background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Lidia Mnich 
 
 
 
 
 

Wykonywanie odzieży futrzanej  
743[02].Z2.04

 

 

 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Jadwiga Rudecka 
mgr inż. Ewelina Śmiszkiewicz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
inż. Lidia Mnich 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[02].Z2.04 
„Wykonywanie odzieży futrzanej”  zawartego w programie nauczania dla zawodu kuśnierz  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Zasady krojenia skór futerkowych 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.  Konfekcjonowanie skór w elementy futra 

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

5.3.  Przygotowanie materiałów pomocniczych i dodatków do produkcji odzieży 
         futrzanej 

 

19 

5.3.1. Ćwiczenia 

19 

5.4.  Konfekcjonowanie elementów futra   

21 

5.4.1. Ćwiczenia 

21 

5.5.  Wyroby welurowe 

24 

5.4.1. Ćwiczenia 

24 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

7. 

Literatura 

 

26 
40 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

kuśnierz.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia  ze  wskazówkami  do realizacji, zalecanymi  metodami  nauczania 
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia. 

Nauczyciel 

powinien 

ukierunkować 

uczniów 

na 

właściwe 

korzystanie  

z poradnika do nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

  materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 

samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

  pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 

przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  
w  formie  dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na pytania.  Druga  forma  jest  korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 

ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z zaproponowanych 
ćwiczeń  jest    w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu  technodydaktycznym 
szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

  sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 

odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału  może  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia  wiedzy  
i umiejętności ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien 
zwracać  uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia 
manualne, czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

  testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  

z zakresu całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokazu z instruktażem,  

 

ćwiczeń praktycznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

743[02].Z2 

Technologia wytwarzania 
wyrobów futrzarskich

 

743[02].Z2.01 

Dobieranie skór do produkcji 
wyrobów futrzarskich

  

 

743[02].Z2.02 

Użytkowanie maszyn, 

urządzeń i narzędzi 

kuśnierskich 

 

743[02].Z2.03 

 Wykonywanie 

błamów  

ze skór futerkowych 

 

743[02].Z2.04 

Wykonywanie 

odzieży futrzanej

 

 

743[02].Z2.05 
Wykonywanie 

galanterii futrzanej 

743[02].Z2.06 

 Wykonywanie usług 

kuśnierskich 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

odczytywać rysunki techniczne prostych wyrobów futrzarskich, 

− 

interpretować rysunek żurnalowy,  

− 

dobierać zestawienia kolorystyczne w projekcie wyrobu futrzarskiego, 

− 

stosować 

elementy 

strojów 

historycznych 

lub 

regionalnych 

projektach 

 ubiorów współczesnych,  

− 

wyjaśniać podstawowe pojęcia z zakresu konstrukcji i modelowania form odzieży, 

− 

wykonywać pomiary sylwetki człowieka, 

− 

rysować siatki konstrukcyjne podstawowych wyrobów futrzarskich, 

− 

stosować zasady ustalania dodatku konstrukcyjnego, 

− 

stosować zasady modelowania form z uwzględnieniem układu skór w wyrobie, 

− 

wykonywać modelowanie form na sylwetki nietypowe, 

− 

wykonywać szablony podstawowych wyrobów futrzarskich. 

− 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,  

− 

użytkować podstawowe maszyny i urządzenia kuśnierskie, 

− 

posługiwać się przyborami i narzędziami kuśnierskimi, 

− 

rozróżniać, sortować oraz dobierać skóry futerkowe według charakteru okrywy włosowej 
i tkanki skórnej, 

− 

rozróżniać metody reperacji skór futerkowych,  

− 

korzystać z dokumentacji techniczno – technologicznej wyrobów futrzarskich w procesie 
produkcji, 

− 

dobierać metody i techniki rozkroju skór futerkowych, 

− 

określać etapy procesu wytwarzania wyrobu futrzarskiego, 

− 

wykonywać wyroby futrzarskie zgodnie z projektem, 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji zawodowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować asortyment odzieży futrzanej damskiej, męskiej i dziecięcej, 

− 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,  

− 

dobrać materiały podstawowe i pomocnicze do produkcji odzieży futrzanej, 

− 

dobrać maszyny i urządzenia do produkcji odzieży futrzanej, 

− 

zaplanować kolejność prac przy wytwarzaniu różnych asortymentów odzieży futrzanej, 

− 

posłużyć się dokumentacją techniczno-technologiczną, 

− 

dobrać  skóry  i  materiały  wykończeniowe  do  wykonania  wybranego  wyrobu 
futrzarskiego, 

− 

dokonać reperacji  skór futerkowych,  

− 

dobrać i zastosować odpowiednie techniki rozkroju skór, 

− 

skroić elementy wyrobu futrzarskiego zgodnie z projektem,  

− 

skompletować wykroje, 

− 

zszyć skóry w elementy wyrobu futrzarskiego, 

− 

uformować elementy wyrobu i wysuszyć, 

− 

obrównać elementy wyrobu odzieży futrzanej według szablonów, 

− 

przygotować materiały pomocnicze i dodatki, 

− 

dostosować parametry prasowania do rodzaju materiałów wykończeniowych, 

− 

przygotować elementy do zestawienia w wyrób futrzarski, 

− 

połączyć elementy składowe wyrobu w całość,  

− 

określić zasady wykończania wyrobów, 

− 

wykonać prace wykończeniowe wyrobu odzieży futrzanej, 

− 

wykonać wyroby ze skór welurowych, 

− 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Kuśnierz 743[02] 

Moduł: 

 Technologia wytwarzania  wyrobów futrzarskich 743[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie odzieży futrzanej 743[02].Z2.04 

Temat: 

Kroje literowe skór futerkowych. 

