background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Jadwiga Rudecka 

 

 
 
 
 
 
 

Charakteryzowanie dodatków i materiałów pomocniczych 
743[02].O1.05 

 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Tadeusz Sadowski 
inż. Stanisław Pietryka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
dr inż. Jadwiga Rudecka 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[02].O1.05 
„Charakteryzowanie  dodatków  i  materiałów  pomocniczych”,  zawartego  w  programie 
nauczania dla zawodu kuśnierz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Charakterystyka podstawowych surowców włókienniczych naturalnych 

i chemicznych 

 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Charakterystyka materiałów włókienniczych 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Inne materiały pomocnicze 

18 

5.3.1.  Ćwiczenia 

18 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

7. 

Literatura 

20 
32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

kuśnierz.  

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

  cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania– 

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

  literaturę uzupełniającą. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

  materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 

samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

  pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 

przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga  forma  jest korzystniejsza, ponieważ 
nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 

ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ćwiczeń  jest    w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu  technodydaktycznym 
szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

  sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 

odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy 
może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

  testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 

całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona  jest  od 
ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować test  według własnego  projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen. Należy  pamiętać, żeby tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 

 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

743[02].O1 

Podstawy zawodu  

 

743[02].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej  

oraz ochrony środowiska 

743[02].O1.03 

Charakteryzowanie maszyn  

i urządzeń stosowanych  

w kuśnierstwie 

 

743[02].O1.02 

Sporządzanie rysunku technicznego 

i odzieżowego 

743[02].O1.04 

Określanie właściwości skór 

futerkowych 

743[02].O1.05 

Charakteryzowanie dodatków 

 i materiałów pomocniczych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.

  

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować podstawowe przepisy prawa dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

stosować odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej, 

 

nazywać podstawowe związki chemiczne nieorganiczne kwasy, zasady, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować podstawowe surowce włókiennicze pochodzenia naturalnego, 

– 

scharakteryzować surowce włókiennicze sztuczne i syntetyczne, 

– 

wyjaśnić pojęcia: tkanina i dzianina, 

– 

scharakteryzować sploty tkackie, 

– 

rozpoznać sploty tkackie zasadnicze i pochodne, 

– 

określić wpływ splotu na wygląd powierzchni i właściwości tkanin, 

– 

scharakteryzować właściwości użytkowe dzianin, 

– 

scharakteryzować wyroby plecione i wskazać ich przeznaczenie w kuśnierstwie, 

– 

scharakteryzować włókniny i określić ich przeznaczenie w kuśnierstwie, 

– 

określić właściwości i zastosowanie laminatów, 

– 

scharakteryzować wyroby włókiennicze futropodobne 

 futra sztuczne, 

– 

rozpoznać skóry odzieżowe naturalne miękkie 

 licowe, welurowe, nubukowe, 

– 

rozpoznać rodzaje podszewek, 

– 

scharakteryzować właściwości nici konfekcyjnych, 

– 

scharakteryzować pasmanterie tkane 

 tasiemki krawieckie, taśmy gumowe, gurty, 

– 

scharakteryzować pasmanterie plecione 

 sznurki, galony, taśmy ozdobne, 

– 

określić wady i uszkodzenia wyrobów włókienniczych, 

– 

określić rodzaje zapięć i ich zastosowanie, 

– 

dobrać zapięcia do wyrobów futrzarskich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   

Kuśnierz 743[02]  

Moduł: 

 

 

 

Podstawy  zawodu  743[02].O1 

Jednostka modułowa:                        Charakteryzowanie  dodatków  i  materiałów  pomocniczych 

743[02].O1.05 

Temat: 

Budowa materiałów włókienniczych z nitek. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności rozróżniania materiałów włókienniczych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wyjaśnić pojęcia: tkanina, dzianina, wyrób pleciony, 

  scharakteryzować budowę tkaniny, dzianiny, wyrobu plecionego, 

  rozróżnić tkaninę, dzianinę, wyrób pleciony. 

