background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 
MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Izabela Rosiak 

 
 
 
 
 
 
 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych 
741[01].Z2.01 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Iwona Domachowska 
mgr inŜ. Zenobia Zielińska 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Joanna Kośka 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Barbara Kapruziak 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej

 

741[01].Z2.01 

UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  magazynowych  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu cukiernik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

5. Ćwiczenia 

13 

5.1. Transport i magazynowanie surowców 

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2. Maszyny i urządzenia magazynowe 

20 

5.2.1. Ćwiczenia 

20 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów  

23 

7. Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  jednostce  modułowej  UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń 
magazynowych, w szkole kształcącej w zawodzie cukiernik. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  jakie  są  konieczne  by  uczeń  mógł  przystąpić  do  realizacji  tej 
jednostki modułowej; 

 

cele kształcenia, które uczeń opanuje podczas kształcenia w tej jednostce modułowej; 

 

przykładowe scenariusze zajęć; 

 

propozycje  ćwiczeń  po  kaŜdym  z  rozdziałów,  które  pozwolą  uczniom  osiągnąć 
umiejętności praktyczne związane z tą jednostką modułową; 

 

przykładowe  dwa  sprawdziany  osiągnięć,  które  umoŜliwią  sprawdzenie  wiadomości  
i  umiejętności  opanowanych  przez  uczniów  podczas  realizacji  programu  jednostki 
modułowej; 

 

wykaz zalecanej literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać w celu poszerzenia swoich 
wiadomości. 
Przy  realizacji  jednostki  modułowej  mogą  Państwo  korzystać  z  zaproponowanych  

w poradniku dla ucznia pytań sprawdzających oraz sprawdzianów postępów uczniów. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: sytuacyjnej, projektów, przypadków, gier dydaktycznych oraz 
pokazu z instruktaŜem i ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

741[01].Z2.02 

UŜytkowanie maszyn  

i urządzeń do wytwarzania  

i obróbki półproduktów 

cukierniczych 

741[01].Z2 

Techniczna obsługa produkcji 

741[01].Z2.01 

UŜytkowanie maszyn  

i urządzeń magazynowych 

 

741[01].Z2.03 

UŜytkowanie maszyn  

i urządzeń do wypieku, smaŜenia  

i konfekcjonowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

interpretować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

charakteryzować zagroŜenia związane z wykonywaniem pracy, 

 

określać sposoby udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

określać zasady i techniki utrzymania higieny produkcji, 

 

posługiwać się instrukcjami obsługi maszyn i urządzeń, 

 

posługiwać się Dokumentacją Techniczno-Ruchową maszyn i urządzeń, 

 

odczytywać oraz sporządzać schematy i rysunki techniczne,  

 

charakteryzować maszyny i urządzenia stosowane w przetwórstwie spoŜywczym, 

 

charakteryzować  instalacje  techniczne  zakładu  spoŜywczego  oraz  rozpoznawać  
i odczytywać ich oznakowanie, 

 

określać  zasady  korzystania  z  urządzeń  elektrycznych  i  racjonalnego  wykorzystywania 
energii elektrycznej, 

 

określać zasady obsługi urządzeń chłodniczych, 

 

określać zasady posługiwania się sprzętem i aparaturą kontrolno-pomiarową, 

 

charakteryzować materiały konstrukcyjne, 

 

charakteryzować  surowce,  dozwolone  substancje  dodatkowe  oraz  substancje  stosowane 
w procesie przetwarzania, 

 

korzystać z przepisów, receptur i norm obowiązujących w produkcji cukierniczej, 

 

odczytywać oraz sporządzać schematy technologiczne, 

 

charakteryzować etapy procesu technologicznego, sporządzać harmonogram produkcji, 

 

określać zdolność produkcyjną zakładu, 

 

magazynować oraz prowadzić racjonalną gospodarkę surowcami, dozwolonymi substancjami 
dodatkowymi oraz substancjami wspomagającymi procesy przetwarzania, 

 

określać zasady dokonywania organoleptycznej oceny surowców cukierniczych, 

 

obliczać namiary surowców na podstawie receptur, 

 

przygotowywać surowce do procesu produkcji, 

 

sporządzać dokumentację produkcyjną, 

 

określać zagroŜenia związane z produkcją cukierniczą, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować magazyny zakładów cukierniczych, 

 

scharakteryzować środki transportu wewnętrznego i zewnętrznego stosowane w zakładach 
cukierniczych, 

 

dobrać środki transportu w zaleŜności od potrzeb produkcyjnych, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpoŜarowej 
podczas obsługi środków transportu, 

 

scharakteryzować i porównać systemy przyjmowania mąki, 

 

dokonać charakterystyki pneumatycznego transportu mąki, 

 

zestawić ciąg pneumatycznego transportu mąki, 

 

odczytać wskazania przyrządów kontrolno-pomiarowych stosowanych w magazynach, 

 

scharakteryzować wyposaŜenie magazynu podłogowego, 

 

określić zasady budowy silosów, 

 

określić sposoby zapobiegania zwisom mąki w silosach, 

 

scharakteryzować oraz porównać konstrukcje przesiewaczy, 

 

obsłuŜyć maszyny i urządzenia magazynowe, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpoŜarowej 
podczas obsługi maszyn i urządzeń magazynowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   Cukiernik 741[01] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Techniczna obsługa produkcji 741[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

UŜytkowanie 

maszyn 

urządzeń 

magazynowych 

741[01].Z2.01 

Temat:   Budowa, działanie i eksploatacja środków transportu wewnętrznego – utrwalenie 

wiadomości. 

Cel ogólny:  Projektowanie 

działania 

zapobiegającego 

powstawaniu 

róŜnych 

nieprawidłowości i zagroŜeń w sposobie działania i obsługi środków transportu 
wewnętrznego występujących w zakładzie cukierniczym. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić główne elementy budowy środków transportu wewnętrznego, 

 

objaśnić działanie środków transportu wewnętrznego na podstawie schematu, 

 

dobrać  odpowiedni  rodzaj  materiału  transportowanego  przy  pomocy  danego  środka 
transportu wewnętrznego, 

 

ustalić potencjalne skutki wystąpienia nieprawidłowości i zagroŜeń w sposobie działania 
ś

rodków transportu wewnętrznego, 

 

przewidzieć skutki nieprawidłowego doboru materiału przenoszonego przez dany środek 
transportu wewnętrznego, 

 

przewidzieć skutki nieprawidłowej obsługi danego środka transportu wewnętrznego, 

 

zaprojektować  działania  zapobiegające  powstawaniu  róŜnych  nieprawidłowości  
i zagroŜeń w sposobie działania i obsługi środków transportu wewnętrznego. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda sytuacyjna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa zróŜnicowana. 

 
Czas: 
45 minut 
 
Środki dydaktyczne: 

 

schematy budowy środków transportu wewnętrznego, 

 

opis działania środków transportu wewnętrznego, 

 

opis sposobu stosowania F.M.E.A. – Analizy przyczyn i skutków błędów (foliogramy), 

 

arkusze papieru, 

 

przybory do pisania. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Czynności organizacyjne: 

 

podział klasy na grupy, 

 

podanie tematu, 

 

wyjaśnienie celów lekcji i omówienie zasad pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.

 

Zapoznanie z F.M.E.A (narzędziem doskonalenia jakości): 

 

wyjaśnienie celu stosowania F.M.E.A., 

 

przedstawienie zasad tworzenia F.M.E.A. 

3.

 

Praca w grupach: 
Poszczególne  grupy  uczniów  wybierają  dowolny  środek  transportu  wewnętrznego 

stosowany w zakładzie cukierniczym, dla którego będzie przeprowadzać analizę zapobiegania 
powstawaniu  róŜnych  nieprawidłowości  i  zagroŜeń  w  sposobie  działania  i  obsługi.  (KaŜda 
grupa  wybiera  inny  rodzaj  środków  transportu  wewnętrznego  np.:  wózki  dwukołowe 
pionowe,  wózki  widłowe  ręczne,  przenośnik  taśmowy,  przenośnik  szczebelkowy.  Druga 
wersja  to  wybór  tego  samego  środków  transportu  przez  kilka  grup  uczniów,  co  moŜe  być 
podstawą do porównania pracy uczniów w grupach). 

Dla danego środka transportu wewnętrznego naleŜy: 

 

przeanalizować budowę i działanie i obsługę, 

 

przewidzieć  potencjalne  nieprawidłowości  i  zagroŜenia  wynikające  ze  złej  pracy 
urządzenia, 

nieodpowiedniego 

doboru 

materiału 

transportowanego 

lub 

nieprawidłowej  obsługi  (uczniowie  w  grupach  wypełniają  drugą  kolumnę  w  tabeli  
–  Co  się  moŜe  zdarzyć?  np.  chwilowy  poślizg  taśmy  podczas  pracy  przenośnika 
taśmowego), 

 

określić  potencjalne  skutki  wystąpienia  nieprawidłowości  (uczniowie  wypełniają 
trzecią  kolumnę  w  tabeli  –  Jakie  będą  skutki?  np.  materiał  transportowany  nie  jest 
podawany w sposób ciągły przez przenośnik), 

 

oszacować  prawdopodobieństwo  zdarzenia  (uczniowie  wypełniają  kolejną  kolumnę  
w  tabeli  –  Prawdopodobieństwo,  na  podstawie  drugiej  tabeli,  wybierając  między  
1–5 np. 3), 

 

oszacować  skutki  zdarzenia  (uczniowie  wypełniają  kolejną  kolumnę  w  tabeli  
– Skutki, na podstawie drugiej tabeli, wybierając między 1–5 np. 3), 

 

oszacować  wykrywalność  zdarzenia  (uczniowie  wypełniają  kolejną  kolumnę  
w  tabeli  –  Wykrywalność,  na  podstawie  drugiej  tabeli,  wybierając  między  1–5  
np. 2), 

 

obliczyć  wskaźnik  priorytetu  ryzyka  WPR  (mnoŜąc  wartości  liczbowe  z  trzech 
poprzednich rubryk, np. 3 x 3 x 2 = 18), 

 

dla  wybranego  środka  transportu  wewnętrznego  naleŜy  podać  jak  największą  liczbę 
potencjalnych  nieprawidłowości  i  zagroŜeń  wynikających  ze  złej  pracy  urządzenia  
i  obsługi  oraz  obliczyć  dla  nich  wskaźnik  priorytetu  ryzyka  (wypełniając 
poszczególne  wiersze  tabelki).  W  wierszach,  w  których  wartość  wskaźnika  jest 
największa naleŜy wskazać przyczyny wystąpienia nieprawidłowości i zagroŜeń oraz 
zaproponować  działanie  zapobiegające  (uczniowie  wypełniają  ostatnią  kolumnę  np. 
poprawić naciąg taśmy przez prawidłowe ustawienie bębna napinającego). 

4.

 

Prezentacja pracy. 

5.

 

Ocena wykonanego zadania. 

 

Praca domowa: 

Przeczytać  w  Dokumentacji  Techniczno-Ruchowej  (dla  danego  środka  transportu 

wewnętrznego,  opisywanego  na  lekcji)  dział  dotyczący  niesprawności  i  przeanalizować 
sposoby ich usunięcia oraz dział dotyczący obsługi zgodnej z bhp. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

test wyboru z zakresu transportu pneumatycznego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Załączniki: 
Foliogram 1 

 

F.M.E.A. – Analiza przyczyn i skutków błędów 
(Failure mode and effect analisis) 
F.M.E.A.  jest  narzędziem  słuŜącym  do  zapobiegania  powstawaniu  róŜnych 
nieprawidłowości i zagroŜeń. 
Wymaga ona następujących operacji: 

 

przewidywanie potencjalnych zagroŜeń 

 

określanie prawdopodobieństwa ich występowania i stopnia ich wystąpienia 

 

ustalenie potencjalnych skutków ich wystąpienia  

 

wskazanie przyczyn ich wystąpienia 

 

zaprojektowanie działań zapobiegających ich występowaniu. 

 

Foliogram 2 

 

 
 
 
 

Lp. 

 
 
 
 

Co  się moŜe  

zdarzyć? 

 
 
 
 

Jakie będą skutki? 

P

ra

w

d

o

p

o

d

o

b

ie

ń

st

w

o

 

S

k

u

tk

W

y

k

ry

w

al

n

o

ść

 

W

P

R

 

 
 
 
 

Jak zapobiegać? 

 
 
 
 

1. 

 

 

 

 

 

 

 

2. 

 

 

 

 

 

 

 

.... 

 

 

 

 

 

 

 

... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakres punktów 

Określenie 

Prawdopodobieństwo 

1–5 

1 – nieprawdopodobne 
5 – bardzo prawdopodobne 

Skutki 

1–5 

1 – Ŝadne 
5 – katastroficzne 

Wykrywalność 

1–5 

1 – duŜe 
5 – nie widać 

WPR 

1–125 

WPR >100 – duŜe 

WPR – WSKAśNIK PRIORYTETU RYZYKA 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  Cukiernik 741[01] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Techniczna obsługa produkcji 741[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

UŜytkowanie 

maszyn 

urządzeń 

magazynowych 

741[01].Z2.01 

  Temat: Ciąg transportu pneumatycznego mąki. 

Cel ogólny: zaprojektować ciąg pneumatycznego transportu mąki 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić elementy ciągu transportu pneumatycznego, 

 

określić  budowę  i  zasadę  działania  poszczególnych  elementów  ciągu  transportu 
pneumatycznego, 

 

określić rolę elementy ciągu transportu pneumatycznego, 

 

zestawić ciąg pneumatycznego transportu mąki. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane umiejętności ponadzawodowe: 

 

pracy zespołowej, 

 

korzystania z róŜnorodnych źródeł informacji, 

 

zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce, 

 

sporządzania sprawozdania, 

 

prezentowania wyników opracowań przy zastosowaniu róŜnych środków. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa jednolita (lub zróŜnicowana). 

 
Czas: 
45 minut (4 x 45 minut – realizacja projektów, konsultacje oraz prezentacja projektów). 
 
Środki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny „Transport pneumatyczny mąki”, 

 

modele  i  schematy:  mąkowozów,  silosów,  spręŜarki  Roots’a,  dozatora,  zaworu 
kierunkowego, przenośników ślimakowego, zgarniakowego, wagi dozującej, 

 

plansza (makieta) tablicy sterowniczej, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowe, 

 

podręczniki, literatura tematyczna, 

 

sprawozdania i pomoce wykonane przez uczniów. 
 

Przebieg zajęć: 

1.

 

Czynności organizacyjne 

2.

 

Wprowadzenie do tematu: 

 

wyjaśnienie celów i zasad pracy metodą projektów, 

 

omówienie kryteriów oceniania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

3.

 

Faza wstępna metody projektów: 

 

wprowadzenie do projektu, zapoznanie z literaturą fachową z danej dziedziny, 

 

zaproponowanie tematów projektu, 

 

dobór zespołów 3–4 osobowych, 

 

wybór i sprecyzowanie tematów projektu i ustalenie zakresu ich realizacji, 

 

podpisanie kontraktu (zaplanowanie terminarza wykonania projektów), 

4.

 

Podsumowanie 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

test wyboru z zakresu transportu pneumatycznego. 

 

 

Załączniki 

Załącznik 1 
 

METODA PROJEKTÓW 

 

Metoda projektów umoŜliwia nabywanie umiejętności rozwiązywania róŜnych zadań lub 

problemów. Rozwija postawy twórcze. 

Metoda  ta  polega  na  wykonaniu  przez  uczniów  zadań  obejmujących  pewną  większą 

partię  materiału  przez  samodzielne  sformułowanie  tematu  i  samodzielne  poszukiwanie 
rozwiązania pod dyskretną opieką nauczyciela. 

Wynikiem pracy uczniów jest: 

 

pisemne sprawozdanie – w którym zawarty jest opis rozwiązania postawionego problemu 
i informacje porządkowe oraz 

 

część praktyczna wykonana przez uczniów w celu lepszego przedstawienia omawianego 
zagadnienia. 

 
Załącznik 2 
 

FAZY PRACY METODĄ PROJEKTÓW 

 
Faza 1 

 

 

Wyjaśnienie istoty metody projektów 

 

 

Wybór odpowiedniej partii materiału 

Faza 2 

 

 

Wprowadzenie do tematu z sugestią problemów (zadań) do rozwiązania 

 

 

Sformułowanie tematów poszczególnych projektów i ustalenie zakresu ich 
realizacji 

Faza 3 

 

 

Realizacja projektów 

 

 

Konsultacje, w wyniku których dokonuje się weryfikacji sposobów 
wykonania oraz treści projektów 

Faza 4 

 

 

Prezentacja projektów 

 

 

Ocena projektów 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Załącznik 3 

KRYTERIA OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ: 

W ocenianiu naleŜy uwzględnić umiejętności ukształtowane zgodnie z załoŜonym celem 

projektu. 

Szczególnie waŜne są takie kryteria jak: 

 

poprawność formułowania zagadnienia, 

 

prawidłowość toku rozumowania, 

 

samodzielność i zaangaŜowanie, 

 

oryginalność i trafność rozwiązań, 

 

korzystanie z róŜnych źródeł informacji, 

Ocenie  podlegają  przedstawiona  dokumentacja  –  sprawozdanie  z  wykonania  projektu, 

oraz sama prezentacja. 

 
NaleŜy  zwrócić  równieŜ  uwagę  na  estetykę  części  pisemnej  (sprawozdania)  jak  

i materiałów wspomagających prezentację (np. plansze, foliogramy). 
 
 
Załącznik 4 
 

KONTRAKT NA WYKONANIE PROJEKTU 

 
W dniu .................................................. (dzień, miesiąc, rok) 
zawarto kontrakt pomiędzy ............................................................................... 

(nauczycielem) 

i uczniami klasy: .................... 

.............................................................................. 
.............................................................................. 

na wykonanie projektu, na temat: 
.............................................................................................................................................. 
Szczegółowe zadania projektu: 

 

wybierz jedną z zasad lub metod wymiarowania, 

 

uzasadnij cel stosowania tej zasady (metody), 

 

wyjaśnij ogólne załoŜenia tej zasady (metody) na wybranych przykładach, 

 

oceń wpływ danej zasady (metody) na całość procesu wymiarowania. 

 
Na mocy niniejszego KONTRAKTU: 
1.

 

Uczniowie zobowiązują się do wykonania projektu. 
ZłoŜenia pisemnego sprawozdania w dniu ..................................... 
i zaprezentowania projektu w dniu ................................................ 

2.

 

Nauczyciel zobowiązuje się do: 
opieki  merytorycznej  nad  uczniami  i  ustala  następujące  terminy  konsultacji: 
.......................................................... oraz oceny projektu wg ustalonych kryteriów. 

Niewykonanie  projektu  w  ustalonym  terminie  spowoduje  wystawienie  uczniom  cząstkowej 
oceny niedostatecznej. 
 
Podpisy akceptujące treść kontraktu: 

 
.........................................................                               .................................................... 

(podpisy uczniów)                                                          (podpis nauczyciela) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.

 

Transport i magazynowanie surowców

 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

RozwiąŜ krzyŜówkę. 

 
1.

 

Wózki, których nie wolno ciągnąć za sobą, lecz naleŜy pchać przed sobą. 

2.

 

Układa się na nich worki z mąką. 

3.

 

Urząd Dozoru ................, któremu podlegają wózki jezdne. 

4.

 

Jeden z ześlizgów. 

5.

 

Podnośnik uŜywany do transportu worków z mąką. 

6.

 

Układ ......... umoŜliwiający podnoszenie i opuszczanie platformy wózka widłowego. 

7.

 

Instalacja niezbędna w magazynie. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy  uczniowie  pracują  samodzielnie,  czy  w  grupach,  by 
móc przygotować odpowiednią ilość diagramów krzyŜówki. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z warunkami magazynowania mąki w workach, 

2)

 

przeanalizować budowę, działanie i obsługę środków transportu wewnętrznego słuŜących 
do transportu worków z mąką, 

3)

 

rozwiązać krzyŜówkę, 

4)

 

odczytać hasło, 

5)

 

zapisać i zaprezentować rozwiązanie krzyŜówki. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny nt. „Dostawa i magazynowanie mąki w opakowaniu”, 

 

schematy środków transportu wewnętrznego słuŜących do transportu worków z mąką, 

 

poradnik, 

 

diagram krzyŜówki, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Zidentyfikuj  rodzaj  podnośnika  pokazanego  na  rysunku.  Omów  jego  zastosowanie, 

budowę, działanie i zasady prawidłowej eksploatacji. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rysunek do ćw. 2. Podnośnik .................... [6, s. 131] 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

określić rodzaj podnośnika, który umoŜliwia transport mąki w workach, 

2)

 

zapoznać się z budową i działaniem podnośnika, 

3)

 

określić zasady prawidłowej eksploatacji zgodne z bhp, 

4)

 

zaprezentować rozwiązanie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z dyskusją sterowaną, 

 

pokaz z instruktaŜem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schemat budowy silosu na mąkę, 

 

model silosu na mąkę, 

 

foliogramy/plansze ukazujące powstawanie zwisów mąki w silosie, 

 

poradnik, 

 

zeszyt, przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Na schemacie przedstawiającym ciąg transportu pneumatycznego wskaŜ: 

a)

 

najkrótszą drogę przebiegu mąki z cysterny samochodowej do dzieŜy w ciastowni, 

b)

 

miejsca występowania zaworów kierunkowych (rozdzielaczy). 

 

W  oparciu  o  schemat  budowy  rozdzielacza  dwudroŜnego,  wyjaśnij  zasadę  działania 

zaworów kierunkowych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rysunek do ćw. 3. Zawór kierunkowy [5, s. 18] 

1 - otwór przelotowy, 2 – zamknięty otwór wylotu, 3 - głowica, 4 – tarcza przesłonowa 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z budową, działaniem i obsługą ciągu transportu pneumatycznego, 

2)

 

przeanalizować schemat ciągu transportu pneumatycznego, 

3)

 

wskazać  najkrótszą  drogę  przebiegu  mąki  z  cysterny  samochodowej  do  dzieŜy  
w ciastowni, 

4)

 

wskazać miejsca występowania zaworów kierunkowych (rozdzielaczy), 

5)

 

przeanalizować schemat budowy zaworu dwudroŜnego, 

6)

 

omówić działanie zaworu dwudroŜnego, 

7)

 

w  oparciu  o  działanie  rozdzielacza  dwudroŜnego,  wyjaśnij  zasadę  działania  zaworów 
kierunkowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

pokaz z instruktaŜem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny nt. „Transport pneumatyczny mąki”, 

 

schemat ciągu transportu pneumatycznego, 

 

schemat budowy zaworu dwudroŜnego (dwukierunkowego), 

 

model zaworu dwudroŜnego, 

 

poradnik. 
 

Ćwiczenie 4 

Zaprojektuj sposoby zapobiegania powstawania zwisów mąki w silosie. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel 

powinien 

zaplanować, 

czy 

uczniowie 

pracują 

samodzielnie, 

czy  

w grupach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z budową i działaniem silosu, 

2)

 

zdefiniować pojęcie powstawania zwisów mąki w silosie, 

3)

 

określić skutki tworzenia się zwisów mąki w silosach, 

4)

 

wskazać przyczyny powstawania zwisów mąki w silosie, 

5)

 

zaproponować dwa sposoby, które zapobiegają powstawanie zwisów mąki w silosie, 

6)

 

zapisać i zaprezentować rozwiązanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

pogadanka z dyskusją sterowaną, 

 

ć

wiczenia, 

 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schemat budowy silosu na mąkę, 

 

model silosu na mąkę, 

 

foliogramy/plansze ukazujące powstawanie zwisów mąki w silosie, 

 

poradnik, 

 

zeszyt, przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 5 

Zidentyfikuj elementy ciągu mącznego przedstawionego na schemacie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

 

Rysunek do ćw. 5. Schemat ciągu mącznego w małym zakładzie cukierniczym [6, s. 132] 

 