Cel ogólny: 

Zastosowanie krojów literowych w skórach futerkowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  rozpoznać kroje literowe, 

  określić cel stosowania krojów literowych, 

  określić zasady wykonywania krojów, 

  dobrać odpowiedni krój do charakteru okrywy włosowej, 

  wykonać kroje literowe, 

  sprawdzić trafność doboru i poprawność wykonania. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych. 

 
Czas: 
3 godziny dydaktyczne  
 
Środki dydaktyczne 

  kolekcja skór futerkowych, 

  plansze poglądowe dotyczące wykonania krojów literowych, 

  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela, 

  stanowisko pracy dla zespołów uczniowskich. 

 
Zadanie dla ucznia
 

Wydłuż  otrzymaną  skórę  futerkową  pięcioma  cięciami,  stosując  odpowiedni  krój 

literowy. Podaj wielkość wydłużenia. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Podanie tematu.  
2.  Wprowadzenie do tematu.   
3.   Uświadomienie celów kształcenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza właściwa 
1.  Realizacja tematu:  

 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny,  charakteryzuje  kroje,  objaśnia  cel  
i zasady ich stosowania, 

 

nauczyciel  posługuje  się  planszami  oraz  kolekcją  skór  futerkowych,  objaśnia 
zasady  doboru  odpowiednich  krojów  do  charakteru  okrywy  włosowej,  ustalania 
wielkości kąta i długości wysunięcia, 

 

nauczyciel zadaje pytania, 

 

uczniowie odpowiadają na pytania, 

 

nauczyciel weryfikuje odpowiedzi i w zależności  od potrzeb udziela dodatkowych 
objaśnień, 

 

nauczyciel dzieli uczniów na grupy  2–4 osobowe. 

2.  Wykonywanie przez uczniów zadania: 

 

uczniowie  pracują  w  grupach,  charakteryzują  przydzielone  skóry,  analizują  cechy 
okrywy włosowej. 

 

uczniowie  dyskutują  w  grupach,  dobierają  właściwy  krój  literowy  potrzebny  do 
wydłużenia danej skóry. 

 

uczniowie  w  trakcie  wykonywania  zadania  korzystają  z  poradnika  ucznia  oraz  
z materiałów dydaktycznych przygotowanych przez nauczyciela . 

 

uczniowie  konsultują  z  nauczycielem  poprawność  ustaleń,  korygują  ewentualne 
błędy  

 

uczniowie rozrysowują cięcia na skórach i wykonują wydłużenia. 

 

nauczyciel  obserwuje  uczniów  podczas  wykonywania  zadania,  w  razie  potrzeby 
udziela dodatkowych wyjaśnień. 

3.  Prezentacja i analiza zadania:   

 

przedstawiciele  grup  prezentują  na  forum  klasy  wykonane  zadania  i  uzasadniają 
swój wybór, podają  długość skóry po wysunięciu,   

 

uczniowie dyskutują na temat poprawności wykonanych zadań, 

 

nauczyciel kieruje dyskusją. 

 
Faza  kończąca 
1. Podsumowanie zajęć: 

 

nauczyciel 

podsumowuje 

pracę 

uczniów 

wskazuje 

jakie 

wystąpiły 

nieprawidłowości i jak ich unikać, wyróżnia najlepsze prace  

2. Ocena poziomu osiągnięć i aktywności uczniów: 

 

nauczyciel ocenia prawidłowość i estetykę wykonania zadania. 

 
Praca domowa 
Narysuj  w  zeszycie  profil  skóry  nutrii.  Dobierz  dla  tej  skóry  odpowiedni  krój  cięć  do 
wysuwania 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach 

− 

Uczniowie  wypełniają  ankietę  dotyczącą  oceny  zajęć  i  trudności  podczas  realizowania 
zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Kuśnierz 743[02] 

Moduł: 

 Technologia wytwarzania wyrobów  futrzarskich 743[02].Z2. 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie odzieży futrzanej.743[02].Z2.04 

Temat: 

Futra ze skór króliczych – krojenie dobranych skór. 

