background image

___________________________________________________________________________   

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Tobiasz Budzyński 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie środków transportu w przemyśle spożywczym 
827[01].Z1.04 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Tomasz Jagiełło 
mgr inż. Tomasz Kacperski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr Tobiasz Budzyński 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Radosław Kacperczyk 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  827[01].Z1.04 
Stosowanie  środków  transportu  w  przemyśle  spożywczym”,  zawartego  w  programie 
nauczania dla zawodu operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Transport – podstawowe zagadnienia 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.  Transport wewnętrzny 

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

5.3.  Transport zewnętrzny 

20 

5.3.1. Ćwiczenia 

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

38 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

operator maszyn i urządzeń przemysłu 

spożywczego.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania- 
-uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania.  Formy  organizacyjne  pracy 
uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy 
zespołowej.  Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest 
Poradnik dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów  na właściwe korzystanie z 
poradnika do  nich adresowanego. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym 
jest zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu  ze 
zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi  na pytania. Druga  forma  jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Prowadzący  może  również 
zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału. Jeżeli  wystąpią zaprzeczenia,  nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń  nie 
zainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z  zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  należy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności. 
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

dyskusja w grupach, 

 

projekty, 

 

przewodni tekst, 

 

ćwiczenia, 

 

pogadanka heurystyczna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

– 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

827[01].Z1 

Eksploatacja maszyn i urządzeń stosowanych  

w przetwórstwie spożywczym 

827[01].Z1.01 

Obsługiwanie maszyn i urządzeń stosowanych w przetwórstwie spożywczym 

827[01].Z1.02 

Użytkowanie instalacji 

technicznych 

827[01].Z1.03 

Obsługiwanie urządzeń 

chłodniczych i aparatury 

kontrolno-pomiarowej 

827[01].Z1.04 

Stosowanie środków 

transportu w przemyśle 

spożywczym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

przestrzegać przepisów

 

bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

– 

posługiwać się instrukcjami i dokumentacją techniczną, 

– 

posługiwać się podstawowymi jednostkami miar i wag, 

– 

posługiwać się podstawowymi pojęciami i wielkościami fizycznymi, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

obsługiwać komputer, 

– 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić środki transportu wewnętrznego w zakładach przetwórstwa spożywczego, 

 

obsłużyć środki transportu wewnętrznego w zakładach przetwórstwa spożywczego, 

 

rozróżnić środki transportu zewnętrznego, 

 

rozróżnić urządzenia do transportu pionowego o pracy okresowej, 

 

obsłużyć urządzenia do transportu poziomego, 

 

zastosować zasady obsługi urządzeń transportu pneumatycznego, 

 

zastosować zasady obsługi urządzeń transportu hydraulicznego, 

 

dobrać techniki transportu w procesie produkcji magazynowania i konfekcjonowania, 

 

rozróżnić znaki manipulacyjne na opakowaniach, 

 

ocenić stan techniczny środków transportu wewnętrznego, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas obsługi środków transportu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator  maszyn  i  urządzeń  przemysłu  spożywczego 
827[01] 

Moduł: 

Eksploatacja 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych  

w przetwórstwie spożywczym 827[01].Z1

 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie środków transportu w przemyśle spożywczym 
827[01].Z1.04 

Temat: Transport hydrauliczny – zastosowanie i właściwości. 

Cel  główny:  Ukształtowanie  umiejętności  z  zakresu  charakterystyki  oraz  zastosowania 

transportu hydraulicznego. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować pojęcie transportu hydraulicznego, 

 

rozróżnić rodzaje transportu hydraulicznego, 

 

scharakteryzować rodzaje transportu hydraulicznego, 

 

określić zastosowanie transportu hydraulicznego, 

 

scharakteryzować środki transportu hydraulicznego, 

 

określić zastosowanie poszczególnych środków transportu hydraulicznego, 

 

rozróżnić poszczególne środki transportu hydraulicznego. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze dydaktyczne, 

 

tablice poglądowe, 

 

stanowisko z dostępem do Internetu. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Przedstawienie celów zajęć. 
1.  Realizacja tematu: 

– 

nauczyciel  przedstawia  oraz  omawia  podstawowe  zagadnienia  związane 
z transportem hydraulicznym, 

– 

nauczyciel  dzieli  grupę  na  dwuosobowe  zespoły.  Nauczyciel  podaje  zadanie  do 
wykonania przez każdy z zespołów. Każdy zespół określa tok postępowania podczas 
wykonywania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

