background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

         NARODOWEJ 

 

 

 

 

Janusz Banyś 

 

 

 

 

Eksploatowanie złóż kopalin użytecznych 
711[02].Z3.07 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

dr inż. Jacek Myszkowski  
dr inż. Sylwester Rajwa 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Janusz Banyś 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Gabriela Poloczek 
 
 
 

 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[02].Z3.07 
„Eksploatowanie złóż kopalin  użytecznych”, zawartego w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu górnik eksploatacji podziemnej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Eksploatacja złóż węgla kamiennego 

11 

 5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Eksploatacja złóż rud i soli 

13 

 5.2.1. Ćwiczenia 

13 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

15 

7. Literatura 

29 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Eksploatowanie  złóż  kopalin 

użytecznych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej 711[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  przed 
realizacją materiału jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie umiejętności, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

metody tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  ewaluacji  osiągnięć  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się 

zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawami zadań testowych. 

W tym rozdziale zamieszczono również (dla każdego testu osobno): 

 

plan testu w formie tabelarycznej z kluczem odpowiedzi, 

 

punktację zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 
Poniżej  został  przedstawiony  diagram  powiązań  pomiędzy  pokrewnymi  jednostkami 

wraz z ich opisami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 

 

711[02].Z3 

Eksploatacja złóż 

711[02].Z3.01 

Rozpoznawanie  

i udostępnianie złóż 

711[02].Z3.03 

Dobieranie środków strzałowych 

711[02].Z3.02 

Rozpoznawanie i likwidacja  

zagrożeń w górnictwie 

711[02].Z3.04 

Drążenie 
wyrobisk 

podziemnych 

711[02].Z3.05 
Wykonywanie 

obudowy wyrobisk 

711[02].Z3.06 

Montowanie urządzeń 

wentylacyjnych  

i zabezpieczających 

711[02].Z3.07 

Eksploatowanie złóż 
kopalin użytecznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi przyrządami kreślarskimi, 

 

obsługiwać komputer, 

 

rozróżniać symbole chemiczne pierwiastków i związków, 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posłużyć się pojęciami z eksploatacji i wybierania złóż, 

 

zdefiniować pojęcie systemu wybierania, 

 

zdefiniować pojęcie eksploatacji, frontu wybierania, 

 

wskazać różnice między eksploatacją naziemną, podziemną i podwodną, 

 

rozróżnić metody eksploatacji złóż, 

 

dobrać system eksploatacji do zadanych warunków geologicznych,  

 

scharakteryzować sposoby kierowania stropem, 

 

wskazać czynniki naturalne wpływające na wybór systemu wybierania, 

 

wskazać czynniki techniczne wpływające na wybór systemu wybierania, 

 

zdefiniować pojęcie eksploatacji do i od granic złoża, 

 

scharakteryzować system wybierania pokładów węgla kamiennego, 

 

scharakteryzować sposoby kierowania stropem w ścianach, 

 

scharakteryzować system wybierania ubierkowo-filarowego,  

 

scharakteryzować systemy wybierania ubierkowo-zabierkowego, 

 

omówić ogólne zasady wybierania warstwami poziomymi, 

 

scharakteryzować systemy eksploatacji złóż rud i soli, 

 

określić kryteria doboru odpowiedniego systemu eksploatacji, 

 

scharakteryzować pojęcie filarów ochronnych i oporowych, 

 

scharakteryzować pojęcie podsadzania wyrobisk doszczelniania zrobów, 

 

odczytać dokumentację techniczno-ruchową wskazanego systemu eksploatacji, 

 

sporządzić harmonogram czynności w przodku wybierkowym, 

 

sporządzić wykaz sprzętu i materiałów do prowadzenia eksploatacji, 

 

ocenić stan zagrożenia w wyrobisku eksploatacyjnym, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  i  ochrony  przeciwpożarowej 
w wyrobisku eksploatacyjnym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

………………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania : 

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł:  

 

 

 

Eksploatacja złóż 711[02].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

Eksploatowanie złóż kopalin użytecznych 711[02].Z3.07 

Temat:  Wspomaganie  występowania  regularnych  zawałów  za  sekcjami  ściany 

zmechanizowanej  zawałowej,  prowadzonej  w  IV  kategorii  zagrożenia 
metanowego, metodą ukierunkowanego hydroszczelinowania UHS. 

