background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Tomasz Kacperski 

 
 
 
 
 
 
 
 

Organizowanie  procesów  technologicznych  przetwórstwa 
spożywczego 827[01].Z2.03

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Małgorzata Pucek 
mgr inż. Marek Rudziński 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Tomasz Kacperski 
 
 
Konsultacja: 
mgr Radosław Kacperczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  827[01].Z2.03 
„Organizowanie  procesów  technologicznych  przetwórstwa  spożywczego”,  zawartego 
w modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  operator  maszyn  i  urządzeń  przemysłu 
spożywczego. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1. 

Metody utrwalania żywności 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2. 

Przebieg procesów technologicznych 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3. 

Zagrożenia  dla  środowiska  wynikające  z  działalności  zakładów 

przetwórstwa spożywczego 

18 

5.3.1.  Ćwiczenia 

18 

5.4. 

Systemy zapewniające bezpieczeństwo zdrowotne żywności 

21 

5.4.1.  Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

27 

7.  Literatura 

41 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie operator maszyn i urządzeń przemysłu 
spożywczego.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania- 
-uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał nauczania w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie. 
Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej  umiejętności,  jaką 
uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu  technicznego  ze 
zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga  forma  jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania, wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w  pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z  zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  należy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

827[01].Z2

  

Technologia przetwórstwa 

spożywczego 

827[01].Z2.02 

Organizowanie i wykonywanie 

operacji i procesów 

jednostkowych  

827[01].Z2.01 

Dobieranie surowców, 

materiałów pomocniczych  

i dodatków do żywności  

827[01].Z2.03 

Organizowanie procesów 

technologicznych 

przetwórstwa spożywczego 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawową terminologią chemiczną, 

 

scharakteryzować surowce stosowane w przetwórstwie spożywczym, 

 

określać operacje i procesy jednostkowe w przetwórstwie spożywczym, 

 

współpracować w grupie, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

korzystać z technologii informacyjnej. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

wyjaśnić specyfikę organizacji procesu technologicznego w produkcji żywności, 

– 

przeanalizować 

przebieg 

procesów 

technologicznych 

wybranych 

produktów, 

zapewniających zgodną z normami jakość zdrowotną, 

– 

scharakteryzować metody utrwalania żywności, 

– 

zidentyfikować  źródła  zagrożeń  w  produkcji  wyrobów  wybranych  gałęzi  przemysłu 
spożywczego, 

– 

wskazać źródła zagrożeń dla środowiska ze strony przetwórstwa spożywczego. 

– 

ustalić  krytyczne  punkty  kontroli  HACCP  w  procesach  produkcji  prowadzonych 
w zakładzie przemysłu spożywczego, 

– 

wyjaśnić  sposoby  prowadzenia  procesów  technologicznych  z zachowaniem  Dobrej 
Praktyki Higienicznej GHP, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  organizacji  procesów 
technologicznych w zakładach przetwórstwa spożywczego. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator 

maszyn 

urządzeń 

przemysłu 

spożywczego 827[01] 

Moduł:  

 

Technologia przetwórstwa spożywczego 827[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Organizowanie 

procesów 

technologicznych 

przetwórstwa spożywczego 827[01].Z2.03 

 

Temat: Przebieg procesów technologicznych w przetwórstwie mleczarskim. 

Cel  ogólny:  Analizowanie  przebiegu  procesów  technologicznych  w  przetwórstwie 

mleczarskim oraz dobór maszyn i urządzeń stosowanych w procesach. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

−  scharakteryzować procesy technologiczne w przetwórstwie mleczarskim, 

−  przeanalizować poszczególne etapy procesów technologicznych, 

−  dobrać maszyny i urządzenia na każdym etapie procesów technologicznych, 

−  określić przeznaczenie poszczególnych maszyn i urządzeń, 

−  określić specyfikę organizacji procesów technologicznych w przetwórstwie mleka. 
 
Metody nauczania
uczenia się: 

−  wykład, 

−  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

−  wycieczka dydaktyczna do zakładów przetwórstwa mleka, 

−  ćwiczenia. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  praca w zespołach 2–3osobowych. 
 
Środki dydaktyczne:
 

−  schematy przebiegu procesów technologicznych w przetwórstwie mleka (foliogramy), 

−  notatki z wycieczki, 

−  ćwiczenie 2 podrozdziału 4.2.3 Poradnika dla ucznia. 
 
Czas trwania:
 

−  6 godzin zajęć dydaktycznych. 
 
Uczestnicy:
 

−  uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie  i  przedstawienie  celów  zajęć,  podział  uczniów  na  grupy  do  wykonania 

ćwiczeń. 

2.  Plan zajęć: 

A.  Określenie  rodzajów  procesów  technologicznych  występujących  w  przetwórstwie 
mleka 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

−  nauczyciel  wraz  z  uczniami  określa  rodzaje  procesów  technologicznych 

występujących w przetwórstwie mleka. 

B. Wycieczka przedmiotowa do zakładów przetwórstwa spożywczego 

−  omówienie  przez  wyznaczonego  pracownika  poszczególnych  etapów  procesów 

technologicznych  wraz  ze  wskazaniem  na  maszyny  i  urządzenia  stosowane 
na poszczególnych etapach, 

−  uczniowie notują uwagi i spostrzeżenia, 

C.  Ćwiczenia w sali dydaktycznej 

−  uczniowie  podzieleni  na  grupy  dokonują  analizy  przebiegu  procesów  (każda 

grupa  analizuje  inny  proces technologiczny w  przetwórstwie  mleka)  ćwiczenie  2 
podrozdziału 4.2.3 Poradnika dla ucznia. 

