background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 
 
 
Jolanta Górska 

 
 
 
 
 

Pakowanie, magazynowanie i transport wyrobów 
futrzarskich 743[02].Z3.03 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Jadwiga Rudecka 
mgr inż. Maria Galińska 

 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 
inż. Jolanta Górska 

 
 
 

Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  jednostki  modułowej  743[02].Z3.03  „Pakowanie, 
magazynowanie  i  transport  wyrobów  futrzarskich”  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu kuśnierz 743[02].

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1.  Pakowanie wyrobów futrzarskich 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Magazynowanie i transport surowców, materiałów pomocniczych  

i wyrobów futrzarskich 

 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

16 

7. Literatura 

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Pakowanie, magazynowanie i transport 

wyrobów futrzarskich”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole 
kształcącej w zawodzie kuśnierz 743[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

–  wymagania wstępne, 
–  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
–  przykładowe scenariusze zajęć, 
–  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

–  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
–  pokazu z objaśnieniem, 
–  tekstu przewodniego, 
–  ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktacje zadań, 

– 

propozycję norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych. 
Jednostka modułowa „Pakowanie, magazynowanie i transport wyrobów futrzarskich” jest 

częścią  modułu  „Organizacja  produkcji  kuśnierskiej”  zawierającego  podstawy  zawodu 
kuśnierz. Schemat modułu i wykaz jednostek modułowych zilustrowano na stronie 4. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

743[02].Z3 

Organizacja produkcji kuśnierskiej 

 

743[02].Z3.01 

Organizowanie procesu 

wytwarzania wyrobów 

futrzarskich 

 

 

743[02].Z3.02 

Ocenianie jakości wyrobów 

futrzarskich 

 

743[02].Z3.03 

Pakowanie, magazynowanie 

i transport wyrobów 

futrzarskich 

743[02].Z3.04 

Prowadzenie działalności 

gospodarczej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  rozpoznawać rodzaje wyrobów futrzarskich, 
–  oceniać wyroby futrzarskie, 
–  rozpoznawać  surowce  i  materiały  pomocnicze  stosowane  w  produkcji  wyrobów 

futrzarskich, 

–  oceniać surowce i materiały pomocnicze stosowane w produkcji wyrobów futrzarskich, 
–  stosować podstawowe metody badań organoleptycznych,  
–  dobierać i stosować odzież ochrony osobistej, 
–  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 
–  korzystać z różnych źródeł informacji, 
–  przestrzegać  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 

ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  określić zasady cechowania gotowych wyrobów futrzarskich, 
–  wyjaśnić zasady pakowania i transportu gotowych wyrobów, 
–  dobrać sposoby pakowania do rodzaju wyrobów,  
–  zapakować wyroby zgodnie z obowiązującymi zasadami i wymaganiami odbiorcy, 
–  określić  wymagania  techniczne  dla  pomieszczeń  i  urządzeń  do  magazynowania 

i przechowywania wyrobów futrzarskich, 

–  określić wyposażenie magazynu wyrobów futrzarskich,  
–  określić zasady magazynowania wyrobów futrzarskich,  
–  zastosować  zasady  magazynowania  skór  futerkowych,  materiałów  wykończeniowych 

i wyrobów gotowych, 

–  scharakteryzować szkodniki skór futerkowych i określić sposoby ich zwalczania, 
–  wymienić rodzaje transportu wewnętrznego, 
–  określić zasady transportu wyrobów futrzarskich, 
–  scharakteryzować urządzenia do transportu wyrobów futrzarskich, 
–  określić ogólne zasady eksploatacji i obsługi typowych urządzeń transportowych, 
–  określić zasady konserwacji i użytkowania wyrobów futrzarskich, 
–  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Kuśnierz 743[02] 

Moduł: 

Organizacja produkcji kuśnierskiej 743[02].Z3 

Jednostka modułowa:  

Pakowanie,  magazynowanie  i  transport  wyrobów 
futrzarskich 743[02].Z3.03

 

Temat: 

Pakowanie futer. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności pakowania futer. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  przygotować futro do pakowania, 
–  dobrać rodzaj opakowania, 
–  wykonać pakowanie. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  grupowa 

 

Czas:  120 min. 
 
