background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Jadwiga Mucha  

 

 
 
 
 

Wykonywanie usług kuśnierskich 

 

743[02].Z2.06 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Jadwiga Rudecka 
mgr inż. Ewelina Śmiszkiewicz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
inż. Jadwiga Mucha 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[02].Z2.06 
„Wykonywanie usług kuśnierskich”, zawartego w programie nauczania dla zawodu kuśnierz.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1.  Charakterystyka i zakres produkcji usługowej 

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2.  Wykonywanie wyrobów futrzanych, napraw i przeróbek w produkcji  

usługowej 

 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3.  Błędy występujące w futrach i sposoby ich usuwania 

22 

5.3.1. Ćwiczenia 

22 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7. 

Literatura 

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

kuśnierz. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 
nauczania

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma  jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia, potwierdzić  lub zaprzeczyć opanowanie określonego 
zakresu  materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając,  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną  „ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania  materiału  nauczania 
rozdziału  może  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia  wiedzy  i  umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać  uwagę 
na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne,  czy  może 
lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  należy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

ćwiczenie praktyczne,  

 

metoda projektów, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

tekstu przewodniego.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

743[02].Z2 

Technologia wytwarzania 
wyrobów futrzarskich

 

743[02].Z2.01 

Dobieranie skór do produkcji 

wyrobów futrzarskich

 

 

743[02].Z2.02 

Użytkowanie maszyn, 

urządzeń 

 

743[02].Z2.03 

 Wykonywanie 

błamów  

ze skór futerkowych 

 

743[02].Z2.04 

Wykonywanie odzieży 

futrzanej

 

 

743[02].Z2.05 
Wykonywanie 

galanterii futrzanej 

743[02].Z2.06 

 Wykonywanie usług 

kuśnierskich 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,  

− 

charakteryzować asortyment odzieży futrzanej, 

− 

charakteryzować budowę histologiczną oraz topograficzną skóry surowej i włosa, 

− 

charakteryzować główne procesy wyprawy i wykończania skór, 

− 

określać właściwości skór wyprawionych i metody ich badań, 

− 

rozpoznawać  wady i uszkodzenia skór wyprawionych, 

− 

oceniać jakość skór wyprawionych, 

− 

charakteryzować  materiały  pomocnicze  i  dodatki  stosowane  w  konfekcjonowaniu 
wyrobów futrzarskich, 

− 

odczytywać rysunki techniczne prostych wyrobów futrzarskich, 

− 

interpretować rysunek żurnalowy,  

− 

wykonywać rysunek modelowy wyrobu futrzarskiego na sylwetkę podstawową, 

− 

dobierać zestawienia kolorystyczne w projekcie wyrobu futrzarskiego, 

− 

stosować  elementy  strojów  historycznych  lub  regionalnych  w  projektach  ubiorów 
 współczesnych,  

− 

wyjaśniać podstawowe pojęcia z zakresu konstrukcji i modelowania form odzieży, 

− 

wykonywać pomiary sylwetki człowieka, 

− 

rysować siatki konstrukcyjne podstawowych wyrobów futrzarskich, 

− 

stosować zasady ustalania dodatku konstrukcyjnego, 

− 

stosować zasady modelowania form z uwzględnieniem układu skór w wyrobie, 

− 

wykonywać modelowanie form na sylwetki nietypowe, 

− 

wykonywać szablony podstawowych wyrobów futrzarskich, 

− 

użytkować podstawowe maszyny i urządzenia kuśnierskie, 

− 

posługiwać się przyborami i narzędziami kuśnierskimi, 

− 

rozróżniać, sortować oraz dobierać skóry futerkowe według charakteru okrywy włosowej 
i tkanki skórnej, 

− 

rozróżniać metody reperacji skór futerkowych, 

− 

skór futerkowych dokonywać reperacji, 

− 

korzystać  z  dokumentacji  techniczno  -  technologicznej  wyrobów  odzieżowych 
w procesie produkcji, 

− 

dobierać metody i techniki rozkroju skór futerkowych, 

− 

określać etapy procesu wytwarzania wyrobu futrzarskiego, 

− 

wykonywać wyroby futrzarskie zgodnie z projektem, 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji zawodowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować usługi kuśnierskie, 

− 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

− 

określić zasady obsługi klienta, 

− 

zastosować 

zasady 

składowania 

przechowywania 

materiałów 

futrzarskich 

i pomocniczych, 

− 

określić kolejność prac przy wytwarzaniu określonej odzieży miarowej, 

− 

wykonać samodzielnie projekt plastyczny wyrobu zgodnie z życzeniem klienta, 

− 

wykonać projekt technologiczny wyrobu futrzarskiego, 

− 

dobrać  skóry  i  materiały  wykończeniowe  potrzebne  do  wykonania  określonego  wyrobu 
futrzarskiego, 

− 

wykonać pomiary krawieckie figury klienta, 

− 

dostosować  szablony  do  wykonywanej  usługi  –  wykonać  modelowanie  wtórne  formy 
podstawowej, 

− 

dobrać techniki wykonania wyrobu futrzarskiego, 

− 

obliczyć  ilość  skór  futerkowych  i  materiałów  pomocniczych  do  uszycia  wyrobu 
futrzarskiego, 

