MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Krzysztof Marekwia

Tadeusz Marekwia

Wykonywanie napraw maszyn górniczych

711[02].Z1.03

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy

Radom 2007

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

Recenzenci:

mgr inż. Łukasz Orzech

mgr inż. Jan Jureczko

Opracowanie redakcyjne:

mgr Krzysztof Marekwia

Konsultacja:

mgr inż. Gabriela Poloczek

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 711[02].Z1.O3

„Wykonywanie napraw maszyn górniczych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu górnik eksploatacji podziemnej.

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Organizacja napraw oraz dokumentacja techniczno–ruchowa maszyn

11

górniczych

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Metody napraw maszyn górniczych – wymiana części

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Przeglądy i konserwacje maszyn

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Bezpieczeństwo i higiena pracy w warsztatach naprawczych

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

19

7. Literatura

33

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie napraw maszyn

górniczych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej 711[02].

W poradniku zamieszczono:

− wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać przed realizacją materiału jednostki modułowej,

− cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

− przykładowe scenariusze zajęć,

− propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie umiejętności,

− ewaluację osiągnięć ucznia,

− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania:

− pokazu z objaśnieniem,

− metody tekstu przewodniego,

− metody projektów,

− ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia ewaluacji osiągnięć ucznia, nauczyciel może posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawami zadań testowych.

W tym rozdziale zamieszczono również (dla każdego testu osobno):

− plan testu w formie tabelarycznej z kluczem odpowiedzi,

− punktację zadań i uczenia się,

− propozycje norm wymagań,

− instrukcję dla nauczyciela,

− instrukcję dla ucznia,

− kartę odpowiedzi,

− zestaw zadań testowych.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

711[02].Z1

Wytwarzanie i naprawa części maszyn

i urządzeń górniczych

711[02].Z1.01

Wykonywanie prac stolarskich

i ciesielskich

711[02].Z1.02

Wykonywanie części maszyn

711[02].Z1.03

Wykonywanie napraw maszyn górniczych

Schemat układu jednostek modułowych

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

− posługiwać się narzędziami i przyrządami kontrolno-pomiarowymi,

− sporządzać szkice i odczytywać rysunki części maszyn,

− organizować stanowiska pracy zgodnie z zasadami ergonomii,

− korzystać z różnych źródeł informacji,

− udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy,

− stosować materiały konstrukcyjne,

− posługiwać się dokumentacją techniczną,

− dokonywać regulacji i konserwacji poszczególnych zespołów urządzenia,

− oceniać stan techniczny maszyn,

− rozróżniać stopnie zużycia maszyn i urządzeń,

− wykonywać typowe przeglądy techniczne,

− diagnozować stan techniczny maszyny,

− czytać dokumentację technologiczną i warsztatową maszyn i urządzeń,

− wykonywać prace stolarskie i ciesielskie,

− wykonywać części maszyn.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:

− scharakteryzować warunki techniczne napraw maszyn górniczych,

− przygotować stanowisko do naprawy,

− posłużyć się dokumentacją techniczno-ruchową maszyn górniczych,

− scharakteryzować szczególnie niebezpieczne zagrożenia w toku wykonywania napraw,

− scharakteryzować wydawanie, przyjmowanie i ewidencjonowanie części i materiałów do napraw,

− scharakteryzować wydawanie, przyjmowanie i ewidencjonowanie narzędzi,

− scharakteryzować wydawanie, przyjmowanie i ewidencjonowanie przyrządów

pomiarowych,

− posłużyć się przyrządami pomiarowymi podczas weryfikacji części,

− scharakteryzować typowe uszkodzenia części,

− scharakteryzować warunki techniczne konserwacji i przeglądów maszyn i urządzeń górniczych,

− zdemontować maszynę do naprawy,

− wykonać naprawy prostych elementów maszyn górniczych,

− wymienić zużyte elementy części maszyn,

− zabezpieczyć części maszyn przed korozją,

− dobrać środki do smarowania maszyn stosowanych w górnictwie,

− wykonać czynności konserwujące maszyn górniczych zgodnie z dokumentacją techniczną,

− zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas napraw maszyn górniczych.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………………………………..

