background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ

 

 

 
 
 
 
 
Roman Pawlik 

 

 
 

 
 

Dobieranie środków strzałowych  
711[02].Z3.03 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 

 

 

 

 
 
 
 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr inŜ. Janusz Makówka 
mgr inŜ. Jan Jureczko 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Roman Pawlik 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[02].Z3.03 
Dobieranie środków strzałowych, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 
górnik eksploatacji podziemnej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Materiały  wybuchowe  i  środki  strzałowe  wykorzystywane  w  górnictwie 

podziemnym 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Obwody strzałowe 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Ładunki MW i otwory strzałowe 

14 

5.3.1.  Ćwiczenia 

14 

5.4.  Roboty  strzałowe.  Przechowywanie  i  gospodarowanie  środkami 

strzałowymi 

16 

5.4.1.  Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

31 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

technik górnictwa podziemnego.  

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 
nauczania

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

− 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie, 

− 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W  zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie  dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
poniewaŜ  nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

− 

W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę teoretyczną oraz 
opanować nowe umiejętności. Przedstawiono propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami 
o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając róŜne moŜliwości ich realizacji w szkole. 
Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy 
określonym  zapleczu  techniczno-dydaktycznym  szkoły,  lub  jak  je  zmodyfikować. 
Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

− 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  JeŜeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
Szczególnie  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w  pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

− 

testy  zamieszczone  w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  naleŜy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzaleŜniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie, 

− 

projektów, 

− 

przewodniego tekstu, 

− 

pogadanka. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

711[02].Z3 

Eksploatacja złóŜ 

711[02].Z3.01 

Rozpoznawanie  

i udostępnianie złóŜ 

711[02].Z3.03 

Dobieranie środków strzałowych 

711[02].Z3.02 

Rozpoznawanie i likwidacja  

zagroŜeń w górnictwie 

711[02].Z3.04 

DrąŜenie 

wyrobisk 

podziemnych 

711[02].Z3.05 

Wykonywanie 

obudowy wyrobisk 

711[02].Z3.06 

Montowanie urządzeń 

wentylacyjnych  

i zabezpieczających

 

711[02].Z3.07 

Eksploatowanie złóŜ 

kopalin uŜytecznych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

rozróŜniać podstawowe wielkości elektryczne i ich jednostki, 

− 

łączyć podstawowe układy elektryczne, 

− 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

− 

interpretować związki wyraŜone za pomocą schematów, diagramów, tabel, 

− 

oceniać  własne  moŜliwości  sprostania  wymaganiom  stanowiska  pracy  i  wybranego 
zawodu, 

− 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

− 

przestrzegać przepisy bhp, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji. 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować rodzaje materiałów wybuchowych stosowanych w górnictwie,  

− 

sklasyfikować materiały wybuchowe według kryteriów bezpieczeństwa i ich stosowania,  

− 

wyjaśnić stosowane oznaczenia materiałów wybuchowych i zapalników elektrycznych, 

− 

scharakteryzować środki strzałowe, 

− 

wyjaśnić stosowane oznaczenia i klasyfikację środków strzałowych, 

− 

określić sposób przechowywania i gospodarowania materiałami wybuchowymi, 

− 

określić sposób przechowywania i gospodarowania środkami strzałowymi, 

− 

określić  zasady  urabiania  skał  przy  pomocy  materiałów  wybuchowych  i  środków 
strzałowych,  

− 

określić zasady włomowania i rodzaje włomów, 

− 

scharakteryzować czynności wchodzące w skład wykonywania robót strzałowych,  

− 

wyjaśnić zasady doboru metryk strzałowych dla róŜnych wyrobisk,  

− 

wyjaśnić sposób wykonania metryk strzałowych dla róŜnych wyrobisk,  

− 

określić  zasady  urabiania  długimi  otworami  oraz  uwarunkowania  stosowania  lontów 
detonujących, 

− 

dobrać sprzęt strzałowy do określonego rodzaju robót strzałowych,  

− 

wyjaśnić cele strzelań wstrząsowych i rozluźniających,  

− 

wywiercić otwory strzałowe, 

− 

określić kwalifikacje osób wykonujących roboty strzałowe, 

− 

wykonywać roboty strzałowe, 

− 

przestrzegać  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpoŜarowej 
podczas wykonywania robót strzałowych. 