..... – przesiewacz 
..... – waga pomostowa zegarowa 
..... – silnik elektryczny 
..... – wsporniki wspierające silosy 
..... – rękaw, przez który zsypuje się mąkę 
..... – przenośnik ślimakowy (poziomy) 
..... – podnośnik czerpakowy 
..... – bateria silosów mącznych 
..... – przenośnik ślimakowy 
..... – wzierniki umoŜliwiające kontrolę stopnia napełnienia silosów 
..... – boczny spust 
..... – przenośnik ślimakowy 
..... – układ waŜąco-dozujący 
..... – dźwignia otwierająca zbiornik wagi 
..... – dzieŜa 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z działaniem ciągu mącznego, 

2)

 

przeanalizować schemat ciągu mącznego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

3)

 

opisać jego zasadę działania, 

4)

 

dopasować  nazwy  poszczególnych  elementów  ciągu  transportu  pneumatycznego  do  cyfr 
oznaczonych  na  schemacie  (od  1  do  15),  dopisując  odpowiednie  cyfry  przy  danym 
elemencie, 

5)

 

wskazać róŜnice między ciągiem transportu pneumatycznego, a ciągiem mącznym często 
stosowanym w małym zakładzie cukierniczym (przedstawionym na schemacie), 

6)

 

zaprezentować rozwiązanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

instruktaŜ z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schemat ciągu mącznego, 

 

schemat ciągu transportu pneumatycznego, 

 

poradnik, 

 

zeszyt, przybory do pisania.

 

 
Ćwiczenie 6 

Porównać  i  ocenić  zalety  i  wady  dostawy  i  magazynowania  mąki  w  opakowaniu  

i luzem. 
 

cechy 
 

sposób dostawy 
 

Zalety 

wady 

mąka w opakowaniu 
(workach) 

..................... 

..................... 

mąka luzem  

..................... 

...................... 

 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się ze sposobem dostawy i magazynowania mąki w workach i luzem, 

2)

 

porównać dostawę i magazynowanie mąki w workach i luzem, 

3)

 

wskazać zalety i wady poszczególnych rodzajów dostawy i magazynowania mąki, 

4)

 

wypełnić tabelkę, 

5)

 

zaprezentować pracę. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

instruktaŜ wstępny, 

 

ć

wiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

filmy  dydaktyczne  nt.  „Dostawa  i  magazynowanie  mąki  w  opakowaniu”,  „Transport 
pneumatyczny mąki”, 

 

foliogramy/plansze  przedstawiające  sposób  magazynowania  mąki  w  opakowaniu  oraz 
silosach, 

 

poradnik, 

 

zeszyt, przybory do pisania.

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.2.

 

Maszyny i urządzenia magazynowe 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zaproponuj  wyposaŜenie  magazynu  podłogowego  w  rzemieślniczym  zakładzie 

cukierniczym. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przyjąć załoŜenia, jakie musi spełniać magazyn, 

2)

 

zapoznać się z rodzajami oraz przeznaczeniem maszyn i urządzeń magazynowych, 

3)

 

dobrać odpowiednie wyposaŜenie magazynowe, 

4)

 

uzasadnić swój wybór, 

5)

 

zapisać i zaprezentować rozwiązanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

pogadanka z dyskusją sterowaną, 

 

ć

wiczenia, 

 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

katalogi maszyn i urządzeń magazynowych, 

 

poradnik, 

 

zeszyt, przybory do pisania.

 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj charakterystyki przesiewaczy w oparciu o podane opisy. 

 

małe gabaryty, 

 

łatwa obsługa, 

 

konieczność opróŜniania sita z zanieczyszczeń, 

 

praca ciągła, 

 

praca okresowa, 

 

oddzielanie zanieczyszczeń i usuwanie ich oddzielnym wylotem, 

 

obudowa zaopatrzona w kółka; 

 

Przesiewacz odśrodkowy 

Przesiewacz bębnowy 

 

..................... 

 

.......... 

 

.. 

 

 

.................... 

 

...... 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z budową i działaniem przesiewaczy: odśrodkowego i bębnowego, 

2)

 

znać sposób obsługi poszczególnych przesiewaczy, 

3)

 

przeanalizować podane opisy dotyczące przesiewaczy, 

4)

 

dopasować opisy do danych typów przesiewaczy (uzupełniając tabelkę), 

5)

 

wskazać róŜnice między przesiewaczami, 

6)

 

zaprezentować rozwiązanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z dyskusją sterowaną, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny dotyczący przesiewaczy, 

 

foliogramy/plansze  przedstawiające  schematy  budowy  przesiewacza  odśrodkowego  
i bębnowego, 

 

modele przesiewaczy, 

 

dokumentacje techniczne przesiewaczy, 

 

poradnik, 

 

zeszyt, przybory do pisania.

 

 

Ćwiczenie 3 

Dobierz odpowiednią wagę do zwaŜenia: 

a)

 

surowców w magazynie np. worki z mąką, cukrem, 

b)

 

surowców w niewielkich ilościach, 

c)

 

przy sprawdzaniu cięŜaru kęsów ciasta, 

d)

 

większej ilości surowców i półproduktów w toku produkcji (np. dzieŜy z ciastem). 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z budową, działaniem i przeznaczeniem wag, 

2)

 

zaproponować  wagę,  przy  pomocy  której  moŜna  dokonać  pomiaru  masy  
w poszczególnych przypadkach, 

3)

 

uzasadnić odpowiedź, 

4)

 

zapisać i zaprezentować rozwiązanie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z dyskusją sterowaną, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny dotyczący wag, 

 

foliogramy/plansze przedstawiające schematy budowy wag, 

 

dokumentacje techniczne wag, 

 

poradnik, 

 

zeszyt, przybory do pisania.