−  uczniowie  dobierają  maszyny  i  urządzenia  do  realizacji  poszczególnych  etapów 

procesów technologicznych, 

−  liderzy grup przedstawiają na forum grupy rozwiązanie ćwiczeń. 

3.  Podsumowanie zajęć: 

−  uczniowie  dokonują  porównania  przebiegu  procesów  technologicznych  oraz 

maszyn  i urządzeń  stosowanych  na  poszczególnych  etapach,  określając  tym 
samym specyfikę organizacji procesów technologicznych w przetwórstwie mleka. 

4.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów. Ocena aktywności podczas wycieczki przedmiotowej 

oraz zajęć dydaktycznych, a także pracy uczniów w grupach.

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator 

maszyn 

urządzeń 

przemysłu 

spożywczego 827[01] 

Moduł:  

 

Technologia przetwórstwa spożywczego 827[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Organizowanie 

procesów 

technologicznych 

przetwórstwa spożywczego 827[01].Z2.03 

Temat: Źródła zagrożeń dla pracowników zakładów przetwórstwa spożywczego. 

Cel  ogólny:  Określanie  źródeł  zagrożeń  dla  pracowników  zakładów  przetwórstwa 

spożywczego i ich wpływ na pracowników oraz działania prewencyjne. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

−  wymienić źródła zagrożeń dla pracowników zakładów przetwórstwa spożywczego, 

−  określić wpływ zagrożeń na pracowników zakładów przetwórstwa spożywczego, 

−  wskazać działania prewencyjne chroniące pracowników. 
 
Metody nauczania–uczenia się: 

−  wykład konwersatoryjny, 

−  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

−  ćwiczenia. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca grupach 2 osobowych. 

 
Środki dydaktyczne:
 

−  zestaw ćwiczeń z podrozdziału 4.3.3 Poradnika dla ucznia, 

−  materiał  nauczania  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa 

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska”. 

 
Czas trwania:
 

−  1 godzina dydaktyczna. 
 
Uczestnicy:
 

−  uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć i podział uczniów na grupy 
2.  Plan zajęć: 

A.  Wstęp: 

−  Nauczyciel  wraz  z  uczniami  określają  źródła  zagrożeń  dla  pracowników 

zakładów przetwórstwa spożywczego (ćwiczenie 1 podrozdział 4.3.3 Poradnika 
dla ucznia). 

B.  Zagrożenia i sposoby zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy: 

−  Nauczyciel przydziela grupom różne branże przemysłu spożywczego, 

−  Uczniowie  podzieleni  na  grupy  wykonują  ćwiczenie  2  (podrozdział  4.3.3 

Poradnika dla ucznia), 

−  Liderzy grup omawiają rozwiązanie ćwiczenia na forum grupy. 

C.  Etap końcowy: 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

−  Nauczyciel  wraz  z  uczniami  określają,  jakie  najczęściej  występują  zagrożenia 

w poszczególnych branżach przetwórstwa spożywczego. 

3.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów. Ocena pracy uczniów w grupach. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1. 

Metody utrwalania żywności 

 

5.1.1. 

Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wpisz  do  diagramu,  jakie  znaczenie  dla  gospodarki  żywnościowej  ma  utrwalanie 

żywności. Odpowiedź uzasadnij. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  wpisać  do  diagramu,  jakie  znaczenie  dla  gospodarki  żywnościowej  ma  utrwalanie 

żywności, 

3)  uzasadnić wpisane odpowiedzi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wzór diagramu, 

 

materiały piśmiennicze. 

….. 

 

….. 

….. 

…. 

 

…. 

….. 

 

 

utrwalanie 

żywności  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 2 

Wskaż zastosowanie fizycznych metod utrwalania żywności. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rozdział literatury dotyczący metod utrwalania żywności, 
2)  wskazać zastosowanie fizycznych metod utrwalania żywności. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika, 

 

materiały piśmiennicze. 

 
Ćwiczenie 3 

Wskaż zastosowanie chemicznych i biotechnologicznych metod utrwalania żywności.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia uczniowie powinni  przeczytać określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rozdział literatury dotyczący metod utrwalania żywności, 
2)  wskazać zastosowanie chemicznych i biotechnologicznych metod utrwalania żywności. 
3)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika, 

 

materiały piśmiennicze. 

 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. 

Przebieg procesów technologicznych 

 

5.2.1. 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opisz  kolejne  etapy  technologii  produkcji  wędzonek  parzonych.  Dobierz  maszyny 

i urządzenia stosowane na poszczególnych etapach procesu technologicznego.  
 

 

Rys. 

1 

do 

ćwiczenia  1.  Schemat  technologii  produkcji  wędzonek  parzonych  [2,  s.  83] 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  wykonanie  ćwiczenia  powinno  być  poprzedzone 
wycieczką przedmiotową do zakładów przetwórstwa mięsnego, nauczyciel powinien omówić 
zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania,  ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  w  grupach  2-
3osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować literaturę dotyczącą procesów technologicznych z rozdziału 6, 
3)  opisać kolejne etapy technologii produkcji wędzonek parzonych, 
4)  dobrać  maszyny  i  urządzenia  stosowane  na  poszczególnych  etapach  procesu 

technologicznego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

schemat technologii produkcji wędzonek parzonych, 

 

materiały piśmiennicze. 

