background image

Scenariusz zajęć dydaktyczno 

wychowawczych w przedszkolu – 

wymagania względem struktury,

background image

Rodzaj 

aktywności

Cele ogólne

Cele szczegółowe /

spodziewane efekty

Sytuacje edukacyjne

Uwagi 

/

I. Aktywność 

społeczna

(obszar: 1, 2, 

15)

Nabywanie 
umiejętności 
przestrzegania 
ustalonych reguł 
podczas zabawy. (1)
Nabywanie 
umiejętności 
samodzielnego 
ubierania się 
i rozbierania. (2)

Dziecko:
- przestrzega wszystkich 
ustalonych reguł w 
zabawie (dzielenie się 
zabawkami, nie 
wyrywanie zabawek, 
czekanie na swoją kolej, 
sprzątanie zabawek);
- zakłada odzież według 
prawidłowej kolejności 
(spodnie na zmianę, buty, 
sweter, kurtka, czapka). 

- zabawy dowolne w kącikach aktywności 
dziecięcej,
- zabawa tematyczna” W sklepie ogrodniczym”
- zabawy konstrukcyjne w ogrodzie 
przedszkolnym z wykorzystaniem wybranych 
materiałów i narzędzi ogrodowych
- zabawy manipulacyjne -ubieranie lalek, 
maskotek
- układanie drewnianych puzzli „Ubieramy lalę”;
- ćwiczenie w szatni umiejętności praktycznych – 
ubieranie i rozbieranie.

II. Aktywność

językowa

(obszar: 3, 7, 

14)

Kształtowanie 
umiejętności 
skupiania uwagi. (3)
Kształtowanie 
umiejętności 
wyrażania treści 
utworów literackich 
za pomocą środków 
niewerbalnych. (7) 

- wypowiada się prostymi 
zdaniami na temat 
wysłuchanego tekstu;
- wyraża treść utworu za 
pomocą mimiki, gestu i 
ruchu.

- wypowiedzi na temat wysłuchanych opowiadań, wierszy o 

tematyce wiosennej ,[ wskazane jest podanie tytułów i 
autorów utworów literackich]

- - układanie obrazków, historyjek obrazkowych na 
podstawie wcześniej wysłuchanego tekstu;

- odgrywanie scenek, ról na podstawie wysłuchanych 
utworów;

- zabawa tematyczna ”Wiosenne porządki” na podstawie 
wysłuchanego utworu 

- wyrażanie treści utworów za pomocą języka ciała,
- zabawy dowolne w kąciku teatralnym,

-uroczystość ”Bal wiosny”

III. 

Aktywność

zdrowotna

i fizyczna

(obszar: 5, 6)

N

abywanie 

umiejętności 
utrzymywania 
równowagi
(5)
Nabywanie 
umiejętności 
przestrzegania zasad 
bezpiecznego 
korzystania 
z urządzeń 
znajdujących się 
w ogrodzie 
przedszkolnym. (6) 

-

 utrzymuje równowagę 

przy przekraczaniu 
różnych przeszkód 
(murek przy piaskownicy, 
kamienie lina, klocki);
- przestrzega wspólnie 
ustalonych zasad 
podczas korzystania ze 
sprzętu ogrodowego (nie 
podchodzi do huśtawki 
będącej w ruchu, nie 
zeskakuje z huśtawki, 
wchodzi na drabinki do 
określonej wysokości). 

- zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr...;
- zestaw ćwiczeń porannych nr...;
-dowolne zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym 
oraz  na placu zabaw, 
- tworzenie w ogrodzie przedszkolnym toru przeszkód 
z wykorzystaniem różnych przyborów i materiałów;
- zawarcie kontraktu regulującego zasady zabaw w 
ogrodzie przedszkolnym;
- kolorowanie piktogramów dotyczących zasad zabaw 
w ogrodzie przedszkolnym;
- wskazywanie w historyjce obrazkowej właściwych i 
niewłaściwych zachowań  związanych z zabawami w 
ogrodzie przedszkolnym.

