background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
Tomasz Kacperski

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Dobieranie 

surowców, 

materiałów 

pomocniczych 

i dodatków do żywności 827[01].Z2.01

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Andrzej Kulka 
mgr inż. Małgorzata Pucek 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Tomasz Kacperski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Radosław Kacperczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  827[01].Z2.01 
„Dobieranie  surowców,  materiałów  pomocniczych  i  dodatków  do  żywności”,  zawartego 
w modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  operator  maszyn  i  urządzeń  przemysłu 
spożywczego. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Baza surowcowa przetwórstwa spożywczego 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Dodatki do żywności 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3.  Woda w przetwórstwie spożywczym 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

5.4.  Opakowania w przetwórstwie spożywczym 

19 

5.4.1.  Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

37 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. 

WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie operator maszyn i urządzeń przemysłu 
spożywczego. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania- 
-uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał nauczania w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie. 
Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej  umiejętności,  jaką 
uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu  technicznego  ze 
zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga  forma  jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania, wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w  pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów 
tak zwaną  „ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania  materiału 
nauczania  rozdziału  może  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia  wiedzy 
i umiejętności  ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową 
powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe 
uzdolnienia  manualne,  czy  może  lepiej  radzi  sobie  z rozwiązywaniem  problemów 
teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z  zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  należy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

827[01].Z2

  

Technologia przetwórstwa 

spożywczego 

827[01].Z2.02 

Organizowanie i wykonywanie 

operacji i procesów 

jednostkowych  

827[01].Z2.01 

Dobieranie surowców, 

materiałów pomocniczych  

i dodatków do żywności  

827[01].Z2.03 

Organizowanie procesów 

technologicznych przetwórstwa 

spożywczego 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami chemicznymi, 

 

współpracować w grupie, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

korzystać z technologii informacyjnej. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować rolę i kierunki rozwoju przetwórstwa spożywczego, 

 

rozróżnić podstawowe grupy surowców spożywczych,  

 

posłużyć się normami w przetwórstwie spożywczym, 

 

ocenić jakość surowców i ich wpływ na przetwórstwo spożywcze, 

 

porównać skład chemiczny surowców rolno-spożywczych, 

 

określić zasady przechowywania surowców spożywczych, 

 

zdefiniować pojęcia: dodatki do żywności, materiały pomocnicze opakowania, 

 

sklasyfikować materiały pomocnicze i dodatki do żywności, 

 

określić funkcje opakowań do żywności, 

 

rozróżnić materiały stosowane do produkcji opakowań, 

 

ocenić jakość opakowań z uwzględnieniem norm i oznakowań, 

 

rozróżnić  znaki  stosowane  na  opakowaniach  jednostkowych,  transportowych  i  znaki 
niebezpieczeństwa, 

 

określić wymagania dla wody używanej w przemyśle spożywczym, 

 

zastosować środki myjące i dezynfekujące, 

 

rozróżnić i sklasyfikować dodatki stosowane do żywności, 

 

określić warunki magazynowania dodatków do żywności i materiałów pomocniczych, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa, higieny pracy i przeciwpożarowe w magazynach. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator 

maszyn 

urządzeń 

przemysłu 

spożywczego 827[01] 

Moduł:  

 

Technologia przetwórstwa spożywczego 827[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Dobieranie  surowców,  materiałów  pomocniczych 
i dodatków do żywności 827[01].Z2.01 

Temat: Czynniki wpływające na warunki magazynowania surowców spożywczych 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  zapewnienia  wymaganych  warunków  fizycznych 

przechowywania surowców 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  określić zasady magazynowania, 

  wymienić czynniki wpływające na warunki magazynowania surowców spożywczych, 

  scharakteryzować  czynniki  wpływające  na  warunki  magazynowania  surowców 

spożywczych, 

  zapewnić wymagane warunków fizycznych przechowywania surowców. 

 
Metody nauczania
uczenia się: 

  wykład, 

  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca w zespołach 3–4 osobowych. 

 
Środki dydaktyczne:
 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z rozdziałem 7, dotycząca magazynowania żywności, 

  komputer z dostępem do Internetu. 

