background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
Tomasz Jagiełło 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie  materiałów  konstrukcyjnych  w przemyśle 
spożywczym 827[01].O1.03 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Tomasz Kacperski 
dr niż. Kazimierz Witosław 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Tomasz Jagiełło 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Radosław Kacperczyk 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  827[01].O1.03. 
„Stosowanie  materiałów  konstrukcyjnych  w  przemyśle  spożywczym”,  zawartego 
w modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  operator  maszyn  i  urządzeń  przemysłu 
spożywczego. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1.  Metale. Właściwości metali i ich stopów 

13 

5.1.1. 

Ćwiczenia 

13 

5.2.  Tworzywa sztuczne. Materiały kompozytowe 

16 

5.2.1. 

Ćwiczenia 

16 

5.3.  Materiały ceramiczne i ogniotrwałe. Drewno 

21 

5.3.1. 

Ćwiczenia 

21 

5.4.  Materiały uszczelniające. Zjawisko korozji 

24 

5.4.1. 

Ćwiczenia 

24 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7.  Literatura 

34 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie operator maszyn i urządzeń przemysłu 
spożywczego. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  umiejętności  jakie  uczeń  powinien  mieć  już 
ukształtowane przed przystąpieniem do poznawania treści tej jednostki modułowej, 

 

cele  kształcenia,  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  pozna  podczas  realizacji 
niniejszej jednostki modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania oraz środkami 
dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod nauczania.  Formy organizacyjne  pracy 
uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy 
zespołowej.  Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest 
Poradnik  dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  ukierunkować  uczniów  na  właściwe  korzystanie 
z poradnika  do  nich  adresowanego.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów 
wskazanym jest zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu  ze 
zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga  forma  jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Prowadzący  może  również 
zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału. Jeżeli  wystąpią zaprzeczenia,  nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń  nie 
zainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z  zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  należy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody  polecane  do  stosowania  podczas  kształcenia  modułowego  to:  dyskusja 

w grupach, projekty, przewodni tekst, ćwiczenia, pogadanka heurystyczna. 

Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy zapoznać uczniów z przepisami bezpieczeństwa 

i higieny pracy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych

 

 

827[01].O1 

Techniczne podstawy zawodu 

827[01].O1.03 

Stosowanie materiałów konstrukcyjnych 

w przemyśle spożywczym 

827[01].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska 

827[01].O1.02 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

827[01].O1.05 

Analizowanie układów elektrycznych 

i sterowania w maszynach i urządzeniach 

827[01].O1.04 

Rozpoznawanie elementów maszyn, 

urządzeń i mechanizmów 

827[01].O1.06 

Stosowanie podstawowych technik 

wytwarzania części maszyn 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

identyfikować zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka występujące w procesie pracy, 

 

ustalać sposoby zapobiegania i likwidacji zagrożeń występujących w procesie pracy, 

 

identyfikować  zagrożenia  dla  zdrowia  i  życia  człowieka  występujące  ze  strony 
środowiska pracy, 

 

określać zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy podczas eksploatacji maszyn i urządzeń 
stosowanych w przetwórstwie spożywczym, 

 

stosować sprzęt oraz środki gaśnicze zgodnie z zasadami ochrony przeciwpożarowej, 

 

wskazywać znaczenie techniki w przetwórstwie spożywczym, 

 

rozróżniać rodzaje i przeznaczenie informacji technicznej, 

 

wyszukiwać informacje techniczne zawarte w graficznych materiałach informacyjnych, 

 

przeanalizować informacje zawarte w tabelach i na wykresach. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić  główne  grupy  materiałów  konstrukcyjnych  stosowanych  do  budowy  maszyn 
i urządzeń w przemyśle spożywczym, 

 

określić właściwości wytrzymałościowe materiałów, 

 

określić wpływ cech wytrzymałościowych na dobór materiałów konstrukcyjnych, 

 

scharakteryzować rodzaje  i zastosowanie  materiałów niemetalowych wykorzystywanych 
w konstrukcjach maszyn i urządzeń, 

 

rozróżnić właściwości materiałów niemetalowych, 

 

rozróżnić materiały ogniotrwałe, 

 

uzasadnić dobór materiałów ogniotrwałych i ich zastosowanie w przemyśle spożywczym, 

 

określić  właściwości  metali  i  ich  stopów  oraz  wskazywać  na  ich  zastosowanie 
w przemyśle spożywczym, 

 

sklasyfikować stopy żelaza z węglem, 

 

rozróżnić gatunki, właściwości i zastosowanie stopów Fe-C, 

 

określić zastosowanie poszczególnych gatunków stali, żeliwa i staliwa, 

 

rozróżnić  gatunki,  właściwości  i  zastosowanie  metali  nieżelaznych  i  ich  stopów 
stosowanych w przemyśle spożywczym, 

 

rozpoznać na podstawie oznaczeń: stal, staliwo, żeliwo, metale nieżelazne i ich stopy, 

 

dobrać materiały odpowiednio do środowiska pracy, przetwarzanego materiału, 

 

określić sposób zabezpieczania materiałów przed korozją, zużyciem, 

 

skorzystać z wykresu żelazo-cementyt, PN, katalogów, poradników. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca: 