 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł: 

Eksploatacja złóŜ 711[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

Dobieranie środków strzałowych 711[02].Z3.03 

Temat:  Oznaczenia i klasyfikacja górniczych zapalników elektrycznych. 

Cel ogólny:  Rozpoznawanie  górniczych  zapalników  elektrycznych  na  podstawie  ich 

oznaczeń. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

− 

określić zastosowania zapalników, 

− 

sklasyfikować zapalniki, 

− 

rozpoznać rodzaj zapalnika, na podstawie jego oznaczenia. 
 

Metody nauczania–uczenia się

− 

pogadanka dydaktyczna, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

atrapy zapalników elektrycznych, 

− 

Poradnik dla ucznia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca samodzielna. 

 
Czas trwania zajęć:
 1 godzina dydaktyczna. 
 
Przebieg zajęć: 
 
1.  Faza wstępna: 

− 

czynności organizacyjne. 

2.  Faza wprowadzająca: 

− 

przypomnienie  uczniom  (lub  sprawdzenie  wiadomości  dotyczących)  pojęć 
z poprzednich zajęć: 

− 

przeznaczenie zapalników elektrycznych, 

− 

podstawowe elementy składowe zapalnika elektrycznego ostrego. 

3.  Faza realizująca: 

− 

omówienie zasad bezpiecznego obchodzenia się z zapalnikami elektrycznymi, 

− 

zapoznanie uczniów z zagadnieniem: 

− 

prądów błądzących (ogólnie), 

− 

zwłoki ZE, 

− 

przedstawienie uczniom podziału zapalników na: 

− 

grupy, 

− 

klasy, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

− 

rodzaje, 

− 

typy, 

− 

przeprowadzenie ćwiczenia 2 z rozdziału 4.1.3. Poradnika dla ucznia. 

4.  Faza podsumowująca: 

− 

podsumowanie zajęć: oznaczenia i charakterystyka ZE, 

− 

propozycja  pracy  domowej  (lub  realizacja  na  zajęć):  Wykonaj  w  zeszycie  rysunek 
przedstawiający  zapalnik  elektryczny  z  oznaczeniem  skróconym  podanym  przez 
nauczyciela i zapisz jego oznaczenie pełne. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  opanowanych 
umiejętności. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł: 

Eksploatacja złóŜ 711[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

Dobieranie środków strzałowych 711[02].Z3.03 

Temat:  Wiercenie otworów strzałowych. 

Cel ogólny:  Wykonanie wiercenia otworu strzałowego za pomocą wiertarki ręcznej. 

 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

− 

wykonać otwór strzałowy, 

− 

scharakteryzować rodzaje wierceń i sprzęt do ich wykonywania, 

− 

zastosować zasady bhp przy obsłudze wiertarek, 

− 

dobrać sprzęt i sposób wykonania wiercenia do zadanych warunków. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  
– 

organizowania i planowania pracy, 

– 

pracy zespołowej, 

– 

samooceny. 

 

Metody nauczania

−−−−

uczenia się: 

− 

pogadanka dydaktyczna, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

wiertarki z osprzętem, 

− 

stanowisko do wykonywania wierceń. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca w zespołach kilkuosobowych. 

 

Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Faza wstępna: 

− 

czynności organizacyjne. 

2.  Faza wprowadzająca: 

− 

przypomnienie  uczniom  (lub  sprawdzenie  wiadomości  dotyczących)  pojęć 
z poprzednich zajęć: 

− 

podział wierceń, 

− 

dobór wierceń do rodzaju skał. 

3.  Faza realizująca: 

− 

przedstawienie wiertarek wraz z osprzętem z omówieniem: 

− 

zasad bezpiecznego obsługi, 

− 

doboru wierteł do rodzaju wierceń, 

− 

sposobu montaŜu i demontaŜu wierteł, 

− 

zaprezentowanie właściwego trzymania wiertarek i ułoŜenia ciała podczas wiercenia. 
Wykonywanie wiercenia, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

− 

wykonanie ćwiczenia 4 z rozdziału 4.3.3. Poradnika dla ucznia. 

