu lekarskim. 
d)  każdy pracownik, który przebywał na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni. 

 

6.  Kto jest odpowiedzialny za stan BHP w zakładzie pracy? 

a)  inspektor BHP. 
b)  kierownik działu kadr. 
c)  kierownik zakładu (pracodawca). 
d)  dozorca. 

 

7.  Kogo w zakładzie pracy obowiązuje szkolenie w zakresie BHP? 

a)  pracowników zatrudnionych na zagrożonych stanowiskach pracy. 
b)  wszystkich zatrudnionych pracowników. 
c)  wyłącznie kadrę kierowniczą. 
d)  inspektora BHP. 

 

8.  Co to jest wyjście ewakuacyjne? 

a)  są to okna położone na parterze prowadzące na zewnątrz obiektu. 
b)  są to drzwi służące do szybkiego opuszczenia budynku w przypadku zagrożenia. 
c)  każde drzwi. 
d)  każde okna. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

9.  Wypadek przy pracy to: 

a)  zdarzenie nagłe. 
b)  zdarzenie powstałe w dłuższym okresie czasu. 
c)  nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które 

nastąpiło w związku z pracą. 

d)  zdarzenie związane z wykonywaniem poleceń służbowych. 

 
10.  Co zrobiłbyś, gdyby na Twoim stanowisku pracy wybuchł pożar? 

a)  obserwowałbym czy pożar nie rozprzestrzenia się. 
b)  zawiadomiłbym straż pożarną i przystąpił do gaszenia pożaru. 
c)  uciekłbym z miejsca zdarzenia. 
d)  ratowałbym swoje życie. 

 

11.  Gaśnice służą do szybkiego ……………….....…... źródła ………............…..….. 
 
12.  Pożar cieczy łatwopalnych gasimy: 

a)  wodą. 
b)  tłumicą. 
c)  gaśnicą pianową. 
d)  olejem napędowym. 

 

13.  Wzywając pomocy pogotowia ratunkowego zadzwonisz pod numer telefonu: 

a)  999. 
b)  998. 
c)  997. 
d)  996. 

 

14.  Czym gasimy palące się urządzenia będące pod napięciem elektrycznym? 

a)  wodą. 
b)  gaśnicą pianową. 
c)  gaśnicą proszkową. 
d)  naftą. 

 

15.  Kiedy w zakładzie pracy stosujemy wentylację mechaniczną? 

a)  przy pracach powodujących zapylenie. 
b)  w łazienkach. 
c)  w pomieszczeniach o podwyższonej temperaturze. 
d)  w piwnicach. 

 

16.  Do środków ochrony oczu należą: 

a)  czapki. 
b)  kaski ochronne. 
c)  maseczki przeciwpyłowe. 
d)  okulary. 

 

17.  Kiedy należy myć instalację urządzeń elektrycznych? 

a)  po skończonej pracy. 
b)  nie można myć. 
c)  jeden raz w miesiącu. 
d)  dwa razy w miesiącu. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

18.  Osłony służą do:  

a)  podniesienia estetyki urządzenia. 
b)  uniemożliwienia pracy osobom niepowołanym. 
c)  zabezpieczenia przed wypadkiem. 
d)  zabezpieczenia przed przegrzaniem wirujących części. 

  

19.  Co powinieneś zrobić, gdy zauważysz wypadek? 

a)  uciekać i wołać o pomoc. 
b)  nie zwracać uwagi. 
c)  udzielić pomocy i wezwać pogotowie. 
d)  przyglądać się akcji ratunkowej. 

 

20.  Co zrobisz gdyby Twój kolega zostałby porażony prądem elektrycznym? 

a)  uwolnię porażonego od działania prądu elektrycznego. 
b)  powiadomię kierownika. 
c)  powiadomię elektryka. 
d)  powiadomię rodzinę poszkodowanego. 

 

21.  Resuscytacja krążeniowo - oddechowa to: 

a)  opatrywanie ran. 
b)  sztuczne oddychanie i masaż serca. 
c)  podawanie leków. 
d)  zabieg chirurgiczny. 

 

22.  Jaki jest najprostszy sposób udrożnienia dróg oddechowych u nieprzytomnego? 

a)  przez mocne uderzenie poszkodowanego w plecy. 
b)  przez odchylenie głowy maksymalnie do tyłu. 
c)  przez wyciągnięcie języka na zewnątrz. 
d)  przez podanie mu płynu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko........................................................................................................... 

 
Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

23. 

 

 

24. 

 

 

25. 

 

 

26. 

 

 

27. 

 

 

28. 

 

 

29. 

 

 

30. 

 

 

31. 

 

Ochrona przeciwpożarowa to ochrona ……..……......., 
………….....…, mienia i środowiska przed pożarem. 

 

32. 

 

 

33. 

 

 

34. 

 

 

35. 

 

 

36. 

 

Gaśnice służą do szybkiego ………………..........…. źródła  
…………….................................. 

 

37. 

 

 

38. 

 

 

39. 

 

 

40. 

 

 

41. 

 

 

42. 

 

 

43. 

 

 

44. 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

7.  LITERATURA 
 

1.  Breitkopf B., Marciniak M., Worwa Z.: Przysposobienie obronne. WSiP, Warszawa2002 
2.  Delmanowicz Wł.: Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz elementy ergonomii. Consultrix, 

Lublin 1998 

3.  Delmanowicz  Wł.,  Delmanowicz  P.,  Nowak B., Puchała  W.:  Kodeks Pracy.  Consultrix, 

Lublin 1998 

4.  Goniewicz  M.,  Nowak  A.W.,  Smutek  Z.:  Przysposobienie  obronne  część  II. 

Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, Rumia 2002 

5.  Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa1998 
6.  Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa1999 
7.  Stępczak K.: Ochrona i kształtowanie środowiska. WSiP, Warszawa 1995