background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Andrzej Pyszczek 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Użytkowanie instalacji technicznych

 

827[01].Z1.02

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Andrzej Kulka 
mgr inż. Marek Rudziński 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Andrzej Pyszczek 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Radosław Kacperczyk 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  827[01].Z1.02 
Użytkowanie  instalacji  technicznych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1. 

Wprowadzenie 

2. 

Wymagania wstępne 

3. 

Cele kształcenia 

4. 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5. 

Ćwiczenia 

14 

5.1.  Instalacje  wodne,  wykorzystanie  wody  w  zakładach  przetwórstwa 

spożywczego 

14 

5.1.1. Ćwiczenia 

14 

5.2.  Instalacje kanalizacyjne i oczyszczanie ścieków 

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

5.3.  Instalacje elektryczne, gazowe, parowe i chłodnicze 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4.  Instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

5.5.  Zagrożenia  dla środowiska  z przemysłu spożywczego i  sposoby  ich 

unieszkodliwiania 

22 

5.5.1. Ćwiczenia 

22 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7. 

Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie Operator maszyn i urządzeń przemysłu 
spożywczego.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania- 
-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga  forma  jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania, wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  należy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

827[01].Z1 

Eksploatacja maszyn i urządzeń stosowanych  

w przetwórstwie spożywczym 

827[01].Z1.01  

Obsługiwanie maszyn i urządzeń stosowanych w przetwórstwie spożywczym 

827[01].Z1.02 

Użytkowanie instalacji 

technicznych  

827[01].Z1.03 

Obsługiwanie urządzeń 

chłodniczych i aparatury 

kontrolno-pomiarowej  

827[01].Z1.04 

Stosowanie środków 

transportu w przemyśle 

spożywczym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wyszukiwać  podstawowe  informacje  o  instalacjach  stosowanych  w  zakładach 
przetwórstwa spożywczego, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

selekcjonować, porządkować, dokumentować i przechowywać informacje, 

 

rozróżniać zagrożenia wywołane przez przemysł spożywczy, 

 

określać sposoby zasilania zakładu, 

 

komunikować się i pracować w zespole, 

 

dokonywać oceny swoich umiejętności, 

 

analizować treść działania, dobierać metody i plan rozwiązania problemu, 

 

samodzielnie podejmować decyzje, 

 

współpracować w grupie, 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  przeciwpożarowych  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

rozpoznać instalacje techniczne znajdujące się w zakładzie przetwórstwa spożywczego, 

– 

określić sposoby zasilania zakładu w energię elektryczną, wodę, gaz, 

– 

zastosować  zabezpieczenia  instalacji:  elektrycznej,  gazowej,  wodnej,  parowej 
i chłodniczej, 

– 

określić rolę izolacji cieplnej w instalacjach grzewczych i chłodniczych, 

– 

rozróżnić rodzaje i elementy instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, 

– 

rozpoznać  zagrożenia  spowodowane  złym  działaniem  instalacji  gazowych,  parowych, 
chłodniczych wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, 

– 

rozróżnić  sposoby  zapobiegania  szkodliwemu  oddziaływaniu  technologii  produkcji  na 
środowisko, 

– 

określić technologię oczyszczania ścieków, 

– 

zastosować sposoby uzdatniania wody dla celów produkcyjnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1

 

 
Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator  maszyn  i  urządzeń  przemysłu  spożywczego 
827[01] 

Moduł 

Eksploatacja 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych 

w przetwórstwie spożywczym 827[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

 Użytkowanie instalacji technicznych 827[01].Z1.02 

Temat: Oczyszczanie ścieków. 

Cel ogólny: Dobieranie odpowiedniej metody oczyszczania ścieków mleczarskich 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać rodzaje ścieków, 

 

określić cel oczyszczania ścieków, 

 

określić metodę oczyszczania ścieków, 

 

określić ilość powstających ścieków, 

 

wskazać środki myjące instalację produkcyjną, 

 

wyjaśnić działanie wybranej metody oczyszczania ścieków. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Środki dydaktyczne 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

schematy oczyszczania ścieków, 

 

pytania prowadzące, 

 

notatniki, pisaki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych

 
Czas trwania zajęć

 

90 minut. 