– 

zespoły wykonują ćwiczenie polegające na przeanalizowaniu budowy przenośników 
hydraulicznych  oraz  ich  zasady  działania.  Określają  cechy  charakterystyczne  tych 
przenośników, 

– 

zespoły podają przykłady ich zastosowania w przemyśle spożywczym, 

nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy. 
5.  Po wykonanym zadaniu uczniowie porządkują swoje stanowiska pracy. 
6.  Przeprowadzenie  dyskusji  na  temat  wykonywanych  ćwiczeń,  trudności  i  ewentualnie 

popełnianych błędów. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Zapoznaj się z materiałem nauczania, który będzie realizowany na następnych zajęciach. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  dotyczącej  sposobu  prowadzenia 
zajęć, trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator  maszyn  i  urządzeń  przemysłu  spożywczego 
827[01] 

Moduł: 

Eksploatacja 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych  

w przetwórstwie spożywczym 827[01].Z1

 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie środków transportu w przemyśle spożywczym 
827[01].Z1.04 

Temat: Przenośniki - zastosowanie i właściwości. 

Cel  główny:  Ukształtowanie  umiejętności  z  zakresu  charakterystyki  oraz  zastosowania 

przenośników. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić rodzaje przenośników, 

 

rozróżnić rodzaje przenośników, 

 

określić zasadę działania przenośników, 

 

scharakteryzować poszczególne rodzaje przenośników, 

 

określić zastosowanie różnego rodzaju przenośników. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

poradnik dla ucznia, 

– 

plansze dydaktyczne, 

– 

tablice poglądowe, 

– 

stanowisko z dostępem do Internetu. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie 
2.  Przedstawienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

– 

nauczyciel  przedstawia  oraz  omawia  podstawowe  zagadnienia  związane 
z przenośnikami, ich zastosowaniem oraz właściwościami, 

– 

nauczyciel  dzieli  grupę  na  dwuosobowe  zespoły.  Nauczyciel  podaje  zadanie  do 
wykonania przez każdy z zespołów. Każdy zespół określa tok postępowania podczas 
wykonywania ćwiczenia, 

– 

zespoły  wykonują  ćwiczenie  polegające  na  przedstawieniu  budowy  i  zasady 
działania przykładowego przenośnika – określonego przez nauczyciela, 

– 

zespoły  przedstawiają  cechy  charakterystyczne  danego  przenośnika,  wraz 
z przykładami jego zastosowania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

– 

nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy. 

4.  Po wykonanym zadaniu uczniowie porządkują swoje stanowiska pracy. 
5.  Przeprowadzenie  dyskusji  na  temat  wykonywanych  ćwiczeń,  trudności  i  ewentualnie 

popełnianych błędów. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Zapoznaj się z materiałem nauczania, który będzie realizowany na następnych zajęciach. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

Ewaluacja poprzez uzyskanie informacji zwrotnej podczas dyskusji podsumowującej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Transport – podstawowe zagadnienia

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  znaczenie  przedstawionych  w  tabeli  znaków  manipulacyjnych.  Uzasadnij 

konieczność ich stosowania. 

 
Tabela A.
 Znaczenie znaków manipulacyjnych [opracowanie własne autora]

 

L.p. 

Znak manipulacyjny 

Znaczenie 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  przykładowe  znaki  manipulacyjne.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania 
ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe.  Uczniowie  posługując  się  dostępnymi 
środkami  dydaktycznymi  określają  znaczenie  poszczególnych  znaków  manipulacyjnych 
przedstawionych  w  tabeli.  Uczniowie  uzasadniają  potrzebę  ich  stosowania.  W trakcie 
ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek. 
Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat przeprowadzonego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  określić znaczenie poszczególnych znaków manipulacyjnych, 
5)  uzasadnić konieczność stosowania znaków manipulacyjnych, 
6)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
7)  zaprezentować pracę na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania, linijka, ołówek, 

 

stanowisko z dostępem do Internetu. 

 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw w postaci tabeli rodzaje transportu pneumatycznego stacjonarnego. Określ ich 

właściwości,  rodzaj  transportowanych  ładunków,  odległości  przenoszenia,  oraz  przedstaw 
przykłady ich zastosowania. Wykonaj obsługę przenośnika pneumatycznego stacjonarnego na 
podstawie  instrukcji  obsługi.  Na  jakie  zagrożenia  dotyczące  BHP  należy  zwrócić  uwagę 
podczas jej wykonywania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym  na  temat 