 ………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: Operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego 827[01] 
Moduł:  

Techniczne podstawy zawodu 827[01].O1 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie  materiałów  konstrukcyjnych  w  przemyśle 
spożywczym 827[01].O1.03 

Temat: Badanie właściwości mechanicznych metali. Pomiar twardości metodą Brinella 

Cel ogólny: Rozpoznawanie właściwości mechanicznych metali. Określanie twardości. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować różne metody pomiaru twardości, 

 

wykonać pomiar twardości metodą Brinella, 

 

dobrać odpowiednią siłę docisku, 

 

dobrać czas trwania docisku, 

 

obsłużyć twardościomierz Brinella, 

 

obsłużyć mikroskop warsztatowy, 

 

odczytać wymiar odcisku na próbce metalu, 

 

posługiwać się tabelami, 

 

interpretować wyniki pomiaru. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

instrukcje obsługi twardościomierza i mikroskopu warsztatowego, 

 

twardościomierz Brinella, 

 

mikroskop warsztatowy, 

 

próbki metali o różnej twardości, 

 

zestaw pytań prowadzących. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie w zespołach dwuosobowych kolejno wykonują ćwiczenie. 

 
Czas trwania zajęć

 

135 minut. 

 
Uczestnicy
: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Zadanie dla ucznia

Przeanalizuj 

instrukcję 

obsługi 

twardościomierza 

Brinella. 

Posługując 

się 

twardościomierzem, określ twardość próbek metalu. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad bezpiecznej pracy przy wykonaniu ćwiczenia. 
4.  Ustalenie kolejności wykonania ćwiczenia. 
 
Faza właściwa 

Praktyczne wykonanie ćwiczenia. 

 
Faza I 
Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  W jakim celu określa się twardość materiałów? 
2.  Jakie znasz metody pomiaru twardości? 
3.  Jakiego rodzaju materiały można badać za pomocą twardościomierza Brinella? 
4.  W jaki sposób dokonuje się pomiaru twardościomierzem Brinella? 
5.  Jak dobiera się wartość siły docisku? 
6.  Jak należy dobrać średnicę kulki? 
7.  Jak się oblicza wartość twardości w jednostkach Brinella [HB]? 
 
Faza II 
Planowanie 
1.   Jakie  warunki  muszą  zostać  stworzone,  aby  ewentualna  naprawa  przebiegała  zgodnie 

z zasadami bhp? 

2.   W  jakie  narzędzia  i  przyrządy  powinno  być  wyposażone  stanowisko  do  badania 

twardości metodą Brinella? 

3.   Jak przygotowuje się przyrząd do pomiaru? 
4.   Jak długo powinien trwać docisk kulki do badanej próbki? 
5.   Ile razy trzeba mierzyć twardość próbki, aby wyniki były prawdopodobne? 
6.   Jak dobrać wartość powiększenia? 
7.   Jaki okular i obiektyw w mikroskopie należy dobrać? 
 
Faza III 
Ustalenie 
1.  Uczniowie czytają instrukcję wykonania ćwiczenia. 
2.  Uczniowie organizują stanowisko do przeprowadzenia ćwiczenia. 
3.  Uczniowie analizują instrukcję obsługi twardościomierza. 
4.  Uczniowie analizują instrukcję obsługi mikroskopu warsztatowego. 
 
Faza IV 
Wykonanie 
1.  Uczniowie ustalają wartość siły docisku i czas jej działania. 
2.  Uczniowie na talerzyk jarzma wkładają ciężarki odpowiadające wymaganemu dociskowi. 
3.  Uczniowie mocują kulkę o odpowiedniej średnicy (D). 
4.  Uczniowie  próbkę  umieszczoną  na  stoliku  podnoszą  do  momentu  podniesienia  jarzma 

z ciężarkami. 

5.  Uczniowie umieszczają kolejne próbki na twardościomierzu i dokonują pomiarów. 
6.  Uczniowie  odczytują  przy  pomocy  mikroskopu  warsztatowego  średnicę  odcisku 

w dwóch prostopadłych kierunkach z dokładnością do 0,01 mm. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

10 

7.  Uczniowie  korzystając  ze  wzoru  obliczają  pole  powierzchni  odcisku,  a  następnie 

uwzględniając siłę docisku i współczynnik obliczają twardość próbek. 

8.  Wartość  współczynnika  powinna  być  tak  dobrana,  aby  uzyskiwana  średnica  odcisku  (d) 

wynosiła od 25 do 60 % średnicy używanej w badaniu kulki. 

9.  Uczniowie obliczone twardości porównują z wynikami z tablic. 
10.  Uczniowie po zakończeniu badań, czyszczą i konserwują twardościomierz. 
 
Faza V 
Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają poprawność uzyskanych wyników. 
2.  Uczniowie porównują swoje wyniki z wynikami uzyskanymi przez kolegów. 
 
Faza VI 
Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  oceniają  przebieg  ćwiczenia,  wskazują,  które  etapy 

rozwiązania  zadania  sprawiły  im  trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe 
ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak 
ich unikać w przyszłości. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

11 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca: 

 ………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: Operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego 827[01] 
Moduł:  

Techniczne podstawy zawodu 827[01].O1 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie  materiałów  konstrukcyjnych  w  przemyśle 
spożywczym 827[01].O1.03 

Temat: Rozpoznawanie próbek materiałów z tworzywa sztucznego. 

