background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
Ewa Świerżyńska 
 
 
 
 
 
 

Wykorzystywanie  technik  informacyjnych  w  świadczeniu 
usług medycznych 322[17].O1.04 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

dr inż. Andrzej Leszczyński 
dr inż. Maria Tajchert 
 

 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Joanna Gręda 
 
 
Konsultacja: 
mgr Lidia Liro  
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[17].O1.04. 
„Wykorzystywanie  technik  informacyjnych  w  świadczeniu  usług  medycznych”,  zawartego  
w modułowym programie nauczania dla zawodu protetyk słuchu. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

5.1.  Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku komputerowym 

5.1.1.  Ćwiczenia 

5.2.  Budowa komputera PC 

12 

5.2.1.  Ćwiczenia 

12 

5.3.  Sieci komputerowe. Internet, poczta elektroniczna. 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

5.4.  Oprogramowanie systemowe i użytkowe 

18 

5.4.1.  Ćwiczenia  

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

36 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie protetyk słuchu. 

W podręczniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z podręcznika, 

 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania – uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  

ze  szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.:  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 
 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy  

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 

322[17].O1 

Świadczenie usług 

medycznych 

322[17].O1.01 
Nawi

ązywanie  

i utrzymywanie kontaktów

 

interpersonalnych

 

322[17].O1.02 

Prowadzenie dzia

łań 

profilaktycznych 

i promowanie zdrowia 

322[17].O1.03 

Stosowanie przepisów 

bezpiecze

ństwa i higieny 

pracy oraz udzielanie 

pierwszej pomocy 

322[17].O1.04 

Wykorzystywanie technik 

informacyjnych 

świadczeniu usług 

medycznych

 

322[17].O1.05 

Stosowanie przepisów 

prawa i zasad ekonomiki

  

w ochronie zdrowia

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  samodzielnie  i  bezpiecznie  posługiwać  się  systemem  komputerowym  oraz  jego 

oprogramowaniem, 

  korzystać z dostępnych za pomocą komputera źródeł informacji, 

  wyszukiwać informacje w bazach danych, 

  realizować złożone projekty w zespole, 

  przestrzegać  prawnych  i  etycznych  norm  dotyczących:  rozpowszechniania  programów 

komputerowych, bezpieczeństwa i ochrony danych, 

  samodzielnie pogłębiać wiedzę związaną z technologią informacyjną, 

  użytkować komputer, 

  współpracować w grupie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  posługiwać  się  programami  komputerowymi  w  zakresie  niezbędnym  do  wykonywania 

czynności zawodowych, 

  skorzystać z dostępnej bazy danych, 

  wykorzystać  umiejętność  posługiwania  się  oprogramowaniem  komputerowym  do 

doskonalenia obsługi klientów, 

  posługiwać się oprogramowaniem komputerowym do obsługi księgowości, 

  pozyskiwać informacje zawarte w portalach internetowych, 

  odebrać  i  przekazać  informacje  za  pomocą  poczty  elektronicznej  i  innych  nośników 

informacji, 

  zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  czasie  pracy  na  stanowisku 

komputerowym. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca: …………………………………………………………………………… 
Modułowy program nauczania:    

 

Protetyk słuchu 322 [17] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

 

Świadczenie usług medycznych 322[17].O1 

Jednostka modułowa:  

Wykorzystywanie technik informacyjnych w świadczeniu 
usług medycznych 322[17].O1.04 

Temat: Zasady bezpiecznej i zgodnej z higieną pracy z komputerem. 

Cele ogólne: 

  wykorzystanie praktyczne zdobytej wiedzy, 

  zapoznanie z efektami swojej pracy, utrwalenie i poszerzenie wiedzy z zakresu bezpiecznej 

i higienicznej pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, 

  ukształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, 

  ukształtowanie  umiejętności  samodzielnego  poszukiwania,  gromadzenia  oraz  w  sposób 

krytyczny korzystania z informacji pochodzących z różnych źródeł. 

 
Uczeń powinien umieć: 

  przestrzegać regulaminu pracowni komputerowej, 

  określić główne czynniki wpływające na bezpieczną pracę z komputerem, 

  interpretować  akty  prawne  regulujące  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na 

stanowisku komputerowym, 

  zaprojektować  stanowisko  komputerowe  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  

i higieny pracy obowiązującymi na stanowisku komputerowym. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  metoda projektów. 

Forma organizacyjne pracy uczniów:  

  praca grupowa (grupy składające się z 5 osób). 

 
Czas: 4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  materiały przygotowane przez nauczyciela dotyczące metody projektów, 

  foliogramy, 

  akty  prawne  regulujące  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku   

komputerowym, 

  stanowisko komputerowe, 

  plansza obrazująca prawidłowo zorganizowane stanowisko do pracy z komputerem, 

  linijka lub inne narzędzie pomiaru, 

  kartki papieru formatu A4. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie do tematyki. 
2.  Uzasadnienie wyboru zadań. 
3.  Przygotowanie projektów. 
4.  Prezentacja projektów i ich ocena przez nauczyciela oraz koleżanki i kolegów z klasy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Tematem prezentacji jest: 
Zaprojektowanie stanowiska komputerowego zgodnie z przepisami bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy obowiązującymi na stanowisku komputerowym. 
 
Narzędzie do oceny prezentacji: 
 
Ocena prezentacji grupy nr ….. 

