background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Beata Wawryn-śmuda 

 

 

 
Organizacja produkcji roślinnej 
321[04].Z1.04 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 

mgr inŜ. BoŜena Stępień 
mgr inŜ. Mirosław Worobik 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[04].Z1.04, 

„Organizacja  produkcji  ro

 

ś

linnej”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 

technik pszczelarz. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Produkcja zboŜa ozimego i jarego 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Produkcja ziemniaka i buraka cukrowego 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Produkcja rzepaku ozimego 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

31 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

cele kształcenia, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ć

wiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-uczenia  się 

oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

321[04].Z1 

Produkcja roślinna 

 321[04].Z1.01 

Planowanie zmianowania 

roślin i płodozmianów

 

321[04].Z1.04 

Organizacja produkcji roślinnej 

321[04].Z1.02 

UŜytkowanie sprzętu  

rolniczego

  

321[04].Z1.03 

Wykonywanie zabiegów agrotechnicznych

 

 

321[04].Z1.05 

Określanie zasobów bazy poŜytkowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

scharakteryzować klimat i mikroklimat Polski, 

− 

scharakteryzować układy mechaniczne maszyn,  

− 

scharakteryzować rodzaje maszyn stosowanych podczas zabiegów ochrony roślin, 

− 

charakteryzować ogólną budowę i zasadę działania kombajnu zboŜowego, 

− 

określać kompleksy glebowo-rolnicze, 

− 

analizować koszty wykonywania zabiegów związanych z ochroną roślin, 

− 

przewidzieć i zapobiec zagroŜeniom Ŝycia i zdrowia związanym z wykonywaną pracą, 

− 

zastosować zasady eksploatacji maszyn i urządzeń rolniczych, 

− 

określać wymagania higieniczno-sanitarne w gospodarstwie, 

− 

zastosować zasady ochrony środowiska, 

− 

dobierać i zastosować odzieŜ ochronną oraz środki ochrony osobistej do określonych prac, 

− 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  bezpieczeństwa  zdrowotnego 
Ŝ

ywności,  podczas  produkcji,  transportu  oraz  magazynowania  środków  i  wyrobów 

Ŝ

ywnościowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:  

− 

określić znaczenie gospodarcze zbóŜ, roślin okopowych, gryki, rzepaku, 

− 

scharakteryzować właściwości biologiczne zbóŜ, 

− 

określić wymagania przyrodnicze zbóŜ, 

− 

zaplanować uprawę roli pod zboŜa, 

− 

zaplanować nawoŜenie gleby pod zboŜa, ilość wysiewu nasion i zabiegi ochronne, 

− 

wykonać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne uprawy zbóŜ, 

− 

zaplanować i zorganizować zbiór zbóŜ, 

− 

scharakteryzować cechy morfologiczne roślin okopowych, 

− 

określić wymagania klimatyczne i glebowe ziemniaków, 

− 

charakteryzować wybrane odmiany ziemniaków i buraków, 

− 

określić sposoby uprawy roli pod produkcję roślin okopowych, 

− 

zaplanować nawoŜenie gleby pod ziemniaki i buraki, 

− 

scharakteryzować cechy sadzeniaków i materiału siewnego buraków, 

− 

dobrać techniki i sprzęt do sadzenia i siewu, 

− 

zastosować sposoby pielęgnacji upraw ziemniaków i buraków, 

− 

dobrać  maszyny  i  urządzenia  do  wykonania  zabiegów  uprawowych,  pielęgnacyjnych 
i zbioru roślin okopowych, 

