background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Ewa Walasek 
 
 
 
 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń oraz obiektów 
inwentarskich 321[04].Z2.03 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 

mgr inŜ. Mirosław Worobik 
mgr inŜ. BoŜena Stępień 
 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[04].Z2.03, 

„UŜytkowanie  maszyn  i  urz

 

ą

dzeń  oraz  obiektów  inwentarskich”,  zawartego  w  programie 

nauczania dla zawodu technik pszczelarz. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Budynki i pomieszczenia inwentarskie 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Maszyny i urządzenia stosowane w produkcji zwierzęcej 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

15 

7.  Literatura 

29 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

cele kształcenia, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ć

wiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-uczenia  się 

oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

321[04].Z2 

Produkcja zwierzęca

 

321[04].Z2.01 

ś

ywienie zwierząt  

gospodarskich

 

321[04].Z2.02 

Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych

 

321[04].Z2.04 

Organizacja produkcji zwierzęcej

 

321[04].Z2.03 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń oraz 

obiektów inwentarskich

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

zastosować odpowiednie zabezpieczenia terenu gospodarstwa rolnego, 

− 

określić czynniki wpływające na rozwój produkcji zwierzęcej w Polsce, 

− 

określić cechy charakterystyczne gatunków zwierząt gospodarskich, 

− 

scharakteryzować  instalację  wodociągową  i  elektryczną  w  budynkach  inwentarskich 
i pasiecznych oraz określić sposoby ich zabezpieczania, 

− 

scharakteryzować  budowę,  zasady  działania,  obsługi  i  konserwacji  silników 
elektrycznych oraz spalinowych stosowanych w rolnictwie, 

− 

określać topografię waŜniejszych narządów u zwierząt, 

− 

określać czynniki wpływające na rozwój zwierząt, 

− 

stosować zasady zachowania się przy zwierzętach, 

− 

dostrzegać zagroŜenia związane z wykonywaną pracą, 

− 

zastosować zasady ochrony środowiska, 

− 

dobierać  i  zastosować  odzieŜ  ochronną  oraz  środki  ochrony  osobistej  do  określonych 
prac. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować budynki inwentarskie, 

− 

dobrać rodzaje pomieszczeń inwentarskich dla poszczególnych gatunków zwierząt, 

− 

scharakteryzować pomieszczenia inwentarskie i ich wyposaŜenie techniczne, 

− 

scharakteryzować  budowę  i  działanie  urządzeń  do  zaopatrzenia  gospodarstw  w  wodę, 
odprowadzania ścieków i odchodów zwierzęcych, 

− 

dobrać  maszyny  i  urządzenia  do  pomieszczeń  inwentarskich  w zaleŜności  od  kierunku 
uŜytkowania zwierząt i wielkości produkcji, 

− 

przygotować  do  pracy,  obsłuŜyć  i  konserwować  maszyny  i  urządzenia  stosowane 
w produkcji zwierzęcej, 

− 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł: 

Produkcja zwierzęca 321[04].Z2 

Jednostka modułowa: 

UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  oraz  obiektów 
inwentarskich 321[04].Z2.03 

Temat:  Rodzaje pomieszczeń i urządzeń stajennych. 

Cel ogólny:  Charakteryzować rodzaje pomieszczeń i urządzeń stajennych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

definiować pojęcie: boks, biegalnia, siodlarnia, 

− 

wymieniać rodzaje pomieszczeń dla koni, 

− 

rozróŜniać poszczególne pomieszczenia dla koni, 

− 

charakteryzować  pozytywne  i  negatywne  aspekty  róŜnych  pomieszczeń  i  urządzeń 
stajennych, 

− 

opisywać budowę poszczególnych pomieszczeń stajennych, 

− 

określać wymagania stawiane pomieszczeniom stajennym. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 3–4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

zestaw multimedialny, 

− 

normy pomieszczeń z wymiarami w odniesieniu do konia, 

− 

stajnia z boksami i wyposaŜeniem, 

− 

ujeŜdŜalnia, 

− 

siodlarnia, 

− 

wybiegi. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

− 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  sposobów  utrzymania  koni 
i wybiegów. Nauczyciel po wykładzie zadaje pytanie: Jakie mogą być pomieszczenia 
dla koni? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

− 

„Burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  róŜnych  odpowiedzi,  wszystkie  zostają 
zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

− 

nauczyciel  prezentuje  poszczególne  rodzaje  pomieszczeń  dla  koni.  Omawia  je 
i zwraca  uwagę  na  pojęcia  takie  jak:  boks,  biegalnia,  siodlarnia,  stanowisko 
uwięziowe,  system  wolnowybiegowy.  Po  prezentacji  nauczyciel  zadaje  pytanie: 
Jakie urządzenia moŜemy spotkać w stajni? 

