background image

___________________________________________________________________________  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 

Jadwiga Mucha 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie galanterii futrzanej 
743[02].Z2.05
 

 
 

 
 

 
 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

Recenzenci: 
dr inŜ. Jadwiga Rudecka 
mgr inŜ. Ewelina Śmiszkiewicz 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
inŜ. Jadwiga Mucha 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[02].Z2.05 
„Wykonywanie galanterii futrzanej”, zawartego w programie nauczania dla zawodu kuśnierz.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1.

 

Czapki ze skór futerkowych 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.

 

Konfekcjonowanie kołnierzy, szali, kolii i etoli ze skór futerkowych 

18 

5.2.1. Ćwiczenia 

18 

5.3.

 

Wykonywanie rękawic futrzanych 

21 

5.3.1. Ćwiczenia 

21 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.

 

Literatura 

32 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

 

1.

 

WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

kuśnierz. 

 W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania 
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  ukierunkować  uczniów  na  właściwe  korzystanie 
z poradnika do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
poniewaŜ  nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  róŜne  moŜliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest    w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  moŜe  równieŜ  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  naleŜy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzaleŜniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne.  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

743[02].Z2 

Technologia wytwarzania 
wyrobów futrzarskich

 

743[02].Z2.01 

Dobieranie skór do produkcji 

wyrobów futrzarskich

 

 

743[02].Z2.02 

UŜytkowanie maszyn, 

urządzeń i narzędzi 

kuśnierskich 

 

743[02].Z2.03 

 Wykonywanie 

błamów  

ze skór futerkowych 

 

743[02].Z2.04 

Wykonywanie odzieŜy 

futrzanej

 

 

743[02].Z2.05 

Wykonywanie 

galanterii futrzanej 

743[02].Z2.06 

 Wykonywanie usług 

kuśnierskich 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  nauczania  jednostki  modułowej  uczeń  powinien 

umieć: 

−−−−

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,  

−−−−

 

uŜytkować podstawowe maszyny i urządzenia kuśnierskie, 

−−−−

 

posługiwać się przyborami i narzędziami kuśnierskimi, 

−−−−

 

rozróŜniać, sortować oraz dobierać skóry futerkowe według charakteru okrywy włosowej 
i tkanki skórnej, 

−−−−

 

rozróŜniać metody reperacji skór futerkowych, 

−−−−

 

korzystać z dokumentacji techniczno-technologicznej wyrobów odzieŜowych w procesie 
produkcji, 

−−−−

 

dobierać metody i techniki rozkroju skór futerkowych, 

−−−−

 

określać etapy procesu wytwarzania wyrobu futrzarskiego, 

−−−−

 

wykonywać wyroby futrzarskie zgodnie z projektem, 

−−−−

 

dokonywać naprawy i renowacji wyrobów ze skór futerkowych,  

−−−−

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej 
i ochrony środowiska podczas wykonywania wyrobów futrzarskich, 

−−−−

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji zawodowej. 

−−−−

 

odczytywać rysunki techniczne prostych wyrobów futrzarskich, 

−−−−

 

interpretować rysunek Ŝurnalowy,  

−−−−

 

dobierać zestawienia kolorystyczne w projekcie wyrobu futrzarskiego, 

−−−−

 

wyjaśniać podstawowe pojęcia z zakresu konstrukcji i modelowania form odzieŜy, 

−−−−

 

wykonywać pomiary sylwetki człowieka, 

−−−−

 

stosować zasady ustalania dodatku konstrukcyjnego, 

−−−−

 

stosować zasady modelowania form z uwzględnieniem układu skór w wyrobie, 

−−−−

 

wykonywać szablony podstawowych wyrobów futrzarskich. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

rozróŜnić wyroby galanterii futrzanej, 

−−−−

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

−−−−

 

określić etapy wykonywania wyrobów galanterii futrzanej, 

−−−−

 

dobrać skóry futerkowe do rodzaju wykonywanego wyrobu, 

−−−−

 

dobrać techniki rozkroju do rodzaju skór i rodzaju wyrobu, 

−−−−

 

dobrać  techniki  zmiany  profilu  skór  w  zaleŜności  od  kształtu,  charakteru  wyrobu 
i rodzaju skór, 

−−−−

 

dobrać materiały pomocnicze i dodatki do wykończenia wyrobu, 

−−−−

 

rozróŜnić sposoby wykończenia galanterii futrzanej, 

−−−−

 

dobrać sposób wykończenia do rodzaju wyrobu, 

−−−−

 

wykonać wyrób galanteryjny według dokumentacji techniczno-technologicznej i modelu, 

−−−−

 

posłuŜyć się formami czapniczymi i szablonami do modelowania kształtu nakryć głowy, 

−−−−

 

zastosować elementy zdobnicze w róŜnych wyrobach galanteryjnych futrzanych zgodnie 
z tendencjami mody,  

−−−−

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć dydaktycznych 1 

Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………................ 

