background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
 

Jadwiga Mucha 
 
 
 

 

 
 

Dobieranie skór do produkcji wyrobów futrzarskich 
743[02].Z2.01
 

 

 

 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Jadwiga Rudecka 
mgr inż. Ewelina Śmiszkiewicz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
inż. Jadwiga Mucha 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[02].Z2.01 
„Dobieranie skór do produkcji wyrobów futrzarskich”, zawartego w programie nauczania dla 
zawodu kuśnierz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

       5.1. Zasady sortowania skór futerkowych  

13 

              5.1.1. Ćwiczenia 

13 

       5.2. Zasady dobierania skór futerkowych na wyroby futrzarskie 

18 

              5.2.1. Ćwiczenia 

18 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7. Literatura 
 

34 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

kuśnierz. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

  cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania 

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

  literaturę uzupełniającą. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

  materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 

samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

  pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 

przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga  forma  jest korzystniejsza, ponieważ 
nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 

ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

  sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 

odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu 

prowadzenia 

zajęć 

zależy 

między 

innymi 

zainteresowanie 

ucznia.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Uczeń  niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie 
w pełni  umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród 
uczniów  tak  zwaną  „ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania 
materiału  nauczania  rozdziału  może  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia 
wiedzy  i  umiejętności  ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową 
powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe 
uzdolnienia  manualne,  czy  może  lepiej  radzi  sobie  z rozwiązywaniem  problemów 
teoretycznych. 

− 

testy zamieszczone w rozdziale „Ewaluacja osiągnięć ucznia” zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona  jest  od 
ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może zastosować test według  własnego  projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

  dyskusja dydaktyczna, 

  tekst przewodni, 

  metoda przypadków, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

  pokaz z objaśnieniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

743[02].Z2 

Technologia wytwarzania 

wyrobów futrzarskich

 

743[02].Z2.01 

Dobieranie skór do 

produkcji wyrobów 

futrzarskich

 

 

743[02].Z2.02 

Użytkowanie maszyn, 

urządzeń i narzędzi 

kuśnierskich 

 

743[02].Z2.03 

 Wykonywanie 

błamów  

ze skór futerkowych 

 

743[02].Z2.04 

Wykonywanie odzieży 

futrzanej

 

 

743[02].Z2.05 
Wykonywanie 

galanterii futrzanej 

743[02].Z2.06 

 Wykonywanie usług 

kuśnierskich 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

− 

charakteryzować budowę histologiczną oraz topograficzną skóry surowej i włosa, 

− 

charakteryzować główne procesy wyprawy i wykończania skór, 

− 

określać właściwości skór wyprawionych i metody ich badań, 

− 

rozpoznawać  wady i uszkodzenia skór wyprawionych, 

− 

oceniać jakość skór wyprawionych 

− 

określać wpływ budowy okrywy włosowej na jakość wyrobów futrzarskich, 

− 

rozróżniać podstawowe rodzaje skór futerkowych wyprawionych i uszlachetnionych, 

− 

oceniać  jakość  okrywy  włosowej 

  barwę,  połysk,  gęstość,  długość,  miękkość, 

sprężystość, siłę osadzenia włosa, zdolność do filcowania, 

− 

oceniać  jakość  tkanki  skórnej 

  wygląd  mizdry,  grubość,  miękkość,  pulchność 

i ciągliwość, 

− 

rozróżniać rodzaje skór futerkowych, 

− 

sortować skóry futerkowe według ich przeznaczenia, 

− 

klasyfikować wady skór, 

− 

identyfikować wady i uszkodzenia skór uszlachetnionych, 

− 

określać wielkość skór futerkowych, 

− 

rozróżniać imitacje skór.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować grupy rodzajowe skór i asortymenty wyrobów futrzarskich, 

− 

wyjaśnić zasady doboru skór futerkowych na różnego rodzaju wyroby futrzarskie, 

− 

zastosować zasady doboru barwy i charakteru okrywy włosowej oraz cech tkanki skórnej, 

− 

zorganizować  stanowisko  dobierania  skór  zgodnie  z  wymaganiami  ergonomii  oraz 
wymaganiami procesu technologicznego, 

− 

posortować skóry futerkowe na różne asortymenty wyrobów futrzarskich, 

− 

dobrać skóry futerkowe na wyroby futrzarskie, 

− 

zastosować zasady oznaczania i składowania dobranych kompletów wyrobów, 

− 

posłużyć się obowiązującymi normami, 

− 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Kuśnierz 743[02] 

Moduł: 

Technologia 

wytwarzania 

wyrobów 

futrzarskich 

743[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

 Dobieranie  skór  do  produkcji  wyrobów  futrzarskich 
743[02].Z2.01 

Temat: 

Podział wyrobów futrzarskich na grupy rodzajowe i asortymentowe. 