Cel ogólny:  Wiercenie otworów wielkośrednicowych.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

obsługiwać  wiertnice  do  wiercenia  otworów  odprężających  wodą  pod  ciśnieniem 
powyżej 30 MPa, 

 

wykonywać szczeliny zarodnikowe na dnie każdego otworu, 

 

obsługiwać pompy wodne wysokociśnieniowe, 

 

dokonywać pomiarów gazów CO, CO

2

 i CH

4

 i wilgotności względnej, 

 

oceniać  wpływ  osiąganych  na  całej  długości  ściany  kontrolowanych  zawałów  na 
bezpieczeństwo pracy w rejonie ściany, 

 

doceniać znaczenie regularności wykonywania cyklicznie procesów roboczych w ścianie. 

 
W czasie zajęć kształtowane będą następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

organizowanie i planowanie pracy, 

– 

poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i współpracowników, 

– 

umiejętność pracy w zespole. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
–  ćwiczenie praktyczne,  
–  pokaz z objaśnieniem. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

narzędzia do wykonywania prac: wiertnice dołowe z oprzyrządowaniem, siekiery, młotki, 
piły ręczne, 

– 

pompy wysokociśnieniowe tłoczące wodę do otworów,  

– 

przyrządy do pomiaru gazów CO, CO

2

 i CH

4

 i wilgotności względnej, 

– 

psychrometr, 

– 

instrukcje wykonywania otworów odprężających, 

– 

instrukcja obsługi przyrządów pomiarowych, 

– 

przybory do pisania. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

uczniowie  pracują  w  zespołach  dwu,  trzy  i  czteroosobowych  w  zależności  od  rodzaju 

wykonywanej pracy. 

 
Czas: 
240 minut. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie  do  tematu,  omówienie  celów  zajęć  i  sposobu  wykonania  ćwiczenia 

z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

a)  podział  grupy  na  podzespoły  i  rozdzielenie  określonych  zadań  ze  wskazaniem 

odpowiedniej kolejności ich wykonania, 

b)  omówienie i uzgodnienie odpowiedniej współpracy poszczególnych podzespołów, 
c)  podzespoły  na  wyznaczonych  stanowiskach  powinny  dokonywać  w  odstępach 

jednogodzinnych pomiarów zawartości gazów w powietrzu, temperatury i wilgotności 
względnej,  niezależnie  od  wykonania  podstawowego  zadania  jakim  jest  wiercenie 
otworów do odprężania stropu, 

d)  realizacja  głównego  celu  ćwiczeń  –  wiercenie  otworów  wielkośrednicowych 

umożliwiających wtłaczanie wody pod dużym ciśnieniem: 

  wykonywanie tzw. szczelin zarodnikowych w dnach otworów, 

  instalowanie specjalnych głowic i pomp wysokociśnieniowych w otworach, 

  wykonywanie  procesu  odprężania  stropu  za  sekcjami  obudowy  poprzez 

uruchomienie pomp,   

e)  ocena stanu bezpieczeństwa w rejonie wykonywanego zadania na podstawie wyników 

pomiarów, 

f)  ocena efektu odprężenia stropu na podstawie obserwacji. 

5.  Po  wykonaniu  zadań  podzespoły  przygotowują  odpowiednią  ich  prezentację  w  postaci 

wykonania  głównego  celu  ćwiczenia  (wykonania  otworów)  oraz  notatek  dotyczących 
rejestracji warunków klimatycznych panujących w rejonie wykonywania zadania. 

6.  Nauczyciel analizuje pracę podzespołów podczas przygotowanej prezentacji. 
7.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:  
–  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące prowadzonych zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć nr 2 

 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł:  

 

 

 

Eksploatacja złóż 711[02].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

Eksploatowanie złóż kopalin użytecznych 711[02].Z3.07 

Temat:  Prace  zapobiegające  samozapaleniu  w  resztkach  pokładu,  po  zlikwidowanej 

ścianie zawałowej.   

Cel  ogólny:  Kształtowanie  właściwych  zachowań  w  przypadku  powstania  zagrożeń 

pożarami. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zauważać i oceniać profilaktykę przeciw pożarom endogenicznym, 

 

wykonywać  odpowiednią  profilaktykę  przeciw  samozapalaniu  węgla,  polegającą  na 
izolowaniu  resztek  pokładów  za  pomocą  tam  wentylacyjnych  lub  korków 
podsadzkowych,  

 

dokonywać  pomiarów  gazów  CO,  CO

2

  i  CH

4

,  wilgotności  względnej  i  natężenia 

chłodzenia, 

 

używać środków gaśniczych (rurociąg przeciwpożarowy, gaśnice, pył kamienny),  

 

powiadamiać dyspozytora kopalni o zagrożeniach. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności pozazawodowe: 
– 

pracy w grupie, 

– 

organizowania i planowania pracy, 

– 

poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i współpracowników. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Środki dydaktyczne: 
– 

instrukcje obsługi przyrządów pomiarowych, 

– 

przyrządy do pomiaru gazów CO, CO

2

 i CH

4

 i wilgotności względnej, 

– 

katatermometr, psychrometr, 

– 

przybory do pisania.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

uczniowie pracują w podzespołach dwuosobowych lub trzyosobowych. 