Kryteria oceny 

Tu należy wpisać ocenę 
w skali od 1 do 6 

Czy  prezentacja  miała  wyraźne  wprowadzenie,  rozwinięcie  
i zakończenie? 

 

Czy język prezentacji był dla Ciebie zrozumiały? 

 

Czy  stosowane  środki  audiowizualne  i  inne  pomoce  wspierały 
prezentację? 

 

 
5.  Podsumowanie po zakończonych prezentacjach. 
6.  Samoocena i krótki test sprawdzający. 
 
Narzędzie do samooceny wkładu w pracę grupy: 
 
Kryteria oceny 

1  2  3  4  5 

Czy byłem zaangażowany w układanie planu pracy przez grupę? 

 

 

 

 

 

Czy starałem się wpływać na decyzje grupy? 

 

 

 

 

 

Czy zastanawiałem się nad argumentami zgłaszanymi przez inne osoby? 

 

 

 

 

 

Czy wywiązałem się z przyjętych w grupie zobowiązań? 

 

 

 

 

 

Czy byłem zaangażowany w pracę grupy? 

 

 

 

 

 

W  jakim  stopniu  to,  co  zrobiłem  w  grupie  odpowiada  moim 
możliwościom? 

 

 

 

 

 

 
Narzędzie do oceny ucznia 
Imię i nazwisko ucznia
 ………………………………………………………………. 
 
1.  Zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku  komputerowym  regulowane  są 

przez  wytyczne  zawarte  w  Rozporządzeniu  ……………………………………………… 
z dnia ……………………………………………w sprawie ………………........................ 
……………………………………………………………………………………………… 

2.  Klawiatura,  stanowiąca  wyposażenie  stanowiska  komputerowego,  powinna  posiadać 

możliwość  regulacji  kąta  nachylenia  w  zakresie  ………….°,  …………  wysokość, 
…………………………  powierzchnię  z  ……………….  i  ………………………. 
znakami. 

3.  Szerokość  i  głębokość  stołu,  stanowiącego  wyposażenie  stanowiska  pracy,  powinna 

zapewniać  ustawienie  klawiatury  z  zachowaniem  odległości  nie  mniejszej  niż  ……  mm 
między klawiaturą a ……………………. krawędzią stołu. 

4.  Wilgotność  względna  powietrza  w  pracowni  komputerowej  nie  powinna  być  niższa  niż 

………………………. % 

5.  Temperatura  otoczenia,  w  pracowni  komputerowej,  powinna  wahać  się  w  granicach 

……….. – ………….. °C 

6.  Odległość oczu od ekranu monitora powinna wynosić ………… – …………. mm. 
7.  Krzesło  stanowiące  wyposażenie  stanowiska  komputerowego  powinno  mieć  regulację 

siedziska w zakresie ………… – ………………. mm. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca:   

 

 

 

………………………………………………………… 

Modułowy program nauczania:    

Protetyk słuchu 322 [17] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Świadczenie usług medycznych 322[17].O1 

Jednostka modułowa:  

Wykorzystywanie  technik  informacyjnych  w  świadczeniu 
usług medycznych 322[17].O1.04 

Temat: Prezentacja danych z arkusza kalkulacyjnego na wykresie. 

Cel ogólny: stosowanie wykresu do opracowywania danych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  projektować i opisywać wykres dla określonych danych, 

  formatować elementy wykresu, 

  odczytywać dane z wykresu, 

  stosować poprawne nazewnictwo. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia  

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

ćwiczenie praktyczne,  

  praca indywidualna,  

  praca z komputerem. 

 
Czas: 45 minut. 
 
Środki dydaktyczne:  

  komputer,  

  tabele wcześniej utworzone do wykonywanych zadań. 

 
Przebieg zajęć: 
Część wprowadzająca: 

  sprawdzenie opanowania przez uczniów materiału z poprzednich zajęć, 

  przedstawienie organizacji pracy na zajęciach. 

Część właściwa: 

  sformułowanie  wniosku,  że  wykres  jest  sposobem  przedstawiania  zależności  dwóch 

wartości, jest układ osi wykresu, osie są opisane i wyskalowane, 

  wyjaśnienie pojęć: serie danych, kreator wykresu, 

  po zalogowaniu się i otworzeniu pliku ostatnio tworzonego tworzymy wykres korzystając  

z kreatora wykresu – podgląd różnych rodzajów wykresu, analiza krok po kroku, łącznie  
z zakładkami, 

  omówienie  elementów  wykresu:  obszar  wykresu,  kreślenia,  osie,  legenda,  skala, 

czcionka, 

  wykres jako obiekt – formatowanie, zmiana położenia, 

  dodawanie serii danych. 