Cel ogólny:  Dokonywanie  podziału  wyrobów 

futrzarskich 

na  grupy  rodzajowe 

i asortymentowe. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  rozróżnić podstawowe rodzaje skór futerkowych, 

  rozróżnić grupy rodzajowe skór w zależności od pochodzenia zwierząt, 

  rozpoznać grupy asortymentowe wyrobów futrzarskich, 

  określić wyrób futrzarski (np. futro ze skór norek, błam ze skór tchórzy itp.). 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

  dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych. 

 

Czas: 2 godziny dydaktyczne 
 
Środki dydaktyczne: 

  zestaw skór futerkowych, 

  katalog fotografii i rysunków wyrobów futrzarskich, 

  zestawy ćwiczeń opracowanych przez nauczyciela dla zespołów uczniowskich. 

  
Zadanie dla ucznia 

Nazwij  wyroby  futrzarskie,  uwzględniając  grupę  asortymentową  wyrobu  oraz  grupę 

rodzajową skór. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wprowadzenie do tematu. 
3.  Uświadomienie szczegółowych celów kształcenia. 
4.  Przypomnienie przepisów bhp i regulaminu pracowni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza właściwa 
 
1.Realizacja tematu 

  nauczyciel  prezentuje  kolekcję  skór  futerkowych,  omawiając  podział  skór  na  grupy 

rodzajowe, 

  nauczyciel prezentuje wyroby kuśnierskie, dokonując podziału  na grupy asortymentowe, 

określając jednocześnie rodzaj skór, z których wyroby są wykonane, 

  nauczyciel  podaje zasady określania wyrobów kuśnierskich, 

  nauczyciel sprawdza zrozumienie podanych wiadomości, zadając uczniom pytania: 

 
Na  jakie  grupy  rodzajowe  dzieli  się  skóry  zwierząt  futerkowych  w  zależności  od  ich 
pochodzenia? 
Skóry jakich zwierząt należą do pierwszej grupy rodzajowej? 
Skóry jakich zwierząt należą do drugiej grupy rodzajowej? 
Skóry jakich zwierząt należą do trzeciej grupy rodzajowej? 
Skóry jakich zwierząt należą do czwartej grupy rodzajowej? 
Na jakie grupy asortymentowe dzieli się wyroby futrzarskie? 
Jak należy określać wyroby futrzarskie? 

  wskazani przez nauczyciela uczniowie odpowiadają na zadawane pytania. 

 
2.Wykonywanie przez uczniów zadań praktycznych w grupach: 

  uczniowie otrzymują po 3 fotografie różnych wyrobów futrzarskich, 

  dyskutują w grupie na temat przyporządkowania im właściwych nazw, 

  uzasadniają nazwy wyrobów, 

  przyklejają do zdjęć samoprzylepny pasek z nazwą wyrobu. 

 
3. Prezentacja i analiza ćwiczenia 

  przedstawiciele grup prezentują wyniki pracy zespołów na forum klasy, 

  uczniowie dyskutują na forum klasy na temat poprawności zaproponowanych nazw. 

 
Faza kończąca 
1. Podsumowanie zajęć: 

  uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują  trudności,  które  wystąpiły  w  trakcie 

wykonywania ćwiczenia, 

  nauczyciel  podsumowuje  zadanie,  wskazuje  jakie  umiejętności  były  ćwiczone,  jakie 

wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

2. Ocena poziomu osiągnięć i aktywności uczniów: 

  nauczyciel  ocenia  stopień  aktywności  uczniów,  ich  zaangażowanie  oraz  poprawność 

wykonywanych zadań, 

  nauczyciel ocenia indywidualnie uczniów oraz grupę i efekty końcowe pracy. 

 

 

Praca domowa 
Przejrzyj aktualne żurnale mody i czasopisma odzieżowe, zapoznaj się z aktualnymi trendami 
mody na sezon jesienno – zimowy, zwracając szczególną uwagę na wyroby futrzarskie. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach  
Uczniowie  wypełniają  ankietę  dotyczącą  oceny  zajęć  i  trudności  podczas  realizowania 
zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Kuśnierz 743[02] 

Moduł: 

Technologia 

wytwarzania 

wyrobów 

futrzarskich 

743[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Dobieranie  skór  do  produkcji  wyrobów  futrzarskich 
743[02].Z2.01 

Temat: 

Zasady dobierania skór futerkowych na błamy. 

