III.CZŁOWIEK ODKRYWA SWOJE PRAWA, 29.Konstytucja 3 maja, Marek Biesiada


Marek Biesiada 24. 01. 2007

Konspekt lekcji historii

w klasie II A

Temat: Konstytucja 3 maja - próba przebudowy Rzeczypospolitej

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jaka była sytuacja gospodarcza Rzeczpospolitej w I połowie XVIII wieku?

    • Z czego wynikała trudna sytuacja gospodarcza Rzeczpospolitej w I połowie XVIII wieku?

    • Kiedy nastąpiła poprawa gospodarcza Rzeczpospolitej?

    • Jakie zmiany nastąpiły w gospodarce rolnej po I rozbiorze Rzeczpospolitej?

    • Jakie zmiany nastąpiły w miastach po I rozbiorze Rzeczpospolitej?

    • Jakie zmiany nastąpiły w życiu codziennym magnaterii i szlachty

    • Z czego wynikały zmiany zachodzące w życiu codziennym szlachty i magnaterii?

    • Jak zmiany nastąpiły w życiu codziennym mieszczan?

    • W jakich warunkach żyłą ludność wiejska?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Konstytucja 3 maja - próba przebudowy Rzeczypospolitej

    1. Sytuacja międzynarodowa Rzeczpospolitej w 1788 r.

    • Jaka była sytuacja międzynarodowa Rzeczpospolitej w 1788 roku?

    2. Sejm Wielki (Czteroletni) 1788-1792

    • W jakich latach obradował Sejm Wielki?

    • Jakie decyzje podjęto na Sejmie Wielkim?

    3. Konstytucja 3 Maja 1791 r. - postanowienia:

    • Dlaczego uchwalono konstytucję w dniu 3 maj 1791 roku?

    • W jakich okolicznościach uchwalono konstytucję?

    • Jak uchwalono konstytucję?

    • Jakie były postanowienia konstytucji 3 Maja 1791 r.

    • Która to była konstytucja na świecie?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 139. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Sytuacja międzynarodowa Rzeczpospolitej w 1788 r.

    • zaangażowanie Rosji w wojnę z Turcją i Szwecją

    • osłabienie ingerencji Rosji w wewnętrzne sprawy Rzeczpospolitej

    • zezwolenie przez carycę Katarzynę na zwołanie sejmu skonfederowanego pod przewodnictwem marszałka Stanisława Małachowskiego

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 139-140. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Sejm Wielki (Czteroletni) 1788-1792

    a) stronnictwa polityczne w Sejmie Wielkim

      • stronnictwo patriotyczne - marszałek Stanisław Małachowski, Adam Kazimierz Czartoryski, Ignacy Potocki - domagali się przeprowadzenie reform ustrojowych w państwie

      • stronnictwo hetmańskie - Ksawery Branicki i Seweryn Rzewuski - przeciwnicy reform

      • stronnictwo dworskie - król i jego najbliższe otoczenie - zwolennicy reform w oparciu o sojusz z Rosją

    b) decyzje Sejmu Wielkiego

    • powiększenie armii do 100 tys.

    • Wprowadzenie nowych podatków w wysokości 10% z majątków szlacheckich i 20% z majątków duchownych

    • likwidacja Rady Nieustającej

    • uchwalenie w kwietniu 1791 r. prawa o miastach - mieszczanie z miast królewskich mogli nabywać majątki ziemskie, przyznano im prawo nietykalności osobistej, miasta zostały wyłączone spod nadzoru wojewodów i starostów

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 140-141. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Konstytucja 3 Maja 1791 r. - postanowienia:

    • likwidacja liberum veto i wolnej elekcji oraz wprowadzenie dziedziczności tronu

    • zniesienie podziału Rzeczpospolitej na Koronę i Litwę

    • wprowadzenie w Rzeczpospolitej wspólnego skarbu i wojska

    • wprowadzenie trójpodziału władzy- władza wykonawcza należała do króla i Straży Praw, ustawodawcza do Sejmu Walnego, sądownicza do sądów i trybunałów

    • udzielenie chłopom opieki prawnej

    • nadanie praw politycznych i publicznych mieszczanom z miast królewskich

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jaka była sytuacja międzynarodowa Rzeczpospolitej w 1788 roku?

    • W jakich latach obradował Sejm Wielki?

    • Jakie decyzje podjęto na Sejmie Wielkim?

    • Dlaczego uchwalono konstytucję w dniu 3 maj 1791 roku?

    • W jakich okolicznościach uchwalono konstytucję?

    • Jak uchwalono konstytucję?

    • Jakie były postanowienia konstytucji 3 Maja 1791 r.

    • Która to była konstytucja na świecie?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadania 1,2,3,4,5,6/s.81-82

    P Zadania 1,2/s. 142

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