podstawowych  zagadnień  związanych  z  transportem  pneumatycznym.  Przed  przystąpieniem 
do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe.  Uczniowie  posługując 
się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  opracowują  w  postaci  tabeli  rodzaje  transportu 
pneumatycznego  stacjonarnego,  określając  właściwości,  rodzaj  transportowanych  ładunków, 
oraz  odległości  przenoszenia  każdego  z  nich.  Zespoły  przedstawiają  przykłady  ich 
zastosowania.  Zespoły  wykonują  obsługę  przenośnika  pneumatycznego  stacjonarnego  na 
podstawie  instrukcji  obsługi  oraz  określają  zagrożenia  dotyczące  BHP,  na  jakie  należy 
zwrócić  uwagę  podczas  jej  wykonywania.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczenia  uczniowie 
mogą  korzystać  z  Internetu.  W trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów, 
w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat 
przeprowadzonego ćwiczenia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przedstawić w postaci tabeli rodzaje transportu pneumatycznego stacjonarnego, 
5)  określić właściwości tych urządzeń, rodzaj transportowanych  nimi  ładunków, odległości 

przenoszenia oraz przykłady ich zastosowania, 

6)  wykonać obsługę przenośnika pneumatycznego zgodnie z instrukcją obsługi, 
7)  określić  na  jakie  zagadnienia  związane  z  bhp  należy  zwrócić  uwagę  przy  jej 

wykonywaniu, 

8)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
9)  zaprezentować pracę na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania, linijka, ołówek, 

 

stanowisko z dostępem do Internetu 

 

przenośnik pneumatyczny, 

 

instrukcja obsługi tego przenośnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeanalizuj  budowę  oraz  zasadę  działania  przenośnika  hydraulicznego.  Określ  pięć 

przykładów 

zastosowania 

takiego 

przenośnika 

przedsiębiorstwach 

przemysłu 

spożywczego.  Wykonaj  obsługę  przenośnika  hydraulicznego  stacjonarnego  na  podstawie 
instrukcji  obsługi.  Na  jakie  zagrożenia  dotyczące  BHP  należy  zwrócić  uwagę  podczas  jej 
wykonywania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia powinny  się rozpocząć krótkim  wykładem wprowadzającym  na temat transportu 

hydraulicznego.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na 
grupy  2 osobowe.  Uczniowie  posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  analizują 
budowę  oraz  zasadę  działania  przenośnika  hydraulicznego.  Zespoły  przedstawiają  po  pięć 
przykładów zastosowania tych przenośników w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego. 
Zespoły wykonują obsługę przenośnika hydraulicznego stacjonarnego na podstawie instrukcji 
obsługi oraz określają zagrożenia dotyczące BHP, na jakie należy zwrócić uwagę podczas jej 
wykonywania.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczenia  uczniowie  mogą  korzystać  z  Internetu. 
W trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im 
wskazówek. Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat przeprowadzonego ćwiczenia. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przeanalizować budowę oraz zasadę działania przenośnika hydraulicznego, 
5)  określić  pięć  przykładów  zastosowania  takiego  przenośnika  w  przedsiębiorstwach 

przemysłu spożywczego, 

6)  wykonać  obsługę  przenośnika  hydraulicznego  stacjonarnego  na  podstawie  instrukcji 

obsługi, 

7)  określić  na  jakie  zagadnienia  dotyczące  przepisów  BHP  należy  zwrócić  szczególną 

uwagę przy jej wykonywaniu, 

8)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
9)  zaprezentować pracę na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania, linijka, ołówek, 

 

stanowisko z dostępem do Internetu 

 

przenośnik hydrauliczny, 

 

instrukcja obsługi przenośnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.2.  Transport wewnętrzny

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw  w  postaci  tabeli  klasyfikację  środków  transportu  wewnętrznego.  Określ  ich 

płaszczyznę  działania  oraz  cechy  charakterystyczne.  Podaj  przykłady  zastosowania  tych 
urządzeń. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  podstawowe  zagadnienia  związane  z  transportem  wewnętrznym.  Przed 
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment 
rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe.  Uczniowie 
posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  przedstawiają  w  tabeli  klasyfikację 
środków transportu wewnętrznego, określając  ich cechy charakterystyczne oraz płaszczyznę 
działania.  Podają  przykłady  zastosowania  tych urządzeń.  W  trakcie wykonywania  ćwiczenia 
uczniowie  mogą  korzystać  z  Internetu.  W trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę 
uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przedstawić w postaci tabeli klasyfikacje środków transportu wewnętrznego, 
5)  określić  płaszczyznę  działania  oraz  cechy  charakterystyczne  podanych  środków 

transportu wewnętrznego, 

6)  podać przykłady zastosowania poszczególnych urządzeń, 
7)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
8)  zaprezentować pracę na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania, linijka, ołówek, 