 
Uczestnicy

 

uczniowie  kształcący  się  w  zawodzie  Operator  maszyn  i  urządzeń  przemysłu 
spożywczego. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zadanie dla ucznia 

Dokonaj  analizy  metody  oczyszczania  ścieków  mleczarskich  w  zakładzie.  Wyjaśnij 

zasady funkcjonowania dobranej metody. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I 
Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Co to są ścieki? 
2.  Jakie są rodzaje ścieków? 
3.  W jaki sposób powstają ścieki? 
4.  Jakie są właściwości ścieków? 
5.  W jaki sposób powstają ścieki? 
6.  Jaka jest metoda oczyszczania ścieków? 
7.  Jakie są metody oczyszczania ścieków? 
8.  Jakie wskaźniki są ścieków mleczarskich? 
9.  Na czym polega oczyszczanie biologiczne? 
10.  Na czym polega oczyszczanie chemiczne? 
11.  Jak postępujemy ze ściekami oczyszczonymi? 
 
Faza II 
Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  Ile jest metod oczyszczania ścieków? 
2.  Ile ścieków powstaje podczas produkcji w ciągu doby? 
3.  Jaką dobrać metodę oczyszczania ścieków? 
 
Faza III 
Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w zespołach  na podstawie schematu rozpoznają rodzaj oczyszczalni 

ścieków. 

2.  Uczniowie ustalają ilość i jakość powstałych ścieków? 
3.  Uczniowie określają metodę? 
4.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 
 
Faza IV 
Wykonanie 
1.  Uczniowie dobierają metodę oczyszczania ścieków. 
2.  Uczniowie zapisują wskazane propozycje. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Faza V 
Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność dobranej metody oczyszczania ścieków. 
2.  Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela omawiają metodę oczyszczania ścieków.  
 
Faza VI 
Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły  im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać,  jakie umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Scenariusz zajęć 2

 

 
Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator  maszyn  i  urządzeń  przemysłu  spożywczego 
827[01] 

Moduł 

 Eksploatacja 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych 

w przetwórstwie spożywczym 827 [01].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

Użytkowanie instalacji technicznych 827[01].Z1.02 

Temat: Instalacje stosowane w zakładzie przetwórstwa spożywczego. 

Cel ogólny: Charakteryzowanie stosowanych instalacji w zakładzie. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać rodzaje instalacji, 

 

określić zadania instalacji, 

 

określić metodę montażu instalacji w zakładzie przetwórstwa spożywczego, 

 

rozpoznać elementy instalacji, 

 

rozpoznać zagrożenia złym działaniem instalacji, 

 

określić sposób zasilania zakładu w energię elektryczną, wodę, 

 

sprawdzić poprawność działania instalacji. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Środki dydaktyczne 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

schematy instalacji znajdujących się w zakładzie przetwórstwa spożywczego, 

 

pytania prowadzące, 

 

notatniki, pisaki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych

 
Czas trwania zajęć

 

90 minut. 

 
Uczestnicy

 

uczniowie  kształcący  się  w  zawodzie  operator  maszyn  i  urządzeń  przemysłu 
spożywczego. 

 
Zadanie dla ucznia
 

Dokonaj opisu instalacji znajdujących się w zakładzie. Sprawdź zapisane instalacje. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I 
Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jak określamy instalację? 
2.  Jakie instalacje występują w zakładzie przetwórstwa spożywczego? 
3.  W jaki sposób zakład jest zasilany energia elektryczną? 
4.  Jak do zakładu dostarczana jest woda? 
5.  W jaki sposób wentylujemy zakład? 
6.  Jak zakład jest zasilany w parę wodną? 
7.  Jak działa klimatyzacja? 
8.  Jakie mogą nastąpić awarie instalacji? 
9.  Jakie zagrożenia występują złym działaniem instalacji elektrycznej? 
10.  Jakie stosujemy zabezpieczenia instalacji elektrycznej? 
11.  Jakie stosujemy zabezpieczenia instalacji parowej? 
12.  Jakie zagrożenia występują złym działaniem instalacji gazowej? 
 