− 

wykroić elementy wyrobu zgodnie z projektem, 

− 

dobrać rodzaje szwów do operacji technologicznych, 

− 

obsłużyć maszyny szwalnicze, 

− 

zastosować ściegi i szwy w określonej operacji technologicznej, 

− 

przygotować wyrób futrzarski do miar, 

− 

przeprowadzić pierwszą i drugą miarę wykonywanego wyrobu,  

− 

nanieść poprawki krawieckie podczas miar i po ich dokonaniu, 

− 

dobrać sposoby wykończania elementów wyrobów, 

− 

wykonać  wyrób  futrzarski  zgodnie  z  projektem,  z  materiałów  własnych  lub 
powierzonych przez klienta, 

− 

sprawdzić zgodność wykonania wyrobu futrzarskiego z projektem, 

− 

zastosować zasady racjonalnej gospodarki powierzonymi surowcami, 

− 

obliczyć zużycie skór w produkcji usługowo-miarowej, 

− 

obliczyć zużycie materiałów wykończeniowych w produkcji usługowo-miarowej, 

− 

sporządzić kalkulację kosztów wykonania usługi,  

− 

obliczyć cenę usługi, 

− 

posłużyć się dokumentacją techniczną i technologiczną, 

− 

wykonać przeróbki wyrobów futrzarskich zgodnie z życzeniami klientów, 

− 

wykonywać czynności związane z renowacją wyrobów futrzarskich,

 

− 

zastosować  przepisy  bhp,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony  środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Kuśnierz 743 [02] 

Moduł: 

Technologia wytwarzania wyrobów futrzanych 743[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie usług kuśnierskich 743[02].Z2.06  

Temat: 

Metody wykonywania napraw i przeróbek kuśnierskich.  

Cel ogólny: 

Wykonywanie  usług  w  zakresie  naprawiania  i  przerabiania

 

wyrobów 

kuśnierskich.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  określić zakres napraw i przeróbek, 

  rozpoznać uszkodzenia i wady wyrobu, 

  dobrać metody reperacji uszkodzeń, 

  dobrać metody usuwania wad konstrukcyjnych wyrobu, 

  dobrać materiały do reperacji uszkodzeń, 

  dobrać maszyny, narzędzia i przybory do wykonywania usługi, 

  wykonać naprawę wyrobu, 

  usunąć wady konstrukcyjne, 

  sprawdzić poprawność wykonania napraw i przeróbek. 

 
Metody nauczania−uczenia się: 

  tekst przewodni, 

  dyskusja dydaktyczna,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują w grupach 2-osobowych

 
Czas: 
5 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

  zestawy ćwiczeń dla zespołów uczniowskich,  

  instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

  pytania prowadzące opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

  używane wyroby kuśnierskie, 

  stanowiska pracy ręcznej, 

  stanowiska maszynowe, 

  narzędzia i przybory kuśnierskie. 

 
Zadanie dla ucznia 

Wyreperuj  uszkodzenia  w  wyrobie  kuśnierskim.  Dobierz  metody  reperacji  do  rodzaju 

uszkodzenia oraz potrzebne materiały.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna 
1.  Podanie tematu zadań. 
2.  Wprowadzenie do tematu i uświadomienie celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa: 
1.  Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Tekst przewodni do ćwiczenia 
 
I Informacje (pytania prowadzące) 
1.  Jakie uszkodzenia wyrobów powstają podczas ich użytkowania? 
2.  Czy wszystkie wyroby użytkowane nadają się do reperacji? 
3.  Jakimi metodami reperuje się uszkodzenia w wyrobach futrzanych? 
4.  Od czego zależy dobór metody reperacji? 
5.  Jakie są zasady dobierania materiałów do wykonania naprawy? 
6.  Jakie  czynności  w  zestawieniu  chronologicznym  należy  wykonać  podczas  naprawy 

przydzielonego wyrobu? 

7.  Na co należy zwrócić uwagę przy kontroli wyrobu po reperacji? 

 

II Planowanie (polecenia prowadzące) 
1.  Zaproponuj metody sprawdzania przydatności wyrobów futrzarskich do reperacji. 
2.  Zaproponuj metody reperacji uszkodzeń w wyrobach. 
3.  Zaproponuj materiały potrzebne do wykonania usługi. 
4.  Zaproponuj narzędzia, przybory i maszyny niezbędne do wykonania usługi. 
5.  Zaproponuj sposób kontroli wyrobu po naprawie. 
6.  Zaproponuj kolejność czynności podczas naprawy. 
7.  Zaproponuj podział pracy w grupie. 

 

III Ustalenia  
1.  Uczniowie omawiają z nauczycielem wszystkie punkty etapu planowania. 
2.  Uczniowie odnoszą się do uwag i propozycji nauczyciela. 

 

IV Wykonanie 
Uczniowie samodzielnie wykonują zadanie: 
1.  uczniowie  sporządzają  listę  materiałów,  które  należy  zakupić  lub  pobrać  z  magazynu, 

przeprowadzają analizę kosztów usługi, 

2.  przygotowują stanowisko pracy i materiały do wykonania zadania, 
3.  uczniowie  pracują  w  grupach,  przeglądają  przydzielone  wyroby  kuśnierskie 

przeznaczone do reperacji, 

4.  oceniają, przeprowadzając badania organoleptyczne, czy przydzielone wyroby nadają się 

do reperacji, 

5.  wyszukują uszkodzenia i zaznaczają je, 
6.  dyskutują w grupach i dobierają najwłaściwsze metody reperacji uszkodzeń, 
7.  dobierają potrzebne materiały do wykonania usługi, 
8.  dobierają narzędzia, przybory i maszyny, 
9.  przygotowują stanowisko pracy i materiały do wykonania zadania, 
10.  dokonują napraw wyrobów, 
11.  dokonują samokontroli wykonywanych czynności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Nauczyciel  czuwa  nad  prawidłowym  przebiegiem  wykonywanych  prac,  zwraca  uwagę  na 
trudne do wykonania czynności i bezpieczeństwo pracy. 
 