 
Metody nauczania

−uczenia się: 

  wykład informacyjny, 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

  uczniowie pracują indywidualnie. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna 
 
Środki dydaktyczne: 

  zestaw multimedialny, 

  foliogramy, 

  rzutnik do folii, 

  katalog tkanin, dzianin, wyrobów plecionych, 

  próbki tkanin, dzianin, wyrobów plecionych, 

  igła preparacyjna,  

  lupa, 

  nożyczki,  

  zeszyt ćwiczeń, 

  przybory do pisania. 

 
Przebieg zajęć 
1.  Wprowadzenie 

Nauczyciel omawia rodzaje materiałów włókienniczych z nitek stosowanych w wyrobach 
futrzarskich.  Następnie  prezentuje  na  przeźroczach  lub  planszach  budowę  materiałów 
włókienniczych: tkanin, dzianin, wyrobów plecionych. 

2.  Uświadomienie celów lekcji 
3.  Nauczyciel rozdaje próbki tkanin, dzianin, wyrobów plecionych dla każdego ucznia. 
4.  Uczniowie oglądają otrzymane próbki, wykorzystując lupę. 
5.  Uczniowie  wyciągają  nitki  z  poszczególnych  próbek  materiałów  włókienniczych 

i obserwują sposób ich przeplatania się. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6.  Na podstawie przeprowadzonych obserwacji wyglądu próbek materiałów włókienniczych 

uczniowie rozróżniają poszczególne materiały i nazywają je. 

 
Zakończenie zajęć 

Wskazani  przez  nauczyciela  uczniowie  prezentują  swoją  pracę.    Nauczyciel  wraz 

z uczniami dokonują oceny. 
Uczniowie porządkują stanowisko pracy. 
 
Praca domowa 
Narysuj  w zeszycie ćwiczeń  sposób  przeplatania  się nitek w tkaninie,  dzianinie  i  w  wyrobie 
plecionym. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:  

− 

uczniowie  wypełniają  ankietę  dotyczącą  oceny  zajęć  i  trudności  podczas  realizowania 
zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   

Kuśnierz 743[02]  

Moduł: 

 

 

 

Podstawy  zawodu  743[02].O1 

Jednostka modułowa:                        Charakteryzowanie  dodatków  i  materiałów  pomocniczych 

743[02].O1.05 

Temat: 

Rozróżnianie surowców włókienniczych metodą mikroskopową. 

Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności rozróżniania surowców włókienniczych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  sklasyfikować surowce włókiennicze, 

  określić właściwości fizyczne podstawowych surowców włókienniczych, 

  rozpoznać włókna pod mikroskopem na podstawie wyglądu podłużnego, 

  zorganizować stanowisko do badania mikroskopowego. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

  metoda przewodniego tekstu, 

  pokaz z objaśnieniem. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

  uczniowie pracują w grupach 2−4-osobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

  instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

  katalogi próbek włókien naturalnych i syntetycznych, 

  mikroskop z oprzyrządowaniem, 

  foliogramy z widokami podłużnymi włókien, 

  próbki do badania,  

  zeszyt ćwiczeń, 

  przybory do pisania. 

 

Przebieg zajęć: 

 

Zadanie dla ucznia 

Rozpoznaj  rodzaj  włókien  na  podstawie  widoków  podłużnych  oglądanych  pod 

mikroskopem. 
 
FAZA WSTĘPNA 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Omówienie  budowy  mikroskopu,  sposobów  przygotowania  preparatów  do  badań 

mikroskopowych oraz techniki tych badań. 

4.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
5.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
6.  Przydzielenie poszczególnym zespołom próbek do badań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 

Pytania prowadzące: 

1.  Jak klasyfikujemy włókna? 
2.  Jak klasyfikujemy włókna naturalne? 
3.  Jak klasyfikujemy włókna chemiczne? 
4.  W jaki sposób identyfikuje się włókna? 
5.  Jak posługujemy się mikroskopem? 
6.  Jak należy przygotować preparaty włókien do oglądania pod mikroskopem? 

 

PLANOWANIE 

Polecenia prowadzące: 

1.  Zaproponuj sposób przygotowania włókien do badań mikroskopowych. 
2.  Zaproponuj liczbę próbek do badania. 
3.  Zaproponuj kolejność czynności przy wykonaniu ćwiczenia. 
4.  Zaproponuj podział pracy w grupie. 

