background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Andrzej Pyszczek 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obsługiwanie 

urządzeń 

chłodniczych 

aparatury 

kontrolno-pomiarowej 827[01].Z1.03 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 

 
 
 
 
 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Tomasz Kacperski 
mgr inż. Andrzej Kulka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Andrzej Pyszczek 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Radosław Kacperczyk 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  827[01].Z1.03 
Obsługiwanie  urządzeń  chłodniczych  i  aparatury  kontrolno-pomiarowej”,  zawartego 
w modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  operator  maszyn  i  urządzeń  przemysłu 
spożywczego. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1. 

Wprowadzenie 

2. 

Wymagania wstępne 

3. 

Cele kształcenia 

4. 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5. 

Ćwiczenia 

14 

5.1.  Chłodnictwo  w  przemyśle  spożywczym  –  łańcuch  chłodniczy.  Budowa 

typowych pomieszczeń chłodniczych 

14 

5.1.1. Ćwiczenia 

14 

5.2.  Budowa i zasada działania sprężarkowego urządzenia chłodniczego 

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

5.3.  Zamrażalnie tunelowe 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4.  Materiały termoizolacyjne 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

5.5.  Jednostki  miary  podstawowych  wielkości  fizycznych.  Zasada  działania 

aparatury kontrolno-pomiarowej 

22 

5.5.1. Ćwiczenia 

22 

5.6.  Bezpieczeństwo i higiena pracy podczas obsługi urządzeń chłodniczych 

i aparatury kontrolno-pomiarowej 

24 

5.6.1. Ćwiczenia 

24 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7. 

Literatura 

39 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie Operator maszyn i urządzeń przemysłu 
spożywczego. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania- 
-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom samodzielną odpowiedź na pytania lub wspólnie z całą grupą uczniów, w formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, ponieważ 
nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania, wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  należy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

827[01].Z1 

Eksploatacja maszyn i urządzeń stosowanych  

w przetwórstwie spożywczym 

827[01].Z1.01  

Obsługiwanie maszyn i urządzeń stosowanych w przetwórstwie spożywczym 

827[01].Z1.02 

Użytkowanie instalacji 

technicznych  

827[01].Z1.03 

Obsługiwanie urządzeń 

chłodniczych i aparatury 

kontrolno-pomiarowej  

827[01].Z1.04 

Stosowanie środków 

transportu w przemyśle 

spożywczym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wyszukiwać  podstawowe  informacje  o  schładzaniu  i  przechowywaniu  różnych 
produktów, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

selekcjonować, porządkować dokumentować i przechowywać informacje, 

 

rozróżniać zagrożenia wywołane podczas obsługi urządzeń chłodniczych, 

 

określać znaczenia łańcucha chłodniczego, 

 

dokonywać oceny materiałów termoizolacyjnych, 

 

dokonywać wyboru aparatury kontrolno-pomiarowej, 

 

rozróżniać aparaturę kontrolno pomiarową, 

 

dokonywać odczytów z aparatury kontrolno-pomiarowej, 

 

określać jednostki wielkości fizycznych i ich nazywać, 

 

komunikować się i pracować w zespole, 

 

dokonywać oceny swoich umiejętności, 

 

analizować treść działania, dobierać metody i plan rozwiązania problemu, 

 

samodzielnie podejmować decyzje, 

 

współpracować w grupie, 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  przeciw  pożarowych  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

rozróżnić pomieszczenia do schładzania i przechowywania różnych produktów, 

– 

określić cele stosowania urządzeń chłodniczych w zakładach przetwórstwa spożywczego, 

– 

wyjaśnić znaczenie zapewnienia ciągłości łańcucha chłodniczego, 

– 

rozróżnić elementy sprężarkowego urządzenia chłodniczego i objaśnić jego działanie, 

– 

określić zasadę działania i zastosowania urządzeń chłodniczych, 

– 

zastosować przepisy bezpieczeństwa podczas obsługi urządzeń chłodniczych, 

– 

rozróżnić i scharakteryzować materiały termoizolacyjne, 

– 

dobrać przyrządy pomiarowe do wykonania określonego pomiaru, 

– 

określić zasadę działania aparatury kontrolno-pomiarowej, 

– 

odczytać wskazania urządzeń kontrolno-pomiarowych, 

– 

rozpoznać  zagrożenia  jakie  mogą  powstać  w  przypadku  złego  odczytu  lub  jako  skutek 
awarii urządzenia kontrolno-pomiarowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1

 

 
Osoba prowadząca   

 

 

…………………………………….……… 

Modułowy program nauczania:  

Operator 

maszyn 

urządzeń 

przemysłu 

spożywczego 827[01] 

Moduł 

Eksploatacja  maszyn  i  urządzeń  stosowanych 
w przetwórstwie spożywczym 827 [01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Obsługiwanie  urządzeń  chłodniczych  i  aparatury 
kontrolno pomiarowej 827[01].Z1.03 

Temat: Jednostki podstawowych wielkości fizycznych. 