Cel ogólny: Poznanie różnego rodzaju tworzyw sztucznych, rozróżnianie ich właściwości. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać różne rodzaje tworzyw sztucznych, 

 

określić właściwości różnych tworzyw sztucznych, 

 

określić oznaczenia graficzne różnych tworzyw sztucznych, 

 

wyszukać informacje o poszczególnych tworzywach, 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

próbki różnych tworzyw sztucznych, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

zestaw pytań prowadzących. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie wykonują ćwiczenia samodzielnie. 

 
Czas trwania zajęć

 

135 minut. 

 
Uczestnicy
: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Zadanie dla ucznia

Dysponując  różnego  próbkami  tworzyw  sztucznych,  rozpoznaj  jakiego  rodzaju  są  to 

tworzywa.  W  tabeli  napisz  nazwę  poszczególnych  tworzyw  sztucznych,  ich  właściwości 
oznaczenie literowe i graficzne. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad bezpiecznej pracy przy wykonaniu ćwiczenia. 
4.  Ustalenie kolejności wykonania ćwiczenia. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

12 

Faza właściwa 

Praktyczne wykonanie ćwiczenia. 

 
Faza I 
Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Z czego powstają tworzywa sztuczne? 
2.  Jakie tworzywa sztuczne wykorzystuje się w przemyśle spożywczym? 
3.  Jakiego rodzaju wyroby wykonuje się z tworzyw sztucznych? 
4.  Czym  różnią  się  wyroby  wykonane  z  tworzyw  sztucznych,  od  wyrobów  drewnianych 

i metalowych? 

5.  Jakie są cechy fizyczne tworzyw sztucznych? 
 
Faza II 
Planowanie 
1.  Jakie warunki gwarantują poprawne przeprowadzenie ćwiczenia? 
2.  Jakie narzędzia i dodatkowe elementy będą potrzebne przy wykonaniu ćwiczenia? 
 
Faza III 
Ustalenie 
1.  Uczniowie czytają instrukcję wykonania ćwiczenia. 
2.  Uczniowie organizują stanowisko do przeprowadzenia ćwiczenia. 
 
Faza IV 
Wykonanie 
1.  Uczniowie czytają instrukcję wykonania ćwiczenia. 
2.  Uczniowie analizują cechy charakterystyczne różnych tworzyw sztucznych. 
3.  Uczniowie wyszukują w Internecie właściwości różnych tworzyw sztucznych. 
4.  Uczniowie samodzielnie dokonują rozpoznania próbek tworzyw sztucznych. 
5.  Uczniowie wypełniają tabelkę charakteryzującą poszczególne próbki. 
 
Faza V 
Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają poprawność przeprowadzonego rozpoznania próbek. 
2.  Uczniowie porównują swoje wyniki z wynikami osiągniętymi przez kolegów. 
 
Faza VI 
Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  oceniają  przebieg  ćwiczenia,  wskazują,  które  etapy 

rozwiązania  zadania  sprawiły  im  trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe 
ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak 
ich unikać w przyszłości. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

13 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Metale. Właściwości metali i ich stopów 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Mając  do  dyspozycji  stalowy  pręt  o  przekroju  kwadratowym  (bok  20  mm)  i  długości 

1,2 m, oblicz jego masę wiedząc, że gęstość stali wynosi 7850 kg/m

3

 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przypomnieć  podstawowe  wiadomości  o  właściwościach  fizycznych  metali.  Uczniowie 
powinni  pracować  samodzielnie.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie 
powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  Poradnika.  Uczniowie  posługując  się  dostępnymi 
środkami dydaktycznymi obliczają masę pręta. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  obliczyć objętość pręta, 
3)  obliczyć masę pręta. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura zgodna z wykazem w Poradniku dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Odszukaj  w  Poradniku  mechanika  informację  na  temat  twardości  różnych  metali. 

W jakich jednostkach jest ona określona? Czy można zmienić twardość stali? W jaki sposób? 

 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia powinny rozpocząć się krótkim wykładem na temat właściwości mechanicznych 

metali.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni  fragment  Poradnika  ucznia.  Uczniowie  powinni  pracować  samodzielnie. 
Posługując  się  Poradnikiem  mechanika,  Internetem  odszukują  żądanych  informacji. 
Nauczyciel  wybiera  uczniów,  którzy  zaprezentują  pozostałym  kolegom  swoją  pracę. 
Nauczyciel  inicjuje  dyskusję  na  temat  twardości  różnych  elementów  maszyn,  a  także 
o sposobach wpływania na zmianę twardości metali. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

14 

2)  przeanalizuj treść ćwiczenia, 
3)  korzystając z Poradnika ucznia i Poradnika mechanika odpowiedz na zadane pytania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura zgodna z wykazem w Poradniku dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