 

UZGADNIANIE 
1.  Uczniowie omawiają wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Uczniowie odnoszą się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Uczniowie wykonują czynności zgodnie z zaplanowaną kolejnością. 
2.  Uczniowie 

porównują 

obserwowane 

włókna 

obrazami 

mikroskopowymi 

przedstawionymi na foliogramach lub w normach. 

3.  Uczniowie przyklejają próbki w zeszycie ćwiczeń. 
4.  Uczniowie opisują wyniki identyfikacji. 
5.  Uczniowie przygotowują się do zaprezentowania ćwiczenia. 
 
SPRAWDZANIE 

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność dokonanego rozpoznania włókien. 

 
ANALIZA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać,  jakie umiejętności były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zadanie pracy domowej: 
Opisać wpływ budowy włókna na właściwości tkanin z nich wykonanych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończeniu zajęć: 
Uczniowie  wypełniają  ankietę  dotyczącą  oceny  zajęć  i  trudności  podczas  realizowania 
zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

5. ĆWICZENIA

 

 
5.1.  Charakterystyka  podstawowych  surowców  włókienniczych 

naturalnych i chemicznych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozróżnij włókna wełny, bawełny i poliestrowe. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  cel 

i zakres. Na  foliogramach  lub planszach należy przedstawić budowę włókna wełny,  bawełny 
i włókna  poliestrowego,  następnie  zapoznać  uczniów  z  obsługą  mikroskopu  i  sposobem 
obserwacji włókien pod mikroskopem. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko zgodnie z wymaganiami ergonomii i bezpieczeństwa pracy, 
2)  zapoznać się z obsługą mikroskopu, 
3)  z  pęczków  włókien  wełny,  bawełny  i  poliestrowych,  pobrać  za  pomocą  pincety 

pojedyncze włókna, 

4)  pojedyncze  włókna  umieścić  na  szkiełkach  przedmiotowych  i  przykryć  je  szkiełkiem 

nakrywkowym, 

5)  umieszczać  kolejno  przygotowane  preparaty  na  stoliku  mikroskopu  i  przeprowadzić 

obserwacje przy różnych powiększeniach, 

6)  na  podstawie  przeprowadzonej  obserwacji  narysować  obrazy  oglądanych  podłużnych 

widoków włókien i porównać je ze zdjęciami zamieszczanymi w poradniku dla ucznia, 

7)  nazwać poszczególne włókna i podać ich charakterystyczne cechy budowy, 
8)  wyniki zapisać w zeszycie ćwiczeń, 
9)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

pęczki włókien wełny, bawełny, poliestrowych, 

– 

mikroskop z oprzyrządowaniem, 

– 

foliogramy lub plansze z widokami podłużnymi włókien 

– 

rzutnik do folii, 

– 

pinceta, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Porównaj właściwości włókien wełny i włókien poliestrowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  cel 

i zakres oraz scharakteryzować właściwości włókien wełny i włókien poliestrowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wypełnić tabelkę według wzoru, używając określeń: duża, mała. 

 

Rodzaj włókna 

Właściwość 

wełna 

poliestrowe 

Wytrzymałość na 
rozciąganie 

 

 

Sprężystość 

 

 

Podatność na spilśnianie 

 

 

Podatność na elektryzowanie 

 

 

Higroskopijność 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 3 

Porównaj wytrzymałość na rozciąganie nitki bawełnianej suchej i mokrej. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  cel 

i zakres oraz scharakteryzować właściwości włókien bawełny. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozerwać ręcznie suchą, a następnie mokrą nitkę bawełnianą, 
2)  porównać wytrzymałość nitki w stanie suchym i mokrym, 
3)  wyniki zapisać w zeszycie ćwiczeń, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki nitek bawełnianych, 

– 

zlewka z wodą, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.