 
Ćwiczenie 2 

Opisz  kolejne  etapy  technologii  produkcji  mleka  spożywczego.  Dobierz  maszyny 

i urządzenia stosowane na poszczególnych etapach procesu technologicznego.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rys. 1. do ćwiczenia 2. Schemat produkcji mleka spożywczego [1, s. 278] 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia uczniowie powinni  przeczytać określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  wykonanie  ćwiczenia  powinno  być  poprzedzone 
wycieczką  przedmiotową  do  zakładów  przetwórstwa  mleka,  nauczyciel  powinien  omówić 
zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania,  ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  w  grupach  2–3 
osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować literaturę z rozdziału 7 dotyczącą procesów technologicznych, 
3)  wyjaśnić i opisać kolejne etapy technologii produkcji mleka spożywczego, 
4)  dobrać  maszyny  i  urządzenia  stosowane  na  poszczególnych  etapach  procesu 

technologicznego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Przyjmowanie i ocena mleka surowego 

Normalizacja zawartości tłuszczu 

Oczyszczanie 

Pasteryzacja 

Chłodzenie 

Rozlewanie do opakowań 

Homegenizacja 

Magazynowanie 

w zbiorniku 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

schemat technologii produkcji mleka spożywczego, 

 

materiały piśmiennicze. 

 
Ćwiczenie 3 

Opisz  kolejne  etapy  technologii  produkcji  oleju  rzepakowego.  Dobierz  maszyny 

i urządzenia stosowane na poszczególnych etapach procesu technologicznego. 

 

 

Rys. 1. do ćwiczenia 3. Schemat produkcji oleju rzepakowego w małym zakładzie produkcyjnym [5, s. 155] 

 

Wskazówki do realizacji 
rzed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  wykonanie  ćwiczenia  powinno  być  poprzedzone 
wycieczką  przedmiotową  do  zakładów  przetwórstwa  olejarskiego,  nauczyciel  powinien 
omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania,  ćwiczenie  powinno  być  w  zespołach  2–3 
osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować literaturę dotyczącą procesów technologicznych z rozdziału 6, 
3)  opisać kolejne etapy technologii produkcji oleju rzepakowego, 
4)  dobrać  maszyny  i  urządzenia  stosowane  na  poszczególnych  etapach  procesu 

technologicznego. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

schemat technologii produkcji oleju rzepakowego, 

 

materiały piśmiennicze. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.  Zagrożenia  dla  środowiska  wynikające  z  działalności 

zakładów przetwórstwa spożywczego 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ  źródła  zagrożeń  dla  środowiska  ze  strony  wybranych  branż  przetwórstwa 

spożywczego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2 osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować  materiał  nauczania  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska”, 

3)  przeanalizować przebieg procesów technologicznych w przetwórstwie spożywczym, 
4)  określić  źródła  zagrożeń  dla  środowiska  ze  strony  wybranych  branż  przetwórstwa 

spożywczego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiał  nauczania  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa 
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska”, 

 

materiały piśmiennicze. 

 
Ćwiczenie 2 

Wskaż  czynniki  szkodliwe  i  uciążliwe  dla  pracowników  występujące  w  przetwórstwie 

spożywczym. Dokonaj charakterystyki tych czynników.

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  wpisać  do  diagramu  czynniki  szkodliwe  i  uciążliwe  dla  pracowników  występujące 

w przetwórstwie spożywczym, 

3)  scharakteryzować  czynniki  szkodliwe  i  uciążliwe  dla  pracowników  występujące 

w przetwórstwie spożywczym. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wzór diagramu, 

 

materiały piśmiennicze. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ zagrożenia i sposoby zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy 

w poszczególnych branżach przetwórstwa spożywczego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2 osobowych. 

 

 

… 

… 

… 

Czynniki 

szkodliwe i 

uciążliwe  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować  materiał  nauczania  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska”, 

3)  przeanalizować przebieg procesów technologicznych w przetwórstwie spożywczym, 
4)  określić  zagrożenia  i  sposoby  zapewnienia  bezpiecznych  i  higienicznych  warunków 

pracy w poszczególnych branżach przetwórstwa spożywczego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie,  

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiał  nauczania  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa 
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska”, 

 

materiały piśmiennicze. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.4. 

Systemy zapewniające bezpieczeństwo zdrowotne żywności 

 

5.4.1. 

Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wymień obszary Programu Warunków Wstępnych Dobrej Praktyki Higienicznej. 
 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  wpisać  do  diagramu  obszary  Programu  Warunków  Wstępnych  Dobrej  Praktyki 

Higienicznej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wzór diagramu, 

 

materiały piśmiennicze. 

… 

… 

…. 

…. 

…. 

… 

…. 

…. 

Programy 

Warunków 

Wstępnych GHP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Ćwiczenie 2 

Określ  przebieg  procesów  technologicznych  w  przetwórstwie  mięsnym  z  zachowaniem 

Dobrej Praktyki Higienicznej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2 osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować obszary Dobrej Praktyki Higienicznej, 
2)  przeanalizować podrozdział 2 „Przebieg procesów technologicznych”, 
3)  określić  przebieg  procesów  technologicznych  z  zachowaniem  Dobrej  Praktyki 

Higienicznej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze. 