Cel ogólny:  Dobieranie skór futerkowych na błamy. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  zorganizować stanowisko pracy, 

  przeprowadzić badania organoleptyczne skór, 

  określić zasady dobierania skór na błamy, 

  posortować skóry według wielkości, charakterystyki okrywy włosowej i tkanki skórnej, 

  przygotować skóry do dobierania, 

  dobrać skóry futerkowe na błam, 

  oznaczyć skóry w komplecie, przygotować do składowania, 

  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  dyskusja dydaktyczna, 

  tekst przewodni, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych

 
Czas: 5 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne 

  zestaw skór futerkowych, 

  stanowisko do dobierania skór, 

  taśma centymetrowa,  

  pytania prowadzące, 

  literatura z punktu 7. 

 
Zadanie dla ucznia
 
Dobierz skóry królicze na typowy błam. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Faza właściwa: 
Praca metodą tekstu przewodniego.  
 
Tekst przewodni do ćwiczenia 
 
I Informacje 
Pytania prowadzące: 
Jakie badania przeprowadza się przy ocenie przydatności skór futerkowych na określone 
wyroby? 
Jakie skóry przeznaczamy na błamy? 
Jakie wymiary mają typowe błamy? 
Jaką funkcję pełnią błamy w odzieży? 
Jakie układy skór są stosowane w błamach i czym jest to podyktowane? 
Na czym polega układ skór szeregowo

rzędowy?  

Na czym polega układ skór dachówkowy? 
Jak  dobierać  skóry,  aby  okrywa  włosowa  w  błamie  pomimo  niejednolitej  długości  włosów 
w skórach, sprawiała wrażenie wyrównanej? 
Jak dobierać skóry, aby okrywa włosowa była stonowana kolorystycznie?  
Gdzie w błamie umieszcza się skóry najładniejsze i dlaczego? 

 

II Planowanie  
Uczeń powinien określić: 

  rodzaje badań przy ocenie przydatności skór futerkowych, 

  układy skór stosowane w błamach, 

  wymiary błamów, 

  odpowiedni układ skór, 

  ilość szeregów i rzędów skór w błamie, 

  sposób rozmieszczenia skór w błamie, 

  liczbę potrzebnych skór, 

  sposób wykonania ćwiczenia, 

  podział pracy w grupie. 

 
III Ustalenia 
1.  Uczniowie omawiają z nauczycielem wszystkie punkty etapu planowania. 
2.  Uczniowie odnoszą się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
IV Wykonanie 

  uczniowie dobierają skóry zgodnie z ustaleniami, 

  uczniowie oznaczają dobrane skóry. 

 
V Sprawdzenie 

  uczniowie sprawdzają w grupach poprawność dobierania skór w błamy, 

  uczniowie sprawdzają poprawność oznaczeń skór, 

  po uzyskaniu aprobaty nauczyciela, składają skóry i wiążą w komplet. 

 
VI Analiza końcowa  

 

uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy w wykonywaniu zadania sprawiły 
im trudności, 

 

nauczyciel podsumowuje całe zadanie, wskazuje jakie umiejętności były ćwiczone, jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

Praca domowa 
Zapoznaj  się  z  charakterystyką  skór  króliczych  naturalnych  i  uszlachetnionych.  Wypisz  
w zeszycie rodzaje uszlachetniania skór króliczych.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach 
Uczniowie  wypełniają  ankietę  dotyczącą  oceny  zajęć  i  trudności  podczas  realizowania 
zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Zasady sortowania skór futerkowych 

 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Określ  narzędzi,  urządzenia  i  przybory  wchodzące  w  skład  wyposażenia  stanowiska 

dobieracza i określ ich przeznaczenie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  organizację  stanowiska  pracy 
odbieracza, zaprezentować narzędzia, przybory i urządzenia stosowane przez odbieracza. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wypisać nazwy narzędzi, urządzeń i przyborów, 
2)  określić przeznaczenie wymienionych narzędzi, urządzeń i przyborów, 
3)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenie praktyczne. 