− 

określić wymagania przyrodnicze gryki, 

− 

opracować projekt uprawy roli pod grykę, 

− 

zaplanować nawoŜenie i sposoby pielęgnacji gryki, 

− 

wykorzystać grykę jako bazę poŜytkową, 

− 

zorganizować zbiór i przechowywanie nasion gryki, 

− 

charakteryzować wymagania klimatyczne, glebowe, stanowisko rzepaku ozimego, 

− 

zaplanować sposoby uprawy roli pod uprawę rzepaku ozimego, 

− 

zaplanować nawoŜenie rzepaku ozimego dostosowane do stanowiska, 

− 

dobrać parametry siewu rzepaku ozimego, 

− 

wykonać zabiegi pielęgnacyjne i ochronne rzepaku, 

− 

rozpoznać szkodniki, choroby i chwasty rzepaku ozimego, 

− 

ocenić porę kwitnienia plantacji rzepaku, 

− 

określić zasady i sposoby zbioru oraz metody dosuszania rzepaku ozimego, 

− 

scharakteryzować zasady uprawy wybranych roślin motylkowych, 

− 

zaplanować uprawę roślin motylkowych, 

− 

dobrać właściwe parametry siewu roślin dla roślin motylkowych, 

− 

wykonać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne i ochronne roślin motylkowych, 

− 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej, 
ochrony środowiska, bezpieczeństwa zdrowotnego Ŝywności podczas uprawy roli. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04]. 

Moduł: 

Produkcja roślinna 321[04].Z1 

Jednostka modułowa: 

Organizacja produkcji roślinnej 321[04].Z1.04 

Temat:  Rośliny zboŜowe. 

Cel ogólny:  Określanie cech morfologicznych zbóŜ. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

charakteryzować zboŜa pod względem wymagań glebowych, świetlnych, cieplnych, 

− 

wymienić i opisać fazy wzrostu zbóŜ, 

− 

opisywać poszczególne części rośliny zboŜa, 

− 

określać  cechy  charakterystyczne  budowy  morfologicznej  dla  czterech  podstawowych 
zbóŜ. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 3–4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

kolekcja zasuszonych roślin zbóŜ, 

− 

foliogramy, 

− 

rzutnik pisma, 

− 

zestaw multimedialny. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 
3.  wprowadzenie do tematu: 

− 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  ogólnych  wiadomości 
dotyczących  zbóŜ  ich  przynaleŜności  do rodzin botanicznych, wymagań glebowych, 
ś

wietlnych  i  cieplnych.  Nauczyciel  charakteryzuje  poszczególne  fazy  wzrostu  zbóŜ. 

Nauczyciel  omawia  poszczególne  elementy  składowe  budowy  rośliny  zboŜowej. 
Nauczyciel  po  wykładzie  zadaje  pytanie:  Jakie  rodzaje  kwiatostanów,  źdźbeł, 
ziarniaków, korzeni moŜna spotkać wśród zbóŜ? 

− 

„Burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  róŜnych  odpowiedzi,  wszystkie  zostają 
zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

− 

nauczyciel  prezentuje  poszczególne  gatunki  zbóŜ.  Omawia  je  i  zwraca  uwagę  na 
pojęcia takie jak: kłos, wiecha, źdźbło, podstawa blaszki liściowej, języczek, węzeł, 
międzywęźle, korzenie przybyszowe. Po prezentacji nauczyciel zadaje pytanie: Jakie 
charakterystyczne cechy posiadają poszczególne części rośliny zboŜowej, 

− 

nauczyciel  do  odpowiedzi  typuje  ucznia.  Uczeń  udziela  odpowiedzi.  Nauczyciel 
weryfikuje odpowiedzi. Następnie nauczyciel przydziela zadania grupom. 

4.  Realizacja zajęć. 

Praca w grupach 3–4-osobowych: 

− 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

− 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

− 

uczniowie zapoznają się z budową morfologiczną czterech zbóŜ, 

− 

uczniowie dyskutują na temat cech odróŜniających cztery podstawowe zboŜa, 

− 

uczniowie  w  grupach  określają  w  jaki  sposób  najłatwiej  moŜna  rodzaj  zboŜa  na 
podstawie jego budowy morfologicznej, 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 

− 

czy uczniowie zrozumieli zadanie, 

− 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

− 

czy zachowują przepisy bhp. 

 
Zakończenie zajęć 

− 

przedstawiciel  grupy  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swoją  grupę.  Charakteryzuje 
budowę morfologiczną danego zboŜa, 

− 

uczniowie  dyskutują  na  forum  grupy  na  temat  przydatność  znajomości  cech 
morfologicznych zbóŜ. 