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej 

 

Środki dydaktyczne: 
–  stół, 
–  futra przeznaczone do pakowania, 
–  grzebienie do czesania futra, 
–  materiały do pakowania – folia, 
–  urządzenie do pakowania w folię – foliarka lub zgrzewarka, 
–  instrukcja obsługi urządzenia, 
–  wieszaki, 
–  noże do cięcia folii, 
–  zawieszki towarowe. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

  Podział uczniów na grupy ćwiczeniowe po 2 osoby. 

  Przydział wyrobu do pakowania. 

  Przygotowanie wyrobu do pakowania. 

  Dobór rodzaju opakowania. 

  Przygotowanie urządzenia do pracy. 

  Pakowanie futra. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5.  Grupa przedstawia zapakowany wyrób. 
6.  Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie. 
7.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac poszczególnych grup uczniów. 
 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze (Internecie) informacje o sposobach transportu odzieży. Na podstawie 
zebranych wiadomości sporządź notatkę w zeszycie. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

 

 Kuśnierz 743[02] 

Moduł: 

 

 

  

 

 Organizacja produkcji kuśnierskiej 743[02].Z3 

Jednostka modułowa:  

Pakowanie, magazynowanie i transport wyrobów 
futrzarskich 743[02].Z3.03

 

Temat:   Sposoby pomiaru wilgotności względnej powietrza. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności pomiaru wilgotności względnej powietrza. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  zorganizować stanowisko do pomiaru wilgotności względnej powietrza, 

  obsłużyć higrometr włosowy, 

  obsłużyć psychrometr. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

 
Strategia:
 uczenie się przez doświadczenie 
 
Środki dydaktyczne: 
–  higrometr włosowy, 
–  psychrometr, 
–  tablice psychrometryczne, 
–  literatura uzupełniająca, 
–  zeszyt przedmiotowy, 
–  przybory do pisania. 
 
Czas:
  180 min. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem  zadania  jest  pomiar  wilgotności  względnej  powietrza  przy  pomocy  różnych 
przyrządów. 
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metoda przewodniego tekstu. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
1.  Co to jest wilgotność względna powietrza? 
2.  Jakie  znaczenie  ma  wilgotność  względną  powietrza  w  magazynowaniu  wyrobów 

futrzarskich? 

3.  Jakie przyrządy stosuje się do pomiaru wilgotności względnej powietrza? 
4.  Jak działa higrometr włosowy? 
5.  Jak działa psychrometr? 
 
PLANOWANIE 
1.  Zaplanuj, gdzie dokonasz pomiaru wilgotności względnej powietrza. 
2.  Zaplanuj, jak przygotujesz stanowisko do wykonania pomiaru. 
3.  Zaplanuj przyrządy potrzebne do wykonania pomiarów. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Przygotuj higrometr do wykonania pomiaru 
2.  Dokonaj pomiaru wilgotności względnej za pomocą higrometru włosowego. 
3.  Przygotuj do pracy psychrometr . 
4.  Dokonaj pomiaru temperatur za pomocą psychrometru. 
5.  Oblicz za pomocą tablic psychrometrycznych wilgotność względną. 
6.  Porównaj otrzymane wyniki pomiarów. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie oznaczono wilgotność względną za pomocą higrometru włosowego? 
2.  Czy poprawnie oznaczono wilgotność względną za pomocą psychrometru? 
 
ANALIZA 

Uczniowie wraz  z  nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  nowe  i  ważne 
umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać 
w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  (Internecie)  wiadomości  o  nowoczesnych  przyrządach  do  pomiaru 
wilgotności względnej powietrza 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

nonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 
realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. 

ĆWICZENIA 

 

5.1.  Pakowanie wyrobów futrzarskich 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj cechowania określonego wyrobu futrzarskiego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  wykonać  pokaz 

cechowania  wyrobu,  omówić  zakres  i techniki  wykonania  ćwiczenia.  Zapoznać  uczniów  
z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  rozpoznać rodzaj wyrobu do cechowania, 
4)  ustalić dane do przeprowadzenia cechowania 
5)  wykonać cechowanie, 
6)  zapisać w zeszycie wykonane cechowanie, 
7)  wyjaśnić znaczenie naniesionych cech. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

stół, 

– 

dane dotyczące wyrobu, 

– 

przybory do wykonania cechowania, 

– 

zawieszki towarowe, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Określ rodzaj wyrobu futrzarskiego na podstawie cechowania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz zaprezentować sposób wykonania ćwiczenia. Zapoznać  uczniów z zasadami bezpiecznej 
pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  zapoznać się z przedstawionymi zawieszkami towarowymi, 
3)  odczytać dane zamieszczone na zawieszce towarowej, 
4)  rozpoznać rodzaj wyrobu futrzarskiego na podstawie symbolu SWW i SWA, 
5)  zapisać wyniki rozpoznania w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przykładowe zawieszki towarowe, 