Modułowy program nauczania: Górnik eksploatacji podziemnej 711[02]

Moduł:

Wytwarzanie i naprawa części maszyn i urządzeń

górniczych 711 [02].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie napraw maszyn górniczych 711[02].Z1.03

Temat:

Projektowanie warsztatu remontowego.

Cel ogólny:

Zapoznanie się z typowym rozmieszczeniem stanowisk w warsztacie

remontowym.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

− scharakteryzować warunki techniczne napraw maszyn górniczych,

− przygotować stanowisko do naprawy,

− scharakteryzować typowe uszkodzenia części,

− wykonać naprawy prostych elementów maszyn górniczych,

− zaplanować kolejność prac montażowych,

− pozyskać informacje z różnych źródeł.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

− organizowanie i planowanie zajęć,

− pracy w zespole,

− oceny pracy zespołu,

− zbiorowa odpowiedzialność za prawidłowo wykonaną pracę.

Metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne,

− metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

− instrukcje budowy warsztatu i jego lokalizacja,

− mapy pokładowe,

− stanowisko ćwiczebne w sztolni,

− zestaw plansz oraz pytań,

− vademecum górnika.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− zespoły uczniowskie 2–3 osobowe

Czas:

− 90 min.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.

2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć i sposobu wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

4. Realizacja tematu:

A. Rozmieszczenie stanowisk w warsztacie remontowym.

– każdy zespół otrzymuje polecenie dokonania prawidłowości rozmieszczenia stanowisk w warsztacie remontowym,

– zespoły na poszczególnych stanowiskach mają określić rozmieszczenie poszczególnych stanowisk pracy, wyznaczyć miejsce na zabudowę urządzeń takich jak; spawarka,

wiertarka, wciągnik ślimakowy, stół ślusarski itp.,

– zaplanować kolejność prac.

B. Projektowanie lokalizacji zabudowy warsztatu.

Zespoły

otrzymują

przykładowe schematy miejsc usytuowania warsztatów

remontowych:

a) każdy zespół wyznacza miejsce lokalizacji warsztatu remontowego zgodnie z wytycznymi,

b) wyznaczają miejsca dla poszczególnych komór remontowych,

c) planują kolejność prac.

Zespoły po uszczegółowieniu wymagań realizują zadania (w razie trudności korzystają z pomocy nauczyciela).

5. Po wykonaniu zadania zespoły przygotowują prezentację – czas 10 minut.

6. Nauczyciel analizuje pracę zespołów podczas przygotowanej prezentacji.

7. Zespoły prezentują efekty swoich rozwiązań – 20 minut.

8. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.

Zakończenie zajęć

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i opanowanych umiejętności.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

……………………………………………………………..

Modułowy program nauczania: Górnik eksploatacji podziemnej 711[02]

Moduł:

Wytwarzanie i naprawa części maszyn i urządzeń górniczych

711[02].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie napraw maszyn górniczych 711[02].Z1.03

Temat: Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy i zabezpieczenia przeciwpożarowego podczas prac remontowych.

Cel ogólny: Określanie warunków bezpiecznej pracy przy pracach remontowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

− określić, co to jest bezpieczeństwo i higiena pracy,

− zdefiniować zabezpieczenia ppoż,

− wymienić sprzęt ochrony osobistej,

− zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas napraw maszyn górniczych,

− scharakteryzować szczególnie niebezpieczne zagrożenia w toku wykonywania remontu.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

− organizowanie i planowanie zajęć,

− pracy w zespole,

− oceny pracy zespołu.

Metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne,

− pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne

− ubrania robocze, lampy górnicze,

− literatura wskazana przez nauczyciela,

− urządzenia do wykrywania gazów,

− przyrządy do pomiaru tlenu,

− środki gaśnicze,

− filmy o tematyce BHP.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− zespoły 2 – 3 osobowe.

Czas: 90 minut.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie.

2. Nawiązanie do tematu i omówienie celów zajęć.

3. Wykonanie ćwiczeń przy pomocy aparatury i urządzeń.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Zadanie dla ucznia:

Przy pomocy odpowiednich urządzeń kontrolno pomiarowych dokonaj pomiaru

zawartości tlenu, metanu (zgodnie z instrukcją):

− dokładnie przeczytaj instrukcje i sposoby posługiwania się sprzętem i urządzeniami kontrolno pomiarowymi,

− sprawdź czy urządzenia są sprawne,

− sprawdź sprzęt ochronny (rękawice, okulary itp.),

− dokonaj bieżącej kontroli wykonanych czynności.