Plan pracy wychowawczo - dydaktycznej opracowany dla dzieci 4-letnich na okres od… do… przez…….. .......

background image

IV. 

Aktywność

muzyczna

(obszar: 8)

Rozwijanie 
możliwości 
słuchowo-
głosowych . 

- śpiewa piosenkę o 
tematyce wiosennej 
zachowując linię 
melodyczną.

- zabawy oparte na treści piosenki pt…..[ o prostym 
motywie melodycznym]
-wyklaskiwanie rytmu piosenki
- wspólne i indywidualne śpiewanie piosenki pt…. 
[ bez akompaniamentu instrumentalnego w pierwszej 
fazie]
- odtwarzanie rytmu piosenki za pomocą  umownych 
ruchów,
- ćwiczenia oddechowe np dmuchanie balonika, 
gaszenie świecy, zdmuchiwanie płatków z kwiatków,
-ćwiczenia emisyjne np. nucenie melodii piosenki,
- prezentowanie umiejętności wokalnych podczas 
festiwalu piosenki wiosennej.

V. Aktywność

plastyczna

(obszar: 9)

Rozwijanie 
umiejętności 
posługiwania się 
pędzlem.

- maluje pędzlem na 
różnej fakturze 
wykorzystując całą 
powierzchnię.

- malowanie farbami plakatowymi do muzyki 
poważnej,
- malowanie pędzlem w powietrzu, na plecach kolegi, 
na różnych powierzchniach, fakturach i formatach, na 
temat określony[ należy podać temat prac ] i 
dowolny;
- zabawa badawcza ”Odkrywamy nowe kolory” 
- malowanie z wyobraźni. 

VI. 

Aktywność

przyrodnicza

i techniczna

(obszar: 10, 

11, 12)

Zapoznanie z 
pierwszymi 
oznakami wiosny. 
(12)
Zapoznanie ze 
sposobami tworzenia 
prostych konstrukcji. 
(10)

- nazywa co najmniej 
dwie charakterystyczne 
cechy wiosny (pąki na 
drzewach, pierwsze 
kwiaty, przyloty ptaków);
- tworzy proste 
konstrukcje
z wykorzystaniem 
różnorodnego materiału 
według podanego wzoru.

- obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie w 
trakcie spacerów

-wycieczka do Ogrodu Botanicznego;
- rozmowy przy ilustracjach o tematyce wiosennej;

- słuchanie opowiadania pt…,
- rozwiązywanie zagadek słowno-obrazkowo- słuchowych;

- wzbogacanie kącika przyrodniczego o materiały zebrane 
podczas spacerów;

- wyszukiwanie ilustracji w książkach, czasopismach 
dziecięcych o tematyce wiosennej;

- zabawy w ogrodzie przedszkolnym ukierunkowane na 
wielozmysłowe poznawanie zmian zachodzących w 

przyrodzie[ wąchanie, dotykanie, obserwowanie, 
wysłuchiwanie…..];

- gromadzenie materiałów potrzebnych do prowadzenia 
hodowli roślin (ziemia, nasiona, donice, narzędzia);

- poznawanie etapów sadzenia roślin w oparciu o piosenkę 
pt……; historyjkę obrazkową pt

- wysiewanie nasion do wybranych pojemników;
- tworzenie z różnorodnego materiału (patyki, kamienie, 

szyszki, wykałaczki, słomki) konstrukcji ogradzających 
stworzone uprawy. 

VII. 

Aktywność

matematyczn

a

(obszar: 4, 

13)

Rozwijanie 
umiejętności 
klasyfikowania 
przedmiotów. (4)

- klasyfikuje przedmioty 
według dwóch cech 
(wielkość i 
przeznaczenia).