Cel  ogólny:  Dobieranie  jednostek  fizycznych,  stosowanie  nazewnictwa  technicznego 

w chłodnictwie. 

 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać układ jednostek, 

 

określić cel stosowania układu jednostek SI, 

 

określić jednostki układu SI, 

 

wskazać jednostki podstawowe układu SI, 

 

określić jednostki uzupełniające i pochodne, 

 

określić symbol jednostki, 

 

wyjaśnić zależności między jednostkami, 

 

przeliczać jednostki układu SI na inne. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Środki dydaktyczne 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

tabele układu jednostek SI, 

 

pytania prowadzące, 

 

notatniki, pisaki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych

 
Czas trwania zajęć

 

90 minut. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Uczestnicy

 

uczniowie  kształcący  się  w  zawodzie  Operator  maszyn  i  urządzeń  przemysłu 
spożywczego. 

 
Zadanie dla ucznia
 

Wymień  jednostki  układu  SI.  Dokonaj  przeliczeń  na  inne  jednostki  stosowane 

w chłodnictwie (np.: pomiar temperatury, ciśnienia). 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I 
Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Co to jest jednostka miary? 
2.  Jakie są układy jednostek miar? 
3.  W jaki sposób został podzielony Międzynarodowy Układ Jednostek SI? 
4.  Jakie jednostki podstawowe w układzie SI? 
5.  Jakie są wielkości podstawowe w układzie SI? 
6.  Jakie są wielkości uzupełniające i pochodne? 
7.  Jakie są dziesiętne krotności jednostek miar? 
8.  Jak przeliczamy jednostki miar? 
 
Faza II 
Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  Ile jest układów jednostek miar obowiązujących w Polsce? 
2.  Jakie są jednostki podstawowe, pochodne i uzupełniające? 
3.  Jak przeliczamy jednostki miar? 
 
Faza III 
Ustalenie 
1.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  na  podstawie  informacji  i  tabel  określają  układ 

jednostek i wymieniają wielkości. 

2.  Uczniowie ustalają ilość obowiązujących jednostek miar? 
3.  Uczniowie określają wielkości podstawowe, uzupełniające I pochodne? 
4.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 
 
Faza IV 
Wykonanie 
1.  Uczniowie zapisują obowiązujący układ jednostek miar. 
2.  Uczniowie zapisują wielkości podstawowe i pochodne. 
3.  Uczniowie dokonują przeliczeń temperatury z skali Kalwina na skalę Celsjusza. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Faza V 
Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych przeliczeń. 
2.  Po  uzyskaniu  aprobaty  nauczyciela  wymieniają  poznany  układ  jednostek  miar,  oraz 

metody przeliczania jednostek. 

 
Faza VI 
Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły  im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać,  jakie umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Scenariusz zajęć 2

 

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator  maszyn  i  urządzeń  przemysłu  spożywczego 
827[01] 

Moduł 

 Eksploatacja 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych 

w przetwórstwie spożywczym 827 [01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Obsługiwanie  urządzeń  chłodniczych  i  aparatury 
kontrolno pomiarowej 827[01].Z1.03 

Temat: Zasada działania aparatury kontrolno pomiarowej do określania temperatury. 

Cel  ogólny:  Wykonywanie  pomiarów  za  pomocą  aparatury  kontrolno-pomiarowej 

i interpretacja wyników. 

 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać rodzaje aparatury stosowanej do mierzenia temperatury, 

 

określić zadania termometrów, 

 

określić metodę wykonania temperatury w różnych warunkach, 

 

rozpoznać rodzaje stosowanych termometrów,  

 

odczytać wskazaną temperaturę, 

 

określić sposób dokonanego pomiaru, 

 

rozpoznać  zagrożenia  wywołane  złym  działaniem  termometru  oraz  nieprawidłowym 
odczytaniem temperatury, 

 

określić sposoby wykonywania pomiarów (jednostkowe, ciągłe), 

 

sprawdzić poprawność działania termometru. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Środki dydaktyczne 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

schematy termometrów stosowanych w przemyśle spożywczym, 

 

pytania prowadzące, 

 

notatniki, pisaki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych

 
Czas trwania zajęć

 

90 minut. 