W  Poradniku  mechanika  odszukaj  w  tabeli  wyrobów  hutniczych  informacje 

charakteryzujące  kątownik  równoramienny  o  wymiarach  45x45x4.  Na  podstawie  tych 
informacji oblicz masę konstrukcji do której budowy zużyto 12 m tego kątownika. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przypomnieć  podstawowe  wiadomości  o  właściwościach  fizycznych  metali.  Uczniowie 
powinni  pracować  samodzielnie.  Posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi 
obliczają masę konstrukcji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  odszukać w Poradnika mechanika potrzebne informacje, 
3)  wykonać polecenie z ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura zgodna z wykazem w Poradniku dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Rozpoznaj różne rodzaje próbek stalowych, wykonując próbę za pomocą szlifierki. 
 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przypomnieć podstawowe wiadomości o właściwościach fizycznych i mechanicznych metali. 
Uczniowie powinni pracować samodzielnie. Uczniom należy udostępnić wiele próbek metali 
o różnym składzie chemicznym. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeczytać odpowiedni fragment Poradnika ucznia, 
4)  przeprowadzić obserwację iskier podczas szlifowania różnych gatunków stali, 
5)  określić gatunki stali na podstawie iskier. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stołowa szlifierka tarczowa, okulary ochronne, 

 

próbki różnych gatunków stali, 

 

literatura zgodna z wykazem w Poradniku dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Rozpoznaj różne rodzaje stopów metali nieżelaznych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przypomnieć  podstawowe  informacje  o  metali  nieżelaznych.  Uczniowie  powinni  pracować 
samodzielnie. Uczniom należy udostępnić wiele próbek różnych stopów metali nieżelaznych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeczytać odpowiedni fragment Poradnika ucznia, 
4)  określić rodzaje stopów nieżelaznych, z jakiego zostały zrobione przedmioty. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki różnych przedmiotów wykonanych ze stopów nieżelaznych, 

 

literatura zgodna z wykazem w Poradniku dla nauczyciela. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

16 

5.2.  Tworzywa sztuczne. Materiały kompozytowe 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  różne  rodzaje  elementów  maszyn  i  opakowań,  wykonanych  z  tworzyw 

sztucznych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  rozpocząć  się  krótkim  wykładem  na  temat  właściwości  różnych 

rodzajów tworzyw sztucznych. Uczniowie powinni pracować samodzielnie. Każdy z uczniów 
powinien mieć  możliwość  bezpośredniej  identyfikacji  materiałów. Posługując się Internetem 
i informacjami handlowymi różnych firm, odszukują żądane informacje. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeczytać odpowiedni fragment Poradnika ucznia, 
4)  rozpoznać rodzaje tworzyw sztucznych. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki różnych rodzajów tworzyw, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z wykazem w Poradniku dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Korzystając z dostępu do Internetu, odszukaj przykłady symboliki przy pomocy, których 

oznacza  się różne rodzaje tworzyw  sztucznych. Odpowiedz na pytanie, w  jakim  celu  stosuje 
się nanoszenie tej symboliki na wyroby z tworzyw sztucznych? 

 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  rozpocząć  się  krótkim  przypomnieniem  o  różnych  rodzajach  tworzyw 

sztucznych  i  sposobach  ich  oznaczania.  Uczniowie  powinni  pracować  samodzielnie. 
Posługując się Internetem, odszukują żądane informacje. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wyszukać żądane informacje w Internecie, 
4)  wypełnić niżej zamieszczoną tabelę. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

17 

Lp  Nazwa 

chemiczna 

tworzywa sztucznego 

Nazwa 

handlowa 

tworzywa sztucznego 

Symbol 
literowy 

Symbol 
graficzny 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura zgodna z wykazem w poradniku. 

 
Ćwiczenie 3 

Analizując  właściwości  poszczególnych  tworzyw  sztucznych  określ,  które  z  nich 

najlepiej nadają się na wykonanie następujących elementów: 

  korpus maszyny, 

  zbiornik na wodę, 

  panew łożyska ślizgowego, 

  wypełniacz pustych przestrzeni w opakowaniach, 

  rękojeść dźwigni regulującej, 

  pojemniki przechowywane w niskich temperaturach. 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  rozpocząć  się  krótkim  przypomnieniem  o  właściwościach  różnych 

tworzyw sztucznych. Uczniowie powinni pracować samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  poznać właściwości tworzyw sztucznych, 
4)  dobrać odpowiednie tworzywa do poszczególnych zastosowań. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura zgodna z wykazem w Poradniku dla nauczyciela. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

18 

Ćwiczenie 4 

Rozpoznaj  różne  próbki  tworzyw  sztucznych.  Do  tego  celu  wykorzystaj  niżej 

zamieszczoną tabelę. 

 
Tabela.2.  
Informacje  służące  do  klasyfikacji  tworzyw  sztucznych  na  podstawie  ich  wyglądu  i  właściwości 

[www.chem.uw.edu.pl] 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

19 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  rozpocząć  się  krótkim  przypomnieniem  o  właściwościach  różnych 

tworzyw sztucznych. Uczniowie powinni pracować samodzielnie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeczytać odpowiedni fragment Poradnika ucznia, 
4)  przeanalizować charakterystyczne cechy tworzyw sztucznych. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura zgodna z wykazem w Poradniku nauczyciela, 

 

próbki różnych rodzajów tworzyw. 