- przygotowywanie rekwizytów do zabawy tematycznej „|W 
sklepie ogrodniczym” 

- segregowanie materiału przyrodniczego podczas zabaw 
dydaktycznych;

- układanie prostych rytmów;
- zabawy manipulacyjne –wyszukiwanie nasion, 

przedmiotów 

background image

Klasyfikacja metod i 

form pracy oraz 

organizacyjnych,

background image

Podstawowymi 

formami organizacyjnymi

 pracy jest działalność:

Indywidualna

Zespołowa

Zbiorowa ( zajęcia z całą grupą ).

background image

Formy pracy w przedszkolu

Zajęcia i zabawy dowolne

Zajęcia organizowane

Sytuacje (kontakty) okolicznościowe

manipulacyjne, 
konstrukcyjne, 
tematyczne, 
dydaktyczne,
badawcze,
integracyjne,
ruchowe,
prace porządkowe
,
plastyczne

czynności samoobsługowe;
prace użyteczne (dyżury),
spacery, wycieczki, 
uroczystości przedszkolne, 
zajęcia dydaktyczne.

background image
background image
background image

Metody pracy z dziećmi 

w przedszkolu

podział wg M. Kwiatowskiej, 1988

•Metody czynne

•Metody oglądowe

•Metody słowne

background image

Metody czynne, (oparte na 

działaniu) to:

• metoda samodzielnych doświadczeń – polegająca 

na stwarzaniu warunków, pobudzaniu inicjatywy 

dziecka nawiązującego kontakty z otoczeniem;

• metoda kierowania własną aktywnością dziecka 

przez zachętę, sugestię, podsuwanie pomysłu, radę, 

czynne włączanie się nauczycielki w jego działalność;

• metoda zadań stawianych dziecku, które ono 

rozwiązuje aktywnie i samodzielnie jako problemy 

stwarzające okazję do odkrywania nowych zjawisk, 

przyswajania i stosowania w praktyce określonych 

umiejętności;

• metoda ćwiczeń – pobudza dzieci do powtarzania 

różnych czynności, ćwiczenia rozwijają sprawność 

ruchową, utrwalają umiejętności praktyczne, 

wiadomości, a także  kształtowania postaw.

background image

Metody oglądowe, to:

• metoda obserwacji i pokazu – obejmuje 

przedmioty, zjawiska i czynności, na których 

nauczycielka chce skupić uwagę dzieci;

• metoda przykładu osobistego nauczyciela, 

a także innych dorosłych i dzieci jako wzór 

postępowania, wzorów takich dostarczają 

także widowiska teatralne, utwory literackie 

w powiązaniu np. z ilustracjami;

• metoda udostępniania dzieł sztuki – 

oparta na percepcji dzieł sztuki plastycznej, 

teatralnej i utworów muzycznych, polegająca 

na ułatwianiu dzieciom ich zrozumienia i 

przeżycia.

background image

Metody słowne, to:

• rozmowy, opowiadania, zagadki – rozwijające 

procesy poznawcze i poszerzające zasób 

wiadomości dziecka, jak również uczenie dzieci 

wierszy, tekstów piosenek, itp.;

• objaśnienia i instrukcje – towarzyszące 

nabywaniu przez dzieci różnych umiejętności, 

sprawności ruchowych, przyzwyczajeń 

higienicznych, stosowane także przy stawianiu im 

różnych zadań;

• sposoby społecznego porozumiewania – 

wpływania na postępowanie dzieci, jak odwoływanie 

się do umów, wyrażanie aprobaty lub dezaprobaty, 

upominanie, tłumaczenie, przekazywanie, ustalanie 

zasad współżycia w grupie dziecięcej;

• metody żywego słowa – które pobudzają uczucia i 

procesy poznawcze, działają na wyobraźnię i 

motywację dziecka, a służą przede wszystkim 

przekazywaniu wartości literatury pięknej.

background image

Struktura celów 

operacyjnych

Dziecko:
określi i porówna  (nazwie) 

poprawnie 

wielkość 

misek

   

przed nim 

zgromadzonych

duża – większa, 
mała – mniejsza 
gruba – grubsza 
cienka – cieńsza, 
taka sama,

background image

dziecko:
 

• nazwie,

• rozpozna,

• zastosuje,

• naszkicuje,

• oceni, skoczy,

• doda,

• ułoży,

• uzasadni,

• wyjaśni, obliczy,

• przedmiot, 

• temat,

• materiał,

działan
ie

w stosunku 

do których 

działanie ma 

być 

wykonane.

treś
ć

zachowanie 

dziecka

background image

• dane, ograniczenia, 

narzędzia,

• okoliczności opisujące 

sytuację,

• w jakiej będzie 

obserwowane działanie 

dziecka,

• akceptowany poziom 

wykonania czynności,

• najniższy próg uznany za 

wystarczający,

warun

ki

kryteri

um

• Ilościowe:  80% 

przymiotników, 

• jakościowe:  

bezbłędnie, płynnie, 
wyczerpująco,

4 wyrazy

background image

Scenariusz zajęcia

(oznaczenie daty,  

wskazanie osoby prowadzącej zajęcie, nazwy 

przedszkola i wieku dzieci.

Temat

:    

„Tort urodzinowy”

Cele ogólne:
1.

Rozwijanie kompetencji językowych – pozyskanie 

informacji nt. składników tortu oraz zachowania 

wobec osoby świętującej urodziny,

2.

Utrwalenie litery t, T (drukowanej i pisanej), 

3.

Utrwalanie liczby 6 w aspekcie kardynalnym i 

porządkowym, znaków matematycznych, zasad 

klasyfikowania wg cech: wielkości, koloru,

4.

Doskonalenie umiejętności współdziałania w 

kącikach pracy, umiejętności samodzielnego, 

dokładnego wywiązywania się z przydzielonych 

zadań (adekwatnie do posiadanych możliwości),

background image

Cele 

operacyjne:

• Rozpozna i nazwie (trzy  - pięć) właściwości produktów 

używanych do wypieku ciasta poprzez zmysł smaku, 

węchu, wzroku,

• Rozwiąże zagadkę i przyporządkuje do obrazka podpis – 

wyraz będący rozwiązaniem zagadki,

• Przeczyta tekst z lektorem,

• Napisze po śladzie wyrazy z historyjki oraz szlaczki 

literopodobne,

• Połączy kropki za pomocą linii,

• Ułoży trzy wyrazy z rozsypanki literowej (nazwy 

składników do tortu),

• Dopasuje dwa zdania z rozsypanki zadaniowej do  tekstu 

i samodzielnie sprawdzi wykonanie zadania,

• Uporządkuje  świeczki wg. grubości, koloru i długości,

• Narysuje odpowiednią liczbę świeczek do podanej cyfry,

• Porówa zbiory wstawiając  znak  <,>,=,

• Wypełni kontur plasteliną, pasmanterią wg. własnej 

inwencji,

• Zamaluje tuszem kontur litery t. T,

• Odszuka i podkreśli literę t, T, w tekście karty poetyckiej,

background image

Formy organizacyjne:

• z całą grupą,
• Indywidualna w kącikach pracy,

Metody pracy:

• Czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań 

stawianych do wykonania,

• Oglądowe: obserwacji i pokazu, 
• Słowne: rozmowy, opowiadania, zagadki, 

objaśnienia i instrukcje,

Techniki twórczego myślenia: - lista atrybutów,

background image

Przebieg:

1. Sprawdzanie listy obecności  - utrwalania znajomości imion),
2. Krzyżówka: wspólne rozwiązanie hasła – tort,
3. Wprowadzenie historyjki  „Tort urodzinowy” – kolejne etapy, 

praca z obrazkiem,  z  historyjką, układanie propozycji tytułów 

ilustracji, czytanie globalne (wyrazów, zań) z pomocą 

nauczyciela i samodzielne.

4. Zabawa przy piosence „Tort Blues” inscenizowanie ruchem  

tekstu piosenki.

