Każdy lubi co innego scenariusz zajeć dla 4latków

TEMAT KOMPLEKSOWY: „ KAŻDY LUBI CO INNEGO”

TEMAT DNIA: „Ja i moje kolekcje” – zabawa dydaktyczna.

CELE OGÓLNE:

CELE OPERACYJNE:

METODY:

FORMY:

POMOCE DYDAKTYCZNE – kolekcje (zabawki) przyniesione przez dzieci, karty pracy, worek, opaska na oczy, płyta CD, odtwarzacz płyt, plastikowe pojemniki

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. CZEŚĆ WSTĘPNA

Powitanie dzieci i przeprowadzenie zabawy porannej „Uciekaj myszko do dziury”. Po zakończonej zabawie nauczycielka prosi dzieci, aby ustawiły się w pociąg. Dzieci w raz z nauczycielką wychodzą do szatni, aby przynieść swoje kolekcje. Po przyniesieniu kolekcji dzieci z pomocą nauczycielki tworzą na specjalnie przygotowanym stoliku „KĄCIK KOLEKCJONERA” tzn. ustawiają swoje kolekcje. Kiedy kącik jest gotowy dzieci oglądają kolekcje swoich kolegów.

  1. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

Nauczyciel wyjaśnia dzieciom co oznaczają słowa: kolekcja i kolekcjoner. Dzieci kolejno podchodzą do swojej kolekcji i opowiadają o niej (nauczyciel wspomaga dzieci dodatkowymi pytaniami: czy pamiętasz, która zabawka czy inny przedmiot był jako pierwszy w Twojej kolekcji? Skąd pochodzi kolekcja? Jak nazywają się kolejne zabawki? Ile przedmiotów zawiera? Czy będziesz jeszcze zbierał dodatkowe przedmioty do kolekcji? Itp.) Dziecko na podstawie innych kolekcji określa metodą tzw. „na oko” czy jego zbiór zawiera dużo czy mało elementów.

Nauczyciel wrzuca do worka po jednym przedmiocie z każdej kolekcji. Każdemu dziecku po kolei przewiązuje oczy opaską. Dziecko wkłada rączki do worka. Ma za zadanie za pomocą dotyku odgadnąć jaki przedmiot dotyka. Kiedy padnie odpowiedź nauczyciel odwiązuje oczy, a dziecko sprawdza czy zgadło poprawnie czy tez nie. Kolejnym zadaniem dziecka jest odniesienie przedmiotu do właściwej kolekcji.

Nauczyciel rozkłada na dywanie trzy pojemniki. Dzieci mają według instrukcji nauczyciela wrzucić do pojemników po jednym przedmiocie ze swojej kolekcji 1. Który służy do zabawy, 2. Który jest mały, 3. Który jest kołem, albo posiada coś okrągłego. Dzieci porównują w którym pojemniku znalazło się najwięcej przedmiotów.

  1. CZEŚĆ KOŃCOWA

Swobodne zabawy przyniesionymi kolekcjami. Grupa czterolatków wykonanie kart pracy pt. „Kolekcje”.