Modułowy program nauczania: 

Kuśnierz 743[02] 

Moduł: 

Technologia wytwarzania wyrobów futrzarskich 
743[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Wykonywanie galanterii futrzanej 
743[02].Z2.05 

Temat: Rodzaje i charakterystyka wyrobów galanterii futrzanej. 

Cel ogólny: RozróŜnianie i charakteryzowanie galanterii futrzanej.  
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

rozróŜnić wyroby galanterii futrzanej, 

 

określić funkcje galanterii futrzanej, 

 

określić cechy skór futerkowych przeznaczonych na galanterię,  

 

określić cechy materiałów wykończeniowych, 

 

rozróŜnić sposoby wykończenia wyrobów galanterii futrzanej. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 3–4-osobowych

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

formy czapnicze – klocki, 

 

formy płaskie – szablony, 

 

 katalogi wyrobów galanteryjnych, 

 

kolekcja wyrobów galanteryjnych, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Zadanie dla ucznia 
Rozpoznaj i scharakteryzuj wskazane wyroby galanteryjne.  
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Podanie tematu zajęć. 
2.  Nawiązanie do tematu. 
3.  Uświadomienie celów kształcenia. 

 

Faza właściwa 
1.

 

Rozwinięcie tematu zajęć: 

 

nauczyciel przedstawia wyroby galanteryjne z róŜnych rodzajów skór futerkowych, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

 

nauczyciel  dzieli  wyroby  galanteryjne    na  asortymenty  i  charakteryzuje  je,  zwracając 
uwagę na: rodzaj skór, z których zostały wykonane, materiały wykończeniowe i technikę 
wykonania, 

 

nauczyciel dzieli uczniów na  grupy i przydziela  kaŜdej grupie   wyroby  galanteryjne do 
analizy. 

2.

 

Wykonywanie  zadania przez uczniów: 

 

uczniowie  pracują  w  grupach,  analizują  przydzielone  wyroby  galanteryjne  pod 
względem: rodzaju i jakości skór, zastosowanych technik wykończenia, 

 

uczniowie dyskusją w grupach na temat cech charakterystycznych wyrobów, 

 

uczniowie zapisują w zeszytach charakterystykę wyrobów w formie opisów ogólnych. 

 

nauczyciel  obserwuje  uczniów  w  czasie  pracy,  udziela  w  razie  potrzeby  dodatkowych 
informacji. 

3.

 

Prezentacja i analiza ćwiczenia: 

 

przedstawiciele grup prezentują sporządzone charakterystyki wyrobów na forum klasy, 

 

uczniowie dyskutują na forum klasy na temat trafności opracowań swoich i kolegów.  

 
Faza kończąca 
1.

 

Podsumowanie zajęć: 

 

nauczyciel podsumowuje zajęcia i z pomocą uczniów stawia wnioski końcowe, 

 

nauczyciel  ocenia  pracę  uczniów,  biorąc  pod  uwagę  przygotowanie  teoretyczne,  wkład 
pracy, oraz poprawność wykonania zadania, 

 

nauczyciel podaje temat następnych zajęć oraz materiały źródłowe.  

 
Praca domowa 

Przejrzyj  aktualne  Ŝurnale  mody  i  czasopisma  odzieŜowe,  zapoznaj  się  z  aktualnymi 

trendami mody na sezon jesienno – zimowy, zwracając szczególną uwagę na fasony nakryć 
głowy, modne w bieŜącym sezonie.    
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: uczniowie wypełniają 
ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

10 

Scenariusz zajęć dydaktycznych  2 

 
Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………................ 

Modułowy program nauczania: 

Kuśnierz 743[02] 

Moduł: 

Technologia wytwarzania wyrobów futrzarskich 
743[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Wykonywanie galanterii futrzanej. 
743[02].Z2.05 

Temat: Wykonywanie rękawic futrzanych ze skór lub odpadów welurowych.  

