ćwiczenia z gazetami, gimnastyka, gimnastyka korekcyjna, zabawy ruchowe, konspekty, scenariusze zajęć


Nietypowe ćwiczenia z nietypowymi przyborami”- scenariusz zajęć ruchowych

Cele

- ukazanie alternatywnego wykorzystania gazet na zajęciach ruchowych,

- uświadomienie ważnego problemu dbałości o zdrowie własne i bliskich,

- wdrożenie do wykorzystywania nietypowych przyborów na zajęciach ruchowych,

- uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej dla dzieci,

- zapoznanie ze sposobami integracji międzyprzedmiotowej,

- uświadomienie wagi gimnastyki umysłu,

- ukazanie aspektu dyscyplinującego wszystkich przyborów,

- wykorzystanie akompaniamentu muzycznego w czasie ćwiczeń,

- zapoznanie uczestników z możliwością adaptacji tychże zajęć do własnych potrzeb,

Metody: objaśnienie, pokaz, działania praktyczne, zabawy ruchowe.

Materiały: gazety, nagrania muzyczne, słupki

Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie uczniów na salę gimnastyczną - powitanie.

  2. Marsz po obwodzie Sali w rytm muzyki, na przerwę w akompaniamencie zatrzymanie w miejscu i marsz w przeciwnym kierunku.

  3. Rozdanie uczniom gazet w czasie marszu. Unoszenie gazet bokiem nad głowę i przełożenie gazet do drugiej ręki.

  4. Wysokie unoszenie kolan w czasie marszu z równoczesnym przekładaniem gazet pod kolanem.

  5. Zatrzymanie na obwodzie koła w małym rozkroku. Gazety w obu rękach nad głową, mocny skłon w przód połączony z wydechem powietrza i położeniem gazety na podłodze. Wyprost i głęboki wdech powietrza.

  6. Skłony boczne z przesuwaniem gazet jak najniżej raz w prawo, raz w lewo. Zawsze między ćwiczeniami powrót do postawy wyjściowej.

  7. Klęk na gazecie i siady na przemian raz na prawym, raz na lewym udzie.

  8. Klęk podparty. Kolana nadal na gazecie. Wyprost kolan z równoczesnym schowaniem głowy. Powrót do klęku podpartego.

  9. Dzieci nadal pozostają w klęku podpartym i wolno wykonują ukłon „japoński” opierając głowę na kolanach.

  10. Siad prost gazety trzymane między stopami, uginanie i prostowanie nóg.

  11. Siad równoważny z gazetami.

  12. W leżeniu tyłem, nogi ugięte w kolanach, gazety ułożone na klatce piersiowej, przyciąganie kolan aż do gazet.

  13. Nadal leżenie tyłem, gazety w obu rękach nad głową, sięganie wyprostowanymi nogami za głowę, dotknięcie gazet palcami stóp.

  14. Siad prosty i marsza pośladkach z gazetami ułożonymi na głowach.

  15. Siad skrzyżny, gazety w obu rękach nad głową wstanie bez pomocy rąk.

  16. Marsz po obwodzie koła parami, potem czwórkami.

  17. Zatrzymanie i ustawienie klasy w czterech rzędach do wyścigów.

  18. Wyścigi rzędów: każde ćwiczenie może być wykonane dwukrotnie

- bieg slalomem między gazetami

- rozkładanie i zbieranie gazet

- marsz po gazetach

- przeskoki przez gazety

- zwijanie gazet w kulki na czas

- marsz z podrzucaniem i łapaniem papierowych kulek

- kopanie papierowych kulek po podłodze

- rzut kulkami do celu

19. Podsumowanie wyników rywalizacji.

20. Ćwiczenia uspokajające: marsz na palcach i na piętach po obwodzie koła.

21. Zabawa ze śpiewem „ Kask”.

22. Pożegnanie i odprowadzenie uczniów do szatni.

Uwagi prowadzącej: wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane prawą i lewą ręką, w prawą i lewą stronę. W czasie ćwiczeń należy zwracać baczną uwagę na prawidłową postawę ciała dzieci ( proste plecy, ściągnięte łopatki, głowa uniesiona na wprost ).

Niektóre ćwiczenia mogą być wykonywane w tempie dowolnym, zgodnym z możliwościami poszczególnych uczniów.

Proponuję częste wykorzystywanie bardzo różnych przyborów do ćwiczeń na zajęciach ruchowych. Nawet te bardzo drobne i małe przedmioty wpływają na zdecydowane urozmaicenie i uatrakcyjnienie znanych i powtarzanych ruchów.

Wszystkie przybory stosowane na zajęciach ruchowych, wpływają dyscyplinująco i mobilizująco na ćwiczących. Zwykle ułatwiają dzieciom koncentracje w czasie ćwiczeń.

Dzięki pomysłowości prowadzącego uczniowie będą jeszcze chętniej uczestniczyli w zajęciach wychowania fizycznego, będą czerpali z zajęć radość i satysfakcję, nabędą tak potrzebne nawyki ruchowe, a w dalszym dorosłym życiu skorzystają z umiejętności aktywnego spędzania wolnego czasu przeznaczając go na różnorakie formy aktywności ruchowej nawet takie nietypowe.