Faza II 
Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  Ile rodzajów instalacji występuje w zakładzie? 
2.  Ile jest pomieszczeń wyposażonych w instalacje wentylacyjną, klimatyzacyjną, wodną? 
3.  Jaką instalację dobrać do przewietrzania zakładu? 
 
Faza III 
Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w zespołach na podstawie schematu rozpoznają rodzaj instalacji. 
2.  Uczniowie ustalają elementy instalacji? 
3.  Uczniowie określają zabezpieczenia stosowane w instalacjach? 
4.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 
 
Faza IV 
Wykonanie 
1.  Uczniowie instalacje znajdujące się w zakładzie przetwórstwa spożywczego. 
2.  Uczniowie zapisują w notatniku rozpoznane instalacje. 
 
Faza V 
Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność rozpoznanych instalacji. 
2.  Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela omawiają rozpoznane instalacje. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Faza VI 
Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły  im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać,  jakie umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Instalacje  wodne,  wykorzystanie  wody  w  zakładach 

przetwórstwa spożywczego 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie

 1 

Na  podstawie  filmu  przedstawiającego  urządzenia do  uzdatniania wody dobierz  metodę 

uzdatniania wody. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na metody uzdatniania wody 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych metod uzdatniania wody, 
2)  dokonać analizy stosowania metod w uzdatnianiu wody, 
3)  obejrzeć film o uzdatnianiu wody, 
4)  rozpoznać i nazwać urządzenia do uzdatniania wody, 
5)  nazwy rozpoznanych urządzeń zanotować w notatniku. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film dotyczący uzdatniania wody, 

 

schematy urządzeń uzdatniania wody, 

 

zdjęcia urządzeń stosowanych w uzdatnianiu wody, 

 

notatnik., 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie

 2 

Na  podstawie  uzyskanych  informacji  od  nauczyciela  zaproponuj  metodę  zmiękczania 

wody stosowaną w przetwórstwie spożywczym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na metody zmiękczania wody. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych metody zmiękczania wody, 
2)  scharakteryzować metody zmiękczania wody do celów spożywczych, 
3)  zanotować w notatniku zdobyte informacje, 
4)  scharakteryzować na forum grupy proponowaną metodę zmiękczania wody. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.2.  Instalacje kanalizacyjne i oczyszczanie ścieków

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie

 1 

Zaproponuj sposób oczyszczania ścieków mleczarskich. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  metody  oczyszczania  ścieków 
mleczarskich 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć informacje o oczyszczaniu ścieków mleczarskich, 
2)  przeanalizować skład ścieków mleczarskich, 
3)  zanotować informacje o metodach oczyszczania ścieków mleczarskich, 
4)  zaproponować metodę oczyszczania ścieków mleczarskich, 
5)  przedstawić swoją propozycje pozostałym kolegom. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do internetu, 

 

ustawa o ochronie środowiska, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie

 2 

Wykonaj schemat flotacyjnej oczyszczalni ścieków. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  metodę  flotacyjną  oczyszczania 
ścieków. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć schemat flotacyjnej oczyszczalni ścieków, 
2)  wykonać schemat na arkuszu A4, 
3)  opisać poszczególne elementy oczyszczalni, 
4)  przedstawić na forum grupy wykonany schemat. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały kreślarskie, 