Na podstawie przeprowadzonych ćwiczeń przygotuj:

− sprawozdanie w formie pisemnej,

− opis wykonanych ćwiczeń,

− zauważone pomyłki,

− analizę popełnionych błędów i usterek,

− wnioski płynące do dalszej działalności.

Zakończenie zajęć

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas realizowania zadania i opanowanych umiejętności.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Organizacja napraw oraz dokumentacja techniczno-

ruchowa maszyn górniczych

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na mapie pokładowej, dostarczonej przez nauczyciela zaprojektuj i określ miejsce lokalizacji warsztatu naprawczego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się z materiałem nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe wybranie miejsca na lokalizację warsztatu.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie zasady przewietrzania wyrobisk,

2) odczytać mapy górnicze,

3) zaznaczać kierunki przepływu powietrza,

4) rozpoznać gabaryty wybranego wyrobiska,

5) zaznaczać na mapie miejsce usytuowania warsztatu,

6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,

7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne,

− metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

– komora ćwiczeń w polu szkoleniowym,

– mapy pokładowe,

– instrukcja budowy warsztatu i jego lokalizacja,

– przybory do rysowania.

Ćwiczenie 2

Zaprojektuj stanowisko ślusarskie w warsztacie (komorze) napraw wozów kopalnianych.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedzi fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na znajomość przepisów bhp w tym temacie.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie jakie niezbędne urządzenia i narzędzia stanowią wyposażenie stanowiska ślusarskiego,

2) sprawdzić sposób oświetlenia warsztatu,

3) dokonać wyboru odpowiedniego sprzętu gaśniczego,

4) zaprojektować stanowisko ślusarskie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

–

ćwiczenia praktyczne,

–

metoda projektu.

Środki dydaktyczne:

− mapy i schematy przestrzenne,

− narzędzia, przyrządy i urządzenia,

− przybory do pisania.

Ćwiczenie 3

Opracuj instrukcję dotyczącą prac remontowych dla warsztatu naprawy przekładni.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie strukturę instrukcji oraz treści występujące w jej opisie,

2) określić, do kogo skierowana jest instrukcja,

3) określić, jakie czynności powinny być zawarte w jej treści,

4) określić, jakie środki bezpieczeństwa należy zachować,

5) określić zasady opbowiązujące w sytuacjach awaryjnych.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,

− ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− wzór instrukcji o innej tematyce,

− salka instruktażowa w wyrobisku ćwiczebnym,

− przybory do pisania i rysowania.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2. Metody napraw maszyn górniczych – wymiana części

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przy pomocy metody ruchowej dokonaj wstępnej analizy i podaj sposoby przeciwdziałania grzaniu się przekładni przenośnika zgrzebłowego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedzi fragment rozdziału materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na staranne wykonanie ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować instrukcję działania przekładni przenośnika,

2) przypomnieć sobie jakie czynniki wpływają na grzanie się przekładni,

3) podjąć działania zgodnie z instrukcją i tematem ćwiczenia,

4) użyć odpowiednich narzędzi celem stwierdzenia usterki,

5) dokonać wyłączenia z ruchu przenośnika,

6) sprawdzić stan rozgrzania korpusu,

7) użyć sprzętu ochronnego.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne,

− tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

− stanowisko w sztolni ćwiczebnej,

− przenośnik zgrzebłowy,

− narzędzia i przyrządy,

− sprzęt ochronny,

− schematy i instrukcje,

− przybory do pisania.

Ćwiczenie 2

W chodniku podścianowym zauważono szybkie zużywanie się obrzeży taśmy przenośnika

odstawczego. Zostałeś skierowany w rejon jako obserwator odstawy. Jakie jest Twoje zadanie?

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zawiadomić osobę dozoru,

2) zatrzymać przenośnik przy pomocy wyłącznika rozpiętego wzdłuż taśmociągu (linka zabezpieczająca),

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

3) powiadomić dyspozytora o zauważonej awarii,

4) przejść wzdłuż trasy przenośnika i ustalić przyczynę zużywania się taśmy,

5) zabezpieczyć taśmociąg, aby ponownie nie został włączony,

6) dokonać oględzin miejsca uszkodzenia taśmociągu,

7) przekonać się czy przyczyną zniszczenia był brak krążników,

8) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne,

− czytanie literatury górniczej.