– 

Systematyczny  Wykaz  Wyrobów  t.3  GUS,  Warszawa:  Wydawnictwo  Katalogów 
i Cenników 1975, 

– 

Systematyczny  wykaz  Asortymentowy,  Wyroby  Futrzarskie,  Zjednoczenie  Przemysłu 
Skórzanego, Warszawa: Wydawnictwo Katalogów i Cenników 1969, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie3 

Dobierz sposób i wykonaj pakowanie określonego wyrobu futrzarskiego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zaprezentować sposób 

pakowania wyrobu, omówić zasady doboru pakowania, omówić zakres  i techniki wykonania 
ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  przygotować wyrób do pakowania, 
4)  dobrać rodzaj opakowania do pakowanego wyrobu, 
5)  przygotować opakowanie, 
6)  dokonać pakowania, 
7)  opisać sposób pakowania w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

gotowe wyroby kuśnierskie, 

– 

różne materiały do pakowania, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt, 

– 

literatura z rozdziału 7.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. 

Magazynowanie 

transport 

surowców, 

materiałów 

pomocniczych i wyrobów futrzarskich

 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj pomiaru temperatury i wilgotności powietrza w magazynie wyrobów. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  wykonać  pokaz 

pomiaru  wilgotności  za  pomocą  higrometru  i  psychometru,  omówić  zakres  i techniki 
wykonania ćwiczenia. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  dobrać przyrządy do wykonania pomiaru, 
3)  dokonać pomiaru temperatury, 
4)  dokonać pomiaru wilgotności względnej, 
5)  zapisać wyniki pomiaru w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

termometr, 

– 

higrometr lub psychometr 

– 

zeszyt, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj pomiaru grubości próbek skór futerkowych. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  dokonać  pokazu  pomiaru  grubości  różnych  próbek.  Zapoznać 
uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  pobrać próbki skór futerkowych, 
3)  dobrać grubościomierz, 
4)  dokonać pomiaru grubości próbek, 
5)  zapisać wyniki pomiarów w zeszycie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

próbki skór futerkowych, 

– 

grubościomierze czujnikowe, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj pomiaru wielkości skór za pomocą planimetru. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę  wykonania  oraz  przeprowadzić  pokaz  sposobu  przeprowadzenia  pomiaru. 
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  przygotować skóry do pomiaru, 
3)  dokonać pomiaru powierzchni skór, 
4)  zapisać wyniki pomiarów w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

–  stół, 
–  skóry, 
–  planimetr, 
–  przybory do pisania, 
–  zeszyt, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 4 

Dobierz sposób magazynowania do wybranego rodzaju wyrobu gotowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę  wykonania.  Zapoznanie  ze  sposobem  magazynowania  nauczyciel  może 
przeprowadzić  podczas  wycieczki  do  magazynu  wyrobów  gotowych.  Zapoznać  uczniów  
z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 
2)  określić rodzaj wyrobu kuśnierskiego wskazanego przez nauczyciela, 
3)  dobrać warunki magazynowania danego wyrobu, 
4)  zapisać ustalenia w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne.  
 
Środki dydaktyczne: 

– 

wyrób kuśnierski, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej:  „Pakowanie,  magazynowanie 
i transport wyrobów futrzarskich”. 

Test składa się z 20  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

–  zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego, 
–  zadania  5, 9, 10, 13, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów, 
–  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów, 
–  dobry  –  za  uzyskanie  15  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punktów  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  bardzo  dobry  –  za  uzyskanie  18  punktów,  w  tym  co  najmniej  4  punktów  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. d, 5. a, 6. c, 7. a, 8. c, 9. c, 10. b, 11. d, 
12. b, 13. d, 14. a, 15. d, 16. b, 17. a, 18. c, 19. b, 20. a.