V Sprawdzenie 
Uczniowie  najpierw  samodzielnie  sprawdzają  wykonaną  reperację  przydzielonego  wyrobu, 
potem następuje kontrola koleżeńska. Ocenie podlega jakość i staranność wykonania zadania.  
 
Faza VI Analiza końcowa  
Uczniowie  pod  kierunkiem  nauczyciela analizują cały przebieg realizacji  zadania pod  kątem 
jakości wyreperowanych wyrobów i skrócenia czasu wykonywania. 
Nauczyciel  podsumowuje  pracę  uczniów  wskazuje  na  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać  na 
przyszłość. 
 
Praca domowa 
Opracuj  scenariusz  scenki  przedstawiającej  przyjęcie  zamówienia  od  klienta  na  wykonanie 
usługi  kuśnierskiej.  Wskazówek  do  wykonania  pracy  domowej  odszukaj  w materiale 
nauczania.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach 

− 

Uczniowie  wypełniają  ankietę  dotyczącą  oceny  zajęć  i  trudności  podczas  realizowania 
zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Kuśnierz 743 [02} 

Moduł: 

Technologia wytwarzania wyrobów futrzanych 743[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie usług kuśnierskich 743[02].Z2.06  

Temat:   Kalkulacja kosztów w zakładzie usługowym.  

Cel ogólny: 

Obliczanie ceny wykonania usługi.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  określić koszty bezpośrednie, 

  obliczyć zużycie materiałów potrzebnych do wykonywania usługi, 

  obliczyć koszty robocizny,  

  obliczyć koszty bezpośrednie, 

  określić  koszty  pośrednie  -  określić  koszty  związane  z  obsługą  administracyjną 

i zarządzaniem punktem usługowym, 

  sporządzić kalkulacje kosztów,  

  obliczyć cenę usługi.  

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

  dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych. 

 
Czas: 
3 godziny dydaktyczne.  
 
Środki dydaktyczne 

 

ćwiczenia opracowane dla zespołów uczniowskich, 

  szablony wyrobów odzieżowych futrzanych, 

  opisy ogólne wyrobów, 

  cennik usług, 

  cennik materiałowy, 

  arkusze papieru do wykonywania układów szablonów.  

 
Zadanie dla ucznia
 

Wymień  składniki  kosztów  bezpośrednich,  jakie  poniesie  punkt  usługowy  wykonując 

futro damskie ze skór króliczych (z własnych materiałów). 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Podanie tematu.  
2.   Wprowadzenie do tematu i uświadomienie celów kształcenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Faza właściwa: 
1.  Realizacja tematu: 

  nauczyciel  odwołując  się  do  wiadomości  uzyskanych  przez  uczniów  podczas 

wycieczki  dydaktycznej  do  usługowego  zakładu  kuśnierskiego,  kieruje  dyskusją 
dydaktyczną na temat ustalania ceny wykonania usługi kuśnierskiej, 

  uczniowie  korzystając  z  pytań  zadawanych  przez  nauczyciela,  odpowiadają  na  nie, 

ustalają  podział kosztów wchodzących w cenę wyrobu, 

  nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2−4-osobowe,  przydziela  zadania  i  materiały 

potrzebne do ich wykonania.  

2.  Wykonanie zadania:  

  uczniowie po zapoznaniu się z treścią zadań, dyskutują w grupach, 

  planują sposób wykonania zadania, 

  nauczyciel doradza i udziela dodatkowych informacji i wskazówek, 

  uczniowie  obliczają  zużycie  materiałów    w  wyrobie  kuśnierskim  przydzielonym  do 

analizy i ustalają ich koszty, 

  ustalają koszty robocizny na podstawie cennika usług, 

  ustalają koszty bezpośrednie, 

  nauczyciel obserwuje aktywność i zaangażowanie uczniów w grupie. 

3.  Prezentacja i analiza zadania. 

 

uczniowie omawiają sposób wykonywania ćwiczenia i przedstawiają wyniki. 

 
Faza kończąca  
1.  Podsumowanie zajęć:  

  nauczyciel podsumowuje wykonanie zadania, zwracając uwagę na nieprawidłowości 

jakie wystąpiły w trakcie jego wykonywania, 

  nauczyciel wyróżnia najlepiej pracujące grupy. 

2.  Ocena poziomu osiągnięć i aktywności uczniów: 

  nauczyciel  ocenia  uczniów  biorąc  pod  uwagę  przygotowanie  teoretyczne  oraz 

poprawność wykonywania zadania, 

  nauczyciel zadaje pracę domową i podaje temat następnych zajęć.  

 
 
 
 
 
 

Praca domowa 
Wypisz w zeszycie składniki kosztów pośrednich związanych z wykonaniem futra damskiego 
ze skór króliczych.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach 

− 

Uczniowie  wypełniają  ankietę  dotyczącą  oceny  zajęć  i  trudności  podczas  realizowania 
zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Charakterystyka i zakres produkcji usługowej 

 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zidentyfikuj  zwierzęta  futerkowe  będące  pod  ochroną  gatunku  i  których  skórami  nie 

wolno handlować. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  gatunki  zwierząt  futerkowych  pod 
ochroną. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania treści dotyczące wykonania ćwiczenia,  
2)  wypisać zwierzęta futerkowe pod ochroną. 