 

Charakterystyka materiałów włókienniczych 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Porównaj budowę tkaniny i dzianiny. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  cel 

i zakres oraz przedstawić na planszach lub foliogramach budowę tkanin i dzianin.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć otrzymane próbki tkaniny, dzianiny, wykorzystując lupę, 
2)  wypruć nitkę z każdego materiału i zaobserwować sposób przeplatania nitek, 
3)  nazwać poszczególne materiały, 
4)  wkleić do zeszytu ćwiczeń próbki ocenianych materiałów, a następnie opisać  i porównać 

ich budowę, 

5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

próbki tkanin, dzianin, 

– 

foliogramy , 

– 

plansze lub rzutnik do folii, 

– 

lupa, 

– 

igła preparacyjna, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2
 

Rozpoznaj rodzaj splotu tkackiego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  cel 

i zakres.  Nauczyciel  powinien  przedstawić  na  planszach  lub  foliogramach  rysunki  splotów 
tkackich: płóciennego, skośnego, atłasowego, satynowego oraz sposób ich wykonywania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać  z  kolekcji  tkanin  próbki  o  splotach  zasadniczych:  płóciennym,  skośnym, 

atłasowym i satynowym, wykorzystując lupę, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

2)  wkleić próbki tkanin do zeszytu ćwiczeń wg poniższego wzoru, 
3)  wykonać schematy rysunku splotów dla poszczególnych tkanin, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Nazwa splotu 

Próbka tkaniny 

Schemat splotu 

Oznaczenie splotu 

płócienny 

 

 

 

skośny 

 

 

 

atłasowy 

 

 

 

satynowy 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

kolekcja tkanin odzieżowych o różnych splotach, 

– 

plansze  lub  foliogramy  z  rysunkami  splotów:  płóciennego,  skośnego,  atłasowego, 
satynowego, 

– 

lupa, 

– 

igła preparacyjna, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozróżnij futro sztuczne wykonane na krosnach i na maszynach dziewiarskich. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  cel 

i zakres. Nauczyciel powinien omówić sposoby wytwarzania sztucznych futer. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć dokładnie w katalogach próbki futer sztucznych, 
2)  wybrać  z  kolekcji  futer  sztucznych  próbki  wykonane  na  krosnach  i  na  maszynach 

dziewiarskich, 

3)  wyjaśnić czym kierował się dokonując wyboru poszczególnych rodzajów próbek, 
4)  wkleić próbki wybranych materiałów do zeszytu ćwiczeń, opisać je, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

katalogi futer sztucznych,  

– 

kolekcja futer sztucznych, 

– 

lupa,  

– 

przybory do pisania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 

Sporządź katalog materiałów włókienniczych stosowanych w kuśnierstwie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  cel 

i zakres.  Wybrani  przez  nauczyciela  uczniowie  winni  omówić  rodzaje  materiałów 
włókienniczych stosowanych w kuśnierstwie oraz podać ich zastosowanie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić próbki materiałów włókienniczych stosowanych w kuśnierstwie, 
2)  posegregować  próbki  na  tkaniny,  dzianiny,  włókniny,  laminalaty,  futra  sztuczne  i 

porównać z katalogiem materiałów włókienniczych, 

3)  wykonać katalog i opisać poszczególne próbki, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

zebrane przez ucznia próbki materiałów włókienniczych stosowanych w kuśnierstwie, 

– 

katalog próbek materiałów włókienniczych, 

– 

lupa, 

– 

nożyczki, 

– 

karton A-4,  

– 

skoroszyt lub segregator, 

– 

przybory do pisania, 

– 

klej, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 5 

Rozpoznaj błędy tkanin. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  cel 

i zakres.  Nauczyciel  powinien  przedstawić  wykorzystując  plansze  lub  foliogramy  rodzaje 
błędów jakie mogą wystąpić w tkaninach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć otrzymane od nauczyciela próbki tkanin z błędami, 
2)  zidentyfikować rodzaj błędu w każdej próbce, wykorzystując katalog błędów oraz normę, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