 

stanowisko z dostępem do Internetu. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 2 

Przeanalizuj  budowę  oraz  zasadę  działania  przenośnika  taśmowego.  Wykonaj  jego 

obsługę na podstawie instrukcji obsługi. Na jakie zagadnienia dotyczące BHP należy zwrócić 
uwagę  przy  jej  wykonywaniu.  Określ  pięć  przykładów  zastosowania  takiego  przenośnika 
w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  podstawowe  zagadnienia  związane  z  przenośnikami.  Przed  przystąpieniem  do 
wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. Uczniowie posługując się dostępnymi środkami dydaktycznymi analizują budowę 
oraz  zasadę  działania  przenośnika  taśmowego.  Zespoły  wykonują  obsługę  przenośnika 
taśmowego na podstawie instrukcji obsługi oraz określają zagrożenia dotyczące BHP, na jakie 
należy  zwrócić  uwagę  podczas  jej  wykonywania.  Zespoły  podają  po  pięć  przykładów 
zastosowania  tego  typu  przenośników  w  przedsiębiorstwach  przemysłu  spożywczego. 
W trakcie  wykonywania  ćwiczenia  uczniowie  mogą  korzystać  z  Internetu.  W trakcie 
ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek. 
Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat wykonanego ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przeanalizować budowę oraz zasadę działania przenośnika taśmowego, 
5)  wykonać obsługę przenośnika zgodnie z instrukcją obsługi, 
6)  określić zagadnienia związane z przepisami bhp dotyczącymi jej wykonywania, 
7)  określić  pięć  przykładów  zastosowania  takiego  przenośnika  w  przedsiębiorstwach 

przemysłu spożywczego, 

8)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
9)  zaprezentować pracę na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania, linijka, ołówek, 

 

stanowisko z dostępem do Internetu 

 

przenośnik taśmowy, 

 

instrukcja obsługi przenośnika taśmowego. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 3 

Określ  rodzaj  oraz  cechy  charakterystyczne  wózków  jezdiowych  przedstawionych 

w tabeli.  Podaj  przykłady  ich  zastosowania.  Wykonaj  obsługę  wózka  jezdniowego  na 
podstawie jego instrukcji obsługi. Na jakie zagrożenia BHP należy zwrócić uwagę podczas jej 
wykonywania. 

 

Tabela B. Rodzaje wózków widłowych, cechy charakterystyczne, zastosowanie [opracowanie własne autora] 

L.p. 

Wózek jezdniowy 

Rodzaj 

Cechy charakterystyczne  Zastosowanie 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  podstawowe  zagadnienia  związane  z  wózkami  jezdnymi.  Przed  przystąpieniem 
do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe.  Uczniowie  posługując 
się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  określają  rodzaj  oraz  cechy  charakterystyczne 
wózków  widłowych  przedstawionych w tabeli. Zespoły  podają przykłady  zastosowania  tego 
typu  wózków  jezdniowych.  Zespoły  wykonują  obsługę  przykładowego  wózka  jezdniowego 
na  podstawie  instrukcji  obsługi  oraz  określają  zagrożenia  dotyczące  BHP,  na  jakie  należy 
zwrócić  uwagę  podczas  jej  wykonywania.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczenia  uczniowie 
mogą  korzystać  z Internetu.  W trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów, 
w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat 
wykonanego ćwiczenia. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przedstawić rodzaj oraz cechy charakterystyczne  wózków jezdniowych przedstawionych 

w tabeli, 

5)  określić zastosowanie tych środków transportu, 
6)  określić przykłady zastosowania poszczególnych urządzeń, 
7)  wykonać obsługę przykładowego wózka jezdniowego zgodnie z instrukcją obsługi, 
8)  określić zagrożenia bhp podczas wykonywania obsługi, 
9)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
10)  zaprezentować pracę na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania, linijka, ołówek, 

 

stanowisko z dostępem do Internetu, 

 

zestaw narzędzi warsztatowych do obsługi, 

 

wózek jezdniowy, 

 

instrukcja obsługi wózka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.3.  Transport zewnętrzny

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw  w  postaci  tabeli  klasyfikacje  środków  transportu  zewnętrznego.  Określ  ich 

cechy  charakterystyczne,  oraz  oszacuj  opłacalność  stosowania  każdego  z  nich  dla 
następujących odległości transportowych: 

 

100 km, 

 

500 km, 

 

2 000 km, 

 

5 000 km, 

 

10 000 km. 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić 

podstawowe 

wiadomości 

dotyczące 

transportu 

zewnętrznego. 