 

 
Ćwiczenie 4 

Odczytaj wartość wilgotności powietrza posługując się psychrometrem aspiracyjnym. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z budową i działaniem psychrometru aspiracyjnego, 

2)

 

odczytać wskazania temperatury na termometrze suchym i mokrym, 

3)

 

nanieść odpowiednie wartości temperatur na nomogram, 

4)

 

wyznaczyć na nomogramie wartość wilgotności względnej, 

5)

 

zapisać i zaprezentować rozwiązanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

psychrometr aspiracyjny, 

 

instrukcja  postępowania  przy  odczycie  wartości  wilgotności  za  pomocą  psychrometru 
aspiracyjnego, 

 

nomogram, 

 

poradnik, 

 

zeszyt, przybory do pisania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„UŜytkowanie  maszyn 

i urządzeń magazynowych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–9, 11–14, 16, 17, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 10, 15, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  nie  mniej  niŜ  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. c, 4. d, 5. b, 6. a, 7. b, 8. c, 9. d, 10. c, 11. b, 12. 
d, 13. d, 14. b, 15. d, 16. d, 17. a, 18. a, 19. b, 20. a. 

 

Plan testu 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać optymalne wartości 
temperatury i ciśnienia panujące  
w magazynie. 

Dobrać środki transportu 
wewnętrznego stosowane do 
przemieszczania surowców  
w opakowaniu, w cukierni. 

3  

Wskazać nośność wózka 
dwukołowego. 

Określić wymagania stawiane 
operatorom wózka widłowego 
jezdnego.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Zastosować zasady bezpieczeństwa 
związane z eksploatacją wózków. 

Dobrać środki transportu do 
transportowania mąki luzem.  

Wskazać główne elementy budowy 
silosu. 

Wskazać cel stosowania filtru  
w silosie. 

Wskazać sposoby eliminowania 
powstawania zwisów mąki w silosie. 

10 

Wyjaśnić działanie ciągu transportu 
pneumatycznego 

PP 

11 

Oceniać działanie transportu 
pneumatycznego 

12 

Wyjaśnić zasadę działania 
przesiewacza bębnowego 

13 

Oceniać działanie przesiewacza 
odśrodkowego 

14  Wyjaśnić znaczenie znaku CЄ. 

15 

Ustalić masę odwaŜnika potrzebną do 
odwaŜenia danej masy na wadze 
dziesiętnej 

PP 

16 

Wskazać zasadę prawidłowego 
waŜenia 

17  Zdefiniować pojęcie netto. 

18 

Dobrać urządzenie do wartości 
wskazania. 

PP 

19 

Wyjaśnić zasadę działania termometru 
rozszerzalnościowego cieczowego. 

PP 

20 

Rozpoznać urządzenie kontrolno- 
-pomiarowe na podstawie głównego 
elementu jego budowy. 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  dwutygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

5.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

6.

 

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 
udzielanie odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

7.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, motywuj uczniów do rozwiązywania zadań). 

8.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

9.

 

Sprawdź testy i dokonaj zbiorczego zestawienia wyników. 

10.

 

Przeprowadź  analizę  ilościową  i  jakościową  zadań  (m.in.  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności). 

11.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych uczniów. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań wyboru czterokrotnego (tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa). 

5.

 

Test składa się z pytań o róŜnym stopniu trudności: pytania 10, 15, 18, 19 są z poziomu 
ponadpodstawowego, pozostałe z poziomu podstawowego. 

6.

 

Odpowiedzi  udzielaj  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Prawidłową  odpowiedź  zakreśl 
„X”. 

7.

 

W przypadku pomyłki dotyczącej wyboru odpowiedzi poprzednio zaznaczoną odpowiedź 
zakreśl „kółkiem” i zaznacz ponownie „X” właściwą odpowiedź. 

8.

 

Przestrzegaj podanej przez nauczyciela normy czasowej (40 min). 

9.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

10.

 

Porozumiewanie się z innymi uczniami lub korzystanie ze „środków pomocy” wiąŜe się  
z otrzymaniem oceny niedostatecznej. 

11.

 

JeŜeli masz jakieś wątpliwości dotyczące testu spytaj nauczyciela. 

12.

 

Po skończonej pracy test wraz z kartą odpowiedzi oddaj nauczycielowi. 

 

ś

yczę powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.

 

Optymalne warunki w pomieszczeniach magazynowych to: 
a)

 

temperatura 0–10°C, wilgotność do 75%, 

b)

 

temperatura 10–15°C, wilgotność do 45%, 

c)

 

temperatura 15–18°C, wilgotność do 75%, 

d)

 

temperatura 18–23°C, wilgotność do 65%. 

 

2.

 

Do  przemieszczania  surowców  w  opakowaniu,  w  cukierni  stosuje  się  środki  transportu 
wewnętrznego takie jak 
a)

 

Ŝ

urawie. 

b)

 

palety. 

c)

 

wyciągarki. 

d)

 

ześlizgi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

3.

 

Nośność wózka dwukołowego wynosi 
a)

 

20 kg. 

b)

 

45 kg. 

c)

 

75 kg. 

d)

 

90 kg. 

 

4.

 

Wózki widłowe jezdne moŜe obsługiwać osoba, która 
a)

 

przeczytała DTR dla wózka. 

b)

 

zna budowę i działanie wózka. 

c)

 

ma ukończone 17 lat. 

d)

 

ma uprawnienia operatora obsługi wózka. 

 

5.

 

Przedmioty przewoŜone na wózkach 

a)

 

mogą wystawać za obrzeŜe wózka w granicach 30cm. 

b)

 

nie mogą przysłaniać widoczności pracownika obsługującego wózek. 

c)

 

muszą być przewoŜone pojedynczo. 

d)

 

naleŜy zawsze przypinać je specjalnymi linkami. 

 

6.

 

Mąka luzem do cukierni dostarczana jest za pomocą 
a)

 

mąkowozu. 

b)

 

samochodu dostawczego. 

c)

 

transportu pneumatycznego. 

d)

 

wózków widłowych. 

 

7.

 

W skład silosu wchodzą: 
a)

 

mąkowóz, zawór wielodroŜny, filtr, 

b)

 

wybierak, filtr, wskaźnik poziomu mąki, 

c)

 

cyklon, filtr, przesiewacz, 

d)

 

przesiewacz, przewody rurowe, wybierak. 

 

8.

 

Filtr w silosie umoŜliwia oddzielenie mąki od 
a)

 

zanieczyszczeń mechanicznych. 

b)

 

zanieczyszczeń ferromagnetycznych. 

c)

 

spręŜonego powietrza. 

d)

 

wilgotnego powietrza

 

9.