4.  Faza podsumowująca: 

− 

podsumowanie  zajęć:  rodzaje  i  kryteria  doboru  sposobu  wiercenia  w  zaleŜności  od 
rodzaju skały, 

− 

propozycja  pracy  domowej  (lub  realizacja  na  zajęciach):  Narysuj  w  zeszycie 
końcówki wierteł do wierceń udarowych i obrotowych. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i opanowanych 
umiejętności. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. 

ĆWICZENIA 

 
5.1.  Materiały  wybuchowe  i  środki  strzałowe  wykorzystywane 

w górnictwie podziemnym 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Sklasyfikuj,  pod  względem  bezpieczeństwa  wobec  metanu  i  pyłu  węglowego,  wskazane 

przez nauczyciela górnicze materiały wybuchowe. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiału  nauczania  oraz  instrukcję  do  ćwiczenia.  NaleŜy  zaznajomić 
uczniów z zasadami BHP przy kontakcie z MW. Czas wykonania ćwiczenia około 10 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  kryteria  podziału  GMW  i  sposoby  ich 

oznakowania, 

2)  rozpoznać i opisać przedstawione GMW. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

atrapy górniczych materiałów wybuchowych, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

papier do sporządzenia i zapisania odpowiedzi. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Oznaczenie  skrócone  zapalnika  ma  postać:  GZEW  0,45A  P.  Na  podstawie  oznaczenia 

skróconego zapisz jego oznaczenie pełne. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiału  nauczania  oraz  instrukcję  do  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
ć

wiczenia około 15 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych sposoby oznakowania zapalników, 
2)  dokonać analizy oznakowania zapalników na podstawie opisu, 
3)  zapisać oznaczenie pełne zapalnika. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

papier do sporządzenia i zapisania odpowiedzi. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Scharakteryzuj,  wskazany  przez  nauczyciela  zapalnik  elektryczny  ostry  na  podstawie 

kolorów jego przewodów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  instrukcję  do  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
ć

wiczenia około 10 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  oznakowanie  przewodów  zapalników 

elektrycznych,  

2)  dokonać analizy znaczenia kolorów przewodów dla przedstawionego zapalnika, 
3)  zapisać odpowiedź. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

atrapy zapalników elektrycznych, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

papier do zapisania odpowiedzi. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.  Obwody strzałowe 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Narysuj szeregowy układ połączeń zapalników w obwodzie strzałowym. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  instrukcję  do  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
ć

wiczenia około 10 minut. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  sposób  wykonania  połączenia  szeregowego 

zapalników, 

2)  dokonać jego analizy, 
3)  wykonać rysunek. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

papier do sporządzania rysunku. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Narysuj równoległy układ połączeń zapalników w obwodzie strzałowym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  instrukcję  do  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
ć

wiczenia około 10 minut. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  sposób  wykonania  połączenia  równoległego 

zapalników, 

2)  dokonać jego analizy, 
3)  wykonać rysunek. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

papier do sporządzania rysunku.

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.3.   Ładunki MW i otwory strzałowe

 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Narysuj i opisz przekrój podłuŜny otworu strzałowego jednokolumnowego gotowego do 

odpalenia,  w  przypadku,  gdy  jego  długość  wynosi  2  m  oraz  stosowany  w  nim  jest  GMW 
węglowy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  instrukcję  do  ćwiczenia.  NaleŜy  zwrócić  uwagę 
na poprawne i staranne wykonanie rysunku oraz podkreślić znaczenie właściwego wykonania 
przybitki. Czas wykonania ćwiczenia około 15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  rodzaje  przybitek  i  wymagane  ich  minimalne 

długości ze względu na rodzaj odpalanego ładunku i długości otworu strzałowego, 

2)  wykonać rysunek z przekroju podłuŜnego otworu wraz z ładunkiem i przybitką, 
3)  opisać liczbowo minimalną długość przybitki w stosunku do długości otworu. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

papier do sporządzenia rysunku. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Narysuj  w  trzech  rzutach  włom  stoŜkowy  oraz  podaj,  w  jakich  rodzajach  skał  jest  on 

stosowany. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  instrukcję  do  ćwiczenia.  NaleŜy  zwrócić  uwagę 
na prawidłowe rzutowanie w rysunku. Czas wykonania ćwiczenia około 15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych rodzaje włomów oraz warunki ich stosowania, 
2)  narysować  włom  stoŜkowy  w  trzech  rzutach  i  podać  w  jakich  skałach  moŜe  być 

stosowany. 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

papier do naniesienia rysunku. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Ćwiczenie 3 
 