Przed 

przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment 
rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe.  Uczniowie 
posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  przedstawiają  w  postaci  tabeli 
klasyfikacje  środków  transportu  zewnętrznego  określając  ich  cechy  charakterystyczne. 
Następnie zespoły dokonują oceny opłacalności stosowania każdego z nich biorąc pod uwagę 
podane  odległości  transportowe.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczenia  uczniowie  mogą 
korzystać  z Internetu.  W trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie 
potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat przeprowadzonego 
ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przedstawić w postaci tabeli klasyfikacje środków transportu zewnętrznego, 
5)  określić  ich  cechy  charakterystyczne oraz  oszacować  opłacalność  ich  stosowania  biorąc 

pod uwagę kryterium odległości, 

6)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
7)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania, linijka, ołówek, 

 

stanowisko z dostępem do Internetu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw  przykładowe  rodzaje  samochodów  stosowanych  do  transportu  ładunków 

w przemyśle spożywczym. Określ ich cechy charakterystyczne. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  podstawowe  wiadomości  na  temat  transportu  samochodowego.  Przed 
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment 
rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe.  Uczniowie 
posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  przedstawiają  przykładowe  rodzaje 
samochodów stosowanych w transporcie ładunków w przemyśle spożywczym. Określają  ich 
cechy  charakterystyczne.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczenia  uczniowie  mogą  korzystać 
z Internetu.  W trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby 
udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat  przeprowadzonego 
ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przedstawić  przykładowe  rodzaje  samochodów  stosowanych  do  transportu  ładunków 

w przemyśle spożywczym, 

5)  określić ich cechy charakterystyczne, 
6)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
7)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania, linijka, ołówek, 

 

stanowisko z dostępem do Internetu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie środków transportu 
w przemyśle spożywczym” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 13, 14, 16, 17, 19, są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 7, 9, 11, 15, 18, 20, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. c, 2. a, 3. c, 4.  b, 5. b, 6. d, 7. a, 8. a,  9. a, 10. b, 11. a,  
12.
 d, 13. b, 14. b, 15. a, 16. b, 17. b, 18. b, 19. b, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić  odległości  przenoszenia  ładunków  
w transporcie pneumatycznym 

Określić rodzaje transportu pneumatycznego 

Określić 

budowę 

przenośnika 

pneumatycznego 

Określić  źródło  przenoszenia  materiałów  
w transporcie hydraulicznym

 

Określić znaczenie znaków manipulacyjnych 

Określić znaczenie znaków manipulacyjnych 

Scharakteryzować rodzaje grup zapisu procesu 
transportowego 

PP 

Określić  maszyny  i  urządzenia  zaliczane  do 
transportu pionowego/poziomego 

Scharakteryzować rodzaje transportu 

PP 

10 

Określić rodzaje środków transportowych 

11 

Scharakteryzować 

rodzaje 

środków 

transportowych 

PP 

12 

Określić budowę przenośnika taśmowego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

13 

Określić rodzaj przenośnika 

14 

Określić rodzaj wózka podnośnikowego 

15 

Scharakteryzować 

rodzaje 

wózków 

jezdniowych 

PP 

16 

Określić wielkość kosztów transportowych 

17 

Określić rodzaje transportu zewnętrznego 

18 

Scharakteryzować rodzaje statków 

PP 

19 

Określić  średnią  prędkość  środków  transportu 
zewnętrznego 

20 

Scharakteryzować 

rodzaje 

transportu 

zewnętrznego 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Transport pneumatyczny wysokociśnieniowy przenosi ładunki na odległości 

a)  do 300 m. 
b)  do 500 m. 
c)  do 1000 m. 
d)  do 5000 m. 

 
2.  Transport w rynnach aeracyjnych zaliczany jest do 

a)  transportu pneumatycznego. 
b)  transportu hydraulicznego. 
c)  transportu mobilnego. 
d)  żadnego z powyższych. 

 

3.  Na rysunku przedstawiono przenośnik pneumatyczny. Oznaczenia 1, 2, 3 oznaczają 

 

a)  1 – lej zasypowy, 2 – przewód transportujący, 3 – sprężarkę wirową. 
b)  1 – napęd stawidła, 2 – lej zasypowy, 3 – włącznik. 
c)  1 – sprężarkę wirową, 2 – lej zasypowy, 3 – napęd stawidła. 
d)  1 – sprężarkę wirową, 2 – lej zasypowy, 3 – włącznik przenośnika. 