Cel ogólny: 

Krojenie skór króliczych na elementy futra. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  przygotować skóry do krojenia, 

  wyznaczyć pręgę grzbietową w skórach, 

  wyreperować skóry,   

  dobrać sposób łączenia skór w futrze, 

  obrównać skóry według szablonów, 

  przygotować do zszywania. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych 

 
Czas: 
5 godzin dydaktycznych 
 
Środki dydaktyczne: 

  komplety dobranych skór króliczych na futra, 

  plansze poglądowe ze sposobami rozkroju i łączenia skór króliczych,  

  stanowiska pracy do krojenia skór, 

  papier A1, 

  pisaki. 

 
Zadanie dla ucznia 
Dokonaj rozkroju kompletu skór króliczych na elementy futra.  
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Podanie tematu zajęć. 
2.  Wprowadzenie do tematu  
3.  Uświadomienie celów kształcenia. 
4.  Przypomnienie  przepisów  bhp  i  regulaminu  pracowni,  wskazanie  na  zagrożenie  przy 

posługiwaniu się nożem kuśnierskim. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Faza właściwa 
1.  Informacje:  

 

nauczyciel  przeprowadza  instruktaż  dotyczący  rozkroju  skór  króliczych,  posługując 
się środkami dydaktycznymi, 

 

nauczyciel po instruktażu zadaje pytania i sprawdza poziom przygotowania uczniów 
do wykonania zadania praktycznego,  

 

nauczyciel  weryfikuje  odpowiedzi  i  w  zależności  od  potrzeb  udziela  dodatkowych 
objaśnień  

 

nauczyciel dzieli uczniów na grupy i przydziela stanowiska pracy. 

2.  Wykonywanie przez uczniów zadania:  

 

uczniowie  pracują    w  grupach,  przygotowują  skóry  do  rozkroju,  wyznaczają  pręgi 
grzbietowe, reperują skóry, 

 

uczniowie wybierają sposób rozkroju i łączenia skór w elementy wyrobu, konsultują 
z nauczycielem poprawność ustaleń, korygują ewentualne błędy, 

 

nauczyciel akceptuje koncepcje grupy, 

 

uczniowie opracowują szablony do obrównania skór,   

 

uczniowie odrysowują szablony futra na arkuszach papieru, 

 

uczniowie  dokonują  rozkroju  skór  na  elementy  futra,  sprawdzają  poprawność 
wykonania pracy, przygotowują elementy do zszywania, 

 

nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów  podczas  wykonywania  zadania,  w  miarę 
potrzeby przeprowadza instruktaż bieżący.  

3.  Prezentacja i analiza ćwiczenia: 

 

przedstawiciele  grup  prezentują  wykonane  zadanie,  uzasadniając  swój  wybór 
sposobu rozkroju skór, 

 

uczniowie  dyskutują  na  temat  poprawności  wykonanych  ćwiczeń  własnych 
i kolegów, 

 

nauczyciel kieruje dyskusją. 

 
Faza kończąca 
1.  Podsumowanie zajęć: 

 

uczniowie  prezentują  sposób  wykonania  zadania,  dokonując  samooceny,  wskazują 
trudności jakie wystąpiły w trakcie wykonywania zadania, 

 

nauczyciel wyróżnia najlepiej pracujące grupy.  

2.  Ocena poziomu osiągnięć i aktywności uczniów: 

 

nauczyciel  ocenia  prawidłowość  i  estetykę  wykonania  ćwiczenia  na  podstawie 
obserwacji  czynności  i  zachowania  indywidualnych  uczniów  oraz  poszczególnych 
grup podczas wykonywania zadania. 

 
Praca domowa 
Narysuj  w  zeszycie  szablon  futra  w  skali  1:5.  Opracuj  mieszany  układ  skór  króliczych  na 
elementach szablonu futra i zaznacz kierunek włosa na skórach. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach 

− 

Uczniowie  wypełniają  ankietę  dotyczącą  oceny  zajęć  i  trudności  podczas  realizowania 
zadania. 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. 

Zasady krojenia skór futerkowych  

 

5.1.1. 

Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Narysuj  profile  dwóch  skór  futerkowych:  szlachetnej  i  pospolitej.  Wyznacz  na  nich 

części topograficzne i nazwij.  

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  układ  części  topograficznych  skór 
futerkowych i ich charakterystykę. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  narysować profile skór, 
2)  wyznaczyć części topograficzne, 
3)  opisać części topograficzne, 
4)  porównać części topograficzne obu skór, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
  

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

 

pokazy praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

poradnik ucznia,  

 

skóry futerkowe, 

 

zeszyt uczniowski, 

 

przybory do pisania i rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Z  kolekcji  skór  wybierz  skóry,  w  których  można  zastosować  wysuwanie  krojem 

literowym V i A. Dokonaj wysunięcia wybranych skór, posługując się profilami wykonanymi 
z papieru. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na cechy krojów literowych.   
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać skóry do poszczególnych krojów, 
2)  odrysować profile wybranych skór na papierze, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

3)  pomalować na profilach topografię kolorystyczną skór, 
4)  wyciąć profile z papieru, 
5)  wyznaczyć linię pręgi grzbietowej, 
6)  narysować na skórach kroje literowe V i A, 
7)  dokonać wysunięcia, zwracając uwagę na zmienność topograficzną, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia, 