 
Podsumowanie: 
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które czynności sprawiły im najwięcej trudności. 
Nauczyciel powinien podsumować zajęcia, wskazać, jakie umiejętności były  ćwiczone, jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.  Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  obowiązujące  

na stanowisku komputerowym 

 
5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 
 

Zaprojektuj  stanowisko  komputerowe  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy obowiązującymi na stanowisku komputerowym. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać odpowiednie przepisy prawne regulujące zasady bezpieczeństwa i higieny pracy 

obowiązujące podczas pracy na stanowisku komputerowym, 

2)  przeanalizować zgromadzone dokumenty, 
3)  wykonać projekt stanowiska komputerowego. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda projektu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

przepisy  prawne  regulujące  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku 
komputerowym, 

 

flamastry. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Sprawdź,  czy  Twoje  stanowisko  komputerowe  spełnia  obowiązujące  przepisy 

bezpieczeństwa. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać odpowiednie przepisy prawne regulujące zasady bezpieczeństwa i higieny pracy 

obowiązujące podczas pracy na stanowisku komputerowym, 

2)  przeanalizować zgromadzone dokumenty, 
3)  dokonać stosownych pomiarów, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

4)  dokonać analizy i interpretacji uzyskanych wyników, 
5)  zanotować spostrzeżenia. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

przepisy  prawne  regulujące  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku 
komputerowym, 

 

linijka lub inne narzędzie pomiaru. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Sprawdź,  czy  krzesło,  które  posiadasz  na  swoim  stanowisku  komputerowym  spełnia 

obowiązujące wymogi bezpieczeństwa. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać odpowiednie przepisy prawne regulujące zasady bezpieczeństwa i higieny pracy 

obowiązujące podczas pracy na stanowisku komputerowym, 

2)  przeanalizować zgromadzone dokumenty, 
3)  dokonać stosownych pomiarów, 
4)  dokonać analizy i interpretacji uzyskanych wyników, 
5)  zanotować spostrzeżenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

przepisy  prawne  regulujące  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku 
komputerowym, 

 

linijka lub inne narzędzie pomiaru. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Sprawdź, czy  stół/biurko, stanowiące wyposażenie Twojego stanowiska komputerowego 

spełnia obowiązujące wymogi bezpieczeństwa. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać odpowiednie przepisy prawne regulujące zasady bezpieczeństwa i higieny pracy   

obowiązujące podczas pracy na stanowisku komputerowym, 

2)  przeanalizować zgromadzone dokumenty, 
3)  dokonać stosownych pomiarów, 
4)  dokonać analizy i interpretacji uzyskanych wyników, 
5)  zanotować spostrzeżenia. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

przepisy  prawne  regulujące  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku 
komputerowym, 

 

linijka lub inne narzędzie pomiaru. 

 
Ćwiczenie 5 
 

Opracuj „Instrukcję BHP na stanowisku pracy przy komputerze”. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać odpowiednie przepisy prawne regulujące zasady bezpieczeństwa i higieny pracy 

obowiązujące podczas pracy na stanowisku komputerowym, 

2)  przeanalizować zgromadzone dokumenty, 
3)  opracować instrukcję zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda projektów, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

przepisy  prawne  regulujące  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku 
komputerowym. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2.  Budowa komputera PC 
 

5.2.1.  Ćwiczenia

 

Ćwiczenie 1 
 

Określ rodzaj urządzeń zewnętrznych. Wyniki przedstaw w tabeli. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 

Nazwa urządzenia  Urządzenie wejściowe 

Urządzenie wyjściowe 

Drukarka 

 

 

Karta dźwiękowa 

 

 

Karta sieciowa 

 

 

Klawiatura 

 

 

Modem 

 

 

Monitor 

 

 

Mysz 

 

 

Skaner 

 

 

Stacja dyskietek 

 

 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować działanie poszczególnych urządzeń, 
2)  wprowadzić uzyskane wyniki do tabeli. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

arkusz papieru formatu A4. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wypisz  urządzenia  wchodzące  w  skład  jednostki  centralnej,  które  są  niezbędne  

do funkcjonowania komputera. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować działanie poszczególnych urządzeń jednostki centralnej, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

2)  dokonać analizy uzyskanych wyników, 
3)  zanotować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

arkusz papieru formatu A4. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wypisz urządzenia jednostki centralnej, które rozszerzają możliwości komputera. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować działanie poszczególnych urządzeń jednostki centralnej, 
2)  dokonać interpretacji uzyskanych wyników, 
3)  zanotować spostrzeżenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

arkusz papieru formatu A4. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Odszukaj  w  dowolnym  czasopiśmie  komputerowym  opis  dowolnego  urządzenia 

wewnętrznego  montowanego  w  jednostce  centralnej  i  zewnętrznego.  Odczytaj  i  zanotuj 
parametry tych urządzeń. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować opisy wybranych urządzeń, 
2)  dokonać interpretacji uzyskanych wyników, 
3)  zanotować wyniki. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dowolne czasopismo komputerowe, 

 

arkusz papieru formatu A4. 

 
Ćwiczenie 5 
 

Porównaj parametry różnych urządzeń tego samego rodzaju. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować parametry poszczególnych urządzeń komputera, 
2)  porównać wyniki, 
3)  zanotować spostrzeżenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

arkusz papieru formatu A4. 

 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Sieci komputerowe. Internet, poczta elektroniczna 

 
5.3.1 

 

Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 
 

Porównaj poznane topologie sieci komputerowych. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać informacje dotyczące topologii sieci komputerowych, 
2)  przeanalizować zebrane informacje, 
3)  zanotować spostrzeżenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

arkusz papieru formatu A4. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Sprawdź  numer  IP  komputera,  z  którego  korzystasz  podczas  zajęć  w  pracowni 

komputerowej.  