3)  nazwać zauważone błędy, 
4)  wkleić  próbki  tkanin  z  błędami  do  zeszytu  ćwiczeń,  opisać  je  i  podać  przyczyny  ich 

powstawania, 

5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

próbki tkanin z błędami, 

 

katalog tkanin z błędami wraz z opisem, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

nożyczki, 

 

klej lub taśma klejąca, 

 

przybory do pisania, 

 

norma PN-93/P-6709 Tkaniny. Błędy, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.  Inne materiały pomocnicze 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zestaw kolekcję wyrobów pasmanteryjnych i określ ich zastosowanie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  cel 

i zakres.  Nauczyciel  powinien  przedstawić  wykorzystując  plansze  lub  foliogramy  rodzaje 
błędów wyrobów pasmanteryjnych stosowanych w kuśnierstwie oraz ich zastosowanie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zebrać próbki wyrobów pasmanteryjnych, 
2)  obejrzeć próbki i porównać z katalogiem wyrobów pasmanteryjnych, 
3)  podzielić zebrane materiały na dwie grupy: tkane i plecione, 
4)  wkleić próbki do zeszytu ćwiczeń, podać ich nazwę i zastosowanie (wg tabeli), 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Próbka materiału 

Nazwa 

Zastosowanie 

Wyroby pasmanteryjne tkane 

 

 

 

Wyroby pasmanteryjne plecione 

 

 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

katalogi materiałów pasmanteryjnych, 

– 

próbki  materiałów pasmanteryjnych zebrane przez ucznia, 

– 

lupa, 

– 

nożyczki, klej, 

– 

przybory do pisania, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna  z punktem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 2 

Odczytaj grubość nici z etykiety lub szpulki. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  cel 

i zakres. Nauczyciel powinien przedstawić sposoby oznaczania grubości nici. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
2)  zebrać próbki nici maszynowych, 
3)  odczytać z etykiet lub szpulek oznaczenia grubości nici, 
4)  określić  dla  poszczególnych  nici  numer  handlowy,  długościowy  i  masowy,  korzystając 

z tabeli zamieszczonej w poradniku dla ucznia, 

5)  wkleić do zeszytu ćwiczeń próbki nici i podać ich grubość,  
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki nici maszynowych o różnej grubości zebrane przez ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj skóry licowe, welurowe, nubukowe. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  cel 

i zakres.  Nauczyciel  powinien  omówić  rodzaje  skór  naturalnych  stosowanych  w wyrobach 
futrzarskich oraz ich charakterystyczne cechy wyglądu zewnętrznego. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć  próbki  skór  miękkich  od  strony  lica  i  mizdry,  wykorzystując  m.in.  lupę, 

mikroskop, 

2)  wybrać skóry licowe, nubukowe i welurowe, 
3)  wkleić próbki skór do tabeli w zeszycie ćwiczeń i opisać je, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

katalog skór naturalnych miękkich, 

– 

próbki skór odzieżowych, 

– 

lupa lub mikroskop, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Charakteryzowanie dodatków 
i materiałów pomocniczych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi
1. b, 2. a,  3. c, 4. d, 5. a, 6. a, 7. a, 8. b, 9. a, 10. d,  11. a, 
12. b, 13. c, 14. a, 15. c, 16. a, 17. b, 18. a, 19. d, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Nazwać włókno na podstawie budowy naskórka. 
 

Nazwać włókno mające zdolność do spilśniania się 
 

Podać rodzaj włókna o nazwie handlowej Elana 
 

Wybrać rodzaj włókna do wytwarzania sztucznych 
futer 

Podać przeznaczenie krosna 
 

Zdefiniować splot tkacki 
 

Rozróżnić splot zasadniczy 
 

Rozpoznać kierunek osnowy w tkaninie 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Zdefiniować skóry nubukowe 
 

10  Wyjaśnić pojęcie dzianiny 

 

11  Rozróżnić zapięcia kryte 

 

12  Rozróżnić rodzaj błędu tkackiego 

 

13  Wybrać podszewkę o przeznaczeniu specjalnym 

 

14  Rozróżnić materiał wykonany z luźnych włókien 

 

15  Określić rodzaj włókien wytwarzanych „metodą na 

mokro” 

PP 

16  Przewidzieć na podstawie splotu wytrzymałość 

tkaniny na rozciąganie 

PP 

17  Określić cechy charakterystyczne podszewki 

 

PP 

18  Przewidzieć na podstawie budowy włókna 

izolacyjność wełny 

PP 

19  Obliczyć grubość nitki w systemie tex 

 

PP 

20  Zinterpretować znak „Woolmark” 

 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Włókno, którego naskórek zbudowany jest z łusek to 

a)  bawełna. 
b)  wełna. 
c)  jedwab. 
d)  len. 