Korzystając z atrap środków strzałowych, wykonaj kompletny ładunek jednokolumnowy 

rozdzielony. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania oraz instrukcji do ćwiczenia. NaleŜy zwrócić uczniom 
uwagę  na  BHP  przy  obchodzeniu  się  z  zapalnikami  i  lontem  detonacyjnym  oraz  kolejność 
wykonywania czynności. Czas wykonania ćwiczenia około 20 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać 

materiałach 

dydaktycznych 

informacje 

dotyczące 

ładunków 

jednokolumnowych rozdzielonych i sposobów ich inicjowania, 

2)  wykonać  ładunek  wykorzystując  do  tego  dziewięć  naboi  MW  i  inne  niezbędne  środki 

strzałowe. 
 
Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

atrapy środków strzałowych, 

− 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4
 
 

Korzystając  z  wyposaŜenia  pracowni  i  wskazówek  nauczyciela,  zademonstruj  sposób 

wykonywania wiercenia otworu strzałowego poziomego za pomocą wiertarki obrotowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania oraz instrukcję do ćwiczenia. NaleŜy zwrócić uczniom 
uwagę prawidłową postawę ciała przy wykonywaniu wierceń. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria doboru sposobu wierceń w zaleŜności od 

zwięzłości skał, 

2)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  dobór  rodzaju  wierteł  w  zaleŜności  od  sposobu 

wykonywania otworu, 

3)  korzystając  ze  wskazówek  nauczyciela,  osadzić  wiertło  w  wiertarce  i  zademonstrować 

wykonywanie wiercenia (lub wywiercić otwór). 
 
Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

wiertarki z osprzętem, 

− 

Poradnik dla ucznia. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.4.  Roboty  strzałowe.  Przechowywanie  i  gospodarowanie 

środkami strzałowymi 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie  
 

Dobierz środki strzałowe i wykonaj cykl robót strzałowych stosując zasady obowiązujące 

górnika  strzałowego.  Zakładamy,  Ŝe  otwór  odwiercony  jest  w  węglu  i  nie  ma  zagroŜenia 
metanowego. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  instrukcję  do  ćwiczenia.  NaleŜy  zwrócić  uwagę 
na  obowiązki  strzałowego  w  trakcie  wykonywania  robót  strzałowych.  Czas  na  realizację 
ć

wiczenia określa nauczyciel. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  dobór  środków  strzałowych  w  zaleŜności  od 

rodzaju urabianych skał i zagroŜeń naturalnych, 

2)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  zasady  wykonywania  otworów  strzałowych 

i przybitki, 

3)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  zasady  ładowania  i  odpalania  otworów 

strzałowych, 

4)  dokonać analizy materiału i dobrać środki strzałowe, 
5)  wykonać ćwiczenie zgodnie z obowiązującymi zasadami. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

atrapy środków strzałowych i sprzętu strzałowego, 

− 

materiał do wykonania przybitki, 

− 

otwór strzałowy lub jego atrapa wykonana z rury. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  środków 
strzałowych” 

 
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−    

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19 są poziomu podstawowego, 

−−−−    

zadania 8, 9, 17, 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi:
  1. b, 2. b, 3. a, 4. d, 5. b, 6. a, 7. d, 8. c, 9. a, 10. b, 11. d, 

12. a, 13. a, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. d, 19. b, 20. a. 

 
Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić rodzaje rozkładu MW 

RozróŜnić rodzaj MW 

Dobrać MW 

RozróŜnić prędkość detonacji lontu. 

Określić  postępowanie  w  przypadku  znalezienia 
ś

rodków strzałowych. 

Wymienić elementy składowe zapalnika. 

Określić przeznaczenie ładownicy. 

Rozpoznać szeregowy obwód strzałowy. 

PP 

Rozpoznać równoległy obwód strzałowy. 

PP 

10 

Zdefiniować pojęcie ładunku 
wielokolumnowego. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

11 

Zdefiniować pojęcie otworu długiego. 

d

 

12 

Scharakteryzować rodzaje otworów strzałowych. 

13 

Dobrać materiał na przybitkę. 