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  uruchomić komputer, 
2)  odszukać numer IP swojego komputera, 
3)  zanotować spostrzeżenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy, 

 

arkusz papieru formatu A4. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 3 
 

Korzystając  z  poznanych  zasad  efektywnego  wyszukiwania  informacji  w  Internecie 

wyszukaj wiadomości na temat zawodu protetyk słuchu.  
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  uruchomić komputer, 
2)  uruchomić jedną z wyszukiwarek internetowych, 
3)  odszukać interesujące informacje, 
4)  zanotować lub zapisać w dokumencie tekstowym spostrzeżenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

arkusz papieru formatu A4, 

 

arkusz papieru formatu A4. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Skonfiguruj program pocztowy Outlook Express jako klienta poczty elektronicznej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  uruchomić komputer, 
2)  uruchomić Kreatora połączeń internetowych i postępować zgodnie ze wskazówkami. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 5 
 

Opracuj NETYKIETĘ do swojej pracowni komputerowej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami Netykiety, 
2)  przeanalizować zebrane informacje, 
3)  opracować własną Netykietę. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

arkusz papieru formatu A4. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4.  Oprogramowanie systemowe i użytkowe 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Wprowadź do komórki  A1 zdanie: Sprawdzenie długości ciągu znaków. W komórce B1 

wprowadź  formułę  =  DŁ  (A1).  W  komórce  C1  wprowadź  formułę  =  DŁ  („Sprawdzenie 
długości ciągu znaków”). Porównaj uzyskane wyniki. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  utworzyć nowy dokument i wpisać podane zdanie w komórce A1, 
2)  wpisać podane formuły, 
3)  przeanalizować otrzymane wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wprowadź dane do komórek zgodnie z podanym poniżej wzorem. 

 

 

wartość 

bieżąca 

liczba 

rat 

wartość 

przyszła 

Nowak 

Jan 

arkusz 

kalkulacyjny 

 
Do  komórki  C1  wstaw  formułę  =  ZŁĄCZ.TEKSTY  (A1;B1)  a  następnie  skopiuj  ją  do 
odpowiednich komórek kolumny C. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  otworzyć nowy dokument, wpisać dane zgodnie ze wzorem, 
2)  wstawić podana formułę, 
3)  skopiować formułę do odpowiednich komórek. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy. 

 
Ćwiczenie 3 

 

Oblicz  wartość  miesięcznych  spłat  kredytu  w  wysokości  75  000  zł  zaciągniętego  na  

10 lat, odsetki wynoszą 17 %. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  utworzyć nowy dokument, 
2)  wykonać odpowiednie obliczenia poprzez wpisanie formuł. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

  zestaw komputerowy. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Oblicz kwotę odsetek w pierwszym i w ostatnim miesiącu spłaty kredytu w wysokości  

55 000 zł zaciągniętego na 15 lat. Odsetki wynoszą 14%. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  utworzyć nowy dokument, 
2)  wykonać niezbędne obliczenia przez wstawienie odpowiednich formuł. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy. 

 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ćwiczenie 5 
 

Oblicz  wartość  rat  kredytu  w  dwóch  okresach  spłat  (24  i  36  miesięcy),  jeśli  kwota 

kredytu wynosi 5 000 zł, a oprocentowanie 19 %. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  utworzyć nowy dokument, 
2)  wykonać obliczenia, 
3)  porównać uzyskane wartości. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy. 

 
Ćwiczenie 6 
 

Zaprojektuj i utwórz bazę danych w programie Microsoft Access. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  otworzyć program MS Access i wykonać kolejne kroki w celu utworzenia bazy danych, 
2)  zamknąć i zapisać zmiany w utworzonej bazie danych. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy. 

 
Ćwiczenie 7 
 

Na podstawie zaprojektowanej  bazy danych  z ćwiczenia 6 utwórz formularz a  następnie 

kwerendy do wybranych pól.  
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 
 

Uczeń powinien: 

1)  otworzyć  bazę  danych  utworzoną  w  ćwiczeniu  6  i  wykonać  kolejne  kroki  w  celu 

utworzenia formularza i raportu, 

2)  zamknąć i zapisać zmiany w bazie danych. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy. 

 

Ćwiczenie 8 
 

Utwórz i wydrukuj raport do bazy danych z ćwiczenia 7.  

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 
 

Uczeń powinien: 

1)  otworzyć  bazę  danych  utworzoną  w  ćwiczeniu  6  i  wybrać  kwerendę,  do  której  będzie 

tworzony raport, 

2)  utworzyć i wydrukować raport. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy wyposażony w drukarkę. 

 

Ćwiczenie 9 
 

Wykonaj instalację wersji nie-sieciowej systemu NOAH.  

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 
 

Uczeń powinien: 

1)  uruchomić komputer, 
2)  włożyć płytę instalacyjną do napędu CD, 
3)  dokonać instalacji systemu NOAH. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy, 

 

płyta instalacyjna systemu NOAH. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykorzystanie  technik 
informacyjnych w świadczeniu usług medycznych” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 4, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 2, 3, 9, 10, 17 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  a,  3.  d,  4.  c,  5.  a,  6.  a  7.  d,  8.  b,  9.  b,  10.  c,  11.  d, 
12. a, 13. d, 14. a, 15. d, 16. a, 17. c, 18. a, 19. d, 20. b. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Przeanalizować przepisy prawne regulujące 
zasady bezpieczeństwa i higieny pracy na 
stanowisku komputerowym

 