 

Zwisy mąki w silosie moŜna eliminować przez 
a)

 

stosowanie urządzenia przyśpieszającego prędkość mąki na wlocie do silosu. 

b)

 

magazynowanie mąki o wilgotności powyŜej 16%. 

c)

 

wytwarzanie specjalnych chropowatych powierzchni na wewnętrznych ściankach 
silosu. 

d)

 

areację denną. 

 

10.

 

Do zbiornika wagi dozującej mąka pobierana jest z 
a)

 

dozatora. 

b)

 

zaworu wielodroŜnego. 

c)

 

silosu. 

d)

 

worka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

11.

 

Zaletą transportu pneumatycznego jest 
a)

 

brak kosztów magazynowania. 

b)

 

zmniejszenie powierzchni magazynowej. 

c)

 

połączenie ciągu mąki z młyna do cukierni. 

d)

 

moŜliwość przechowywania mąki o wysokiej temperaturze. 

 

12.

 

W przesiewaczu bębnowym zanieczyszczenia oddzielone od mąki 
a)

 

pozostają na sicie. 

b)

 

gromadzone są w specjalnym zbiorniku. 

c)

 

transportowane są przenośnikiem zgarniakowym do wylotu. 

d)

 

usuwanie są oddzielnym wylotem. 

 

13.

 

Wadą przesiewacza odśrodkowego jest 
a)

 

wmontowana magneśnicą. 

b)

 

prosta obsługa. 

c)

 

korpus na kółkach. 

d)

 

ręczne oczyszczanie sita z zanieczyszczeń. 

 

14.

 

Znak CЄ na produkcie oznacza 
a)

 

legalizację. 

b)

 

ś

wiadectwo zgodności. 

c)

 

bezpieczeństwo ekologiczne. 

d)

 

zdatność do utylizacji. 

 

15.

 

Do odwaŜania mąki o masie 20 kg na wadze dziesiętnej naleŜy uŜyć odwaŜnika 
a)

 

0,2 kg. 

b)

 

20 kg. 

c)

 

10 kg. 

d)

 

2 kg. 

 

16.

 

Waga nie powinna być 
a)

 

zalegalizowana. 

b)

 

wytarowana. 

c)

 

wypoziomowana. 

d)

 

brudna. 

 

17.

 

Netto oznacza masę 
a)

 

towaru bez opakowania. 

b)

 

towaru z opakowaniem. 

c)

 

opakowania. 

d)

 

maszyny. 

 

18.

 

Urządzenie kontrolno-pomiarowe w magazynie wskazujące wartość 80% to 
a)

 

higrometr. 

b)

 

termometr. 

c)

 

czasomierz. 

d)

 

przepływomierz. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

19.

 

W termometrze rozszerzalnościowym wraz ze wzrostem temperatury 
a)

 

zmienia się kolor cieczy. 

b)

 

zwiększa się objętość cieczy. 

c)

 

zmniejsza się objętość cieczy. 

d)

 

zwiększa się ilość odparowanej cieczy. 

 

20.

 

Włos jest głównym elementem 
a)

 

higrometru. 

b)

 

psychrometru. 

c)

 

termometru. 

d)

 

wagi elektronicznej. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY 

 

Test praktyczny typu próba pracy, dwustopniowy do jednostki modułowej 
„UŜytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych” 

 
 
Zadanie praktyczne 
 

OdwaŜ 0,15 kg mąki, uŜywając wagi elektronicznej. 

 
Plan testu 
 

Nr  

czynności 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Zaplanować kolejność wykonywanych czynności 

Zaplanować niezbędne surowce pomocnicze 
zgodnie z warunkami zadania 

Zaplanować wyposaŜenie (urządzenie) zgodnie 
z warunkami zadania 

Zorganizować stanowisko pracy 

Sprawdzić stan techniczny urządzenia zgodnie 
z dokumentacją techniczną 

Dobrać środki ochrony indywidualnej zgodnie 
z zasadami bhp 

Ustawić wagę na odpowiednim miejscu zgodnie 
z instrukcją obsługi 

Wypoziomować wagę zgodnie z instrukcją obsługi 

PP 

Podłączyć wagę do instalacji elektrycznej zgodnie 
z instrukcją obsługi 

10 

Włączyć wagę zgodnie z instrukcją obsługi 

11 

Ustawić na szalce wagi pojemnik zgodnie 
z instrukcją obsługi 

12 

Wytarować wagę zgodnie z instrukcją obsługi 

PP 

13 

Wsypać mąkę do wytarowanego pojemnika 
zgodnie z instrukcją obsługi 

14 

Odczytać wskazanie wagi zgodnie z instrukcją 
obsługi 

15 

Zdjąć z wagi pojemnik z surowcem zgodnie 
z instrukcją obsługi 

16 

Wyłączyć wagę zgodnie z instrukcją obsługi 

17 

Odłączyć wagę od zasilania zgodnie z instrukcją 
obsługi 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

18 

Utrzymać ład i porządek 

19 

Zaprezentować i ocenić wykonane zadanie 

PP 

 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  kaŜdą  prawidłowo  wykonaną  czynność  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  źle  wykonaną 

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 
Za uzyskanie:  13 punktów – dopuszczający 

15 punktów – dostateczny 
17 punktów – dobry 
19 punktów – bardzo dobry 

 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

 
1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego  z  wyprzedzeniem  co 
najmniej jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami oceniania. 

4.

 

Omów z uczniami sposób wykonania ćwiczeń. 

5.