 
Praca domowa 
Narysować w zeszycie do przedmiotu podstawę blaszki liściowej: pszenicy, Ŝyta, jęczmienia 
i owsa. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieŜąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04]. 

Moduł: 

Produkcja roślinna 321[04].Z1 

Jednostka modułowa: 

Organizacja produkcji roślinnej 321[04].Z1.04 

Temat:   Ocena łanu rzepaku. 

Cel ogólny:  Ocenić łan rzepaku przed zimą. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

uzasadnić celowość dokonywania oceny łanu rzepaku ozimego, 

− 

tłumaczyć jak naleŜy prowadzić łan i jakie elementy brać pod uwagę, 

− 

wskazywać momenty kiedy łan jest poddawany ocenie, 

− 

charakteryzować przyczyny powstawania anomalii w rozwoju rzepaku, 

− 

sprawdzać, czy nie występują objawy chorób lub uszkodzeń przez szkodniki, 

− 

decydować o dalszym postępowaniu z uprawą. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w trzech grupach. 

 
Czas trwania zajęć: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

atlasy chorób i szkodników rzepaku, 

− 

linijki, 

− 

zeszyty, 

− 

przybory do pisania. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

− 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  ogólnych  wiadomości 
dotyczących  pielęgnacji  łanu  rzepaku.  Nauczyciel  omawia  przebieg  oceny  łanu 
rzepaku  oraz  momenty, w których tej oceny się dokonuje. Nauczyciel po wykładzie 
zadaje pytanie: Jaki powinien być stan zasiewów rzepaku ozimego przed zimą? 

− 

„Burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  róŜnych  odpowiedzi,  wszystkie  zostają 
zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

− 

nauczyciel objaśnia pojęcie rozety zwartej, luźnej, wybujałej, 

− 

nauczyciel  omawia  czynniki,  które  spowodowały,  Ŝe  rozety  liściowe  są  luźne, 
wybujałe bądź zwarte. Nauczyciel omawia choroby i szkodniki rzepaku, które mogą 
być  bardziej  groźne  takie  jak:  pchełki  i  larwy  gnatarza  rzepakowca  oraz  podaje 
metody walki z nimi. Po prezentacji nauczyciel zadaje pytanie: jakie czynniki mogą 
spowodować zaburzenia w rozwoju młodych roślin rzepaku ozimego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

− 

nauczyciel  do  odpowiedzi  typuje  ucznia.  Uczeń  udziela  odpowiedzi.  Nauczyciel 
weryfikuje odpowiedzi. Następnie nauczyciel przydziela zadania grupom. 

4.  Realizacja zajęć praktycznego – terenowego. 

Praca w trzech grupach: 

− 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

− 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

− 

uczniowie oglądają plantację rzepaku ozimego, wyrywają 10 roślin,  

− 

uczniowie  z  poszczególnych  grup  przystępują  do  pomiaru  powierzchni  0,25  m

2

 

i liczą rośliny na tej powierzchni, 

− 

uczniowie  w  grupach  opracowują  charakterystykę  plantacji  biorąc  pod  uwagę 
elementy według, których dokonuje się oceny, zapisują na papierze, 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 

− 

czy uczniowie zrozumieli zadanie, 

− 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

− 

czy zachowują przepisy bhp. 

 
Zakończenie zajęć 

− 

przedstawiciel  grupy  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swoją  grupę.  Charakteryzuje 
dany czynnik, który określa stan zasiewów rzepaku przed zimą, 

− 

uczniowie  dyskutują  na  forum  grupy  czy  plantacja  rzepaku  przed  zimą  jest  w  dobrym 
stanie. 