 
Ćwiczenie 5 

Przeanalizuj,  jakimi  związkami  chemicznymi  musiałbyś  dysponować,  aby  przy  ich 

pomocy  rozpoznać  tworzywa  oznaczone  PA,  PUR,  PE,  PS,  PP.  Do  tego  celu  wykorzystaj 
niżej zamieszczoną tabelę. 

 

Tabela  3.  Informacje  służące  do  klasyfikacji  tworzyw  sztucznych  na  podstawie  ich  reakcji  w  związkach 

chemicznych [16] 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  rozpocząć  się  krótkim  przypomnieniem  o  właściwościach  różnych 

tworzyw sztucznych. Uczniowie powinni pracować samodzielnie. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeczytać odpowiedni fragment Poradnika ucznia, 
4)  przeanalizować charakterystyczne cechy tworzyw sztucznych. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura zgodna z wykazem w Poradniku nauczyciela, 

 

próbki różnych rodzajów tworzyw. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

21 

5.3.  Materiały ceramiczne i ogniotrwałe. Drewno 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Analizując  właściwości  poszczególnych  materiałów  ceramicznych  określ,  które  z  nich 

najlepiej nadaje się do: 

 

izolowania „gołych” przewodów elektrycznych, 

 

izolowania elementów grzejnych (spirali z drutu), 

 

wyłożenia wnętrza piekarniczego, 

 

wykonania zbiornika na agresywną chemiczną ciecz, 

 

wypełnienia ścianki działowej wewnątrz budynku, 

 

wykonania posadzki w masarni, 

 

wykonania zewnętrznej elewacji budynku. 
 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  rozpocząć  się  krótkim  przypomnieniem  o  właściwościach  różnych 

materiałów ceramicznych. Uczniowie powinni pracować samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  określić właściwości poszczególnych materiałów ceramicznych, 
4)  dobrać odpowiednie materiały do poszczególnych zastosowań. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura zgodna z wykazem w Poradniku dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj różne wyroby wykonane z materiałów ceramicznych. Określ rodzaj materiału 

ceramicznego użytego do wykonania tych wyrobów. Jakie są jego właściwości? 

 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  rozpocząć  się  krótkim  przypomnieniem  o  właściwościach  różnych 

materiałów ceramicznych. Uczniowie powinni pracować samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

22 

3)  rozpoznać  rodzaje  materiałów  ceramicznych  użyte  do  wykonania  przedstawionych 

wyrobów, 

4)  określić właściwości poszczególnych materiałów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wyroby wykonane z różnych materiałów ceramicznych, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura zgodna z wykazem w Poradniku dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Piec piekarski ma ubytki w izolacji cieplnej. Zastanów się jakie materiały są potrzebne do 

naprawy. Wyszukaj w Internecie producenta cegieł szamotowych i zaprawy szamotowej. Złóż 
zamówienie określając warunki w jakich piec jest eksploatowany. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  rozpocząć  się  krótkim  przypomnieniem  o  właściwościach  cegieł 

szamotowych. Uczniowie powinni pracować samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  poznać ofertę handlową w Internecie, 
4)  określić wymagania wobec zamawianych materiałów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura zgodna z wykazem w Poradniku dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Rozpoznaj próbki drewna pochodzące z drzew różnych gatunków. Określ rodzaj drewna. 

Jakie są jego właściwości? 

 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  rozpocząć  się  krótkim  przypomnieniem  o  właściwościach  różnych 

gatunków drewna. Uczniowie powinni pracować samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

23 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  rozpoznać poszczególne rodzaje drewna, 
4)  opisać właściwości poszczególnych rodzajów drewna. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

drewniane próbki, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura zgodna z wykazem w Poradniku dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Zastanów się, gdzie w przemyśle spożywczym stosuje się drewno lub tworzywa drzewne. 

Opisz te sytuacje. Czy można ten materiał zastąpić innym. Czy jest to korzystne. Odpowiedź 
uzasadnij. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia, z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zadania 
dla  poszczególnych  uczniów  można  zróżnicować.  Uczniowie  powinni  pracować 
samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  opisać, gdzie można spotkać wyroby drewniane w przemyśle spożywczym, 
4)  odpowiedzieć na pytania z ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura zgodna z wykazem w Poradniku dla nauczyciela. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

24 

5.4.  Materiały uszczelniające. Zjawisko korozji 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Korzystając  z  Internetu  i  innych  dostępnych  źródeł  dobierz  masy  uszczelniające  do 

uzupełnienia  ubytków  w  podłożu  budowlanym  między  płytami  kartonowo-gipsowymi, 
w szczelinach  parapetu,  ramy  okiennej,  tynku,  w  pomieszczeniu  chłodniczym.  Odszukaj  też 
takich mas uszczelniających, które można stosować w środowiskach wilgotnych.  