 
Czas trwania:
 

  2 godziny zajęć dydaktycznych. 

 
Uczestnicy:
 

  uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć – nauczyciel dokonuje podziału uczniów na 

grupy, objaśnia zadanie. 

2.  Plan zajęć: 

A.  Wstęp: 

  nauczyciel wraz z uczniami określa zasady magazynowania surowców, 

  nauczyciel  wraz  z  uczniami  określają  czynniki  wpływające  na  warunki 

magazynowania surowców spożywczych. 

B.  Etap realizacji zadania: 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  uczniowie  na  podstawie  dostępnej  literatury,  charakteryzują  czynniki 

wpływające na warunki magazynowania surowców spożywczych, 

  wyniki prac omawiane są na forum klasy, 

  uczniowie  wyszukują  w  literaturze,  internecie,  jakie  warunki  magazynowania 

posiadają  poszczególne  grupy  surowców  (jedna  grupa  uczniów  wyszukuje 
informacje dla jednej grupy surowców), 

  uczniowie omawiają na forum klasy wyniki swoich prac. 

3.  Podsumowanie zajęć: 

  nauczyciel  wraz  z  uczniami  dokonuje  krótkiej  charakterystyki  wymagań 

magazynowych poszczególnych grup surowców. 

4.  Ocena  poziomu  osiągnięć  uczniów.  Ocena  aktywności  podczas  zajęć  dydaktycznych 

poprzez obserwację udziału w pogadance oraz pracy uczniów w grupach.

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator 

maszyn 

urządzeń 

przemysłu 

spożywczego 827[01] 

Moduł:  

 

Technologia przetwórstwa spożywczego 827[01].Z2 

Jednostka modułowa

Dobieranie  surowców,  materiałów  pomocniczych 
i dodatków do żywności 827[01].Z2.01 

Temat: Oznakowanie opakowań 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności zastosowania oznakowania na opakowaniach. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  określić znaki stosowane na opakowaniach, 

  rozpoznać znaki stosowane na opakowaniach, 

  zastosować znaki na opakowaniach. 

 
Metody nauczania-uczenia się: 

  wykład, 

  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca w zespołach 3–4 osobowych. 

 
Środki dydaktyczne:
 

  Polskie Normy, 

  rozporządzenia regulujące oznakowanie opakowań, 

  wzory znaków, 

  opakowania z oznakowaniem, 

  opakowania bez oznakowania. 

 
Czas trwania:
 

  2 godziny dydaktyczne. 

 
Uczestnicy:
 

  uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć, podział uczniów na grupy. 
2.  Plan zajęć: 

A.  Wstęp: 

 

nauczyciel objaśnia podział znaków stosowanych na opakowaniach. 

B.  Etap realizacji zadania: 

  nauczyciel przydziela oznakowane opakowania uczniom, wyjaśnia zasady pracy, 

  uczniowie  w  grupach  rozpoznają  znaki  zastosowane  na  opakowaniach 

i określają  ich  znaczenie  oraz  rozpoznają,  jakiego  rodzaju  materiały  mogą  być 
zapakowane, 

  nauczyciel  przydziela  uczniom  zadanie  do  wykonania  polegające  na 

odpowiednim oznakowaniu opakowań. 

C.  Etap końcowy: 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

  uczniowie wraz z nauczycielem oceniają prawidłowość wykonanych zadań. 

3.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów. 

  Ocena poprawności wykonania zadania.  

  Ocena aktywności podczas zajęć dydaktycznych poprzez obserwację udziału w dyskusji 

oraz pracy uczniów w grupach.

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Baza surowcowa przetwórstwa spożywczego 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  poniższym  rysunku  wpisz  podstawowe  grupy  surowców  przemysłu  spożywczego. 

Następnie scharakteryzuj grupy surowców. 

 

 

Rys. 1 do ćwiczenia 1

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  wpisać podatkowe grupy surowców przemysłu spożywczego, 
3)  scharakteryzować poszczególne grupy surowców. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wzór rysunku, 

 

materiały piśmiennicze. 

 

Surowce przemysłu spożywczego  

…… 

….. 