 C 

PP 

Przeanalizować przepisy prawne regulujące 
zasady bezpieczeństwa i higieny pracy na 
stanowisku komputerowym 

PP 

Przeanalizować przepisy prawne regulujące 
zasady bezpieczeństwa i higieny pracy na 
stanowisku komputerowym 

PP 

Rozróżnić podstawowe parametry procesora 

Wymienić cechy dysku twardego 

Rozpoznać kartę dźwiękową 

Określić rolę systemu operacyjnego 

Zdefiniować sieci lokalne LAN 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przeanalizować topologię magistrali 

PP 

10  Przeanalizować topologię pierścienia 

PP 

11  Zdefiniować protokół transmisyjny sieci Internet 

12  Wymienić podstawowe elementy dokumentu 

programu Microsoft Excel 

13  Rozróżnić funkcję PMT () 

14  Rozróżnić funkcję PPMT() 

15  Rozróżnić funkcję tekstową PORÓWNAJ() 

16  Zdefiniować pojęcie bazy danych 

17  Utworzyć formularz w programie Microsoft 

Access 

PP 

18  Wyjaśnić przeznaczenie kwerend 

19  Zdefiniować zastosowanie raportów 

20  Zdefiniować przeznaczenie programów 

użytkowych (Pakiet Świadczeniodawcy) 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Odległość oczu od ekranu monitora powinna wynosić 

a)  200–325 mm. 
b)  400–750 mm. 
c)  100–350 mm. 
d)  500–750 mm. 

 
2.  Krzesło  stanowiące  wyposażenie  stanowiska  komputerowego  powinno  mieć  regulację 

siedziska w zakresie 
a)  400–500 mm. 
b)  200–300 mm. 
c)  100–200 mm. 
d)  700–800 mm. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

3.  Poszczególne podzespoły zestawu komputerowego umieszczone są na 

a)  płycie podstawowej. 
b)  karcie graficznej. 
c)  dysku twardym. 
d)  płycie głównej. 

 
4.  Podstawowe parametry procesora to 

a)  typ złączy i częstotliwość taktowania. 
b)  typ i liczba kart rozszerzeń. 
c)  typ i częstotliwość taktowania. 
d)  prędkość obrotowa i czas dostępu. 

 
5.  Napęd dysku twardego jest urządzeniem 

a)  zamkniętym. 
b)  otwartym. 
c)  półotwartym. 
d)  nie zamkniętym. 

 
6.  Rysunek przedstawia 

a)  kartę dźwiękową. 
b)  kartę sieciową. 
c)  kartę grafiki. 
d)  modem wewnętrzny. 

 
 
 
 
 
 
7.  System operacyjny pełni nadzór nad 

a)  pracą wszystkich programów. 
b)  pracą urządzeń komputera. 
c)  pracą wybranych programów. 
d)  pracą wszystkich uruchomionych programów oraz wszystkich urządzeń komputera. 

 
8.  Sieci lokalne LAN używane są do łączenia urządzeń 

a)  znajdujących się na terenie znacznych obszarów geograficznych. 
b)  znajdujących się w niewielkiej odległości. 
c)  obejmujących systemy pracujące na terenie całego miasta. 
d)  znajdujące się w bardzo dużej odległości. 

 
9.  W topologii magistrali węzły sieci 

a)  nie są ze sobą połączone. 
b)  są ze sobą połączone za pomocą pojedynczego, otwartego kabla. 
c)  są ze sobą połączone za pomocą podwójnego, otwartego kabla. 
d)  są ze sobą połączone za pomocą pojedynczego, zamkniętego kabla. 

 
10.  W sieci o topologii pierścienia komputery tworzą obwód zamknięty i są połączone ze sobą 

a)  dwoma przewodami. 
b)  trzema przewodami. 
c)  jednym przewodem. 
d)  bezprzewodowo. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

11.  Sieć Internet oparta jest o protokół transmisyjny 

a)  FTP. 
b)  NNTP. 
c)  HTTP. 
d)  TCP/IP. 

 
12.  Podstawowym elementem arkusza kalkulacyjnego jest 

a)  komórka. 
b)  arkusz. 
c)  lista danych. 
d)  formuły i funkcje. 

 
13.  Funkcja PMT() służy do 

a)  obliczania kwoty odsetek. 
b)  obliczania rat kredytu w określonym czasie. 
c)  testowania warunków logicznych. 
d)  obliczania rat spłaty kredytu. 

 
14.  Aby obliczyć raty kredytu określonym czasie należy zastosować funkcję 

a)  PPMT(). 
b)  IPMT(). 
c)  PTMC(). 
d)  PMT(). 

 
15.  Aby sprawdzić, czy dwa ciągi znaków są identyczne, trzeba zastosować 

a)  funkcję JEŻELI(). 
b)  funkcję TERAZ(). 
c)  funkcję PMT (). 
d)  funkcję PORÓWNAJ(). 

 
16.  Baza danych to zbiór 

a)  danych o określonej strukturze. 
b)  danych o nieznanej strukturze. 
c)  danych o nieokreślonej strukturze. 
d)  danych o dowolnej strukturze. 

 
17.  Formularze w programie MS Access tworzymy przy pomocy polecenia 

a)  utwórz. 
b)  skonstruuj. 
c)  projektuj. 
d)  zaprojektuj. 