  
2.  Zdolność do spilśniania wykazują włókna 

a)  wełny. 
b)  bawełny. 
c)  konopii. 
d)  poliestrowe. 

 
3.  Elana, to nazwa handlowa włókna 

a)  lnu. 
b)  bawełny. 
c)  poliestrowego. 
d)  wiskozowego. 

 
4.  Do produkcji futer sztucznych stosuje się włókna 

a)  bawełny. 
b)  jedwabiu naturalnego. 
c)  lnu. 
d)  polakrykonitrylowe. 

 

5.  Na krosnach produkuje się  

a)  tkaniny. 
b)  włókniny. 
c)  dzianiny. 
d)  filce. 

 

6.  Splot tkaniny to  

a)  określony porządek przeplatania się ze sobą nitek osnowy i wątku. 
b)  miejsce pokrycia osnowy przez wątek. 
c)  miejsce pokrycia wątku przez osnowę. 
d)  najmniejsza liczba powtarzających się nitek osnowy i wątku. 

 
7.  Do splotów zasadniczych tkaniny zalicza się splot 

a)  płócienny. 
b)  rypsowy. 
c)  skośny wzmocniony. 
d)  panama. 

 

8.  Kierunek osnowy w tkaninie najłatwiej można rozpoznać, gdy 

a)  wykonana jest splotem płóciennym. 
b)  posiada krajkę.  
c)  jest jednobarwna. 
d)  posiada okrywę włosową. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

 

9.  Nubuki, to skóry naturalne 

a)  z zeszlifowanym licem. 
b)  wykończone od strony mizdry. 
c)  z zeszlifowanym licem i powleczone. 
d)  wykończone zestawami kryjącymi. 

 

10.  Dzianina, to wyrób  

a)  w którym nitki przeplatają się pod kątem prostym. 
b)  w którym nitki nie tworzą wyodrębnionych układów. 
c)  który powstaje przez odpowiednie przeszycie nitek. 
d)  w którym nitki tworzą oczka wzajemnie przeplatające się. 
 

11.  Zapięcia kryte przedstawione na fotografii, to 

a)  haftki. 
b)  zatrzaski. 
c)  zamki błyskawiczne 
d)  guziki. 

Rysunek do zadania 11 

 

12.  Błąd tkaniny przedstawiony na fotografii, to 

a)  zabrudzenie jednonitkowe. 
b)  zgrubienie.  
c)  blizna. 
d)  nieprawidłowy druk. 

Rysunek do zadania 12 

13.  Podszewką o przeznaczeniu specjalnym jest 

a)  watolina. 
b)  włóknina klejona. 
c)  kieszeniówka. 
e)  wyrób pleciony.  

 

14  Z luźnych włókien wykonane są materiały odziezowe 

a)  włókniny i filce. 
b)  włókniny i laminaty.  
c)  filce i dzianiny. 
d)  tkaniny i dzianiny.   

 

 

 

 

 

 

 

 

15.  Metodą „na mokro” wytwarzane są włókna  

a)  poliestrowe. 
b)  poliamidowe. 
c)  wiskozowe. 
d)  poliakrylonitrylowe. 

 

16.  Największą wytrzymałość na rozciąganie, spośród tkanin wykonanych z tych samych 

nitek, wykazuje tkanina o splocie 

 

 

 

a)  płóciennym. 
b)  panama. 
c)  skośnym . 
d)  atłasowym. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

17.  Podszewki w wyrobach futrzarskich powinny charakteryzować się 

a)  dużą sztywnością. 
b)  wysoką odpornością wybarwienia na tarcie. 
c)  małą wytrzymałością na rozciąganie. 
d)  małą przepuszczalnością powietrza. 

 
18.  Doskonała izolacyjność wełny jest wynikiem 

a)  dużej zawartości powietrza we włóknie. 
b)  zawartości tłuszczu we włóknie. 
c)  zawartości rdzenia we włóknie. 
d)  zawartości białka we włóknie. 