 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  rozpocząć  się  krótkim  wykładem  przypominającym  właściwości  mas 

uszczelniających. Uczniowie powinni wykonać polecenie ćwiczenia samodzielnie. Posługując 
się  Internetem  i  informacjami  handlowymi  różnych  firm,  odszukują  żądane  informacje. 
Nauczyciel wybiera uczniów, którzy zaprezentują pozostałym kolegom swoją pracę. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  odszukać pożądane informacje, 
4)  wykonać uszczelnienie w miejscach wskazanych przez nauczyciela. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

broszury handlowe, 

 

masy silikonowe, akrylowe, 

 

literatura zgodna z wykazem w Poradniku dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Odszukaj  w  Internecie  oferowane  na  rynku  preparaty  antykorozyjne.  Przeanalizuj  ich 

charakterystykę.  Ustal  sposób  postępowania  przy  nanoszeniu  poszczególnych  preparatów  na 
chronione powierzchnie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  powinni  pracować  samodzielnie.  Z  instrukcji  sposobu 
używania preparatu uczniowie poznają zasady właściwego używania preparatu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  odszukać w Internecie polecane preparaty, 
4)  określić ich charakterystykę i sposób nanoszenia polecany przez ich producentów. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

25 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura zgodna z wykazem w Poradniku dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Dysponując  przedmiotem,  którego  powierzchnia  jest  pokryta  korozją,  oczyść  tę 

powierzchnię  i  odpowiednio  przygotuj  do  naniesienia  powłoki  ochronnej.  W  przypadku 
głębokich wżerów, powierzchnię oczyść, uzupełnij ubytki  szpachlą, wyszlifuj ja w następnej 
kolejności i pokryj warstwą farby przeciwkorozyjnej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania  ćwiczenia,  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy. 
Następnie uczniowie  korzystając  z  Internetu  i  innych  źródeł  informacji,  szukają odpowiedzi 
na polecania zawarte w ćwiczeniu. Uczniów można podzielić na grupy 2–3 osobowe. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować powierzchnię zardzewiałego przedmiotu do nałożenia powłoki ochronnej, 
4)  nanieść warstwy szpachli i przeszlifować, 
5)  nanieść warstwy farby antykorozyjnej, 
6)  ocenić jakość wykonanej przez siebie pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

skorodowany przedmiot wymagający renowacji, 

 

szczotka druciana, płótno ścierne, szlifierka kątowa, 

 

szpachla, pędzel, rozcieńczalnik, farba antykorozyjna, 

 

literatura zgodna z wykazem w Poradniku dla nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

26 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  materiałów 
konstrukcyjnych w przemyśle spożywczym” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 2, 3, 7, 14, 15 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  d,  3.  a,  4.  a,  5.  b,  6.  c  7.  a,  8.  c,  9.  d,  10.  d,  11.  c, 
12. a, 13. b, 14. d, 15. a, 16. b, 17. c, 18. b, 19. d, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować 

właściwości 

mechaniczne 

metali

 

PP 

Scharakteryzować właściwości fizyczne metali 

PP 

Scharakteryzować  właściwości  technologiczne 
metali 

PP 

Określić skład chemiczny stali 

Określić rodzaje stali 

Określić skład chemiczny żeliwa 

Określić rodzaj stop aluminium 

PP 

Rozpoznać stopy metali 

Określić 

sposób 

wytwarzania 

tworzyw 

sztucznych 

10  Określić sposób wytwarzania polistyrenu 

11  Określić wykorzystanie tworzyw sztucznych 

12  Scharakteryzować właściwości kompozytów 

13 

Określić 

funkcje 

składników 

materiałów 

ceramicznych 

14 

Scharakteryzować 

właściwości 

materiałów 

ceramicznych 

PP 

15  Scharakteryzować właściwości fizyczne drewna 

16  Rozpoznać tworzywa drzewne 

17  Rozpoznać masy uszczelniające 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

27 

18  Analizować zjawiska korozji 

19  Określić rodzaj środków antykorozyjnych 

20 

Scharakteryzować  warunki  smarowania  maszyn 
w przemyśle spożywczym 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

28 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Właściwości mechaniczne metali m.in. określa 

a)  gęstość. 
b)  temperatura topnienia. 
c)  twardość. 
d)  rozszerzalność cieplna. 

 
2.  Właściwości fizyczne metali m.in. określa 

a)  wytrzymałość na zginanie. 
b)  wytrzymałość na ściskanie. 
c)  udarność. 
d)  przewodność elektryczna. 

 
3.  Właściwości technologiczne metali nie są określone przez 

a)  udarność. 
b)  skrawalność. 
c)  spawalność. 
d)  kowalność. 

 
4.  Stal, jest to stop żelaza z węglem, w którym zawartość węgla nie przekracza 

a)  2%. 
b)  3%. 
c)  4%. 
d)  5%. 

 
5.  Uwzględniając  przeznaczenie,  stal  nierdzewna,  kwasoodporna  i  żaroodporna  należy  do 

stali  
a)  konstrukcyjnych. 
b)  specjalnych. 
c)  narzędziowych. 
d)  węglowych. 

 
6.  Żeliwo  jest to stop odlewniczy żelaza z węglem, krzemem,  manganem,  fosforem, siarką 

i innymi składnikami zawierający 
a)  od 0% do 1,6% węgla. 
b)  od 1% do 2,6% węgla. 
c)  od 2% do 3,6% węgla. 
d)  od 3% do 4,6% węgla. 

 
7.  Silumin jest 

a)  odmianą stopu aluminiowego, zawierającą dużo krzemu i niewiele miedzi, magnezu. 
b)  rodzajem twardego tworzywa sztucznego. 
c)  drewnem akacji, impregnowanym pod wysokim ciśnieniem i wysokiej temperaturze. 
d)  stopem mosiądzu z brązem w obecności krzemu. 