 
Ćwiczenie 3 

Wymień obszary Dobrej Praktyki Produkcyjnej. 
 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie. 

 

… 

…. 

…. 

…. 

… 

…. 

…. 

 

Obszary Dobrej 

Praktyki 

Produkcyjnej 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  wpisać do diagramu obszary Dobrej Praktyki Produkcyjnej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wzór diagramu, 

 

materiały piśmiennicze. 

 

Ćwiczenie 4 

Określ  przebieg  procesów  technologicznych  w  przetwórstwie  mięsnym  z zachowaniem 

Dobrej Praktyki Produkcyjnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2 osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować obszary Dobrej Praktyki Produkcyjnej, 
2)  przeanalizować podrozdział 2 „Przebieg procesów technologicznych”, 
3)  określić  przebieg  procesów  technologicznych  z  zachowaniem  Dobrej  Praktyki 

Produkcyjnej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze. 

 
Ćwiczenie 5 

W  przedsiębiorstwie  przetwórstwa  mięsnego  wdrażany  jest  system  HACCP.  Jednym 

z kolejnych  kroków  wdrażania  jest  opracowanie  opisu  produktu.  Mając  do dyspozycji 
przykładowy formularz, dokonaj opisu wybranego produktu. 

 

Tabela 1. do ćwiczenia 5. Przykładowy formularz opisu produktu [8, s. 41] 

Produkt 

 
 

Opis produktu 

 
 

Charakterystyka produktu: 
Opakowanie 
 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Cechy organoleptyczne 
 
Masa netto 

Składniki 

 

Cechy fizykochemiczne 

Normy, tolerancje: 
 

Cechy mikrobiologiczne 

Normy, tolerancje: 
 

Materiał opakowaniowy  

 
 

Warunki przechowywania 

 
 

Okres trwałości 

 
 

Przeznaczenie konsumenckie 

 
 

Wzór etykiety 

 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział poradnika, 
2)  wybrać branżę przetwórstwa spożywczego oraz produkt do opisu, 
3)  opracować opis produktu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

instruktaż, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wzór tabeli, 

 

materiały piśmiennicze. 

 
Ćwiczenie 6 

W  przedsiębiorstwie  przetwórstwa  mięsnego  (z  ćwiczenia  5)  wdrażany  jest  system 

HACCP.  Kolejnym  krokiem  do  wdrożenia  jest  sporządzenie  listy  zagrożeń  związanych 
z każdym  etapem  produkcji  oraz  listy  czynności  zapobiegawczych.  Mając  do  dyspozycji 
przykładowy formularz, sporządź taką listę.  
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Tabela 1. do ćwiczenia 6. Przykładowy formularz wykorzystywany podczas analizy zagrożeń [8, s. 46] 

Identyfikacja zagrożeń 

Bieżące czynności zapobiegawcze 

Etap 
procesu 

Opis 
zagrożenia 

Kategoria 
zagrożenia 

Możliwe 
przyczyny 

Procedury 
ogólne 

Bieżące 
środki 
kontroli 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział poradnika, 
2)  do wykonania ćwiczenia uwzględnić dane z ćwiczenia 5, 
3)  opracować  listę  zagrożeń  związanych  z  każdym  etapem  produkcji  oraz  listę  czynności 

zapobiegawczych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

instruktaż, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wzór tabeli, 

 

materiały piśmiennicze. 

 

Ćwiczenie 7 

W  przedsiębiorstwie  przetwórstwa  mięsnego  (z  ćwiczenia  5)  wdrażany  jest  system 

HACCP. Kolejnym krokiem do wdrożenia jest określenie Krytycznych Punktów Kontroli.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia uczniowie powinni  przeczytać określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4 osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział poradnika, 
2)  do wykonania ćwiczenia uwzględnić dane z ćwiczenia 5, 
3)  opracować Krytyczne Punkty Kontroli. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Ćwiczenie 8 

W  przedsiębiorstwie  przetwórstwa  mięsnego  (z  ćwiczenia  5)  wdrażany  jest  system 

HACCP.  Kolejnym  krokiem  do  wdrożenia  jest  określenie  granic  tolerancji  dla  każdego 
punktu  krytycznego  oraz opracowanie  systemu  monitorowania. Określ granice tolerancji  dla 
każdego punktu krytycznego oraz opracuj systemu monitorowania.  
 

