Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 9 klasa 1

Blok tematyczny: Przywołujemy wakacyjne wspomnienia

Temat: Wakacyjne skarby

I. Cele

• Poszerzanie słownictwa, ćwiczenia w mówieniu.

• Rozwijanie spostrzegawczości.

• Ćwiczenia w przeliczaniu.

• Ćwiczenia w porównywaniu cech wielkościowych.

Podstawa programowa:

Pkt 7.2.a „Uczeń sprawnie liczy obiekty, wymienia kolejne liczebniki od wybranej liczby…”

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz. 1

komputer z projektorem

plansza interaktywna/gra „Ukryte obiekty”

napis na kartoniku WAKACYJNE SKARBY

kartoniki z narysowanymi muszelkami

III. Przebieg zajęć

1. Rozmowa ukierunkowana – Czym jest skarb?

Co to jest skarb?

Gdzie spotkaliście się z tym słowem?

Z czym wam się kojarzy słowo skarb?

Czy skarby można kupić, czy znaleźć?

Co jest dla was skarbem?

Skąd pochodzą wasze skarby?

Zgadnijcie, jaki skarb przywiozłam z wakacji?

Gdy do ucha ją przyłożę,

morza szum powróci do mnie.

W tej skorupce, małe morze,

lato może mi przypomnieć. – ( Muszelka)

Dlaczego znaleziona muszelka może być skarbem?

1

Elżbieta Bowdur

2. Wystawa wakacyjnych pamiątek

Spontaniczne wypowiedzi dzieci na temat przyniesionych pamiątek. Umieszczenie napisu WAKACYJNE SKARBY.

3. Gra interaktywna „Ukryte obiekty”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Kraina Podróżnika (5)

→ Pola i Oskar (zadanie dodatkowe)

Opis interaktywności

Zadanie Poli i Oskara. Wyszukiwanie danej liczby konkretnych obiektów na ilustracji.

Omówienie gry

Należy znaleźć ukryte przedmioty na trzech planszach.

Wybrany uczeń wskazuje przy tablicy, gdzie ukryły się muszelki ( piłki, kredki).

Przeliczanie odnalezionych obiektów.

4. Przeliczanie zbiorów w zakresie 5 - podręcznik cz.1, ćw.1 i 2, str.54

5. Porównywanie cech wielkościowych – podręcznik cz.1, ćw.2, str.59

6. Przeliczanie zbiorów, rozwiązywanie zadań

Nauczyciel umieszcza na tablicy kartoniki – 3 duże muszelki i 2 małe.

Adam znalazł 3 duże muszelki, a Kasia 2 małe. Ile muszelek mają razem?

Nauczyciel umieszcza na tablicy kartoniki – 4 duże muszelki i 1 małą.

Ala znalazła 4 duże muszelki, a mama 1 małą. Ile muszelek mają razem?

2