 
Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

  dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie. 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

zeszyt uczniowski, 

− 

przybory do pisania , 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaplanuj wyposażenie usługowej pracowni kuśnierskiej.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  wyposażenie  kuśnierskiego zakładu 
usługowego.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  treści  dotyczących  wyposażenia  pracowni 

kuśnierskich, 

2)  wypisać niezbędne wyposażenie, 
3)  scharakteryzować poszczególne elementy wyposażenia, 
4)  uzasadnić dobór wyposażenia, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

  dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  poradnik dla ucznia, 

  zeszyt uczniowski, 

  przybory do pisania, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Opracuj  graficznie  schemat  usługowej  pracowni  kuśnierskiej  o  powierzchni  60m². 

Rysunek wykonaj w skali 1:100.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  urządzenie  i  wyposażenie 
kuśnierskiego zakładu usługowego.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odszukać w materiale nauczania treści dotyczących organizacji pracowni usługowej, 
2)  narysować schemat pracowni, 
3)  zaznaczyć niezbędne pomieszczenia, 
4)  rozmieścić maszyny i urządzenia zgodnie z wymogami bhp i ergonomii, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
Do  wykonania  ćwiczenia  uczeń  powinien  wykorzystać  wiadomości  i  umiejętności  nabyte 
podczas realizacji jednostki modułowej Z2.02. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

  dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

  poradnik dla ucznia, 

  papier milimetrowy, 

  przybory do rysowania, 

  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Wykonywanie  wyrobów  futrzarskich,  napraw  i  przeróbek 

w produkcji usługowej 

 

5.2.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw  w  formie  inscenizacji  sposób obsługi  klienta podczas  przyjmowania  zlecenia 

na wykonanie usługi kuśnierskiej z materiałów powierzonych.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na obsługę klienta. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przywitać klienta i zapytać o cel wizyty, 
2)  obejrzeć i dokonać oceny jakości dostarczonych materiałów, 
3)  doradzić klientowi odpowiedni fason wyrobu, 
4)  wykonać i zapisać pomiary klienta, 
5)  narysować wstępny projekt plastyczny bądź przedstawić propozycje żurnalowe, 
6)  wykonać i zapisać dodatkowe uwagi związane z budową figury klienta, 
7)  wypełnić druk w związku z przyjęciem zamówienia, 
8)  pożegnać klienta. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

  dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie praktyczne, 
 

Środki dydaktyczne. 

  poradnik dla ucznia, 

  kącik do inscenizacji,  

  skóry futerkowe, 

  taśma centymetrowa, 

  przybory do pisania,  

  druki zlecenia usługi, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  pomiarów  figury  klienta  ze  szczególnym  zwróceniem  uwagi  na  budowę 

i ewentualne odchylenia od normy. Pomiary wykonaj na koleżance z grupy.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  obsługę  klienta  i  dokonywanie 
pomiarów, przypomnieć symbolikę określonych pomiarów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem dydaktycznym, 
2)  przygotować klienta do wykonania pomiarów, 
3)  wykonać pomiary, 
4)  zapisać wyniki, posługując się symboliką pomiarów, 
5)  dyskretnie zapisać uwagi odnośnie ewentualnych odchyleń od normy,  
6)   wyniki przeprowadzonego ćwiczenia przekazać nauczycielowi do sprawdzenia. 

 
Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne. 

  poradnik dla ucznia, 

  taśma centymetrowa, ekierka, 

  tabela pomiarów antropometrycznych, 

  przybory do pisania, 

  zeszyt uczniowski, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  projekt  plastyczny  czapki  damskiej  ze  skór  jagnięcych  naturalnych  z  morą, 

zgodnie z aktualnymi trendami mody. Technika rysunku dowolna. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel,  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  aktualnymi  tendencjami  mody  –  przejrzeć  żurnale  mody,  czasopisma 

odzieżowe, 

2)  wybrać model czapki biorąc pod uwagę rodzaj skóry futerkowej,  
3)  wykonać  własny  projekt  plastyczny  czapki  damskiej,  w  oparciu  o  tendencje  w  modzie 

i daną skórę.  

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

żurnale mody, czasopisma odzieżowe, 

  skóra jagnięca, 

  przybory do rysowania, malowania – dobrane do techniki wykonywania projektu, 

  blok rysunkowy, 

  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 4 

Zaplanuj  czynności  w  zestawieniu  chronologicznym  przy  wykonywaniu  dowolnego 

wyrobu futrzarskiego.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel,  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  aktualnymi  tendencjami  mody  –  przejrzeć  żurnale  mody  i  czasopisma 

odzieżowe, 

2)  wybrać  model  wyrobu  i  zaplanować  czynności,  które  należałoby  wykonać  przy 

wytwarzaniu tego wyrobu,  

3)  zapisać  w  zeszycie  uczniowskim  opracowany  projekt  czynności  w  zestawieniu 

chronologicznym,  

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

żurnale mody, czasopisma odzieżowe, 

  przybory do pisania, 

  zeszyt uczniowski, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  wymianę  zapięć  w  wyrobie  odzieżowym,  futrzanym  –  zapięcia  na  guziki 

wymień na keski. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel,  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wypruć stare zapięcia, 
2)  zaznaczyć miejsca wszycia haczyków i wszyć haczyki, 
3)  zaznaczyć szerokość zakładu, 
4)  zaznaczyć miejsca wszycia kółek i wszyć kółka, 
5)  podszyć podszewkę w przodach, 
6)  sprawdzić poprawność wykonania na manekinie. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

wyrób odzieżowy futrzany, 

 

keski do wszycia, 

 

stanowisko do pracy ręcznej, 

 

przybory kuśnierskie: igła, naparstek, 

 

narzędzia kuśnierskie: nóż, nożyczki, grzebień, 

 

manekin, 

 

literatura z rozdziału 7.