 
18.  Za pomocą kwerend 

a)  wybieramy, prezentujemy, filtrujemy i modyfikujemy dane. 
b)  wprowadzamy, edytujemy lub wyświetlamy dane. 
c)  przechowujemy dane. 
d)  archiwizujemy dane. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

19.  Raporty służą do 

a)  archiwizacji danych. 
b)  filtrowania danych. 
c)  modyfikowania danych. 
d)  przetwarzania danych. 

 
20.  Program Pakiet Świadczeniodawcy jest powszechnie stosowany 

a)  do  komunikacji  pomiędzy  systemem  informatycznym  Oddziału  Wojewódzkiego 

NFZ a świadczeniodawcą posiadającym kontrakt z NFZ. 

b)  do wymiany danych w placówce medycznej. 
c)  do  komunikacji  pomiędzy  systemem  informatycznym  Oddziału  Wojewódzkiego 

NFZ a świadczeniodawcą nie posiadającym kontraktu z NFZ. 

d)  do prowadzenia księgowości. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Wykorzystywanie technik informacyjnych w świadczeniu usług medycznych

 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykorzystanie  technik 
informacyjnych w świadczeniu usług medycznych” 

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 21 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania  2, 3, 16, 17, 18, 19, 20 są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 6 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  a,  3.  d,  4.  c,  5.  b,  6.  c  7.  a,  8.  d,  9.  b,  10. a,  11.  c, 
12. a, 13. d, 14. b, 15. c, 16. b, 17. a, 18. c, 19. c, 20. d, 21. b. 

 
 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić podstawy prawne regulujące zasady 
bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku 
komputerowym 

Zastosować przepisy prawne regulujące zasady 
bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku 
komputerowym

 

PP 

Zastosować przepisy prawne regulujące zasady 
bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku 
komputerowym

 

PP 

Zinterpretować prawidłową wilgotność względną 
powietrza w pracowni komputerowej 

Zinterpretować prawidłową temperaturę 
otoczenia  
w pracowni komputerowej 

Wyjaśnić przeznaczenie procesora 

Określić konieczność zastosowania radiatora  
w procesorze 

Zidentyfikować napęd dysku twardego 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Nazwać pamięć RAM 

10  Zidentyfikować budowę napędu dysku twardego 

11  Określić działanie przetwornika karty 

dźwiękowej 

12  Nazwać sieci równorzędne 

13  Określić protokół transmisyjny TCP/IP sieci 

Internet 

14  Określić sposób zapisu adresu IP 

15  Określić zbiór zasad korzystania z poczty 

elektronicznej oraz list dyskusyjnych 

16  Zastosować funkcję PMT() do obliczenia 

miesięcznych spłat zaciągniętego kredytu 

PP 

17  Zastosować funkcję IPMT() do obliczenia kwoty 

odsetek w pierwszym miesiącu spłaty 
zaciągniętego kredytu 

PP 

18  Zastosować funkcję IPMT() do obliczenia kwoty 

odsetek w ostatnim miesiącu spłaty zaciągniętego 
kredytu 

PP 

19  Zastosować funkcję PPMT() do obliczenia raty 

kredytu konieczną do spłaty w pierwszym 
miesiącu spłaty 

PP 

20  Zastosować funkcję PPMT() do obliczenia raty 

kredytu konieczną do spłaty w ostatnim miesiącu 
spłaty 

PP 

21  Określić zastosowanie programu WF – Fakturka  

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  21  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku  komputerowym  regulowane  są 

przez wytyczne zawarte w 
a)  Rozporządzeniu  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej  z  dnia  1  stycznia  2002  roku  

w  sprawie  bezpieczeństwa  i  higieny  na  stanowiskach  wyposażonych  w  monitory 
ekranowe.  

b)  Rozporządzeniu  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej  z  dnia  1  stycznia  1998  roku  

w  sprawie  bezpieczeństwa  i  higieny  na  stanowiskach  wyposażonych  w  monitory 
ekranowe.  

c)  Rozporządzeniu  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej  z  dnia  1  grudnia  1996  roku  

w  sprawie  bezpieczeństwa  i  higieny  na  stanowiskach  wyposażonych  w  monitory 
ekranowe.  

d)  Rozporządzeniu  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej  z  dnia  1  stycznia  1998  roku  

w  sprawie  bezpieczeństwa  i  higieny  na  stanowiskach  wyposażonych  w  monitory 
ekranowe.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

2.  Klawiatura, stanowiąca wyposażenie stanowiska komputerowego, powinna posiadać 

a)  możliwość  regulacji  kąta  nachylenia  w  zakresie  0  -  15°,  odpowiednią  wysokość, 

matową powierzchnię z czytelnym i kontrastowymi znakami. 

b)  możliwość  regulacji  kąta  nachylenia  w  zakresie  15  -  30°,  odpowiednią  wysokość, 

matową powierzchnię z czytelnym i kontrastowymi znakami. 

c)  możliwość  regulacji  kąta  nachylenia  w  zakresie  5  -  25°,  odpowiednią  wysokość, 

matową powierzchnię z czytelnym i kontrastowymi znakami. 

d)  możliwość regulacji kąta nachylenia w dowolnym zakresie, odpowiednią wysokość, 

matową powierzchnię z czytelnym i kontrastowymi znakami. 