 
Czas: 180 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne: 
2.  Nawiązanie  do  tematu  –  omówienie  celów  zajęć  i  sposobu  wykonania  ćwiczenia 

z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

a)  podzespoły „transportowe” wykonują transport drewna (okorki, deski, stojaki),  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

b)  podzespoły  „budowlane”  wykonują  tamy  drewniane  deskowe,  umożliwiające 

wykonanie tzw. korków podsadzkowych przez podsadzanie 10 –  metrowego odcinka 
chodnika, w celu odizolowania rejonu zlikwidowanej ściany od reszty kopalni, 

c)  pozostałe  zespoły  wykonują  z  desek  koryta  wodne  w  celu  odprowadzenia  wody 

podsadzkowej w czasie podsadzania korka podsadzkowego, 

d)  wzmocnienie tamy deskowej poprzez jej oryglowanie,   
e)  w  celach  szkoleniowych  przodowi  podzespołów  powinni  dokonywać  w  odstępach 

jednogodzinnych pomiarów zawartości gazów w powietrzu, temperatury i wilgotności 
względnej  oraz  natężenia  chłodzenia,  niezależnie  od  wykonania  podstawowego 
zadania jakim jest zbudowanie tamy dla korka podsadzkowego,  

f)  na podstawie obserwacji  i wyników pomiarów  następuje ocena  stanu  bezpieczeństwa 

w rejonie wykonywania zadania. 

5.  Po  wykonaniu  zadań  podzespoły  przygotowują  odpowiednią  prezentację  rezultatów 

ćwiczenia. 

6.  Nauczyciel wraz z uczniami dokonuje analizy wyników prac.  
 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:  
–  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące prowadzonych zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.   Eksploatacja złóż węgla kamiennego 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj  i wykonaj  montaż rurociągu podsadzkowego o długości 20  m umożliwiającego 

wykonanie korka podsadzkowego izolującego rejon zlikwidowanej ściany. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  podzespołach.  Czas  na  wykonanie  zadania  180  minut.  Miejsce 

wykonania  ćwiczenia  –  sztolnia  lub  pole  szkoleniowe.  Nauczyciel  powinien podzielić  grupę 
na podzespoły i przydzielić im zadania do wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  pobrać z magazynu odpowiednie narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zweryfikować, czy posiadany materiał wystarczy do przedłużenia rurociągu, 
3)  przypomnieć  sobie  zasady  obowiązujące  przy  budowie  i  przebudowie  rurociągów 

podsadzkowych, 

4)  zakręcić najbliższą zasuwę i spuścić resztki mieszaniny podsadzkowej i wody, 
5)  zmontować  zadany  odcinek  rurociągu  –  przy  łączeniu  rur  połączeniami  kołnierzowymi 

zwracać baczną uwagę na: 

  centryczność montażu uszczelek, 

  odpowiednią  kolejność  skręcania  śrub  (obowiązuje  skręcanie  „na  krzyż”  czyli  po 

przekątnej), 

6)  sprawdzić połączenia kołnierzowe, 
7)  przepłukać rurociąg wodą, 
8)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rurociąg podsadzkowy zbudowany w polu szkoleniowym, 

 

pomost roboczy, 

 

materiały:  rury,  trójnik,  uszczelki,  śruby,  łańcuch  do  podwieszenia  zmontowanego 
odcinka rurociągu, 

 

instrukcja budowy i przebudowy rurociągów podsadzkowych, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania zadania: kilofy, młotki, łopaty, piły do drewna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Zaprojektuj wzmocnienie obudowy skrzyżowania ściany z chodnikiem podścianowym na 

czas rozruchu ściany. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  podzespołach.  Czas  na  wykonanie  zadania  180  minut.  Miejsce 

wykonania  ćwiczenia  –  sztolnia  lub  pole  szkoleniowe.  Nauczyciel powinien podzielić  grupę 
na podzespoły i przydzielić im zadania do wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia: 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  ćwiczenia  zgodnie  z  obowiązującymi 

zasadami bhp, 

2)  powtórzyć wiadomości na temat zasad wzmacniania skrzyżowań wyrobisk, 
3)  zaproponować sposób wzmocnienia obudowy skrzyżowania (sugerowane rozwiązanie to 

podwójny podciąg drewniany na stojakach typu Valent), 

4)  skontrolować stan obudowy w miejscu zabudowy podciągu, 
5)  zawiesić  na  łańcuchu  odpowiednio  dobraną  stropnicę  drewnianą  o  długości  6  m 

i maksymalnej dostępnej grubości, 

6)  rozeprzeć stojaki przy pomocy podciągarki hydraulicznej, zabić kliny w zamki

 

stojaka, 

7)  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania  ćwiczenia  –  w  szczególności  na  właściwe 

rozparcie stojaka, 

8)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
9)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały potrzebne do wykonania: drewno, stojaki Valent, podciągarka, 

