konspekt 8

  1. Konspekt nr 8

  2. Temat: Ćwiczenia w uogólnianiu, syntetyzowaniu, kategoryzowaniu, wnioskowaniu.

  3. Cele: jw., rozwój słownictwa w obrębie wielu kategorii, rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego

  4. Pomoce (w załączniku)

  5. Czas trwania zajęć: 60 minut

  6. Forma pracy: indywidualna

  7. Przebieg zajęć:

Czas trwania Rodzaj ćwiczenia Sposób realizacji Uwagi:
5 minut Przywitanie, swobodna rozmowa na temat ostatnich wydarzeń. Terapeuta wita się z Pacjentem. Pyta, co przydarzyło mu się ciekawego od ostatnich zajęć, zadaje dodatkowe pytania żeby wymusić jak najdłuższą i szczegółową wypowiedź. Terapeuta mobilizuje Pacjenta, zadaje dużo pytań.
10 minut Sprawdzenie i omówienie pracy domowej przygotowanej samodzielnie przez Pacjenta. Terapeuta prosi Pacjenta żeby przeczytał/ wygłosił na głos samodzielnie wykonane przez siebie zadanie, zadane na ostatnich zajęciach. Terapeuta poprawia ewentualne błędy, chwali sukcesy, dopytuje. Tę część zajęć traktuje się jako przypomnienie treści ostatnich zajęć, daje Terapeucie wiedzę, jak został opanowany ostatni materiał, czy trzeba wrócić do tych zagadnień, coś wytłumaczyć raz jeszcze, czy można ruszyć dalej z materiałem.
7 minut Ćwiczenie uogólniania

Terapeuta rozkłada przed Pacjentem plansze z pogrupowanymi przedmiotami/zjawiskami itp. Zadaniem Pacjenta jest wymienić części składowe danego zbioru i nadać mu ogólną nazwę.

(POMOC NR 1)

10 minut Ćwiczenia kategoryzowania

Terapeuta rozkłada przed Pacjentem obrazki z różnych kategorii. Zadaniem Pacjenta jest pogrupować je, by tworzyły spójne kategorie. Musi wymienić wszystkie dopasowane przez siebie elementy i samodzielnie nazwać zbiór.

(POMOC NR 2)

8 minut Wybierz niepasujące

Terapeuta rozkłada przed Pacjentem 4 obrazki, z których jeden nie pasuje do pozostałych. Zadaniem Pacjenta jest wybrać ten jeden niepasujący, uzasadnić wybór i zaproponować swój dodatkowy.

(POMOC NR 3)

8 minut Wymienianie. Zadaniem Pacjenta jest wymienić jak najwięcej przedmiotów/zjawisk z kategorii, którą podaje mu Terapeuta. Proponowane kategorie: Kolory, zwierzęta na wsi, rzeczy do spakowania na wakacje, rodzaje książek, rodzaje programów telewizyjnych. Terapeuta wybiera 3 lub cztery kategorie.
7 minut Przewidywanie, wnioskowanie, szukanie przyczyn.

Terapeuta pokazuje Pacjentowi obrazki. Zadaniem Pacjenta jest podać przyczynę lub skutek prawdopodobne dla tego wydarzenia.

(POMOC NR 4)

Terapeuta podaje Pacjentowi przykład: Gotuje obiad. Pewnie niedługo dzieci wrócą ze szkoły.
5 minut Zadanie pracy domowej, podsumowanie zajęć. Terapeuta tłumaczy Pacjentowi zadanie domowej. Jako pracę domową Pacjent ma przypisać jak najwięcej przedmiotów/zjawisk do podanych przez Terapeutę kategorii: zwierzęta domowe, zawody, dyscypliny sportowe, sprzęty AGD i RTV. Krótkie omówienie zajęć, dostrzeżenie sukcesów, oczekiwanie odpowiedzi zwrotnej od Pacjenta.