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Nazwać znak pozwalający na identyfikacje wyrobu 

Rozpoznać sposób cechowania wyrobu futrzarskiego 

Rozpoznać opakowanie jednostkowe 

Rozpoznać rodzaj materiału opakowaniowego 

Dobrać urządzenia do pakowania w folię 

PP 

Określić przeznaczenie dyspensera 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Określić sposób pakowania futer 

Określić sposób pakowania rękawic 

Dobrać temperaturę magazynowania wyrobów 
futrzarskich 

PP 

10 

Dobrać przyrząd do pomiaru wilgotności względnej 
powietrza 

PP 

11 

Rozpoznać wózek do transportu 
międzywydziałowego 

12  Rozpoznać urządzenie magazynowe 

13  Dobrać przyrząd do pomiaru grubości skóry 

PP 

14  Określić przeznaczenie planimetru 

15  Rozpoznać przyrząd do badania skór 

16 

Określić sposób magazynowania skór zdjętych 
workowo 

PP 

17 

Określić w jaki sposób nie można magazynować 
wyrobów futrzarskich 

18 

Określić sposób transportu wyrobów 
futrzarskich 

19  Scharakteryzować mole 

20  Określić sposób suszenia zmoczonego wyrobu  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  rozpoznawania  i  charakteryzowania  rodzajów  skór 

surowych. Wszystkie pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  W  pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku 

pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie  zakreślić 
odpowiedź prawidłową). 

7.  Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 

z wykonanego zadania. 

8.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci  pytania:  5,  9,  10,  13  i  16  gdyż  są  one  na  poziomie 

trudniejszym niż pozostałe. 

9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Znak  lub  napis  pozwalający  na  identyfikację  wyrobu,  umieszczony  na  wyrobie  lub 

połączony z wyrobem w sposób trwały, albo przyczepiony do wyrobu nazywamy 
a)  nazwą wyrobu. 
b)  stemplem. 
c)  cechą. 
d)  symbolem. 

 

2.  Rysunek przedstawia 

a)  cechę . 
b)  etykietę. 
c)  zawieszkę. 
d)  metkę. 

 

3.  Opakowanie jednostkowe wyrobu kuśnierskiego może stanowić 

a)  pudełko kartonowe. 
b)  worek jutowy. 
c)  skrzynia. 
d)  kontener. 

 

4.  Rysunek przedstawia 

a)  płótno. 
b)  papier pakowy. 
c)  worki jutowe. 
d)  folię polietylenową . 

 
 
 
5.  Do pakowania wyrobów w worki foliowe stosuje się 

a)  zgrzewarki. 
b)  zszywarki. 
c)  taśmę pakową. 
d)  kleje. 

 
6.  Dyspenser jest to urządzenie do łączenia opakowań za pomocą 

a)  kleju. 
b)  zszywek. 
c)  taśmy pakowej. 
d)  sznurka. 
 

7.  Futra i kurtki należy pakować  

a)  pojedynczo w worki foliowe. 
b)  pojedynczo w kartony. 
c)  po 5 sztuk w kartony. 
d)  po 5 sztuk w worki jutowe. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

8.  Rękawice należy pakować  

a)  po 5 sztuk w worki foliowe. 
b)  pojedynczo w kartony. 
c)  po 10 par w kartony. 
d)  po 10 par w worki jutowe. 

 
9.  Temperatura w magazynie wyrobów kuśnierskich gotowych powinna wynosić 

a)    -5°C – 5°C. 
b)     0°C – 10°C. 
c)     5°C – 20°C. 
d)     5°C – 30°C. 

 

10. Pomiar wilgotności względnej powietrza przeprowadza się za pomocą 

a)  termometru. 
b)  higrometru. 
c)  planimetru. 
d)  densymetru. 

 

11. Transport  wewnątrzwydziałowy  powinien  odbywać  się  przy  pomocy  wózka 

przedstawionego na rysunku 

 

 
 
 
 

a)  1. 
b)  2. 
c)  3. 
d)  4. 

                                                                                  1                                                          

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                        3                                                  4 

12. Rysunek przedstawia 
 

a)  magazyn wyrobów gotowych. 
b)  transporter wieszakowy. 
c)  przenośnik taśmowy. 
d)  przenośnik ślimakowy. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

13. Pomiar grubości skór wykonuje się przy u życiu 

a)  miary krawieckiej. 
b)  suwmiarki. 
c)  przymiaru liniowego. 
d)  grubościomierza. 

 
14. Planimetr służy do pomiaru 

a)  powierzchni skóry. 
b)  grubości skóry. 
c)  wagi skóry. 
d)  twardości skóry. 