 
Uczestnicy

 

uczniowie  kształcący  się  w  zawodzie  operator  maszyn  i  urządzeń  przemysłu 
spożywczego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zadanie dla ucznia 

Dokonaj  opisu  zasady  działania  i budowy termometrów.  Wykonaj  pomiar temperatur  w 

pomieszczeniu i na zewnątrz pomieszczenia, określ różnice. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą przewodniego tekstu. 

 
Faza I 
Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jak określamy temperaturę? 
2.  Jaką aparaturą wykonujemy pomiar temperatury? 
3.  W  jaki  sposób  zamienić  odczytaną  temperaturę  w  stopniach  Celsjusza  na  Stopnie 

Kelwina? 

4.  W  jaki  sposób  w  zakładzie  przemysłu  spożywczego  wykonywany  jest  pomiar 

temperatury? 

5.  Jakie znaczenie ma pomiar temperatury w chłodniach? 
6.  Jak jest zbudowany termometr cieczowy? 
7.  Jak działa termometr manometryczny? 
8.  W  jaki  sposób  wykorzystano  w  budowie  termometru  zjawisko  rozszerzalności  ciał 

stałych? 

9.  Jakie zagrożenia mogą wystąpić w wyniku złego działania termometru? 
 
Faza II 
Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  Jakie mamy rodzaje termometrów? 
2.  Jakie pomieszczenia nie muszą być pod stałą kontrola temperatury? 
3.  Jak dobrać odpowiedni termometr do wykonania pomiaru? 
 
Faza III 
Ustalenie 
1.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  na  podstawie  schematu  i  termometrów  rozpoznają  ich 

nazwy. 

2.  Uczniowie ustalają budowę termometru cieczowego? 
3.  Uczniowie określają stosowana ciecz w termometrach cieczowych? 
4.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 
 
Faza IV 
Wykonanie 
1.  Uczniowie określają rodzaje termometrów. 
2.  Uczniowie określają budowę i zasadę działania różnych termometrów. 
3.  Uczniowie zapisują w notatniku rozpoznane rodzaje termometrów. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Faza V 
Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność rozpoznanych termometrów. 
2.  Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela omawiają rozpoznane termometry. 
 
Faza VI 
Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły  im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać,  jakie umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Chłodnictwo w przemyśle spożywczym – łańcuch chłodniczy. 

Budowa typowych pomieszczeń chłodniczych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie

 1 

Wykonaj schemat konstrukcji komory chłodniczej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na zasady budowy i łączenia elementów 
komór chłodniczych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacji o komorach chłodniczych, 
2)  rozpoznać różne konstrukcje komór chłodniczych, 
3)  wskazać punkty newralgiczne komór tj. łączenia, 
4)  wykonać schemat komory na papierze A4. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schematy komór chłodniczych, 

 

komputer z dostępem do internetu, 

 

zdjęcia komór chłodniczych, 

 

blok techniczny A4, 

 

przybory kreślarskie, 

 

literatura z rozdziału 7, dotycząca komor chłodniczych. 

 
Ćwiczenie

 2 

Na  podstawie  uzyskanych  informacji od nauczyciela  zaprojektuj  łańcuch  chłodniczy dla 

wyrobów mięsnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na budowę łańcucha chłodniczego. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał na temat łańcucha chłodniczego, 
2)  wymienić kolejne etapy łańcucha chłodniczego, 
3)  odnaleźć informacje na temat przetwórstwa mięsnego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

4)  wskazać sposoby łączenia łańcucha chłodniczego, 
5)  zaprojektować łańcuch chłodniczy, 
6)  proponowany projekt przedstawić pozostałym kolegom. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7, dotycząca łańcuchów chłodniczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.2.  Budowa  i  zasada  działania  sprężarkowego  urządzenia 

chłodniczego

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie

 1 

Na podstawie schematu sprężarkowego urządzenia chłodniczego przeanalizuj zasadę jego 

działania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  schematy  sprężarek  stosowanych 
w chłodnictwie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć informacje o urządzeniach sprężarkowych, 
2)  przeanalizować działanie sprężarki, 
3)  zanotować informacje w notatniku o działaniu sprężarki, 
4)  wskazać najważniejsze elementy urządzenia sprężarkowego, 
5)  przeanalizować  zasadę  działania  urządzenia  sprężarkowego  i  przedstawić  informacje  na 

forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do internetu, 

 

literatura z rozdziału 7, dotycząca sprężarek. 

