III.CZŁOWIEK ODKRYWA SWOJE PRAWA, 21.Oświecenie w Europie, Marek Biesiada


Marek Biesiada 06. 11. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II A

Temat: Oświecenie w Europie. Absolutyzm oświeceniowy

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

Po zakończonych zajęciach uczeń

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Oświecenie w Europie. Absolutyzm oświeceniowy.

    1. Filozofia XVIII w. - oświecenie w kulturze Europy

    • Jakie powstały nowe kierunki myśli filozoficznej?

    • Jakich mamy najważniejszych filozofów doby oświecenia?

    • Jakie poglądy poddawali krytyce filozofowie?

    2. Absolutyzm oświeceniowy

    • Co to jest absolutyzm oświeceniowy?

    • Jaka jest różnica pomiędzy absolutyzmem oświeceniowym a monarchią absolutną Ludwika XIV?

    3. Monarchowie oświeceniowe

    • W jakich państwa istniały monarchie oświeceniowe?

    • Jakie reformy i zmiany wprowadził w Prusach królowie Fryderyk Wilhelm I i Fryderyk II?

    • Jakie reformy i zmiany w monarchia Habsburgów wprowadziła Maria Teresa i Józef II?

    • Jaką politykę władczyni Rosji Katarzyna II?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 102. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Filozofia XVIII w. - oświecenie w kulturze Europy

    a) nowe kierunki myśli filozoficznej

    • racjonalizm - poznawanie świata za pomocą rozumu

    • empiryzm - kierowanie się wyłącznie doświadczeniem

    b) filozofowie doby oświecenia

    • Jan Jakub Rousseau - władza powinna należeć do ludu, a monarchowie i parlamentarzyści powinni być jego sługami

    • Monteskiusz - trójpodział władzy, czyli władza w państwie powinna być podzielona na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a żadna z tych władz nie powinna mieć przewagi nad pozostałymi; twierdził, że państwo powstało w wyniku umowy społecznej, zawartej przez ludzi w celu ochrony ich interesu, bezpieczeństwa i wolności

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 103. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Absolutyzm oświeceniowy - władza pochodzi od ludu, który - nie umiejąc jej użyć - zrezygnował z praw politycznych na rzecz monarchy, swoje decyzje uzasadniali dobrem swoich poddanych

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 103-104. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Monarchowie oświeceniowe

    a) Królestwo Prus (od 1701 r.) - Fryderyk Wilhelm I („król-sierżant”) i Fryderyk II („król filozof”), który uważał się za „pierwszego sługę państwa”

    • reforma sądownictwa

    • wprowadzenie powszechnego obowiązku nauczania

    • rozwój przemysłu, budowa dróg i kanałów

    • rozwój rolnictwa: uprawa buraków cukrowych i ziemniaków

    • rozbudowa armii

    • podboje: zajęcia Śląska, w wyniku I rozbioru Rzeczpospolitej Pomorze Gdańskie bez Gdańska

    b) Monarchia Habsburgów - cesarzowa Katarzyna II i cesarz Józef II

    • rozwój gospodarki i oświaty ludowej

    • uporządkowanie administracji i sądownictwa

    • modernizacja armii

    • zmniejszenie pańszczyzny chłopów

    • rozwój manufaktur

    • udział w I rozbiorze Rzeczpospolitej

    c) Cesarstwo Rosji - caryca Katarzyna II

    • popieranie interesów klas uprzywilejowanych

    • zwiększenie ucisku chłopstwa

    • tłumienie dążeń wolnościowych

    • polityka podbojów: opanowanie Krymu nad Morzem Czarnym; dokonanie trzech rozbiorów Rzeczpospolitej

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie powstały nowe kierunki myśli filozoficznej?

    • Jakich mamy najważniejszych filozofów doby oświecenia?

    • Jakie poglądy poddawali krytyce filozofowie?

    • Co to jest absolutyzm oświeceniowy?

    • Jaka jest różnica pomiędzy absolutyzmem oświeceniowym a monarchią absolutną Ludwika XIV?

    • W jakich państwa istniały monarchie oświeceniowe?

    • Jakie reformy i zmiany wprowadził w Prusach królowie Fryderyk Wilhelm I i Fryderyk II?

    • Jakie reformy i zmiany w monarchia Habsburgów wprowadziła Maria Teresa i Józef II?

    • Jaką politykę władczyni Rosji Katarzyna II?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadania 1,2,3,4,5 /s.55-56

    P Zadania 2,3/s. 1105

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


