KONSPEKT 1 zabawy ruchowe, KONSPEKTY, ĆWICZENIA


KLASA / PŁEĆ: IVD / dziewczęta

MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastyczna

CZAS LEKCJI: 45'

LICZBA ĆWICZĄCYCH: 12

PRZYRZĄDY I PRZYBORY: pachołki, kartki, flamastry, krzesełka

PROWADZĄCA: Hanna Mikołajczyk

CELE GŁÓWNE:

  1. MOTORYCZNOŚĆ: szybkość, zwinność

  2. UMIEJĘTNOŚCI: bieg po prostej i slalomem

  3. WIADOMOŚCI: zasady przeprowadzania rozgrzewki

  4. AKCENT WYCHOWAWCZY: rywalizacja zespołowa, doping sportowy

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

UWAGI

1. Część wstępna:

  • zorganizowanie grupy

  • motywacja do zajęć

  • rozgrzewka

  1. Zbiórka w dwuszeregu

  2. Sportowe powitanie

  3. Sprawdzenie obecności i stroju sportowego

  4. Podanie tematu zajęć i sposobu jego realizacji

  1. Zabawa ożywiająca „Berek w parach”

  2. Marsz

  3. Ćwiczenia w miejscu:

  • odmachy RR

  • skłony i skrętoskłony tułowia

  • przysiady

  • ćwiczenia rozciągające NN

  • krążenia w stawach

  • ćwiczenia w podskokach

  1. Ćwiczenia w truchcie:

  • krążenie RR

  • przekładanka

  • krok odstawno - dostawny

  • skipy

  • podskoki z odmachem RR

  • bieg ze skłonemi tułowia

  • ćwiczenia w podskokach

  • podskoki pajaca

  • podskoki kombinowane

  1. Marsz dookoła sali

  • w rozsypce na połowie sali, nauczyciel pokazuje

  • po prostej od pachołka do pachołka

2. Część główna:

  • kształtowanie sprawności

  • nauczanie i doskonalenie umiejętności

Rywalizacja drużyn w formie wyścigów rzędów:

  1. Bieg prosty z obiegnięciem pachołka

  2. J. w., ale wyścigi numerów (Każdy zawodnik z drużyny ma przyporządkowany numer. Wywołane numery rywalizują ze sobą o punkty)

  3. Bieg z łamigłówką słowną (Zawodnicy kolejno po dobiegnięciu do krzesełka z kartką, dopisują do pierwszego słowa podanego na kartce, dowolne słowo, ale tak aby wszystkie słowa dodane przez zawodników utworzyły sensowne zdanie. Wyścig na czas).

  4. Sztafeta zawracana z przekazywaniem pałeczki

  5. Wyścig slalomem pomiędzy zawodnikami

  6. Bieg z rysowaniem (Zawodnicy kolejno po dobiegnięciu do krzesełka z kartką, dorysowują do narysowanego wcześniej na niej koła, kolejno podane w instrukcji elementy tak, aby w efekcie końcowym powstał chłopczyk lub dziewczynka). Wyścig na czas, ale dodatkowo punktowana jest również inwencja twórcza)

  7. Bieg dodawany (pierwszy zawodnik obiega pachołek i wraca do swojego rzędu zabierając ze sobą kolejnego zawodnika. Następnie w dwójkę trzymając się za ręce obiegają znowu pachołek, a w drodze powrotnej zabierają kolejnego zawodnika itd., aż cały zespół obiegnie razem pachołek i wróci na swoje miejsce).

  • podział uczniów na zespoły

  • Za prawidłowo sformułowane zdanie dodatkowo 2 pkt.

  • Za najładniejszy rysunek dodatkowo 2 pkt.

3. Część końcowa:

  • ćwiczenia i czynności porządkujące i uspakajające

  • czynności podsumowujące lekcję

  1. Ogłoszenie wyników rywalizacji

  2. Pochwała dla wyróżniających się zawodników

  3. Sportowy okrzyk na pożegnanie

  4. Odniesienie do magazynu sprzętu sportowego

  • wszyscy w siadzie skrzyżnym