 
Ćwiczenie

 2 

Wykonaj schemat sprężarki na arkuszu A4. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  schematy  sprężarek  stosowanych 
w chłodnictwie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć schematy sprężarek, 
2)  wykonać schemat na arkuszu A4, 
3)  wymienić poszczególne elementy sprężarki, 
4)  przedstawić na forum grupy wykonany schemat. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, projektu, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały kreślarskie, 

 

schematy sprężarek stosowanych w urządzeniach chłodniczych, 

 

blok techniczny A4, 

 

literatura z rozdziału 7, dotycząca sprężarek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.  Zamrażalnie tunelowe 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie

 1 

Na podstawie informacji uzyskanych od nauczyciela, zaproponuj produkty do zamrażania 

metodą tunelową.

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  sposoby  zamrażania  tunelowego 
różnych produktów. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

 
 

1)  przeanalizować metody zamrażania różnych produktów, 
2)  przeanalizować budowę i zasadę działania zamrażania tunelowego, 
3)  wymienić produkty możliwe do zamrażania metodą tunelową, 
4)  zaproponować produkty do zamrażania, 
5)  zapisać w notatniku proponowane produkty do zamrażania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda projektu. 

 

Środki dydaktyczne 

 

schematy tuneli zamrażających, 

 

instrukcje obsługi tuneli, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik. 

 

literatura z rozdziału 7, dotycząca zamrażalni. 

 
Ćwiczenie

 2 

Wykonaj schemat natryskowej zamrażalni ciekłym azotem na arkuszu A4. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zamrażanie  wykorzystujące  ciekły 
azot. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać informacje na temat zamrażania natryskowego, 
2)  przeanalizować schematy zamrażalni natryskowych, 
3)  wymienić elementy zamrażalni natryskowej, 
4)  wykonać schemat zamrażalni natryskowej ciekłym azotem na arkuszu A4, 
5)  przedstawić pozostałym uczniom wykonany schemat. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda projektu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały kreślarskie, 

 

papier formatu A4 

 

literatura z rozdziału 7, dotycząca zamrażalni. 

.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4.  Materiały termoizolacyjne 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie

 1 

Wyjaśnij metody łączenia płyt warstwowych, zaproponuj materiał łączeniowy. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  metody  łączenia  płyt  warstwowych 
i ich uszczelniania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać informacje o płytach warstwowych, 
2)  odnaleźć sposoby łączenia płyt warstwowych, 
3)  odnaleźć informacje o materiałach uszczelniających, 
4)  zanotować pozyskane informacje w notatniku, 
5)  zaproponuj połączenie i uszczelnienie płyty warstwowej, 
6)  przedstawić pozostałym kolegom proponowane połączenie i jego uszczelnienie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne 

 

schematy łączenia płyt warstwowych, 

 

komputer z dostępem do internetu, 

 

literatura z rozdziału 7, dotycząca materiałów termoizolacyjnych, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie

 2 

Wykonaj model płyty warstwowej stosowanej w chłodnictwie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na izolacje zimnochronne. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć informacje o płytach warstwowych, 
2)  wymienić elementy płyt warstwowych, 
3)  odnaleźć informacje o materiałach stosowanych do budowy płyt warstwowych, 
4)  wykonać model płyty warstwowej, 
5)  przedstawić  pozostałym  kolegom  wykonany  model,  wymienić  używane  materiały  do 

wykonania modelu. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metody projektu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

notatnik, 

 

narzędzia niezbędne do wykonania modelu: młotek, nożyce, 

 

materiały styropian, pianka poliuretanowa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

 

5.5.  Jednostki miary podstawowych wielkości fizycznych. Zasada 

działania aparatury kontrolno-pomiarowej 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie

 1 

Dokonaj ważenia, dobierz wagę do rodzaju ważonego materiału. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę sposoby wykonywania pomiarów masy 
w przemyśle spożywczym. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć informacje o metodach ważenia różnych materiałów, 
2)  odnaleźć informacje o typach wag używanych w przemyśle spożywczym, 
3)  dokonać zważenia, 
4)  zanotować w notatniku informacje o ilości zważonych materiałów, 
5)  rozróżnić rodzaje ważonych materiałów, 
6)  przedstawić wyniki na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne 

 

komputer z dostępem do internetu, 

 

instrukcje obsługi wag, 

 

waga elektroniczna i dziesiętna, 

 

katalogi materiałów sypkich 

 

literatura z rozdziału 7, dotycząca aparatur kontrolno-pomiarowych. 

