III.CZŁOWIEK ODKRYWA SWOJE PRAWA, 22.Powstanie Stanów Zjednoczonych, Marek Biesiada


Marek Biesiada 15. 12. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II A

Temat: Powstanie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

Po zakończonych zajęciach uczeń

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jakie powstały nowe kierunki myśli filozoficznej?

    • Jakich mamy najważniejszych filozofów doby oświecenia?

    • Jakie poglądy poddawali krytyce filozofowie?

    • Co to jest absolutyzm oświeceniowy?

    • Jaka jest różnica pomiędzy absolutyzmem oświeceniowym a monarchią absolutną Ludwika XIV?

    • W jakich państwa istniały monarchie oświeceniowe?

    • Jakie reformy i zmiany wprowadził w Prusach królowie Fryderyk Wilhelm I i Fryderyk II?

    • Jakie reformy i zmiany w monarchia Habsburgów wprowadziła Maria Teresa i Józef II?

    • Jaką politykę władczyni Rosji Katarzyna II?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Powstanie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej

    1. Kolonie angielskie w Ameryce Północnej

    • Ile kolonii miała Anglia w Ameryce Północnej?

    • Jaka ludność zakładała osady w koloniach angielskich?

    • Czyje terytoria zajmowali osadnicy?

    • Jaki był rozwój gospodarczy kolonii?

    2. Konflikty pomiędzy koloniami a Anglią

    • Jak Anglia traktowała swoje kolonie w Ameryce?

    • Do jakich konfliktów dochodziły pomiędzy koloniami amerykańskimi a Anglią?

    3. Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej

    • Jaka była przyczyna wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej?

    • Kiedy i gdzie została ogłoszona „Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej?

    • Kto stanął na czele armii amerykańskiej?

    • Jakie znane osoby uczestniczyły w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych?

    • Jakie państwa wsparły kolonie amerykańskie w wojnie o niepodległość?

    • Jakie były skutki wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej?

    4. Konstytucja Stanów Zjednoczonych 1787 r.

    • Kiedy Amerykanie uchwalili konstytucję?

    • Jakie zasady ustrojowe zawierała konstytucja?

    • Do kogo należała władza ustawodawcza?

    • Do kogo należała władza wykonawcza?

    • Do kogo należała władza sądownicza?

    • Jakie prawa gwarantowała konstytucja obywatelom Stanów Zjednoczonych?

    • Jaką strukturę terytorialną przyjęły Stany Zjednoczone?

    • Jakie uprawnienia miał władza centralna?

    • Jakie uprawnienia miały władze stanowe?

    • Kogo obejmowały prawa zawarte w konstytucji Stanów Zjednoczonych?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 106-107. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Kolonie angielskie w Ameryce Północnej

    a) osadnictwo

    • 13 kolonii angielskich

    • wśród osadników byli: Anglicy, Szkoci, Niemcy, Holendrzy

    • powiększanie obszarów kolonii kosztem Indian

    b) gospodarka kolonii

    • plantacja ryżu i bawełny, na których pracowali czarni niewolnicy

    • na farmach uprawiano zboża, kukurydzę i prowadzono hodowlę bydła

    • rozwój miast: handel i manufaktury

    c) rozwój naukowy, kulturalny i edukacyjny kolonii w duchu oświecenia

    • powstanie uniwersytetu Harvarda

    • działalność Benjamina Franklina

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Konflikty pomiędzy koloniami a Anglią

    • parlament narzucał koloniom zbyt duże podatki

    • dążenie koloni amerykańskich do decydowania o własnym losie

    • wprowadzenie wysokich ceł na towary, które były przywożone na statkach angielskich do kolonii

    • ograniczenie w koloniach handlu i produkcji wielu towarów w celu zmuszenia kolonialistów do kupowania produktów angielskich

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej

    a) przyczyny:

    • wyrzucenie przez kolonialistów w Bostonie do morza herbaty obłożonej wysokim cłem - „bostońskie picie herbaty”

    b) ogłoszenie Deklaracji Niepodległości - 4 lipca 1776 r.

    • proklamowanie na Kongresie w Filadelfii utworzenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej

    c) przebieg

    • armią amerykańską dowodził Jerzy Waszyngton

    • w skład armii amerykańskiej walczą ochotnicy z Europy np. francuski markiz Marie Joseph La Fayette oraz Polacy - Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski

    • pomocy koloniom udzielają: Francja, Holandia i Hiszpania

    d) skutki

    • zwycięstwo Stanów Zjednoczonych

    • uznanie przez Anglię niepodległości Stanów Zjednoczonych

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Konstytucja Stanów Zjednoczonych 1787 r.

    a) zasady ustrojowe: trójpodział państwa - władza dzieli się na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą

    • władza ustawodawcza - Kongres składający się z Senatu i Izby Reprezentantów

    • władza wykonawcza - prezydent

    • władza sądownicza - Sąd Najwyższy i sądy niższej instancji?

    b) konstytucja gwarantowała obywatelom wolność słowa i wyznania oraz nietykalność osobistą

    c) Stany Zjednoczone państwem federacyjnym

    • władza centralna zajmowała się jedynie polityką zagraniczną, wojskową, pieniężną i podatkową

    • władze stanową ustanawiają prawa cywilne i karne

    W których koloniach istniały plantacje i farmy, a w których istniały silne ośrodki handlu i rzemiosła (podręcznik s. 108)

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Ile kolonii miała Anglia w Ameryce Północnej?

    • Jaka ludność zakładała osady w koloniach angielskich?

    • Czyje terytoria zajmowali osadnicy?

    • Jaki był rozwój gospodarczy kolonii?

    • Jak Anglia traktowała swoje kolonie w Ameryce?

    • Do jakich konfliktów dochodziły pomiędzy koloniami amerykańskimi a Anglią?

    • Jaka była przyczyna wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej?

    • Kiedy i gdzie została ogłoszona „Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej?

    • Kto stanął na czele armii amerykańskiej?

    • Jakie znane osoby uczestniczyły w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych?

    • Jakie państwa wsparły kolonie amerykańskie w wojnie o niepodległość?

    • Jakie były skutki wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej?

    • Kiedy Amerykanie uchwalili konstytucję?

    • Jakie zasady ustrojowe zawierała konstytucja?

    • Do kogo należała władza ustawodawcza?

    • Do kogo należała władza wykonawcza?

    • Do kogo należała władza sądowanicza?

    • Jakie prawa gwarantowała konstytucja obywatelom Stanów Zjednoczonych?

    • Jaką strukturę terytorialną przyjęły Stany Zjednoczone?

    • Jakie uprawnienia miał władza centralna?

    • Jakie uprawnienia miały władze stanowe?

    • Kogo obejmowały prawa zawarte w konstytucji Stanów Zjednoczonych?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3,5,6,7,8,9/57-60. W zeszycie wykonać z podręcznika Zadania 1,2/92.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