 

 
Ćwiczenie 6 

Wykonaj czapkę męską ze skór futerkowych (powierzonych) na zamówienie klienta. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  (J.M.  −  743[02].Z2.05  Wykonywanie  galanterii  futrzanej). 
Należy zwrócić uwagę na sposób wykonywania czapek męskich.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić z klientem fason czapki, 
2)  zdjąć potrzebne wymiary z głowy klienta, 
3)  dobrać szablon zgodnie z ustaleniem, 
4)  dopasować szablon do zdjętych wymiarów, 
5)  wyreperować skóry, 
6)  nabić skóry, 
7)  rozplanować i wykroić elementy czapki, 
8)  otasiemkować elementy czapki i napikować sztywniki, 
9)  zszyć elementy czapki w całość, 
10)  wykroić i uszyć wkład, 
11)  wykończyć czapkę, 
12)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

  pokaz z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

  poradnik dla ucznia, 

  stół do pracy ręcznej, 

  maszyna kuśnierska, 

  skóry futerkowe, 

  karton na szablony, 

  narzędzia kuśnierskie: nóż, kleszcze, grzebień, 

  przybory kuśnierskie: igła, naparstek, taśma centymetrowa, 

  dodatki: nici ręczne i maszynowe, taśma konfekcyjna, płótno sztywne, podszewka, 

  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 7 

Scharakteryzuj składniki kalkulacji kosztów wyrobu usługowego.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  składniki  kalkulacji  usług 
kuśnierskich.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przedstawić podział kosztów, 
2)  scharakteryzować koszty bezpośrednie, 
3)  scharakteryzować koszty pośrednie. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

  dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

zeszyt uczniowski,

 

− 

literatura z rozdziału 7.

 

 
Ćwiczenie 8 

Określ koszty związane z wykonaniem wybranej usługi. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  określanie  kosztów  wykonania 
usługi.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić  koszty  bezpośrednie  mając  dane:  materiały  podstawowe  i  pomocnicze  oraz  cenę 

usługi według cennika usług,  

2)  ustalić  koszty  pośrednie  na  podstawie  średniej  rocznej  kosztów  związanych  z  obsługą 

punktu usługowego (czynsz, telefon, środki czystości itp.), 

3)  ustalić zysk,  
4)  ustalić cenę wykonania usługi sumując koszty pośrednie, bezpośrednie i zysk.  
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

  dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  poradnik dla ucznia, 

  zeszyt uczniowski, 

  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ćwiczenie 9 

Wyreperuj  uszkodzenia  w  wyrobie  kuśnierskim.  Dobierz  metody  reperacji  do  rodzaju 

uszkodzenia oraz potrzebne materiały. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  określanie  rodzajów  uszkodzeń 
występujących w wyrobach futrzarskich oraz metody i zasady ich usuwania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z tekstem przewodnim do ćwiczenia,  
2)  wykonać ćwiczenie zgodnie z tekstem przewodnim. 

 

Tekst przewodni do ćwiczenia 
 
I Informacje (pytania prowadzące) 
1.  Jakie uszkodzenia wyrobów powstają podczas ich użytkowania? 
2.  Czy wszystkie wyroby użytkowane nadają się do reperacji? 
3.  Jakimi metodami reperuje się uszkodzenia w wyrobach futrzanych? 
4.  Od czego zależy dobór metody reperacji? 
5.  Jakie są zasady dobierania materiałów do wykonania naprawy? 
6.  Jakie  czynności  w  zestawieniu  chronologicznym  należy  wykonać  podczas  naprawy 

przydzielonego wyrobu? 

7.  Na co należy zwrócić uwagę przy kontroli wyrobu po reperacji? 
 
II Planowanie (polecenia prowadzące) 
1.  Zaproponuj metody sprawdzianu przydatności wyrobów futrzarskich do reperacji. 
2.  Zaproponuj metody reperacji uszkodzeń w wyrobach. 
3.  Zaproponuj materiały potrzebne do wykonania usługi. 
4.  Zaproponuj narzędzia, przybory i maszyny niezbędne do wykonania usługi. 
5.  Zaproponuj sposób kontroli wyrobu po naprawie. 
6.  Zaproponuj kolejność czynności podczas naprawy. 
7.  Zaproponuj podział pracy w grupie. 

 

III Ustalenia 
1.  Uczniowie omawiają z nauczycielem wszystkie punkty etapu planowania. 
2.  Uczniowie odnoszą się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
IV Wykonanie 
Uczniowie samodzielnie wykonują zadanie: 
1.  uczniowie  sporządzają  listę  materiałów,  które  należy  zakupić  lub  pobrać  z  magazynu, 

przeprowadzają analizę kosztów usługi, 

2.  przygotowują stanowisko pracy i materiały do wykonania zadania, 
3.  uczniowie  pracują  w  grupach,  przeglądają  przydzielone  wyroby  kuśnierskie 

przeznaczone do reperacji, 

4.  oceniają, przeprowadzając badania organoleptyczne, czy przydzielone wyroby nadają się 

do reperacji, 

5.  wyszukują uszkodzenia i zaznaczają je, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  dyskutują w grupach i dobierają najwłaściwsze metody reperacji uszkodzeń, 
7.  dobierają potrzebne materiały do wykonania usługi, 
8.  dobierają narzędzia, przybory i maszyny, 
9.  przygotowują stanowisko pracy i materiały do wykonania zadania, 
10.  dokonują napraw wyrobów, 
11.  dokonują samokontroli wykonywanych czynności. 
Nauczyciel  czuwa  nad  prawidłowym  przebiegiem  wykonywanych  prac,  zwraca  uwagę  na 
trudne do wykonania czynności i bezpieczeństwo pracy. 
 