Cel ogólny: Wykonanie rękawic futrzanych z jednym palcem.  
 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać elementy rękawicy z jednym palcem, 

 

dobrać materiały podstawowe i dodatki, 

 

określić etapy wykonania rękawic,  

 

rozróŜnić sposoby wykonania rękawic, 

 

wykroić elementy rękawic,  

 

uszyć rękawice, 

 

zastosować elementy zdobnicze.  

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych

 
Czas:
 5 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

odpad ze skór owczych kl. I, 

 

szablony rękawic, 

 

wzory uszytych rękawic,  

 

plansze poglądowe dotyczące wykonania rękawic, 

 

stanowisko pracy ręcznej, 

 

 maszyna kuśnierska,  

 

literatura z punktu 7. 

 
Zadanie dla ucznia 
Wykonaj parę rękawic z jednym palcem z odpadów skór owczych welurowych.  
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

11 

Faza właściwa: 
1.Rozwinięcie tematu – instruktaŜ wstępny: 

 

nauczyciel  omawia  sposoby  wykonywania  rękawic,  posługując  się  uszytymi  modelami  
i planszami obrazującymi etapy wykonania rękawic z jednym palcem – łapawic, 

 

nauczyciel  przydziela  stanowiska  pracy,  materiały  do  wykonania  zadania  oraz  szablony 
rękawic  -  dwa  rodzaje:  dla  uczniów  zdolniejszych  rękawice  z  palcem  wszywanym,  dla 
uczniów słabszych szablony rękawic z palcem doszywanym. 

 
2. Wykonanie zadania:  

 

uczeń przygotowuje stanowisko pracy ręcznej i maszynowej,  

 

uczeń planuje kolejność czynności wykonywania zadania,  

 

uczeń  wykonuje  rękawice  według  planu,  dokonuje  samokontroli  po  krojeniu,  szyciu, 
zdobieniu, 

 

nauczyciel obserwuje prace uczniów, zwracając uwagę na prawidłowość wykonywanych 
operacji  technologicznych  i  montaŜowych,  po  dostrzeŜeniu  błędów  udziela 
odpowiedniego instruktaŜu na bieŜąco, 

 

po wykonaniu zadania, uczeń  dokonuje samooceny wykonanej pracy.  

 

3. Prezentacja: 

 

uczniowie prezentują swoje prace,  

 

uczniowie  dyskutują,  wskazując  trudności  jakie  wystąpiły  w  trakcie  wykonywania 
zadania, wybierają najlepsze prace,  

 

nauczyciel kieruje dyskusją. 

 
Faza  kończąca  
1.Podsumowanie: 

 

nauczyciel podsumowuje prace uczniów,  

 

wskazuje na nieprawidłowości jakie wystąpiły podczas wykonywania zadania,  

 

daje wskazówki jak unikać błędów na przyszłość, 

 

wyróŜnia najlepsze prace. 

 
2. Ocena poziomu osiągnięć i aktywności uczniów. 

 

Nauczyciel  ocenia  indywidualnie  uczniów  biorąc  pod  uwagę  poprawność  i  estetykę 
wykonania zadania, oraz przygotowanie teoretyczne.  

 

 
Praca domowa 

Odrysuj w zeszycie wierzchnią część szablonu rękawicy. Zaprojektuj zdobienie rękawic 

w formie haftu i aplikacji dowolną techniką plastyczną. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: uczniowie wypełniają 
ankietę dotyczącą oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

12 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1. Czapki ze skór futerkowych  

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz  skóry  królicze  na  dwa  berety  ośmioklinowe.  Narysuj  układ  klinów  na  skórach  

w  dwóch  wersjach:  o  kierunku  włosa  wokoło  i  do  góry.  Porównaj  zuŜycie  skór  dla  obu 
wersji. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  sposoby  wykonywania  nakryć 
głowy ze skór króliczych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać skóry królicze, 

2)

 

opracować klin na beret ośmioklinowy, 

3)

 

przygotować skóry do rozrysowania: wyreperować, nabić, wysuszyć, zdjąć z deski, 

4)

 

zaplanować układy klinów, 

5)

 

rozrysować układy klinów na skórach w dwóch wersjach: o kierunku włosa wokoło i do 
góry, 

6)

 

porównać zuŜycie skór w obu układach i przedstawić wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik ucznia,  

