Konspekt z przedmiotu Programowanie strukturalne
Temat: Ciąg arytmetyczny, geometryczny i harmoniczny.
Prowadzący: inż. Marek Pudełko
Klasa I SP, specjalność technik Informatyk
Lekcja odbyła się 03.03.2004
Czas zajęć: 2 x 45 minut.
Cele dydaktyczne:
Napisanie programu liczącego poszczególne wyrazy ciągu arytmetycznego i geometrycznego.
Cele operacyjne:
Po zajęciach słuchacze powinni:
Umieć posłużyć się edytorem Borland Paskal 7.0.
Umieć samodzielnie napisać program liczący poszczególne wyrazy ciągu arytmetycznego i geometrycznego
Środki dydaktyczne: komputer, tablica.
Metody: pogadanka, praca z komputerem, praca samodzielna, dyskusja.
Formy: praca z zespołem klasowym, praca indywidualna słuchacza
Przebieg lekcji:
1) Część wstępna:
powitanie
sprawdzenie listy obecności
2) Lekcja właściwa:
Przypomnienie wiadomości. Jakie znamy ciągi monotoniczne?
Przypomnienie wiadomości. Jak wygląda wzór na poszczególne wyrazu ciągu arytmetycznego? A jak wygląda wzór na sumę wyrazów ciągu arytmetycznego?
Przypomnienie wiadomości. Jak wygląda wzór na poszczególne wyrazu ciągu geometrycznego? A jak wygląda wzór na sumę wyrazów ciągu geometrycznego?
Przypomnienie wiadomości. Jak wygląda wzór na poszczególne wyrazu ciągu harmonicznego? A jak wygląda wzór na sumę wyrazów ciągu harmonicznego?
Prezentacja. Przedstawienie algorytmu liczącego poszczególne wyrazy ciągu arytmetycznego.
Ćwiczenie. Pisanie programu przez uczniów.
Praca z tablicą. Wypisanie podstawowych kroków i fragmentów kodu tworzonych przez uczniów.
Praca samodzielna ucznia. Poprawa własnego programu przy pomocy znanych rozwiązań stworzonych przez innych uczniów.
Dyskusja. Porównanie efektów działania programów.
Zadanie domowe. Modyfikacja programu na ciąg geometryczny.
3) Zajęcia końcowe:
powtórzenie materiału z lekcji:
Podstawowe problemy napotkane przy pisaniu programu.
Interesujące rozwiązania.
ocena pracy słuchaczy.