V Sprawdzenie 
Uczniowie  najpierw  samodzielnie  sprawdzają  wykonaną  reperację  przydzielonego  wyrobu, 
potem następuje kontrola koleżeńska. Ocenie podlega jakość i staranność wykonania zadania. 
 
VI Analiza końcowa 
Uczniowie  pod  kierunkiem  nauczyciela  analizują  cały  przebieg  realizacji zadania pod kątem 
jakości wyreperowanych wyrobów i skrócenia czasu wykonania. 
Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów, wskazuje na nieprawidłowości i jak ich unikać. 

 
Środki dydaktyczne: 

  poradnik dla ucznia, 

  zeszyt uczniowski, 

  wyrób kuśnierski przeznaczony do renowacji, 

  materiały: nici ręczne, maszynowe i inne potrzebne do dokonania reperacji, 

  maszyny: kuśnierska i stębnowa, 

  narzędzia kuśnierskie: nóż, nożyce, grzebień, 

  przybory kuśnierskie: igła, naparstek, taśma centymetrowa, linia z podziałką, 

  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.3.  Błędy występujące w futrach i sposoby ich usuwania  

 
5.3.1.  Ćwiczenia  
 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  błędy  futra  wykonanego  na  figurę  normalną,  a  włożonego  na  figurę 

pochyłą.  Dostosuj  szablon  futra  do  wykonania poprawek  i sprawdź  efekt,  wykonując  model  
z materiału zastępczego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  przyczyny  powstawania  błędów 
w wyrobach kuśnierskich oraz na sposoby ich usuwania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  założyć futro na sylwetkę pochyłą, 
2)  sprawdzić sposób układania się futra, 
3)  wychwycić zauważone błędy, 
4)  dokonać analizy błędów w celu dobrania sposobu usunięcia, 
5)  sprawdź  efekty  naniesionych  poprawek,  wykonując  model  odzieży  z  materiału 

zastępczego, 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

  dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

futro damskie, 

 

arkusz papieru do obrysowania szablonów, 

 

materiał do wykonania modelu, 

 

przybory do kreślenia i rysowania: linia z podziałką centymetrową, ołówek, pisaki,  

 

przybory kuśnierskie: taśma centymetrowa, kreda krawiecka, szpilki, 

 

nożyczki, 

 

maszyna stębnowa. 

 

Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj  błędy  futra  wykonanego  na  figurę  normalną,  a  włożonego  na  figurę 

sprężystą. Dostosuj  szablon  futra do wykonania poprawek i sprawdź efekt wykonując model 
z materiału zastępczego.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  przyczyny  powstawania  błędów 
w wyrobach kuśnierskich oraz na sposoby ich usuwania.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  założyć futro na sylwetkę sprężystą, 
3)  sprawdzić sposób układania się futra, 
4)  wychwycić zauważone błędy, 
5)  dokonać analizy błędów w celu dobrania sposobu usunięcia, 
6)  sprawdź  efekty  naniesionych  poprawek  wykonując  model  odzieży  z  materiału 

zastępczego, 

7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

  dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

futro damskie, 

 

arkusz papieru do obrysowania szablonów, 

 

materiał do wykonania modelu, 

 

przybory do kreślenia i rysowania: linia z podziałką centymetrową, ołówek, pisaki,  

 

przybory kuśnierskie: taśma centymetrowa, kreda krawiecka,szpilki, 

 

nożyczki, 

 

maszyna stębnowa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  usług 
kuśnierskich”  

Test składa się z 26 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania  1,  2,  3,  4,  6,  7,  8,  10,  11, 12,  13,  14, 15, 16,  17,  20, 21,  22,  23,  24  są  poziomu 
podstawowego, 

− 

zadania 5, 9, 18, 19, 25, 26 są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 24 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. b, 5. b, 6. a, 7. b, 8. b, 9. b, 10. b, 11. a, 
12. a, 13.c, 14. d, 15. b, 16. c, 17. c, 18. b, 19. c, 20. b, 21. a, 22. b, 23. a, 24. c, 
25. c, 26. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Znać sposoby wykonywania szablonów 
w produkcji usługowej  

Rozpoznać symbole pomiarów 
 

Rozpoznać sposoby wykonywania pomiarów 
krawieckich 

Znać cechy modelowania przestrzennego  
 

Określić teoretycznie zużycie tkaniny 
wzmacniającej 

PP 

Wymienić składniki ceny usługi 
 

Rozróżnić koszt wykonania usługi 
 

Znać wpływ układu skór na wygląd sylwetki 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Dobrać sposób usuwania błędu konstrukcyjnego 
 

PP 

10  Znać zasady rozkroju poszewki wykończeniowej 

 

11  Nazwać proces odnawiania i odświeżania wyrobu 

futrzanego 

12  Znać sposób usuwania błędów konstrukcyjnych 

 

13  Nazwać rodzaj zakładu wytwarzającego wyroby 

futrzane na miarę 

14  Przedstawić cechy rysunku modelowego 

 

15  Znać sposób zdejmowania pomiarów krawieckich 

 

16  Rozpoznać pomiary krawieckie 

 

17  Znać sposoby modelowania wyrobów futrzanych 

 

18  Określić teoretyczne normy zużycia materiałów 

 

PP 

19  Określić teoretyczne zużycie skór na wyroby 

kuśnierskie  

PP 

20  Rozróżnić koszty wykonania wyrobu usługowego  

 

21  Znać sposoby oceny przydatności skór w zakładach 

usługowych 

22  Znać wpływ układu skór w wyrobie na wygląd 

sylwetki  

23  Znać przyczyny rozchodzenie się przodów w futrze 

 

24  Przedstawić sposoby przechowywania skór 

wyprawionych  

25  Określić rodzaj usługi 

 

PP 

26  Dobrać sposób usuwania błędów konstrukcyjnych 

 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie  

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  26  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych,  

− 

karta odpowiedzi.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Szablony wyrobów usługowych wykonuje się na podstawie pomiarów  

a)  antropometrycznych. 
b)  klienta. 
c)  z tabel. 
d)  pomocniczych. 