 

skóry królicze,  

 

stół kuśnierski, 

 

karton do opracowania klinów, 

 

przybory kuśnierskie: taśma centymetrowa, szpilki, linia,  

 

nóŜ  kuśnierski,   

 

maszyna kuśnierska, 

 

przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 2 

Dobierz  fason  czapki  damskiej  i  męskiej  do  skóry  lisa  rudego.  Opracuj  szablony  dla 

obydwu czapek. Uzasadnij wybór fasonu. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

13 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  konfekcjonowanie  czapek  ze  skór 
lisów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania,  

2)

 

dokonać analizy fasonów czapek pod kątem surowca kuśnierskiego,  

3)

 

wybrać fasony czapek: damskiej i męskiej z poradnika,  

4)

 

opracować szablony wybranych fasonów, 

5)

 

uzasadnić wybór fasonu, 

6)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

papier do opracowania form i szablonów, 

 

przybory dopisania i rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  czapkę  damską  typu  toczek    ze  skór  króliczych  Szablony  opracuj  według 

rysunku, zaznacz kierunek włosa i punkty montaŜowe. 

 

Rysunek do ćwiczenia 3 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na sposób opracowania szablonu  na 
czapkę typu – toczek oraz na  konfekcjonowanie czapek ze skór króliczych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

opracować szablony toczka, 

2)

 

zaznaczyć na elementach szablonu kierunek włosa i punkty montaŜowe, 

3)

 

dobrać skóry królicze,  

4)

 

przygotować skóry królicze do rozkroju (wyreperować i nabić), 

5)

 

zaplanować układ szablonów na skórach zgodnie z zaznaczonym kierunkiem włosa, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

14 

6)

 

odrysować szablony na skórach, 

7)

 

wykroić elementy czapki, zszyć elementy czapki w całość, 

8)

 

 zszyć elementy czapki w całość,   

9)

 

nabić zszytą czapkę na klocek w celu wymodelowania (poprawienia) jej kształtu, 

10)

 

dobrać sposób wykończenia,  

11)

 

dobrać materiały wykończeniowe,  

12)

 

wykończyć czapkę,  

13)

 

dokonać samokontroli wykonanej czapki. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

poradnik dla ucznia, 

 

stół do pracy ręcznej, 

 

skóry królicze do wyrobu,  

 

karton na szablony, 

 

przybory kuśnierskie: naparstek, taśma centymetrowa, igła, 

 

narzędzia kuśnierskie: nóŜ, grzebień, kleszcze, 

 

przybory do rysowania,  

 

maszyna kuśnierska, 

 

maszyna stębnowa, 

 

materiały wykończeniowe: płótno sztywne, podszewka, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

klocek do wymodelowania. 

 
Ćwiczenie 4 

Zaplanuj  kolejność  czynności  wykonania  czapki  damskiej  typu  dŜokejka  ze  skór  nutrii 

brzuszków przedstawionej na rysunku.  
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 4

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

15 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  konfekcjonowanie  czapek  ze  skór 
nutrii. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy rysunku, 

2)

 

wykonać szablony klina i daszków, 

3)

 

wykonać rysunek instruktaŜowy obrazujący sposób rozkroju skór, 

4)

 

zaplanować sposób wykończenia czapki, 

5)

 

zapisać czynności wykonania czapki w porządku chronologicznym, 

6)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

skóra nutrii – brzuszek, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt uczniowski, 

 

przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  czapkę  męską  z  daszkiem    z  zastosowaniem  form  płaskich  (szablonów)  do 

rozkroju skór i modelowania kształtu czapki. Szablony  do wykonania czapki opracuj według 
załączonego rysunku. 

 

Rysunek do ćwiczenia 5 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

16 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę  na konfekcjonowanie czapek męskich 
ze skór futerkowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wykreślić  na  arkuszu  papieru  rysunki  konstrukcyjne  elementów  składowych  czapki  
z daszkiem według  załączonego rysunku w skali 1:1,  

2)

 

wyciąć wykreślone  elementy formy czapki męskiej z daszkiem, 

3)

 

na  podstawie form opracować szablony czapki z daszkiem, 

4)

 

zaznaczyć na elementach szablonu kierunek włosa i punkty montaŜowe, 

5)

 

dobrać skóry futerkowe,  

6)

 

przygotować skóry futerkowe do rozkroju (wyreperować i nabić), 

7)

 

zaplanować układ szablonów na skórach zgodnie z zaznaczonym kierunkiem włosa, 

8)

 

odrysować szablony na skórach, 

9)

 

wykroić elementy czapki, 

10)

 

zabezpieczyć brzegi przed rozciąganiem,  

11)