5. Praca w kącikach edukacyjnych:
k. plastyczny – 
k. badawczy – 
k. z grafoskopem – 
k. słuchania – 
k. pisania – 
k. matematyczny – 
k. alfabetyczny – 
k. czytania – 
6. Składanie życzeń urodzinowych koleżance, śpiewanie piosenki 

„sto lat”, wręczanie upominków urodzinowych,

7. Degustacja tortu urodzinowego. Określanie , wyróżnianiu  cech 

tortu – stosowanie przymiotników.   Tort jest…..

background image

środki dydaktyczne

• krzyżówka, historyjka z serii „Słoneczna 

Biblioteka”, pomoce do kącika 
badawczego, przybory plastyczne, ołówki, 
kredki, plastelina, pasmanteria, 
rozsypanka literowa i wyrazowa, karty 
pracy, magnetofon, słuchawki, grafoskop, 
świeczki, cyfry, tort urodzinowy.

background image
background image
background image
background image
background image
background image

„Tort blues”

         

 

M. Bogdanowicz

Lubię torty: 
• z marmoladą, 
• otulone czekoladą, mniam, mniam. 
• w lukrowanych sukieneczkach, 
• w szalikach z ptasiego mleka, mniam, mniam.
I choć jestem taki mały, zjadłbym tonę przez 

dzień cały, mniam, mniam.

• Tortu z kokosowym daszkiem
• resztki rzuciłbym dla ptaszków. 

background image

Kącik plastyczny

• lepienie tortu z plasteliny,
• płaskorzeźba - wypełnienie konturu 

tortu plasteliną,

• przyozdabianie tortu pasmanterią,
• malowanie lub rysowanie na temat: 

„Urodziny”

background image
background image

Kącik badawczy

Zabawy badawcze z mąką, cukrem, 
mlekiem, solą, czekoladą w proszku.

• badanie za pomocą zmysłów: węchu, 

smaku, dotyku,

• Określenie koloru, rozpuszczalności w 

wodzie, w mleku,

• Opis właściwości produktów.

background image
background image
background image

Kącik w grafoskopem

• Rysowanie i próby podpisu przedmiotu, 

którego obrazek wylosuje dziecko z koperty,

background image
background image

Kącik słuchania

• Słuchanie tekstu nagranego – 

czytanie z lektorem,

• Rozwiązywanie nagranych zagadek – 

odszukiwanie odpowiedniego 
obrazka,

background image

Kącik pisania

• Pisanie po śladzie napisu – tort 

urodzinowy,

• Pisanie po śladzie nazwy tortu,
• Rysowanie (pisanie) szlaczków, 

literopodobnych na konturach tortu,

• Podkreślanie litery „t” w tekście,
• Rozwiązywanie krzyżówki (hasło – tort)

background image
background image

Kącik matematyczny

• Rysowanie odpowiedniej liczby 

świeczek do podanej cyfry,

• Przyporządkowanie świeczek wg. 

grubości, koloru, długości,

• Porównywanie zbiorów ze świeczkami – 

wstawianie znaków <,>,=,

• Przeliczanie świeczek, dopasowywanie 

liczby świeczek do cyfry,

background image
background image
background image
background image

Kącik alfabetyczny

• Układanie z rozsypanki literowej lub 

sylabowej podpisów  do obrazków,

• Układanie podpisów do obrazków,
• Układanie prostych zdań z rozsypanki 

wyrazowej,

background image
background image
background image

Kącik czytania

• Dopasowywanie rozsypanki 

zdaniowej do tekstu, samodzielne 
sprawdzanie wykonanego zadania.

background image
background image

podsumowanie

• Dobór celów zajęcia, spójność celów 

ogólnych i operacyjnych,

• Integracja treści,
• Indywidualizacja zadań,
• Rodzaje aktywności dzieci,
• Stopień aktywności, zaangażowania 

dzieci, 

• Dobór i wykorzystanie środków,


Document Outline