  

Środki dydaktyczne:  

  poradnik dla ucznia, 

  plansze obrazujące narzędzia, przybory i urządzenia stosowane na stanowisku odbieracza 

w zawodzie kuśnierz, 

  przybory do pisania, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Wybierz  skóry  futerkowe  należące  do  grupy  rodzajowej  skór  zwierząt  łownych 

i hodowlanych z przedstawionej kolekcji skór.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania,  nauczyciel  powinien  przedstawić  kryteria  podziału  skór  futer, 
zaprezentować przykłady  poszczególnych grup rodzajowych skór. Należy  zwrócić uwagę  na 
podział skór futerkowych na grupy rodzajowe. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  kryteria  podziału  skór  futerkowych  na  grupy 

rodzajowe, 

2)  dokonać wyboru skór należących do poszczególnych grup rodzajowych, 
3)  uzasadnić wybór. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenie praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

 

kolekcja skór futerkowych, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3
 

Przyporządkuj  do  odpowiedniej  grupy  asortymentowej  wskazane  przez  nauczyciela 

wyroby futrzarskie. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania, nauczyciel powinien omówić i zaprezentować podział wyrobów 
na grupy asortymentowe. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  kryteria  podziału  wyrobów  kuśnierskich  na 

grupy asortymentowe, 

2)  zapisać  nazwy  wyrobów  kuśnierskich  i  przyporządkować  je  do  odpowiednich  grup 

asortymentowych, 

3)  uzasadnić wykonanie ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wyroby futrzarskie, 

 

plansze ilustrujące wyroby futrzarskie, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Określ  cechy  jakościowe  skóry  króliczej,  lisa  i  karakułowej  za  pomocą  badań 

organoleptycznych. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania,  nauczyciel  powinien  omówić  sposoby  wykonywania  badań 
organoleptycznych  skór  futerkowych  wyprawionych  oraz  charakterystykę  i  ocenę  cech 
zewnętrznych skór.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  rozpoznać i nazwać poszczególne rodzaje skór, 
2)  przeprowadzić badania organoleptyczne każdej z otrzymanych skór, 
3)  określić cechy okrywy włosowej i tkanki skórnej każdej skóry, 
4)  zapisać wyniki badań, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kolekcja skór futerkowych, 

 

przybory  do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Posortuj  skóry  królicze  według  ich  cech.  Zwróć  uwagę  na  charakter  okrywy  włosowej 

i tkanki skórnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  charakterystyczne  cechy  skór 
króliczych z punktu widzenia ich przydatności na wyroby futrzarskie i na konieczność badań 
organoleptycznych przy rozpoczynaniu wszelkich prac kuśnierskich. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym zasady sortowania skór futerkowych, 
2)  określić  cechy  okrywy  włosowej  i  tkanki  skórnej  otrzymanych  do  sortowania  skór 

króliczych, stosując badania organoleptyczne, 

3)  pogrupować skóry według ich wspólnych cech, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

skóry królicze, 

 

stół do sortowania skór, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 6 

Dokonaj  oceny  skóry  futerkowej  i  zalicz  ją  do  odpowiedniego  gatunku  i  wielkości 

posługując się obowiązującymi normami. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  normy  i  instrukcje  dotyczące 
produkcji  wyrobów  futrzanych,  nauczyciel  powinien  dokonać  przykładowej  oceny  skóry 
w oparciu o normy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaj i nazwać otrzymaną skórę, 
2)  wybrać z podanych norm wymagania dotyczące klasyfikacji otrzymanej skóry, 
3)  przeprowadzić analizę norm, 
4)  dokonać oceny otrzymanej skóry futerkowej w oparciu o normy, 
5)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

normy przedmiotowe, 

 

zestaw skór futerkowych, 

 

taśma centymetrowa, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 7 

Posortuj  skóry  owcze  welurowe  według  podobnych  cech  tkanki  skórnej  (rzemienia) 

i okrywy włosowej (runa).  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na zasady dobierania skór welurowych

zaprezentować grupowanie skór o podobnych cechach dermy itd. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych zasady doboru skór welurowych, 
2)  przejrzeć i posortować skóry, 
3)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
4)  dokonać samooceny wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

skóry owcze welurowe, 

 

stół do dobierania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.2.  Zasady dobierania skór futerkowych na wyroby futrzarskie  

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz  skóry  królicze  na  błam  o  wymiarach  150  x  115  x  130  cm.  według  układu  skór 

przedstawionego na rysunku. 

 

Wskazówki do realizacji  

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  zasady  dobierania, 
oznaczania  i składowania  dobranych  kompletów  skór  futerkowych,  zaprezentować  różne 
błamy. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [3, s  134 ] 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych zasady doboru skór króliczych na błamy, 
2)  nazwać układ skór, 
3)  przejrzeć skóry, 
4)  przygotować skóry do dobierania, 
5)  odrysować szablon błamu na stole do dobierania, 
6)  dobrać skóry na błam, 
7)  oznaczyć skóry w komplecie,  
8)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
9)  dokonać samooceny wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

skóry królicze,  

− 

stół do dobierania, 

− 

szablony wyrobu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

− 

kreda, 

− 

przybory do nawilżania skór: szczotka i miska na wodę, 

 

szpilki, przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz  skóry  królicze  na  futerko  dziecięce  według  układu  skór  przedstawionego  na 

rysunku. 