…. 

…. 

…. 

…. 

…. 

…. 

…. 

…. 

…. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 2 

Porównaj  skład  chemiczny  poszczególnych  surowców  przemysłu  spożywczego.  Wskaż 

surowce zawierające duże ilości białka, błonnika, cukru, tłuszczu, sacharozy, skrobi, witamin.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział Poradnika, 
2)  przeanalizować tabele ze składem chemicznym poszczególnych surowców, 
3)  porównać skład chemiczny surowców, 
4)  wskazać  surowce  zawierające  duże  ilości  białka,  błonnika,  cukru,  tłuszczu,  sacharozy, 

skrobi, witamin. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tabele ze składem chemicznym poszczególnych surowców, 

 

materiały piśmiennicze. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ czynniki wpływające na warunki magazynowania surowców spożywczych. Określ 

ich wpływ na jakość surowców spożywczych. 
 

 

 
 

… 

 

… 

… 

 

 

… 

… 

 

… 

 

warunki 

magazynowania  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  wpisać  do  diagramu  czynniki  wpływające  na  warunki  magazynowania  surowców 

spożywczych, 

3)  określić wpływ tych czynników jakość surowców spożywczych. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

diagram, 

– 

materiały piśmiennicze. 

 
Ćwiczenie 4 

Dokonaj oceny jakości surowców metoda organoleptyczną.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia uczniowie powinni  przeczytać określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować zadania, jakimi zajmuje się przedsiębiorstwo „Zakłady Mięsne”, 
3)  dokonać poszczególnych artykułów rolno-spożywczych, 
4)  zaplanować oceny jakości surowców. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

 

wymagania jakości handlowej poszczególnych artykułów rolno-spożywczych. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Dodatki do żywności 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj klasyfikacji dodatków do żywności. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  wpisać do diagramu grupy dodatków do żywności. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

diagram, 

 

materiały piśmiennicze. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ zastosowanie dodatków przedłużających trwałość produktów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie. 

 

…. 

… 

… 

… 

… 

… 

… 

Dodatki do 

żywności  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  określić rodzaje dodatków przedłużających trwałość produktów, 
3)  określić zastosowanie dodatków przedłużających trwałość produktów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze. 

 
Ćwiczenie 3 

Zakwalifikuj  poniższe  dodatki  do  żywności  do  poszczególnych  grup  dodatków  do 

żywności, a następnie omów ich zastosowanie: 

 

agar 

 

żelatyna 

 

przyprawy 

 

barwniki 

 

zakwasy piekarskie 

 

kwas sorbowy 

 

chlorek potasu 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  zakwalifikować dodatki do żywności do poszczególnych grup dodatków, 
3)  omówić zastosowanie wymienionych dodatków do żywności. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3. 

Woda w przetwórstwie spożywczym 

 

5.3.1. 

Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ  czynniki,  które  wpływają  na  przydatność  wody  do  spożycia  i  dokonaj  ich 

charakterystyki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  wskazać czynniki, które wpływają na przydatność wody do spożycia, 
3)  scharakteryzować czynniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze. 

 
Ćwiczenie 2 

Mając  dane  z  laboratorium  dotyczące  przydatności  wody  oraz  podstawowe  wymagania 

fizykochemiczne, jakim powinna odpowiadać woda, określ przydatność wody. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia uczniowie powinni  przeczytać określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować dane z laboratorium dotyczące przydatności wody, 
3)  przeanalizować wymagania fizykochemiczne, jakim powinna odpowiadać woda, 
4)  określić przydatność wody. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dane z laboratorium dotyczące przydatności wody, 

 

podstawowe wymagania fizykochemiczne, jakim powinna odpowiadać woda. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 3 

Dokonaj oceny organoleptycznej wody oraz określ przydatność wody. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować  podstawowe  wymagania  organoleptyczne,  jakim  powinna  odpowiadać 

woda, 

3)  określić przydatność wody. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

podstawowe wymagania organoleptyczne, jakim powinna odpowiadać woda, 

 

naczynia z wodą o różnym zabarwieniu, zapachu i smaku. 