 

zestaw narzędzi – kilofy, młotki, łopaty, piły do drewna, 

 

detektory gazów. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.    Eksploatacja złóż rud i soli 

 

5.2.1.  Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Opracuj  projekt  zabezpieczenia  przeciwpożarowego  dla  rejonu  ściany  wydobywczej, 

posługując się mapą pokładową dostarczoną przez nauczyciela. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Nauczyciel  powinien  w  dyskusji  z  uczniami 

przypomnieć  oznaczenia  spotykane  na  mapach  górniczych  oraz  podstawowe  zagadnienia 
z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Czas wykonania ćwiczenia 90 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z lokalizacją poszczególnych wyrobisk i znajdujących się w nich urządzeń, 
2)  ustalić kierunki przepływu powietrza w poszczególnych wyrobiskach, 
3)  rozpoznać lokalizację rejonowych tam bezpieczeństwa, 
4)  ustalić  wyrobisko,  w  którym  należy  utrzymywać  rurociągi  przeciwpożarowe  wraz 

z odpowiednim wyposażeniem, 

5)  ustalić funkcje spełniane przez poszczególne wyrobiska, 
6)  ustalić lokalizację stacji pomiarowych do wczesnego wykrywania pożarów, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia, 
8)  dokonać oceny wyników ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

mapa pokładowa, 

 

przybory do pisanie i rysowania, 

 

literatura dotycząca profilaktyki przeciwpożarowej. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj  projekt  wspomagania  występowania  regularnych  zawałów  w  ścianie 

zmechanizowanej zawałowej w IV kategorii zagrożenia metanowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  podzespołach.  Czas  na  wykonanie  zadania  180  minut.  Miejsce 

wykonania  ćwiczenia  –  sztolnia  lub  pole  szkoleniowe.  Nauczyciel  powinien  podzielić  grupę 
na  podzespoły  i  przydzielić  im  zadania  do  wykonania.  Nauczyciel  w  dyskusji  powinien 
uświadomić  uczniom  fakt  zakazu  odprężania  stropu  przez  strzelanie  MW  w  IV  kategorii 
zagrożenia metanowego. Dyskusja powinna doprowadzić do zaproponowania alternatywnego 
sposobu  odprężenia  górotworu  stosowanego  w  ścianach  o  dużym  zagrożeniu  metanowym  - 
hydroszczelinowania ukierunkowanego UHS. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  powtórzyć wiadomości na temat przyczyn i rodzajów ciśnień, oraz zawałów i tąpań, 
2)  przypomnieć  sobie  znaczenie  i  wpływ  regularności  występowania  zawałów  na  za 

sekcjami

 

obudowy na bezpieczeństwo w ścianie i rytmiczność produkcji, 

3)  pamiętać,  że  zawały  powinny  następować  natychmiast  po  każdym  przesunięciu  sekcji 

w kierunku czoła ściany, 

4)  wykonać w stropie otwory wielkośrednicowe zgodnie z instrukcją wiertnic dołowych, 
5)  wykonać  specjalnym  urządzeniem  tzw.  szczelinę  zarodnikową  w  okolicy  dna  każdego 

otworu, 

6)  zainstalować w otworach specjalne głowice połączone z pompami wysokociśnieniowymi 

(powyżej 30 MPa), 

7)  uruchomić pompy i obserwować efekt odprężania stropu, 
8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia i dokonać ich oceny. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

narzędzia do wykonywania prac: wiertnice dołowe z oprzyrządowaniem, siekiery, młotki, 
piły ręczne, 

– 

pompy wysokociśnieniowe tłoczące wodę do otworów, 

– 

instrukcje wykonywania otworów odprężających. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Eksploatowanie  złóż  kopalin 
użytecznych” 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–15 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą dobrą odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń 

otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. c, 4. d, 5. a, 6. a, 7. c, 8. c , 9. b, 10. b, 11. c, 
12. 
d, 13. c 14. c, 15. a, 16. b, 17. b, 18. c, 19. a, 20. a. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować systemy wybierania złóż 