Środki dydaktyczne:

− kopalniany taśmociąg,

− telefon kopalniany,

− sprzęt ochrony indywidualnej,

− przybory do pisania.

Ćwiczenie 3

Dokonaj sprawdzenia zużycia kół zębatych przekładni przenośnika zgrzebłowego w warsztacie naprawczym.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się z Materiałem nauczania oraz poznać budowę przenośnika zgrzebłowego jego konstrukcję oraz najczęstsze awarie podczas jego eksploatacji.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) posłużyć się instrukcją demontażu i montażu przekładni,

2) zapoznać się ze schematem przekładni,

3) podjąć działania zgodnie z tematem,

4) oczyścić przekładnię,

5) opróżnić przekładnię,

6) zdemontować pokrywy,

7) dokonać oględzin kół zębatych,

8) wskazać usterki,

9) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− stanowisko w warsztacie remontowo naprawczym,

− instrukcje i dokumentacje ruchowe,

− komplet narzędzi i przyrządów,

− wciągarki,

− sprzęt ochrony indywidualnej.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.3. Przeglądy i konserwacje maszyn górniczych

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Jesteś

wyznaczony

do

przeprowadzenia

przeglądu

codziennego

przenośnika

zgrzebłowego podścianowego – określ, na co zwrócisz uwagę, jakie podejmiesz działania?

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się z materiałem dotyczącym obsługi przenośników zgrzebłowych. Należy zwrócić uwagę na poprawność wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie, co to jest przegląd codzienny,

2) zaopatrzyć się w instrukcje obsługi przenośnika zgrzebłowego,

3) podjąć działania zgodnie z tematem ćwiczeń,

4) użyć właściwych narzędzi,

5) dokonać kontroli napędu trasy i stacji zwrotnej,

6) dokonać oceny ćwiczenia i podać zauważane usterki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− stanowisko w wyrobisku ćwiczebnym w kopalni (pole szkoleniowe),

− niezbędne narzędzia,

− oleje i smary,

− zapasowe śruby i korki,

− zapasowe odcinki łańcucha,

− notes i przybory do pisania.

Ćwiczenie 2

Sprawdź

sposób

zabudowy

przenośnika

taśmowego

i

dokonaj

przeglądu

sześciomiesięcznego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym przeglądów przenośników. Należy zwrócić uwagę na znajomość przepisów bhp w tym temacie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować budowę przenośnika,

2) określić, jakie zagrożenia mogą występować przy ruchu przenośnika,

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

3) przypomnieć sobie, jakie wymagane są zabezpieczenia dla przenośników, 4) sprawdzić stan techniczny całego przenośnika,

5) przeprowadzić kompleksową kontrolę konstrukcji nośnej napędu, stacji zwrotnej i osłon, 6) zaprezentować efekty swojej pracy,

7) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,

− ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− przenośnik taśmowy zabudowany w wyrobisku górniczym,

− instrukcja obsługi przenośnika,

− dokumentacja techniczno-ruchowa przenośnika,

− notes i przybory do pisania gdzie zanotujesz swoje spostrzeżenia i uwagi z przeglądu.

Ćwiczenie 3

Określ, jakie czynniki decydują o tym, że przenośnik zgrzebłowy ścianowy nie nadaje się do dalszej eksploatacji.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenie uczniowie powinni przeczytać fragment rozdziału Materiał nauczania. Następnie omówić z nauczycielem zagadnienia związane z eksploatacją przenośników zgrzebłowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie budowę przenośnika zgrzebłowego,

2) zaopatrzyć się w niezbędną instrukcję budowę przenośnika,

3) określić czas pracy przenośnika w wyrobisku,

4) określić, które parametry muszą być zachowane, aby przenośnik mógł dalej pracować, 5) przeprowadzić kompleksową kontrolę wszystkich podzespołów,

6) zaprezentowac efekty swojej pracy,

7) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,

− ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− przenośnik zgrzebłowy zabudowany w sztolni ćwiczebnej,

− instrukcja obsługi przenośnika z wyznaczonymi przeglądami i punktami smarowniczymi,