 

19.  Grubość nici o długości 100m i masie 20g możemy zapisać w systemie tex jako  

a)  0,2 tex. 
b)  2 tex. 
c)  20 tex. 
d)  200 tex. 

 

20.  Znakiem „Woolmark” oznacza się wyroby wykonane z 

a)  bawełny. 
b)  czystej żywej wełny. 
c)  włókien syntetycznych. 
d)  lnu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Charakteryzowanie dodatków i materiałów pomocniczych 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

TEST 2 
 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Charakteryzowanie dodatków 
i materiałów pomocniczych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi1. c, 2. b, 3. a, 4. d, 5. b, 6. a, 7. b, 8. c, 9. a, 10. b, 11. d, 
12. c, 13. a, 14. a, 15. b, 16. c, 17. a, 18. d, 19. a, 20. c. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wybrać włókna mające zdolność do elektryzowania 
się 

Podać rodzaj włókna o nazwie handlowej Stilon 
 

Zdefiniować pojęcie tkaniny 
 

Wybrać materiały odzieżowe z nitek 
 

Nazwać układ zadzierzgniętych oczek, 
uszeregowanych jedno pod drugim 

Podać rodzaj materiału ocieplającego w wyrobach 
futrzarskich 

Zdefiniować skóry welurowe 
 

Wybrać materiał na podpinkę ocieplająca 
 

Podać materiał stosowany w celu utrwalenia 
kształtu wyrobu futrzarskiego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

10  Nazwać materiał wytwarzany przez trwałe 

połączenie tkaniny lub dzianiny z warstwą pianki 
poliuretanowej 

11  Rozróżnić zapięcie kryte 

 

12  Wybrać materiał stosowany do ozdabiania 

wyrobów futrzarskich 

13  Zdefiniować runo owcze 

 

14  Podać przeznaczenie szydełkarki 

 

15  Określić rodzaj włókna na podstawie przekroju 

poprzecznego 

PP 

16  Określić na podstawie opisu rodzaj zapięcia krytego 

 

PP 

17  Określić rodzaj włókien wytwarzanych „metodą ze 

stopu” 

PP 

18  Określić rodzaj splotu  pochodnego od splotu 

płóciennego 

PP 

19  Porównać właściwości tkaniny bawełnianej  

i poliestrowej 

PP 

20  Określić rodzaj skóry licowej na podstawie rysunku 

lica 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej karcie odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak X.  W przypadku pomyłki  należy  błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Zdolność do elektryzowania się posiadają włókna 

a)  lniane. 
b)  wiskozowe. 
c)  poliestrowe. 
d)  konopii. 

  

2.   Stilon to nazwa handlowa włókna 

a)  wiskozowego. 
b) poliamidowego. 
c)  poliestrowego. 
d) lnianego. 

 

3.   Tkanina to wyrób, w którym 

a)  nitki przeplatają się pod kątem prostym. 
b)  nitki tworzą oczka wzajemnie przeplatające się. 
c)  nitki nie tworzą wyodrębnionych układów. 
d)  układy nitek zostają przeszyte nitką dodatkową. 

 

4.  Z nitek wykonane są następujące materiały odzieżowe: 

a)  filc, włóknina. 
b)  tkanina, włóknina. 
c)  laminat, filc. 
d)  tkanina, dzianina. 

 

5.  Układ zadzierzgniętych oczek, uszeregowanych jedno pod drugim nazywamy 

a)  rządkiem. 
b)  kolumienką. 
c)  słupkiem. 
d)  łącznikiem. 

 

6.  Jako materiały ocieplające w wyrobach futrzarskich stosowane są 

a)  włókniny. 
b)  tkaniny. 
c)  skóry naturalne miękkie. 
d)  plecionki. 

 

7.  Welury to skóry naturalne 

a)  z zeszlifowanym licem. 
b)  wykończone od strony mizdry. 
c)  powleczone warstwą polimeru. 
d)  z zeszlifowanym licem i powleczone warstwą polimeru. 