Tabela 1. do ćwiczenia 8. Przykładowy formularz służący do prowadzenia zapisów z monitoringu [8, s. 50] 

Etap 

procesu, 

w którym 
zidentyfikowano 
krytyczne 

punkty 

kontroli 

Wykonawca 

Sposób 
kontroli 

Częstotliwość 

Normy 
i toleranc
je 

Czynności 
w przypadku 
odchyleń 

Dokument 
powołany 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział poradnika, 
2)  do wykonania ćwiczenia uwzględnić dane z ćwiczenia 5, 
3)  opracować granice tolerancji dla każdego punktu krytycznego, 
4)  opracować systemu monitorowania dla każdego punktu kontroli. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

instruktaż, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wzór tabeli, 

 

materiały piśmiennicze. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Organizowanie  procesów 
technologicznych przetwórstwa spożywczego” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania są 1, 3, 4, 5, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania są 2, 6, 7, 9, 17,18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  c,  3.  a,  4.b,  5.  d,  6.  d,  7.  b,  8.  a,  9.  b,  10.  c,  11.  d, 
12. a, 13. b, 14. d, 15. a, 16. a, 17. d, 18. c, 19. a, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie utrwalania żywności 

Zastosować  odpowiednie  warunki  w  chłodniczym 
przechowywaniu żywności 

PP 

Rozróżnić metody utrwalania żywności 

Wskazać 

odpowiednią 

metodę 

utrwalania 

żywności 

Wskazać zalety utrwalania żywności 

Dobrać  maszyny  i  urządzenia  do  procesów 
produkcji żywności 

PP 

Dobrać  maszyny  i  urządzenia  do  procesów 
technologicznych  

PP 

Scharakteryzować 

czynności 

procesach 

technologicznych 

Dobrać  maszyny  i  urządzenia  do  procesów 
produkcji żywności 

PP 

10  Określić specyfikę procesów technologicznych 

11 

Wymienić 

chemiczne 

fizyczne 

czynniki 

szkodliwe  i  uciążliwe  dla  pracowników  zakładów 
przetwórstwa spożywczego 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

12 

Wskazać 

przemysły 

stanowiące 

największe 

zagrożenie dla środowiska naturalnego 

13 

Wskazać  zastosowanie  urządzeń  odpylających 
i odsiarczających spaliny 

14 

Zdefiniować 

pojęcie 

bezpieczeństwa 

żywnościowego 

15  Zdefiniować pojęcie Dobrej Praktyki Higienicznej 

16  Zdefiniować pojęcie systemu HACCP 

17 

Zastosować 

wymagania 

Dobrej 

Praktyki 

Higienicznej i Produkcyjnej 

PP 

18 

Zastosować 

wymagania 

Dobrej 

Praktyki 

Higienicznej i Produkcyjnej 

PP 

19 

Scharakteryzować 

etapy 

wdrażania 

systemu 

HACCP 

20  Określić wymagania systemu HACCP 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Utrwalanie  żywności  to  działalność  zmierzająca  do  przedłużenia  trwałości  żywności 

poprzez 
a)  pobudzanie tkankowych procesów biochemicznych. 
b)  niedopuszczenie do rozwoju i działalności drobnoustrojów. 
c)  pobudzenie zmian fizycznych. 
d)  pobudzenie zmian chemicznych. 
 

2.  W  chłodniczym  systemie  przechowywania  żywności  świeże  ryby,  mięso  należy 

przechowywać w temperaturze 
a)  od +1°C do +5°C. 
b)  od 0°C do +8°C. 
c)  od -1°C do +1°C. 
d)  od -8°C do -1°C. 
 

3.  Niszczenie drobnoustrojów poprzez łagodne ogrzewanie do temperatury 100°C, to 

a)  pasteryzacja. 
b)  sterylizacja. 
c)  suszenie. 
d)  wędzenie. 

 
4.  Do kiszenia ogórków wykorzystuje się 

a)  fermentację alkoholową. 
b)  fermentację kwasu mlekowego. 
c)  przeciwutleniacze. 
d)  steryzlizację. 
 

5.  Utrwalanie żywności 

a)  negatywnie wpływa na rozwój handlu zagranicznego. 
b)  powoduje występowanie zjawiska sezonowości produkcji. 
c)  powoduje gorsze wykorzystanie żywności w gospodarstwach domowych. 
d)  sprzyja dłuższemu przechowywaniu żywności. 
 

6.  W produkcji piekarsko-ciastkarskiej dzielarko-zaokrąglarka stosowana jest do 

a)  mieszania ciasta. 
b)  przesiewania mąki. 
c)  przygotowania drożdży. 
d)  dzielenia i kształtowania kęsów ciasta. 
 

7.  Do oziębiania mleka w przetwórstwie mleka stosowane są 

a)  prasy ślimakowe. 
b)  agregaty płytowe. 
c)  pasteryzatory. 
d)  tryjery. 
 

8.  Rozdrabnianie nasion w produkcji oleju jest wykonywane w celu 

a)  zwiększania wydajności oleju podczas tłoczenia. 
b)  oczyszczenia surowca. 
c)  zmniejszenia wydajności oleju. 
d)  ograniczenie rozkruszania nasion zbyt suchych. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

9.  Tryjery są stosowane do 

a)  rozdrabniania nasion. 
b)  odsiewania nasion. 
c)  ekstrakcji oleju. 
d)  tłoczenia oleju. 
 

10.  Wyposażenie techniczne zakładów przetwórstwa spożywczego 

a)  jest takie same we wszystkich branżach przemysłu spożywczego. 
b)  jest takie same w każdym procesie technologicznym. 
c)  różni się w zależności od procesów technologicznych. 
d)  uzależnione jest od jakości stosowanych surowców. 
 

11.  Do  fizycznych  czynników  szkodliwych  i  uciążliwych  dla  pracowników  w  zakładach 

przetwórstwa, zalicza się 
a)  substancje toksyczne. 
b)  substancje drażniące. 
c)  substancje uczulające. 
d)  hałas. 
 