 

zszyć elementy czapki w całość,  

12)

 

dobrać sposób wykończenia,  

13)

 

dobrać materiały wykończeniowe,  

14)

 

wykończyć czapkę,  

15)

 

dokonać samokontroli wykonanej czapki. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

stół do pracy ręcznej, 

 

skóry futerkowe do wyrobu, 

 

arkusz papieru A1,  

 

karton na szablony, 

 

przybory kuśnierskie: naparstek, taśma centymetrowa, igła, kreda, szpilki krawieckie, 

 

narzędzia kuśnierskie: nóŜ, grzebień, kleszcze, 

 

przybory do rysowania,  

 

maszyna kuśnierska, 

 

maszyna stębnowa, 

 

materiały wykończeniowe: płótno sztywne, laminat, podszewka, 

 

literatura z rozdziału 7.  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

17 

Ćwiczenie 6 

Scharakteryzuj wyroby galanterii futrzanej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na charakterystykę wyrobów galanterii 
futrzanej.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

przejrzeć kolekcję wyrobów galanteryjnych futrzarskich,  

2)

 

rozpoznać  wyroby  galanterii  futrzarskiej  i  przyporządkować  je  do  odpowiednich  grup 
asortymentowych, 

3)

 

dokonać pisemnej charakterystyki  wyrobów, w zeszycie w formie opisów ogólnych, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

kolekcja wyrobów galanterii futrzanej, 

 

Ŝ

urnale mody z wyrobami futrzarskimi, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

18 

5.2.  Konfekcjonowanie  kołnierzy,  szali,  kolii  i  etoli  ze  skór 

futerkowych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  trzy  jednakowe  rysunki  kołnierzy  z  klapami  (posłuŜ  się  szablonem). 

Zaprojektuj  na  kaŜdym  z  nich  odmienny  sposób  kroju  skór  króliczych,  oznacz  kierunek 
okrywy włosowej i połoŜenie: zadu, karku, grzbietu. 
  

Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na sposoby rozkroju skór króliczych na 
kołnierze. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odrysować 3 razy szablon kołnierza, 

2)

 

zaprojektować trzy sposoby krojenia,  

3)

 

 oznaczyć kierunek okrywy włosowej, 

4)

 

oznaczyć połoŜenie zadu, karku i grzbietu, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik ucznia,  

 

szablon kołnierza, 

 

skóra królicza, 

 

papier do odrysowania szablonu, 

 

przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj  kolejność  czynności  przy  wykonywaniu  kołnierza  szalowego  nakładanego  ze 

skóry lisa. Opracuj graficznie reperację i rozkrój skóry. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na sposoby wykonywania kołnierzy ze 
skór lisów.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)

 

narysować w skali 1:5 profil skóry lisa, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

19 

2)

 

zaznaczyć na rysunku sposób reperacji  łebka (miejsca po oczach i uszach), 

3)

 

zaznaczyć sposób rozkroju skóry na kołnierz, 

4)

 

wypisać w punktach kolejność czynności wykonywania kołnierza,  

5)

 

wypisać  i  scharakteryzować  materiały  wykończeniowe  potrzebne  do  wykonania 

kołnierza, 

6)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz  z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

skóra lisa, 

 

zeszyt uczniowski,  

 

przybory do rysowania i pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj dwustronny szal ze skór króliczych o długości 150 cm. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę  na sposób wykonywania szala ze skór 
króliczych.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)

 

opracować szablon szala, 

2)

 

dobrać skóry królicze, 

3)

 

wyreperować skóry, 

4)

 

zszyć skóry, 

5)

 

nabić skóry na blat, 

6)

 

obrównać skóry według szablonu, 

7)

 

nałoŜyć dodatki – napikować tkaninę wzmacniającą, 

8)

 

podwinąć brzegi tkaniny wokół brzegów wykroju, 

9)

 

zszyć szal na maszynie kuśnierskiej, 

10)

 

wykończyć szal na tzw. wywrotkę, 

11)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

stół do pracy ręcznej, 

 

maszyna kuśnierska, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

20 

 

skóry królicze, 

 

karton na szablony,  

 

narzędzia kuśnierskie: nóŜ,  kleszcze, grzebień, 

 

przybory kuśnierskie: igła, naparstek, taśma centymetrowa, 

 

dodatki: nici ręczne i maszynowe, tkanina wzmacniająca, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

21 

5.3Wykonywanie rękawic futrzanych

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj szablon rękawicy (łapawicy) na własną rękę. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na sposób wykonywania rękawic. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odrysować własną dłoń na papierze, 