 
2.  Symbole pomiarów SyTy i obt oznaczają 

a)  szerokość barków i obwód tali. 
b)  łuk długości pleców i obwód bioder. 
c)  długość wyrobu i obwód tali. 
d)  długość rękawa i obwód szyi. 
 

3.  Rysunek przedstawia sposób pomiaru  

a)  obwodu klatki piersiowej.  
b)  obwodu bioder. 
c)  szerokości przodu. 
d)  długości przodu. 
 

4.  Modelowanie przestrzenne to modelowanie 

a)  na płaszczyźnie. 
b)  na bryle. 
c)  na siatce. 
d)  na formach. 

 
5.  Teoretyczne zużycie tkaniny wzmacniającej o szerokości 140 cm na futro o długości 120 

cm i długości rękawa 60. wyniesie około 
a)  170 cm. 
b)  195 cm. 
c)  220 cm. 
d)  250 cm. 

 
6.  Na cenę usługi składają się koszty 

a)  bezpośrednie i pośrednie. 
b)  materiałów podstawowych i pomocniczych. 
c)  robocizny i materiałów. 
d)  eksploatacji maszyn.  

 

7.  W  usługowej  pracowni  kuśnierskiej  wydatki  na  materiały  podstawowe  wchodzą  w  skład 

kosztów 
a)  pośrednich. 
b)  bezpośrednich. 
c)  ogólnych. 
d)  robocizny.  

 
8.  Odpowiednim układem skór w wyrobie dla sylwetki niskiej i korpulentnej będzie układ  

a)  poziomy. 
b)  pionowy. 
c)  skośny. 
d)  mieszany. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

9.  Zachodzące przody w futrze można usunąć przez  

a)  wydłużenie przodu górą. 
b)  skrócenie przodu górą.  
c)  pogłębienie zaszewki piersiowej.  
d)  pogłębienie zaszewki barkowej. 
 

10. Szablony do rozkroju podszewki wykończeniowej układa się 

a)  po skosie. 
b)  po długości. 
c)  po szerokości.  
d)  obojętnie w jakim kierunku.  
 

11. Odnawianie i odświeżanie używanego wyrobu futrzanego nazywamy 

a)  renowacją. 
b)  konfekcjonowaniem. 
c)  modelowaniem fasonu.  
d)  przeróbką. 

 
12. Wadliwe układanie się rękawa przedstawione na rysunku należy usunąć przez  

a)  obniżenie kuli rękawa. 
b)  podwyższenie kuli rękawa. 
c)  skrócenie ramienia. 
d)  skrócenie rękawa. 

 

13. Wyroby futrzane szyte na miarę wykonuje się w zakładach  

a)  przemysłowych. 
b)  konfekcyjnych. 
c)  kuśnierskich usługowych. 
d)  krawieckich usługowych. 
 

14. Rysunek modelowy wyrobu usługowego powinien przedstawiać  

a)  ogólny zarys wyrobu. 
b)  przód wyrobu. 
c)  tył wyrobu. 
d)  przód i tył ze szczegółami. 

 
15. Obwód talii to wymiar, który mierzy się  

a)  w miejscu największej wypukłości pośladków. 
b)  w miejscu największego przewężenia tułowia. 
c)  pod pachami przez klatkę piersiową. 
d)  przez biodra z uwzględnieniem wypukłości brzucha. 

 
16. Rysunek przedstawia pomiary 

a)  długości tułowia. 
b)  długości pleców. 
c)  długości wyrobu. 
d)  długości spódnicy.  

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

17. Modelowanie form wyrobu na manekinie to modelowanie  

a)  na płasko. 
b)  na siatce. 
c)  przestrzenne. 
d)  na szablonie. 

 

18.  Orientacyjne  zużycie  podszewki  o  szer.  140  cm  na  kurtkę  o  wymiarach  dł.  90  cm, 

szerokość dołem 150 cm, długość rękawa 65 cm, wynosi około  

a)  120 cm. 
b)  170 cm. 
c)  200 cm. 
d)  210 cm. 

 
19. Orientacyjne  zużycie  skór  króliczych  o  wymiarach  powierzchni  użytkowej:  dł.  skóry  30 

cm i szer. 25 cm na błam przedstawiony na rysunku wynosi  

 
 

a)  12 szt. 
b)  18 szt. 
c)  24 szt. 
d)  20 szt. 
 

 

20. W  usługowej  pracowni  kuśnierskiej  wydatki  za  energię  elektryczną  i  gaz  wchodzą  

w skład kosztów 
a)  robocizny. 
b)  pośrednich. 
c)  bezpośrednich. 
d)  ogólnych. 
 

21. Przydatność skór do wykonania usługi określa się za pomocą badań 

a)  organoleptycznych. 
b)  laboratoryjnych. 
c)  fizycznych. 
d)  chemicznych. 