 
15. Przyrząd przedstawiony na rysunku to 

a)  planimetr. 
b)  psychometr. 
c)  higrometr. 
d)  grubościomierz. 
 
 
 

16. Skóry 

wyprawione 

zdjęte 

workowo 

magazynuje się 
a)  ułożone w stosy. 
b)  zawieszone. 
e)  ułożone na pólkach. 
f)  ułożone w pudełkach. 

 
17. Drobnych wyrobów futrzarskich nie można magazynować 

a)  w stosach. 
b)  w kartonowych pudełkach. 
c)  ułożonych na regałach. 
d)  w szafach. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

18. Transport  wyrobów  futrzarskich  może  odbywać  się  samochodem  przedstawionym  na 

rysunku 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                       1                                                                           2 
 

a)  1. 
b)  2. 
c)  3. 
d)  4. 

 
 
 
 
 
 
                                                                      3                                                                          4 

 
19. Okrywą włosową skór żywią się mole w postaci 

a)  poczwarki. 
b)  larwy. 
c)  motyla. 
d)  chrząszcza. 

 

20. W przypadku zamoczenia wyrób futrzarski należy wysuszyć  

a)  w temperaturze pokojowej. 
b)  w pobliżu źródła ciepła. 
c)  w specjalnej suszarni. 
d)  podczas użytkowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Pakowanie, magazynowanie i transport wyrobów futrzarskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej:  „Pakowanie,  magazynowanie 
i transport wyrobów futrzarskich”. 

Test składa się z 20  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

–  zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego, 
–  zadania  5, 9, 10, 11, 13 są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów, 
–  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów, 
–  dobry  –  za  uzyskanie  15  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punktów  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  bardzo  dobry  –  za  uzyskanie  18  punktów,  w  tym  co  najmniej  4  punktów  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. d, 5. a, 6. c, 7. a, 8. c, 9. c, 10. b, 11. d, 
12. a, 13. d, 14. b, 15. b, 16. a, 17. c, 18. d, 19. a, 20. c.

 

 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić sposób znakowania skór i wyrobów 

Rozpoznać sposób cechowania wyrobu futrzarskiego 

Określić przeznaczenie opakowania zbiorczego 

Rozpoznać rodzaj materiału opakowaniowego 

Określić przeznaczenie foliarki 

PP 

Określić urządzenie do oklejania kartonów taśmą 
pakową 

Określić sposób magazynowania futer i kurtek 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Określić sposób pakowania szali i etoli 

Dobrać warunki magazynowania wyrobów 
futrzarskich 

PP 

10  Dobrać przyrząd do pomiaru temperatury 

PP 

11  Rozpoznać wózek do transportu międzywydziałowego 

PP 

12  Rozpoznać magazyn wyrobów gotowych 

13  Dobrać przyrząd do pomiaru wielkości skóry 

PP 

14  Określić przeznaczenie grubościomierza 

15  Określić przeznaczenie higrometru 

16 

Określić sposób magazynowania skór 
wyprawionych 

17 

Określić sposób magazynowania kołnierzy ze 
skór szlachetnych 

18  Określić przeznaczenie kofera odzieżowego 

19 

Rozróżnić szkodniki skór wyprawionych i 
wyrobów futrzarskich 

20 

Rozpoznać sposób czyszczenia wyrobów 
futrzarskich  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  rozpoznawania  i  charakteryzowania  rodzajów  skór 

surowych. Wszystkie pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 
6.  W  pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku 

pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie  zakreślić 
odpowiedź prawidłową). 

7.  Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 

z wykonanego zadania. 

8.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci  pytania:  5,  9,  10,  11,  13,  gdyż  są  one  na  poziomie 

trudniejszym niż pozostałe. 

9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.   

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Znakowanie  skór  futerkowych  i  wyrobów  futrzarskich  cechami  określającymi  wyrób 

i pozwalającymi  na  jego  identyfikację  oraz  przeznaczenie  do  obrotu  handlowego 
nazywamy  
a)  metkowaniem. 
b)  cechowaniem. 
c)  oznaczaniem. 
d)  oznakowaniem. 

 

2.  Rysunek przedstawia 

a)  cechy. 
b)  etykiety. 
c)  zawieszki. 
d)  metki. 

 
 

 
3.  Opakowanie zbiorcze służy do 

a)  pakowania pojedynczych par wyrobów np. rękawic. 
b)  pakowania kilku sztuk drobnych wyrobów futrzarskich. 
c)  transportu drobnych wyrobów futrzarskich. 
d)  transportu dużych wyrobów futrzarskich np. futer. 