 
8.  Brąz to stop 

a)  mosiądzu z cyną. 
b)  miedzi z cynkiem. 
c)  miedzi z cyną. 
d)  miedzi z mosiądzem. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

30 

9.  Polimery można otrzymywać na drodze 

a)  wyłącznie polimeryzacji. 
b)  wyłącznie polikondensacji. 
c)  włącznie poliaddycji. 
d)  polimeryzacji, polikondensacji lub poliaddycji. 

 

10.  Na drodze polimeryzacji styrenu otrzymuje się 

a)  polietylen. 
b)  polipropylen. 
c)  poliuretan. 
d)  polistyren. 

 
11.  Żywice epoksydowe 

a)  to rodzaj materiałów ceramicznych. 
b)  uzyskuje się z przeróbki drewna sosnowego. 
c)  znajdują zastosowanie jako dwuskładnikowe kleje. 
d)  to składnik poliwęglanów. 

 
12.  Kompozyty to materiały które pozwalają osiągnąć 

a)  właściwości niemożliwe do osiągnięcia w materiałach wyjściowych. 
b)  oszczędność deficytowych importowanych materiałów. 
c)  oszczędność drogich komponentów. 
d)  właściwości materiałów wyjściowych. 

 
13.  Piasek, mielony kwarc lub szamot pełni w produkcji materiałów ceramicznych rolę 

a)  wypełniającą. 
b)  schudzającą. 
c)  schładzającą. 
d)  zlepiającą. 

 
14.  Wyrobami ogniotrwałymi nazywa się takie materiały ceramiczne, których ogniotrwałość 

zwykła jest równa lub wyższa od 
a)  80°C. 
b)  580°C. 
c)  1080°C. 
d)  1580°C. 

 
15.  Do cech fizycznych drewna zalicza się 

a)  barwę, połysk, usłojenie, zapach, ciężar właściwy, wilgotność. 
b)  wymiary gabarytowe. 
c)  wysokość i szerokość sortymentu. 
d)  wartość opałowa. 

 
16.  Do tworzyw drzewnych zalicza się 

a)  drewnopodobne tworzywa sztuczne. 
b)  płyty pilśniowe, wiórowe, sklejki, lignoston. 
c)  sezonowane deski z drzew iglastych. 
d)  belki budowlane wykonane z drzew iglastych. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

31 

17.  Silikon to 

a)  substancja służąca do rozpuszczania krzemu. 
b)  materiał do wykonania izolacji elektrycznych. 
c)  rodzaj plastycznej masy uszczelniającej. 
d)  Rodzaj twardego tworzywa sztucznego. 

 
18.  Korozja charakteryzująca się zniszczeniem przebiegającym wzdłuż granic ziaren metalu; 

nie wywołując objawów zniszczenia na jego powierzchni, to korozja 
a)  powierzchniowa. 
b)  międzykrystaliczna. 
c)  wżerowa. 
d)  selektywna. 

 
19.  Fluidole to 

a)  specjalne farby na bazie fluidu. 
b)  warstwy organiczne służące do regeneracji powierzchni metalowych. 
c)  warstwy nieorganiczne służące do regeneracji powierzchni metalowych. 
d)  specjalne kompozycje błonkotwórcze tworzące na powierzchni metalu bardzo cienką 

szczelną warstewkę odporną na działanie agresywnych czynników atmosferycznych. 

 
20.  Elementy  trące,  występujące  w  strefie  spożywczej  powinny  być  wyłącznie  smarowane 

smarem 
a)  dopuszczonym do kontaktu z żywnością. 
b)  roślinnym. 
c)  produkowanym w aseptycznych warunkach. 
d)  bezbarwnym i bezzapachowym. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko:............................................................................... 
 

Stosowanie materiałów konstrukcyjnych w przemyśle spożywczym 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

33 

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY 
 

Od  nauczyciela  otrzymasz  5  różnych  materiałów  (metalowych  i  niemetalowych). 

Scharakteryzuj 

je 

opisując 

ich 

właściwości 

fizyczne, 

chemiczne, 

mechaniczne 

i technologiczne.  Aby  wykonać  zadanie  skorzystaj  z  informacji  z  polskich  norm  (PN), 
literatury technicznej oraz informacji w Internecie. Wyniki swojej pracy zapisz w tabeli. 

W miarę możliwości, sprawdź niektóre z opisywanych cech materiałów. 
 