 
Ćwiczenie

 2 

Wykonaj pomiar temperatury w dwu różnych pomieszczeniach. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zasady  dokonywania  pomiarów  w 
przemyśle spożywczym i chłodniczym. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć informacje o metodach mierzenia temperatury, 
2)  odnaleźć informacje o budowie termometru i zasadzie działania, 
3)  odczytać zmierzoną temperaturę w dwu różnych pomieszczeniach, 
4)  zanotować w notatniku wykonane pomiary, 
5)  przedstawić na forum grupy wykonane pomiary. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusji dydaktycznej. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje obsługi termometrów, 

 

różne rodzaje termometrów, 

 

komputer z dostępem do internetu, 

 

notatnik. 

 
Ćwiczenie 3 

Wskaż  zagrożenia  spowodowane  wadliwie  działającym  manometrem  w  urządzeniu 

chłodniczym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zasady  obsługi  manometrów  oraz 
odczytów wskazań. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć informacje o zasadzie działania manometru, 
2)  odnaleźć informacje o wskazaniach manometrów, 
3)  wskazać zagrożenia wywołane wadliwym działaniem manometru, 
4)  wskazać zagrożenie dla środowiska i ludzi pracujących w chłodniach, 
5)  zanotować w notatniku objawy złego działania manometru i jego konsekwencje. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

dyskusji dydaktycznej. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do internetu, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7, dotycząca urządzeń chłodniczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

5.6.  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  podczas  obsługi  urządzeń 

chłodniczych i aparatury kontrolno-pomiarowej 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie

 1 

Określ czynniki szkodliwe najczęściej występujące w zakładzie chłodniczym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  Czynniki  chłodnicze  stosowane 
w urządzeniach chłodniczych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać materiał nauczania, 
2)  przygotować się do ćwiczeń ustalając rodzaje zagrożeń występujących w chłodnictwie, 
3)  na podstawie danych z zakładu chłodniczego określić, w grupach czynniki szkodliwe, 
4)  przedstawić wnioski z oceny przeprowadzonej przez grupę na forum grupy, 
5)  porównać wyniki i zapisać końcowe wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusji dydaktycznej. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

katalogi czynników chłodniczych, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7, dotycząca obsługi urządzeń chłodniczych. 

 
Ćwiczenie

 2 

Dobierz  odzież  roboczą  i/lub  środki  ochrony  indywidualnej  dla  pracownika  pracującego 

w chłodni. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zasady  BHP  podczas  pracy 
w chłodniach. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić opisy stanowisk pracy w chłodni, 
2)  dobrać pracownikowi na określonych stanowiskach pracy  środki ochrony indywidualnej 

i odzież roboczą, 

3)  ocenić wykonane ćwiczenie, 
4)  zapisać wnioski. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusji dydaktycznej. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

komputer z dostępem do Internetu, 

– 

wykaz środków ochrony indywidualnej, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie

 3 

Określ zasady obsługi urządzeń chłodniczych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zasady  obsługi  urządzeń 
chłodniczych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać materiał nauczania, 
2)  określić zasady obsługi urządzeń chłodniczych, 
3)  zanotować proponowane zasady obsługi, 
4)  przedstawić zasady obsługi urządzeń chłodniczych na forum klasy, 
5)  porównać propozycje i zapisać końcowe wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

dyskusji dydaktycznej. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

komputer z dostępem do Internetu, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7, dotycząca urządzeń chłodniczych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Obsługa  urządzeń 
chłodniczych i aparatury kontrolno pomiarowej” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 5, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 6, 7, 10 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. c, 2. b, 3. c, 4. a, 5. b, 6. d, 7. b, 8. c, 9. c, 10. d, 11. b, 
12.d, 13. c, 14. d, 15. b, 16. c, 17. d, 18. b, 19. c, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić rodzaj czynnika 