Określić rodzaje ciśnień występujących 
w złożach 

Nazwać sposoby kierowania stropem 

Określić zależność między długością robót 
przygotowawczych a rodzajem ścian 

Wymienić czynniki wpływające na wielkość 
wydobycia 

Scharakteryzować podstawowe parametry ścian 

Określić czynniki decydujące o mechanizacji 
produkcji w kopalniach węgla 

Objaśnić wpływ nachylenia pokładu na warunki 
pracy w ścianie 

Wskazać wpływ sposobu kierowania stropem na 
ochronę powierzchni  

10 

Scharakteryzować korzyści ze stosowania 
mechanizacji w ścianach 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

11 

Sklasyfikować podsadzkę hydrauliczną 

12 

Opisać zasadę metody mokrej eksploatacji złóż 
soli 

13 

Wymienić rodzaje obudowy w eksploatacji złóż 
soli 

14 

Rozróżnić systemy eksploatacji rud cynku 
i ołowiu 

15 

Zidentyfikować systemy eksploatacji rud żelaza 

16 

Scharakteryzować czynniki wpływające na 
podstawowe parametry ścian 

PP 

17 

Określić wpływ nachylenia pokładu na rodzaj 
ściany 

PP 

b

 

18 

Określić warunki stosowania podsadzki 
hydraulicznej 

PP 

19 

Rozpoznać wpływ stosowania podsadzki 
hydraulicznej na warunki eksploatacji 

PP 

20 

Porównać systemy eksploatacji rud miedzi 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

Przygotowanie uczniów do testu: 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

Bezpośrednio przed testem i trakcie jego przeprowadzania: 

1.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
2.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

3.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru. 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

4.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

5.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

Po zakończeniu testu: 

1.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
2.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

3.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
4.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania.  
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.  
3.  Test  składa  się  z  20  zadań  dotyczących  eksploatowania  złóż  kopalin  użytecznych. 

Zadania  od  nr  1  do  nr  15  są  z  poziomu podstawowego.  Zadania  od  nr  16 do nr  20  są  z 
poziomu ponadpodstawowego. 

4.  Zadania  zawierają  cztery  odpowiedzi,  z  których  tylko  jedna  jest  poprawna.  Wybraną 

odpowiedź zakreśl znakiem X 

5.  Jeśli uznasz, że pomyliłeś się i wybrałeś nieprawidłową odpowiedź, to otocz ją kółkiem, 

a prawidłową odpowiedź zaznacz znakiem X.  

6.  Dodatkowe obliczenia wykonaj na drugiej stronie karty odpowiedzi.  
7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz mógł sprawdzić poziom swojej wiedzy.  
8.  Jeśli  jakieś  zadanie  sprawi  Ci  trudność,  rozwiąż  inne  i  ponownie  spróbuj  rozwiązać 

trudniejsze. 

9.  Przed wykonaniem każdego zadania przeczytaj bardzo uważnie polecenie.  
10.  Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
11.  Na rozwiązanie wszystkich zadań masz 60 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Ubierka od ściany różni się 

a)  długością. 
b)  rodzajem robót przygotowawczych. 
c)  wyposażeniem. 
d)  sposobem wybierania. 

 
2.  Ciśnienia dynamiczne w ścianach zależą od 

a)  klasy stropu. 
b)  sposobu urabiania. 
c)  slasy spągu. 
d)  rodzaju obudowy. 

 
3.  Właściwą gospodarkę skałą płonną uzyskujemy stosując systemy 

a)  zawałowe. 
b)  z podsadzką hydrauliczną. 
c)  z podsadzką suchą. 
d)  z ugięciem stropu. 

 
4.  Najniższe straty eksploatacyjne powodują systemy 

a)  podsadzkowe. 
b)  zabierkowe. 
c)  poprzeczne. 
d)  podłużne. 

 
5.  Najwyższą koncentrację wydobycia zapewniają systemy 

a)  ścianowe podłużne. 
b)  ścianowe poprzeczne. 
c)  ubierkowo-zabierkowe. 
d)  specjalne. 

 
6.  Długość ścian zależy od 

a)  rodzaju ścian (podłużne czy poprzeczne). 
b)  sposobu kierowania stropem. 
c)  stopnia wyposażenia mechanicznego. 
d)  nachylenia pokładu. 

 
7.  Stopień wyposażenia mechanicznego zależy od 

a)  rodzaju ściany. 
b)  warunków stropowych. 
c)  możliwości ekonomicznych kopalni. 
d)  rodzaju zagrożeń. 