− 

Nauczyciel  do  odpowiedzi  typuje  ucznia.  Uczeń  udziela  odpowiedzi.  Nauczyciel 
weryfikuje odpowiedzi. Następnie nauczyciel przydziela zadania grupom. 

4.  Realizacja zajęć: 

Praca w grupach 3–4-osobowych: 

− 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres, 

− 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

− 

uczniowie zapoznają się z wymiarami pomieszczeń w odniesieniu do konia, 

− 

uczniowie dyskutują i przygotowują się do prezentacji poszczególnych pomieszczeń 
stajennych pod kątem pozytywnych i negatywnych aspektów, 

− 

nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 
a)  czy uczniowie zrozumieli zadanie, 
b)  czy uczniowie prawidłowo wykonują zadanie. 

 
Zakończenie zajęć 

− 

przedstawiciel grupy omawia i prezentuje przydzielone zadanie z zakresu charakterystyki 
poszczególnych rodzajów pomieszczeń stajennych, 

− 

uczniowie  dyskutują  na  forum  grupy  na  temat  pozytywnych  i  negatywnych  aspektów 
poszczególnych pomieszczeń stajennych. 

 
Praca domowa 
Obliczyć wymiary boksu dla klaczy ze źrebięciem. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieŜąco  podczas 
dyskusji, podczas prezentacji ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł: 

Produkcja zwierzęca 321[04].Z2 

Jednostka modułowa: 

UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  oraz  obiektów 
inwentarskich 321[04].Z2.03 

Temat:  Instalacje techniczne w systemach produkcji zwierzęcej. 

Cel ogólny:  Charakteryzować instalacje techniczne w systemach produkcji zwierzęcej.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wymienić instalacje techniczne w systemach produkcji zwierzęcej, 

− 

opisywać połączenie ekwipotencjalne w budynkach inwentarskich, 

− 

określić wymagania odnośnie kanalizacji technologicznej i sanitarnej, 

− 

charakteryzować instalacje techniczne w systemach produkcji zwierzęcej, 

− 

stosować przepisy określające rodzaje instalacji mogące wywrzeć znaczący niekorzystny 
wpływ na środowisko. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 3–4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

zestaw multimedialny, 

− 

rysunki, 

− 

budynki inwentarskie z instalacjami technicznymi, 

− 

linijka, 

− 

przybory do rysunku. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

− 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  instalacji  technicznych 
w systemach produkcji zwierzęcej, 

− 

nauczyciel  omawia  przepisy  określające  rodzaje  instalacji  mogące  wywrzeć 
znaczący niekorzystny wpływ na środowisko, 

− 

nauczyciel po wykładzie zadaje pytanie: Wymień instalacje techniczne w systemach 
produkcji zwierzęcej? 

− 

Nauczyciel  do  odpowiedzi  typuje  ucznia.  Uczeń  udziela  odpowiedzi.  Nauczyciel 
weryfikuje odpowiedzi, 

− 

Nauczyciel  zadaje  drugie  pytanie:  Jakie  rodzaje  instalacji  mogą  wywrzeć  znaczący 
niekorzystny wpływ na środowisko? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

− 

nauczyciel  do  odpowiedzi  typuje  ucznia.  Uczeń  udziela  odpowiedzi.  Nauczyciel 
weryfikuje odpowiedzi. 

