Niepokoje okresu dojrzewania, konspekty, KONSPEKT, wych.do.życia, klasa II


Temat: Niepokoje okresu dojrzewania

Cele:

Metody: słowne(pogadanka, dyskusja, objaśnienie),praktycznego działania

Formy pracy: podział klasy na dziewczynki i chłopców, praca zbiorowa jednolita

Środki dydaktyczne:

test - samokontrola wiedzy na temat przejawów dojrzewania płciowego dziewcząt i chłopców, fragmenty filmów: "Tajemnice kobiecości" i "Tajemnice męskości" z serii: "Człowiek -Miłość-Rodzina"

Przebieg:

Tok lekcji

Cele operacyjne

Uwagi metodyczne

1. Pogadanka wprowadzająca do tematu lekcji

2. Objaśnienie nauczyciela dotyczące pojęcia "dojrzewanie płciowe" i wskazanie okresu życia chłopca i dziewczynki, w którym przebiega

3. Rozwiązywanie testu samo kontrolującego aktualną wiedzę uczniów na temat objawów dojrzewania płciowego

4. Oglądanie fragmentów filmów, w których lekarze i psychologowie omawiają aspekty dojrzewania płciowego człowieka

5. Dyskusja podsumowująca lekcję

Uczeń zna budowę narządów rozrodczych człowieka

Uczeń potrafi rozróżnić przejawy dojrzewania płciowego wynikające z fizjologii od objawów chorobowych

Uczeń ma świadomość i poczucie dumy z tego, że jest dziewczyną lub chłopcem

Nauczyciel odwołuje się do wiedzy, którą uczniowie posiedli na zajęciach dotyczących budowy narządów rozrodczych kobiety i mężczyzny


Czy to prawda, że podczas dojrzewania płciowego dziewcząt:


Występuje okresowo krwawienie z dróg płciowych, czyli miesiączka?

Najpierw rośnie jedna pierś, a następnie druga?

W okolicach narządów płciowych pojawia się uczucie swędzenia i pieczenia?

Trzeba koniecznie zasięgnąć porady lekarza?

W okolicy narządów rodnych pojawia się śluz biały lub przeźroczysty?

Nie można często się kąpać w wannie?

Częściej przetłuszczają się włosy i pojawia się trądzik na twarzy?

Miesiączka występuje systematycznie co 28 dni?


Czy to prawda, że podczas dojrzewania płciowego chłopców:


