background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Jan Janczak 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przetwarzanie produktów pasiecznych 612[01].Z2.09 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Grzegorz Borsuk 
dr n. wet. Marek W. Chmielewski   
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  612[01].Z2.09

 

Przetwarzanie produktów pasiecznych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla 

zawodu pszczelarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1. Typy i odmiany miodów 

13 

5.1.1.  Ćwiczenia 

13 

5.2. Konfekcja produktów pasiecznych 

17 

5.2.1.  Ćwiczenia 

17 

5.3. Wyrób miodów  pitnych 

19 

5.3.1.  Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  „Poradnik  dla  nauczyciela”,  który  będzie  pomocny 

w prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  pszczelarz.  Program 
jednostki modułowej obejmuje zagadnienia dotyczące: przetwarzania produktów pasiecznych, 
oceny  jakości  produktów  pasiecznych  na  podstawie  badań,  określania  wpływu  warunków 
przechowywania produktów pasiecznych na ich jakość. 

W poradniku umieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-  uczenia  się 
oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego. 

 

W procesie dydaktycznym powinny znaleźć zastosowanie następujące metody nauczania: 
pokazu  z  instruktażem,  tekstu  przewodniego,  metody  projektów  oraz  ćwiczeń 
praktycznych.  Proponuje  się,  aby  dominującą  metodą  nauczania  były  ćwiczenia 
praktyczne poprzedzone pokazem z objaśnieniem. 
Zajęcia należy realizować w grupach do 15 osób stosując indywidualne i grupowe formy 

pracy.  Ćwiczenia,  wykonywane  w  zespołach  3-5  osobowych,  umożliwiają  kształtowanie 
umiejętności  takich  jak:  komunikowanie  się,  praca  w  grupie,  dostrzeganie  i  rozwiązywanie 
problemów, podejmowanie decyzji, organizowanie i ocenianie własnej pracy. 

Program  jednostki  należy  realizować  w  pracowni  wyposażonej  w  sprzęt  laboratoryjny 

i odpowiednie środki dydaktyczne. 

W  procesie  nauczania-uczenia  się  należy  korzystać  z  wiedzy  uczniów  nabytej  podczas 

realizacji  programu  jednostki  modułowej  612[01]  O1.01  Przestrzeganie  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

612[01].Z2.05 

Prowadzenie pasieki w

ędrownej 

612[01].Z2.07 

Prowadzenie wychowu matek 

pszczelich 

Modu

ł 612[01].Z2 

Produkcja pszczelarska

 

612[01].Z2.03 

Rozpoznawanie chorób pszczó

ł 

612[01].Z2.04 

Zak

ładanie pasieki 

612[01].Z2.01 

Identyfikowanie stanów 

biologicznych rodziny

 

pszczelej

 

612[01].Z2.02 

Kierowanie rozwojem rodzin 

pszczelich wiosn

ą 

612[01].Z2.08 

P

rzygotowanie pasieki  

do zimowania 

612[01].Z2.06 

Prowadzenie ró

żnych kierunków 

produkcji

 

pasiecznej

 

612[01].Z2.09 

Przetwarzanie produktów 

pasiecznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

zastosować zasady zachowania się pszczelarza przy pszczołach, 

 

dostrzegać zagrożenia związane z wykonywaną pracą, 

 

zastosować zasady ochrony środowiska, 

 

charakteryzować surowce zbierane przez pszczoły, 

 

dobrać i zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej do określonych prac, 

 

określać wartość roślin pyłkodajnych, 

 

określić rolę człowieka w kształtowaniu siedliska, 

 

scharakteryzować warunki decydujące o atrakcyjności roślin dla pszczół, 

 

scharakteryzować czynniki wpływające na wartość pszczelarską roślin, 

 

scharakteryzować budowę i funkcje narządów układu pokarmowego pszczół, 

– 

określić  czynniki  klimatyczne  i  glebowe  wpływające  na  zdrowie  oraz  produkcyjność 
pszczół, 

– 

sporządzać roztwory o określonym stężeniu, 

– 

posługiwać się poprawnie nomenklaturą chemiczną odczynników, 

– 

opracowywać i interpretować wyniki pomiarów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić skład chemiczny soku roślinnego, nektaru i spadzi, 

 

określić cechy fizykochemiczne dojrzałego miodu, 

 

scharakteryzować warunki krystalizacji miodu, 

 

rozróżnić rodzaje krupca, 

 

scharakteryzować kremowanie miodu, 

 

określić warunki przechowywania miodu, 

 

określić cechy organoleptyczne różnego rodzaju miodu, 

 

rozpoznać i ocenić miód na podstawie cech organoleptycznych, 

 

pobrać miód do analizy chemicznej i pyłkowej,   

 

zinterpretować wyniki analizy pyłkowej miodu, 

 

zinterpretować wyniki analizy chemicznej miodu, 

 

określić zawartość HMF (hydroksymetylofurfuralu)  w miodzie, 

 

scharakteryzować etapy wyrobu miodu pitnego, 

 

rozpoznać wady i choroby win oraz miodów pitnych, 

 

określić właściwości odżywcze i lecznicze miodu, 

 

zastosować przepisy i receptury sporządzania napojów i ciast miodowych, 

 

sklarować i przetworzyć wosk. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca 

 

 

………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Pszczelarz 612[01] 

Moduł:  

 

 

 

Produkcja pszczelarska 612[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

Przetwarzanie produktów pasiecznych 612[01].Z2.09 

Temat: Typy i odmiany miodów. 

Cel ogólny: Charakteryzować typy i odmiany miodów. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić typy i odmiany miodów, 

 

charakteryzować typy i odmiany miodów, 

 

opisywać miody nektarowe, 

 

rozróżniać miody ze względu na ich pochodzenie. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

zajęcia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas:  6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

próbki różnych typów i odmian miodów, 

 

Polska Norma na miód, 

 

naczynia laboratoryjne. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

W  oparciu  o  dotychczasową  wiedzę  z  zakresu  przetwarzanie  produktów  pasiecznych 

przeprowadź analizę organoleptyczną mającą na celu poznanie typów i odmian miodów. 
 

Zadanie powinieneś(aś) wykonać w następujących etapach: 

I. 

Zbieranie i analiza informacji o typach i odmianach miodów (~20 min.) 

 

Aby prawidłowo wykonać zadanie musisz wiedzieć: 

 

w jakim celu określamy typy i odmiany miodów?  

 

co obejmuje zakres badań organoleptycznych miodu? 

 

jaką konsystencję posiadają miody?  

 

o jakim zapachu i smaku są miody?  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

jaką barwę posiadają miody? 

 

jakie miody objęte są Polską Normą? 
Odpowiedzi na powyższe pytania wpisz do formularza (Zał. Nr 1).  

 
II.  Opracowanie planu pracy (~15 min.) 

Na  tym  etapie  powinniście  przemyśleć  jak  należy wykonać przydzielone  Wam  zadanie, 

a zatem: 

 

zorganizować stanowisko pracy, 

 

ustalić kolejność i czas wykonywania poszczególnych czynności, 

 

podzielić się pracą, 

 

zaplanować sposób korzystania z materiałów pomocniczych, 

 

Pomogą Wam w tym pytania prowadzące: 

 

jakimi narzędziami pracy oraz jakim sprzętem będziesz posługiwać się podczas pracy?  

 

co należy zrobić przed przystąpieniem do określania typów i odmian miodów? 

 

jak określa się konsystencję miodu?  

 

w jaki sposób określamy zapach i smak miodu?  

 

jak określamy barwę miodu? 

 

w jaki sposób charakteryzujemy miody? 
Odpowiedzi na powyższe pytania wpisz do formularza " Plan pracy" (Zał. Nr 2). 

 
III.  Ustalanie harmonogramu pracy (~10 min) 

W tej fazie powinniście: 

 

omówić 

dokładnie 

nauczycielem 

zaplanowane 

przeprowadzenie 

oceny 

organoleptycznej miodów w celu poznania typów i odmian miodów, 

 

przedyskutować  kolejność  i  czas  wykonywania  poszczególnych  czynności  oraz  podział 
pracy. 

 
IV.  Praktyczne wykonanie zadania (~180 min.) 

 

Pracujecie samodzielnie nad wykonaniem zadania zgodnie z przyjętym harmonogramem 
pracy,  wymieniacie  się  wiedzą,  konsultujecie  i  wspólnie  opracowujecie  w  zespole 
trzyosobowym zaplanowany przegląd. 

 

Pomoże Wam w tym czuwający nad prawidłowym przebiegiem prac nauczyciel, którego 
w każdej chwili możecie prosić o pomoc. 

 
V.  Sprawdzanie wykonanej pracy (~15 min.) 

 

Kontrolę  jakości  swojej  pracy  wykonujecie  na  bieżąco  kierując  się  pytaniami 
przewodnimi podanymi powyżej w tekście, 

 

Wyniki  oceny  przeprowadzenia  wpisz  do  formularza  "Arkusz  analizy  organoleptycznej 
miodu" (Zał. Nr 3), 

 

Następnie  wymieniacie  się  w  zespołach  "Arkuszami  analizy  organoleptycznej  miodu" 
i analizujecie wyniki analizy organoleptycznej miodu i ewentualnie dokonujecie korekty. 

Faza ostatnia jest wspólną pracą całej grupy i nauczyciela. 
 
VI.  Analiza przebiegu pracy (~20 min.) 
W tej fazie należy odpowiedzieć na pytanie: 
"Co bym zrobił inaczej, lepiej, gdybym wykonywał(a) zadanie jeszcze raz?" 
Analizujecie  cały  przebieg  Waszej  pracy  pod  kątem  polepszenia  jakości  przeprowadzania 
panalizy, skrócenia czasu pracy, lepszej organizacji (pod kierunkiem nauczyciela). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Jeżeli poprawki są znaczne - należy cały proces przeprowadzić od początku. 
Wypełniacie "Kartę samooceny" (Zał. Nr 4). 
 
Uwaga! 

Ocena Waszej pracy zostanie dokonana przez nauczyciela w oparciu o: 

 

"Arkusz analizy organoleptycznej miodu "(Zał. Nr 3). 

 

"Arkusz obserwacji ucznia" (Zał. Nr 5). 

 
Praca domowa 

Określ przynależność odmianową otrzymanej próbki miodu. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć nr 2 

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Pszczelarz 612[01] 

Moduł: 

 

 

 

Produkcja pszczelarska 612[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Przetwarzanie produktów pasiecznych 612[01].Z2.09 

Temat: Pozyskiwanie obnóży pyłkowych. 

Cel ogólny: Charakteryzować pozyskiwanie obnóży pyłkowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

wymieniać sposoby pozyskiwania obnóży pyłkowych, 

 

charakteryzować sposoby pozyskiwania obnóży pyłkowych, 

 

dobierać sprzęt pasieczny do pozyskiwania obnóży pyłkowych, 

 

przygotować rodzinę pszczelą do pozyskiwania obnóży pyłkowych, 

 

przeprowadzać pozyskiwania obnóży pyłkowych. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

zajęcia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas:  6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

sprzęt pasieczny; dłuto pasieczne, szczoteczka, 

 

sprzęt pasieczny do pozyskiwania obnóży pyłkowych, 

 

rodziny pszczele, 

 

odzież ochronna do przeprowadzenia przeglądów. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 
 

Zadanie powinieneś(aś) wykonać w następujących etapach: 

I. 

Zbieranie i analiza informacji o sposobach pozyskiwania obnóży pyłkowych, (~20 min.) 

 

Aby prawidłowo wykonać zadanie musisz wiedzieć: 

 

w jakim celu przeprowadzamy pozyskiwania obnóży pyłkowych?  

 

jakie rodziny wykorzystujemy do pozyskiwania obnóży pyłkowych? 

 

jakie czynniki wpływają na pozyskiwanie obnóży pyłkowych?  

 

jakie  muszą  być  warunki  pogodowe  i  pożytkowe  aby  można  pozyskiwać  obnóża 
pyłkowe? 

 

jakimi sposobami pozyskujemy obnóża pyłkowe? 

 

jakiego sprzętu używamy do pozyskiwania obnóży pyłkowych? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Odpowiedzi na powyższe pytania wpisz do formularza (Zał. Nr 1).  
 
II.  Opracowanie planu pracy (~15 min.) 
Na  tym  etapie  powinniście  przemyśleć  jak  należy  wykonać  przydzielone  Wam  zadanie, 

a zatem: 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  (dobór  i  rozmieszczenie  narzędzi  pracy,  sprzętu 
pasiecznego), 

 

ustalić kolejność i czas wykonywania poszczególnych czynności pasiecznych, 

 

ustalić sposób pozyskiwania obnóży pyłkowych, 

 

podzielić się pracą, 

 

zaplanować sposób korzystania z materiałów pomocniczych, 

 
Pomogą Wam w tym pytania prowadzące: 
jakimi  narzędziami  pracy  oraz  jakim  sprzętem pasiecznym  będziesz posługiwać się podczas 
pracy?  

 

co należy zrobić przed przystąpieniem do pozyskiwania obnóży pyłkowych? 

 

jak należy przygotować rodzinę pszczelą do pozyskiwania obnóży pyłkowych? 

 

jak przygotowujemy sprzęt do pozyskiwania obnóży pyłkowych,? 

 

w którym miejscu ula umieszczamy poławiacz pyłku? 

 

co robimy gdy zostanie przekroczony czas odbioru obnóży pyłkowych  

 

co robimy z pozyskanymi obnóżami pyłkowymi? 
Odpowiedzi na powyższe pytania wpisz do formularza " Plan pracy" (Zał. Nr 2). 

 
III.  Ustalanie harmonogramu pracy (~10 min) 

W tej fazie powinniście: 

 

omówić  dokładnie  z  nauczycielem  zaplanowane  przeprowadzenie  pozyskiwanie  obnóży 
pyłkowych, 

 

przedyskutować  kolejność  i  czas  wykonywania  poszczególnych  czynności  pasiecznych 
oraz podział pracy. 

 
IV.  Praktyczne wykonanie zadania (~180 min.) 

 

Pracujecie samodzielnie nad wykonaniem zadania zgodnie z przyjętym harmonogramem 
pracy,  wymieniacie  się  wiedzą,  konsultujecie  i  wspólnie  opracowujecie  w  zespole 
trzyosobowym zaplanowane pozyskiwanie obnóży pyłkowych,. 

 

Pomoże Wam w tym czuwający nad prawidłowym przebiegiem prac nauczyciel, którego 
w każdej chwili możecie prosić o pomoc. 

 
Uwaga! 
W  czasie  realizacji  zadania  przestrzegajcie  instrukcji  przy  przeprowadzaniu  pozyskiwania 
obnóży pyłkowych, (Zał. Nr 3). 
 
V.  Sprawdzanie wykonanej pracy (~15 min.) 

 

Kontrolę  jakości  swojej  pracy  wykonujecie  na  bieżąco  kierując  się  pytaniami 
przewodnimi podanymi powyżej w tekście, 

 

Najpierw sprawdzacie jakość przeprowadzonego pozyskiwania obnóży pyłkowych, 

 

Wyniki  oceny  pozyskiwania  obnóży  pyłkowych,  wpisz  do  formularza  "Arkusz  oceny 
pozyskiwania obnóży pyłkowych," (Zał. Nr 4). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

Następnie  wymieniacie  się  w  zespołach  "Arkuszami  oceny  pozyskiwania  obnóży 
pyłkowych,"  i  analizujecie  wyniki  oceny  jakości  przeprowadzonego  poddania 
i ewentualnie dokonujecie korekty. 
Faza ostatnia jest wspólną pracą całej grupy i nauczyciela. 

 
VI.  Analiza przebiegu pracy (~20 min.) 
W tej fazie należy odpowiedzieć na pytanie: 
"Co bym zrobił inaczej, lepiej, gdybym wykonywał(a) zadanie jeszcze raz?" 
Analizujecie  cały  przebieg  Waszej  pracy  pod  kątem  polepszenia  jakości  przeprowadzania 
pozyskiwania obnóży pyłkowych,, skrócenia czasu pracy, lepszej organizacji (pod kierunkiem 
nauczyciela). 
Jeżeli poprawki są znaczne - należy cały proces przeprowadzić od początku. 
Wypełniacie "Kartę samooceny" (Zał. Nr 5). 
 
Uwaga! 

Ocena Waszej pracy zostanie dokonana przez nauczyciela w oparciu o: 

"Arkusz oceny pozyskiwania obnóży pyłkowych,"(Zał. Nr 4). 
"Arkusz obserwacji ucznia" (Zał. Nr 6). 
 
Praca domowa 

Opracuj plan pozyskiwania obnóży pyłkowych w sezonie pasiecznym. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.  ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.  Typy i odmiany miodów

 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Ocenianie organoleptyczne miodów. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  foliogramy  różnych  rodzai  krupca  oraz  tabele 

wymagań organoleptycznych dla wybranych miodów odmianowych. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

charakterystyczne cechy organoleptyczne miodów odmianowych. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  sprawdzić  konsystencję  miodu  płynnego  przez  obserwację  ściekania  miodu 

z drewnianego  lub  metalowego  mieszadełka  oraz  krupca  na  podstawie  wyglądu 
kryształów w rozmazie miodu na szkiełku przedmiotowym, 

2)  określić  barwę przez obserwację płynnego miodu w probówce średnicy 10  mm  ze szkła 

bezbarwnego  oglądając  próbkę  przy  świetle  dziennym  pod  światło,  barwę  miodu 
skrystalizowanego  określić  przez  oględziny  przy  świetle  dziennym  powierzchni 
przekroju bryłki miodu, wyjętej z opakowania, 

3)  określić  zapach  przez  wąchanie  miodu  lekko  ogrzanego  i  roztartego  na  szkiełku 

przedmiotowym, 

4)  określić smak przez degustację płynnego miodu o temperaturze pokojowej, 
5)  zestawić wyniki  badań organoleptycznych w postaci tabeli oraz stwierdzić, czy wykryto 

oznaki wskazujące na odchylenie od wymagań. 

 

Nr 
badanej 
próbki 
miodu 

Barwa 

Konsystencja 

Zapach 

Smak 

Uwagi: 

typ 

i odmiana 
miodu, 
postać krupca 

 
 

 
 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy, 

 

rzutnik pisma, 

 

normą PN-88/A-77626 Miód pszczeli, 

 

kolekcja miodów odmianowych, 

 

szkiełka przedmiotowe, 

 

bagietki szklane i mieszadełka metalowe lub drewniane, 

 

probówki o średnicy 10 mm, 

 

łaźnia wodna, 

 

zlewki. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie przyrządów do pobierania próbek. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  różne  rodzaje  przyrządów  do  pobierania  próbek 

miodu. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  cechy 

charakterystyczne  poszczególnych  przyrządów  do  pobierania  próbek  miodu  do  badań 
laboratoryjnych. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać z przedstawionego zbioru różnych przyrządów laboratoryjnych te, które służą do 

pobierania próbek miodu, 

2)  zaprezentować je i opisać zasadę działania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

mieszadła, 

 

zgłębniki, 

 

łyżeczki. 

 
Ćwiczenie 3 

Ocenianie zawartości HMF za pomocą spektrofotometru. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na przestrzeganie przepisów bhp przy posługiwaniu 

się  roztworami  p-toluidyny  i  kwasu  barbiturowego,  wskazane  byłoby  używać  pipet 
automatycznych. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  wpływ 

okresu przechowywania i przegrzewania miodu na zawartość HMF w miodzie. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zapoznać  się  z  normą  PN-88/A-77626  Miód  pszczeli.  Oznaczanie  zawartości  

5–hydroksymetylofurfurolu (HMF), 

3)  odważyć  10  g  dobrze  wymieszanego  miodu  z  dokładnością  do  0,1  g  i  rozpuścić  go 

w 15 ml wody, 

4)  przelać ilościowo do kolby pomiarowej 50 ml i uzupełnić wodą do kreski, 
5)  wlać do 2 probówek po 2 ml roztworu miodu i po 5 ml roztworu p-toluidyny, 
6)  wlać  do  jednej  probówki  1  ml  wody  (roztwór  porównawczy), a  bezpośrednio  potem  do 

drugiej  probówki  wlać  1  ml  roztworu  kwasu  barbiturowego,  obie  probówki  wstrząsnąć 
i odstawić na 3–4 minuty, 

7)  zmierzyć  ekstynkcję  na  spektrofotometrze przy  długości  fali  550  nm,  w  ciągu  1  minuty 

wykonać kilka pomiarów i obliczyć średnią arytmetyczną, 

8)  obliczyć wynik – ilość HMF w mg/100g miodu wg wzoru, 
 

G = 19,2x E/d   

w którym: 
E – średnia arytmetyczna wyników pomiarów ekstynkcji, 
d- grubość warstwy płynu w kuwecie, cm, 
19,2 współczynnik przeliczeniowy. 

9)  porównać wynik z wymaganiami wg normy i rozporządzenia, ocenić badany miód. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki miodu do badań, 

 

waga laboratoryjna, 

 

spektrofotometr, 

 

norma PN-88/A-77626 Miód pszczeli, 

 

roztwór p-toluidyny, 

 

roztwór kwasu barbiturowego, 

 

kolbki pomiarowe 50 ml, 

 

pipety 5 ml, 2 ml, 1ml,  

 

zlewki 50 ml,  

 

bagietki, 

 

lejki szklane, 

 

probówki, 

 

stoper. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 4 

Określanie przewodnictwa elektrycznego miodów spadziowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  badanie  na  przewodnictwo  elektryczne  właściwe 

miodu spadziowego. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

dostosowanie do wielkości czujnika konduktometru będącego na wyposażeniu pracowni. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zapoznać  się  z  normą  PN-88/A-77626  Miód  pszczeli.  Oznaczanie  przewodności 

elektrycznej właściwej, 

3)  zmierzyć zawartość wody w miodzie za pomocą refraktometru, 
4)  obliczyć zawartość suchej masy, 
5)  odważyć 5 g miodu w przeliczeniu na suchą masę wg wzoru 

 
M = 5 g x 100/ MS 
w którym: 
M – potrzebna odważka miodu w g, 
MS – zawartość suchej masy, która jest równa: 100% - zawartość wody 

 
6)  odważony  miód  rozpuścić  w  niewielkiej  ilości  wody  i  przenieść  ilościowo  do  kolbki 

pomiarowej pojemności 25 ml, uzupełnić do kreski, 

7)  przelać przygotowany roztwór do zlewki, 
8)  zanurzyć czujnik konduktometru i odczytać wynik w temperaturze 20

o

C, 

9)  obliczyć przewodność elektryczną właściwą w 10-4 Simens x cm-1, 
10)  porównać wynik z wymaganiami wg normy i rozporządzenia, ocenić badany miód. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki miodów, 

 

norma PN-88/A-77626 Miód pszczeli, 

 

refraktometr, 

 

łaźnia wodna, 

 

probówki z korkiem, 

 

waga analityczna, 

 

konduktometr, 

 

kolba pomiarowa o pojemności 50 ml, 

 

zlewki pojemności 25 ml i 50 ml. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.2.  Konfekcja produktów pasiecznych

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Konfekcjonowanie partii miodu do opakowań jednostkowych. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować rozlew miodu i etykietowanie na pełnionego słoika. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  estetykę 

wykonania etykietowania i rozlewu. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać wyboru opakowań jednostkowych, 
2)  przygotować wybrane opakowania do rozlewu, 
3)  napełnić opakowania miodem, sprawdzić masę miodu, 
4)  skontrolować i wypełnić etykietkę, umieścić ją na opakowaniach. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

kolekcja opakowań do miodu, 

– 

foliogram – „Co powinna zawierać etykieta”?, 

– 

rzutnik pisma, 

– 

kolekcja etykietek dla miodu, 

– 

partia miodu do rozlewu, 

– 

ewentualnie zastaw do dekrystalizacji, 

– 

pompa do rozlewu miodu, 

– 

waga techniczna. 

 
Ćwiczenie 2 

Sporządzanie mieszaniny pierzgi z miodem. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel  powinien  zaprezentować  foliogramy  z  metodami  pozyskiwania  i  utrwalania 
pierzgi i pyłku.  

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  cel 

umieszczania plastrów z pierzgą w zamrażarce. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  pozyskać pierzgę z plastra, 
2)  zważyć pierzgę, 
3)  wyliczyć i odważyć ilość płynnego miodu potrzebną do zwilżenia pierzgi, 
4)  zmielić mieszaninę w maszynce do mięsa, 
5)  wyliczyć  i  odważyć  ilość  miodu  do  uzupełnienia  mieszaniny,  aby  pierzga  stanowiła 

w niej 25%, 

6)  rozetrzeć mieszaninę i nastawić do sklarowania.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

plastry z pierzgą lub wysuszone obnóża pyłkowe, 

– 

miód płynny lub zestaw do dekrystalizacji miodu, 

– 

foliogramy, 

– 

rzutnik pisma, 

– 

lodówka lub zamrażarka, 

– 

widelce do odsklepiania lub sztance do pozyskiwania pierzgi, 

– 

waga techniczna, 

– 

maszynka do mięsa, 

– 

makutra i wałek, 

– 

termos do klarowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.3.  Miody pitne, wyrób węzy i świec woskowych

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznawanie sprzętu do produkcji miodu pitnego. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  foliogramy  z  podziałem  miodów  pitnych,  etapy 

wyrobu  miodów  pitnych  sposobem  domowym,  doprawianie  brzeczki  kwasem  cytrynowym 
i pożywka dla drożdży. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na 

jakość wody używanej do wyrobu win i miodów pitnych. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  wybrać sprzęt niezbędny do przygotowania i nastawienie brzeczki do fermentacji, 
2)  przygotować brzeczkę i określić jej stężenie, 
3)  przeprowadzić sycenie brzeczki, 
4)  przygotować „matkę drożdżową” z drożdży aktywnych, 
5)  schłodzić brzeczkę, 
6)  przygotować odpowiednie do danej partii brzeczki ilości kwasku cytrynowego i pożywki, 
7)  doprawić brzeczkę, 
8)  przelać do balonu i zaszczepić, zamknąć czopem fermentacyjnym, 
9)  wypisać metryczkę dla tego balonu z brzeczką i odstawić do fermentacji, 
10)  zaplanować  dalsze  zabiegi  pielęgnacyjne  w  czasie  dojrzewania  i  leżakowania  miodu 

pitnego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

kolekcja  sprzętu  do  wyrobu  miodu  pitnego:  kociołki,  łyżki  cedzakowe,  balony,  rurki 
fermentacyjne, korki gumowe z otworem, 

– 

foliogramy, 

– 

rzutnik pisma, 

– 

miód, winiarskie drożdże aktywne, kwas cytrynowy, fosforan dwuamonowy, 

– 

kuchnia gazowa lub elektryczna, 

– 

refraktometr lub cukromierz, 

– 

waga techniczna, 

– 

termometr, 

– 

zlewki o pojemności 100 ml, bagietki szklane lub łyżeczki, 

– 

gruby karton, dziurkacz i sznureczek do zrobienia „metryczki”. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ćwiczenie 2 

Sporządzanie napojów miodowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  kolekcję  przepisów  na  bezalkoholowe  napoje 

z miodem. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na 

przeliczania potrzebnych produktów na zaplanowaną ilość napoju. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować produkty wg wybranego przepisu, 
2)  sporządzić napój, 
3)  zaproponować sposób podania, 
4)  przeprowadzić degustację w grupie ćwiczeniowej, 
5)  określić zalety i ewentualne wady napoju, 
6)  zaproponować możliwe modyfikacje przepisu.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

miód i inne produkty wg przepisu, 

– 

kuchenka gazowa lub elektryczna, 

– 

czajnik elektryczny, 

– 

mikser, 

– 

wyciskarka do owoców cytrusowych,  

– 

lodówka, 

– 

waga, 

– 

dzbanki szklane, 

– 

szklanki do napojów. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonywanie świec woskowych z węzy i w formach silikonowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować wszystkie stadia rozwojowe pszczół. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  cechy 

charakterystyczne larw w różnym wieku. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować projekt świecy wykonanej z węzy, 
2)  uplastycznić węzę, 
3)  wybrać odpowiedni knot, 
4)  wykonać świecę przycinając kawałki węzy i nawijając je na przygotowany knot, 
5)  upłynnić wosk w łaźni wodnej, 
6)  przygotować formę do odlewu: założyć knot, ustabilizować go, założyć gumki opaskowe 

na formę, ustawić formę w pionie, 

7)  zalać formę woskiem, 
8)  po zastygnięciu wyjąć świecę, 
9)  wykonać  obróbkę  końcową:  odciąć  nadmiar  knota,  wyrównać  dół  świecy, 

zaimpregnować końcówkę knota woskiem, 

10)  przeprowadzić próbę spalania świecy, aby ocenić poprawność doboru grubości knota. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

foliogram, 

– 

rzutnik pisma, 

– 

wzory świec i ozdób woskowych, 

– 

węza, wosk, knoty, 

– 

łaźnia wodna do topienia wosku, 

– 

piekarnik lub lampa nagrzewająca, 

– 

linijki, nożyki do tapet, 

– 

formy silikonowe, 

– 

naczynie do nalewania wosku do form. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przetwarzania  produktów 
pasiecznych” 

Test składa się z 20, z których: 

 

zadania: 1, 2, 4, 8, 10, 11, 13, 15, 16, 17, 18, 19, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania: 3, 5, 6, 7, 9, 12, 14, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań : 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. a, 4. b, 5. a, 6. b, 7. d, 8. a, 9. c, 10. a, 11. a
12. 
a, 13. a, 14. c, 15. a, 16. d, 17. c, 18. c, 19. a, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr  
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wymienić surowce miodowe 

Wymienić główne składniki surowców 
miodowych 

Scharakteryzować dojrzewanie miodu 

PP 

Zdefiniować postać miodu 

Scharakteryzować czynniki antybakteryjne 
miodu 

PP 

Oznaczyć zakres badań organoleptycznych 

PP 

Opisać czynniki wpływające na wzrost 
zawartości HMF w miodzie 

PP 

Zastosować nazwy miodów pitnych 

Scharakteryzować kremowanie miodu 

PP 

10 

Określić proporcje w miodach pitnych 

11 

Określić gęstość wosku 

12 

Opisać proces liofilizacji 

PP 

13 

Określić warunki przechowywania miodu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

14 

Scharakteryzować parametry 
fizykochemiczne miodów odmianowych  

PP 

15 

Wskazać miody o wysokiej zawartość soli 
mineralnych  

16 

Rozróżnić produkty pasieczne na podstawie 
opisu  

17 

Rozróżnić miody nektarowe na podstawie 
opisu 

18 

Rozróżnić miody wg PN - Miód pszczeli 

19 

Określić warunki przechowywania obnóży 
pyłkowych 

20 

Zastosować wymagania PN - Miód pszczeli 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcje. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań, w tym:  

 

12 zadań poziomu podstawowego, 

 

8 zadań poziomu ponadpodstawowego. 

Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawdziwa.  

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej karcie odpowiedzi wstawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zaznaczy odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielanie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązywanie 

zadań na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw pytań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

ZESTAW PYTAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Surowcem miodowym jest 

a)  spadź i sok roślinny. 
b)  nektar. 
c)  spadź, nektar i rosa miodowa. 
d)  nektar, spadź i inwert. 

 

2.  Głównymi wszystkich składnikami surowców miodowych jest 

a)  woda i białko. 
b)  sole mineralne i witaminy. 
c)  kwasy organiczne i cukry złożone. 
d)  woda i cukry proste oraz złożone. 

 

3.  Dojrzewanie miodu polega na 

a)  odparowaniu wody, dodaniu wydzielin organizmu pszczół i hydrolizie cukrów. 
b)  zmniejszeniu  zawartości  cukrów  prostych,  a  zwiększeniu  zawartości  cukrów 

złożonych. 

c)  zmniejszeniu kwasowości. 
d)  zmniejszeniu przewodności elektrycznej. 

 

4.  Krupcem nazywamy 

a)  miód płynny. 
b)  miód skrystalizowany. 
c)  roztwór wody z miodem. 
d)  miód po dekrystalizacji. 

 

5.  Na właściwości antybakteryjne miodu wpływ ma 

a)  ciśnienie osmotyczne, kwasowość miodu i zawartość inhibin. 
b)  zawartość cukrów prostych w miodzie. 
c)  zawartość soli mineralnych. 
d)  zawartość witamin. 

 

6.  Do zakresu badań organoleptycznych miodu należy 

a)  określanie zawartości wody w miodzie. 
b)  badanie smaku, zapachu, barwy i konsystencji. 
c)  sprawdzanie zawartości opakowania z treścią etykietki. 
d)  pobieranie próbek. 

 

7.  Jeżeli zawartość HMF w miodzie jest wysoka, to świadczy o 

a)  przegrzaniu miodu. 
b)  zbyt długim przechowywaniu. 
c)  szkodliwym działaniu tego miodu na ludzki organizm. 
d)  przegrzaniu, za długim okresie przechowywania i zafałszowaniu miodu. 
 

8.  Wskaż poprawny zapis podziału miodów w normy 

a)  rozróżnia  się  trzy  typy  miodu:  N  –  nektarowy,  S  –  spadziowy  i  NS  –  nektarowo-

spadziowy. 

b)  rozróżnia  się  następujące  odmiany  miodu:  nektarowy,  spadziowy  i  nektarowo-

spadziowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

c)  miody dzieli się tylko na nektarowe i spadziowe. 
d)  miody dzieli się na ciemne i jasne. 

 

9.  Kremowanie miodu przeprowadza się poprzez 

a)  gwałtowne ochłodzenie miodu płynnego. 
b)  ciągłe mieszanie miodu krystalizującego. 
c)  zaszczepienie patoki i bardzo starannym cyklicznym mieszaniu przez kilka dni. 
d)  roztarciu dużych kryształów na małe w odpowiednim urządzeniu. 

 

10.  Miód pitny półtorak powstaje z brzeczki, w której miód zmieszano z wodą w proporcji 

a)  2 : 1. 
b)  1,5 : 1. 
c)  1 : 2. 
d)  1 : 1,5. 

 

11.  Wosk ma gęstość 

a)  większą od wody. 
b)  od 0,936 do 0,949 g/cm

3

c)  mniejszą od alkoholu. 
d)  od 0,956 do 0,969 g/ cm

3

 

12.   Liofilizacja pyłku jest to 

a)  proces polegający na usunięciu wody w wysokiej próżni i temp. – 40

o

C. 

b)  suszeniu pyłku w temperaturze 35

o

C. 

c)  mieszaniu wysuszonego pyłku z cukrem pudrem. 
d)  zamrożenie  pyłku  bez  suszenia  i  przechowywanie  w  temp.  -20

o

C  w  atmosferze 

czystego azotu. 

 
13.  Miód należy przechowywać w następujących warunkach 

a)  temperatura przechowywania nie większa niż 18oC i wilgotność względna powietrza 

65–75%). 

b)  okres przechowywania w temp. < 18oC wynosi 5 lat. 
c)  magazyny do przechowywania miodu powinny być suche i nasłonecznione. 
d)  temperatura  przechowywania  powinna  być  wyższa  niż  18oC,  aby  opóźnić 

krystalizację. 

 

14.  Wysoka przewodność elektryczna właściwa jest charakterystyczna dla miodów 

a)  spadziowych i jasnych nektarowych. 
b)  zafałszowanych i przegrzanych. 
c)  spadziowych, nektarowo-spadziowych i ciemnych nektarowych. 
d)  przechowywanych w nieodpowiednich warunkach. 

 

15.  W którym z miodów zawartość soli mineralnych wynosi około 1%? 

a)  spadziowym. 
b)  wielokwiatowym. 
c)  gryczanym. 
d)  wrzosowym. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

16.  Przechowuje  się  najlepiej  ze  wszystkich  produktów  pszczelich,  nie  wysycha,  nie 

wchłania  wody,  rzadko  jest  atakowany  przez  szkodniki  i  nie  wymaga  przechowywania 
w szczelnych pojemnikach. Powyższy opis dotyczy 
a)  miodu. 
b)  propolisu.  
c)  pyłku. 
d)  wosku. 

 

17.  Miód  ten  ma  jasnobursztynowy  kolor  i  bardzo  silny  i  trwały  aromat.  Konsystencję  ma 

galaretowatą i dlatego trudno go odwirować z plastrów. Powyższy opis dotyczy miodu 
a)  wielokwiatowego. 
b)  spadziowego. 
c)  wrzosowego. 
d)  gryczanego. 

 

18.  Który  z  poniższych  produktów  nie  spełnia  wymagań  w  zakresie  jakości  handlowej 

miodu: 
a)  miód przefiltrowany. 
b)  miód wytłoczony. 
c)  ziołomiód. 
d)  miód odsączony. 

 

19.  Polska Norma zaleca, aby obnóża pyłkowe przechowywać w temperaturze do 

a)  5ºC. 
b)  8ºC. 
c)  10ºC. 
d)  15ºC. 

 

20.  Według Normy Polskiej „Miód pszczeli” 25% wody może zawierać miód 

a)  piekarniczy wrzosowy. 
b)  piekarniczy. 
c)  wrzosowy. 
d)  gryczany. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
Imię i nazwisko ……………………………………………………………………. 
 

Przetwarzanie produktów pasiecznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

TEST 2 

 

Test  praktyczny  typu  –  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej 
„Przetwarzanie produktów pasiecznych” 

 

Treść zadania  

Wykonaj  czynności  organizacyjne  i  przeprowadź  prace  związane  z  wykonaniem  świec 

woskowych  metodą  odlewania  w  formach  silikonowych.  Zadanie  wykonaj  łącznie 
z wybraniem  modelu  świecy,  wykonaniem  formy  z  silikonu  dwuskładnikowego  oraz 
przygotowaniem wosku odpowiedniej jakości. 
 

Instrukcja dla nauczyciela  

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  praktycznego  wykonania  świec  woskowych 
metodą odlewania w formach silikonowych. 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabywania  umiejętności  i  dokonania 
analizy podjętych działań praktycznych.  

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami  i  w  określonym  czasie.  Uczeń  powinien 
wykonać  zadanie  pod  nadzorem  pracownika  odpowiedzialnego  za  pasiekę,  który  zapewni 
uczniowi: 

 

możliwość praktycznego przygotowania wosku odpowiedniej jakości do wyrobu świec,  

 

możliwość praktycznego wykonania formy silikonowej,  

 

możliwość praktycznego wykonania odlewu świec woskowych w formie. 

 

Nauczyciel powinien: 

 

uzgodnić  z  pracownikiem  odpowiedzialnym  za  pasiekę,  możliwość  i  termin 
przeprowadzenia ćwiczeń, 

 

zadbać  o  przygotowanie  stanowiska  pracy  dla  uczniów  pod  względem  bezpieczeństwa 
pracy,  

 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich 
przestrzeganie,  

 

skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,  

 

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania,  

 

na bieżąco nadzorować pracę uczniów,  

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

 

zapisać  w  dzienniczku praktyki plan działania oraz kolejność wykonywanych czynności 
zgodnie  z  regulaminem  gospodarstwa  pasiecznego.  Plan  przedstawić  do  zatwierdzenia 
nauczycielowi,  

 

przygotować stanowisko do, wykonania formy i wyrobu świec, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

 

sklarować i ewentualnie rozjaśnić wosk, 

 

dobrać sprzęt i wykonać formę z silikonu, 

 

odlać świece z wosku i wykonać obróbkę końcową, 

 

uporządkować stanowisko, oczyścić narzędzia i odłożyć na miejsce przechowywania. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

 

Dobranie odzieży ochronnej 

 

Sporządzenie 

wykazu 

materiałów 

sprzętu 

do 

klarowania i rozjaśniania wosku 

 

Sporządzenie  wykazu  materiałów  i  sprzętu  do  wyrobu 
formy silikonowej. 

 

Sporządzenie wykazu sprzętu i materiałów do wykonania 
odlewu świec. 

 

Przygotowanie sprzętu i klarowanie wosku: 

 

uruchomienie łaźni wodnej, 

 

wyliczenie  i  odmierzenie  odpowiedniej  ilości 
środka rozjaśniającego, 

 

przygotowanie termosu. 

15 

 

Przygotowanie sprzętu do wyrobu form silikonowych: 

 

model świecy, 

 

odpowiedniej  wielkości  cylinder  ograniczający 
zewnętrzne wymiary formy, 

 

cylindry  miarowe  do  odmierzania  składników 
silikonu, 

 

narzędzie i pojemnik do mieszania silikonu 

15 

 

Wyrób form silikonowych: 

 

ustabilizowanie modelu, 

 

zaznaczenie wysokości i linii przecięcia formy, 

 

wyliczenie i odmierzenie odpowiedniej dla danego 
modelu i formy ilości silikonu i katalizatora, 

 

przygotowanie silikonu, 

 

zalanie modelu, 

 

obróbka końcowa formy. 

20 

 

Wykonanie świecy woskowej: 

 

upłynnienie wosku w łaźni wodnej 

 

dobranie i umieszczenie knota w formie, 

 

założenie opasek na formę, 

 

ustabilizowanie formy i knota, 

 

zalanie płynnym woskiem, 

 

wyjęcie świecy z formy po zastygnięciu, 

 

wykonanie 

końcowej 

obróbki 

kosmetyczne 

świecy. 

20 

 

Uporządkowanie stanowiska 

10 

 

Razem 

100   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczny 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  LITERATURA

 

 

 
1.  Curyło J.: Hodowla pszczół. PWRiL, Warszawa 1983 
2.  Ellnain-Wojtaszek  M.:  Produkty  pszczele  -  cenne  leki  medycyny  naturalnej.  Sądecki 

Bartnik, Nowy Sącz 1998 

3.  Kałużny E.: Pszczela apteczka. WLN”Apiherba”, Leszno 1992 
4.  Majewski T.: Miód pszczeli. WPLiS, Warszawa 1959 
5.  Makowicz J.: Pierzga i pyłek kwiatowy. Kielce 1985 
6.  Prabucki J.(red): Pszczelnictwo. Albatros, Szczecin 1998 
7.  Wojtacki M.: Produkty pszczele i przetwory miodowe. PWRiL, Warszawa 1988 
8.  Wróblewski R.: Miodosytnictwo. Mertina Kay, Łódź 2001 
9.  PN-88/A-77626, Miód pszczeli 
10.  PN-R –78893, Obnóża pyłkowe 
11.  PN-R-78892, Świeże mleczko pszczele 
12.  PN-R-78891, Propolis – kit pszczeli 
13.  PN-R-78890, Wosk pszczeli 
14.  www.lyson.com.pl 
15.  www.pszczoly.pl 
16.  www.apipol.com.pl/pages/apiterapia 
17.  www.pasieka.pszczoly.pl 
18.  www.uwm.edu.pl/pszczoly 
 
Czasopisma: 
– 

Pszczelarstwo 

– 

Pszczelarz Polski 

– 

Pasieka 

– 

Przegląd Pszczelarski