Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 9 klasa 2

Blok tematyczny: Pożegnalne dary lata

Temat: Kłótnia warzyw

I. Cele

• Doskonalenie techniki głośnego czytania.

• Utrwalenie tytułów wybranych wierszy Juliana Tuwima.

• Ćwiczenia w pisaniu zdań.

• Doskonalenie poprawności ortograficznej w pisanych tekstach.

Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 1.2.b i c „Uczeń w tekście literackim zaznacza wybrane fragmenty, określa czas i miejsce akcji, wskazuje głównych bohaterów, czyta teksty i recytuje wiersze, z uwzględnieniem interpunkcji i intonacji”,

Pkt 1.3.f i g „Uczeń przepisuje teksty, pisze z pamięci i ze słuchu; dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną”

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz.1

komputer z projektorem

wystawka znanych książek z wierszami Juliana Tuwima – „Lokomotywa”,

„Słoń Trąbalski”, „Abecadło”, „Rzepka”, „Okulary”, „Zosia Samosia”

prezentacja multimedialna przygotowana przez nauczyciela np. w programie PowerPoint z krótkimi fragmentami i obrazkami wierszy Juliana Tuwima

gra/plansza interaktywna „Przepis”

III. Przebieg zajęć

1. Rozpoznawanie tytułów wierszy Juliana Tuwima

Nauczyciel uruchamia prezentację z krótkimi fragmentami różnych wierszy autora oraz ilustracjami. Dzieci zgadują tytuł wiersza. Oglądają książeczki z utworami autora na wystawce. Chętni uczniowie czytają wybrane fragmenty.

2. Słuchanie wiersza Juliana Tuwima „Warzywa” – podręcznik cz.1, str.102

Swobodne wypowiedzi uczniów na temat wiersza. Pytania nauczyciela: Jaki jest tytuł wiersza?

Kto jest jego autorem?

1

Elżbieta Bowdur

Kto występuje w wierszu?

O co kłóciły się warzywa?

Co zrobiła kucharka?

3. Głośne czytanie fragmentów wiersza przez uczniów.

4. Pisanie odpowiedzi na pytania do wiersza – podręcznik cz.1, ćw.3, str.103

5. Gra / plansza interaktywna „Przepis”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Kraina smakoszy (4)

→ Przepis (5)

Opis interaktywności

Gra „Przepis” polegająca na utrwaleniu pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi.

Omówienie gry

Nauczyciel omawia grę:

Kucharka na kartce zapisała przepis na pyszną zupę. Niestety kartka jest poplamiona. Musimy pomóc kucharce odczytać przepis wstawiając do wyrazów właściwe literki.

Uczniowie czytają tekst i zastanawiają się, którą literkę wstawią do wyrazu.

Dzieci przepisują uważnie tekst do zeszytu. Następnie wybrany uczeń podchodzi do tablicy i przeciąga właściwe literki na miejsce w wyrazie.

Uczniowie samodzielnie sprawdzają poprawność napisanego tekstu w zeszycie.

Dzieci mogą też przepisywać tekst z uzupełnianie tylko po jednym zdaniu.

Sprawdzają poprawność ortograficzną po napisaniu każdego zdania.

6. Uzupełnianie tabeli wyrazami z ramki – podręcznik cz.1, ćw.5, str.104

7. Ustalenie kolejności wykonywanych czynności podczas przyrządzania zupy

– podręcznik cz.1, ćw.6, str.104

2