 

4.  Transport hydrauliczny do przenoszenia materiałów wykorzystuje 

a)  pęd powietrza. 
b)  ciecz. 
c)  pęd powietrza oraz ciecz jednocześnie. 
d)  żadne z powyższych. 

 
5.  Znak manipulacyjny określający: „Opakowanie hermetyczne” przedstawiono na rysunku 

a) 
 

b) 
 

c) 
 

d) 
 

 
6.  Znak manipulacyjny przedstawiony na rysunku poniżej oznacza 

 
 
 
 

a)  produkty szybko psujące się. 
b)  nie przemieszczać przez toczenie. 
c)  środek ciężkości. 
d)  tu otwierać. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

7.  Oznaczenie przedstawione  na rysunku poniżej, wykorzystywane podczas zapisu procesu 

transportowego należy do grupy 

 
 
 
 

a)  przedmiotów transportu. 
b)  środków transportu wewnętrznego. 
c)  środków transportu zewnętrznego. 
d)  urządzeń pomocniczych wykorzystywanych do transportu. 

 
8.  Wózki z platformą stałą zaliczamy do transportu 

a)  poziomego. 
b)  pionowego. 
c)  poziomego lub ukośnego. 
d)  pionowego lub ukośnego. 

 
9.  Środki  transportu,  których  wydajność  oraz  zasięg  działania  są  ograniczone  przez  drogę 

transportową lub konstrukcję zaliczamy do transportu 
a)  o zasięgu ograniczonym. 
b)  o zasięgu nieograniczonym. 
c)  o ruchu przerywanym. 
d)  o ruchu ciągłym. 

 

10.  Suwnice zaliczamy do 

a)  przenośników. 
b)  dźwignic. 
c)  wózków transportowych. 
d)  żadne z powyższych. 

 

a.  Urządzenia, w których elementy ładunkowe są podwieszone do wysięgnika lub wciągarki 

przemieszczającej się po wysięgniku, to 
a)  żurawie. 
b)  suwnice. 
c)  przenośniki łańcuchowe. 
d)  żadne z powyższych. 

 

12.  Na rysunku poniżej przedstawiono schemat przenośnika taśmowego. Oznaczenia 1, 2, 3, 

4, 5 określają 

 

a)  1 – kanał odbioru ładunków, 2 – bęben napinający I, 3 – taśma, 4 – lej zasypowy, 5 – 

bęben napinający II. 

b)  1 – kanał odbioru ładunków, 2 – bęben napinający, 3 – taśma, 4 – lej zasypowy, 5 – 

bęben napędowy. 

c)  1 – kanał odbioru ładunków, 2 – bęben napędowy I, 3 – taśma, 4 – lej zasypowy, 5 – 

bęben nappędowy II. 

d)  1 – kanał odbioru ładunków, 2 – bęben napędowy, 3 – taśma, 4 – lej zasypowy, 5 – 

bęben napinający. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

13.  Na rysunku przedstawiono przenośnik 

 

a)  taśmowy. 
b)  przenośnik ślimakowy. 
c)  przenośnik wałkowy. 
d)  przenośnik łańcuchowy. 

 
14.  Na rysunku przedstawiono wózek jezdniowy 

 

a)  wózek podnośnikowy z masztem wewnętrznym stałym. 
b)  wózek podnośnikowy z masztem wewnętrznym wysuwanym. 
c)  wózek podnośnikowy boczny. 
d)  wózek podnośnikowy czołowo-boczny. 

 

15.  Wózek,  w  którym  platforma  operatora  podnoszona  jest  wraz  z  widłami,  umożliwiając 

w ten sposób operatorowi wózka wykonanie danych czynności, to wózek: 
a)  kompletacyjny. 
b)  wózek unoszący widłowy prowadzony. 
c)  wózek podnośnikowy czołowy. 
d)  wózek podnośnikowy czołowo-boczny. 

 
16.  Najniższe  koszty  transportu  na  odległości  1000km  można  uzyskać  korzystając 

z

 

transportu 

a)  kolejowego. 
b)  rzecznego. 
c)  morskiego. 
d)  samochodowego. 

 

17.  Rurociągi zaliczane są do transportu 

a)  wodnego. 
b)  lądowego. 
c)  powietrznego. 
d)  wodno-lądowego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

18.  Statki wykorzystywane do transportu ładunków jednego rodzaju, takich jak zboże, węgiel 

to 
a)  kontenerowce. 
b)  masowce. 
c)  zbiornikowce. 
d)  chłodnicowce. 

 
19.  Średnia prędkość osiągana w transporcie morskim to 

a)  20km/h. 
b)  40km/h. 
c)  60km/h. 
d)  100km/h. 

