SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DO KLASY I - 21.05.09r.

Czas trwania : 4x45 minut.

Imię i nazwisko prowadzących : Małgorzata Malinowska

Anna Mendalka

Krąg tematyczny : „ Bawimy się w redaktorów”.

Temat dnia : „Święto mamy - gazetka ścienna”.

Cele ogólne:

-doskonalenie umiejętności czytania, wypowiadania się oraz pisania na określony temat;

-kształtowanie umiejętności tworzenia klasowej gazetki,

-doskonalenie liczenia w zakresie 30.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

-potrafi wyrazić słowami swoje uczucia do mamy,

-wykorzystuje w wypowiedzi o mamie słownictwo o pozytywnym zabarwieniu uczuciowym,

-opowiada o swojej mamie, jej zainteresowaniach oraz wyglądzie zewnętrznym,

-pisze krótka notatkę o swojej mamie,

- układa zabawne wierszyki, rymowanki;

-potrafi mnożyć w zakresie 30,

-wykonuje portret swojej mamy,

- tworzy gazetkę ścienną;

Metody (wg Okonia) :

- metody oparte na słowie - pogadanka, rozmowa,

- metody oparte na obserwacji i pomiarze - pokaz,

- metody oparte na praktycznej działalności uczniów- ćwiczebna, realizacja zadań wytwórczych, praca z tekstem

- metody aktywizujące - zabawa dydaktyczna, burza mózgów

Formy:

Indywidualna jednolita, zbiorowa jednolita, praca w grupach

Środki dydaktyczne:

Tekturowe kwiaty, bloki rysunkowe, kredki, portrety, karty pracy z matematyki, 2 rysunki na brystolu, karteczki z cyframi, płyta z muzyką o mamie, karteczki z sylabami w kształcie serduszek, kartka do przyklejenia karteczek serduszek, gazety, czasopisma, artykuł z gazety o Dniu Matki, kartki z przymiotnikami opisującymi cechy mamy;


L.p.

Przebieg zajęć

Kierunek edukacji

Uwagi o realizacji

Czas

1.

Przywitanie dzieci, sprawdzenie obecności.

5 min.

2.

Nauczyciel wiesza na tablicy tekturowe kwiaty, na których znajdują się działania dotyczące mnożenia w zakresie 30. Po wykonaniu wszystkich działań Pani prosi dzieci, aby ułożyły wyniki w kolejności od najwyższego do najniższego - w ten sposób otrzymamy hasło dzisiejszego zajęcia. Po odwróceniu kwiatów powstaje hasło „ Dzień Matki”.

Dzieci odczytują hasło i wypowiadają się na jego temat - co ono oznacza.

Edukacja matematyczna

Dzieci podchodzą do tablicy i rozwiązują działania.

10 min.

3.

Nauczyciel rozpoczyna pogadankę na temat Dnia Matki. Zadaje pytania :

-„ W jaki dzień obchodzony jest Dzień Matki?”

-„ Dlaczego wszyscy obchodzimy tak uroczyście ten dzień?”

-„ Jak wyglądają wasze mamy?”

-„ Za co kochacie swoje mamy?'

.Nauczycielka prosi, aby dzieci otworzyły kartę pracy na str.9 i wykonały ćwiczenie 1 i 3

Edukacja polonistyczna

społeczno- przyrodnicza

Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela

10 min.

4.

Czytanie tekstu z podręcznika przez nauczyciela.

Wspólna analiza przeczytanego tekstu. Nauczyciel zadaje pytania:

-„O czym był tekst?”

-„Jakie postacie występują w tekście?”

-„Co myślicie o pomyśle uczniów z Kielc?”

Odczytanie ciche rymowanek i wierszyków przez podręcznika - wybór najciekawszych:

- „Co sądzicie o tych rymowankach?”

- „Która wg Was jest najciekawsza i dlaczego?”

Edukacja polonistyczna

Dzieci siedzą w ławkach

15 min.

