Scenariusz zajęć
OPRACOWANIE I REALIZACJA : Kinga Jóźwiak
MIEJSCE : Szkoła Podstawowa
DATA :
KLASA : III
CZAS TRWANIA :
KRĄG TEMATYCZNY : Świat wokół nas
TEMAT DNIA W BLOKU : Poznajemy nasze środowisko –
wycieczka
TEMATYKA OBSERWOWANYCH ZAJĘĆ:
Wycieczka – spacer po najbliższej okolicy – „Poznajemy nasze środowisko”. Dokonanie prostych pomiarów i obserwacji, zapisywanie spostrzeżeń. Redagowanie zdań na temat otaczającego środowiska, ilustrowanie tekstu. Zabawy i gry terenowe – tor przeszkód.
ZAKRESY EDUKACJI:
edukacja środowiskowa
motoryczno - zdrowotna
CELE OPERACYJNE:
DYDAKTYCZNE
EDUKACJA ŚRODOWISKOWA:
Uczeń dokonuje pomiaru temperatury,
Uczeń dostrzega zmiany w przyrodzie i umie je wskazać,
Uczeń potrafi omówić najważniejsze zmiany zachodzące w wyglądzie drzew i krzewów,
Uczeń wskazuje przykłady niszczącej działalności człowieka i mającej na celu ochronę świata przyrody.
WYCHOWAWCZE
Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy grupowej,
Uczeń podpatruje przyrodę zachowując spokój,
Uczeń przestrzega zasad prawidłowego przechodzenia przez jezdnię
METODY AKTYWNOŚCI:
(wg R. Więckowskiego)
INFORMACYJNE:
wyjaśnienie werbalne
HEURYSTYCZNE:
problemowa
elementy dyskusji
elementy dialogu
FORMY AKTYWNOŚCI:
(wg R. Więckowskiego)
aktywność indywidualna jednolita
aktywność indywidualna zróżnicowana
aktywność grupowa jednolita
aktywność z całą klasą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
(wg R. Więckowskiego)
KONWENCJONALNE:
okazy naturalne zebrane przez dzieci
plansze z napisami
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Część wstępna
Czynności organizacyjno - porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności oraz przygotowania do zajęć).
Część główna
Krótka rozmowa na temat: Co to jest środowisko? Wymienianie najważniejszych jego elementów (drzewa, krzewy, rośliny, zwierzęta, zabudowania, powietrze, kamienie, ludzie, których łączą warunki życia lub praca, np. środowisko miejskie, teatralne, wiejskie). Przypomnienie zasady podpatrywania przyrody bez zakłócania jej spokoju.
Spacer po najbliższej okolicy.
Przyglądanie się drzewom i krzewom,
Zbieranie liści, owoców (kasztanów, żołędzi) i innych „skarbów”,
Słuchanie odgłosów przyrody,
Mierzenie obwodu pnia drzewa – praca grupowa,
Mierzenie temperatury powietrza – praca grupowa,
Obserwowanie chmur.
Zabawy w terenie.
Slalom pomiędzy drzewami, pojedynczo, w parach (trucht),
Bieg pomiędzy drzewami, okrążamy drzewo o 360°, każdy po kolei i wracamy po prostej,
Bieg po prostej na wyznaczonym odcinku (sprint),
Jak wyżej, tylko skaczemy na prawej nodze, wracamy normalnie,
Jak wyżej, tylko skaczemy na lewej nodze, wracamy normalnie,
Rzuty żołędziami do obręczy z liści.
Zabawy utrwalające nazwy elementów środowiska:
Pobiegnij do drzewa liściastego, dotknij jego kory,
Spróbuj objąć rękoma pień drzewa iglastego,
Znajdź krzew i go obiegnij.
Zbieranie okazów naturalnych (liści, kasztanów, itp.)
Powrót do klasy. Rozmowa na temat poczynionych obserwacji. Uczniowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami, wypowiadają się na temat działalności człowieka, oceniają – czy ludzie dbają o otoczenie, czy je niszczą. Redagowanie kilku zdań i zapisanie ich w zeszycie, np. Dziś byliśmy na wycieczce niedaleko szkoły. Zmierzyłem obwód pnia… Dotykałem… Obserwowałem…
Część końcowa
Podsumowanie najważniejszych wiadomości. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat środowiska (Co je tworzy? Jak mogę o nie zadbać?). Zastanawiają się również co warto obserwować, zmierzyć, dotknąć, itp.
Zadanie pracy domowej, wyjaśnienie poleceń.
Postaraj się wysłuchać i zapamiętać prognozę pogody nadawaną w telewizji lub radiu na najbliższy dzień.
Podsumowanie zajęć:
Ze względu na aktywność dzieci,
Ze względu na zachowanie dzieci.
Pożegnanie.