Scenariusz zajęć dla klasy II

Data: 17.09.2008

Prowadzący: Liszka Katarzyna

KRĄG TEMATYCZNY:

Świat w różnych porach roku

TEMAT DNIA:

Obliczenia w zakresie 20 - działania na osi liczbowej, rozwiązywanie zadań tekstowych; proste obliczenia kalendarzowe.

CEL OGÓLNY:

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń zna:

Uczeń potrafi:

METODY:

FORMY ORGANIZACYJNE:

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Zabawa matematyczna „Układanka”

Oblicz działanie. Po czym uporządkuj liczb od najmniejszej do największej i odczytaj hasło.

J 5 - 4 =

Ń 10 + 10 =

S 20 - 11 =

E 3 + 3 =

E 19 - 4 =

I 7 + 5 =

  1. Zabawa „Żywe liczby”

Każde dziecko otrzymuje karteczkę z liczbą. Czworo dzieci wychodzi na środek i prowadzi ze sobą rozmowę np. „Jestem liczbą 5, jestem od Ciebie większy o 4”. Nauczyciel w razie potrzeby zadaje pytania pomocnicze.

  1. Rozmowa na temat kalendarza

  • Zadania „Kalendarz”

  • Na konkretnej dacie ustawiamy „okienko”. Zadaniem dziecka jest odczytać poprawnie datę. Prowadzący pyta kolejne dziecko „Jaka data będzie np. za 5 dni?” I tak kilka razy.

    1. Rozwiązywanie zadań z zeszytu ćwiczeń

    1. Zabawa ruchowa „Pociąg”

    Dzieci stoją z kartonikami na których wypisana jest dana data. Tworzą pociąg, którego lokomotywą będzie dziecko z największą liczbą. Pozostałe wagony to dzieci z kartonikami, na których zapisane liczby ustawione są w porządku malejącym. Następnie zmieniamy dzieciom kartoniki tak, aby powstały nowe pociągi. Przed wyruszeniem jedno dziecko sprawdza czy wszystkie wagony są prawidłowo ustawione. Pociąg po jednym okrążeniu klasy staje i powtarzamy zabawę.

    1. Rozwiązywanie zadań tekstowych

    a)uczniowie wyliczają ile dalii zostało mamie

    b)dzieci liczą ile gruszek pozostało

    8 Dodawanie w zakresie drugiej dziesiątki.