 
8.  Nachylenie ściany podłużnej zależy od 

a)  stosowanego systemu wybierania. 
b)  rodzaju urządzeń zainstalowanych w ścianie. 
c)  kąta nachylenia pokładu. 
d)  rodzaju zagrożeń. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

9.  Racjonalną gospodarkę skałą płonną umożliwia system 

a)  ścianowy zawałowy. 
b)  ścianowy z podsadzką suchą. 
c)  ścianowy z podsadzką hydrauliczną. 
d)  zabierkowy. 

 
10.  Obudowa zmechanizowana wpływa korzystnie na 

a)  wysokość kosztów wybierania. 
b)  bezpieczeństwo. 
c)  korzystny klimat w ścianie. 
d)  ochronę powierzchni. 

 
11.  Najlepszy materiał podsadzkowy to 

a)  odpady przemysłowe. 
b)  skały płonne. 
c)  piasek gruboziarnisty (rzeczny). 
d)  piasek drobnoziarnisty z domieszką gliny. 

 
12.  Nasycony roztwór soli zawiera w 1 litrze w temperaturze 20°C 

a)  0,05 kg soli. 
b)  0,24 kg soli. 
c)  0,4 kg soli. 
d)  0,32 kg soli. 

 
13.  Ze względu na właściwości fizyczne skały solnej obligatoryjnie 

a)  stosuje się obudowę drewnianą. 
b)  stosuje się obudowę hydrauliczną. 
c)  nie jest konieczna obudowa. 
d)  stosuje się obudowę podatną. 

 
14.  Złoża rud cynku i ołowiu o miąższości powyżej 10 m wybiera się zasadniczo systemem 

a)  zabierkowym. 
b)  komorowo-filarowym. 
c)  chodnikowo-podpórkowym. 
d)  ubierkowym. 

 
15.  Rudy żelaza w Polsce eksploatowane są systemami 

a)  filarowo-ubierkowym i ścianowymi. 
b)  ubierkowym i zabierkowym. 
c)  komorowymi i ubierkowym. 
d)  zabierkowym z zawałem stropu i komorowymi. 

 
16.  Wybieg ścian zależy od 

a)  nachylenia pokładu. 
b)  kierunku prowadzenia (do granic lub od granic). 
c)  sposobu zalegania pokładu. 
d)  zagrożeń naturalnych. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

17.  Warunki klimatyczne w ścianie zależą od 

a)  rodzaju ściany. 
b)  ilości przepływającego powietrza przez ścianę. 
c)  sposobu urabiania i ładowania. 
d)  nachylenia ściany. 

 
18.  Ściany poprzeczne są korzystniejsze od systemów podsadzkowych ze względu na 

a)  mniejsze wymiary. 
b)  sprawniejszy spływ wód podsadzkowych. 
c)  dokładniejsze podsadzenie. 
d)  oszczędność materiałów. 

 
19.  Głównymi zaletami systemów podsadzkowych są 

a)  mniejsze szkody górnicze w obiektach na powierzchni. 
b)  większa ochrona wód gruntowych. 
c)  zmniejszenie zagrożenia pożarowego. 
d)  zmniejszenie kosztów wydobycia. 

 
20.  Przy eksploatacji rud miedzi w Polsce nie stosujemy systemu 

a)  chodnikowo-podpórkowego. 
b)  ścianowego z zawałem stropu. 
c)  komorowo-filarowego z zawałem stropu. 
d)  ścianowego z podsadzką hydrauliczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ........................................................................................................................... 

 
Eksploatowanie złóż kopalin użytecznych 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Eksploatowanie  złóż  kopalin 
użytecznych” 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–15 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są poziomu ponadpodstawowego.

 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą dobrą odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń 

otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  a,  3. c,  4.  c,  5.  c,  6.  c,  7.  a,  8.  b,  9.  a,  10.  c,  11.  a, 
12. 
b, 13. d, 14. c, 15. b, 16. d, 17. b, 18. c, 19. c, 20. b.