 
Praca domowa 
Opracować  na  piśmie  temat  „Wpływ  czynników  klimatycznych  i  glebowych  na  wyniki 
produkcyjne plantacji rzepaku”. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieŜąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5.  ĆWICZENIA

 

 

  

5.1  Produkcja zboŜa ozimego i jarego 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Określanie cech morfologicznych zbóŜ. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  eksponaty  suszonych  i  Ŝywych  roślin  zbóŜ 

w róŜnych stadiach rozwoju, rysunki, foliogramy, przeźrocza ze zboŜami. 

Podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na budowę 

morfologiczną poszczególnych gatunków zbóŜ. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć rysunki, foliogramy i przeźrocza przedstawiające poszczególne gatunki zbóŜ, 
2)  obejrzeć eksponaty zasuszonych i Ŝywych roślin zboŜowych, 
3)  określić dla czterech podstawowych gatunków zbóŜ charakterystyczne cechy w budowie 

i umieścić je w tabeli, 

 

Lp. 

Gatunek zboŜa 

Cechy charakterystyczne budowy morfologicznej 

1. 

pszenica 

 

2. 

Ŝ

yto 

 

3. 

owies 

 

4. 

jęczmień 

 

 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenie się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

rysunki, foliogramy, przeźrocza, eksponaty roślin, 

− 

rzutnik. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie najczęściej występujących chorób i szkodników zbóŜ. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  okazy  roślin  poraŜonych  chorobami,  zaprawy 

nasienne i atlasy chorób i szkodników zbóŜ. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

najwaŜniejsze choroby i szkodniki zbóŜ oraz rodzaj uszkodzeń przez nie powodowany. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  najwaŜniejszymi  chorobami  zbóŜ;  takimi  jak  rdze,  głownia  pyłkowa, 

głownia zwarta, mączniak, śnieć, pleśń śniegowa, pasiastość liści jęczmienia, 

2)  zapoznać się z przepisami stosowania zapraw nasiennych oraz wskazaniami bhp, 
3)  obejrzeć szkodniki występujące w zboŜach i powodowane przez nie uszkodzenia, 
4)  poznać sposoby zwalczania chorób i szkodników i krótko je opisać, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenie się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

− 

okazy roślin poraŜonych chorobami, 

− 

lupy, 

− 

zaprawy nasienne w oryginalnym opakowaniu, 

− 

atlasy chorób i szkodników zbóŜ,  

− 

poradnik dla producentów – specjalny dodatek do dwutygodnika „Agro Serwis”, 

− 

zboŜe wysokiej jakości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.2. 

Produkcja ziemniaka i buraka cukrowego 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Budowa nadziemnej i podziemnej części rośliny ziemniaka i buraka. 
 
Wskazówki do realizacji. 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenie  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  rysunki,  foliogramy,  przeźrocza,  eksponaty  Ŝywych 

roślin ziemniaka i buraka cukrowego. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  budowę 

poszczególnych części rośliny ziemniaka i buraka. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywanie w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć rysunki, foliogramy, przeźrocza z roślinami ziemniaka i buraka cukrowego, 
2)  obejrzeć eksponaty Ŝywych roślin, 
3)  określić charakterystyczne cechy budowy ziemniaka i buraka, 
4)  narysować roślinę ziemniaka i buraka w zeszycie, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenie się: 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

rysunki, foliogramy, przeźrocza oraz okazy Ŝywych roślin ziemniaka i buraka, 

− 

rzutnik. 

 
Ćwiczenie 2  

Rozpoznawanie chorób, szkodników i chwastów ziemniaka i buraka. 

 

Wskazówki do realizacji. 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  okazy  roślin,  foliogramy,  przeźrocza,  rysunki, 

zaatakowanych  przez  choroby  i  szkodniki  ziemniaka  i  buraka  cukrowego  oraz  ulotki 
i materiały reklamowe środków ochrony roślin przeznaczonych dla ziemniaka i buraka. 