 

20.  Transport charakteryzujący  się krótkim czasem przewozu ładunków, w szczególności  na 

długich  trasach,  oraz  bardzo  wysokim  bezpieczeństwem  transportowanych  towarów,  to 
transport 
a)  samochodowy. 
b)  transport morski. 
c)  transport lotniczy. 
d)  transport intermodalny. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Stosowanie środków transportu w przemyśle spożywczym

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej:  „Stosowanie  środków 
transportu w przemyśle spożywczym”. 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 13, 14, 16, 17, 19, są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 7, 9, 11, 15, 18, 20, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. b, 2. b, 3. a, 4. a, 5. d, 6. d, 7. b, 8. a, 9. c, 10. a, 11. b,  
12. 
c, 13. c, 14. d, 15. c, 16. d, 17. a, 18. d, 19. d, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić  odległości  przenoszenia 

ładunków  

w transporcie pneumatycznym 

Określić rodzaje transportu hydraulicznego 

Określić budowę przenośnika hydraulicznego 

Określić 

źródło 

przenoszenia 

materiałów 

w transporcie pneumatycznym

 

Określić znaczenie znaków manipulacyjnych 

Określić znaczenie znaków manipulacyjnych 

Scharakteryzować  rodzaje  grup  zapisu  procesu 
transportowego 

PP 

Określić  maszyny  i  urządzenia  zaliczane  do 
transportu pionowego/poziomego 

Scharakteryzować rodzaje transportu 

PP 

10 

Określić rodzaje środków transportowych 

11 

Scharakteryzować 

rodzaje 

środków 

transportowych 

PP 

12 

Określić budowę żurawia stałego 

13 

Określić rodzaj przenośnika 

14 

Określić rodzaj wózka podnośnikowego 

15 

Scharakteryzować rodzaje wózków jezdniowych 

PP 

c

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

16 

Określić wielkość kosztów transportowych 

17 

Określić rodzaje transportu zewnętrznego 

18 

Scharakteryzować rodzaje statków 

PP 

19 

Określić  średnią  prędkość  środków  transportu 
zewnętrznego 

20 

Scharakteryzować 

rodzaje 

transportu 

zewnętrznego 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Transport pneumatyczny niskociśnieniowy przenosi ładunki na odległości do 

a)  10 m. 
b)  40 m. 
c)  50 m. 
d)  100 m. 

 
2.  Transport wykorzystujący maszyny przepływowe zaliczany jest do 

a)  transportu pneumatycznego. 
b)  transportu hydraulicznego. 
c)  transportu mobilnego. 
d)  żadnego z powyższych. 

 

3.  Na rysunku przedstawiono przenośnik hydrauliczny. Oznaczenia 1, 2, 3, 4 oznaczają 

 

a)  1 – strumień cieczy nośnej, 2 – otwór zasypowy, 3 – kanał transportowy, 4 - krata. 
b)  1 – kanał transportowy, 2 – otwór zasypowy, 3 – strumień cieczy nośnej, 4 - krata. 
c)  1 – kanał transportowy, 2 – strumień cieczy nośnej, 3 – powietrzne, 4 - krata. 
d)  1 – strumień cieczy nośnej, 2 – kanał transportowy, 3 – powietrze, 4 - krata. 

 

4.  Transport pneumatyczny do przenoszenia materiałów wykorzystuje 

a)  pęd powietrza. 
b)  ciecz. 
c)  pęd powietrza oraz ciecz jednocześnie. 
d)  żadne z powyższych. 

 
5.  Znak manipulacyjny określający: „Środek ciężkości” przedstawiono na rysunku 

a) 
 

b) 
 

c) 
 

d)  
 

 
6.  Znak manipulacyjny przedstawiony na rysunku poniżej oznacza 

 
 
 
 
 

a)  nie przemieszczać przez toczenie. 
b)  środek ciężkości. 
c)  tu otwierać. 
d)  żaden z powyższych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7.  Oznaczenie przedstawione  na rysunku poniżej, wykorzystywane podczas zapisu procesu 

transportowego należy do grupy 

 
 

 

 

 
 
 
 

a)  przedmiotów transportu. 
b)  środków transportu wewnętrznego. 
c)  środków transportu zewnętrznego. 
d)  urządzeń pomocniczych wykorzystywanych do transportu. 

 
8.  Przenośniki zaczepowe zaliczamy do transportu 

a)  poziomego. 
b)  pionowego. 
c)  poziomego lub ukośnego. 
d)  pionowego lub ukośnego. 

