Konspekt nr 5
Temat: ćwiczenie w rozumieniu sensów metaforycznych we frazeologizmach i przysłowiach
Cele: jw., wzbogacenie słownika o nowe przysłowia i zw. frazeologiczne
Pomoce (w załączniku)
Czas trwania zajęć: 60 minut
Forma pracy: indywidualna
Przebieg zajęć:
Czas trwania | Rodzaj ćwiczenia | Sposób realizacji | Uwagi: |
---|---|---|---|
5 minut | Przywitanie, swobodna rozmowa na temat ostatnich wydarzeń. | Terapeuta wita się z Pacjentem. Pyta, co przydarzyło mu się ciekawego od ostatnich zajęć, zadaje dodatkowe pytania żeby wymusić jak najdłuższą i szczegółową wypowiedź. | Terapeuta mobilizuje Pacjenta, zadaje dużo pytań. |
10 minut | Sprawdzenie i omówienie pracy domowej przygotowanej samodzielnie przez Pacjenta. | Terapeuta prosi Pacjenta żeby przeczytał/ wygłosił na głos samodzielnie wykonane przez siebie zadanie, zadane na ostatnich zajęciach. Terapeuta poprawia ewentualne błędy, chwali sukcesy, dopytuje. | Tę część zajęć traktuje się jako przypomnienie treści ostatnich zajęć, daje Terapeucie wiedzę, jak został opanowany ostatni materiał, czy trzeba wrócić do tych zagadnień, coś wytłumaczyć raz jeszcze, czy można ruszyć dalej z materiałem. |
8 minut | Rozumienie metafor | Terapeuta przedstawia jedną metaforę i 3 wersje jej potencjalnego znaczenia. Zadaniem Pacjenta jest wskazanie poprawnego wytłumaczenia danej metafory. (POMOC NR 1) |
|
10 minut | Rozumienie przysłów | Terapeuta odczytuje kolejno po jednym przysłowiu i prosi Pacjenta, by ten wytłumaczył, jak je rozumie. Jeżeli Pacjent ma trudności, Terapeuta podpowiada mu podając możliwą sytuację, w jakiej moglibyśmy użyć takiego sformułowania itp. (POMOC NR 2) |
|
7 minut | Układanie związków frazeologicznych z mitologii | Terapeuta kładzie przed pacjentem rozsypane wyrazy. Zadaniem Pacjenta jest ułożyć z nich związki frazeologiczne, pochodzące z mitologii i wytłumaczyć ich znaczenie. (POMOC NR 3) |
|
5 minut | Łączenie związków frazeologicznych z ich znaczeniem | Zadaniem Pacjenta jest połączyć związek frazeologiczny z jego znaczeniem. (POMOC NR 4) |
|
5 minut | Przekształcanie tekstu | Pacjent otrzymuje krótki tekst ze związkami frazeologicznymi. Jego zadaniem jest tak przekształcić tekst, by miał on dosłowny charakter. (POMOC NR 5) |
|
5 minut | Odszyfrowywanie związków frazeologicznych na podstawie obrazków. | Pacjent dostaje zbiór obrazków. Jego zadaniem jest przypisać każdemu obrazkowi pasujący do niego związek frazeologiczny i jeśli nie było go wcześniej-wytłumaczyć jego znaczenie. (POMOC NR 6) |
|
5 minut | Zadanie pracy domowej, podsumowanie zajęć | Zadaniem Pacjenta jest napisać krótki tekst w dwóch formach: pierwsza wersja ma zawierać co najmniej 7 związków frazeologicznych(te poznane na zajęciach),a drugi-ma być dosłowny, przekształcenie wersji pierwszej. Terapeuta rozmawia także z Pacjentem na temat zajęć, chwali sukcesy, pyta o stopień trudności zadania i o samopoczucie po zajęciach. |