Podczas  wykonywania  ćwiczenia  szczególna  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

najgroźniejsze choroby i szkodniki ziemniaka i buraka. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  najwaŜniejszymi  chorobami,  szkodnikami  i  chwastami  występującymi 

w uprawach ziemniaka i buraka, 

2)  obejrzeć choroby i szkodniki oraz uszkodzenia przez nie powodowane, 
3)  obejrzeć chwasty występujące w uprawach ziemniaka i buraka, 
4)  zapoznać  się  ze  sposobami  zwalczania  chorób,  szkodników  i  chwastów  oraz  krótko  je 

opisać, 

5)  zapoznać  się  z  działaniem  i  postępowaniem  z  róŜnymi  środkami  ochrony  roślin, 

przeznaczonymi dla ziemniaka i buraka, 

6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenie się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

dyskusja, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

eksponaty roślin zaatakowanych przez szkodniki choroby, 

− 

atlasy chorób i szkodników ziemniaka i buraka cukrowego, 

− 

foliogramy, przeźrocza, rysunki chorób i szkodników ziemniaka i buraka cukrowego, 

− 

ulotki,  materiały  reklamowe  środków  ochrony  roślin  przeznaczonych  dla  ziemniaka 
i buraka cukrowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.3. 

Produkcja rzepaku ozimego 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Ocena łanu rzepaku ozimego przed zimą. 

 

Wskazówki do realizacji. 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  wygląd 

plantacji i swoje działania na niej, aby nie wyrządzić szkód. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w trzech grupach. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyrwać po 10 roślin rzepaku, 
2)  policzyć liście (rozwinięte i wpół rozwinięte) oraz blizny po liściach opadłych, 
3)  zmierzyć  długość  odcinka  pędu  od  powierzchni  gleby  do  pierwszych  liści  i  do 

wierzchołka,  

4)  policzyć rośliny na powierzchni 0,25 m

2

 (w trzech miejscach), 

5)  ocenić, czy rozety są zwarte, czy luźne, czy moŜna je określić jako wybujałe, 
6)  sprawdzić czy nie występują objawy chorób lub uszkodzeń przez szkodniki, 
7)  zestawić wyniki i opisowo przedstawić stan plantacji przed zimą, 
8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenie się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

dyskusja, 

− 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

albumy z chorobami i szkodnikami rzepaku, 

− 

linijka, zeszyt, przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Systemy jesiennego i wiosennego zwalczania chwastów w rzepaku. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególna  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  dobór 

odpowiednich zabiegów w zaleŜności od rodzaju uprawy. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  podręczników,  notatek  w  zeszycie  i  foliogramów  jakie  są  rodzaje  siewu 

rzepaku ozimego, 

2)  zapoznać się z elementami składającymi się na pielęgnację mechaniczną jesienią, 
3)  sprawdzić, jakie zabiegi mechaniczne niszczące chwasty naleŜy zastosować na wiosnę, 
4)  sprawdzić, jakie kryteria decydują o wyborze stosowanego herbicydu, 
5)  określić  dla  kaŜdego  rodzaju  uprawy,  elementy  składające  się  na  walkę  z  chwastami 

jesienią i wiosną, które następnie naleŜy wpisać do tabeli, 

 

Pora roku 

Uprawa w szerokie rzędy 

Uprawa w wąskie rzędy 

jesień 

 

 

wiosna 

 

 

 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenie się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

dyskusja, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

foliogramy, zeszyty i podręczniki do przedmiotu produkcja roślinna, 

− 

rzutnik.    

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Rozpoznawanie  stanów 

biologicznych rodziny pszczelej” 

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 7, 9, 10, 13, 14, 15, 19, 20, są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 5, 6, 8, 11, 12, 16, 17, 18, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. c, 2. c, 3. b, 4. c, 5. a, 6. b, 7. a, 8. a, 9. d, 10. c, 11. a, 

12. b, 13. b, 14. b, 15. d, 16. a, 17. a, 18. c, 19. d, 20. a.