 
3.  Szerokość  i  głębokość  stołu,  stanowiącego  wyposażenie  stanowiska  pracy,  powinna 

zapewniać 
a)  ustawienie  klawiatury  z  zachowaniem  odległości  nie  mniejszej  niż 150  mm  między 

klawiaturą a przednią krawędzią stołu. 

b)  ustawienie  klawiatury  z  zachowaniem  odległości  nie  mniejszej  niż  10  mm  między 

klawiaturą a przednią krawędzią stołu. 

c)  ustawienie  klawiatury  z  zachowaniem  odległości  nie  mniejszej  niż  15  mm  między 

klawiaturą a przednią krawędzią stołu. 

d)  ustawienie  klawiatury  z  zachowaniem odległości  nie  mniejszej  niż  100  mm  między 

klawiaturą a przednią krawędzią stołu. 

 
4.  Wilgotność względna powietrza w pracowni komputerowej nie powinna być niższa niż 

a)  25%. 
b)  30%. 
c)  40%. 
d)  35%. 

 
5.  Temperatura otoczenia, w pracowni komputerowej, powinna wahać się w granicach 

a)  18 – 20 °C. 
b)  20 – 26 °C. 
c)  25 – 30 °C. 
d)  15 – 20 °C. 

 
6.  Procesor to urządzenie, które 

a)  wykonując swoją pracę wydaje polecenia komputerowi. 
b)  przetwarza dane. 
c)  przetwarzając  dane  i  wykonując  obliczenia  organizuje  pracę  całego  zestawu 

komputerowego. 

d)  przechowuje dane. 

 
7.  Na  procesorze  musi  być  zainstalowane  urządzenie  odbierające  od  procesora  ciepło  

i oddające je otoczeniu, zwane 
a)  radiatorem. 
b)  wentylatorem. 
c)  kondensatorem. 
d)  kompensatorem. 

 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

8.  Poniższy rysunek przedstawia 

 

a)  napęd CD.

 

 

b)  kartę graficzną. 
c)  napęd dyskietek. 
d)  napęd dysku twardego. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

9.  Pamięć RAM 

a)  przechowuje dane przez ułamek sekundy a potem je traci. 
b)  jest pamięcią ulotną (po wyłączeniu zasilania ginie cała jej zawartość). 
c)  eliminuje różnicę szybkości działania procesora i pamięci głównej. 
d)  działa jako bufor pomiędzy procesorem a dyskiem twardym. 

 
10.  W środku napędu dysku twardego znajdują się sztywne, płaskie talerze (dyski) wykonane z 

a)  aluminium lub szkła 
b)  tworzywa sztucznego. 
c)  drewna lub szkła. 
d)  żelaza. 

 
11.  Zasadniczą częścią karty dźwiękowej jest przetwornik 

a)  nagrywający i odtwarzający pliki dźwiękowe. 
b)  dodający efekty dźwiękowe do zadań systemowych. 
c)  zmieniający sygnał analogowy w cyfrowy i odwrotnie. 
d)  służący do tworzenia plików dźwiękowych.  

 
12.  W sieciach równorzędnych 

a)  wszystkie  stacje  robocze  mogą  się  ze  sobą  komunikować  oraz  udostępniać  swoje 

zasoby innym użytkownikom. 

b)  stacje  robocze  komunikują  się  ze  sobą,  nie  udostępniając  swoich  zasobów  innym 

użytkownikom. 

c)  stacje robocze wymieniają między sobą dane i komunikaty. 
d)  udostępnione są tylko urządzenia peryferyjne, np.: drukarka. 

 
13.  W protokole TCP/IP można wyróżnić następujące protokoły 

a)  HTTP i IP. 
b)  SMTP i POP3. 
c)  FTP i TCP. 
d)  TCP i IP. 

 
14.  Adres IP zapisywany jest w formie: 

a)  pięciu liczb z zakresu 1–25, oddzielonych od siebie kropkami. 
b)  czterech liczb z zakresu 0–25, oddzielonych od siebie kropkami. 
c)  pięciu liczb z zakresu 0–25, oddzielonych od siebie przecinkami. 
d)  czterech liczb z zakresu 1–25, oddzielonych od siebie przecinkami. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

15.  Zasady korzystania  z poczty elektronicznej oraz list dyskusyjnych określa się mianem 

a)  etykiety. 
b)  normy. 
c)  netykiety. 
d)  zasady. 

 
16.  Ile  wynosi  wartość  miesięcznych  spłat kredytu w wysokości  50 000  zł  zaciągniętego  na 

10 lat, odsetki wynoszą 15,5 %. Stosownych obliczeń dokonaj w arkuszu kalkulacyjnym 
stosując odpowiednią funkcję 
a)  421, 02 zł. 
b)  822,05 zł. 
c)  400,00 zł. 
d)  350,22 zł. 

17.  Ile wyniesie kwota odsetek w pierwszym miesiącu spłaty kredytu w wysokości 50 000 zł 

zaciągniętego  na  10  lat,  odsetki  wynoszą  15,5  %.  Stosownych  obliczeń  dokonaj 
w arkuszu kalkulacyjnym stosując odpowiednią funkcję 
a)  645,83 zł. 
b)  822,05 zł. 
c)  422,00 zł. 
d)  345,28 zł. 