 

schematy oczyszczalni ścieków, 

 

blok techniczny A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie

 3 

Zaproponuj metodę oczyszczania ścieków z zakładów przetwórstwa mięsnego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  metody  oczyszczania  ścieków 
z zakładów przetwórstwa mięsa. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć informacje o oczyszczaniu ścieków z zakładów przetwórstwa mięsnego, 
2)  przeanalizować skład i rodzaj ścieków przetwórstwa mięsnego, 
3)  zanotować informacje o metodach oczyszczania ścieków przetwórstwa mięsnego, 
4)  zaproponować metodę oczyszczania ścieków przetwórstwa mięsnego, 
5)  przedstawić swoją propozycje pozostałym kolegom. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do internetu, 

 

ustawa o ochronie środowiska, 

 

schematy oczyszczalni ścieków, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.  Instalacje elektryczne, gazowe, parowe i chłodnicze 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie

 1 

Przeanalizuj  zagrożenia  dla  ludzi  wywołane  uszkodzeniem  instalacji  elektrycznej 

w zakładzie przetwórczym. Zaproponuj metodę usunięcia awarii. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  sposoby  zabezpieczenia  instalacji 
elektrycznych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rodzaje występujących awarii instalacji elektrycznych, 
2)  skorzystać ze schematów instalacji elektrycznych znajdujących się w zakładzie, 
3)  zaplanować kolejność wykonywanych czynności, 
4)  zlokalizować uszkodzenie instalacji, 
5)  rozpoznać zagrożenia wywołane uszkodzeniem, 
6)  zaproponować metodę usunięcia awarii, 
7)  zanotować w notatniku kolejność wykonywanych czynności. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda projektu. 

 

Środki dydaktyczne 

 

schematy instalacji elektrycznych, 

 

narzędzia  i  przyrządy  do  wykrywania  i  naprawy  uszkodzeń  instalacji  (kontrolki, 
amperomierze, czujniki prądu), 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie

 2 

Wykonaj schemat palnika gazowego na arkuszu A4. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  rodzaje  instalacji  i  osprzętu 
gazowego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać informacje na temat instalacji i osprzętu gazowego, 
2)  przeanalizować schematy palników gazowych, 
3)  wymienić rodzaje osprzętu gazowego, 
4)  wykonać schemat palnika gazowego na arkuszu A4, 
5)  przedstawić pozostałym uczniom wykonany schemat. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały kreślarskie, 

 

papier formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4.  Instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie

 1 

Oblicz krotność wymiany powietrza w sali dydaktycznej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wentylację pomieszczeń oraz metody 
obliczania wymiany powietrza w pomieszczeniach 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać informacje o instalacjach wentylacyjnych, 
2)  odnaleźć sposób wykonania obliczeń, 
3)  zanotować dane do wyliczenia krotności wymiany powietrza, 
4)  zanotować wymiary sali dydaktycznej, 
5)  zanotować ilość uczniów przebywających w sali dydaktycznej, 
6)  zanotować w notatniku wykonane obliczenia, 
7)  przedstawić pozostałym kolegom wykonane obliczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda projektu. 

 

Środki dydaktyczne 

 

wzory obliczenia wymian powietrza, 

 

normy wymian powietrza 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Ćwiczenie 2 

Zaznacz i opisz na schemacie elementy komory klimatyzacyjnej. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na schematy klimatyzacji pomieszczeń. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć schemat komory klimatyzacyjnej, 
2)  wymienić elementy komory klimatyzacyjnej, 
3)  zapisać proponowane nazwy elementów komory klimatyzacyjnej na schemacie, 
4)  przedstawić nazwy elementów pozostałym kolegom. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metody projektu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały kreślarskie, 

 

schematy komór klimatyzacyjnych, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

 

5.5.  Zagrożenia  dla  środowiska  z  przemysłu  spożywczego 

i sposoby ich unieszkodliwiania 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie

 1 

Na  podstawie  uzyskanych  informacji  zaproponuj  sposób  unieszkodliwiania  ścieków 

z przedsiębiorstwa spożywczego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  zagrożenia  dla  środowiska  przez 
przemysł spożywczy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować informacje o metodach oczyszczania ścieków, 
2)  odnaleźć informacje o możliwościach odprowadzania ścieków do kanalizacji, 
3)  zanotować w notatniku zdobyte informacje, 
4)  zaproponować sposób unieszkodliwiania ścieków, 
5)  przedstawić propozycję pozostałym kolegom. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne 

 

komputer z dostępem do internetu, 

 

schematy oczyszczania ścieków, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie

 2 

Zaprezentuj zadania zakładu przemysłu spożywczego w zakresie ochrony środowiska. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zasady  ochrony  środowiska  przez 
przemysł spożywczy, normy dotyczące ilości wprowadzanych zanieczyszczeń do środowiska. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć informacje o działalności zakładu spożywczego, 
2)  odnaleźć  informacje  o  zadaniach  zakładów  przemysłowych  w  zakresie  ochrony 

środowiska, 

3)  przeanalizować  akty  prawne  dotyczące  produkcji  spożywczej  i  korzystania  ze 

środowiska, 

4)  zanotować  w  notatniku  zadania  zakładu  przemysłu  spożywczego  w  dziedzinie  ochrony 

środowiska. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusji dydaktycznej. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

akty prawne dotyczące ochrony środowiska, 

 

komputer z dostępem do internetu, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Użytkowanie  instalacji 
technicznych” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  8,  10,  11,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  20,  są  z  poziomu 
podstawowego, 

− 

zadania 6, 7, 9, 12 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. c, 2. c, 3. b, 4. b, 5. b, 6. b, 7. d, 8. c, 9. b, 10. d, 11. c,  
12. b, 13. c, 14. d, 15. c, 16. a, 17. d, 18. c, 19. d, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr  
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić powierzchnię Ziemi pod wodą 

Określić temperaturę wrzenia wody 

Określić stan stały wody 

Określić sposoby dostarczania wody do odbiorców 

Określić jakość wody 

Dobrać metodę uzdatniania wody 

PP 

Dobrać instalację kanalizacyjną 

PP 

Określić miejsce powstawania ścieków 

Dobrać metodę oczyszczania ścieków 

PP 

10  Określić pH ścieków 

d

 

11  Wyjaśnić BZT ścieków 

12  Dokonać analizy oczyszczania ścieków 

PP 

13  Określić napięcie zasilania w zakładach 

przetwórstwa 

14  Określić zadanie instalacji gazowej 

15  Wyjaśnić cel stosowania kotłów parowych 

c

 

16  Wyjaśnić cele wentylacji  

17  Rozpoznać symbol pojemności pomieszczenia 

18  Określić urządzenie stosowane w wentylacji 

mechanicznej 

19  Ustalić elementy klimatyzacji 

20  Określić problemy ochrony środowiska 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Ziemia jest pokryta wodami w części 

a) 

4

1

b) 

2

2

c) 

4

3

d) 

5

2

 

2.  Woda wrze w temperaturze 

a)  75

0

C. 

b)  80

 0

C. 

c)  100

0

C. 

d)  120

0

C. 

 

3.  Woda w stanie stałym znajduje się w temperaturze 

a)  25

0

C. 

b)  0

0

C. 

c)  5

0

C. 

d)  11

0

C. 

 

4.  Do zakładów spożywczych woda jest dostarczana 

a)  beczkowozami. 
b)  wodociągiem. 
c)  wozem strażackim. 
d)  nie jest dostarczana. 

 

5.  Woda do produkcji spożywczej powinna być 

a)  bezbarwna, zanieczyszczona. 
b)  bez zapachu, przezroczysta. 
c)  bez smaku, lekko zanieczyszczona. 
d)  twarda, zażelaziona. 

 

6.  Wodę twardą należy uzdatniać 

a)  metodą mechaniczną. 
b)  poprzez gotowanie. 
c)  poprzez przepuszczanie przez osadnik. 
d)  poprzez podgrzewanie . 