2)

 

 wykonać pomiary dłoni, 

3)

 

wykonać szablon rękawicy, 

4)

 

sprawdzić szablon,  

5)

 

nanieść poprawki na szablonie, 

6)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik ucznia,  

 

stanowisko pracy, 

 

papier do odrysowania dłoni,  

 

karton na szablony, 

 

przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj rękawicę z odpadów skór welurowych według szablonów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na sposób wykonywania rękawic. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać odpady skór welurowych na rękawice, 

2)

 

odrysować szablon rękawicy na odpadach, 

3)

 

wykroić rękawice z odpadu skór welurowych, 

4)

 

zszyć rękawice na maszynie kuśnierskiej, 

5)

 

sprawdzić uszyte rękawice, 

6)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

22 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

−−−−

 

poradnik ucznia,  

 

stół do pracy, 

 

odpad ze skór owczych welurowych, 

 

narzędzia kuśnierskie: nóŜ kuśnierski, grzebień kuśnierski, noŜyce, 

 

szablon rękawicy, 

 

przybory do rysowania, 

 

maszyna kuśnierska, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Zaprojektuj zdobienie: haft i aplikacje na formie rękawicy z jednym palcem.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  sposób  wykonywania  i  zdobienia 
rękawic. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odrysować formę rękawicy na kartce z bloku rysunkowego, 

2)

 

zaprojektować zdobienie ściegami ozdobnymi, 

3)

 

zaprojektować aplikacje z kolorowego papieru , 

4)

 

wyciąć aplikacje i nakleić na formę rękawicy, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

     

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne.  

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

poradnik ucznia,  

 

przybory do rysowania, 

 

blok rysunkowy A4, 

 

papier kolorowy, 

 

noŜyczki, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  dla  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  galanterii 
futrzanej”. 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 17, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 13, 14, 15, 16, 18 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. b, 2. a, 3. c, 4. b, 5. a, 6. b, 7. a, 8. b, 9. a, 10. b, 11. b,  
12. b, 13. b, 14. a, 15. b, 16. c, 17. a, 18. a, 19. a, 20. b.

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować kolię kuśnierską  

Wymienić skóry nadające się do wykonania kolii  

Wymienić wyroby zaliczane do galanterii futrzanej 

Nazwać krótką pelerynkę futrzaną  

Podać podstawowy pomiar do opracowania 
szablonów czapek 

Znać przyrządy do modelowania czapek 

Rozpoznać formy konstrukcyjne czapek 

Rozpoznać rodzaje czapek na podstawie szablonów  

Rozpoznać wyrób galanteryjny 

10  Rozpoznać rodzaj cięć wyokrąglających 

11  Rozpoznać układ rozkroju skóry owczej na 

kołnierze  

12  Rozpoznać rodzaj skóry po sposobie rozkroju na 

kołnierz  

13  Określić wielkość dodatku konstrukcyjnego           

w czapkach  

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

24 

14  Określić rodzaj skór przy których nie naleŜy 

stosować krojów literowych  

PP 

15  Określić zasady sortowania skór na czapki 

PP 

16  Określić zastosowanie ząbków francuskich 

wytwarzaniu  galanterii futrzanej 

PP 

17  Rozpoznać technikę kroju skór futerkowych 

18  Określić przeznaczenie skóry lisa na podstawie jego 

przygotowania do wykończenia  

PP 

19  Znać zasady krojenia rękawic 

20  Znać zastosowanie plastikowych główek 

w galanterii futrzanej   

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  
 

1.

 

Kolia kuśnierska to  

a)

 

szalik. 

b)

 

skóra wykonana na zwierzątko. 

c)

 

kołnierz. 

d)

 

stójka. 

 

2.  Kolie wykonuje się ze skór 

a)

 

lisów, norek, tchórzy. 

b)

 

królików, jagniąt, nutrii. 

c)

 

piŜmaków, karakułów, kun. 

d)

 

szynszyli, piŜmaków, kun. 

 

3.  Do galanterii futrzanej zaliczamy 

a)

 

błamy, narzuty, dywaniki. 

b)

 

futra, kurtki, etole. 

c)

 

czapki, kołnierze, szale. 

d)

 

futra błamy rękawice. 

 

4. Krótka pelerynka futrzana to 

a)

 

okrągły duŜy kołnierz. 

b)

 

etola. 

c)

 

bodies. 

d)

 

kolia. 