12.  Największe  zagrożenie  dla  środowiska  naturalnego  w  związku  z  dużą  ilością 

odprowadzanych ścieków stanowi przemysł 
a)  mleczarski. 
b)  piekarski. 
c)  młynarski. 
d)  cukrowniczy. 
 

13.  Urządzenia odpylające w zakładach przetwórstwa spożywczego stosowane są w celu 

a)  zwiększenia wyziewów z rafinerii. 
b)  zmniejszenia emisji gazów i pyłów do atmosfery. 
c)  usuwania biogenów. 
d)  zmniejszania substancji uczulających. 
 

14.  Ogół  warunków,  które  muszą  być  spełnione  i  dotyczą  stosowanych  substancji 

dodatkowych  i  aromatów,  poziomów  substancji  zanieczyszczających,  pozostałych 
pestycydów,  warunków  napromieniowania  żywności,  cech  organoleptycznych  i działań, 
które  muszą  być  podejmowane  na  wszystkich  etapach  produkcji  lub  obrotu  żywnością 
w celu zapewnienia zdrowia i życia człowieka, to 
a)  kontrola. 
b)  audit. 
c)  Krytyczne Punkty Kontroli. 
d)  bezpieczeństwo żywnościowe. 
 

15.  Działania,  które  muszą  być  podjęte  i  warunki  higieniczne,  które  muszą  być  spełnione 

i kontrolowane  na  wszystkich  etapach  produkcji  lub  obrotu,  aby  zapewnić 
bezpieczeństwo żywności, to 
a)  Dobra Praktyka Produkcyjna. 
b)  Dobra Praktyka Higieniczna. 
c)  system HACCP. 
d)  audit. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

16.  System HACCP polega na 

a)  przeprowadzeniu 

analizy 

wszystkich 

zagrożeń 

biologicznych, 

fizycznych 

i chemicznych,  które  mogą  stać  się  przyczyną  obniżenia  jakości  zdrowotnej 
produkowanej żywności oraz na wskazaniu, które punkty na danym etapie produkcji 
żywności są „krytyczne” dla bezpieczeństwa zdrowotnego produktu końcowego. 

b)  podjęciu  działań,  oraz  spełnieniu  warunków  higienicznych,  które  muszą 

być kontrolowane  na  wszystkich  etapach  produkcji  lub  obrotu,  aby  zapewnić 
bezpieczeństwo żywności. 

c)  weryfikacji procesu technologicznego. 
d)  podjęciu  działań  i  spełnieniu  warunków,  aby  produkcja  żywności  oraz  materiałów 

i wyrobów  przeznaczonych  do kontaktu  z  żywnością  odbywały  się  w  sposób 
zapewniający bezpieczeństwo żywności, zgodnie z jej przeznaczeniem. 

 

17.  Zgodnie z wymaganiami Dobrej Praktyki Higienicznej 

a)  drogi dojazdowe nie muszą być utwardzone. 
b)  zakład  powinien  posiadać  odpowiednie  ujęcie  wody,  bez  konieczności  posiadania 

urządzeń do jej magazynowania. 

c)  pracownicy  mogą  mieć  kontakt  z  żywnością  w  przypadku  infekcji  dróg 

oddechowych. 

d)  powinien być stosowany w zakładzie system wentylacji. 
 

18.  Zgodnie z Dobrą Praktyką Produkcyjną 

a)  zasady rotacji magazynowej zapasów nie mają znaczenia. 
b)  nie musi być zapewnione oddzielne składowanie opakowań i substancji nie będących 

żywnością. 

c)  partie  przyjmowanych  produktów  i  dodatków  powinny  posiadać  odpowiednie 

certyfikaty lub specyfikacje. 

d)  należy zachować wysoką temperaturę podczas transportu żywności. 
 

19.  Określenie Krytycznych Punktów Kontroli polega na określeniu zagrożeń występujących 

na 
a)  każdym etapie produkcji. 
b)  wybranych etapach produkcji. 
c)  początkowym etapie produkcji. 
d)  końcowym etapie produkcji. 
 

20.  W systemie HACCP 

a)  odchylenia od wartości docelowych są niewskazane. 
b)  określone są dopuszczalne tolerancje odchyleń. 
c)  wartości docelowe są opracowywane wyłącznie przez ekspertów zewnętrznych. 
d)  dopuszczalne  tolerancje  odchyleń  są  opracowywane  wyłącznie  przez  ekspertów 

zewnętrznych. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Organizowanie procesów technologicznych przetwórstwa spożywczego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Organizowanie  procesów 
technologicznych przetwórstwa spożywczego” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania są 1, 3, 4, 5, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania są 2, 6, 7, 9, 17,18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. b, 2. c, 3. a, 4. b, 5. b, 6. b, 7. c, 8. a, 9. a, 10. d, 11. d, 
12. c, 13. b, 14. d, 15. a, 16. a, 17. d, 18. b, 19. a, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel 

operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie utrwalania żywności 

Ustalić warunki w chłodniczym przechowywaniu 
żywności 

PP 

Rozróżnić metody utrwalania żywności 

Wskazać 

odpowiednią 

metodę 

utrwalania 

żywności 

Wskazać zalety utrwalania żywności 

Dobrać  maszyny  i  urządzenia  do  procesów 
produkcji żywności 

PP 

Dobrać  maszyny  i  urządzenia  do  procesów 
technologicznych  

PP 

Scharakteryzować 

czynności 

procesach 

technologicznych 

Dobrać  maszyny  i  urządzenia  do  procesów 
produkcji żywności 

PP 

10 

Określić specyfikę procesów technologicznych 

11 

Wymienić  chemiczne 

fizyczne  czynniki 

szkodliwe i uciążliwe dla pracowników zakładów 
przetwórstwa spożywczego 

12 

Wskazać  przemysły  stanowiące 

największe 

zagrożenie dla środowiska naturalnego 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

