SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DYDAKTYKI


28.05.2008

Grupa „eM5”

Niedbał Marta

Niewińska Emilia

Paterek Monika

Połajdowicz Małgorzata

Wójcik Małgorzata

Pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną, I rok, drugi semestr

KONSPEKT ZAJĘĆ Z MIKRONAUCZANIA PRZEPROWADZONEGO METODĄ POSZUKUJĄCĄ

CZĘŚĆ WSTĘPNA

A. Charakterystyka adresata:

1.Studenci pierwszego roku pedagogiki resocjalizacyjnej w liczbie 16 osób.

2.Wiek: 20 i więcej lat.

B. Czas i miejsce:

 1.45 minut.

 2.Sala lekcyjna, ustawienie ławek w rzędach (standardowe).

 3.Zastosowane pomoce:

    -fragmenty blogów gimnazjalistek;

    -konspekt zajęć pt. „Alkohol - nie!”;

    -krótkie filmy autorstwa gimnazjalistów, znalezione na stronach internetowych;

    -fragment serialu „Włatcy móch”;

-fragment programu „Rozmowy w toku”;

-skala oceny programu kształcenia autorstwa dr Krystyny Liszki;

-arkusz brystolu do zapisywania spostrzeżeń.

C. Cele:

-student umie rozpoznawać błędy metodyczne w konspektach zajęć i potrafi je      skorygować;

-student posiada umiejętność stawiania pytań oraz poszukiwania odpowiedzi  i rozwiązań w ewaluacji konspektu zajęć resocjalizacyjnych.

D. Dyskusja jako odstawowy element ewaluacji.

E. Metoda poszukująca: zadanie problemowe.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

A. Przygotowania do zajęć:

1.Zebranie materiałów i wyselekcjonowanie najistotniejszych dla przebiegu zajęć.

2.Powielenie materiałów w odpowiedniej ilości.

3.Rozmowa z członkiem grupy Anonimowych Alkoholików.

4.Krótki wywiad z nauczycielem w gimnazjum.

B. Przebieg z zajęć:

1.Wprowadzenie w tematykę zajęć.

Witamy Was serdecznie na naszych drugich zajęciach z mikronauczania. Dzisiaj zajmiemy się problemem rozpoznania i korekty błędów w konspektacie zajęć resocjalizacyjnych, przeznaczonych dla uczniów gimnazjum.

2.Zapoznanie studentów z fragmentami blogów gimnazjalistek.

Prowadzące umieszczają na rzutniku fragmenty blogów i jednocześnie rozdają potrzebne studentom do analizy materiały.

   Punktem wyjścia dla naszych rozważań będzie przybliżenie sylwetki    współczesnego gimnazjalisty. Najpierw zapoznajcie się proszę z fragmentami    blogów gimnazjalistek, znajdziecie je na pierwszej stronie materiałów,    które    otrzymaliście, wyświetlimy je Wam także za pomocą rzutnika.

3.Prezentacja krótkich filmów z udziałem gimnazjalistów oraz dotyczących ich    zainteresowań.

Zobaczycie teraz nakręcone za pomocą telefonu komórkowego krótkie filmy ukazujące    gimnazjalistów na przerwie i w czasie lekcji, a także fragment popularnego    serialu pt. „Włatcy móch” oraz fragment    programu telewizyjnego „Rozmowy w toku”.

Prowadzące odtwarzają materiał filmowy.   

4.Spontaniczna dyskusja na temat przedstawionych materiałów.

 Studenci wyrażają swoje opinie o zaobserwowanych zachowaniach uczniów,    porównują je z własnymi doświadczeniami na tym polu. Prowadzące wspominają    o rozmowie z nauczycielką gimnazjum.

5.Prowadzące zlecają studentom analizę konspektów.

   Zobaczyliście jak wygląda życie szkolne uczniów gimnazjum oraz jak spędzają oni    wolny czas. Spróbujcie wyobrazić sobie ich reakcję na zaproponowaną przez    nauczyciela formę    zajęć nt. szkodliwości alkoholu, przedstawionych w tym    konspekcie.

   Na pewno macie jakieś własne doświadczenia związane z gimnazjalistami, ich    sposobem postrzegania świata. Na bazie tej wiedzy i przedstawionych    materiałów postarajcie się odnaleźć błędy w tym konspekcie. Weźcie pod uwagę    punkty B2 i B4 ze „Skali oceny programu kształcenia”, którą znajdziecie na    ostatniej stronie wręczonych Wam materiałów.