 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować sposoby zwiększania produkcji 
kopalni 

Rozróżnić rodzaje kierowania stropem 

Określić ekonomiczne warunki wyboru systemu 
wybierania 

Określić wpływ rodzaju systemu wybierania na 
koszty produkcji 

Określić kryteria doboru wysokości ścian 
w grubym pokładzie  

Nazwać zależność wielkości wydobycia od 
rodzaju systemu wybierania 

Wskazać zależność nachylenia przenośnika od 
sytemu wybierania 

Wymienić rodzaje ciśnień górotworu 

Wymienić czynniki wpływające na koszt 
produkcji w kopalni 

10 

Porównać wady i zalety systemów eksploatacji  

11 

Objaśnić wpływ podsadzki na wielkość szkód 
górniczych 

12 

Scharakteryzować mokre metody eksploatacji 
złóż soli 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

13 

Sklasyfikować systemy eksploatacji rud 

14 

Opisać system komorowo – filarowy 
eksploatacji rud miedzi 

15 

Wymienić sposoby eksploatacji rud cynku 
i ołowiu  

16 

Określić ekonomiczne skutki wyborów systemu 
eksploatacji 

PP 

17 

Rozpoznać rodzaje obudowy ścianowej 

PP 

b

 

18 

Określić sposoby podsadzania wyrobisk 

PP 

19 

Porównać sposoby gospodarowania skałą 
płonną 

PP 

20 

Scharakteryzować komorowy system z zawałem 
stropu przy eksploatacji rud cynku i ołowiu 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

Przygotowanie uczniów do testu: 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

Bezpośrednio przed testem i trakcie jego przeprowadzania: 

1.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
2.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

3.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

4.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

5.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

Po zakończeniu testu: 

1.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
2.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

3.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
4.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania.  
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.  
3.  Test  składa  się  z  20  zadań  dotyczących  eksploatowania  złóż  kopalin  użytecznych. 

Zadania  od  nr  1  do  nr  15  są  z  poziomu  podstawowego.  Zadania  od  nr  16  do  nr  20  są 
z poziomu ponadpodstawowego. 

4.  Zadania  zawierają  cztery  odpowiedzi,  z  których  tylko  jedna  jest  poprawna.  Wybraną 

odpowiedź zakreśl znakiem X 

5.  Jeśli uznasz, że pomyliłeś się i wybrałeś nieprawidłową odpowiedź, to otocz ją kółkiem, 

a prawidłową odpowiedź zaznacz znakiem X.  

6.  Dodatkowe obliczenia wykonaj na drugiej stronie karty odpowiedzi.  
7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz mógł sprawdzić poziom swojej wiedzy.  
8.  Jeśli  jakieś  zadanie  sprawi  Ci  trudność,  rozwiąż  inne  i  ponownie  spróbuj  rozwiązać 

trudniejsze. 

9.  Przed wykonaniem każdego zadania przeczytaj bardzo uważnie polecenie.  
10.  Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
11.  Na rozwiązanie wszystkich zadań masz 60 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Koncentracja wydobycia polega na 

a)  ograniczaniu ludzi w przodkach. 
b)  ukierunkowaniu produkcji na określony sposób. 
c)  uzyskiwaniu dużej produkcji z małej ilości przodków. 
d)  koncentracji robót górniczych w jednym miejscu. 

 
2.  Ze sposobów kierowania stropem najbardziej korzystny dla ochrony powierzchni jest 

a)  podsadzka hydrauliczna. 
b)  podsadzka sucha. 
c)  zawał. 
d)  częściowy zawał. 

 
3.  Najwyższe straty w przypadku awarii urządzeń powodują systemy 

a)  zabierkowe. 
b)  specjalne. 
c)  ścianowe. 
d)  filarowo-ubierkowe. 

 
4.  Najmniejszej ilości robót przygotowawczych wymagają systemy 

a)  filarowo-ubierkowe. 
b)  zawałowe ścianowe. 
c)  ścianowe podłużne. 
d)  warstwowe-płytowe. 

 
5.  Wysokość ścian w grubym pokładzie wybieranych oddzielnie zależy od 

a)  istniejących obudów. 
b)  rodzaju kombajnów. 
c)  od wyraźnych płaszczyzn uławicenia. 
d)  od parametrów przenośnika. 

 
6.  Organizacja pracy cykliczno-potokowa stosowana jest w ścianach 

a)  podłużnych. 
b)  poprzecznych. 
c)  zmechanizowanych. 
d)  tradycyjnych. 

 
7.  Ściany z pracującym przenośnikiem ścianowym zgrzebłowym po upadzie to ściany 

a)  podłużne. 
b)  poprzeczne. 
c)  z obudową indywidualną. 
d)  z obudową zmechanizowaną. 

 
8.  Miejsca w ścianie o najgroźniejszych ciśnieniach to 

a)  pustki poeksploatacyjne. 
b)  skrzyżowania ścian z chodnikami. 
c)  czoło ściany. 
d)  chodniki przyścianowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

9.  Głównymi wadami systemów podsadzkowych są 

a)  wysokie koszty produkcji. 
b)  zawodnienie i zawilgocenie kopalni. 
c)  przerwy w produkcji spowodowane problemami w dostawach piasku. 
d)  dewastacja środowiska naturalnego w rejonie kopalni piasku. 