 

8.  Podpinkę ocieplająca można wykonać 

a)  ze skóry naturalnej welurowej. 
b)  ze skóry naturalnej nubukowej. 
c)  z futra sztucznego. 
d)  tkaniny jedwabnopodobnej. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

9.  W celu utrwalenia kształtu wyrobu futrzarskiego stosuje się  

a)  wkłady klejone. 

 

 

 

 

 

 

 

b)  tkaniny podszewkowe. 
c)  skóry licowe miękkie. 
d)  futra sztuczne. 

 

 

 

 

 

 

 

    

10.  Przez trwałe połączenie tkaniny  lub dzianiny z warstwa pianki poliuretanowej wytwarza 

się 
a)  włókniny. 
b)  laminaty. 
c)  nubuki. 
d)  wyroby plecione. 
 

11.  Zapięcia kryte przedstawione na fotografii, to 

a)  guziki zatrzaskowe. 
b)  haftki. 
c)  zamek błyskawiczny. 
d)  zatrzaski. 

     Rysunek do zadania 11

 

12.  Do ozdabiania wyrobów futrzarskich stosuje się  

 

 

 

a)  taśmy gumowe. 
b)  taśmy paskowe. 
c)  taśmy plecione.  
d)  gurty. 

 

 

13.  Runo owcze to 

a)  całkowita okrywa włosowa. 
b)  całkowita okrywa włosowa wraz ze skórą  
c)  okrywa włosowa w postaci słupków. 

d) 

okrywa włosowa w postaci kosmyków. 

 
14.  Na szydełkarkach wytwarza się  

a)  dzianiny. 

 

 

 

 

 

 

b)  tkaniny.  
c)  włókniny. 
d)  wyroby plecione. 

 

15.  Włókno o przekroju poprzecznym w kształcie wielokąta to 

a)  bawełna. 
b)  len. 
c)  konopie. 
d)  wełna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

 

16.  Zapięcie kryte składające się z hakowatego konika i pętelkowej kobyłki to 

a)  zatrzask. 
b)  zamek błyskawiczny. 

c) 

haftka. 

d)  taśma rzepowa. 

 

17.  „Metodą ze stopu” wytwarzane są włókna 

a)  poliamidowe. 
b)  wiskozowe. 
c)  sztuczne. 
d)  celulozowe. 

 

18.  Splotem pochodnym od splotu płóciennego jest splot 

a)  skośny. 
b)  atłasowy. 
c)  skośny wzmocniony. 
d)  panama. 

 

19.  Tkanina  bawełniana w porównaniu z tkaniną syntetyczną charakteryzuje się 

a)  wyższą higroskopijnością. 
b)  wyższą sprężystością. 
c)  wyższą odpornością na ścieranie. 
d)  mniejszą zmianą wymiarów po zamoczeniu w wodzie. 

 

20.  Rysunek przedstawia lico skóry naturalnej 

a)  bydlęcej. 
b)  świńskiej. 
c)  cielęcej. 
d)  koziej. 

 

Rysunek do zadania 20 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Charakteryzowanie dodatków i materiałów pomocniczych 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA 

 
1.  Chyrosz M., Zembowicz – Sułkowska E.: Materiałoznawstwo odzieżowe. WSiP 1997 
2.  Idryjan-Pajor J.: Materiałoznawstwo odzieżowe. Zeszyt ćwiczeń nr 2. SOP, Toruń 1999 
3.  Sadowski T.: Materiałoznawstwo dla kuśnierzy. WSiP, Warszawa 1989  
4.  Samek P.(tłum.): Krawiectwo. Materiałoznawstwo. Wydanie I. WSiP, Warszawa 1999 
5.  Turek K.: Pracownia materiałoznawstwa odzieżowego. WSiP, Warszawa 1995 
6.  Wereszko J.: Materiałoznawstwo odzieżowe. Zeszyt ćwiczeń 1. WSiP, Warszawa 1996 
7.  Wereszko J.: Materiałoznawstwo odzieżowe. Zeszyt ćwiczeń 2. WSiP, Warszawa 1998 
8.  www.bazardekoracji.pl 
9.  www.bemax.pl 
10.   www.kordus.com.pl 
11.  Czasopismo branży odzieżowej SPEKTRUM. Wydawnictwo ELAMED