.6.Analiza konspektów.

   Studenci analizują konspekty, wyszukują błędy, zapisują spostrzeżenia.

7.Dyskusja.

   Zainicjowanie dyskusji przez prowadzące (zadawanie pytań pomocniczych).

   Studenci głośno mówią o zaobserwowanych błędach, które prowadzące zapisują    na przygotowanym brystolu. Wspólnie zastanawiają się nad możliwymi sposobami    skorygowania dostrzeżonych nieprawidłowości, proponują konkretne rozwiązania.

   Rozważenie możliwości zaproszenia na tego typu zajęcia osoby uwikłanej w nałóg,    lub osoby pracującej z uzależnionymi.

8.Odtworzenie filmu.

   Na pocieszenie pokażemy Wam, że nie wszyscy gimnazjaliści dają się wpisać w    stereotyp zepsutej młodzieży.

C. Czynności po zakończeniu zajęć.

    Podziękowanie za czynny udział w zajęciach i wyrażenie nadziei na przydatność     przyswojonych treści w przyszłej pracy zawodowej.

    Dziękujemy Wam za udział w zajęciach. Mamy nadzieję, że zdobytą tutaj wiedzę     wykorzystacie kiedyś w swojej przyszłej pracy zawodowej. A jako zadanie domowe     wypełnijcie krzyżówkę, którą otrzymaliście wraz z materiałami. Dziękujemy.

UWAGI O REALIZACJI ZAJĘĆ

Według mnie, na przeprowadzonych przez naszą grupę zajęciach w pełni zrealizowałyśmy zamierzone cele, przy idealnym zagospodarowaniu limitu czasowego. Grupa dość czynnie uczestniczyła w zajęciach, włączając się w dyskusję i wyrażając własne zdanie na przybliżony temat. Studenci z ożywieniem oglądali przedstawione im materiały, po czym chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Podczas analizy materiałów, mankamentem zajęć było niesprecyzowanie wymagań skierowanych w stronę grupy, przez co wytworzyło się niewielkie zamieszanie. Trudno nam było rozpocząć dyskusję po obejrzeniu filmów, czego powodem była nieumiejętność, czy też nieśmiałość z naszej strony w egzekwowaniu odpowiedzi od koleżanek i kolegów z grupy. W trakcie dyskusji na temat błędów zaobserwowanych przez nich w konspekcie, naszą powinnością było szybkie zapisywanie myśli studentów w niezmienionej formie na brystolu, czego niestety zabrakło. Operacja odbywała się zbyt wolno i słowa studentów zapisywane były inaczej niż były one wypowiadane. Wiele sytuacji jednak sprzyjało rozwijającej się rozmowie. Kiedy brakowało chętnych, zwracałyśmy się bezpośrednio do poszczególnych osób, prosząc o wyrażenie opinii, co wzmogło zaangażowanie innych, chcących zabrać głos. Zabrakło jednak pochwał i upewnień uczniów, że w swoim rozumowaniu idą w dobrym kierunku. Zdecydowanym plusem było to, że cała nasza grupa prowadzących starała się angażować w zajęcia na równi z grupą uczniów, nie wydając im jedynie „suchych” poleceń.

Patrząc na siebie jako nauczyciela muszę powiedzieć, że nie czuję się dobrze przed audytorium. Zmianą, jaką wprowadziłabym do swojej postawy, byłoby ośmielenie się w stosunku do uczniów, „wyrobienie” w sobie zdecydowania i pewności siebie. Jako plus widzę u siebie zadowalającą umiejętność obsługi sprzętu. Podobało mi się także, że nie przerywałyśmy sobie nawzajem podczas zajęć. Gdy jedna mówiła, pozostałe starały się ją w miarę możliwości wspierać, nie wchodząc jej w słowo.

W przygotowaniach do zajęć:

-Wyselekcjonowałam konspekt do analizy,

-Zebrałam i wyselekcjonowałam przedstawione fragmenty blogów i materiał filmowy, -Przeprowadziłam wywiad w grupie AA,

-Przeprowadziłam krótki wywiad z nauczycielką w gimnazjum,

-Opracowałam pomysł przebiegu zajęć,

-Opracowałam konspekt przebiegu zajęć,

-Opracowałam pomysł wykonania krzyżówki,

-Czynnie uczestniczyłam w spotkaniach w obrębie grupy i na konsultacjach.