 

Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Karta obserwacji ucznia 

 
 

Obszar 

wymagań 

Sprawdzana czynność 

Kryterium wykonania 

Punktacja 

(0 lub 1) 

1. Zaplanowanie kolejności 
wykonywanych czynności 

Zapisał według kolejności 
następujące czynności: 
ustawienie wagi, 
wypoziomowanie wagi, 
podłączenie wagi do instalacji 
elektrycznej, 
włączenie wagi, 
ustawienie pojemnika, 
wytarowanie wagi, 
wsypanie surowca do 
wytarowanego pojemnika, 
odczytanie wskazania wagi, 
zdjęcie z wagi pojemnika  
z surowcem, 
wyłączenie wagi, 
odłączenie wagi od zasilania, 
oczyszczenie wagi; 

 

2. Zaplanowanie 
niezbędnych surowców 

Zapisał: mąka 

 

Planowanie 

3. Zaplanowanie 
wyposaŜenia 

Zapisał: waga elektroniczna, 
pojemnik na odwaŜany surowiec  

 

4. Organizowanie stanowiska 
pracy 

Zgromadził potrzebny sprzęt 
i surowce do wykonania zadania 

 

5. Sprawdzenie stanu 
technicznego urządzenia 

Sprawdził sprawność wagi 

 

Organizowanie 
stanowiska 
pracy 

6. Dobranie środków 
ochrony indywidualnej 

Do wykonywania zadania ubrał 
się w fartuch ochronny, czepek 
zasłaniający włosy oraz buty 
ochronne 

 

7. Ustawienie wagi na 
odpowiednim miejscu 

Ustawił wagę na równym  
i stabilnym podłoŜu 

 

8. Wypoziomowanie wagi 

Wypoziomował wagę wg 
poziomniczki zamontowanej  
z tyłu w korpusie wagi lub pod 
szalką wagi, pokręcając nóŜkami 
wagi tak, aby pęcherzyk 
powietrza umieszczony  
w poziomnicy znalazł się w jej 
centralnym połoŜeniu 

 

Wykonanie 
zadania 

9. Podłączenie wagi do 
instalacji elektrycznej 

Podłączył przewód zasilający 
wagę do gniazda instalacji 
elektrycznej 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

10. Włączenie wagi 

Włączył  wagę,  przez  naciśnięcie 
przycisku ON/OFF 

 

11. Ustawienie pojemnika 

Ustawił na szalce wagi pojemnik, 
w którym będzie odwaŜał mąkę 

 

12. Wytarowanie wagi 

Wytarował wagę,  naciskając 
przycisk TARE 

 

13. Wsypanie surowca do 
wytarowanego pojemnika 

Wsypał mąkę do wytarowanego 
pojemnika 

 

14. Odczytanie wskazania 
wagi 

Odczytał wskazanie wagi 

 

15. Zdjęcie z wagi 
pojemnika z surowcem 

Zdjął z wagi opakowanie  
z mąką 

 

16. Wyłączenie wagi 

Wyłączenie wagi, przez 
naciśnięcie przycisku ON/OFF 

 

17. Odłączenie wagi od 
zasilania 

Odłączył i zabezpieczył przewód 
zasilający 

 

18. Oczyszczenie wagi 

Oczyścił wagę (z ewentualnie 
rozsypanej) mąki i umieścił ją  
w pojemniku na odpady 

 

Prezentowanie  
i ocena 
wykonanego 
zadania 

19. Prezentowanie i ocena 
wykonanego zadania 

Ocenił wykonywane czynności  
i wskazał ewentualne 
nieprawidłowości 

 

 
 

Materiały dla ucznia: 

 

Zadanie praktyczne do wykonania, 

 

Instrukcja obsługi wagi, 

 

Plan działania. 

 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Przeanalizuj treść zadania typu próba pracy. 

3.

 

W trakcie wykonywania zadań będziesz obserwowany przez nauczyciela. 

4.

 

Na wykonanie zadania masz 30 minut. 

5.

 

Pracuj samodzielnie. 

6.

 

Zapisz w przygotowanym miejscu w Planie działania następujące informacje: 

 

kolejność wykonywanych czynności, 

 

wykaz niezbędnych surowców i materiałów pomocniczych, 

 

niezbędne wyposaŜenie (urządzenie). 

6.

 

Zorganizuj stanowisko pracy. 

7.

 

Sprawdź stan techniczny urządzenia. 

8.

 

Dobierz środki ochrony indywidualnej. 

9.

 

Wykonaj  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 
przeciwpoŜarowej. 

10.

 

Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy. 

11.

 

Zaprezentuj sposób i oceń jakość wykonanego zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Zadanie praktyczne dla ucznia 

 

OdwaŜ 0,15 kg mąki, uŜywając wagi elektronicznej. 

 
 

W czasie wykonywania czynności będziesz obserwowany i oceniany. 

Będą oceniane następujące czynności: 

 

przygotowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii, 

 

sprawdzenie sprawności sprzętu, 

 

wykonanie zadania zgodnie z zasadami bhp - odwaŜenie surowca, 

 

utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy, 

 

zaprezentowanie wykonanego rozczynu Ŝytniego nauczycielowi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

Plan działania 

1.

 

Kolejność wykonywanych czynności: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

2.

 

Wykaz niezbędnych surowców i materiałów pomocniczych 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

3.

 

Wykaz niezbędnego wyposaŜenia: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7. LITERATURA 

 
1.

 

Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1998 

2.

 

BoŜenko L.: Maszynoznawstwo. WSiP, Warszawa 1996 

3.

 

Giergielewicz  S.:  WyposaŜenie  techniczne  w  przemyśle  ciastkarskim.  WSiP,  
Warszawa 1998 

4.

 

Dąbrowski A.: Podstawy techniki w przemyśle spoŜywczym. WSiP, Warszawa 1999 

5.

 

Reński A.: Aparatura i urządzenia techniczne w piekarstwie. WSiP, Warszawa 1987 

6.

 

Reński A.: Piekarstwo. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1995 

7.

 

Poradnik  Piekarza.  Organizacja  pracy  piekarni,  podstawy  technologii,  normy,  porady  
i  przepisy  prawne.  Handlowo  –  Usługowa  Spółdzielnia  „Samopomoc  Chłopska”, 
Warszawa 1996 

8.

 

Zajączkowska A.: Podstawy przetwórstwa spoŜywczego. Format – AB, Warszawa 1998 

 

Literatura metodyczna 

1.

 

Niemierko 

B.: 

Ocenianie 

szkolne 

bez 

tajemnic. 

Wydawnictwa 

Szkolne  

i Pedagogiczne, Warszawa 2002 

2.

 

Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Wydawnictwo  Instytutu 
Technologii Eksploatacji, Radom 1995