 

4.  Rysunek przedstawia 

a)  płótno. 
b)  worki jutowe. 
c)  folię polietylenową. 
d)  papier pakowy. 

 
 
5.  Foliarki stosuje się do pakowania  

a)  rękawic. 
b)  futer. 
c)  szali. 
d)  czapek. 

 

6.  Urządzenie do oklejania kartonów taśmą pakową to 

a)  maszynka do taśmy. 
b)  oklejacz. 
c)  dyspenser. 
d)  klejarka. 

 

7.  Futra i kurtki należy magazynować zapakowane 

a)  pojedynczo w worki foliowe. 
b)  pojedynczo w kartony. 
c)   po 5 sztuk w kartony. 
d)  po 5 sztuk w worki jutowe. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

8.  Szale i etole należy pakować  

a)  po 5 sztuk w worki foliowe. 
b)  po 10 sztuk w worki foliowe. 
c)  po 5 sztuk w paczki. 
d)  po 10 sztuk w worki jutowe. 

 
9.  Wilgotność względna w magazynie wyrobów futrzarskich gotowych powinna wynosić 

a)     30 – 40% 
b)     50 – 60% 
c)     65 – 75% 
d)     80 – 90% 

 

10. Pomiar temperatury powietrza w magazynie przeprowadza się za pomocą 

a)  densymetru. 
b)  termometru. 
c)  psychometru. 
d)  termopary. 

 

11. Rysunek przedstawia wózek wieszakowy służący do transportu 

a)  skór wyprawionych zdjętych workowo. 
b)  półfabrykatów do produkcji futer.  
c)  gotowych kołnierzy. 
d)  gotowych futer. 

 
 
 
 
 
12. Rysunek przedstawia 

a)  magazyn wyrobów gotowych. 
b)  transporter wieszakowy.  
c)  przenośnik taśmowy. 
d)  przenośnik ślimakowy. 

 
 
 
 
 
13. Pomiar wielkości skór wykonuje się przy u życiu 

a)  miary krawieckiej. 
b)  suwmiarki. 
c)  przymiaru liniowego. 
d)  planimetru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

14. Rysunek przedstawia przyrząd do pomiaru 

a)  powierzchni skóry. 
b)  grubości skóry. 
c)  wagi skóry. 
d)  twardości skóry. 

 
 
 
 
 
 

15. Higrometr przedstawiony na rysunku służy do pomiaru 

a)  temperatury powietrza 
b)  wilgotności powietrza. 
c)  ciężaru skór. 
d)  grubości skóry. 
 
 
 

 
16. Skóry futerkowe wyprawione zdjęte płasko magazynuje się 

a)  ułożone w stosy. 
b)  zawieszone. 
c)  w wiązkach ułożone na półkach. 
d)  ułożone w pudełkach. 

 
17. Kołnierze ze skór szlachetnych należy magazynować 

a)  ułożone w stosach. 
b)  ułożone po kilka sztuk w kartonowych pudełkach. 
c)  ułożone pojedynczo na regałach. 
d)  zawieszone w szafach. 

 
18. Kofer odzieżowy to 

a)  pojemnik na wyroby odzieżowe. 
b)  pomieszczenie do przechowywania odzieży. 
c)  transporter odzieży w hali produkcyjnej. 
d)  specjalny samochód do przewozu odzieży. 

 
19. Najczęściej spotykanym szkodnikiem skór wyprawionych są 

a)  mole 
b)  skórniki. 
c)  skórojady. 
d)  gryzonie. 

 

20. Czyszczenia wyrobów futrzarskich 

a)  dokonuje się samodzielnie. 
b)  dokonuje się w pralni chemicznej. 
c)  dokonuje się w wyspecjalizowanych zakładach usługowych. 
d)  nie można przeprowadzić. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Pakowanie, magazynowanie i transport wyrobów futrzarskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7. LITERATURA

 

 

1.  Buczyńska L., Burzyński Cz.: Kuśnierstwo 2. Podręcznik dla ZSZ, WSiP Warszawa 1986 
2.  Burzyński Cz., Dzieża R., Suliga A., Duda J., Kuśnierstwo. WNT Warszawa 1986 
3.  Chyrosz M., Zembowicz – Sułkowska E.: Materiałoznawstwo odzieżowe. WSiP, 