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

Odpowiedź 

Określić przynaleŜność zbóŜ do 
rodziny botanicznej 

Zdefiniować pojęcie ziarniaka 

Zdefiniować fazy rozwojowe zbóŜ 

Określić zawartość wody w ziarnie 

Określić zabiegi uprawowe w zboŜach 
jarych 

PP 

Scharakteryzować pojęcie 
mrozoodporności i podawać przykłady 

PP 

Określić wymagania glebowe zbóŜ 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Określić optymalną temperaturę gleby 
dosadzenia ziemniaków 

PP 

Wymienić cechy odmianowe 
ziemniaka 

10 

Określić wymagania gryki co do 
długości dnia 

11 

Określić wymagania co do przedplonu 
dla ziemniaka  

PP 

12 

Określić długość następstwa ziemniaka 
po sobie 

PP 

13 

Określić wymagania glebowe buraka 
cukrowego 

14  Określić obsadę roślin ziemniaka  

15  Określić choroby ziemniaka  

16  Określić szkodniki buraka cukrowego 

PP 

17 

Określić przedplony dla buraka 
cukrowego 

PP 

18 

RozróŜnić fazy rozwojowe buraka 
cukrowego 

PP 

19 

Określić przynaleŜność rzepaku do 
rodziny botanicznej 

20 

Określić przebieg rozwoju rzepaku 
ozimego 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia!

 

 
Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  ZboŜa to rośliny naleŜące w przewaŜającej części do rodziny 

a)  krzyŜowych. 
b)  rdestowatych. 
c)  traw. 
d)  psiankowatych. 

 

2.  Owocem zbóŜ jest 

a)  łuszczyna. 
b)  jagoda. 
c)  ziarniak. 
d)  strąk. 

 

3.  Krzewienie rozpoczyna się c chwilą pojawienia się

 

a)  pierwszego liścia. 
b)  trzeciego liścia. 
c)  pierwszego węzła. 
d)  liścia flagowego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

4.  O dojrzałości pełnej ziarniaków mówimy, gdy zawartość wody wynosi 

a)

 

poniŜej 50%. 

b)  około 35%. 
c)  poniŜej 20%. 
d)  powyŜej 40%. 
 

5.  W przypadku zbóŜ jarych podstawowym jesiennym zabiegiem uprawowym jest 

a)  orka przedzimowa. 
b)  wyrównanie powierzchni pola. 
c)  talerzowanie. 
d)  zagęszczanie podglebia. 

 

6.  Najbardziej mrozoodporny gatunek zboŜa to 

a)  jęczmień ozimy. 
b)  Ŝyto. 
c)  pszenica ozima. 
d)  proso. 

 
7.  Średnie wymagania glebowe mają 

a)  jęczmień ozimy i jary. 
b)  pszenica ozima i jara. 
c)  owies i kukurydza. 
d)  Ŝyto i gryka. 

 
8.  Optymalne temperatury gleby do sadzenia ziemniaka to 

a)  6–8

o

C. 

b)  10–15

o

C. 

c)  0–2

o

C. 

d)  2–4

o

C. 

 
9.  Cechą, która nie naleŜy do odmianowych jest

 

a)  wierność plonowania. 
b)  odporność na choroby. 
c)  przydatność do przechowywania. 
d)  przynaleŜność do rodziny psiankowatych. 

 
10.  Gryka jest rośliną 

a)  dnia krótkiego. 
b)  dnia długiego. 
c)  obojętną na długość dnia. 
d)  cieniolubną. 

 
11.  Bardzo dobrym przedplonem dla ziemniaka są 

a)  motylkowe lub mieszanki motylkowych z trawami. 
b)  zboŜa. 
c)  inne rośliny okopowe. 
d)  ziemniak. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

12.  Następstwo ziemniaka po sobie uprawianego w monokulturze moŜe wynosić 

a)  4 lata. 
b)  2–3 lata. 
c)  3–4 lata. 
d)  4–5 lat. 

 
13.  Buraki cukrowe najlepiej plonują na glebach o odczynie – pH wynoszącym 

a)  6,5–7,0. 
b)  mniej niŜ 6,5. 
c)  więcej niŜ 7,0. 
d)  6,0. 

 

14.  Gęstość sadzenia ziemniaka powinna być tak dobrana, aby uzyskać obsadę na 1 ha 

a)  100 tyś. łodyg. 
b)  200–250 tyś. łodyg. 
a)  100–150 tyś. łodyg. 
b)  300 tyś. łodyg. 