 

kolekcja skór futerkowych, 

 

papier, 

 

przybory do rysowania, malowania, wycinania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj wydłużenie skóry karakułowej stosując krój schodkowy pojedynczy. Ćwiczenie 

wykonaj na modelu z papieru. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  charakterystykę  skór  karakułowych 
oraz cechy krojów schodkowych.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  narysować model skóry na papierze w skali 1:1, 
2)  wyciąć model skóry z papieru,  
3)  dokonać obliczeń ilości i wysokości schodków,  
4)  wyrysować krój schodkowy,  
5)  dokonać wydłużenia modelu skóry, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia, 

 

skóra karakułowa, 

 

papier,  

 

przybory do pisania i rysowania,  

 

nożyczki,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Ćwiczenie 4 

Wykonaj  w  skali  1:1  rysunki  dwóch  skór  tchórzy  o  długościach  50  cm  i  64  cm. 

Wyrównaj długość tych skór metodą przeszczepiania.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  cel  i  zasady  przeszczepiania  skór 
futerkowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  narysować modele na papierze,  
2)  wyciąć modele skór z papieru,  
3)  obliczyć różnicę długości skór i długość przeszczepów, 
4)  narysować linie cięć na skórach, 
5)  dokonać przeszczepiania, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

papier,  

 

przybory do pisania i rysowania, 

 

skóry tchórzy, 

 

plansze dydaktyczne, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Na  papierze  narysuj  dwie  skóry  o  kształcie  trapezu  o  wymiarach:  szerokość  dołem 

38  cm,  szerokość  górą  28  cm,  wysokość  50  cm.  Nanieś  układ  cięć:  na  jednej  wzdłużny,  na 
drugiej  poziomy.  Dokonaj  rozdrabniania  wzdłużnego  na  trzy  skórki,  poziomego  na  dwie 
skórki. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  cel    i  zasady  rozdrabniania  skór 
futerkowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  narysować skóry na papierze, 
2)  wyciąć profile skór z papieru,  
3)  zaznaczyć linie pręgi grzbietowej, 
4)  narysować układ cięć na jednej skórze wzdłużny, na drugiej poziomy,  
5)  oznaczyć paski, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

6)  pociąć skóry na paski, 
7)  rozdrobnić skóry według polecenia, 
8)  nakleić otrzymane skórki na arkuszu papieru, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

papier, 

 

przybory do rysowania, wycinania, klejenia,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 6 

Z kolekcji  skór  futerkowych  wybierz skóry, w których  można  zastosować  galonowanie. 

Zaznacz na nich części topograficzne nadające się do galonowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zasady  i  metody  galonowania  skór 
futerkowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wybrać skóry do galonowania, 
2)  zaznaczyć pola topograficzne nadające się do galonowania, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się; 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

kolekcja skór futerkowych,  

 

kreda, 

 

szpilki krawieckie, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.2. 

Konfekcjonowanie skór w elementy futra 

 

5.2.1. 

Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj,  na  szablonach  futra,  układ  skór  króliczych  strzyżonych  z  zaznaczeniem 

sposobu łączenia skór i kierunku włosa.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na charakterystykę skór króliczych oraz 
zasady i sposoby obrównywania  ich do połączenia w elementy składowe futra. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odrysować szablony futra na papierze, 
2)  dokonać analizy skóry króliczej, długości, szerokości, charakterystyki włosa, 
3)  wybrać sposób łączenia skór w rzędach, 
4)  w oparciu o szerokość skóry narysować rzędy na szablonach, 
5)  narysować połączenia skór w rzędach, 
6)  uzasadnić wybór łączenia skór, 
7)  zaznaczyć kierunek włosa w układzie skór na szablonach elementów futra, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.   
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik ucznia,  

 

papier, 

 

szablony futra,  

 

przybory do rysowania, 

 

skóry królicze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj szablony do obrównywania skór piżmaków na futra w układzie dachówkowym.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  charakterystyczne  cechy  skór 
piżmaków oraz  zasady i sposoby obrównywania do połączenia ich  w elementy futra. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dokonać analizy profilu skóry i charakterystyki okrywy włosowej, 
2)  opracować w oparciu o skórę piżmaka szablon do obrównywania skór, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.   