− dokumentacja techniczno – ruchowa przenośnika,

− schematy budowy napędu, trasy i stacji zwrotnej,

− narzędzia i przyrządy,

− sprzęt ochronny,

− notes i przybory do pisania.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.4. Bezpieczeństwo i higiena pracy w warsztatach naprawczych

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Sprawdź poprawność zabudowy kołowrotu. Wymień zabezpieczenia pozwalające na prawidłową pracę tego urządzenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenie

Uczeń powinien:

1) przypomnieć sobie budowę kołowrotu,

2) określić wymogi dotyczące obsługi kołowrotu,

3) określić zagrożenia, jakie mogą występować podczas pracy kołowrotu,

4) wskazać, na jakie zabezpieczenia należy zwrócić szczególną uwagę,

5) przypomnieć sobie, jakim warunkom musi odpowiadać w pełni sprawny kołowrót,

6) zaprezentować efekty swojej pracy,

7) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− pokaz z objaśnieniem,

− ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− kołowrót typu EKO – D30 zabudowany w sztolni ćwiczebnej,

− instrukcja obsługi kołowrotu,

− instrukcja dotycząca zabezpieczeń,

− części zamienne – klucz, szczęki sprzęgła i hamulca oraz dodatkowe kotwy,

− dokumentacja techniczno – ruchowa kołowrotu,

− przybory do pisania.

Ćwiczenie 2

Sprawdź poprawność zabudowy przenośnika taśmowego wraz z jego zabezpieczeniami pozwalającymi na ponowny rozruch.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zaopatrzyć się w instrukcję obsługi przenośnika,

2) przypomnieć sobie wytyczne dotyczące zabezpieczeń,

3) określić, jakie zagrożenia występują podczas ruchu przenośnika,

4) sprawdzić trasę przenośnika,

5) przypomnieć sobie budowę i zasadę działania przenośnika,

6) zaprezentować efekty pracy i dokonać samooceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− dokumentacja techniczno-ruchowa dotycząca przenośnika taśmowego,

− instrukcja dla pracowników obsługi,

− plansze i schematy,

− sprzęt ochrony indywidualnej,

− instrukcje dotyczące prac na trasie przenośnika,

− notes i przybory.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test do jednostki modułowej „Wykonywanie napraw maszyn górniczych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

− zadania 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11 13, 16, 20 są z poziomu podstawowego,

− zadania 5, 6, 12, 14, 15,17, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowgo.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące

oceny szkolne:

- dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

- dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

- dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

- bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. c, 4. a, 5. a, 6. d, 7. d, 8. a, 9. b, 10. c, 11. a, 12. d, 13. c, 14. c, 15. a, 16. a, 17. c, 18. b, 19. a, 20. c.

Plan testu

Nr

Cel operacyjny

Kategoria

Poziom

Poprawna

zad. (mierzone osiągnięcia ucznia)

celu

wymagań

odpowiedź

Wskazać warsztat, w którym dokonuje się

1

B

P

a

remontów

B

P

c

2

Objaśnić znaczenie skrótu DTR

Wskazać, które zagrożenie należy do

A

P

c

3

zagrożeń mechanicznych

Wskazać termin wykonywania napraw

B

P

a

4

średnich wozów kopalnionych

Określić termin napraw głównych wozów

B

PP

a

5

kopalnianych

Określić zadania brygadzisty brygady

C

PP

d

6

remontowej

Objaśnić, co wykonuje się w warsztacie

B

P

d

7

remontowym

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Określić, na czym polega konserwacja

C

P

a

8

maszyny

B

P

b

9

Objaśnić, na czym polega remont bieżący

B

P

c

10 Objaśnić na czy polega remont kapitalny

Zdefiniować, na czym polega demontaż

A

P

a

11 maszyny

Określić, jaką tablicę zawiesza się podczas

C

PP

d

12 awarii lub naprawy maszyny górniczej

Określić, co należy stwierdzić podczas

B

P

c

13 codziennego przeglądu wozów kopalnianych

Określić, na czym polega montaż maszyny lub

C

PP

c

14 urządzenia

Określić, po jakim okresie uzupełniamy

C

PP

a

15 punkty smarowne przekładni przenośników

Podać, na jakiej podstawie odbywa się

A

P

a

16 wydawanie narzędzi w narzędziowni

Scharakteryzować zagrożenia mechaniczne ze

C

PP

c

17 strony maszyn

Określić środki ochrony indywidualnej dla

C

PP

b

18 spawacza

Określić, przeznaczenie instrukcji dotyczącej

C

PP

a

19 remontu

Wskazać, kto kieruje magazynem

A

P

c

20

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.