 

Ćwiczenie 4 

Dobierz  odpowiednie  środki  myjące  lub  dezynfekujące  do  mycia  opakowań  szklanych, 

mycia rąk, odkażania aparatury, odkażania pomieszczeń. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia uczniowie powinni  przeczytać określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  dobrać środki myjące do mycia opakowań szklanych, mycia rąk, 
3)  dobrać środki dezynfekujące do odkażania aparatury, odkażania pomieszczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

 

przykładowe środki myjące i dezynfekujące. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4. 

Opakowania w przetwórstwie spożywczym 

 

5.4.1. 

Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wpisz do diagramu rodzaje opakowań ze względu na zastosowany materiał. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  wpisać do diagramu rodzaje opakowań ze względu na zastosowany materiał. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

diagram, 

 

materiały piśmiennicze. 

 
Ćwiczenie 2 

Oceń jakość słojów stosowanych jako opakowanie jednostkowe szklane w przetwórstwie 

spożywczym pod kątem spełnienia norm. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2 osobowych. 

 

 

 

…. 

 

…. 

 

…. 

 

…. 

 

…. 

 

…. 

 
 

Opakowania 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować PN-92/O-79701 Opakowania jednostkowe szklane -- Słoje do artykułów 

spożywczych -Wspólne wymagania i badania, 

3)  ocenić 

jakość 

słojów 

stosowanych 

jako 

opakowanie 

jednostkowe 

szklane 

w przetwórstwie spożywczym. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

PN-92/O-79701  Opakowania  jednostkowe  szklane  -Słoje  do  artykułów  spożywczych  -
Wspólne wymagania i badania, 

 

słoje szklane, 

 

 materiały piśmiennicze. 

 
Ćwiczenie 3 

Do  poszczególnych  rodzajów  produktów,  dobierz  odpowiedni  rodzaj  opakowania. 

Odpowiedź uzasadnij. 

 

czekoladki, 

 

owoce i warzywa, 

 

ryby, 

 

transportowane soki, 

 

produkty wilgotne i tłuste, 

 

owinięte puszki, 

 

przechowywane oleje, 

 

przechowywana kapusta kiszona, 

 

transportowane owoce i warzywa, 

 

przechowywana mąka i kasza. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia uczniowie powinni  przeczytać określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  dobrać odpowiednie opakowania do poszczególnych rodzajów produktów, 
3)  wybór uzasadnić. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie 

 

Środki dydaktyczne: 

 

katalogi opakowań, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

 

materiały piśmiennicze 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do internetu. 

 
Ćwiczenie 4 

Określ, co oznaczają poszczególne znaki umieszczane na opakowaniach. 

 

a) 

 

b) 

 

c) 

 

d) 

 

e) 

 

f) 

 

g) 

 

h) 

 

i) 

 

j) 

 

k) 

 

 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do  wykonania ćwiczenia  uczniowie  powinni przeczytać  określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  określić znaczenie poszczególnych znaków umieszczanych na opakowaniach. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wzory znaków, 

 

materiały piśmiennicze. 

 
Ćwiczenie 5 

Do poszczególnych rodzajów produktów, dobierz odpowiedni rodzaj opakowania.  

a) 

 

b) 

 

c) 

 

d) 

 

e) 

 

f) 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do  wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony 

fragment  rozdziału  Poradnika  dla  ucznia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia, 
sposób wykonania, ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podrozdział z Poradnika dla ucznia, 
2)  określić znaczenie poszczególnych znaków umieszczanych na opakowaniach. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze, 

 

wzory znaków. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  surowców, 
materiałów pomocniczych i dodatków do żywności” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania są 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 14, 15, 16, 17, 18 poziomu podstawowego, 

  zadania są 4, 10, 11, 13, 19, 20 poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. a, 2. b,  3. a, 4. d, 5. a, 6. a, 7. c, 8. b, 9. d, 10. a,  11. c, 
12. a, 13. d, 14. c, 15. b, 16. d, 17. d, 18. a, 19. c, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać składniki odżywcze surowców 