4.  Realizacja zajęć: 

Praca w grupach 3–4-osobowych 

− 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

− 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

− 

uczniowie  zapoznają  się  z  budową  poszczególnych  instalacji  technicznych 
w systemach produkcji zwierzęcej, 

− 

uczniowie  dyskutują  na  temat  charakterystyki  i  funkcji  poszczególnych  instalacji 
technicznych w systemach produkcji zwierzęcej, 

− 

uczniowie określają połączenia ekwipotencjalne w budynkach inwentarskich, 

− 

uczniowie  w  grupach  określają  funkcje  połączeń  ekwipotencjalnych  w  budynkach 
inwentarskich. 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 

− 

czy uczniowie zrozumieli zadanie, 

− 

czy uczniowie prawidłowo wykonują zadanie. 

 
Zakończenie zajęć 

− 

przedstawiciel  grupy  omawia  i  prezentuje  na  arkuszu  papieru  budowę  i  funkcję 
poszczególnych instalacji technicznych w systemach produkcji zwierzęcej, 

− 

uczniowie dyskutują na forum grupy na temat połączeń ekwipotencjalnych w budynkach 
inwentarskich. 

 
Praca domowa 
Opracuj szkic połączenia ekwipotencjalnego w dojarni. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieŜąco  podczas 
dyskusji, podczas prezentacji ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5.  ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.  Budynki i pomieszczenia inwentarskie

 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Określanie lokalizacji wybranego pomieszczenia inwentarskiego. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  foliogramy,  rysunki  róŜne  lokalizacje  budynków 

inwentarskich. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  podłoŜe 

geologiczne pod budynki inwentarskie. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć foliogramy, rysunki przedstawiające róŜne lokalizacje budynków inwentarskich, 
2)  przeanalizować  mapy  geologiczne  terenu  pod  budynek  wybranego  pomieszczenia 

inwentarskiego, 

3)  narysować  szkic  budynku  uwzględniający  jego  główne  elementy  zgodnie  z  przyszłym 

przeznaczeniem, 

4)  zaplanować właściwe materiały budulcowe,  
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

rysunki, szkice i foliogramy róŜnych budynków inwentarskich, 

− 

rzutnik, 

− 

mapy. 

 
Ćwiczenie 2 

Ocenianie stanu technicznego i wyposaŜenia budynków inwentarskich. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować wyposaŜenie budynku inwentarskiego. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  stan 

wyposaŜenia oraz wygląd budynku inwentarskiego. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć budynek inwentarski, 
2)  określić jego stan techniczny. Uzyskane dane zapisać, 
3)  opisać jego wyposaŜenie, 
4)  określić system utrzymania zwierząt w budynku inwentarskim, 
5)  obliczyć powierzchnię przypadającą na jedno zwierzę, 
6)  porównać uzyskane wyniki z normami dla danego budynku, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

uŜytkowany budynek inwentarski, 

− 

wyposaŜenie budynku inwentarskiego, 

− 

normatywy powierzchni, 

− 

miara, 

− 

kalkulator, 

− 

papier. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.2.  Maszyny i urządzenia stosowane w produkcji zwierzęcej

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznawanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji zwierzęcej. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować film „Maszyny i urządzenia stosowane w produkcji 

zwierzęcej”. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  budowę, 

działanie maszyn i urządzeń w oborze. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film „Maszyny i urządzenia stosowane w produkcji zwierzęcej”, 
2)  obejrzeć maszyny i urządzenia stosowane w oborze, 
3)  zapoznać się z budową i działaniem maszyn i urządzeń w oborze, 
4)  narysować schemat dojarni, 
5)  objaśnić rysunki, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

film „Maszyny i urządzenia stosowane w produkcji zwierzęcej”, 

− 

maszyn i urządzenia stosowane w oborze, 

− 

zestaw multimedialny, 

− 

kartki i przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Określanie moŜliwości mechanizacji prac w oborach, chlewniach i stajniach. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować zapoznać z wyposaŜenie obory, chlewni i stajni.  
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na moŜliwość 

usprawnienia budynku inwentarskiego. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z wyposaŜeniem obory, 
2)  opisać stanowisko: 

a)  długość stanowiska, 
b)  obecność przegród, 
c)  podłoga i ściółka, 

3)  opisać obszar paszowy: 

a)  Ŝłób, 
b)  kształt i rozmieszczenie poideł, 
c)  sprzęt do zadawania pasz, 

4)  określić rodzaj uwięzi, 
5)  określić sprzęt do udoju, 
6)  określić wyposaŜenie magazynu mleka: 

a)  zbiorniki zbiorcze na mleko, 
b)  system odzyskiwania ciepła z procesu schładzania mleka, 