2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Zadania wymagają stosunkowo prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem poprawnego wyniku.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

− instrukcja,

− zestaw zadań testowych,

− karta odpowiedzi.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Warsztaty, w których dokonuje się remontów to warsztaty

a) mechaniczne.

b) elektryczne.

c) wulkanizacyjne.

d) stolarskie.

2. Skrót DTR to

a) dwutlenek radu.

b) dane techniczne ruchu.

c) dokumentacja techniczno – ruchowa.

d) żadna z powyższych odpowiedzi.

3. Do zagrożeń mechanicznych zaliczamy

a) odcięcie.

b) uderzenia.

c) wszystkie.

d) wciągnięcie.

4. Naprawy średnie wozów kopalnianych dokonujemy co

a) 10000 km.

b) 15000 km.

c) 20000 km.

d) 30000 km.

5. Naprawy główne wozów kopalnianych przeprowadza się po

a) 20000 km.

b) co rok.

c) co 2 lata.

d) co 3 lata.

6. Brygadzista brygady remontowej ma za zadanie

a) obserwować prace remontowe.

b) doradzać pozostałym członkom brygady.

c) utrzymywać kontakt z sztygarem oddziałowym.

d) kierować pracami remontowymi.

7. W warsztacie remontowo naprawczym przeprowadza się

a) selekcję części.

b) złomowanie części.

c) demontaż maszyny.

d) remont i konserwacja maszyny.

8. Konserwacja maszyny górniczej polega na

a) czyszczeniu i smarowaniu maszyny.

b) wymianie zespołów maszyny.

c) przeglądzie technicznym.

d) regulacji podzespołów maszyny.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

9. Remont bieżący to

a) obsługa okresowa.

b) usunięcie zużycia technicznego i przywrócenie sprawności.

c) obsługa sezonowa.

d) obsługa codzienna.

10. Remont kapitalny polega na

a) wymianie olejów i smarów.

b) naprawie uszkodzonej części.

c) naprawie i wymianie wszystkich zużytych części i zespołów.

d) przeglądzie stanu technicznego maszyny.

11. Demontaż maszyny lub urządzenia to

a) rozbiórka maszyny lub urządzenia na części.

b) weryfikacja części.

c) naprawa zespołów.

d) proces remontowy.

12. Podczas awarii lub naprawy maszyny górniczej zawieszamy tablicę z napisem

a) „Nie przechodzic”.

b) „Awaria”.

c) „Remont”.

d) „Nie włączać – pracują ludzie”.

13. Podczas przeglądu codziennego wozów kopalnianych należy stwierdzić czy

a) wóz jest czysty.

b) wóz jest pełny.

c) wyłączyć go z eksploatacji.

d) policzyć wszystkie wozy.

14. Montaż maszyny lub urządzenia to

a) rozbiórka na części składowe.

b) smarowanie i konserwacja maszyny.

c) składanie podzespołów i zespołów maszyny w całość.

d) sprawdzenie stanu technicznego maszyny.

15. Punkty smarowne przekładni przenośników uzupełniamy co

a) 100 h.

b) raz na pół roku.

c) raz na rok.

d) co 1000 h.

16. Wydawanie narzędzi z narzędziowni odbywa się poprzez

a) kartę narzędziową.

b) zapis w zeszycie.

c) na prośbę pracownika.

d) na polecenie sztygara.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

17. Zagrożenia mechaniczne ze strony maszyn to

a) porażenia.

b) poparzenia.

c) uderzenia i otarcia.

d) zatrucia.

18. Środkami ochrony indywidualnej dla spawacza będą

a) hełm.

b) maska bądź okulary.

c) sprzęt przeciw pożarowy.

d) nauszniki ochronne (stopery).

19. Instrukcja dotycząca remontu przeznaczona jest dla

a) wszystkich pracowników.

b) pracowników zatrudnionych przy remoncie.

c) sztygara oddziałowego.

d) nadsztygara do spraw mechanicznych.