Nazwa 
materiału 
(jego symbol) 

Nazwa 
materiału 
(jego symbol) 

Nazwa 
materiału 
(jego symbol) 

Nazwa 
materiału 
(jego symbol) 

Nazwa 
materiału 
(jego symbol) 

 

 

 

 

 

Cechy 
wyglądu 
zewnętrznego 

Cechy 
wyglądu 
zewnętrznego 

Cechy 
wyglądu 
zewnętrznego 

Cechy 
wyglądu 
zewnętrznego 

Cechy 
wyglądu 
zewnętrznego 

 
 

 

 

 

 

 

gęstość

 

 

 

 

 

 

temperatura 
topnienia  

 

 

 

 

 

ciepło właściwe 

 

 

 

 

 

rozszerzalność 
cieplna 

 

 

 

 

 

Właściwości 
fizyczne

 

przewodność 
elektryczna 

 

 

 

 

 

odporność 

na 

działanie kwasów

 

 

 

 

 

 

Właściwości 
chemiczne 

odporność 

na 

działanie zasad

 

 

 

 

 

 

wytrzymałość

 

 

 

 

 

 

twardość

 

 

 

 

 

 

Właściwości 
mechaniczne 

udarność

 

 

 

 

 

 

lejność 

 

 

 

 

 

zgrzewalność 

 

 

 

 

 

skrawalność 

 

 

 

 

 

ścieralność 

 

 

 

 

 

spawalność 

 

 

 

 

 

Właściwości  
technologicz
ne 

plastyczność 

 

 

 

 

 

 
Instrukcja wykonania zadania 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 
2.  Odszukaj informacje w podanych źródłach. 
3.  Sprawdź te cechy materiałów, o które poprosi Cię nauczyciel. 
4.  Wpisz do tabeli właściwości materiałów. 
5.  Opisz,  które  z  tych  materiałów  są  szczególnie  często  wykorzystywane  w  przemyśle 

spożywczym i dlaczego? Odpowiedź uzasadnij. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

34 

7.  LITERATURA 

 
1.  Bernaciak A.: Ochrona środowiska w praktyce. Wydawnictwo SORUS, Warszawa 2004 
2.  Bożenko L.: Maszynoznawstwo dla szkoły zasadniczej. WSiP, Warszawa 2004 
3.  Górecki  A.:  Technologia  ogólna.  Podstawy  technologii  mechanicznych.  WSiP, 

Warszawa 2005 

4.  Dobrzański L.: Metaloznawstwo i obróbka cieplna. WSiP, Warszawa 2004 
5.  Dretkiewicz - Więch J.: Materiałoznawstwo. OBRPNiSz, Warszawa 1993 
6.  Dretkiewicz  -  Więch  J.:  Technologia  mechaniczna.  Techniki  wytwarzania.  WSiP, 

Warszawa 2000 

7.  Górecki  A.:  Technologia  ogólna  –  podstawy  technologii  mechanicznych.  WSiP, 

Warszawa 2004 

8.  Koza W., Lorenc W.: Pracownia techniczna. PWRiL, Warszawa 1985 
9.  Mac  S.,  Leonowski  J.:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  dla  szkół  zasadniczych.  WSiP, 

Warszawa 2004 

10.  Mac S.: Obróbka metali z materiałoznawstwem. WSiP, Warszawa 2004 
11.  Mały poradnik mechanika. Tom I i II. WNT, Warszawa 1996 
12.  Rączkowski B.: Bhp w praktyce. ODDK, Gdańsk 2002 
13.  Stawiszyński F.: Poradnik mechanika samochodowego. WKiŁ, Warszawa 1983 
14.  Struzik Cz.: Pracownia techniczna. PWSZ, Warszawa 1973. 
15.  Zając B.: Materiałoznawstwo. Materiały pomocnicze. WSiP, Warszawa 1997 
16.  Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. WSiP, Warszawa 2001 
 
Podstawowe akty prawne dotyczące materiałów w przemyśle spożywczym 
1.  Rozporządzenie  (WE)  Nr  1935/2004  Parlamentu  Europejskiego  i  Rady  z  dnia 

27 października  2004r.  w  sprawie  materiałów  i  wyrobów  przeznaczonych  do  kontaktu 
z żywnością 

2.  Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r.o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2006 

r. Nr 171 poz. 1225) 

3.  Ustawa z dnia 6 września 2001r. o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu 

z żywnością (Dz. U. z 2001r., Nr128, poz. 1408, z późniejszymi zmianami) 

4.  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 czerwca 2004r. w sprawie wykazu substancji, 

których  stosowanie  jest  dozwolone  w  procesie  wytwarzania  lub  przetwarzania 
materiałów  i  wyrobów  z  tworzyw  sztucznych,  a  także  sposobu  sprawdzania  zgodności 
tych  materiałów  i  wyrobów  z  ustalonymi  limitami  (  Dz.  U.  z  2004r.,  Nr  157,  poz.1643 
z późniejszymi zmianami Dz. U. z 2005 r., Nr 216, poz.1832 ) 

5.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  1  czerwca  2004r.  w  sprawie  wytwarzania  lub 

przetwarzania  materiałów  i  wyrobów  z  innych  tworzyw  niż  tworzywa  sztuczne  
(Dz. U. z 2004r., Nr 145, poz.1544) 

6.  Ustawa  z  dnia  11  maja  2001r.  o  warunkach  zdrowotnych  żywności  i  żywienia  

(Dz. U. z 2005r. nr 31 poz.265 z póź. zm.) 

7.  Rozporządzenie  Komisji  (WE)  nr  1895/2005  z  dnia  18  listopada  2005  r.  w  sprawie 

ograniczenia  wykorzystania  niektórych  pochodnych  epoksydowych  w  materiałach 
i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością ( Dz. Urz. WE L 302 str. 28 ) 

 
Literatura metodyczna 
1.  Figurski J., Smela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 

Wydawnictwo ITEE, Radom 2001 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 
3.  Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „Żak”. 

Warszawa 2003 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000