 
22. Skośny układ skór w wyrobie korzystnie wpływa na wygląd sylwetki 

a)  szczupłej i niskiej. 
b)  tęgiej i wysokiej. 
c)  tęgiej i niskiej. 
d)  korpulentnej i niskiej. 

 
23. Przyczyną rozchodzenia się przodów na boki w futrze są 

a)  za długie przody. 
b)  za krótkie przody górą. 
c)  za wąskie plecy. 
d)  za mały podkrój szyi. 

 
24. Skóry wyprawione workowo należy przechowywać 

a)  w stosach na półkach. 
b)  w paczkach na półkach. 
c)  w wiązkach na wieszakach. 
d)  pojedynczo na regałach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

25. Usługa polegająca na zmianie fasonu wyrobu odzieżowego to 

a)  reperacja. 
b)  renowacja. 
c)  przeróbka. 
d)  modelowanie form. 

 
 

26. Fałdy poprzeczne w górze rękawa należy usunąć przez 

a)  pogłębienie pachy. 
b)  obniżenie kuli rękawa. 
c)  skrócenie rękawa. 
d)  poszerzenie rękawa na linii pachy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Wykonywanie usług kuśnierskich 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

24 

 

25 

 

26 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Test II 

 

Test  praktyczny  typu  „próba  pracy”  dla  jednostki  modułowej 
„Wykonywanie usług kuśnierskich” 743[02].Z2.06 

 

Treść zadania 

 
Skróć rękawy przy futrze, dopasowując ich długość do figury klientki. 
 

Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych umiejętności 

w  zakresie  obsługi  klienta,  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  wykonania  czynności 
praktycznych  związanych  z  wykonywaniem  usług.  Uczniowi  należy  stworzyć  możliwość 
inwencji  w  zaplanowaniu  poszczególnych  etapów  wykonania  zadania:  zorganizowania 
stanowiska  pracy  oraz  wykazania  się  wiedzą  teoretyczną  i  odpowiednimi  umiejętnościami  
w  zakresie  wykonywania  przeróbek.  Jest  to  jednocześnie  możliwość  samodzielnego 
sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności  i  dokonania  analizy  podjętych 
działań praktycznych. 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenia  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonania 

zadania zgodnie z zasadami technologicznymi i w określonym czasie. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

  stanowisko pracy z pełnym wyposażeniem, 

  futro damskie, 

  materiały potrzebne do wykonania usługi: nici do szycia ręcznego, taśma konfekcyjna. 

 

Nauczyciel powinien: 

  zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  w  warsztatach  szkolnych  lub 

zakładzie produkcyjnym, 

  przydzielić uczniowi futro do skrócenia rękawów i potrzebne materiały, 

  skontrolować przygotowany przez ucznia wykaz czynności, które będzie wykonywał, 

  określić czas wykonania zadania, 

  określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

  na bieżąco kontrolować pracę ucznia, 

  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Uczeń powinien: 

  zapoznać się z treścią zadania, 

  dobrać i założyć odzież ochronną, 

  zapisać plan czynności wynikających z treści zadania, 

  zorganizować stanowisko pracy, 

  przystąpić do wykonania zadania, 

  sprawdzić poprawność wykonania zadania, 

  uporządkować stanowisko pracy, 

  dokonać oceny wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Umiejętności podlegające ocenie: 

 
Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia  

Punkty do 
uzyskania 

Punkty 
uzyskane  

1. 

Dobieranie odzieży ochronnej 

 

2. 

Zapoznanie się z treścią zadań  
i zapisanie planu pracy 

10 

 

3. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

  zabezpieczenie pod względem bhp, 

 

zachowanie ładu i porządku na stanowisku pracy. 

10 

 

4. 

Wykonanie zadania: 

− 

przyjęcie usługi do wykonania, 

− 

przymierzenie futra na klientce, 

− 

ustalenie długości rękawów, 

− 

odprucie podszewki i przewinięć dołów rękawów, 

− 

zaznaczenie skrócenia, 

− 

obcięcie rękawów dołem do ustalonej długości, 

− 

podwinięcie dołu rękawów, 

− 

wykończenie rękawów dołem-przyszycie 
podszewki, 

− 

sprawdzenie poprawności wykonania – miara na 
klientce, 

− 

uporządkowanie stanowiska pracy, 

− 

samoocena wykonanej pracy.  

55 







 

 



 

5. 

Zaprezentowanie wykonanego zadania:  

− 

omówienie efektów swojej pracy,  

− 

 omówienie przebiegu wykonania pracy, 

− 

sformułowanie wniosków związanych z realizacją, 
zadania. 

20 
10 


 

 

Razem  

100 

 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba punktów 

uzyskanych 

dopuszczający 

60÷70 

dostateczny 

71÷80 

dobry 

81÷95 

bardzo dobry 

96÷100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA 

  

1.  Buczyńska L., Burzyński Cz.: Kuśnierstwo 2. WSiP, Warszawa 1986 
2.  Burzyński Cz., Dzieża R., Suliga A., Duda I.: Kuśnierstwo. WNT, Warszawa 1986 
3.  Burzyński Cz., Suliga A.: Kuśnierstwo cz.1. WSiP, Warszawa 1986 
4.    Kazik R., Krawczyk J.: Technologia odzieży. WSiP, Warszawa 1998 
5.  Sadowski T.: Materiałoznawstwo dla kuśnierzy. WSiP, Warszawa 1985 
6.  Samek  P.  (tłumaczyła  z  języka  niemieckiego):  Krawiectwo  Materiałoznawstwo.  WSiP, 

Spółka Akcyjna Warszawa 1999 

7.  http: //wikipedia.org /