Wskazać składniki odżywcze surowców 

Określić wartość odżywczą surowców 

Dobrać parametry do magazynowania surowców 

PP 

Wyjaśnić pojęcie dodatków do żywności 

Scharakteryzować dodatki do żywności 

Scharakteryzować dodatki do żywności 

Zakwalifikować dodatki do odpowiedniej grupy 

Zakwalifikować dodatki do odpowiedniej grupy 

10 

Dobrać 

parametry 

wody 

wykorzystywane 

w przetwórstwie 

PP 

11 

Dobrać 

parametry 

wody 

wykorzystywane 

w przetwórstwie 

PP 

12 

Wskazać  fizyczne,  chemiczne  i  organoleptyczne 
wskaźniki decydujące o przydatności wody 

13  Zastosować środki myjące i dezynfekujące 

PP 

14  Rozróżnić funkcje opakowań 

15  Rozróżnić funkcje opakowań 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

16  Zdefiniować pojęcie opakowań transportowych 

17  Określić zastosowanie opakowań 

18  Określić zastosowanie opakowań 

19 

Zastosować 

znaki 

manipulacyjne 

na 

opakowaniach 

PP 

20 

Zastosować 

znaki 

niebezpieczeństwa 

na 

opakowaniach 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Najważniejszym składnikiem ziemniaków z punktu widzenia przetwórstwa jest 

a)  sacharoza. 
b)  witaminy. 
c)  błonnik. 
d)  skrobia. 
 

2.  Najważniejszym składnikiem owoców jest 

a)  skrobia. 
b)  węglowodany. 
c)  białko. 
d)  skrobia. 
 

3.  Wartość odżywcza mięsa ryb jest duża ze względu na 

a)  łatwo strawne białko. 
b)  skrobię. 
c)  błonnik. 
d)  sacharozę. 

 
4.  Temperatura w magazynie powinna być 

a)  minusowa. 
b)  powyżej 20°C. 
c)  zmienna. 
d)  dostosowana do rodzaju przechowywanego surowca. 
 

5.  Substancja,  zazwyczaj  sama  nie  spożywana  jako  żywność  i nie  używana  jako  typowy 

jej składnik,  mająca  lub  nie  mająca  wartości  odżywczej.  Jej  świadome  wprowadzenie 
do żywności  dla  celów  technologicznych  w  czasie  wyrobu,  przetwórstwa,  przerobu, 
obróbki, pakowania, transportu lub przechowywania powoduje lub może powodować, iż 
stanie  się  ona  bezpośrednio  lub  pośrednio  składnikiem  żywności  lub  w  inny  sposób 
będzie oddziaływała na jej cechy organoleptyczne, to 
a)  dodatki do żywności. 
b)  baza surowcowa. 
c)  dodatki pomocnicze. 
d)  dodatki uzupełniające. 
 

6.  Substancje konserwujące 

a)  zapobiegają niekorzystnym zmianom mikrobiologicznym. 
b)  hamują procesy utleniania. 
c)  służą do korygowania i utrzymywania kwasowości na pożądanym poziomie. 
d)  zapobiegają niepożądanym zmianom tekstury podczas przetwarzania. 
 

7.  Regulatory kwasowości 

a) 

zapobiegają niekorzystnym zmianom mikrobiologicznym. 

b)  hamują procesy utleniania. 
c) 

służą do korygowania i utrzymywania kwasowości na pożądanym poziomie. 

d)  zapobiegają niepożądanym zmianom tekstury podczas przetwarzania. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

8.  Żelatyna i agar są to dodatki 

a)  smakowo-zapachowe. 
b)  poprawiające konsystencję. 
c)  poprawiające barwę. 
d)  spulchniające. 
 

9.  Zakwasy piekarskie są to dodatki 

a) 

smakowo-zapachowe. 

b)  poprawiające konsystencję. 
c) 

poprawiające barwę. 

d)  spulchniające. 
 

10.  Woda dodatkowa używana do zasilania kotła 

a)  powinna mieć pH ≥ 8,5. 
b)  nie musi spełniać żadnych standardów czystości. 
c)  powinna zawierać krzemionki. 
d)  powinna zawierać siarkowodór. 
 