7)  określić moŜliwości mechanizacji prac w oborze, 
8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

obora z wyposaŜeniem, 

− 

kartki i przybory do pisania. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„UŜytkowanie  maszyn 

i urządzeń oraz obiektów inwentarskich” 

 

 

Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 2, 7, 11, 13, 15, 16, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. b, 3. c, 4. a, 5. d, 6. a, 7. b, 8. c, 9. a, 10. c, 11. b, 

12. a, 13. c, 14. b, 15. a, 16. b, 17. a, 18. a, 19. a, 20. d.

 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować  parametry  instalacji 
wodociągowej w ziemi 

PP 

Posegregować ścieki 

PP 

Określić  cel  zastosowania  połączenia 
ekwipotencjalnego 

Rozpoznać 

elementy 

sieci 

wodociągowej lub kanalizacyjnej 

Określić 

wysokość 

bandy 

krytej 

ujeŜdŜalni 

Zdefiniować paśniki dla owiec 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Zaplanować  biegalnię  dla  klaczy  ze 
ź

rebakami 

PP 

Dobrać 

budynki 

inwentarskie 

na 

podstawie wielkości stada 

Określić 

wymiary 

otworów 

wylotowych z budynków dla kur 

10 

RozróŜnić materiały budowlane 

11 

Dobrać wyposaŜenie stajni 

PP 

12 

Dobrać 

budynki 

do 

systemu 

utrzymania zwierząt 

13 

Scharakteryzować 

miejsce 

magazynowania pomiotu 

PP 

14 

Rozpoznać 

urządzenia 

budynków 

inwentarskich 

15 

Zastosować 

przepisy 

ochrony 

ś

rodowiska 

PP 

16 

Opisać  cechy  konstrukcyjne  karmideł 
dla drobiu 

PP 

17 

Określić wyposaŜenie kurników 

18 

Rozpoznać sprzęt wychowalni piskląt 

19 

Scharakteryzować  lokalizację  płyt  do 
składowania obornika 

PP 

20 

RozróŜnić sprzęt inwentarski 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia!

 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

 
1.  Na zewnątrz obory rura wodociągowa musi znajdować się poniŜej poziomu 

a)  przemarzania gruntu. 
b)  80 cm. 
c)  140 cm. 
d)  160 cm. 

 
2.  Do kanalizacji sanitarnej muszą być odprowadzone ścieki 

a)  z mycia dojarni. 
b)  sanitarne. 
c)  gnojówki. 
d)  gnojowicy. 

 
3.  Celem  zastosowania  połączenia  ekwipotencjalnego  jest  przeciwdziałanie  awariom 

w instalacji 
a)  wodociągowej. 
b)  kanalizacyjnej. 
c)  elektrycznej. 
d)  wentylacyjnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

 

4.  Na rysunku obok przedstawiono 

a)  blok oporowy. 
b)  studzienkę rewizyjną. 
c)  rurociąg grawitacyjny. 
d)  przepompownię ścieków.  

 

5.  Wnętrze  krytej  ujeŜdŜalni  powinno  być  obudowane  bandą  ustawioną  pod  kątem 

w stosunku  do  ściany  ujeŜdŜalni,  co  zabezpiecza  nogę  jeźdźca  przed  przyciśnięciem 
przez konia do ściany. Wysokość bandy powinna wynosić 
a)  1,0 m. 
b)  1,2 m. 
c)  1,4 m. 
d)  1,6 m. 

 

6.  Płytkie Ŝłoby z umocowanymi powyŜej drabinkami na siano i słomę określamy 

a)  jasłem. 
b)  Ŝłobem. 
c)  ostwią. 
d)  lasem. 

 

7.  Dla klaczy ze źrebakami przy planowaniu biegalni naleŜy przewidzieć powierzchnię 

a)  15 m². 
b)  12 m². 
c)  9 m². 
d)  6 m². 

