Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
Temat: Nauka przewrotu w przód.
Miejsce: sala gimnastyczna
Data: 05.05.2008r
Prowadzący: Katarzyna Barabasz
Wiek ćwiczących: 9 lat
Liczba ćwiczących: 12 osób
Przyrządy: Materace gimnastyczne.
Zadania w zakresie:
UMIEJĘTNOŚCI: wykonuje prawidłowo pozycję skulną, uczeń potrafi prawidłowo wykonać przewrót w przód, potrafi łaczyć kilka przewrotów w przód, potrafi asekurować przy przewrocie w przód.
WIADOMOŚCI: dobór ćw. kształtujących określoną sprawność fizyczną konieczną przy wykonywaniu określonych zadań ruchowych, uczeń zna ćwiczenia doskonalące siłę RR i obręczy barkowej, zna prawidłową terminologię z zakresu gimnastyki podstawowej.
MOTORYCZNOŚĆ: kształtowanie zręczności, równowagi i koordynacji ruchowej, zwinności, uczeń rozwija siłę RR i obręczy barkowej
CELE WYCHOWAWCZE: współdziałanie w małej grupie, wdrażanie do samodzielnej pracy.
TOK LEKCYJNY |
CZAS |
NAZWA I OPIS ĆWICZEŃ |
UWAGI |
METODY |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
CZĘŚĆ WSTĘPNA - 15' |
||||
Czynności organizacyjno -porządkowe |
2' |
- zbiórka i przywitanie sportowe - sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć - zapoznanie z celami lekcji oraz sposobem jej organizacji |
W szeregu
N x x x x x x x x x
|
|
- zabawa ożywiająca |
2' |
“berek żuraw” |
|
Zabawowa-klasyczna |
Rozgrzewka - ćwiczenia kształtujące sprawność ogólną oraz przygotowujące do wykonania przewrotu w przód.
|
16'
|
Marsz po obwodzie koła - krążenia ramion w przód, w tył.
Trucht po obwodzie koła:
Obszerne krążenia głową - skręty szyi w prawo i lewo. - Klęk podparty: "Koci grzbiet" - wypięcie klatki piersiowej w górę i w dół. - Z siadu prostego raniona w bok - skulenie w siadzie i wyprost do postawy wyjściowej - Z leżenia tyłem szybkie skulenie w leżeniu i powolny wyprost do leżenia tyłem - Z postawy stojącej powoli przysiad skulony i szybki wyprost i wyskok w górę - Z leżenia tyłem w skuleniu przetaczanie w przód i tył - Z siadu skulonego przetoczenie w tył na plecy i powrót przetoczeniem w przód do przysiadu bez podpierania się rękoma o podłoże - z siadu skulonego przetoczenie w tył do leżenia na karku o nogach skulonych z podparciem się rękoma pod plecy i wyprost nóg do leżenia przerzutnego („świeca”). Zgięcie w stawach biodrowych i zamachem nóg w przetoczenie w przód do przysiadu. |
Nauczyciel ćwiczy razem z uczniami,
Ćwiczenia po obwodzie: nauczyciel porusza się w środku koła, pokazując ćwiczenia poruszając się w przeciwną stronę niż uczniowie
|
Zadaniowa ścisła
|
CZĘŚĆ GŁÓWNA - 20' |
||||
Ćwiczenie specjalne.
|
20'
|
Próby przewrotu w przód. Nauczyciel demonstruje przewrót w przód. -Uczniowie próbują wykonać ćwiczenie asekurowani i instruowani przez prowadzącego,
Z klęku dłonie oparte poniżej na podłożu, przeniesienie ciężaru ciała na ręce z jednoczesnym skłonem głowy i oparciem karku na materacu, z uniesieniem bioder i odbiciem kolan przetoczenie w przód do siadu skulonego.
- próby przewrotu w przód z przysiadu do postawy stojącej |
- Podział na 2 zespoły, każdy z zespołów bierze materac. Ćwiczący ustawieni w dwóch rzędach, każdy rząd przed materacem. Nauczyciel stoi między materacami, asekurując ćwiczących na zmianę - raz z jednego, raz z drugiego rzędu. - Asekuracja nauczyciel, klęcząc z boku jedną rękę podkłada pod kark ćwiczącego, co zabezpiecza skłon głowy w dół, drugą - nadaje ćwiczącemu ruch obrotowy.
Zwróć uwagę uczniów na prawidłowe skulenie, przyłożenie brody do klatki piersiowej i przetoczenie na plecy (głowa nie dotyka materaca). - Nauczyciel stoi między materacami, asekurując ćwiczących na zmianę - raz z jednego, raz z drugiego rzędu. |
Zadaniowa ścisła
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA - 5' |
||||
Uspokojenie organizmu
|
3' |
- Klęk podparty: "Koci grzbiet" - wypięcie klatki piersiowej w górę i w dół - zabawa “Kalambury” (jedno dziecko pokazuje jakieś zwierzę inni zgadują, jakie). |
-ćwiczenie w rozsypce.
|
- Zadaniowa ścisła |
Czynności organizacyjno- porządkowe |
2' |
- uporządkowanie i odniesienie przyborów. - zbiórka, omówienie przebiegu lekcji, wyróżnienie najlepiej ćwiczących
- ostrzeżenie przed samodzielnym wykonywaniem zbyt trudnych ćwiczeń bez asekuracji |
Każdy zespół odnosi swój sprzęt. W dwuszeregu
N |
|
Legenda:
X - uczeń
N - nauczyciel