13 

Wskazać  zastosowanie  urządzeń  odpylających  i 
odsiarczających spaliny 

14 

Zdefiniować 

pojęcie 

bezpieczeństwa 

żywnościowego 

15 

Zdefiniować 

pojęcie 

Dobrej 

Praktyki 

Produkcyjnej 

16 

Zdefiniować pojęcie systemu HACCP 

17 

Zastosować 

wymagania 

Dobrej 

Praktyki 

Higienicznej i Produkcyjnej 

PP 

18 

Zastosować 

wymagania 

Dobrej 

Praktyki 

Higienicznej i Produkcyjnej 

PP 

19 

Scharakteryzować  etapy  wdrażania  systemu 
HACCP 

20 

Określić wymagania systemu HACCP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Utrwalanie  żywności  to  działalność  zmierzająca  do  przedłużenia  trwałości  żywności 

poprzez 
a) 

pobudzanie rozwoju drobnoustrojów. 

b)  wstrzymanie tkankowych procesów biochemicznych. 
c) 

pobudzenie zmian chemicznych. 

d)  pobudzenie zmian fizycznych. 
 

2.  W  chłodniczym  systemie  przechowywania  żywności  mleko,  śmietanę,  jogurt  należy 

przechowywać w temperaturze 
a)  od -8°C do 0°C. 
b)  od -5C do -1°C. 
c)  od 0°C do 8°C. 
d)  od 8°C do 15°C. 
 

3.  Usuwanie  wody  z  żywności  do  zawartości  ok.  30%,  powodujące  skoncentrowanie 

składników w mniejszej masie produktu, to 

a)  zagęszczanie. 
b)  sterylizacja. 
c)  suszenie. 
d)  wędzenie. 

 
4.  Do kiszenia kapusty wykorzystuje się 

a)  fermentację alkoholową. 
b)  fermentację kwasu mlekowego. 
c)  przeciwutleniacze. 
d)  steryzlizację. 
 

5.  Utrwalanie żywności 

a)  negatywnie wpływa na rozwój handlu zagranicznego. 
b)  łagodzi zjawisko sezonowości produkcji. 
c)  powoduje gorsze wykorzystanie żywności w gospodarstwach domowych. 
d)  skraca przechowywanie żywności. 
 

6.  W produkcji piekarsko-ciastkarskiej wychwytywacze magnetyczne stosowane są do 

a)  mieszanie ciasta. 
b)  oczyszczania mąki. 
c)  przygotowania drożdży. 
d)  dzielenia i kształtowania kęsów ciasta. 
 

7.  Do pasteryzacji mleka w przetwórstwie mleka stosowane są 

a)  prasy ślimakowe. 
b)  agregaty płytowe. 
c)  pasteryzatory. 
d)  tryjery. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

8.  Wodę sokową z rozdrobnionej miazgi ziemniaków oddziela się 

a)  gdyż może zanieczyszczać uzyskiwaną skrobię zawartymi w niej składnikami. 
b)  w celu oddzielenia resztek drobnych włókienek. 
c)  w celu oddzielenia grysu. 
d)  w celu usunięcia grubych zanieczyszczeń. 
 

9.  Młyny walcowe są stosowane do 

a)  rozdrabniania nasion. 
b)  odsiewania nasion. 
c)  ekstrakcji oleju. 
d)  tłoczenia oleju. 
 

10.  Wyposażenie techniczne zakładów przetwórstwa spożywczego 

a)  jest takie same we wszystkich branżach przemysłu spożywczego. 
b)  jest takie same w każdym procesie technologicznym. 
c)  uzależnione jest od jakości stosowanych surowców. 
d)  różni się w zależności od procesów technologicznych. 
 

11.  Do  chemicznych  czynników  szkodliwych  i  uciążliwych  dla  pracowników  w  zakładach 

przetwórstwa, zalicza się 
a)  promieniowanie. 
b)  płyny przemysłowe. 
c)  wibracje. 
d)  substancje toksyczne. 
 

12.  Najmniejsze  zagrożenie  dla  środowiska  naturalnego  w  związku  z  dużą  ilością 

odprowadzanych ścieków stanowi przemysł 
a)  mleczarski. 
b)  piekarski. 
c)  młynarski. 
d)  cukrowniczy. 
 

13.  Urządzenia odsiarczające w zakładach przetwórstwa spożywczego stosowane są w celu 

a)  zwiększenia wyziewów z rafinerii. 
b)  zmniejszenia emisji gazów i pyłów do atmosfery. 
c)  usuwania biogenów. 
d)  zmniejszania substancji uczulających. 
 