 
10.  Największe straty eksploatacyjne notuje się w systemach 

a)  ścianowych zawałowych. 
b)  ubierkowych. 
c)  zabierkowych. 
d)  zabierkowo-ubierkowych. 

 
11.  Ściśliwość podsadzki zależy od 

a)  rodzaju materiału podsadzkowego. 
b)  lokowania w podsadzce odpadów przemysłowych. 
c)  dodawania do piasku skały płonnej. 
d)  sposobu i dokładności podsadzania. 

 
12.  Przy metodzie mokrej eksploatacji soli nieskuteczne jest użycie do ługowania 

a)  wody słodkiej. 
b)  nasyconego roztworu soli. 
c)  nienasyconego roztworu soli. 
d)  wody pod  ciśnieniem. 

 
13.  W klasyfikacji systemów eksploatacji rud klasa VI oznacza systemy z 

a)  obudową i podsadzaniem wybranej przestrzeni. 
b)  wolną przestrzenią wybierania. 
c)  magazynowaniem urobionej rudy w wybranej przestrzeni. 
d)  zawałem skał stropowych do wybieranej przestrzeni. 

 
14.  Przy  eksploatacji  rud  miedzi  w  systemie  komorowo-filarowym  duże  przekroje 

poprzeczne chodników wynikają 
a)  z dużej miąższości złoża. 
b)  z przepisów bhp. 
c)  zastosowania samojezdnych wozów transportowych. 
d)  z rodzaju zastosowanej obudowy. 

 
15.  Złoża rud cynku i ołowiu o miąższości 10 – 20 m wybiera się w Polsce przede wszystkim 

w systemach 
a)  zabierkowym i ubierkowym. 
b)  komorowym i chodnikowo-podpórkowym. 
c)  komorowo-filarowym i ubierkowym. 
d)  komorowo-filarowym i zabierkowym. 

 
16.  Na koszty wydobycia węgla mają wpływ 

a)  głębokość wybierania. 
b)  koncentracja wydobycia. 
c)  mechanizacja procesów roboczych. 
d)  wydajność pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

17.  Rodzaj obudowy w ścianach zależy od 

a)  organizacji pracy. 
b)  warunków geologiczno-górniczych. 
c)  możliwości techniczno-ekonomicznych. 
d)  skłonności pokładu do tapań. 

 
18.  Krok podsadzki w ścianie podsadzkowej zależy od 

a)  głębokości eksploatacji. 
b)  rodzaju skał stropowych. 
c)  rodzaju obudowy. 
d)  rodzaju ciśnień. 

 
19.  Najkorzystniejszy dla ochrony środowiska sposób kierowania stropem to system 

a)  zawałowy. 
b)  z podsadzką hydrauliczną. 
c)  z podsadzką suchą pełną. 
d)  z podsadzką suchą częściową. 

 
20.  W  systemie  komorowym  z  zawałem  stropu  eksploatacji  rud  cynku  i  ołowiu  wyrobiska 

przygotowawcze wykonuje się na 
a)  dwóch poziomach. 
b)  trzech poziomach. 
c)  jednym poziomie. 
d)  jednym lub dwóch poziomach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 

 
Eksploatowanie złóż kopalin użytecznych 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

7. LITERATURA 

 

1.  Bielewicz  T.,  Prus  B.,  Honysz  J.:  Górnictwo  część  I.  Śląskie  Wydawnictwo  Techniczne, 

Katowice 1993 

2.  Bielewicz T., Prus B., Honysz J.: Górnictwo część II. Śląskie Wydawnictwo Techniczne, 

Katowice 1993 

3.  Chudek  M.,  Wilczyński  S.,  Żyliński  R.:  Podstawy  górnictwa.  Wydawnictwo  Śląsk, 

Katowice 1979 

4.  Chudek M.: Obudowa wyrobisk górniczych. Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1975 
5.  Kostrz J., Pogoda W.: Górnictwo część II. Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1970 
6.  Nowak K.: Górnictwo część I. Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1970 
7.  Przepisy wykonawcze do prawa geologicznego i górniczego 
8.  Warachim  W.,  Maciejczyk  J.:  Ścianowe  kombajny  węglowe.  Wydawnictwo  Śląsk, 

Katowice 1992 

9.  Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej: Seria Górnictwo. Gliwice 
 
 
Literatura metodyczna 
1.  Krogulec – Sobowiec M., Rudziński M.: Poradnik dla autorów pakietów edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.  Niemierko  B.  :  Pomiar  wyników  kształcenia  zawodowego.  Biuro  Koordynacji 

Kształcenia Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997