 
15.  Choroba nie dotycząca ziemniaka to 

a)  parch prószysty. 
b)  rak ziemniaka. 
c)  alternarioza. 
d)  kędzierzawka płaszczyńcowa. 

 

16.  Do najgroźniejszych szkodników buraka cukrowego naleŜą 

a)  larwa śmietek. 
b)  pryszczarek Heski. 
c)  stonka. 
d)  niezmiarka paskowana. 

 
17.  Buraki cukrowe najlepiej siać po 

a)  zboŜach. 
b)  ziemniakach. 
c)  roślinach krzyŜowych. 
d)  motylkowych pastewnych. 

 
18.  Zasadniczy przyrost plonu buraka cukrowego następuje w fazie 

a)  tworzenia pędu kwiatowego i kwitnienia. 
b)  16- u liści. 
c)  formowania się korzenia spichrzowego. 
d)  korzenia dojrzałego. 

 
19.  Rzepak ozimy naleŜy do rodziny 

a)  komosowatych. 
b)  psiankowatych. 
c)  rdestowatych. 
d)  krzyŜowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

20.  Przed zimą rzepak powinien rozwinąć 

a)  do 8 par liści. 
b)  do 2 par liści. 
c)  do 3 par liści. 
d)  do 6 par liści. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Organizacja produkcji roślinnej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Organizacja  produkcji 

roślinnej” 

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 7, 9, 10, 13, 14, 15, 19, 20, są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 5, 6, 8, 11, 12, 16, 17, 18, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. a, 6. d, 7. b, 8. c, 9. d, 10. c, 11. b, 

12. a, 13. b, 14. c, 15. d, 16. a, 17. c, 18. b, 19. a, 20. b.

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

Odpowiedź 

Określić wymagania wodne zbóŜ 
jarych 

Określić typy kwiatostanów u zbóŜ 

Scharakteryzować fazy rozwojowe u 
zbóŜ 

Określić sposoby zapylania u zbóŜ 

Scharakteryzować budowę 
dymorficzną kwiatów 

PP 

Określić porę zbioru gryki 

PP 

Scharakteryzować prowadzenie łanu 
zbóŜ 

Określić zboŜa najmniej naraŜone na 
konkurencję chwastów 

PP 

Scharakteryzować przydatność melasy 
w Ŝywieniu zwierząt 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

10 

Scharakteryzować budowę bulwy 
ziemniaka 

11 

Określić długość okresu wegetacji 
buraka cukrowego  

PP 

12 

Określić potrzeby pokarmowe buraka 
cukrowego 

PP 

13 

Scharakteryzować sposób wysiewu 
nawozów azotowych pod buraki 

14 

Określić minimalną średnicę bulwy 
ziemniaka jadalnego wczesnego  

15 

Scharakteryzować polową zdolność 
wschodów buraka cukrowego 

16 

Określić termin siewu buraka 
cukrowego 

PP 

17  Określić rodzaj kwiatostanu rzepaku 

PP 

18 

Określić zawartość tłuszczu nasion 
rzepaku 

PP 

19 

Scharakteryzować przedplony rzepaku 
ozimego 

20  Określić potrzeby pokarmowe rzepaku 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Ze zbóŜ jarych największe wymagania wodne ma 

a)  kukurydza. 
b)  owies. 
c)  jęczmień. 
d)  proso. 

 
2.  Typy kwiatostanów występujących u zbóŜ to 

a)  kłos i wiecha. 
b)  grono i baldach. 
c)  koszyczek i główka. 
d)  sierpik i wachlarzyk. 

 
3.  Wschody u zbóŜ to faza, w której pojawia się 

a)  pierwszy węzeł. 
b)  korzonek zarodkowy. 
c)  pierwszy zielony liść. 
d)  trzeci zielony liść. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

4.  Obcopylnym gatunkiem zbóŜ jest 

a)  jęczmień. 
b)  pszenica. 
c)  owies. 
d)  Ŝyto. 