 

8.  Przy stadzie do 80–100 krów wszystkie rodzaje bydła utrzymuje się w 

a)  jednym budynku oborowym. 
b)  oborze i cielętniku. 
c)  oborze, cielętniku i wychowalni młodzieŜy. 
d)  oborze i wychowalni młodzieŜy. 

 

9.  Wielkość ptaków ma wpływ na wymiary otworów wylotowych z budynków na wybiegi. 

Wymiary otworu wynoszący 0,25 x 0,25 m naleŜy zastosować w 
a)  kurniku. 
b)  indyczniku. 
c)  gęsiarni. 
d)  kaczkarni. 

 

10.  W  praktyce  materiały  budowlane  dzieli  się  na  zimne  i  ciepłe.  Do  zimnych  materiałów 

zaliczamy 
a)  drewno. 
b)  cegłę dziurawkę. 
c)  kamień. 
d)  pustaki ŜuŜlowe. 

 

11.  Na wyposaŜeniu stajni powinien być 

a)  trokar. 
b)  ląŜa. 
c)  jasło. 
d)  lasy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

 
12.  System, w którym konie utrzymywane są w grupach, posiada wszelkie zalety wynikające 

z utrzymania koni a ponadto stwarza on koniom lepszą moŜliwość kontaktu z otoczeniem 
oraz pozwala na większą swobodę ruchu. Opisany system to 
a)  biegalnie. 
b)  boksy. 
c)  uwięziowy. 
d)  alkierzowy. 

 
13.  Za  rozwiązanie  optymalne  uwaŜa  się  magazynowanie  pomiotu  w  pryzmach.  Wybierając 

miejsce na pryzmę naleŜy się kierować następującym zaleceniem 
a)  tworzyć pryzmy w lekkim zagłębieniu. 
b)  tworzyć pryzmy na otwartych przestrzeniach. 
c)  umieszczać pryzmy na zawietrznej wobec budynków. 
d)  poziom wód gruntowych wysoki. 

 

14.  Urządzenie na rysunku to: 

a)  Ŝłób dla konia. 
b)  automatyczne poidło. 
c)  urządzenie ogrzewające. 
d)  urządzenie wentylacyjne.

 

 

 
15.  Zgodnie  z  przepisami  dotyczącymi  ochrony  środowiska,  posadzka  w  pomieszczeniach 

inwentarskich nie moŜe 
a)  zapobiegać przesiąkaniu wody. 
b)  być przepuszczalną. 
c)  posiadać spadku w kierunku kanału ściekowego. 
d)  utrudniać usuwania obornika. 

 
16.  Która konstrukcja karmidła nie zapewnia właściwego uŜytkowania 

a)  bezproblemowe pobieranie paszy przez ptaki. 
b)  umoŜliwia rozgrzebywanie paszy.  
c)  regulacja poziomu paszy w karmidle. 
d)  regulacja wysokości zawieszenia karmidła. 

 
17.  Grzędy montuje się w 

a)  kurniku.  
b)  gęsiarni. 
c)  indyczniku.  
d)  kaczkarni. 

 
18.  Rysunek  przedstawia  rozmieszczenie  sprzętu  dla  piskląt  w  pierwszych  dniach.  Literą 

a oznaczono 
a)  kwokę. 
b)  poidełko. 

c)  tackę do paszy 

d)  parawan. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

19.  Odległość płyty do składowania obornika od granicy działki powinna wynosić 

a)  4 m. 
b)  10 m. 
c)  30 m. 
d)  50 m. 

 
20.  Rysunek przedstawia 

a)  siekacz do buraków. 
b)  parnik elektryczny. 
c)  kolumnę parnikową. 
d)  rozdrabniacz uniwersalny.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
UŜytkowanie maszyn i urządzeń oraz obiektów inwentarskich 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

TEST 2

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„UŜytkowanie  maszyn 

i urządzeń oraz obiektów inwentarskich” 

 

 

Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 12, 14, 15, 16, 18, 19, są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 2, 4, 7, 8, 10, 13, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. a, 3. a, 4. d, 5. d, 6. b, 7. a, 8. b, 9. c, 10. c, 11. d, 

12. c, 13. d, 14. b, 15. d, 16. b, 17. a, 18. a, 19. b, 20. a.