 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zasady  dobierania,  oznaczania 
i składowania dobranych kompletów skór futerkowych 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych zasady doboru skór futerkowych króliczych, 
2)  przejrzeć i posortować skóry, 
3)  przygotować skóry do dobierania, 
4)  odrysować szablony na stole do dobierania, 
5)  dobrać skóry na poszczególne elementy futerka, 
6)  oznaczyć skóry w komplecie, 
7)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
8)  dokonać samooceny wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

skóry królicze,  

 

stół do dobierania, 

 

szablony wyrobu, 

 

kreda, 

 

przybory do nawilżania skór: szczotka, miska na wodę, 

 

szpilki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz  skóry  królicze  na  futerko  dziecięce  według  układu  skór  przedstawionego  na 

rysunku. Określ ilość potrzebnych skór na poszczególne elementy.  
 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zasady  dobierania  i  oznaczania 
dobranych  kompletów  skór  futerkowych  w  zależności  od  zaprojektowanego  układu  oraz  na 
obliczanie zużycia skór na jednostkę konfekcyjną − na konkretnym przykładzie.

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 3 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych zasady doboru skór futerkowych, 
2)  przejrzeć i posortować skóry, 
3)  przygotować skóry do dobierania, 
4)  odrysować szablony na stole do dobierania, 
5)  dobrać skóry na poszczególne elementy futerka, 
6)  oznaczyć skóry w komplecie,  
7)  zliczyć skóry na poszczególne elementy,  
8)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
9)  dokonać samooceny wykonanej pracy. 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

skóry królicze,  

− 

stół do dobierania, 

− 

szablony wyrobu, 

− 

kreda, 

− 

przybory do nawilżania skór: szczotka, miska na wodę,  

− 

szpilki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

− 

przybory do pisania, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

literatura z rozdziału 7.  

 
Ćwiczenie 4 

Dobierz  skóry  nutrii  na  czapkę  myśliwską  przedstawioną  na  rysunku  modelowym 

i rysunku konstrukcyjnym.  
 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  odczytywanie  informacji 
przekazywanych  na  rysunkach  modelowych  i  konstrukcyjno-technicznych,  należy  też 
zaprezentować zasady dobierania skór na galanterię futrzaną. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 4 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych zasady dobierania skór na czapki, 
2)  wykonać szablony czapki w skali 1:1 zgodnie z wymiarami podanymi na rysunku, 
3)  wyznaczyć kierunek włosa na szablonach czapki, 
4)  dobrać skóry nutrii, 
5)  zaplanować  układ  szablonów  na  skórach,  mając  na  uwadze  ułożenie  form  zgodnie 

z zaznaczonym kierunkiem włosa i ekonomiczne zużycie surowca, 

6)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Środki dydaktyczne: 

 

skóry nutrii, 

 

stół do dobierania, 

 

karton A1, 

 

przybory do rysowania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 
Ćwiczenie 5 

Dobierz  skóry  owcze  welurowe  na  kamizelkę  męską  według  podobnych  cech  tkanki 

skórnej (rzemienia) i okrywy włosowej (runa). 
  

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał  nauczania. Należy  zwrócić uwagę  na  zasady  dobierania  skór welurowych 
na wyroby futrzarskie, zaprezentować konkretne rozwiązania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych zasady doboru skór welurowych, 
2)  dobrać skóry według szablonu kamizelki, 
3)  oznaczyć skóry, 
4)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
5)  dokonać samooceny wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

skóry owcze welurowe, 

 

szablon kamizelki damskiej, 

 

stół do dobierania, 

 

kreda, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 6 

Dobierz skóry królicze na typowy błam. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania,  nauczyciel  powinien  przygotować  tekst  przewodni  do 
ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Tekst przewodni do ćwiczenia: 
 
I Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  Jakie badania przeprowadza się przy ocenie przydatności skór futerkowych na określone 

wyroby? 

2.  Jakie skóry przeznaczamy na błamy? 
3.  Jakie wymiary mają typowe błamy? 
4.  Jaką funkcję pełnią błamy w odzieży? 
5.  Jakie układy skór są stosowane w błamach i czym jest to podyktowane? 
6.  Na czym polega układ skór szeregowo

rzędowy?  

7.  Na czym polega układ skór dachówkowy? 
8.  Jak  dobierać  skóry,  aby  okrywa  włosowa  w  błamie  pomimo  niejednolitej  długości 

włosów w skórach, sprawiała wrażenie wyrównanej? 