Warszawa 1999 

4.  Czyżewski H. : Krawiectwo. Podręcznik technologii dla ZSZ WSiP Warszawa1992 
5.  Iwanowski J., Persz T.: Garbarstwo cz. I. WPLiS, Warszawa 1965 
6.  Kazik R., Krawczyk J.; Technologia odzieży. WSiP Warszawa 1998 
7.  Koradecka D.(red): Bezpieczeństwo pracy i ergonomia CIOP, W-wa 1999 
8.  Parafianowicz Z.: Szkolny słownik odzieżowy. WSiP Warszawa 2000 
9.  Sadowski T.: Materiałoznawstwo kuśnierskie. WSiP Warszawa1989  
10. Wybór aktualnych norm. 
11. http://crosstrade.pl/UserFiles/Image/991.jpg 
12. http://crosstrade.pl/UserFiles/Image/nie-wiem1.jpg 
13. http://d.ale.gratka.pl/g2/o/f8/c6/3e/585421_1_d41d_s.jpeg 
14. http://i.pbase.com/u44/holopain/large/16494303.Dermesteslardarius.jpg 
15. http://klg.com.pl/zdjecia_na_stronie/image011.jpg 
16. http://klg.com.pl/zdjecia_na_stronie/image011.jpg 
17. http://ocean.wsm.gdynia.pl/student/meteo1/august.jpg 
18. http://ocean.wsm.gdynia.pl/student/meteo1/wilg_2.html 
19. http://somet.pl/dzial1/1.2/Humidity%2005_html_m1d1167b9.png 
20. http://somet.pl/dzial1/1.2/Humidity%2005_html_m45df77eb.png 
21. http://systemy-archiwowania.biurotechnika.com.pl/images/metal_10.jpg 
22. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5d/XN_Tineola_bisselliella_0.j

pg/800px-XN_Tineola_bisselliella_0.jpg 

23. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b5/Tineola.bisselliella.7218.jpg

/800px-Tineola.bisselliella.7218.jpg 

24. http://whistleralley.com/planimeter/plan1.jpg 
25. http://www.alux.pl/html_pl/pakowaczki.htm 
26. http://www.alux.pl/html_pl/pakowaczki.htm 
27. http://www.alux.pl/html_pl/pakowaczki.htm 
28. http://www.bioresurs.uu.se/myller/stad/stad_bild/flaskangerlarv.jpg 
29. http://www.drukarniawydruk.pl/images/oferta/miniaturki/m_metki_003.jpg 
30. http://www.exalt.pl/wagi/ydo/ds530/ds530.jpg 
31. http://www.introl.pl/katalog/termometry/laboratoryjne.html 
32. http://www.kurow.lubelskie.pl/lisy.htm 
33. http://www.kurow.lubelskie.pl/lisy.htm 
34. http://www.kwt.pl/files/rys1.jpg 
35. http://www.label.com.pl/po/home_ter.html 
36. http://www.label.com.pl/po/home_th.dt.html 
37. http://www.lant.pl/duze/MetalProgetti%20%281%29.JPG 
38. http://www.lenora.com.pl/etykiety/ 
39. http://www.metalowiec.bialystok.pl/grafika/regalk.jpg 
40. http://www.nadex.pl/workijutowe.htm 
41. http://www.oneo.pl/garderoba.html 
42. http://www.pamo.com.pl/obrazki/img_90_big.jpg 
43. http://www.plastech.pl/images/b2b/off/12335 
44. http://www.polimex.net/pl_,oferta.php?m_id=150_170_176#1 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

45. http://www.sklep.aluet.pl/photo/256.jpg 
46. http://www.sprem.com.pl/tb100s.htm 
47. http://www.transelektro.pl/grafika/polietylenowe.JPG 
48. http://www.treston.com/htdocs/docs/images/hi/pph-c.jpg 
49. http://www.treston.com/htdocs/docs/p007-pph2.html 
50. http://www.vis.com.pl/gfx/foto/grubczuj.jpg 
51. http://www.wispak.pl/tasmy_samoprzylepne.php 
52. http://www.wispak.pl/urzadzenia_do_pakowania.php# 
53. http://www.wiz.slask.pl/i11.html 
54. http://www.wszywki.org/przywieszki/przywieszki.jpg 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny  słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE, 

Radom 1997 

3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK,FW, Warszawa 1996 
4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
5.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995