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

skóra piżmaka, 

 

karton, 

 

taśma centymetrowa,  

 

przybory do rysowania,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaplanuj  poziomy  układ  skór  nutrii  –  grzbietów    krojonych  w  połówki  na  szablonach 

futra.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  podział  skóry  nutrii  na  drobniejsze  
skórki oraz układy grzbietów, stosowane w futrach i kurtkach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odrysować szablony futra na papierze, 
2)  określić wymiary skóry,  
3)  ustalić położenie pręgi grzbietowej skór w układzie, 
4)  narysować na szablonach układ skór nutrii – grzbietów, 
5)  zaznaczyć kierunek włosa i linię grzbietową każdej skórki w układzie, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

skóry nutrii grzbiety, 

 

papier, 

 

przybory do rysowania, 

 

przybory do mierzenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Ćwiczenie 4 

Zaprojektuj układ mieszany skór nutrii połowionych na szablonach futra damskiego.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  układy  skór  nutrii  połowionych 
stosowane w futrach.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odrysować szablony futra na papierze, 
2)  określić wymiary skóry, 
3)  ustalić ułożenie skór w układzie, 
4)  narysować na szablonach układ skór, 
5)  zaznaczyć kierunek włosa i linię grzbietową każdej skóry w układzie, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.   
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia, 

 

skóry nutrii, 

 

papier, 

 

przybory do rysowania, 

 

przybory do mierzenia, 

 

literatura z rozdziału 7.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.3.  Przygotowanie  materiałów  pomocniczych  i  dodatków  do 

produkcji odzieży futrzanej 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  materiały  pomocnicze  i  dodatki  stosowane  przy  wykonywaniu  odzieży 

futrzanej.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  materiały  pomocnicze  i  dodatki 
stosowane przy wykonywaniu odzieży futrzanej.   

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  wypisać w zeszycie materiały pomocnicze – włókiennicze i scharakteryzować je, 
2)  wypisać zapięcia i zdobiny stosowane w konfekcjonowaniu futer. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne:   

 

poradnik ucznia,  

 

zeszyt uczniowski, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  szablonów  futra  przygotuj  szablony  do  rozkroju  podszewki 

wykończeniowej.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zasady  opracowania  szablonów  do 
rozkroju podszewki .  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odrysować szablony futra na papierze, 
2)  uwzględnić naddatki na szwy i podwinięcia, 
3)  wyciąć szablony do rozkroju podszewki, 
4)  nanieść oznaczenia i „znaki spotkań”, 
5)  sprawdzić poprawność wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

poradnik ucznia,  

 

papier, 

 

szablony futra,  

 

przybory do rysowania, 

 

nożyczki, 

 

taśma centymetrowa, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  układ  szablonów  na  podszewce  o  szerokości  140  cm  w  złożeniu  i  rozłożeniu 

podszewki. Porównaj zużycie podszewki w poszczególnych układach.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zasady  rozkroju  podszewek  oraz 
rodzaje układów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  ułożyć szablony na rozłożonej podszewce, 
3)  zmierzyć długość układu,  
4)  ułożyć szablony na złożonej podszewce,  
5)  zmierzyć długość układu,  
6)  porównać wyniki – wskazać układ bardziej ekonomiczny.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

  poradnik dla ucznia, 

  szablony do rozkroju podszewki,  

  podszewka o szerokości 140 cm,  

  stanowisko do krojenia dodatków,  

  przybory do odrysowania szablonów mydełko, ciężarki, taśma centymetrowa,  

  przybory dopisania, 

  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.4. 

Konfekcjonowanie elementów futra  

 

5.4.1. 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na odrysowanych szablonach futra zaznacz miejsca i sposób tasiemkowania brzegów.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na cel i zasady tasiemkowania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odrysować szablon futra, 
2)  zaplanować miejsce tasiemkowania na wszystkich elementach szablonu,  
3)  opracować  graficznie  sposób  tasiemkowania uwzględniając:  szerokość tasiemki  i rodzaj 

ściegu. 

4)  zaprezentować sposób wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

 

szablony futra, 

 

poradnik ucznia,  

 

arkusz papieru, 

 

przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  kieszeń  wpuszczaną,  boczną  przedstawioną

 

na  rysunku.  Wypisz  kolejność 

wykonywanych czynności. 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  Należy  zwrócić  uwagę  na  rodzaje  kieszeni  stosowanych  
w wyrobach kuśnierskich i etapy wykonania kieszeni wpuszczanej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zaplanować kolejność czynności i przedstawić do akceptacji nauczycielowi, 
2)  opracować szablony do wykrojenia elementów kieszeni, 
3)  wykroić worek kieszeniowy z tkaniny podszewkowej, 
4)  wykroić ramki otworów kieszeniowych ze skóry licowej, 
5)  uszyć kieszeń, 
6)  zapisać w zeszycie kolejność czynności przy wykonywaniu kieszeni, 
7)  zaprezentować sposób wykonania ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

papier, 

 

tkanina podszewkowa, 

 

odpad ze skór licowych, 

 

maszyny szwalnicze, kuśnierska i stębnowa, 

 

żelazko, 

 

nożyczki, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Wypisz podstawowe rodzaje zapięć stosowane w wyrobach futrzanych i podaj kolejność 

czynności przy ich wykonywaniu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na rodzaje zapięć stosowanych  

w wyrobach kuśnierskich i techniki ich wykonywania. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeni powinien: 

1)  wypisać 3 rodzaje zapięć, 
2)  wypisać kolejność czynności przy wykonywaniu każdego z zapięć, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

5.5. 

Wyroby welurowe 

 

5.5.1. 

Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj próbki szwów montażowych stosowanych w kożuchach. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  rodzaje  i  technikę  wykonywania 
szwów stosowanych w kożuchach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać narzędzia i maszyny do wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować odpad ze skór welurowych do wykonania próbek szwów, 
3)  wykonać szwy montażowe, 
4)  dokonać samokontroli, 
5)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik ucznia.  

 

odpad ze skór welurowych, 

 

narzędzia kuśnierskie, 

 

maszyna stębnowa, 

 

przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Na  wykrojach  kożucha  damskiego  przedstawionego  na  rysunku  oznacz  miejsca  do 

wystrzyżenia włosa zgodnie z dokumentacją  techniczno-technologiczną.  

 

 

Rys. do ćwiczenia 2

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  strzyżenie  krawędzi  elementów 
wyrobów welurowych w zależności od zastosowanych szwów i potrzeby. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją techniczno-technologiczną 
2)  wyrysować miejsca strzyżenia włosa na elementach według dokumentacji, 
3)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

dokumentacja techniczno-technologiczna, 

 

wykroje kożucha, 

 

przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Odszyj  dziurkę  do  kożucha  welurowego.  Ćwiczenie  wykonaj  wykorzystując  odpady  ze 

skór welurowych.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  technikę  wykonania  dziurek 
odszywanych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać narzędzia i maszyny do wykonania ćwiczenia, 
2)  zaplanować kolejność czynności odszycia dziurki, 
3)  przygotować odpad ze skór welurowych do wykonania dziurki, 
4)  odszyć dziurkę, 
5)  dokonać  samokontroli, 
6)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia. 
  

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik ucznia,  

 

odpad ze skór welurowych, 

 

narzędzia kuśnierskie, 

 

maszyna stębnowa, 

 

przybory do rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  odzieży 
futrzanej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12,13, 14, 17, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 9, 15, 16, 18, są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. d, 2. b, 3. b, 4. c, 5. a, 6. c, 7. a, 8. c, 9. d, 10. a, 11. d, 
12 a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. c, 17. b, 18. d, 19. d, 20. c.  

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić części topograficzne skóry futerkowej 
 

Znać zastosowanie krojów literowych 
 

Wymienić kroje literowe do cięcia maszynowego 
 

Znać zastosowanie krojów schodkowych 
 

Wyjaśnić sposób maszynowego rozkroju skór 
futerkowych 

Rozpoznać techniki rozkroju skór 
 

Wyjaśnić sposób poprzecznego rozdrabniania skór 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Rozpoznać technikę rozszywania skór 
 

Dobrać krój literowy do wydłużania skóry 
futerkowej  

PP 

10  Wyjaśnić cel stosowania ząbków 

 

11  Rozpoznać skóry konfekcjonowane zadem do góry 

 

12  Wyjaśnić cel nakładania tkaniny wzmacniającej na 

elementy futra  

13  Wyjaśnić sposób tasiemkowania krawędzi futra 

 

14  Rozróżnić materiały ocieplające stosowane 

w futrach  

15  Określić zależność między obwodem pachy a kulą 

rękawa  

PP 

16  Dobrać rodzaj podszewki wykończeniowe do futra 

 

PP 

17  Wymienić kolejność czynności przy montażu futer 

 

18  Określić czynności przy konfekcjonowaniu futer 

 

PP 

19  Znać ścieg do łączenia tkaniny wzmacniającej ze 

skórą  

20  Rozpoznać techniki rozkroju skór futerkowych 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X.  W przypadku pomyłki  należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność,  wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1. Części skóry futerkowej pod przednimi i tylnymi łapami to 

a)  podbrzusze. 
b)  podgardle. 
c)  przyogonie. 
d)  pachwiny. 

 
2. Krój w kształcie litery Vi M nadaje się do skór  

a)  o krótszych włosach w linii grzbietowej. 
b)  o dłuższych włosach w linii grzbietowej. 
c)  o wyrównanej okrywie włosowej. 
d)  o ciemniejszej okrywie włosowej. 
 

3. Do cięcia maszynowego skór nadają się kroje w kształcie liter 

a)  A i M. 
b)  A i V. 
c)  M i W. 
d)  A i W. 
 

4. Kroje schodkowe stosuje się do skór  

a)  wąskich. 
b)  długowłosych. 
c)  z lokiem. 
d)  szerokich. 

 
5. Przy cięciu maszynowym skór do wysuwania, kąt cięcia jest 

a)  stały. 
b)  zmienny. 
c)  rozwarty. 
d)  prosty. 

 
6. Na rysunku przedstawiono technikę 

a)  wysuwania skór. 
b)  paskowania. 
c)  przeszczepiania. 
d)  rozdrabniania. 

 
7. Paskowanie poprzeczne ma na celu otrzymanie skór 

a)  krótszych i tej samej długości. 
b)  krótszych i węższych. 
c)  dłuższych i węższy. 
d)  dłuższych i szerszych. 