 

7.  Instalacje kanalizacyjne służą do 

a)  dostarczania wody do zakładu. 
b)  dostarczania energii elektrycznej. 
c)  dostarczania gazu. 
d)  odprowadzania ścieków. 

 

8.  Ścieki mleczarskie powstają przede wszystkim podczas 

a)  przewożenia mleka cysternami. 
b)  dojenia krów. 
c)  mycia cystern dostarczających mleko. 
d)  sprzedaży mleka i jego produktów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

9.  Ścieki mleczarskie oczyszczamy 

a)  chemicznie. 
b)  biologicznie. 
c)  mechanicznie. 
d)  chemiczno-mechanicznie. 

 
10.  PH ścieków mleczarskich wynosi 

a)  6,0–6.5. 
b)  7.0–7.5. 
c)  11.0–12.0. 
d)  9.0–10.5. 

 

11.  BZT

5

 ścieków rzeźnickich wynosi 

a)  100–1000 mg tlenu na 1l. 
b)  1000–5500 mg tlenu na 1l. 
c)  1000–4000 mg tlenu na 1l. 
d)  2500–5000 mg tlenu na 1l. 
 

12.  Pierwszym etapem oczyszczania ścieków przemysłu mięsnego jest oczyszczanie 

a)  chemiczne. 
b)  mechaniczne. 
c)  biologiczne. 
d)  fizykochemiczne. 

 

13.  Do zakładów przemysłu spożywczego dostarczana jest energia elektryczna o napięciu 

a)  280V. 
b)  210V. 
c)  400V. 
d)  150V. 

 

14.  Zadaniem instalacji gazowej jest 

a)  transport gazu i wody. 
b)  transport ścieków i pary wodnej. 
c)  przesył energii elektrycznej i gazu. 
d)  transport i rozdział gazu do odbiorców. 

 
15.  Kotły parowe stosowane w przetwórstwie spożywczym są wykorzystywane do 

a)  spalania paliwa. 
b)  spalania odpadów poprodukcyjnych. 
c)  zamiany energii cieplnej na parę wodną. 
d)  nie są używane. 

 

16.  Wentylacja w zakładach spożywczych jest wykorzystywana do 

a)  wymiany powietrza w pomieszczeniach. 
b)  poprawy procesu spalania w kotłach. 
c)  osuszania pomieszczeń wilgotnych. 
d)  w zakładach spożywczych nie jest stosowana. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

17.  We wzorze na obliczanie wymiany powietrza pojemność pomieszczenia jest oznaczona 

a)  n. 
b)  L. 
c)  nL. 
d)  V. 

 

18.  Do wentylacji mechanicznej wykorzystujemy 

a)  okna znajdujące się w pomieszczeniach. 
b)  dzwi znajdujące się w pomieszczeniach. 
c)  wentylatorów. 
d)  znajdujących się otworów nawiewnych. 

 

19. W skład klimatyzacji wchodzą między innymi urządzenia 

a)  oczyszczające i sprzątające 
b)  grzejne i oświetlające. 
c)  chłodzące i gotujące. 
d)  ogrzewające i chłodzące. 

 

20.  Najważniejszy  problem  ochrony  środowiska  w  przedsiębiorstwach  przemysłu 

spożywczego dotyczy 
a)  produktów i opakowań. 
b)  gospodarki wodno-ściekowej. 
c)  ilości zatrudnionych pracowników. 
d)  przestarzałych technologii produkcyjnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Użytkowanie instalacji technicznych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Użytkowanie  instalacji 
technicznych” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania  1,  2,  3,  4,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  17,  18,  19,  20,  są  z  poziomu 
podstawowego, 

− 

zadania 5, 6, 7, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. c, 2. c, 3. b, 4. b, 5. b, 6. b, 7. d, 8. c, 9. b, 10. d, 11. c, 
12. b, 13. c, 14. d, 15. c, 16. a, 17. d, 18. c, 19. d, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić jakość wody 