 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować budynki inwentarskie 

Scharakteryzować lokalizację płyt do 
składowania obornika 

PP 

Rozpoznać sprzęt w wychowalni 
piskląt 

Scharakteryzować miejsce 
magazynowania pomiotu 

PP 

RozróŜnić sieć ekwipotencjalną 

Określić kąt ustawienia bandy krytej 
ujeŜdŜalni 

Zaplanować elementy sieci 
wodociągowej lub kanalizacyjnej 

PP 

Posegregować ścieki 

PP 

Dobrać paśniki do budynków 
inwentarskich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

10 

Zaplanować połoŜenie budynku 
inwentarskiego 

PP 

11 

Określić wymiary otworów 
wylotowych w kurniku 

12  RozróŜnić materiały budowlane 

13  Dobrać wyposaŜenie dla stajni 

PP 

14 

Dobrać budynki do systemu 
utrzymania zwierząt 

15 

Dobrać budynki inwentarskie na 
podstawie wielkości stada 

16 

Rozpoznać urządzenia budynków 
inwentarskich 

17 

Dobrać urządzenia grzewcze w boksie 
dla kurcząt 

PP 

18 

RozróŜnić ładowacze kiszonek na 
podstawie opisu 

19 

Określić ekonomiczne ogrodzenia 
pastwisk 

20 

Scharakteryzować oświetlenie 
budynków inwentarskich 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia!

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

 
1.  Budynek dla krów mlecznych określamy 

a)  oborą. 
b)  cielętnikiem. 
c)  stajnią. 
d)  biegalnią. 

 
2.  Odległość 4 m od granicy działki jest wystarczająca do lokalizacji 

a)  wybiegu dla koni. 
b)  obory wolnostanowiskowej. 
c)  wychowalni cieląt. 
d)  płyty do składowania obornika. 

 
3.  Rysunek  przedstawia  rozmieszczenie  sprzętu  dla  piskląt  w  pierwszych  dniach.  Literą 

b oznaczono 
a)  parawan. 
b)  poidełko. 

c)  tackę do paszy. 

d)  kwokę. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

4.  Za  rozwiązanie  optymalne  uwaŜa  się  magazynowanie pomiotu w pryzmach. Pryzmy nie 

naleŜy sytuować 
a)  na lekkim wzniesieniu. 
b)  na obszarach chronionych przez wysokie rośliny. 
c)  umieszczać na zawietrznej wobec budynków. 
d)  przy poziomie wód gruntowych wysokim. 

 
5.  Na rysunku zastosowano połączenie w instalacji 

a)  wodociągowej. 
b)  kanalizacyjnej. 
c)  elektrycznej. 
d)  ekwipotencjalnej.  

 
6.  Wnętrze  krytej  ujeŜdŜalni  powinno  być  obudowane  bandą  ustawioną  pod  kątem 

w stosunku  do  ściany  ujeŜdŜalni,  co  zabezpiecza  nogę  jeźdźca  przed  przyciśnięciem 
przez konia do ściany. Kąt powinien wynieść 
a)  10º. 
b)  15º. 
c)  25º. 
d)  30º. 

 
7.  W miejscach zmiany kierunku przepływu pod kątem powyŜej 15 º rurociągi ciśnieniowe 

naleŜy wyposaŜyć w 
a)  blok oporowy. 
b)  studzienkę rewizyjną. 
c)  rurociąg grawitacyjny. 
d)  przepompownię ścieków. 

 
8.  Do kanalizacji sanitarnej muszą być odprowadzone ścieki 

a)  z mycia dojarni. 
b)  sanitarne. 
c)  gnojówki. 
d)  gnojowicy. 

 
9.  Płytkie  Ŝłoby  z  umocowanymi  powyŜej  drabinkami  na  siano  i  słomę  określane  jasłem 

instalujemy w 
a)  kurniku. 
b)  stajni. 
c)  owczarni. 
d)  chlewni. 

 
10.  Budynek inwentarski powinien być ustawiony na osi 

a)  wschód-zachód. 
b)  północ-południe. 
c)  nie ma Ŝadnego znaczenia. 
d)  okna od strony północnej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

11.  Wielkość ptaków ma wpływ na wymiary otworów wylotowych z budynków na wybiegi. 

Otwór w kurniku naleŜy zastosować o wymiarach 
a)  0,40 x 0,50 m. 
b)  0,40 x 0,25 m. 
c)  0,30 x 0,30 m. 
d)  0,25 x 0,25 m. 