5.

Pogadanka na temat artykułów w czasopismach. Nauczyciel zadaje pytania:

-„Jak myślicie kto pisze artykuły do gazet?”

-„Jakie znacie rodzaje czasopism, gazet?” - nauczyciel pokazuje różne rodzaje pism

-„Jakie treści możemy znaleźć w prasie ?”

-„Jakie informacje znajdują się na pierwszej stronie czasopism, gazet?”

-„Co znajduje się na ostatnich stronach czasopism, gazet?”

-„Czego możemy się dowiedzieć z gazet?”

Edukacja polonistyczna

Dzieci nadal siedzą w ławkach

10 min.

6.

Ciąg dalszy pogadanki. Nauczyciel zadaje pytania:

-„Co to są czasopisma?”

-„Czym się różni czasopismo od gazety?

-„Jakie tytuły czasopism znacie?”

-„Jakie czasopisma dziecięce, młodzieżowe znacie? Jakie czasopisma czytaliście? Czego się z nich dowiedzieliście?

-„Co poza artykułami możemy znaleźć w czasopismach?”

Edukacja polonistyczna

Dzieci siedzą w ławkach

13 min.

7.

Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Każda grupa otrzymuje jeden zestaw serduszek z rozsypanką sylabową(sylabami, które po połączeniu utworzą zdania.)

Po ułożeniu zdań powstaje wierszyk:

„Ma-mu-sia jest jak słon-ko.

U-śmie-cha się do mnie z ra-na.

Dziś przyj-dę do niej z kart - ką.

I po-wiem ko-cham Cię, Ma-mo.”

Jedna osoba z grupy podchodzi do tablicy i przykleja swoje zdanie do kartki na tablicy.

Powstał - cały wierszyk odczytuje dziecko wybrane przez nauczyciela.

Edukacja polonistyczna

Dzieci siedzą w ławkach.

20 min.

8.

  1. Nauczyciel proponuje zredagowania własnej gazetki okolicznościowej i mówi, że:

- na połowie kartki każde dziecko wykona portret mamy, a na drugiej połowie napisze rymowankę, wierszyk lub zdania o swojej mamie.

- te kartki będą tworzyły jedną całość tzw. gazetki ściennej - okolicznościowej.

  1. Dzieci samodzielnie redagują rymowanki lub zdania o swojej mamie - gromadzenie słownictwa.

Nauczyciel zadaje pytanie: -„Jaka jest Wasza mama? Opiszcie ją jednym słowem?”

Nauczyciel tłumaczy aby dzieci do napisanego przez niego na tablicy wyrazu ”Mama” dopisały określenia w kolumnie pionowej.

Po wypisaniu określeń wyrazu „Mama”, dzieci tworzą do każdego określenia rymy.

Dzieci kolejno podchodzą do tablicy i zapisują podawane przez siebie wyrazy - potem rymy.

Pisanie samodzielnie krótkich rymowanek, wierszyków lub zdań o mamie.

Nauczyciel rozdaje dzieciom słabszym w pisaniu tekst o „Mamie” z lukami do uzupełnienia.

Nauczyciel rozdaje dzieciom karteczki na których uczniowie piszą kilka zdań, wiersz lub rymowankę o swojej mamie korzystając ze zgromadzonych wyrazów na tablicy.

  1. Praca plastyczna:

Uczniowie wykonują portret mamy:

Nauczyciel podaje technikę wykonania pracy i mówi:

-„Narysujcie portret kredkami (kartka ułożona pionowo), portret tzn. głowę i kawałek tułowia. Zwróćcie uwagę na wielkość i kształt głowy, odpowiednie proporcje oraz elementy charakterystyczne takie jak okulary, kolczyki, naszyjniki. Portret wykonujecie na górze, a na dole wkleicie tekst napisany przez Was o Waszych mamach.”

Po zakończeniu wykonywania portretu nauczyciel tłumaczy sposób w jaki zostanie wykonana gazetka okolicznościowa.