Rozpoznać element instalacji wodociągowej 

Określić rodzaje odbiorników ścieków 

Określić rodzaje powstających ścieków 

Dobrać metodę mycia rurociągu 

PP 

Dokonać analizy zużycia wody  

PP 

Dokonać analizy ilości ścieków 

PP 

Rozpoznać miejsce klarowania ścieków 

Wyjaśnić cel zerowania instalacji elektrycznej 

10 

Rozpoznać elementy instalacji gazowej 

c

 

11 

Określić cel obróbki termicznej 

12 

Rozpoznać elementy instalacji parowej 

13 

Określić zadanie instalacji chłodniczej 

14 

Rozpoznać rodzaj wentylacji 

15 

Określić metodę wymiany powietrza 

c

 

16 

Dokonać analizy pracy klimatyzacji  

PP 

17 

Rozpoznać elementy klimatyzacji 

18 

Wyjaśnić rolę komór klimatyzacyjnych 

19 

Określić procedury stosowania przepisów 
ochrony środowiska 

20 

Określić rodzaj odpadów 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Wymagania jakościowe stawiane wodzie dla przemysłu spożywczego określa 

a)  ustawa o ochronie środowiska. 
b)  prawo wodne. 
c)  rozporządzenie w sprawie klasyfikacji wód. 
d)  rozporządzenie  w  sprawie  wymagań  dotyczących  jakości  wody  przeznaczonej  dla 

ludności. 

 

2.  Elementami instalacji wodociągowej są 

a)  rury, zawory, mieszalniki. 
b)  zasuwy, ogrodzenia, zawory. 
c)  urzadzenia transportowe, reduktory ciśnienia. 
d)  zawory, wodomierze, rury. 

 

3.  Ścieki przemysłowe mogą być odprowadzane 

a)  na pola. 
b)  do rzek. 
c)  do kanalizacji. 
d)  do wodociągu. 

 

4.  W zakładach przemysłu spożywczego powstają ścieki 

a)  tylko przemysłowe. 
b)  tylko opadowe. 
c)  przemysłowe i bytowe. 
d)  nie powstają żadne ścieki. 

 

5.  Do mycia kwasowego rurociągu mleczarskiego stosujemy 

a)  Combiclean. 
b)  EDTA. 
c)  Acidclean. 
d)  wodę z mydłem. 

 

6.  Zużycie wody na 1000 l mleka wynosi 

a)  5–10 m

3

b)  7–15 m

3

c)  20–30 m

3

d)  4–8 m

3

 

7.  Podczas produkcji 1000 l mleka powstają ścieki w ilości 

a)  5–10 m

3

/m

3

b)  3–7 m

3

/m

3

c)  1–2 m

3

/m

3

d)  4–6 m

3

/m

3

 

8.  Klarowanie ścieków odbywa się w 

a)  osadnikach. 
b)  kanalizacji. 
c)  mieszalnikach. 
d)  piaskownikach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

9.  Zerowaniem nazywamy 

a)  podłączenie urządzenie do gniazda zasilającego. 
b)  połączenie obudowy urządzenia z przewodem ochronno-neutralnym. 
c)  głównym wyłącznikiem maszyny. 
d)  informacją zamieszczoną o zasilaniu maszyny. 

 
10.  W skład instalacji gazowej wchodzą 

a)  reduktor ciśnieniowy, wodomierz. 
b)  kurek, palenisko. 
c)  armatury, kurek główny. 
d)  rury stalowe i z PCV. 

 

11.  Do obróbki termicznej w przemyśle spożywczym zaliczamy 

a)  mycie surowca zimną wodą. 
b)  mycie środków transportu. 
c)  mycie hal produkcyjnych. 
d)  gotowanie. 