 
8. Rozszywanie skór futerkowych obcymi wstawkami o szerokość od 0,5 – 1,2 cm, to  

a)  wysuwanie. 
b)  rozdrabnianie. 
c)  galonowanie. 
d)  przeszczepianie. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

9.  Do wydłużenia skóry  lisa  rudego najbardziej odpowiednim krojem jest krój 

a)  V. 
b)  M. 
c)  poszerzone M.  
d)  poszerzone W. 

 

10.  Stosowanie ząbków przy łączeniu skór ma na celu 

a)  tuszowanie łączenia. 
b)  ekonomiczny rozkrój. 
c)  ułatwianie szycia. 
d)  wyrównanie okrywy włosowej. 

 

11.  Zadem do góry konfekcjonowane są skóry  

a)  lisów. 
b)  tchórzy. 
c)  królicze długowłose. 
d)  karakułowe. 
 

12. Nakładanie tkaniny na elementy futra ma na celu 

 

a)  zabezpieczenie skór przed deformacją i rozdarciem. 
b)  ocieplenie wyrobu. 
c)  usztywnianie tkanki skórnej. 
d)  spulchnienie tkanki skórnej. 
 

 

13.  Przy tasiemkowaniu odległość taśmy od krawędzi futra wynosi 

a)  około 1cm. 
b)  0,5 ÷  2mm. 
c)  1 ÷ 2cm. 
d)  0,5 ÷ 2cm. 
 

14. Do ocieplenia futra stosuje się 

a)  watoliny. 
b)  klejonki. 
c)  pianki. 
d)  płótna. 

 
15. Kula rękawa standardowego w stosunku do pachy powinna być    

a)  większa o 3cm. 
b)  mniejsza o 5cm. 
c)  taka sama. 
d)  mniejsza o 0,2cm.  

 
16. Do wykończenia futra stosuje się podszewki 

a)  stylonowe, torlenowe. 
b)  wełniane, lniane. 
c)  z jedwabiu naturalnego, i włókien sztucznych. 
d)  bawełniane, wełniane. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

 

17. Zszycie ramion w korpusie futra wykonuje się  

b)  po wczepieniu rękawów. 
c)  przed wszyciem rękawów. 
d)  po wszyciu rękawów. 
e)  po wszyciu kołnierza.  

 
18. Proces technologiczny wytwarzania futra zaczyna się od  

a)  wyreperowania skór. 
b)  wstępnego  nabicia. 
c)  zestawienia w błam. 
d)  doboru skór.  
 

19. Tkaninę wzmacniającą przyszywa się do elementów futra ściegiem 

b)  okrętkowym. 
c)  fastrygowym. 
d)  krzyżykowym. 
e)  pikowym. 
 

20. Rysunek przedstawia technikę  

a)  rozdrabniania. 
b)  przeszczepiania. 
c)  galonowania. 
d)  wysuwania. 

 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ......................................................................................................................... 
 

 Wykonywanie odzieży futrzanej  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

Test II 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  odzieży 
futrzanej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 4, 11, 12, 17 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. c,  3. a, 4. c, 5. c, 6. b, 7. b, 8. c,  9. a, 10. b, 11. c, 
12. b, 13. b, 14. c, 15. b, 16. b, 17. b, 18. c, 19. c, 20. d.  
 
Plan testu 

 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić części topograficzne skóry futerkowej  
 

Nazwać części topograficzne skóry futerkowej 
 

Dobrać krój literowy do skóry futerkowej 
 

PP 

Określić wartość kąta cięć przy wysuwaniu skór 
futerkowych  

PP 

Znać rodzaj kroju literowego do wyokrąglania skór 
futerkowy  

Znać rodzaj kroju do wydłużania skór 
karakułowych   

Wyjaśnić cel przeszczepiania skór 
 

Wyjaśnić cel wzdłużnego rozdrabniania skór 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

Zdefiniować technikę galowania skór futerkowych 
  

10  Wymienić rodzaje skór, w których stosuję się 

galonowanie  

11  Określić cel zestawiania skór króliczych włosem do 

góry  

PP 

12  Określić cechy tkaniny wzmacniającej stosowanej 

do futer 

PP 

13  Znać cechy taśmy konfekcyjnej stosowanej 

w kuśnierstwie 

14  Wyjaśnić cel tasiemkowania elementów wyrobów 

kuśnierskich  

15  Znać technikę wykonania ściegu pikowego 

 

16  Rozpoznać materiały usztywniające stosowane 

w kuśnierstwie 

17  Określić sposób rygowania kołnierza 

PP 

18  Znać kolejność czynności przy konfekcjonowaniu 

elementów futra 

19  Znać kolejność czynności przy konfekcjonowaniu 

skór w elementy wyrobów 

20  Rozpoznać maszynę do przyszywania tkaniny 

wzmacniającej 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej     

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X.  W przypadku pomyłki  należy  błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych,  

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1. Grzbiet to część topograficzna skóry futerkowej znajdująca się na środku skóry  

a)  od łopatek do przyogonia. 
b)  od noska do kłębu. 
c)  od noska do ogona. 
d)  od międzyocza do krzyża. 