14 

Zdefiniować pojęcie ładunku udarowego. 

15 

Zdefiniować pojęcie zabioru. 

16 

Zdefiniować pojęcie metryki strzałowej. 

a

 

17 

Przewidzieć 

skutki 

przeładowania 

otworu 

strzałowego. 

PP 

18 

Zdefiniować włomy. 

19 

Dobrać metodę wierceń. 

20 

Określić zasady obrotu środkami strzałowymi. 

PP 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Deflagracja to rozkład MW przebiegający 

a)  bardzo szybko, powodując kruszenie urabianych skał. 
b)  wolno, z wydzielaniem ciepła i trujących gazów. 
c)  ze średnią prędkością, jak dla MW miotających. 
d)  przebiega tak samo jak detonacja. 
 

2.  MW skalne mają kolor opakowania 

a)  niebieski. 
b)  czerwony. 
c)  kremowy. 
d)  czarny. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

 
3.  MW  skalne,  mogą  być  stosowane  w  robotach  kamiennych  przy  stęŜeniu  metanu 

w powietrzu do 
a)  0,5%. 
b)  1,5%. 
c)  1,8%. 
d)  2,0%. 

 
4.  Lonty detonacyjne detonują z prędkością powyŜej 

a)  około 1 m/s. 
b)  około 5 m/s. 
c)  około 10 m/s. 
d)  powyŜej 1000 m/s. 

 
5.  W przypadku znalezienia środków strzałowych naleŜy 

a)  zabrać je ze sobą i odnieść do składu MW. 
b)  zabezpieczyć  miejsce  znalezienia  i  zgłosić  ten  fakt  osobie  dozoru  lub  słuŜbie 

strzałowej kopalni. 

c)  zabrać je ze sobą i zgłosić ten fakt osobie dozoru. 
d)  zabrać je ze sobą i przekazać je osobie dozoru. 

 
6.  W skład zapalnika elektrycznego ostrego wchodzi 

a)  zespół zapalczy. 
b)  lont prochowy. 
c)  lont detonacyjny. 
d)  nitki rozpoznawcze. 

 

7.  Ładownica to 

a)  urządzenie do ładowania otworów strzałowych. 
b)  narzędzie do ubijania przybitki. 
c)  urządzenie do odpalenia ładunków wybuchowych. 
d)  pojemniki do przenoszenia zapalników elektrycznych. 

 
8.  Przedstawiony na rysunku układ łączenia zapalników, to układ 

a)  równoległy. 
b)  grzebieniowy. 
c)  szeregowy. 
d)  mieszany. 

 
 
 
 
 
9.  Przedstawiony na rysunku układ łączenia zapalników, to układ 

a)  równoległy. 
b)  szeregowy. 
c)  mieszany. 
d)  szeregowo-równoległy. 

 

zapalni

zapalni

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

10.  Określenie „ładunek wielokolumnowy” oznacza 

a)  wiele otworów strzałowych ułoŜonych w pionie. 
b)  kilka kolumn ładunku w jednym otworze strzałowym. 
c)  wiele otworów strzałowych ułoŜonych poziomo. 
d)  ładunek złoŜony przynajmniej z trzech nabojów MW ułoŜonych jeden za drugim. 

 
11.  Pojęcie „długi otwór strzałowy” oznacza otwór o długości ponad 

a)  1 metr. 
b)  2 metry. 
c)  3 metry. 
d)  6 metrów. 

 
12.  Przedstawiony ładunek to ładunek 

a)  jednokolumnowy. 
b)  wielokolumnowy. 
c)  rozdzielony. 
d)  dwukolumnowy. 

 
13.  Przybitka wodna otworu strzałowego wykonana jest z 

a)  wody. 
b)  mokrego piasku. 
c)  plastycznej gliny. 
d)  namoczonej wełny mineralnej. 

 
14.  Nabój udarowy to 

a)  nabój MW wraz z zapalnikiem. 
b)  sam zapalnik. 
c)  gotowy ładunek w otworze strzałowym. 
d)  rodzaj włomu. 

 
15.  Pojęcie zabiór liniowy oznacza 

a)  objętość skał urobionych podczas strzelania. 
b)  odległość o jaką przesunie się czoło przodka po jego odstrzeleniu. 
c)  odległość między otworami strzałowymi. 
d)  długość przybitki. 