20. Obsługą magazynu kieruje

a) pracownik dozoru.

b) narzędziowiec.

c) kierownik magazynu.

d) kierownik warsztatu mechanicznego.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ………………………………………………………………………..

Wykonywanie napraw maszyn górniczych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

Odpowiedź

Punkty

zadania

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie napraw maszyn

górniczych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

− zadania 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 13, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

− zadania 1, 6, 7, 11, 12, 14, 15, 16 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. Maksymalna ilość punktów do uzyskania to 20 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące

oceny szkolne:

- dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

- dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

- dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,

- bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 7 z poziomu ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. a, 4. c, 5. b, 6. c, 7. b, 8. a, 9. a, 10. a, 11. b, 12. d, 13. d, 14. a, 15. a, 16. a, 17. a, 18. a, 19. d, 20. a.

Plan testu

Nr

Cel operacyjny

Kategoria

Poziom

Poprawna

zad (mierzone osiągnięcia ucznia)

celu

wymagań

odpowiedź

Wskazać dopuszczalną deformację gniazd

1

B

PP

c

w kołach łańcuchowych

Wymienić termin zalecanego smarowania

A

P

a

2

elementów ruchomych

Wskazać, po ilu godzinach pracy

B

P

a

3

kołowrotu należy po raz pierwszy dokonać

wymiany oleju

Scharakteryzować metodę ruchową

C

P

c

4

naprawy maszyn

Wymienić, kto może pracować przy

A

P

b

5

remoncie maszyn

Wskazać lokalizację komór remontowych

B

PP

c

6

na dole kopalni

Wymienić co zaliczamy do odzieży

A

PP

b

7

ochronnej

Wskazać sprzęt ochrony indywidualnej

B

P

a

8

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Wskazać termin przeglądu okresowego

B

P

a

9

kołowrotu

Objaśnić na czym polega organizacja

B

P

a

10 napraw

Określić, co powinny posiadać komory

C

PP

b

11 remontowe na dole kopalni

Określić, kto zajmuje się organizacją

C

PP

d

12 remontów

Objaśnić, co nalezy zrobić przy awarii

B

P

d

13 przenośnika taśmowego

Określić, termin przeglądów okresowych

C

PP

a

14

Określić, po jakim okresie dokonujemy

C

PP

a

15 przeglądu głównego kombajnu

Scharakteryzować jakie zagrożenie dla

C

PP

a

16 człowieka jakie może spowodować hałas

Wskazać, po jakim czasie dokonuje się

B

P

a

17 napraw bieżących wozów

Rozróżnić, kto wchodzi w skład brygady

B

P

a

18 remontowej

Scharakteryzować przeznaczenie kuźni

C

P

d

19

Wyjaśnić, na jakiej podstawie odbywa się

B

P

a

20 wydawanie materiałów z magazynu

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.

2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania napraw maszyn górniczych. Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5. Zaznacz tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki, należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci pytania problemowe, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

− instrukcja,

− zestaw zadań testowych,

− karta odpowiedzi.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Dopuszczalna deformacja gniazd w kołach łańcuchowych wynosi

a) do 0,2%.

b) do 0,25%.

c) do 0,5%.

d) do 1%.

2. Zalecane smarowanie miejsc współpracy elementów ruchomych następuje

a) co 10– 15 dni.

b) raz w tygodniu.

c) raz w miesiącu.

d) raz na kwartał.

3. W kołowrocie po raz pierwszy wymieniamy olej po

a) 500 godzinach pracy.

b) 1000 godzinach pracy.

c) 300 godzinach pracy.

d) roku pracy.

4. Naprawa maszyny metodą ruchową polega na

a) naprawie maszyny podczas ruchu.

b) naprawie części ruchomych.

c) natychmiastowej naprawie w miejscu zainstalowania maszyny.

d) wyłączeniu maszyny z ruchu.

5. Przy remoncie maszyny mogą pracować

a) wszyscy pracownicy.

b) pracownicy odpowiednio przeszkoleni.

c) osoby dozoru technicznego.

d) ślusarze i warsztatowcy.

6. Komory remontowe na dole kopalni zlokalizowane są

a) w chodnikach.

b) w ścianach.

c) w okolicach szybu.

d) jest to obojętne.