 
5.  Dymorficzną budowę kwiatów posiada 

a)  gryka. 
b)  proso. 
c)  jęczmień. 
d)  pszenica. 

 
6.  Zbiór gryki naleŜy rozpocząć, gdy zabarwienie brunatne ma 

a)  40–50% nasion. 
b)  45–50% nasion. 
c)  70–80% nasion. 
d)  60–70% nasion. 

 
7.  Po wschodach obsada roślin nie powinna być mniejsza niŜ 

a)  50%. 
b)  85%. 
c)  60%. 
d)  70%. 

 
8.  Spośród zbóŜ najmniej naraŜonym na konkurencję chwastów jest 

a)  pszenica. 
b)  owies. 
c)  Ŝyto. 
d)  jęczmień. 

 
9.  Melasa ma największą wartość w Ŝywieniu 

a)  bydła opasowego. 
b)  drobiu. 
c)  bydła mlecznego. 
d)  trzody chlewnej i koni. 

 
10.  Bulwa ziemniaka w części wierzchołkowej posiada 

a)  ślad przyczepu do stolonu. 
b)  mniej oczek. 
c)  więcej oczek. 
d)  grubszą skórkę. 

 
11.  Długość okresu wegetacyjnego buraka cukrowego optymalnie powinna wynosić 

a)  190–200 dni. 
b)  180–190 dni. 
c)  160–170 dni. 
d)  150–160 dni. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

12.  Specyfiką buraka cukrowego są potrzeby pokarmowe w stosunku do 

a)  sodu. 
b)  Ŝelaza. 
c)  manganu. 
d)  cynku. 

 
13.  Całkowitą dawkę nawozów azotowych pod buraki cukrowe naleŜy wysiać przedsiewnie, 

gdy wynosi ona 
a)  do 125 kg. 
b)  do 100 kg. 
c)  do 130 kg. 
d)  do 150 kg. 

 
14.  Minimalna  średnica  bulwy  ziemniaka  jadalnego  wczesnego  przy  sprzęcie  do  20.VIII 

wynosi 
a)  25 mm. 
b)  40 mm. 
c)  28 mm. 
d)  30 mm. 

 
15.  PZW (polowa zdolność wschodów) dla buraka cukrowego wynosi 

a)  20–30%. 
b)  30–40%. 
c)  40–50%. 
d)  40–70%. 

 
16.  Siew buraków naleŜy rozpocząć, gdy temperatura wierzchniej warstwy gleby przekroczy 

a)  10

o

C. 

b)  O

o

C. 

c)  2

o

C. 

d)  5

o

C. 

 
17.  Kwiaty rzepaku zebrane są w 

a)  koszyczek. 
b)  wiechę. 
c)  grono. 
d)  baldach. 

 
18.  Nasiona rzepaku zawierają % tłuszczu 

a)  20–30. 
b)  40–50. 
c)  10–20. 
d)  15–25. 

 
19.  Najgorszym przedplonem z roślin zboŜowych dla rzepaku jest 

a)  owies. 
b)  pszenica. 
c)  jęczmień ozimy. 
d)  jęczmień jary. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

20.  DuŜe potrzeby pokarmowe rzepaku ozimego swą w stosunku do 

a)  magnezu i sodu. 
b)  siarki i boru. 
c)  manganu i Ŝelaza. 
d)  cynku i jodu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Organizacja produkcji roślinnej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

7.  LITERATURA

 

 

 
1.  Czerko Z. (red.): Technologie produkcji roślinnej. PWRiL, Warszawa 2005 
2.  Fityna M. (red.): Technologie produkcji roślinnej. Hortpress, Warszawa 1995 
3.  Gruczek T. (red.): Produkcja ziemniaków metodami ekologicznymi. Radom 2004 
4.  Kuś Jan: Optymalizacja uprawy roli. Puławy 1998  
 
Czasopisma: 
– 

Rzepak 

– 

Rzepak biopaliwa 

– 

ZboŜe wysokiej jakości  

– 

Buraki cukrowe