 
16.  Metryka strzałowa to 

a)  podstawowy dokument określający sposób wykonania robót strzałowych. 
b)  dokument określający wyłącznie długość otworów strzałowych. 
c)  przyrząd do pomiaru długości (głębokości) otworów strzałowych. 
d)  dokument określający wyłącznie sposób łączenia zapalników w przodku. 

 
17.  Przeładowanie otworów strzałowych materiałem wybuchowym moŜe spowodować 

a)  nadmierne rozdrobnienie i rozrzucenie urobku. 
b)  brak widocznych efektów strzelania. 
c)  wyrzucenie przybitki. 
d)  namoczenie przybitki wodą z otaczających skał. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

18.  Włom stoŜkowy to włom 

a)  równoległy. 
b)  prostopadły. 
c)  liniowy 
d)  skośny. 

 
19.  Przy wykonywaniu otworu strzałowego w skałach twardych i zwięzłych stosuje się 

a)  wiercenia obrotowe. 
b)  wiercenia udarowe. 
c)  nawiercanie otworu kilkakrotnie, wiertłami o coraz większych średnicach. 
d)  nawiercenie  otworu  cienkim  wiertłem  obrotowym,  a  następnie  powiększenie  go 

wiertłem udarowym. 

 
20.  Środki strzałowe, wydawane są ze składu MW na podstawie 

a)  zamówienia w dzienniku strzałowym. 
b)  metryki strzałowej. 
c)  ustnego polecenia osoby dozoru. 
d)  pisemnego polecenia osoby dozoru. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ........................................................................................................................... 
 

Dobieranie środków strzałowych 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  środków 
strzałowych” 

 
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 4, 14, 17, 18 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi:  1.
 b, 2. b, 3. b, 4. c, 5. b, 6. a, 7. a, 8. c, 9. a, 10. d, 11. a, 

12. d, 13. c, 14. b, 15. c, 16. b, 17. c, 18. d, 19. a, 20. a. 

 
Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić przeznaczenie środków inicjujących. 

Zdefiniować pojęcie lontu. 

Określić przeznaczenie spłonki. 

Określić zapalnik na podstawie oznaczenia. 

PP 

Zdefiniować przeznaczenie zapalarki. 

Scharakteryzować budowę środków strzałowych. 

Zdefiniować pojęcie puszki strzałowej. 

Scharakteryzować ładownice. 

Określić sposób uzbrajania ładunku MW. 

10  Dobrać metodę odpalania ładunków MW. 

11  Zdefiniować rodzaje otworów strzałowych. 

a

 

12  Scharakteryzować otwory strzałowe. 

13  Określić przyczyny przeładowania otworów 

strzałowych. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

14  Określić rodzaj włomu. 

PP 

15  Scharakteryzować przeznaczenie włomów. 

16  Dobrać metodę wykonywania wierceń. 

b

 

17  Zaklasyfikować sprzęt do rodzaju wierceń. 

PP 

18  Rozpoznać wiertła. 

PP 

19  Zdefiniować pojęcie metryki strzałowej. 

20  Określić  kwalifikacje  osób  wykonujących  roboty 

strzałowe. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

MW inicjujące słuŜą do 
a)  bezpośredniego urabiania przodku. 
b)  inicjacji właściwego MW. 
c)  inicjacji zapalarki. 
d)  inicjacji linii strzałowej. 

 

Lont prochowy wykonany jest z 
a)  MW kruszącego. 
b)  MW miotającego. 
c)  MW płynnego. 
d)  cienkiej rurki zawierającej dynamit. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

 

Spłonka górnicza słuŜy do 
a)  zapalenia lontu prochowego. 
b)  inicjacji właściwego materiału wybuchowego. 
c)  inicjacji zapalnika elektrycznego. 
d)  wywołania huku ostrzegawczego. 

 

Litera „W” w oznaczeniu zapalnika elektrycznego ostrego oznacza zapalnik 
a)  skalny. 
b)  wielowarstwowy. 
c)  węglowy. 
d)  wodny. 

 

Zapalarka to urządzenie słuŜące do 
a)  zapalenia lontu prochowego. 
b)  inicjacji ZE. 
c)  inicjacji lontu detonacyjnego. 
d)  inicjacji spłonki górniczej. 

