Wszechstronny rozwój siły i koordymacji ruchowej, Lekkoatletyka


KONSPEKT LEKCJI Z LEKKIEJ ATLETYKI

Temat lekcji: Wszechstronny rozwój siły i koordymacji ruchowej.

Cele lekcji: kształcący — siła MM RR, NN, brzucha, szybkość, równowaga, gibkość

poznawczy — prawidłowe wykonanie pchnięcia luką, przepisy dotyczące pchnięcia kuli

wychowawczy — samokontrola, współpraca w zespole

Metody realizacji zadań ruchowych: — zabawowa klasyczna, zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła

Ilość ćwiczących: 20

Miejsce ćwiczeń: boisko trawiaste

Klasa: VII — chłopcy

Tok lekcji

Zdania szczegółowe

Metoda

Dozowanie

Czas [min]

Uwagi metodyczno-organizacyjne

1

2

3

4

5

6

Część wstępna

Zbiórka:

— powitanie, sprawdzenie obecności podanie celu i za­dań lekcji

Rozgrzewka:

— trucht po miękkim podłożu, jednocześnie krąże­nia ramion w przód i tył, naprzemianstronne i obu­stronne

Zabawa ożywiająca — „podróż na księżyc"

  • wyznaczenie 2 kół o średnicy 2 kroków, a w nich kół o średnicy 1 kroku (kluczyć);

  • podział klasy na dwie 10-osobowo grupy, które wią­żą koła wokół każdego z księżyców;

  • dzieci przesuwała się wokół w prawo lub w lewo przy czym każdy stara się wciągnąć sąsiada do dużego koła; można się ratować wskakując do księżyca jednonóż lub obunóż ale nie wolno puścić rak ko­legów

Zadaniowa ścisła

Zabawowa klasyczna

3

4

6

Ustawienie w dwuszeregu.

Bieg po kole.

Za wyciągniętego uważa się tego, który puści ręce kolegi lub wejdzie do koła. Wciągnięty odpowiada, aż do wyłonienia zwycięzcy.

0x08 graphic
Część główna

Podział zespołu na 1 i 2.

Skłony ze skrętem tułowia:

  • ćwiczący w odległości 1 stopy w parach tyłem do siebie;

  • z rękami podanymi górą uczniowie ćwiczą skłony ze skrętem;

ręce od strony skłonu wchodzą między ćwiczą­ cych;

ręce zewnętrzne dotykają podudzi

Zadaniowa ścisła

10x

Ćwiczący wykonują obroty w lewą i w prawą stronę.

Ćwiczący zależnie od stopnia rozgrzania lekko oporuje.

Wspólne obroty tułowia:

  • jedynka i dwójka przodem lub tyłem do siebie, ręce podane górą;

  • jednoczesne obroty tułowia bez puszczania rąk par­tnera;

  • w ustawieniu tyłem wysunięcie bioder ku przodowi

10x

Obroty wykonują w jedną i w drugą stronę.

Mocowanie się z wyprostowanymi ramionami:

  • partnerzy stoją naprzeciw siebie w lekkim rozkroku, ręce splecione;

  • ruchy ramion na boki w górę i w dół;

  • w czasie wykonywania jedynki i dwójki na zmianę oporują

Ramiona wyprostowane, nie wolno zmieniać odległości między ćwiczącymi.

Przeciąganie liny:

  • teren zabawy podzielony linią (meta) na dwie części;

  • jedynki chwytają linę stając naprzemian z prawej i z lewej

  • to samo czynią dwójki;

  • na sygnał ćwiczący starają się przeciągnąć przeciw­ny zespół na swoją stronę

3x

„Rowerek” z oporowaniem

  • jedynki i dwójki leżą tyłem, nogi wyprostowane złą­czone stopami, nachylone do podłoża pod kątem 45°

  • „rowerek" z oporowaniem

3 x 20

W ramach odpo­czynku leżenie przerzutne i roz­luźnienie nóg

Wyścig taczek:

  • jedynka w podporze leżąc przodem, dwójka chwyta za podudzia jedynkę i unosi na wysokość kolan;

  • wszystkie pary w jednej linii na sygnał poruszają się do półmetka, gdzie następuje zmiana

2x

Wyznaczyć odległość od startu do półmetka.

Półprzysiady z oporowaniem pleców:

  • jedynka i dwójka stoją tyłem do siebie;

  • opierając się plecami, przechodzą do półprzysiadu w którym mocno napierają na siebie plecami, rękami opuszczonymi w dół

3 x 20

Można wykonywać ruch góra/dół, w odpoczynku rozluźnienie nóg.

Siad równoważny z podporom:

  • na przedramionach w odległości wyprostowanych nóg jedynka wykonuje małe kota;

  • dwójka zatacza duża koła wokół nóg jedynki

2x

po 15s

Nogi ugięte pod katem 45°, w od­poczynku leżenie przodem z chwy­tem za podudzia

Pisanie w powietrzu:

  • wszyscy w leżeniu na plecach, nogi uniesione pod kątem 45° do podłoża wyprostowane w kolanach;

  • napisanie w powietrzu złączonymi nogami swojego imienia i nazwiska

1x

Część końcowa

Ćwiczenia uspokajające i korekcyjne:

  • wszyscy w siadzie skrzyżnym na obwodzie koła ręce ugięte w łokciach, cofnięte w tył, łopatki ściągnięte, plecy wyprostowane, oczy zamknięte;

Zbiórka:

  • omówienie lekcji, wyróżnienie najlepiej ćwiczących, pożegnanie

Naśladowcza ścisła

1

1,5

Ćwiczenie odbywa się w milczeniu, na znak nauczyciela uczniowie wstają.