11.  Woda wchodząca w skład produktu 

a)  nie musi odpowiadać warunkom wody do picia. 
b)  powinna zawierać dużą ilość związków mineralnych. 
c)  powinna spełniać wymagania związane ze specyfiką branż przemysłu. 
d)  nie musi spełniać żadnych standardów czystości. 
 

12.  Wskaźniki organoleptyczne jakości wody decydujące o jej przydatności, to 

a)  mętność. 
b)  odczyn pH. 
c)  twardość. 
d)  zawartość żelaza i manganu. 
 

13.  Para wodna jest wykorzystywana 

a)  do ochrony przed korozją. 
b)  do mycia opakowań szklanych. 
c)  jako środek myjący. 
d)  jako środek dezynfekujący. 
 

14.  Funkcja ochronna opakowań polega na 

a)  na ułatwieniu wykonywanych czynności podczas całego obrotu towarowego. 
b)  na dostarczaniu informacji o produkcie i o jego producencie. 
c)  na  zabezpieczeniu  produktu  przed  niekorzystnym  oddziaływaniem  czynników 

zewnętrznych-atmosferycznych,  mechanicznych,  biologicznych  i  innych  podczas 
magazynowania, transportu i sprzedaży. 

d)  oddziaływaniu  psychologicznym  na  potencjalnego  konsumenta  oraz  zachęcanie  go 

do kupna. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

15.  Funkcja reklamowa i promocyjna polega na 

a)  na  zabezpieczeniu  produktu  przed  niekorzystnym  oddziaływaniem  czynników 

zewnętrznych-atmosferycznych,  mechanicznych,  biologicznych  i  innych  podczas 
magazynowania, transportu i sprzedaży. 

b)  oddziaływaniu  psychologicznym  na  potencjalnego  konsumenta  oraz  zachęcanie  go 

do kupna. 

c)  na ułatwieniu wykonywanych czynności podczas całego obrotu towarowego. 
d)  na dostarczaniu informacji o produkcie i o jego producencie. 
 

16.  Opakowania transportowe przeznaczone są do 

a)  przechowywania produktów jednostkowych. 
b)  przechowywania produktów sprzedawanych w handlu detalicznym. 
c)  przechowywania kilku lub kilkudziesięciu opakowań jednostkowych. 
d)  przechowywania i transportu towarów luzem i w opakowaniach jednostkowych. 
 

17.  Papier pergaminowy służy do 

a)  owijania artykułów suchych. 
b)  opakowania artykułów płynnych. 
c)  owijania moszczów. 
d)  owijania produktów wilgotnych i trwałych. 

 
18.  Skrzynki drewniane ażurowe stosowane są do pakowania 

a)  owoców i warzyw. 
b)  pakowania jaj. 
c)  pakowania ślimaków. 
d)  pakowania ryb. 
 

19.  Znak „Przestrzegać zakresu temperatury” przedstawia rysunek 
 

a) 

 

b) 

 

c) 

 

d) 

 

 
20.  Znak „Materiały trujące” przedstawia rysunek 
 

a) 

 

b) 

 

c) 

 

d) 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Dobieranie surowców, materiałów pomocniczych i dodatków do żywności  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  surowców, 
materiałów pomocniczych i dodatków do żywności” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania są 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 14, 15, 16, 17, 18 poziomu podstawowego, 

− 

zadania są 4, 10, 11, 13, 19, 20 poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. d, 2. a,  3. a, 4. d, 5. a, 6. b, 7. d, 8. a, 9. a, 10. a,  11. c
12. a13. a14. c, 15. b, 16. a, 17. d, 18. a, 19. c, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel 

operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać składniki odżywcze surowców 

Wskazać składniki odżywcze surowców 

Określić wartość odżywczą surowców 

Dobrać parametry do magazynowania surowców 

PP 

Wyjaśnić pojęcie dodatków do żywności 

Scharakteryzować dodatki do żywności 

Scharakteryzować dodatki do żywności 

Zakwalifikować dodatki do odpowiedniej grupy 

Zakwalifikować dodatki do odpowiedniej grupy 

10 

Dobrać 

parametry 

wody 

wykorzystywane 

w przetwórstwie 

PP 

11 

Dobrać 

parametry 

wody 

wykorzystywane 

w przetwórstwie 

PP 

12 

Wskazać  fizyczne,  chemiczne  i  organoleptyczne 
wskaźniki decydujące o przydatności wody 