7. Do odzieży ochronnej zaliczamy

a) okulary ochronne.

b) odzież spawacza.

c) hełm.

d) maskę.

8. Do sprzętu ochrony indywidualnej zaliczamy

a) aparat tlenowy.

b) nakrycie głowy.

c) buty robocze.

d) rękawice robocze.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

9. Przeglądy okresowe kołowrotu dokonujemy

a) przed każdą zmianą roboczą.

b) w wyznaczonym okresie.

c) przed remontem.

d) po zakończeniu pracy.

10. Organizacja napraw polega na

a) zorganizowaniu odpowiedniego miejsca by nie kolidowało z procesami produkcji.

b) dostarczeniu maszyny do naprawy.

c) wyznaczeniu ludzi do naprawy.

d) zorganizowaniu odpowiednich narzędzi.

11. Komory remontowe na dole kopalni powinny posiadać

a) tamy wentylacyjne.

b) odpowiednie oświetlenie i wentylację.

c) stanowiska kowalskie.

d) stanowiska do obróbki cieplnej.

12. Organizacją remontów i napraw zajmuje się

a) pracownik.

b) sztygar oddziałowy.

c) ślusarz.

d) warsztat remontowo-naprawczy.

13. Przy awarii przenośnika taśmowego należy

a) opuścić stanowisko pracy.

b) dokonać oględzin przenośnika.

c) powiadomić sztygara.

d) zatrzymać przenośnik.

14. Przeglądy okresowy dokonywane są

a) co miesiąc.

b) co pół roku.

c) raz na kwartał.

d) co rok.

15. Przegląd główny kombajnu dokonujemy po

a) rocznym okresie eksploatacji.

b) miesięcznym okresie eksploatacji.

c) zgłoszeniu usterki.

d) po zakończeniu pracy.

16. Zagrożenia hałasem mogą spowodować

a) obniżenie sprawności.

b) poparzenia.

c) porażenia.

d) omdlenia.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

17. Naprawy bieżące wozów wykonuje się po przejechaniu przez nie

a) 1000 km.

b) 2000 km.

c) 2500 km.

d) 3000 km.

18. W skład brygady remontowej wchodzi

a) ślusarz.

b) górnik.

c) strzałowy.

d) sztygar zmianowy.

19. Kuźnia w warsztacie naprawczym służy do

a) kucia koni.

b) ostrzenia narzędzi.

c) wykonywania prac remontowych.

d) regeneracji narzędzi i części maszyn.

20. Wydawanie materiałów z magazynu odbywa się na podstawie

a) dowodu „Rozchód materiałów”.

b) pisemnej prośby pracownika.

c) telefonu od sztygara oddziałowego.

d) na polecenie dyrektora.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ………………………………………………………………………….

Wykonywanie napraw maszyn górniczych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

Odpowiedź

Punkty

zadania

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

7. LITERATURA

1. Antoniak J.: Maszyny górnicze cz.3– Transport kopalniany Wyd. ŚLĄSK Katowice 1980

2. Frydek-Mistek.: Dokumentacja techniczno–ruchowa kolejki podwieszonej typu ZD24c/75

Frydek Mistek 2004

3. Karbon Sp.z o.o.: Vademecum górnika – Wyd. PZZ KADRA, Katowice 2004

4. Kawecki, Moik.: Nowoczesne podszybia i nadszybia cz.3–Wyd. ŚLĄSK 1972

5. Kędziora Andrzej.: Eksploatacja szybowych urządzeń wyciągowych – Wyd. ŚLĄSK 1976

6. KWK Bolesław Śmiały.: Remont przenośników zgrzebłowych instrukcja nr. 38/1 z 2006.

7. KWK Bolesław Śmiały.: Instrukcja przy montażu, konserwacji napędów i stacji zwrotnych przenośników zgrzebłowych nr.18/1 z 2005r.

8. MIFAMA.S.A.: Dokumentacja techniczno– ruchowa Przenośnik taśmowy PTGM 30/800,

PTGM 50/800, PTGM 50/1000. Mikołów 2004.

9. RYFAMA.: Dokumentacja techniczno–ruchowa. Ścianowy przenośnik zgrzebłowy

Rybnik 750

Literatura metodyczna

1. Niemierko B. : Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997

2. Szlosek F. : Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii Eksploatacji, Radom 1998

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33