-„A teraz przepiszcie wasze teksty na kolorowo, estetycznie na kartki które wam rozdałam.”

W momencie skończenia przepisywania tekstów własnych dzieci nauczyciel prosi o wklejenie ich na dolną część pod portretem oraz nadanie tytułu pracy. Wspólne tworzenie gazetki klasowej

  1. . Podsumowanie prac uczniów. Pani pyta:, „Co podoba się w Waszych pracach?”….

Edukacja plastyczna

Edukacja polonistyczna

Dzieci siedzą w ławkach

35 min.

9.

Zabawa „Milczek”- nauczyciel zawiesza na tablicy 2 rysunki z cyframi na brystolu. Tłumaczy dzieciom reguły zabawy matematycznej, zwraca uwagę iż polega ona całkowitym milczeniu. Z gry odpada ta osoba, która się odezwie.. Nauczycielka pokazuje dzieciom liczbę z jednego brystolu, następnie znak mnożenia oraz kolejną liczbę z drugiego brystolu i znak równa się (powstaje działanie). Mówi, aby dzieci pokazały na kartkach (które wcześniej otrzymały) prawidłowy wynik działania. .

Edukacja matematyczna

Dzieci siedzą w ławkach, pokazują na kartonikach, w ciszy, wyniki mnożenia.

10 min.

10.

Nauczyciel zapisuje na tablicy zadanie tekstowe : „ Mama dostała 3 bukiety kwiatów. W każdym z nich było po 6 tulipanów. Ile tulipanów dostała mama?”

Analiza zadania(zilustrowanie go na tablicy)

-„ O czym jest mowa w zadaniu?' ( dzieci podkreślają dane i szukane);

-„ Co wiemy z treści zadania”

-„ Czego nie wiemy, o co nas pytają w zadaniu?”

W jaki sposób możemy to obliczy”.

Zapisanie formuły matematycznej oraz odpowiedź na pytanie (zapis na tablicy);

Przepisanie pytania działania i odpowiedzi do zeszytu.

Edukacja matematyczna

Dzieci siedzą w ławkach, a wybrane przez nauczyciela podchodzą do tablicy.

10 min.

11.

Samodzielna praca uczniów w kartach pracy

- n/l tłumaczy polecenia, zadania, ćwiczenia i daje czas na ich wykonanie

Nauczyciel prosi uczniów, aby otworzyli karty pracy z matematyki i wykonały zadanie 1,3 i 9 na str. 61,63. Dzieci wykonują zadanie samodzielnie, a potem następuje

- sprawdzenie - wykonanej pracy poprzez głośne odczytanie.

Edukacja matematyczna

Dzieci siedzą w ławkach

16 min.

12.

Nauczyciel rozdaje uczniom dodatkowe karty pracy z matematyki (Załącznik nr 1) Następnie czyta i wyjaśnia polecenia. Uczniowie sami wykonują zadania, a następnie sprawdzenie- głośne . odczytanie wyników;

Edukacja matematyczna

Dzieci siedzą w ławkach i wykonują zadania.

16 min.

13.

Zapisanie pracy domowej w zeszycie z matematyki. Zad. 5 i 6 str. 62

Zapisanie pracy domowej w zeszycie z polskiego. Ćwiczenie 2 str. 9

5 min

24.

Podsumowanie zajęć.

Nauczyciel pyta:

-„Czym zajmowaliśmy się dziś na zajęciach?”

-„ O czym mówiliśmy?”

-„Jakie prace wykonaliśmy?”

- „ Przypomnijcie kiedy każda mama obchodzi swoje święto?”

-„Co najbardziej podobało się wam w dzisiejszych zajęciach?

Ocena aktywności uczniów - nauczyciel rozdaje wszystkim dzieciom znaczki

Nauczyciel dziękuję dzieciom za udaną współprace.

Dzieci siedzą w ławkach.

10 min