13  Zastosować środki myjące i dezynfekujące 

PP 

14  Rozróżnić funkcje opakowań 

15  Rozróżnić funkcje opakowań 

16  Zdefiniować pojęcie opakowań jednostkowych 

17  Określić zastosowanie opakowań 

18  Określić zastosowanie opakowań 

19 

Zastosować 

znaki 

manipulacyjne 

na 

opakowaniach 

PP 

20 

Zastosować 

znaki 

niebezpieczeństwa 

na 

opakowaniach 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Najważniejszym składnikiem ziemniaków z punktu widzenia przetwórstwa jest 

a)  sacharoza. 
b)  witaminy. 
c)  błonnik. 
d)  skrobia. 
 

2.  Najważniejszym składnikiem warzyw jest 

a)  błonnik. 
b)  skrobia. 
c)  białko. 
d)  tłuszcze. 
 

3.  Wartość odżywcza jaj jest duża ze względu na zawartość 

a)  białka. 
b)  skrobia. 
c)  błonnika. 
d)  sacharozy. 

 
4.  Wilgotność powietrza w magazynie powinna być: 

a)  wysoka. 
b)  niska. 
c)  zmienna. 
d)  dostosowana do rodzaju przechowywanego surowca. 
 

5.  Substancja, zazwyczaj sama nie spożywana jako żywność i nie używana jako typowy jej 

składnik,  mająca  lub  nie  mająca  wartości  odżywczej.  Jej  świadome  wprowadzenie  do 
żywności dla celów technologicznych w czasie wyrobu, przetwórstwa, przerobu, obróbki, 
pakowania, transportu lub przechowywania powoduje lub może powodować, iż stanie się 
ona  bezpośrednio  lub  pośrednio  składnikiem  żywności  lub  w  inny  sposób  będzie 
oddziaływała na jej cechy organoleptyczne, to 
a)  dodatki do żywności. 
b)  dodatki pomocnicze. 
c)  dodatki uzupełniające. 
d)  baza surowcowa. 
 

6.  Przeciwutleniacze 

a)  zapobiegają niekorzystnym zmianom mikrobiologicznym. 
b)  hamują procesy utleniania. 
c)  służą do korygowania i utrzymywania kwasowości na pożądanym poziomie. 
d)  zapobiegają niepożądanym zmianom tekstury podczas przetwarzania. 
 

7.  Stabilizatory 

a)  zapobiegają niekorzystnym zmianom mikrobiologicznym. 
b)  hamują procesy utleniania. 
c)  służą do korygowania i utrzymywania kwasowości na pożądanym poziomie. 
d)  zapobiegają niepożądanym zmianom tekstury podczas przetwarzania. 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

8.  Przyprawy roślinne są to dodatki 

a)  smakowo-zapachowe. 
b)  poprawiające konsystencję. 
c)  poprawiające barwę. 
d)  spulchniające. 
 

9.  Olejki lotne, emulsje aromatów są to dodatki 

a)  smakowo-zapachowe. 
b)  poprawiające konsystencję. 
c)  poprawiające barwę. 
d)  spulchniające. 
 

10.  Woda chłodnicza w urządzeniach chłodniczych 

a)  powinna mieć jak najniższą temperaturę. 
b)  powinna mieć jak najwyższą temperaturę. 
c)  nie musi spełniać żadnych standardów czystości. 
d)  nie musi odpowiadać standardom wody do picia. 
 

11.  Woda technologiczna 

a)  nie musi odpowiadać warunkom wody do picia. 
b)  powinna zawierać dużą ilość związków mineralnych. 
c)  powinna spełniać wymagania związane ze specyfiką branż przemysłu. 
d)  nie musi spełniać żadnych standardów czystości. 
 

12.  Wskaźniki fizyczne i chemiczne jakości wody decydujące o jej przydatności, to 

a)  odczyn pH. 
b)  mętność. 
c)  barwa. 
d)  zapach. 
 

