SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
DLA EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
ARLETA KAWKA, TERESA KROMP, GRAŻYNA OCHAB
SZKOŁA PODSTAWOWA W TRZEBIELU
TEMAT: Zabawy i gry sportowe.
ORGANIZATOR: Zespół Edukacji Wczesnoszkolnej.
UCZESTNICY: Uczniowie klas I-III.
CELE DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE:
uczestniczenie w grach zespołowych z zachowaniem zasad zdrowej rywalizacji,
dopingowanie zgodnie z zasadami mądrego kibicowania,
Kształtowanie pozytywnych postaw społecznych takich jak:
uczciwość,
szacunek dla przeciwnika,
samokontrola,
rywalizacja bez przemocy,
godne przyjmowanie porażek,
wesołe kibicowanie drużynie
OSIĄGNIĘCIA UCZNIA:
umie współpracować w grupie przestrzegając ustalonych zasad
zna właściwe zachowania kibica i sportowca
zna zasady bezpiecznej zabawy,
Wie, że postępując niewłaściwie krzywdzi innych
METODY PRACY STOSOWANE PODCZAS LEKCJI:
Słowna, czynna, poglądowa, pokazowa.
FORMY PRACY:
Indywidualna, zbiorowa.
TOK LEKCJI:
1. Przywitanie piosenką: „Na powitanie wszyscy razem, hip, hip hura...”
2. Zapoznanie z celem i tematem zajęć oraz podanie kryterium sukcesu:
forma dopingowania,
forma współzawodnictwa,
kolejność zespołów,
2. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw zespołowych.
3. Zabawa orientacyjno-porządkowe.
4. Podział grupy na równe zespoły, oznaczenie ich kolorowymi szarfami.
5. Omówienie zasad i form mądrego kibicowania:
klaskanie,
okrzyki,
skandowanie haseł,
śpiewanie…
6. Konkurencje z wykorzystaniem szarego papieru lub gazet:
wykonanie papierowych „śnieżek” - na czas,
rzut papierowymi „śnieżkami” do kosza,
bieg slalomem między śnieżkami,
bieg na papierowych nartach,
jazda na papierowych sankach parami,
wykonanie - przez każdą drużynę papierowej piłki- na czas,
kopnięcie papierowej kuli do celu,
papierowy tor przeszkód,
7. Podsumowanie zawodów:
Nagrodzenie zwycięskiego zespołu.
Wyróżnienie zespołu, który najlepiej dopingował.
8. Pożegnanie się piosenką „Na pożegnanie wszyscy razem Hip, hip, hura…”.
1