  

5. Podstawowy wymiar do opracowania szablonów czapki to  

a)

 

obwód głowy. 

b)

 

wysokość głowy. 

c)

 

szerokość głowy. 

d)

 

kształt głowy. 

 

6. Do modelowania i utrwalania kształtu czapek stosuje się  

a)

 

manekiny. 

b)

 

klocki. 

c)

 

włókniny. 

d)

 

gąbki. 

 
7. Rysunek przedstawia konstrukcję form

 

a)

 

toczka. 

b)

 

beretu. 

c)

 

dŜokejki. 

d)

 

kapelusza. 

 

8.  Rysunek przedstawia  ułoŜenie szablonów 

a)

 

kapelusza. 

b)

 

beretu. 

c)

 

papachy.  

d)

 

toczka.  

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

26 

9.  Przedstawiony na rysunku wyrób galanteryjny to 

a)

 

etola. 

b)

 

kołnierz. 

c)

 

kolia. 

d)

 

bolerko. 

 
 
 
 

10.W  przedstawionym  na  rysunku  kołnierzu  zastosowano  cięcia  wyokrąglające  w  kształcie 

litery 
a)

 

W. 

b)

 

M. 

c)

 

N. 

d)

 

V. 

 
11.Na rysunku przedstawiony jest rozkrój skóry owczej na kołnierze w układzie  

a)

 

asymetrycznym . 

b)

 

symetrycznym. 

c)

 

podłuŜnym. 

d)

 

kombinowanym. 

 
 

12.Rysunek przedstawia sposób reperacji i krojenia kołnierza ze skóry 

a)

 

króliczej. 

b)

 

jagnięcej. 

c)

 

nutrii.  

d)

 

bobra. 

 

 
 
 
13.Dodatek konstrukcyjny przy wykonywaniu szablonów czapek wynosi 

a)

 

1÷2 cm. 

b)

 

2÷3 cm. 

c)

 

4÷6 cm. 

d)

 

6÷7 cm. 

 

14. Przy wykonywaniu kołnierzy nie naleŜy stosować krojów literowych do skór  

a)  z lokiem i szablonowych. 
b)  lisów. 
c)  tchórzy. 
d)  norek. 
 

15. Na czapki i kołnierze przeznacza się skóry 

a)

 

o rzadkim włosie i grubej dermie. 

b)

 

o ładnej okrywie włosowej i cienkiej dermie. 

c)

 

o rzadkim włosie puchowym i grubej dermie. 

d)

 

nie nadające się na futra. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

27 

16. Ząbki francuskie w galanterii futrzanej mają zastosowanie przy 

a)

 

wszywaniu denek do czapki. 

b)

 

przyszywaniu materiałów. 

c)

 

zszywaniu elementów o odwrotnym kierunku biegu włosa. 

d)

 

podszywaniu podszewki. 

 

17.Otok czapki przedstawionej na rysunku wykonany jest ze skóry  

a)

 

galonowej. 

b)

 

wysuwanej. 

c)

 

przeszczepione.  

d)

 

wyokrąglanej.  

 
18. Rysunek przedstawia skórę lisa przygotowaną do wykończenia 

a)

 

kolii. 

b)

 

kołnierza. 

c)

 

czapki. 

d)

 

pelerynki. 

 
 
 
 

19. Kierunek pochylenia okrywy włosowej w rękawiczce powinien być skierowany  

a)

 

od góry do dołu (do palców). 

b)

 

od dołu do góry (do nadgarstka). 

c)

 

w poprzek (od kciuka do grzbietu dłoni). 

d)

 

skośnie (od kciuka do małego palca). 

 
20. Plastikowe główki do formowania łebków stosuje się przy 

a)

 

kołnierzach nakładanych. 

b)

 

koliach. 

c)

 

etolach. 

d)

 

szalach. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ........................................................................................................................... 
 

Wykonywanie galanterii futrzanej  
 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

 

 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

29 

Test  praktyczny  typu  „próba  pracy”  dla  jednostki  modułowej 
„ Wykonywanie galanterii futrzanej ” 743[02]Z2.05  
 
Treść zadania 

 

Wykonaj  beret  damski  ośmioklinowy  ze  skór  nutrii  z  włosem  zbieŜnym  u  góry  beretu. 

Szablon klina opracuj według rysunku. Beret wykończ wkładem z laminatu i podszewką. 

 

Rysunek do zadania  

 

Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 

umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  wykonania  czynności 
praktycznych.  Uczniowi  naleŜy  stworzyć  moŜliwość  inwencji  w  zaplanowaniu 
poszczególnych  etapów  wykonania  zadania:  zorganizowania  stanowiska  pracy  oraz 
wykazania  się  umiejętnością  dobierania  skór  na  wyrób  kuśnierski.  Jest  to  jednocześnie 
moŜliwość  samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności  
i dokonania analizy podjętych działań praktycznych. 

Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umoŜliwiających uczniowi wykonanie 

zadania zgodnie z zasadami technologicznymi i w określonym czasie. 
 

Uczeń powinien mieć udostępnione:  

 

stół kuśnierski do pracy ręcznej, 

 

maszyna kuśnierska i maszyna stębnowa, 

 

skóry nutrii, 

 

narzędzia i przybory kuśnierskie: nóŜ, grzebień, taśma centymetrowa,  linia, kreda, 

 

materiały wykończeniowe :taśma konfekcyjna, płótno sztywne, laminat, podszewka, 

 

preszpan, 

 

przybory do rysowania. 

 
Nauczyciel powinien:  

 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  w  warsztatach  szkolnych  lub 

zakładzie produkcyjnym,  

 

przydzielić uczniom skóry nutrii na czapki, 

 

skontrolować przygotowany przez uczniów wykaz czynności do wykonania, 

 

określić czas wykonania zadania, 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

 

na bieŜąco kontrolować pracę uczniów, 

 

dokonać oceny wykonanej pracy.  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

30 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

dobrać i załoŜyć odzieŜ ochronną, 

 

zapoznać się z treścią zadania, 

 

zaplanować kolejne czynności wykonania beretu, 

 

zgłosić nauczycielowi gotowość do wykonania zadania, 

 

zorganizować stanowisko pracy, 

 

wykonać zadanie, 

 

dokonać samokontroli, 

 

po zakończeniu pracy uporządkować stanowisko pracy, 

 

dokonać samooceny wykonanej pracy. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 

 

 
 

l.p. 

Czynność wykonywana przez ucznia  

Punkty do 
uzyskania 

Punkty 
uzyskane  

1. 

Dobieranie odzieŜy ochronnej 

 

2. 

Zapoznanie się z treścią zadań  
i zapisanie planu pracy 

10 

 

3. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

 

zabezpieczenie pod względem bhp, 

 

zachowanie ładu i porządku na 
stanowisku pracy. 


 

 

4. 

Wykonanie zadania: 

−−−−

 

opracowanie szablonu klina, 

−−−−

 

reperacja skór, 

−−−−

 

nabijanie skór, 

−−−−

 

zaplanowanie rozkroju (rozrysowanie 
układu klinów), 

−−−−

 

wykrojenie beretu, 

−−−−

 

zaznaczenie „znaków spotkań”, 

      w klinach, 

−−−−

 

zszycie beretu, 

−−−−

 

rozkrój dodatków, 

−−−−

 

uszycie wkładu, 

−−−−

 

wykończenie, 

−−−−

 

kosmetyka, 

−−−−

 

uporządkowanie stanowiska pracy, 

−−−−

 

samoocena wykonanej pracy. 

60 



 

10 

 








 

5. 

Zaprezentowanie wykonanego zadania:  

−−−−

 

omówienie efektów swojej pracy,  

−−−−

 

 omówienie przebiegu wykonania pracy, 

−−−−

 

 sformułowanie wniosków 

      związanych  z realizacją zadania. 

20 


 

 

 

Razem  

100 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

31 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 
 
 

Ocena 

Liczba punktów 

uzyskanych 

dopuszczający 

60÷70 

dostateczny 

71÷80 

dobry 

81÷95 

bardzo dobry 

96÷100 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 

 

32 

7. LITERATURA 

 
1.

 

Buczyńska L., Burzyński Cz.: Kuśnierstwo 2. WSiP, Warszawa 1986 

2.

 

Burzyński Cz., DzieŜa R., Suliga A., Duda I.: Kuśnierstwo. WNT, Warszawa 1986 

3.

 

Burzyński Cz., Suliga A.: Kuśnierstwo cz.1. WSiP, Warszawa 1986 

4.

 

Korczak k., Szymańska J.: Rysunek zawodowy dla szkół przemysłu skórzanego. WSiP, 
Warszawa 1988 

5.

 

Sadowski T.: Materiałoznawstwo dla kuśnierzy. WSiP, Warszawa 1989