9.  Jak dobierać skóry, aby okrywa włosowa była stonowana kolorystycznie?  
10.  Gdzie w błamie umieszcza się skóry najładniejsze i dlaczego? 

 

II Planowanie  
Uczeń powinien określić: 
1)  rodzaje badań przy ocenie przydatności skór futerkowych, 
2)  układy skór stosowane w błamach, 
3)  wymiary błamów, 
4)  odpowiedni układ skór, 
5)  ilość szeregów i rzędów skór w błamie, 
6)  sposób rozmieszczenia skór w błamie, 
7)  liczbę potrzebnych skór, 
8)  sposób wykonania ćwiczenia, 
9)  podział pracy w grupie. 
 
III Ustalenia 
1.  Uczniowie omawiają z nauczycielem wszystkie punkty etapu planowania. 
2.  Uczniowie odnoszą się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
IV Wykonanie 

  uczniowie dobierają skóry zgodnie z ustaleniami, 

  uczniowie oznaczają dobrane skóry. 

 
V Sprawdzenie 

  uczniowie sprawdzają w grupach poprawność dobierania skór w błamy, 

  uczniowie sprawdzają poprawność oznaczeń skór, 

  po uzyskaniu aprobaty nauczyciela, składają skóry i wiążą w komplet. 

 
VI Analiza końcowa  

 

uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy w wykonywaniu zadania sprawiły 
im trudności, 

 

nauczyciel podsumowuje całe zadanie, wskazuje jakie umiejętności były ćwiczone, jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

tekstu przewodniego. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

skóry królicze, 

 

szablon błamu, 

 

stół do dobierania, 

 

kreda, ołówek, 

 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie skór do produkcji 
wyrobów futrzarskich” 

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11,12, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 są poziomu 
podstawowego, 

− 

zadania 8, 13, 14, 17 są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 24 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. a, 2. a, 3. b, 4. a, 5. a, 6. d, 7. c, 8. b,  9. c, 10. a, 11. b, 
12. b, 13. b, 14. a, 15. c, 16. d, 17. a, 18. d, 19. d, 20. a, 21. a, 22. c, 23. c, 24. c, 
25. c. 

 

 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować badania organoleptyczne 

Znać cel badań organoleptycznych  

Rozpoznać kuśnierskie grupy asortymentowe 

Znać zasady sortowania skór  

Znać zasady dobierania skór  

Rozpoznać wyposażenie stanowiska dobieracza  

Rozpoznać rodzaj układu skór stosowanego 
w błamach  

Określić sposób badania cech okrywy włosowej  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Znać zasady rozmieszczania skór w błamie 

10  Zdefiniować szereg w układzie szeregowo-

rzędowym skór 

11  Zdefiniować rząd w układzie szeregowo-rzędowym  

12  Wskazać sposób przygotowania skór do dobierania  

13  Scharakteryzować stół do dobierania skór  

PP 

14  Określić warunki pracy dobieracza  

PP 

15  Znać zasady dobierania dolnego szeregu skór  

w futrach  

16  Znać zasady dobierania drugiego szeregu skór  

w futrach 

17  Określić zasady stopniowania długości włosa  

w szeregach  

PP 

18  Rozpoznać układy skór stosowanych w futrach  

19  Rozpoznać skóry należące do grupy rodzajowej        

skór zwierząt łownych i hodowlanych  

20  Rozpoznać skóry należące do grupy rodzajowej 

skór ze zwierząt domowych   

21  Znać zasady dobierania skór na czapki 

22  Zdefiniować futro  

23  Rozpoznać asortymenty futrzarskie 

24  Rozpoznać grupy rodzajowe skór futerkowych 

25  Przedstawić najbardziej ekonomiczny układ skór 

 w błamach  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  25  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X.  W przypadku pomyłki  należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność,  wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1. Badania organoleptyczne to badania 

a)  za pomocą zmysłów. 
b)  fizyczne. 
c)  chemiczne. 
d)  laboratoryjne. 

 
2.  Celem badań organoleptycznych jest 

a)  ocena cech zewnętrznych skóry. 
b)  pobranie próbek do badania. 
c)  poznanie zawartości garbnika w skórze . 
d)  oznaczenie grubości skóry.  
 

3.  Jedną z grup asortymentowych wyrobów kuśnierskich jest grupa 

a)  narzędzi. 
b)  futer i kurtek. 
c)  przyborów kuśnierskich. 
d)  maszyn kuśnierskich. 

 
4.  Sortowanie skór futerkowych to 

a)  dobieranie skór o zbliżonych cechach. 
b)  uszlachetnianie skór. 
c)  dzielenie skór. 
d)  dobieranie skór według szablonu. 