Rozpoznać rodzaj zamrażania 

Przeanalizować łańcuch chłodniczy 

PP 

Określić rodzaje komór chłodniczych 

Wskazać urządzenia chłodnicze 

Dokonać 

analizy 

działania 

urządzenia 

sprężarkowego 

PP 

Przeanalizować zamrażanie owiewowe 

PP 

Wyjaśnić cel zamrażania fluidyzacyjnego 

Określić cel zamrażania tunelowego 

10 

Dokonać analizy izolacji cieplnych 

PP 

d

 

11 

Określić 

stosowane 

materiały  do  budowy 

przechowalni i chłodni 

12 

Rozpoznać elementy płyty warstwowej 

13 

Określić układ jednostek 

14 

Rozpoznać podstawowe jednostki układu SI 

15 

Określić symbol temperatury 

b

 

16 

Rozpoznać elementy manometru  

17 

Rozpoznać elementy przepływomierza 

18 

Wyjaśnić budowę termometrów cieczowych 

19 

Określić działanie wagi dziesiętnej 

20 

Określić budowę aerometru 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  W urządzeniach chłodniczych wykorzystywane są czynniki chłodnicze, które 

a)  powinny powodować korozję metali. 
b)  powinny być jak najdroższe. 
c)  powinny być niepalne i nietoksyczne. 
d)  ciepło parowania powinno być jak najmniejsze. 

 

2.  Zamrażanie to 

a)  doprowadzenie ciepła do produktu. 
b)  odprowadzenie ciepła z produktu. 
c)  wymiana ciepła. 
d)  zwolnienie niektórych procesów produktu. 

 

3.  Elementy łańcucha chłodniczego to 

a)  przetwórnia, gleba, powietrze. 
b)  fabryka mrożonek, lód, chlewnia. 
c)  chłodnia zakładowa, rozdzielcza, chłodziarki. 
d)  chłodnia składowa, samochody, motocykle. 

 

4.  Komory chłodnicze budowane są jako 

a)  stałe, składane. 
b)  podwieszane, rozkładane. 
c)  składane, przewożone. 
d)  przewozowe, samochodowe. 

 

5.  Urządzenia chłodnicze stosowane w przemyśle to 

a)  zamrażarko chłodziarki domowe. 
b)  sprężarkowe urządzenia chłodnicze. 
c)  wytwornice pary. 
d)  chłodnice powietrza. 

 

6.  Najważniejszymi elementami urządzenia sprężarkowego są 

a)  manometr, zawór odcinający. 
b)  osuszacz, skraplacz. 
c)  komora chłodnicza, zawór bezpieczeństwa. 
d)  sprężarka, skraplacz. 

 

7.  Zamrażanie owiewowe stosowane jest przy zamrażaniu 

a)  bębnowym, wielkogabarytowym. 
b)  tunelowym, taśmowym. 
c)  tusz, owoców. 
d)  jest to schładzanie, rozmrażanie. 

 

8.  Zamrażanie fluidyzacyjne polega na 

a)  zamrażaniu ciężkich tusz wieprzowych. 
b)  zamrażaniu tusz wołowych. 
c)  unoszeniu produktu przez strumień powietrza. 
d)  osuszaniu produktów z nadmiaru wody. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

9.  Zamrażanie tunelowe stosowane jest głównie do 

a)  lekkich owoców. 
b)  warzyw. 
c)  tusz mięsnych. 
d)  schładzania mleka. 

 
10.  Najważniejszym zadaniem izolacji cieplnych stosowanych w chłodnictwie jest 

a)  ochrona obiektów przed opadami. 
b)  ochrona obiektów przed wiatrem. 
c)  zabezpieczenie obiektu przed dużym wychłodzeniem. 
d)  ochrona obiektów przed niepożądanymi zyskami ciepła. 

 

11.  Materiały do budowy obiektów przechowalniczych powinny się charakteryzować 

a)  małym oporem cieplnym. 
b)  wytrzymałością mechaniczną. 
c)  dużą palnością. 
d)  dużym współczynnikiem przenikania ciepła. 

 
12.  Płyta warstwowa stosowana w chłodnictwie składa się z 

a)  cegły i pustaka. 
b)  pustaka i izolacji termoizolacyjnej. 
c)  blachy i cegły. 
d)  dwóch okładzin zewnętrznych oraz rdzenia o właściwościach termoizolacyjnych. 

 

13.  W Polsce obowiązuje układ jednostek 

a)  CGS. 
b)  MKS. 
c)  SI. 
d)  MkGS. 

 

14.  Podstawowe jednostki układu SI to 

a)  długość, kąt płaski. 
b)  światłość, kąt płaski. 
c)  prąd elektryczny, siła. 
d)  masa, czas. 
 