 
18.  Ile  wyniesie  kwota  odsetek  w  ostatnim  miesiącu  spłaty  kredytu  w  wysokości  50 000  zł 

zaciągniętego  na  10  lat,  odsetki  wynoszą  15,5  %.  Stosownych  obliczeń  dokonaj 
w arkuszu kalkulacyjnym stosując odpowiednią funkcję 
a)  22,00 zł. 
b)  82,48 zł. 
c)  10,48 zł . 
d)  110,48 zł. 

 
19.  Ile  wyniesie  rata  kredytu  konieczna  do  spłacenia  w  pierwszym  miesiącu  spłaty.  Kredyt  

w  wysokości  50 000  zł  zaciągnięto  na  10  lat,  odsetki  wynoszą  15,5  %.  Stosownych 
obliczeń dokonaj w arkuszu kalkulacyjnym stosując odpowiednią funkcję 
a)  72,22 zł. 
b)  82,48 zł. 
c)  176,22 zł . 
d)  822,48 zł. 

 
20.  Ile  wyniesie  rata  kredytu  konieczna  do  spłacenia  w  ostatnim  miesiącu  spłaty.  Kredyt 

w wysokości  50 000  zł  zaciągnięto  na  10  lat,  odsetki  wynoszą  15,5  %.  Stosownych 
obliczeń dokonaj w arkuszu kalkulacyjnym stosując odpowiednią funkcję 
a)  82,48 zł. 
b)  10,48 zł . 
c)  110,48 zł. 
d)  811,57 zł. 

 
21.  WF – Fakturka to program służący do 

a)  obsługi małego przedsiębiorstwa usługowo-handlowego. 
b) do fakturowania i wykonywania rozliczeń z kontrahentami. 
c)  obsługi ewidencjonowania sprzedaży bez obsługi magazynu. 
d) obsługi ewidencjonowania sprzedaży z obsługą magazynu. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Wykorzystywanie technik informacyjnych w świadczeniu usług medycznych

 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7. LITERATURA 

 

1.  Adamczyk E.: Administrowanie przedsiębiorstwem usługowym. WSiP, Warszawa 2005 
2.  Beynon – Davies P.: Systemy baz danych. WNT, Warszawa 1998 
3.  Chalk B. S.: Organizacja i architektura komputerów. WNT, Warszawa 1998 
4.  Frye C.: Microsoft Office Excel 2003 krok po kroku. Wydawnictwo RM, Warszawa 2004 
5.  Górska  E.,  Lewandowski  J.:  Podstawy  zarządzania  i  kształtowania  środowiska  pracy. 

Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2002  

6.  Juszczyk  S.  (red.).:  Metodyka  nauczania  informatyki  w  szkole.  Wydawnictwo  Adam 

Marszałek, Toruń 2001 

7.  Latkowski B. (red.).: Poradnik dla protetyków słuchu, Akustyka słuchu GEERS, Łódź 2002 
8.  Lewandowski  J.:  Projektowanie  systemów  informacyjnych  zarządzania.  Wydawnictwo 

Politechniki Łódzkiej, Łódź 1999 

9.  Michałowska A., Michałowsski S.: Sieci komputerowe od A do Z. MIKOM, Warszawa 2000 
10.  Mueller S.: Rozbudowa i naprawa komputerów PC Tom 1. Helion, Gliwice 1998 
11.  Mueller S.: Rozbudowa i naprawa komputerów PC Tom 2. Helion, Gliwice 1998 
12.  Pfaffenberger B.: Słownik terminów komputerowych. Prószyński i S-ka, Warszawa 2001 
13.  Sikorski W.: Wykłady z podstaw informatyki. MIKOM, Warszawa 2002 
14.  Sokół M., Kunowski M.: Internet. Kurs. Helion, Gliwice 2004 
15.  Sportack M.: Sieci komputerowe. Księga eksperta. Helion, Gliwice 2004 
16.  Thompson R.B., Fritchman Thompson B.: PC Hardware. Almanach. Helion, Gliwice 2004 
17.  Wrotek W.: Technologia informacyjna. Helion edukacja, Gliwice 2006 
18.  Zajdel R. (red.).: Kompendium informatyki medycznej. Alfa – Medica Press, Bielsko Biała 2006 
19.  Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku w sprawie 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowiskach  wyposażonych  w  monitory  ekranowe 
Dz. U. Nr 148 poz. 973 z późn.zm. 

20.  www.chip.pl 
21.  www.gimnazjum7.zgora.pl 
22.  www.logitech.pl 
23.  www.pcworld.pl 
24.  www.telkom.pl 
25.  www.hp.com 
26.  www.maksimus.pl 
27.  www.uokik.gov.pl 
28.  www.wikipedia.pl 
29.  www.ws-webstyle.com 
30.  www.kamsoft.pl 
31.  www.oticon.pl 
 
Czasopisma: 

Magazyn  INTERNET  kwiecień  2004,  Elementarz  Internetu  Część  II:  pierwsze  kroki  

w wirtualnym świecie 
 
Literatura metodyczna: 

 

1.  Juszczyk S.: Metodyka informatyki w szkole. Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2001 
2.  Niemiecko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004 
3.  Nowakowski Z.: Dydaktyka informatyki w praktyce. Część 1. MIKOM, Warszawa 2003 
4.  Nowakowski Z.: Dydaktyka informatyki i technologii informacyjnej w praktyce. Część 2. 

MIKOM, Warszawa 2003 

5.  Półturzycki J.: Dydaktyka dla nauczycieli. Wydawnictwo Naukowe NOVUM, Płock 2002