 
5.  Skóry futerkowe na wyroby dobiera się według 

a)  podobnych cech jakościowych. 
b)  rodzaju garbowania. 
c)  długości włosów puchowych. 
d)  topografii skóry. 
 

6.  Podstawowym wyposażeniem stanowiska dobieracza jest

 

a)  maszyna kuśnierska. 
b)  perforowany stół. 
c)  wieszak. 
d)  stół z uchylnym blatem. 
 

7.  Układ skór w błamach to układ 

a)  pionowy włosem skierowanym do góry. 
b)  poziomy z włosem skierowanym do środka błamu. 
c)  pionowy z włosem skierowanym do dołu. 
d)  skośny z włosem skierowanym do środka błamu. 

 
8.  Miękkość włosa w skórach futerkowych bada się za pomocą 

a)  wzroku. 
b)  dotyku. 
c)  słuchu. 
d)  smaku. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

9.  Najładniejsze skóry w błamie powinny znajdować się 

a)  w środkowej części błamu 
b)  na bokach. 
c)  na przodach. 
d)  u dołu błamu. 

 

10.  W układzie skór szeregowo-rzędowym szeregiem nazywamy skóry ułożone 

a)  wszerz błamu. 
b)  wzdłuż błamu. 
c)  pionowo wzdłuż. 
d)  poziomo zbieżnie. 

 . 

11. W układzie szeregowo-rzędowym rzędem nazywamy skóry ułożone 

a)  wszerz błamu. 
b)  wzdłuż błamu. 
c)  poziomo zbieżnie. 
d)  ukośnie. 

 
12. Przygotowanie skór do dobierania polega na

 

a)  reperacji. 
b)  lekkim zwilżeniu i rozprostowaniu. 
c)  wyprasowaniu. 
d)  nabijaniu na deskę. 
 

13. Stół  do dobierania skór pokryty jest 

a)  płytą laminowaną. 
b)  filcem. 
c)  płytą perforowaną. 
d)  blachą nierdzewną. 

 

14. Najlepszym oświetleniem stanowiska dobieracza jest światło 

a)  naturalne. 
b)  sztuczne. 
c)  jarzeniowe. 
d)  neonowe. 

  

15. Przy dobieraniu skór na futro, dolny szereg powinien być ułożony ze skór 

a)  najkrótszych z rzadkim włosem.  

b)  najdłuższych z rzadkim włosem. 
c)  najkrótszych z gęstym włosem. 
d)  najdłuższych z gęstym włosem. 

 

16. Przy  dobieraniu  skór  na  futro,  drugi  szereg  znajdujący  się  nad  dolnym,  powinien  być 

ułożony ze skór 
a)  dłuższych z włosem dłuższym niż w dolnym szeregu. 
b)  dłuższych z włosem krótszym niż w dolnym szereg. 
c)  krótszych z włosem dłuższym niż w dolnym szeregu. 
d)  krótszych z włosem krótszym niż w dolnym szeregu. 

 

17. Dobierając skóry na futro z kilku szeregów, skóry wyższego szeregu powinny mieć 

a)  krótsze włosy. 
b)  dłuższe włosy. 
c)  włosy o zbliżonej długości. 
d)  takiej samej długości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

18. Skóry na futra dobiera się w układach 

b)  tylko pionowych. 
c)  tylko poziomych. 
d)  pionowych i poziomych. 
e)  pionowych poziomych i skośnych. 

 
19. Do grupy rodzajowej skór ze zwierząt łownych i hodowlanych należą skóry 

a)  piżmaków, kun, lisów, norek. 
b)  piżmaków, owiec, kotów, królików. 
c)  piżmaków, nutrii, owiec, kóz. 
d)  piżmaków, owiec, kotów, psów. 

 
20. Do grupy rodzajowej skór ze zwierząt domowych należą skóry 

a)  owiec, kóz, kotów, psów. 
b)  fok, cielaków, wiewiórek, soboli. 
c)  piżmaków, źrebaków, lisów, fok. 
d)  kun, bobrów, źrebaków, karakułów. 

 
21.Na czapki przeznacza się skóry futerkowe 

a)  o ładnej okrywie włosowej i z cienką tkanką skórną. 
b)  o długich włosach ościstych i z grubą tkanką skórną. 
c)  wszystkich grup rodzajowych. 
d)  wykończone na welur. 

 
22.Futro to wyrób kuśnierski wykonany ze skór 

a)  futerkowych, włosem do spodu. 
b)  welurowych, włosem do spodu. 
c)  futerkowych, włosem do wierzchu. 
d)  sztucznych, włosem do spodu. 
 

