Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy I z zastosowaniem prezentacji multimedialnej "Zawody ludzi - zagadki"

TEMAT: Poznajemy zawody ludzi.

CELE LEKCJI: Uczeń

 Zna zawody swoich rodziców;

 Dostrzega korzyści będące efektem pracy ludzi;

 Komunikuje się poprzez "mowę ciała";

 Dokonuje trafnego wyboru podczas odgadywania nazw zawodów;

 Samodzielnie wykonuje ćwiczenia;

 Wypowiada się pełnymi zdaniami na określony temat.

METODY PRACY:

 Pogadanka;

 Pokaz - prezentacja;

 Zajęcia praktyczne;

 Zabawa.

FORMY PRACY:

 Zbiorowa;

 Indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

 Konwencjonalne - prezentacja multimedialna, kartoniki z napisem zawodów, karty pracy, tekst wiersza.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Swobodne wypowiedzi uczniów na temat pracy zawodowej rodziców.
Próba odpowiedzi na pytania:
- Jakie korzyści daje ludziom praca?
- Dlaczego należy szanować pieniądze?

2.Zabawa pt. "Kalambury". - Uczeń losuje kartkę z nazwą zawodu. Z jego charakterystycznych ruchów i gestów pozostałe dzieci mają za zadanie odgadnąć, jaki to zawód. Kto pierwszy poda nazwę, prowadzi zabawę.

3.Pokaz prezentacji multimedialnej "Zawody ludzi" - zagadki.
(Patrz :slajdy od numeru 1 do 15)
- Nauczyciel czyta głośno zagadki a uczniowie podają rozwiązanie, dokonując wyboru odpowiedniego obrazka na slajdzie.
4.Uzupełnienie ćwiczeń na kartach pracy.

0x01 graphic

5.Czytanie wiersza Danuty Wawiłow "A jak będę dorosła" - omówienie treści, wypowiedzi uczniów na temat: "Kim chciałbyś zostać w przyszłości i dlaczego?".

6.Przedstawienie środkami plastycznymi tematu - Kim będę, gdy dorosnę?

7.Prezentacja swoich prac i wystawka.