 

2. Część skóry od uszu do przedniej części łopatek to 

a)  kłąb. 
b)  łopatki. 
c)  szyja. 
d)  grzbiet. 

 
3. Do skór o wklęsłej linii grzbietowej stosuje się kroje literowe 

a)  A, W. 
b)  V ,W. 
c)  A ,V. 
d)  M, W. 

 
4.Najodpowiedniejszy kąt cięć do wysuwania skór to kąt w granicach 

a)  20º÷30º. 
b)  60º÷90º. 
c)  30º÷60º. 
d)  60º÷80º. 

 
5. Do zaokrąglania skór najbardziej przydatny jest krój literowy 

a)  A. 
b)  V. 
c)  N. 
d)  M. 

 
6. Do wydłużania skór karakułowych stosuje się krój 

a)  literowy W. 
b)  schodkowy. 
c)  poszerzony W. 
d)  poszerzony M. 

 
7.  Przeszczepianie skór futerkowych ma na celu 

a)  upodobnienie cech jakościowych skór. 
b)  wydłużenie lub zróżnicowanie długości skór. 
c)  wydłużenie lub poszerzenie skór. 
d)  odwrócenie włosa. 

 
8. Wzdłużne rozdrabnianie skór metodą paskowania ma na celu  

a)  wydłużenie skóry. 
b)  poszerzenie skóry. 
c)  otrzymaniu węższych skór o tej samej długości. 
d)  otrzymaniu szerszych skór o tej samej długości. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

9.Galonowanie skór futerkowych to 

a)  rozszywanie skór futerkowych obcymi wstawkami o szerokości 0,5 – 1,2cm. 
b)  rozszywanie skór futerkowych obcymi wstawkami od 5 – 10cm. 
c)  rozszywanie skór inną skórą futerkową. 
d)  zagęszczania włosa przez zaszycia. 

 

10. Do galonowania nadają się skóry o okrywie włosowej 

a)  rzadkiej. 
b)  gęstej. 
c)  strzyżonej. 
d)  z morą. 

 

11. Skóry królicze uszlachetnione na foki zestawia się włosem do góry w celu 

a)  rozjaśniania całości. 
b)  ujednolicenia barwy. 
c)  uzyskania aksamitnej czerni. 
d)  zatuszowania różnic w gęstości włosa. 

 

12. Tkanina wzmacniająca do futer powinna być z włókien  

a)  syntetycznych. 
b)  naturalnych. 
c)  wełnianych. 
d)  sztucznych. 

 

13. Taśma konfekcyjna stosowana do futer powinna być 

a)  cienka ciągliwa. 
b)  cienka nieciągliwa. 
c)  gruba ciągliwa. 
d)  gruba nieciągliwa. 

 

14. Tasiemkowanie elementów ma na celu  

a)  zaokrąglanie brzegów. 
b)  rozciąganie brzegów. 
c)  zabezpieczanie brzegów przed rozciąganiem. 
d)  usztywnianie brzegów. 

 

15. Podczas pikowania kierunek wbijania igły powinien być  

a)  przeciwny z kierunkiem biegu włosa. 
b)  zgodny z kierunkiem biegu włosa. 
c)  prostopadły do biegu włosa. 
d)  skośny do biegu włosa. 

 

16. W kuśnierstwie jako sztywników używa się 

a)  watoliny, włókniny bez kleju. 
b)  płótna sztywnego, włókniny z klejem. 
c)  watoliny, laminatu. 
d)  włosianki, pianki poliuretanowej. 

 
17. Szwy rygujące w kołnierzu wykonuje się 

a)  wszerz kołnierza. 
b)  wzdłuż kołnierza. 
c)  po skosie. 
d)  środkiem kołnierza. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

18. Szyjąc futro damskie po nałożeniu tkaniny wzmacniającej należy  

a)  zawinąć brzegi. 
b)  zestawic elementy.  
c)  wykonać tasiemkowanie. 
d)  nałożyć watolinę. 

 
19. Przed przystąpieniem do rozkroju skór futerkowych należy w pierwszej kolejności  

a)  wyczesać okrywę włosową. 
b)  podbarwić skórę futerkową. 
c)  oznaczyć linię grzbietową. 
d)  dobrać skóry kolorystycznie. 

 
20. Tkaninę wzmacniającą przyszywa się na elementy futra na maszynie 

a)  podszywarce. 
b)  stębnówce. 
c)  do tasiemkowania. 
d)  do pikowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ......................................................................................................................... 
 

 Wykonywanie odzieży futrzanej  
 

Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40

7. LITERATURA 

 
1.  Buczyńska L., Burzyński Cz.: Kuśnierstwo 2. WSiP, Warszawa 1986 
2.  Burzyński Cz., Dzieża R., Suliga A., Duda I.: Kuśnierstwo. WNT, Warszawa 1986 
3.  Burzyński Cz., Suliga A.: Kuśnierstwo cz.1. WSiP, Warszawa 1986 
4.  Sadowski T.: Materiałoznawstwo dla kuśnierzy WSiP, Warszawa 1989