23. Płaszcz ocieplony błamem futrzanym to  

a)  futro. 
b)  kożuch. 
c)  pelisa. 
d)  kurtka. 

 
24. Skóry fok jako surowiec kuśnierski zaliczane są do grupy rodzajowej skór ze zwierząt 

a)  łownych i hodowlanych. 
b)  domowych.  
c)  morskich. 
d)  ptaków. 

 
25. Najbardziej ekonomicznym układem skór w błamach jest układ 

a)  szeregowo

rzędowy. 

b)  skośny. 
c)  dachówkowy. 
d)  poziomy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Dobieranie skór do produkcji wyrobów futrzarskich  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

24 

 

25 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Test II 
 
Test  praktyczny  typu  „próba  pracy”  dla  jednostki  modułowej  
„Dobieranie skór do produkcji wyrobów futrzarskich” 743[02]Z2.01  

 
 

Treść zadania 

 

Dobierz skóry lisów rudych na kurtkę damską. Zastosuj pionowy układ skór.  
 

Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych umiejętności  

w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  wykonania  czynności  praktycznych.  Uczniowi 
należy  stworzyć  możliwość  inwencji  w  zaplanowaniu  poszczególnych  etapów  wykonania 
zadania: zorganizowania stanowiska pracy oraz wykazania się umiejętnością dobierania  skór 
na  wyrób  kuśnierski.  Jest  to  jednocześnie  możliwość  samodzielnego  sprawdzenia  przez 
ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy podjętych działań praktycznych. 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonania 

zadania zgodnie z zasadami technologicznymi i w określonym czasie. 
 

Uczeń powinien mieć udostępnione:  

  stanowisko pracy z pełnym wyposażeniem, 

  skóry lisów rudych (w ilości wystarczającej aby dobrać na kurtkę), 

  normy zużycia skór. 

 
Nauczyciel powinien:  

 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  w  warsztatach  szkolnych  lub 
zakładzie produkcyjnym,  

  przydzielić uczniom skóry do dobierania, 

  skontrolować przygotowany przez uczniów wykaz czynności, które będą wykonywali, 

  określić czas wykonania zadania, 

  określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

  na bieżąco kontrolować pracę uczniów, 

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

 

Uczeń powinien:

 

  zapoznać się z treścią zadania, 

  dobrać i założyć odzież ochronną,  

  zapisać plan czynności wynikających z treści zadania, 

  zorganizować stanowisko pracy, 

  przystąpić do wykonania zadania, 

  oznaczyć skóry w komplecie, 

  uporządkować stanowisko pracy, 

  dokonać samooceny wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

 
 
 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia  

Punkty do 
uzyskania 

Punkty 
uzyskane  

1. 

Dobieranie odzieży ochronnej. 

 

2. 

Zapoznanie się z treścią zadania  
i zapisanie planu pracy. 

 

10 

 

3. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

− 

zabezpieczenie pod względem bhp, 

− 

zachowanie ładu i porządku na 
stanowisku pracy. 

10 

 

 

4. 

Wykonanie zadania: 

− 

przeprowadzenie badań 
organoleptycznych otrzymanych skór, 

− 

przygotowanie skór do dobierania, 
(rozprostowanie skór i złożenie wzdłuż 
linii grzbietu), 

− 

dobranie skór na poszczególne elementy 
wyrobu, 

− 

oznaczenie skór w komplecie, 

− 

uporządkowanie stanowiska pracy,  

− 

samoocena wykonanej pracy.  

 
 

10 

 
 

10 

 

20 



 

5. 

Zaprezentowanie wykonanego zadania:  

− 

omówienie efektów swojej pracy,  

− 

omówienie przebiegu wykonania pracy,  

− 

sformułowanie wniosków związanych 
z realizacją zadania. 

 

10 

 

 

 

Razem  

100 

 

 
 
 
 
 
 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne 

 
 
 

Ocena 

Liczba punktów 
uzyskanych 

dopuszczający 

60÷70 

dostateczny 

71÷80 

dobry 

81÷95 

bardzo dobry 

96÷100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA 

 
1.  Buczyńska L., Burzyński Cz.: Kuśnierstwo 2. WSiP, Warszawa 1986 
2.  Burzyński Cz., Dzieża R., Suliga A., Duda I.: Kuśnierstwo. WNT, Warszawa 1986 
3.  Burzyński Cz., Suliga A.: Kuśnierstwo cz.1. WSiP, Warszawa 1986 
4.  Sadowski T.: Materiałoznawstwo dla kuśnierzy WSiP, Warszawa 1989