 

12.  Do prawidłowego działania instalacji parowej wysokoprężnej niezbędne są 

a)  urządzenia odpowietrzające. 
b)  urządzenia odpowietrzające i nawietrzające. 
c)  czasowy dopływ wody. 
d)  odpowiednio przeszkoleni pracownicy. 

 

13.  Instalacja chłodnicza w zakładach przemysłu spożywczego służy do 

a)  chłodzenia maszyn i urządzeń. 
b)  chłodzenia instalacji znajdującej się w hali produkcyjnej. 
c)  wymiany ciepła między produktem i środkiem chłodniczym. 
d)  do pasteryzacji wyrobów. 

 

14.  Stosowana wentylacja w zakładach może być 

a)  nawiewajaca zanieczyszczone powietrze. 
b)  naturalna i mechaniczna. 
c)  otwierana i zamykana. 
d)  w zakładach nie stosuje się żadnej wentylacji. 

 

15.  Wentylacja mechaniczna występuje jako 

a)  grawitacyjna, podciśnieniowa. 
b)  wysokoprężna, naturalna. 
c)  niskoprężna, podciśnieniowa. 
d)  wysokoprężna nawiewna. 

 

16.  Zadaniem klimatyzacji przemysłowej jest 

a)  doprowadzenie czystego powietrza do pomieszczeń biurowych. 
b)  utrzymanie stałej temperatury w chłodniach. 
c)  ogrzewanie pomieszczeń socjalnych. 
d)  utrzymania  w  pomieszczeniach  parametrów  powietrza  odpowiadającego  przepisom 

bhp i procesu technologicznego. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

17.  Klimatyzacja skalda się z 

a)  zbiorników zimnej wody. 
b)  zbiorników ciepłej wody. 
c)  urządzeń do ogrzewania i chłodzenia. 
d)  zbiorników czystego powietrza. 

 

18.  Podstawowym elementem instalacji klimatyzacyjnych są 

a)  wywiewniki i nawiewniki. 
b)  czerpnie powietrza. 
c)  zbiorniki zimnej i ciepłej wody. 
d)  komory klimatyzacyjne. 

 

19.  Przedsiębiorstwa  przemysłu  spożywczego  w  zakresie  ochrony  środowiska  zobowiązane 

są 
a)  prowadzić ewidencję odpadów. 
b)  wprowadzać ścieki do wód. 
c)  likwidować wentylatory i filtry. 
d)  informować o wysokości produkcji. 

 

20.  W zakładach przemysłu spożywczego dominują odpady 

a)  popioły. 
b)  organiczne. 
c)  nieorganiczne. 
d)  osady ściekowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Użytkowanie instalacji technicznych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7.  LITERATURA

 

 
1.  Bartkiewicz B.: Oczyszczanie ścieków przemysłowych. PWN, Warszawa 2002 
2.  Dąbrowski  A.:  Aparatura  i  urządzenia  techniczne  w  przemyśle  spożywczym.  WSiP, 

Warszawa1994 

3.  Dąbrowski A.: Podstawy techniki w przemyśle spożywczym. WSiP, Warszawa 1999 
4.  Dłużewski M.: Technologia żywienia. WSiP, Warszawa 2001 
5.  Hoszek  W.  Urządzanie  zakładów  gastronomicznych  i  gospodarstw  domowych.  Format 

AB Warszawa 1998 

6.  Jastrzębski  W.:  Wyposażenie  techniczne zakładów  gastronomicznych.  WSiP,  Warszawa 

1982 

7.  Krygier K.: Ogrzewalnictwo wentylacja klimatyzacja. WSiP, Warszawa 2005 
8.  Leszczyński H.: Aparatura i urządzenia chłodnicze. WSiP, Warszawa 2000 
9.  Podstawy przetwórstwa spożywczego. Format AB, Warszawa 1998 
10.  Przydrożny S.: Wentylacja. Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1991 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
 
Czasopisma 
1.  Nowa Edukacja Zawodowa 
2.  Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php