Scenariusz Wycieczka do lasu, E. środowiskowa


Scenariusz zajęć z edukacji ekologicznej dla uczniów klasy III

Nazwisko prowadzącego: Komendera Marzena

Data prowadzonych zajęć: 20.02.2010

Grupa wiekowa: klasa III

Temat kompleksowy:”Moja miejscowość”

Temat zajęć: „Walory przyrodnicze mojej wsi.”

Cele główne:

-zapoznanie dzieci z wartościami i cennymi elementami ich miejscowości

-wzbudzanie w dzieciach ciekawości przyrodniczej

-wzbogacanie wiedzy dziecka na temat otoczenia i jego walorów

-budowanie pozytywnego nastawienia do środowiska

-obserwowanie i prowadzenie przez dzieci prostych doświadczeń przyrodniczych

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- wymienia walory swojego środowiska

Metody: czynna:uczestnictwo w rozmowie, w czasie dokonywania obserwacji i doświadczeń, kalkowanie kory drzew, malowanie cisu.

oglądowa:obserwacja wiatru, kory drzew

słowna:rozmowa o pomnikach przyrody

Formy: z całą grupą, zbiorowa

Środki dydaktyczne: lupy, lornetki, liście jaworu, kora jaworu, kocyki, ołówki, zeszyty, termometry

Przebieg wycieczki:

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Uwagi

  1. Nauczycielka przed szkołą prosi by dzieci ustawiły się w pary. Przypomina zasady zachowywania się w lesie i wyrusza z dziećmi na wycieczkę

  1. Nauczycielka wraz z dziećmi przechodzi przez pasy przy ulicy głównej. Nauczycielka przypomina zasady przechodzenia przez jezdnię.

  1. Po przejściu przez jezdnię nauczycielka pokazuje dzieciom słup z oznakowaniem szklaków prowadzących do lasu. Tłumaczy, że trasę ich wycieczki oznacza szlak żółty.

  1. Nauczycielka wraz z dziećmi kieruje się żółtym szlakiem prowadzącym przez ulicę Jawornicką.

  1. Po dotarciu na skraj lasu następuje chwila przerwy, w czasie której dzieci dokonują obserwacji przyrody.

  1. Nauczycielka zadaje dzieciom pytanie:

-Kto z was wie w pobliżu jakiego pomnika przyrody się teraz znajdujemy?

-Kto z was potrafi coś o nim powiedzieć?

Po 10 minutach odpoczynku nauczycielka wraz z dziećmi udają się do starego krzewu. Tam nauczycielka jako ciekawostkę podaję wiek krzewu- ok 400lat. Prosi dzieci by uważnie się mu przyjrzały i namalowały go( będzie to materiał wykorzystany do gazetki w kąciku przyrody)

  1. Dzieci wraz z nauczycielką wracają na skraj lasu i udają się żółtym szlakiem w górę. Nauczycielka pokazuje dzieciom jawor, opowiada historię Jawornicy, kilka ciekawostek. Rozdaje dzieciom lupy by dokonały obserwacji jaworu. Następnie ruszają dalej

  1. Po drodze nauczycielka pokazuje dzieciom paśnik znajdujący się przy drodze ich trasy po lewej stronie. Zadaje dzieciom pytania:

-co to jest?

-jak jest używane?

-dla kogo zostało zbudowane?

Potem udają się dalej w górę żółtym szlakiem

9.Nauczycielka w ½ drogi zatrzymuje się i wraz z dziećmi skręca w prawo urządzając postój na niewielkiej polanie na której znajduje się wieża leśniczan.

Pyta dzieci czy wiedzą jak używane są wieże w pracy leśniczego. Pyta dzieci czy znają ich zastosowanie. Następnie prosi dzieci by dokonały obserwacji wiatru. Nauczycielka prosi dzieci by za pomocą rysunku- piktogramu przedstawiły dzisiejszy stan pogody. Następnie wyruszają dalej żółtym szlakiem.

10.Nauczycielka wraz z dziećmi dociera do krzyża na Jawornicy. Mówi dzieciom że ten krzyż jest również pomnikiem przyrody i opowiada jego historię, opowiada dlaczego się tam znalazł. Dzieci jedzą drugie śniadanie- czas na odpoczynek. Dzieci mogą zbierać borówki podziwiać piękno lasu. Nauczycielka daje dzieciom termometr by ponownie dokonały pomiaru temperatury

11.Powrót do szkoły

1.Dzieci ustawiają się w pary. Przypominają sobie zasady zachowania się w lesie.

2.Dzieci przypominają sobie zasady przechodzenia przez jezdnię. Starają się być ostrożne podczas przejścia przez pasy.

4.Dzieci podążają za nauczycielką

5.Dzieci otrzymują kartki i ołówki. Porównują kory drzew dotykając je (obserwacja przez zmysł dotyku) tworząc „kalki”. Inne siadają na kocykach i nasłuchują odgłosów ptaków (obserwacja przez zmysł słuchu) Jeszcze inne dokonują pomiaru temperatury za pomocą termometru.

6.Dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki:

-Jesteśmy w pobliżu cisu

-jest krzewem (lub drzewem) chronionym

-jego owoce są trujące

-nie wolno jeść ani dotykać owoców cisu

-znajduje się pod ochroną.

Dzieci malują cis dokładnie mu się przyglądając (obserwacja przez zmysł wzroku)

7.Dzieci obserwują drzewo przez lupę albo „gołym okiem”, dotykają kory,opisują ją, porównują ją z korą cisu, wąchają liście, określają ich kształt, malują je w swoich zeszytach, dokonują obserwacji.

8.Dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki:

-to jest paśnik

-służy do dokarmiania dzikich zwierząt- kształtowanie opiekuńczego stosunku do zwierząt.

Dzieci wypowiadają się jak inaczej można dokarmiać zwierzęta np. w czasie zimy- budowanie karmików

-jest zbudowany przez leśniczych by dokarmiać dzikie zwierzęta.

9.Dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki starając się same wymyślić odpowiedzi, są kreatywne. Następnie dokonują obserwacji wiatru. Sprawdzają w którą stronę przechylają się drzewa, określają czy jest silny czy słaby. Malują za pomocą piktogramów obecny stan pogody.(czy jest słonecznie czy pochmurno, czy wiatr jest silny czy słaby itp.

10.Dzieci uważnie słuchają opowiadań nauczycielki, potem rozkładają kocyki,jedzą drugie śniadanie, zbierają borówki lub po prostu odpoczywają. Następnie jeszcze raz dokonują pomiaru temperatury by sprawdzić czy wzrosła czy zmalała. Dzieci dokonują oceny różnicy temperatur i wyciągają wnioski. Następnie wszyscy wracają do szkoły.