15.  Symbol temeperatury w układzie SI to 

a) 

0

C. 

b)  K. 
c) 

0

F. 

d)  W. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

16.  Manometr U-rurkowy przedstawiony na rysunku znajduje się: 

 

a)  a. w stanie równowagi, b. menisk wklęsły. 
b)  a. menisk wypukły, b. wloty cieczy. 
c)  a. w stanie równowagi, b. przy różnicy ciśnień. 
d)  a. część wlotową manometru, b. część wylotową manometru. 

 
17.  W przepływomierzu śrubowym cyfry 1 i 2 oznaczają 
 

a)  1-łącznik, 2-popychacz. 
b)  1-sektor zębaty, 2-sprężyna. 
c)  1-.wkręt regulacyjny, 2-wirnik. 
d)  1-urządzenie zliczające, 2-wirnik. 

 
 

 

 
18.  W termometrze cieczowym czynnikiem wskazującym stan temperatury jest 

a)  woda. 
b)  rtęć. 
c)  bimetal. 
d)  glikol. 

 

19.  Waga dziesiętna działa na zasadzie 

a)  układów scalonych. 
b)  rozciągania sprężyn. 
c)  układania odważników na szalce. 
d)  przyciągania ziemskiego. 

 

20.  Zbiorniczek aerometru jest wypełniony 

a)  piachem. 
b)  metalem. 
c)  śrutem ołowianym. 
d)  powietrzem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko. 

 

Obsługa urządzeń chłodniczych i aparatury kontrolno pomiarowej

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Obsługa  urządzeń 
chłodniczych i aparatury kontrolno pomiarowej”

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20, są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 4, 9, 15 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. b, 2. c, 3. c, 4. d, 5. a, 6. c, 7. b, 8. c, 9. d, 10. b, 11. c, 
12.a, 13. b, 14. c, 15. c, 16. d, 17. a, 18. c, 19. a, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić ciśnienie układu chłodniczego 

Określić obróbkę chłodniczą 

Przeanalizować temperaturę zerową 

PP 

Przeanalizować temperaturę komór mrożniczych 

PP 

Rozpoznać elementy urządzenia sprężarkowego 

Określić materiały termoizolacyjne  

Określić współczynnik przenikania ciepła 

Określić  wskaźnik  współczynnika  przenikania 
ciepła 

Dokonać analizy przeliczania Paskala 

PP 

10  Rozpoznać manometry 

b

 

11  Określić rodzaj manometru 

12  Wskazać zakres stosowania manometru 

13  Określić budowę termometru 

14  Wskazać elementy termometru cieczowego 

15  Dokonać oceny działania poziomowskazu 

PP 

c

 

16  Wyjaśnić rolę aerometru  

17  Określić zakres stosowania przepływomierzy 

18 

Wskazać 

aparaturę 

do 

mierzenia 

stężenia 

roztworów 

19  Zastosować przepisy BHP 

20 

Określić 

zakres 

stosowania 

zamrażania 

tunelowego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Ciśnienie skraplania w urządzeniach chłodniczych nie powinno przekraczać 

a)  1,6 MPa. 
b)  1,5 MPa. 
c)  1,9 MPa. 
d)  2,0 MPa. 

 

2.  Prawidłowa obróbka chłodnicza żywności powinna być 

a)  chwilowa. 
b)  okresowa. 
c)  ciągła. 
d)  jak najkrótsza. 

 

3.  Komory tzw. zerowe wykonywane są w zakresie temperatur 

a)  0

0

C-5

0

C. 

b)  -30

0

C÷0

0

C. 

c)  -5

0

C÷+5

0

C. 

d)  -1

0

C÷+1

0

C. 

 

4.  Komory mroźnicze wykonywane są w zakresie temperatur 

a)  -5

0

C÷-10

0

C. 

b)  -35

0

C÷-12

0

C. 

c)  -40

0

C÷-25

0

C. 

d)  -30

0

C÷-22

0

C. 

 

5.  Parownik jest częścią 

a)  sprężarkowego urządzenia chłodniczego. 
b)  termometru wykorzystującego rozszczelność ciał stałych. 
c)  wagi elektronicznej. 
d)  manometru przeponowego. 

 

6.  Materiały termoizolacyjne stosowane w chłodnictwie to 

a)  papa. 
b)  folia. 
c)  styropian. 
d)  suchy tynk. 