14.  Ogół  warunków,  które  muszą  być  spełnione  i  dotyczą  stosowanych  substancji 

dodatkowych  i  aromatów,  poziomów  substancji  zanieczyszczających,  pozostałych 
pestycydów,  warunków  napromieniowania  żywności,  cech  organoleptycznych  i działań, 
które  muszą  być  podejmowane  na  wszystkich  etapach  produkcji  lub  obrotu  żywnością 
w celu zapewnienia zdrowia i życia człowieka, to 
a)  Dobra Praktyka Produkcyjna. 
b)  Dobra Praktyka Higieniczna. 
c)  system HACCP. 
d)  bezpieczeństwo żywnościowe. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

15.  Działania, które muszą być podjęte i warunki, które muszą być spełnione, aby produkcja 

żywności  oraz  materiałów  i wyrobów  przeznaczonych  do kontaktu  z  żywnością 
odbywały  się  w  sposób  zapewniający  bezpieczeństwo  żywności,  zgodnie  z  jej 
przeznaczeniem, to 
a)  Dobra Praktyka Produkcyjna. 
b)  Dobra Praktyka Higieniczna. 
c)  system HACCP. 
d)  audit. 
 

16.  HACCP to 

a)  systemowe  postępowanie  mające  na  celu  zapewniania  bezpieczeństwa zdrowotnego 

żywności  poprzez  identyfikację  i  oszacowanie  skali  zagrożeń  bezpieczeństwa 
żywności  z  punktu  widzenia  jej  jakości  zdrowotnej  oraz  ryzyka  wystąpienia  tych 
zagrożeń  podczas  przebiegu  wszystkich  etapów  produkcji  i  dystrybucji  żywności. 
Jest to również system  mający na celu określenie  metod ograniczania tych zagrożeń 
oraz ustalenie działań naprawczych. 

b)  podjęcie  działań,  oraz  spełnieniu  warunków  higienicznych,  które  muszą 

być kontrolowane  na  wszystkich  etapach  produkcji  lub  obrotu,  aby  zapewnić 
bezpieczeństwo żywności. 

c)  weryfikacja procesu technologicznego. 
d)  podjęcie  działań  i  spełnieniu  warunków,  aby  produkcja  żywności  oraz  materiałów 

i wyrobów  przeznaczonych  do kontaktu  z  żywnością  odbywały  się  w  sposób 
zapewniający bezpieczeństwo żywności, zgodnie z jej przeznaczeniem. 

 

17.  Zgodnie z Dobrą Praktyką Produkcyjną 

a)  nie jest konieczne szkolenie pracowników z zakresu higieny. 
b)  nie są wymagane wydzielone pomieszczenia socjalne. 
c)  system wentylacji pomieszczeń nie jest wymagany. 
d)  budynki  powinny  być  zaprojektowane  w  sposób  ułatwiający  czyszczenie 

i dezynfekcję. 

 
18.  Zgodnie z Dobrą Praktyką Produkcyjną 

a)  zasady rotacji magazynowej zapasów nie mają znaczenia. 
b)  nie musi być zapewnione oddzielne składowanie opakowań i substancji nie będących 

żywnością. 

c)  partie  przyjmowanych  produktów  i  dodatków  powinny  posiadać  odpowiednie 

certyfikaty lub specyfikacje. 

d)  należy zachować wysoką temperaturę podczas transportu żywności. 
 

19.  Do obszarów Krytycznych Punktów Kontroli w systemie HACCP zalicza się 

a)  procesy technologiczne występujące w zakładach przetwórstwa spożywczego. 
b)  higienę osobistą pracowników. 
c)  skup surowca od producenta. 
d)  warunki klimatyczne produkcji surowca. 
 

20.  Weryfikacja systemu HACCP 

a)  nie jest wymagana. 
b)  polega na systematycznym i niezależnym badaniu efektywności systemu HACCP. 
c)  nie wymaga dokumentowania działań. 
d)  polega wyłącznie na kontroli wyrobów gotowych. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Organizowanie procesów technologicznych przetwórstwa spożywczego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

7.  LITERATURA 

 
1.  Bijok B., Bijok F.: Surowce i technologia żywności Cz. 2. WSiP, Warszawa 1998 
2.  Dłużewski M. (red.): Technologia żywności Cz. 4. WSiP, Warszawa 2001 
3.  Dłużewski  M., Chuchlowa J., Krajeński  K., Kamieński  W.: Technologia żywności Cz.1. 

WSiP, Warszawa 2000 

4.  Dłużewski M., Dłużewska A.: Technologia żywności Cz. 2. WSiP, Warszawa 2001 
5.  Jarczyk A.: Technologia żywności cz. 3. WSiP, Warszawa 2001 
6.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  19 grudnia  2002  r.  w  sprawie  wymagań 

higieniczno-sanitarnych zakładów i wymagań dotyczących higieny w procesie produkcji 
i w obrocie artykułami oraz materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z tymi 
artykułami Dz. U. 2002 nr234, poz. 1979 

7.  Stelmachowski  A.  (red.):  Prawo  rolne. Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis,  Warszawa 

2006, s. 481 

8.  Turlejska  H.:  Zasady  GHP/GMO  oraz  system  HACCP  jako  narzędzia  zapewnienia 

bezpieczeństwa  zdrowotnego  żywności.  Poradnik  dla  przedsiębiorcy.  FAPA,  Warszawa 
2003 

9.  Ustawa  z  25.  08.  2006r.  o bezpieczeństwie  żywności  i  żywienia  Dz.  U.  2006  nr  171, 

poz. 1225 

 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
3.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  1  i  2. 

ITeE, Radom 1999