 
12.  W  praktyce  materiały  budowlane  dzieli  się  na  zimne  i  ciepłe.  Do  ciepłych  materiałów 

zaliczamy 
a)  kamień. 
b)  cegłę klinkierową. 
c)  drewno. 
d)  pustaki ŜuŜlowe. 

 
13.  Na wyposaŜeniu kurnika powinny być 

a)  lasy. 
b)  ląŜa. 
c)  jasło. 
d)  grzęda. 

 

14.  W  systemie  tym  obszar  wypoczynkowy  jest  podzielony  na  miejsca,  które  słuŜą  jako 

miejsce wypoczynkowe dla poszczególnych krów. Opis dotyczy systemu utrzymania 
a)  kombiboksy. 
b)  boksy. 
c)  uwięziowy. 
d)  biegalnia. 

 
15.  W jednym budynku oborowym wszystkie rodzaje bydła utrzymuje się przy stadzie do 

a)  120–150 krów. 
b)  80–100 krów. 
c)  30–50 krów. 
d)  do 25 krów. 

 
16.  Urządzenie na rysunku to 

a)  biegalnia dla koni. 
b)  kombiboks dla krów. 
c)  fragment owczarni. 
d)  kojec dla trzody chlewnej.

 

 

 
17.  Do ogrzewania miejscowego w boksie dla kurcząt wykorzystuje się 

a)  promiennik podczerwieni. 
b)  nagrzewnicę powietrza.  
c)  grzejniki gazowe. 
d)  instalację gorącej wody. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

18.  Wielką  zaletą  tego  urządzenia  jest  krótki  czas  wycinania  bloków z  pryzmy,  ich  prosta 

konstrukcja  oraz  to,  Ŝe  w  miejscu  cięcia  pozostaje  gładka  powierzchnia,  a  proces  cięcia 
nie  narusza  struktury  pryzmy,  dzięki  czemu  nie  zachodzą  procesy  gnilne  w  silosie  jak 
i w wyciętym bloku kiszonki. Tym urządzeniem jest 
a)  wycinak kiszonki. 
b)  szarpak kiszonki. 
c)  ładowacz czołowy. 
d)  ładowacz chwytakowy. 

 
19.  Ekonomicznym sposobem grodzenia pastwisk jest 

a)  ogrodzenie z drutu kolczastego. 
b)  ogrodzenie elektryczne. 
c)  ogrodzenie z Ŝerdzi. 
d)  płot sztachetowy. 

 
20.  Promienniki  nadfioletu,  stanowiące  źródło  światła  do  sztucznego  przedłuŜania  dnia 

stosuje się w 
a)  kurnikach. 
b)  stajniach. 
c)  chlewniach. 
d)  cielętnikach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
UŜytkowanie maszyn i urządzeń oraz obiektów inwentarskich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

7. LITERATURA

 

 

 
1.  Hodowla zwierząt (praca zbiorowa). PWR i L, Warszawa 1996 
2.  Piotrowska K. (red.): Hodowla zwierząt. PWR i L, Warszawa 1996 
3.  Sasimowski E.: Zarys szczegółowej hodowli zwierząt. PWN, Warszawa 1983 
4.  Systemy  utrzymania  bydła.  Poradnik.  (praca  zbiorowa).  Instytut  Budownictwa, 

Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa; Duńskie SłuŜby Doradztwa Rolniczego 2004 

5.  Systemy  utrzymania  drobiu.  Poradnik  (praca  zbiorowa).  Instytut  Budownictwa, 

Mechanizacji  i  Elektryfikacji  Rolnictwa;  Duńskie  SłuŜby  Doradztwa  Rolniczego  2004 
Systemy  utrzymania  koni.  Poradnik  (praca  zbiorowa).  Instytut  Budownictwa, 
Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa; Duńskie SłuŜby Doradztwa Rolniczego 2004 

6.  Raczyk W. (red.): Zootechnika. PWR i L, Warszawa 1973