 

Na rysunku przedstawiono 
a)  spłonkę górniczą. 
b)  zapalnik elektryczny ostry. 
c)  nabój MW. 
d)  zapalnik elektryczny nieostry. 

 

Puszka strzałowa słuŜy do 
a)  przenoszenia MW. 
b)  detonowania MW. 
c)  podłączania przewodów strzałowych. 
d)  strzelań doświadczalnych. 

 

Na rysunku przedstawiono 
a)  puszki strzałowe. 
b)  opakowania ładunków MW. 
c)  ładownice. 
d)  pojemniki na przybitkę. 

 

Zapalnik elektryczny powinien być włoŜony 
a)  do naboju MW. 
b)  między naboje MW. 
c)  do przybitki. 
d)  pustej przestrzeni w otworze strzałowym. 

 
10  Ładunek rozdzielony inicjujemy 

a)  tylko zapalnikiem. 
b)  tylko lontem prochowym. 
c)  tylko lontem detonacyjnym. 
d)  ZE i lontem detonacyjnym. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

11  Otwory wciosowe wierci się 

a)  prostopadle do czoła przodku. 
b)  równolegle do czoła przodku. 
c)  pod duŜym kątem, w kierunku spągu wyrobiska. 
d)  pod duŜym kątem w kierunku stropu wyrobiska. 

 

12  Przedstawiony otwór strzałowy to otwór 

a)  wciosowy. 
b)  wrębowy. 
c)  włomowy. 
d)  przebitkowy. 

 
13  Przeładowanie otworu strzałowego spowodowane jest 

a)  za długą przybitką. 
b)  zbyt głębokim otworem strzałowym. 
c)  za duŜą ilością MW. 
d)  złym zapalnikiem. 

 
14  Przedstawiony na rysunku włom, to włom 

a)  szczelinowy. 
b)  schodkowy. 
c)  stoŜkowy. 
d)  skośny. 

 
15  Otwór włomowy ma za zadanie 

a)  osłabić efekt strzelania. 
b)  utworzyć kanał wentylacyjny. 
c)  utworzyć drugą płaszczyznę odsłonięcia. 
d)  przebić się do drugiego wyrobiska. 

 
16  Wiercenia obrotowe stosujemy do 

a)  skał twardych i zwięzłych. 
b)  skał miękkich i słabych. 
c)  wierceń tylko w skałach płonnych. 
d)  nie stosujemy takich wierceń w górnictwie podziemnym. 

 
17  Element przedstawiony na rysunku to 

a)  zapalnik ostry. 
b)  przybitka. 
c)  końcówka wiertła do wierceń obrotowych. 
d)  końcówka wiertła do wierceń udarowych. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

18  Rysunek przedstawia koronkę 

a)  krawędziową. 
b)  iksową. 
c)  prostopadłą. 
d)  teową. 

 
19  Metryka strzałowa to dokument zawierający 

a)  rysunki i opisy. 
b)  tylko rysunki. 
c)  tylko opisy. 
d)  tylko obliczenia. 

 
20  Odpalenie ładunków MW na dole kopalni moŜe wykonać 

a)  tylko górnik strzałowy. 
b)  kaŜdy pracownik dołowy. 
c)  kaŜdy pracownik dozoru ruchu. 
d)  osoba upowaŜniona przez górnika strzałowego. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
Imię i nazwisko ................................................................................................................. 
 

Dobieranie środków strzałowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

7.

 

LITERATURA 

 

1.  Batko  P.,  Ślęzak  J.,  Lewicki  J.,  Morawa  R.:  Technika  strzelnicza  1.  Górnicze  środki 

strzałowe i sprzęt strzałowy. Wydawnictwa AGH, Kraków 1998 

2.  Bielewicz T., Prus B., Honysz J.: Górnictwo. cz. I. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1993 
3.  Bonarek  J.,  Goc  St.,  Siemianowski  J.:  Górnik  Strzałowy  w  kopalniach  węgla 

kamiennego. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 2005 

4.  Hobler M., Projektowanie i wykonywanie robót strzelniczych w górnictwie podziemnym. 

Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1982 

5.  Nowak K., Kostrz J., Górnictwo cz. I. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1989 
 
Literatura metodyczna 
1.  Drętkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Krogulec-Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000