13.  Soda kaustyczna 

a)  powoduje zahamowanie rozwoju bakterii. 
b)  stosowana jest jako środek chroniący przed korozją. 
c)  posiada działanie korodujące. 
d)  jako środek dezynfekujący. 
 

14.  Funkcja informacyjna polega na 

a)  na ułatwieniu wykonywanych czynności podczas całego obrotu towarowego. 
b)  na  zabezpieczeniu  produktu  przed  niekorzystnym  oddziaływaniem  czynników 

zewnętrznych-atmosferycznych,  mechanicznych,  biologicznych  i  innych  podczas 
magazynowania, transportu i sprzedaży. 

c)  na dostarczaniu informacji o produkcie i o jego producencie. 
d)  oddziaływaniu  psychologicznym  na  potencjalnego  konsumenta  oraz  zachęcanie  go 

do kupna. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

15.  Funkcja techniczna polega na 

a)  oddziaływaniu  psychologicznym  na  potencjalnego  konsumenta  oraz  zachęcanie  go 

do kupna. 

b)  na ułatwieniu wykonywanych czynności podczas całego obrotu towarowego. 
c)  na  zabezpieczeniu  produktu  przed  niekorzystnym  oddziaływaniem  czynników 

zewnętrznych-atmosferycznych,  mechanicznych,  biologicznych  i  innych  podczas 
magazynowania, transportu i sprzedaży. 

d)  na dostarczaniu informacji o produkcie i o jego producencie. 
 

16.  Opakowania jednostkowe 

a)  zawierają partie produktów sprzedawane w handlu detalicznym. 
b)  stosowane  są  do  przechowywania  kilku 

lub  kilkudziesięciu  opakowań 

jednostkowych. 

c)  stosowane są do przechowywania towarów luzem. 
d)  stosowane są do transportu towarów luzem. 
 

17.  Butelki jako opakowanie służą do przechowywania 

a)  płynów o dużej lepkości. 
b)  przechowywania aromatów do ciasta. 
c)  przechowywania produktów stałych. 
d)  przechowywania produktów płynnych. 

 
18.  Łubianki stosowane są do pakowania 

a) 

delikatnych owoców. 

b) 

solonych ryb. 

c) 

moszczów. 

d) 

wyrobów garmażeryjnych. 

 

19.  Znak „Produkty szybko psujące się” przedstawia rysunek 

a) 

 

b) 

 

c) 

 

d) 

 

 

20.  Znak „Materiały żrące” przedstawia rysunek: 

a) 

 

b) 

 

c) 

 

d) 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Dobieranie surowców, materiałów pomocniczych i dodatków do żywności  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7.  LITERATURA 

 
1.  Bijok B., Bijok F.: Surowce i technologia żywności cz. 2. WSiP, Warszawa 1998 
2.  Bijok  B.,  Bijok  F.,  Dąbek  F.:  Surowce  i  technologia  żywności  cz.  1.  WSiP,  Warszawa 

1998 

3.  Dłużewski  M.,  Chuchlowa  J.,  Krajewki  K.,  Kamiński  W.:  Technologia  żywności  cz.1. 

WSiP, Warszawa 2000 

4.  Kołożyn – Krajewka D., Sikora T.: Towaroznawstwo żywności. WSiP, Warszawa 2004 
5.  Rawdanowicz H.: Ogólne wiadomości z towaroznawstwa. WSiP, Warszawa 1998 
6.  Rozporządzenie  Ministra  Środowiska  z  dnia  4  czerwca  2003  r.  w  sprawie  określenia 

wzorów oznakowania opakowań (Dz. U. 04. 94. 927 

7.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  29  marca  2007  r.  w  sprawie  jakości  wody 

przeznaczonej do spożycia przez ludzi Dz. U. Nr 61 Poz. 417 

8.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z dnia  23  kwietnia  2004  r.  w  sprawie  dozwolonych 

substancji  dodatkowych  i  substancji  pomagających  w  przetwarzaniu  Dz.  U.  Nr  94  poz. 
933 ze zm 

 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
3.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  1  i  2. 

ITeE, Radom 1999