 

7.  Miarą strat cieplnych przegrody jest 

a)  współczynnik wilgotności. 
b)  współczynnik przenikania ciepła. 
c)  ilość ciepła oddanego do atmosfery. 
d)  współczynnik promieniowania. 

 

8.  Współczynnik przenikania ciepła jest wyrażany w 

a)  kg•m/s

2

b)  N/m

2

c)  W/( m

2

•K). 

d)  kJ/(kg•k). 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

9.  1Pa to 

a)  10

-2

bara. 

b)  10

-7

bara. 

c)  10

-4

bara. 

d)  10

-5

bara. 

 
10.  Do pomiaru ciśnienia używamy 

a)  poziomowskazu. 
b)  manometru. 
c)  termometru. 
d)  przepływomierza. 

 

11.  Na rysunku przedstawiono 

 

 

a)  termometr manometryczny. 
b)  przepływomierz. 
c)  manometr przeponowy. 
d)  higrometr. 

 

12.  Manometry przeponowe umożliwiają pomiar ciśnienia w zakresie 

a)  200 MPa. 
b)  210 MPa. 
c)  250 MPa. 
d)  300 MPa. 

 

13.  Do budowy termometru wykorzystującego rozszczelność ciał stałych stosujemy 

a)  stali. 
b)  inwaru. 
c)  miedzi. 
d)  aluminium. 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

14.  W termometrze cieczowym pokazanym na rysunku oznaczono 1 

 

 

a)  rurkę kapilarną. 
b)  osłonkę szklaną. 
c)  zbiorniczek z cieczą. 
d)  ucho do zawieszania. 

 

15.  Poziomowskazy to przyrządy do pomiaru 

a)  ciśnienia. 
b)  wysokości chłodni. 
c)  wysokości słupa cieczy. 
d)  temperatury.  

 

16.  Do  pomiaru  substancji  sypkich  gdzie  brak  jest  kontaktu  z  układem  pomiarowym 

stosujemy 
a)  poziomowskazy rurkowe. 
b)  elektroniczne mierniki wysokościowe. 
c)  przepływomierze śrubowe. 
d)  poziomowskazy izotopowe. 

 

17. Przepływomierzem dokonujemy pomiarów 

a) 

ilości przepływających cieczy. 

b) 

ilości materiałów sypkich. 

c) 

ciśnienia panującego w rurociągu. 

d) 

do uruchomiania alarmu w chodni. 

 

18.  Do pomiaru stężenia roztworów stosujemy 

a)  termometry. 
b)  higrometry. 
c)  areometry. 
d)  manometry. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

19.  W czasie obsługi urządzeń chłodniczych należy przestrzegać przepisów BHP 

a)  zawsze. 
b)  sporadycznie. 
c)  w czasie napraw urządzeń. 
d)  podczas kontroli w zakładzie. 

 

20.  Zamrażanie tunelowe w przemyśle spożywczym jest 

a)  niedozwolone. 
b)  stosowane. 
c)  czasami dozwolone gdy nie można zastosować innego zamrażania. 
d)  dozwolone tylko w celu schładzania komór chłodniczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko. 
 

Obsługa urządzeń chłodniczych i aparatury kontrolno pomiarowej

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

7.  LITERATURA

 

 
1.  Dąbrowski A.: Podstawy techniki w przemyśle spożywczym. WSiP Warszawa 1999 
2.  Dąbrowski  A.:  Aparatura  i  Urządzenia  techniczne  w  przemyśle  spożywczym.  Wsi,. 

Warszawa 1994 

3.  Dłużewski M.: Technologia Żywienia. WSiP, Warszawa 2001 
4.  Fodemski T. Domowe i handlowe urządzeni chłodnicze. WNT Warszawa 2000 
5.  Hoszek  W.  Urządzanie  zakładów  gastronomicznych  i  gospodarstw  domowych.  Format 

AB, Warszawa 1998 

6.  Jastrzębski  W.  Wyposażenie  techniczne  zakładów  gastronomicznych.  WSiP  Warszawa 

1999 

7.  Krygier K.: Ogrzewalnictwo wentylacja klimatyzacja. WSiP Warszawa 2005 
8.  Leszczyński H.: Aparatura i urządzenia chłodnicze. WSiP Warszawa 2000 
9.  Podstawy przetwórstwa spożywczego. Format AB, Warszawa 1998 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
 
Czasopisma 
1.  Nowa Edukacja Zawodowa 
2.  Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php