 
9.  Środki  transportu,  które  w  trakcie procesu  transportowego,  wymagają  przerw  pomiędzy 

poszczególnymi operacjami zaliczamy do transportu 
a)  o zasięgu ograniczonym. 
b)  o zasięgu nieograniczonym. 
c)  o ruchu przerywanym. 
d)  o ruchu ciągłym. 

 

10.  Maszyny cięgnowe zaliczamy do 

a)  przenośników. 
b)  dźwignic. 
c)  wózków transportowych. 
d)  żurawi. 

 

11.  Urządzenia,  w  których  elementy  chwytające  są  podwieszone  do  wciągarki  przejezdnej, 

wciągnika lub żurawia przemieszczającego się po moście, to 
a)  żurawie. 
b)  suwnice. 
c)  przenośniki łańcuchowe. 
d)  żadne z powyższych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

12.  Na  rysunku  poniżej  przedstawiono  schemat  żurawia  stałego  z  napędem  ręcznym. 

Oznaczenia 3, 4, 5,6, określają: 

 

a)  3 – ogranicznik ruchu wózka, 4 – wózek, 5 – łańcuch napędowy, 6 – obudowa. 
b)  3 – ramię, 4 – zblocze hakowe, 5 – łańcuch napędowy, 6 – obudowa. 
c)  3  –  ogranicznik  ruchu  wózka,  4  –  zblocze  hakowe,  5  –  łańcuch  napędowy,  6  – 

wózek. 

d)  3 – zblocze hakowe, 4 – ramię, 5 – łańcuch napędowy, 6 – wózek: 

 

13.  Na rysunku przedstawiono przenośnik 

 

a)  taśmowy. 
b)  ślimakowy. 
c)  wałkowy. 
d)  łańcuchowy. 

 
14.  Na rysunku przedstawiono wózek jezdniowy podnośnikowy 

 

a)  z masztem wewnętrznym stałym. 
b)  z masztem wewnętrznym wysuwanym. 
c)  boczny. 
d)  czołowo – boczny. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

15.  Wózek,  wyposażony  w  widły  lub  inny  element  wymienny,  który  umożliwia 

manipulowanie  ładunkiem,  przystosowany  do podnoszenia  ładunków  umieszczonych  na 
paletach ale nie tylko, to wózek 
a)  kompletacyjny. 
b)  unoszący widłowy prowadzony. 
c)  podnośnikowy czołowy. 
d)  podnośnikowy czołowo-boczny. 

 
16.  Najwyższe  koszty  transportu  na  odległości  2000km  można  uzyskać  korzystając 

z transportu 
a)  kolejowego. 
b)  transportu rzecznego. 
c)  transportu morskiego. 
d)  transportu samochodowego. 

 

17.  Transport rzeczny zaliczamy do transportu 

a)  wodnego. 
b)  morskiego. 
c)  śródlądowego. 
d)  nie istnieje taki rodzaj transportu. 

 
18.  Statki wykorzystywane do transportu łatwo psujących się produktów żywnościowych to 

a)  kontenerowce. 
b)  masowce. 
c)  zbiornikowce. 
d)  chłodnicowce. 

 
19.  Średnia prędkość osiągana w transporcie kolejowym to 

a)  20 km/h. 
b)  40 km/h. 
c)  60 km/h. 
d)  100 km/h. 

 

20.  Transport  charakteryzujący  się  wykorzystaniem  różnych  środków  transportu  do 

przemieszczenia ładunku w tej samej jednostce ładunkowej z miejsca nadania do miejsca 
przeznaczenia, to 
a)  transport samochodowy. 
b)  transport morski. 
c)  transport intermodalny. 
d)  żaden z powyższych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Stosowanie środków transportu w przemyśle spożywczym

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7.  LITERATURA

 

 
1.  Fijałkowski  J.:  Transport  wewnętrzny  w  systemach  logistycznych.  OWPW,  Warszawa 

2003 

2.  Dąbrowski A.. Postawy techniki w przemyśle spożywczym. WSiP, Warszawa 1999, 
3.  Dłużewski  M.,  Chuchlowa  J.,  Krajewski  K.,  Kamieński  W.  M.:  Technologia  żywności 

Cz.: 1. WSiP, Warszawa 2000 

4.  Jastrzębski  W..  Wyposażenie  techniczne zakładów  gastronomicznych.  WSiP,  Warszawa 

1982 

5.  Podstawy logistyki. Biblioteka Logistyka, Poznań 2006 
 
Literatura metodyczna: 
1.  Figurski J., Smela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 
3.  Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „Żak”. 

Warszawa 2003 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE , Radom 2000 
5.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych,  cz.  I  i  II. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 1999