background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 
MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Izabela Rosiak 

 
 
 
 
 
 
 

Użytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych 
741[02].Z2.01 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Ludwika Karwacka 
dr inż. Janina Potiopa 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Danuta Bajor 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej

 

741[01].Z2.01 

„Użytkowanie  maszyn  i  urządzeń  magazynowych”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu piekarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

5. Ćwiczenia 

13 

5.1. Transport i magazynowanie surowców 

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2. Maszyny i urządzenia magazynowe 

20 

5.2.1. Ćwiczenia 

20 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów  

23 

7. Literatura 

35 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w jednostce modułowej Użytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych, 
w szkole kształcącej w zawodzie piekarz. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  jakie  są  konieczne  by  uczeń  mógł  przystąpić  do  realizacji  tej 
jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia, które uczeń opanuje podczas kształcenia w tej jednostce modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń  po  każdym  z  rozdziałów,  które  pozwolą  uczniom  osiągnąć 
umiejętności praktyczne związane z tą jednostką modułową, 

 

przykładowe  dwa  sprawdziany  osiągnięć,  które  umożliwią  sprawdzenie  wiadomości  
i  umiejętności  opanowanych  przez  uczniów  podczas  realizacji  programu  jednostki 
modułowej, 

 

wykaz zalecanej  literatury,  z  jakiej uczniowie mogą korzystać w celu poszerzenia swoich 
wiadomości. 
Przy  realizacji  jednostki  modułowej  mogą  Państwo  korzystać  z  zaproponowanych  

w poradniku dla ucznia pytań sprawdzających oraz sprawdzianów postępów uczniów. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem:  sytuacyjnej,  projektów,  przypadków,  gier  dydaktycznych  oraz 
pokazu z instruktażem i ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

741[02].Z2.02 

Użytkowanie maszyn  

i urządzeń do wytwarzania  

i obróbki półproduktów 

piekarskich 

 

741[02].Z2 

Techniczna obsługa produkcji 

741[02].Z2.01 

Użytkowanie maszyn  

i urządzeń magazynowych 

 

741[02].Z2.03 

Użytkowanie maszyn  

i urządzeń do wypieku oraz 

konfekcjonowania pieczywa 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

interpretować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

charakteryzować zagrożenia związane z wykonywaniem pracy, 

 

określać sposoby udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

określać zasady i techniki utrzymania higieny produkcji, 

 

posługiwać się instrukcjami obsługi maszyn i urządzeń, 

 

posługiwać się Dokumentacją Techniczno-Ruchową maszyn i urządzeń, 

 

odczytywać schematy i rysunki techniczne, 

 

sporządzać schematy i rysunki techniczne, 

 

charakteryzować maszyny i urządzenia stosowane w przetwórstwie spożywczym, 

 

charakteryzować  instalacje  techniczne  zakładu  spożywczego  oraz  rozpoznawać  
i odczytywać ich oznakowanie, 

 

określać  zasady  korzystania  z  urządzeń  elektrycznych  i  racjonalnego  wykorzystywania 
energii elektrycznej, 

 

określać zasady obsługi urządzeń chłodniczych, 

 

określać zasady posługiwania się sprzętem i aparaturą kontrolno-pomiarową, 

 

charakteryzować materiały konstrukcyjne,  

 

charakteryzować  surowce,  dozwolone  substancje  dodatkowe  oraz  substancje  stosowane  
w procesie przetwarzania, 

 

korzystać z przepisów, receptur i norm obowiązujących w produkcji piekarskiej, 

 

odczytywać oraz sporządzać schematy technologiczne, 

 

charakteryzować etapy procesu technologicznego, sporządzać harmonogram produkcji, 

 

określać zdolność produkcyjną zakładu, 

 

magazynować  oraz  prowadzić  racjonalną  gospodarkę surowcami, dozwolonymi substancjami 
dodatkowymi oraz substancjami wspomagającymi procesy przetwarzania, 

 

określać zasady dokonywania organoleptycznej oceny surowców piekarskich, 

 

obliczać namiary surowców na podstawie receptur, 

 

przygotowywać surowce do procesu produkcji, 

 

sporządzać dokumentację produkcyjną, 

 

określać zagrożenia związane z produkcją piekarską, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować magazyny zakładów piekarskich, 

 

scharakteryzować  środki  transportu  wewnętrznego  i  zewnętrznego  stosowane 
w zakładach piekarskich, 

 

dobrać środki transportu w zależności od potrzeb produkcyjnych, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej 
podczas obsługi środków transportu, 

 

scharakteryzować i porównać systemy przyjmowania mąki, 

 

dokonać charakterystyki pneumatycznego transportu mąki, 

 

zestawić ciąg pneumatycznego transportu mąki, 

 

odczytać wskazania przyrządów kontrolno-pomiarowych stosowanych w magazynach, 

 

scharakteryzować wyposażenie magazynu podłogowego, 

 

określić zasady budowy silosów, 

 

określić sposoby zapobiegania zwisom mąki w silosach, 

 

scharakteryzować oraz porównać konstrukcje przesiewaczy, 

 

obsłużyć maszyny i urządzenia magazynowe, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej 
podczas obsługi maszyn i urządzeń magazynowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Piekarz 741[02] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 Techniczna obsługa produkcji 741[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Użytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych 
741[02].Z2.01 

TematZapobieganie powstawaniu zwisów mąki w silosach. 
 

Cel  ogólny:  określanie  sposobów  zapobiegania  zawieszania  się  mąki  na  ściankach 

wewnętrznych silosu. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

– 

wyjaśnić zjawisko powstawania zwisów mąki w silosie, 

– 

określić przyczyny i skutki powstawania zwisów mąki w silosie, 

– 

wymienić podstawowe metody zapobiegania powstawania zwisów mąki w silosie, 

– 

objaśnić metody zapobiegające zawieszaniu się mąki na ściankach wewnętrznych silosu. 

W czasie zajęć będą kształtowane umiejętności ponadzawodowe: 

 

myślenia analitycznego, 

 

podejmowania decyzji, 

 

rozwiązywania problemów, 

 

współdziałania w grupie. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przypadków. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa jednolita. 

 
Czas: 
45 minut 
 
Środki dydaktyczne: 

 

opis przypadku w formie pisemnej, 

 

schematy budowy silosów do magazynowania mąki, 

 

model silosu, 

 

arkusze papieru, 

 

materiały piśmienne.

 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne (podział na grupy). 
2.  Opis przypadku. 

„Jednym  ze  sposobów  składowania  mąki  w  piekarni  jest  jej  magazynowanie  luzem  

w  silosie.  Mąkę  doprowadza  się  do  silosu  z  góry,  przewodem  rurowym  przy  pomocy 
sprężonego  powietrza.  Nadmiar  powietrza  odprowadzany  jest  przez  filtr  zamontowany  
w  górnej  części  silosu.  Mąka  opada  pod  wpływem  siły  grawitacji  na  spód  zbiornika. 
Właściwe  napełnienie  zbiornika  zapewniają  wskaźniki  poziomu  mąki.  Silos  wyposaża  się 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

w  urządzenie  wytrącające  prędkość  mąki  na  wlocie  do  silosu  oraz  tzw.  wybieraki 
ułatwiające  opróżnienie  mąki.  Rozwiązanie  konstrukcyjne  zbiornika  i  jego  wykonanie 
wymaga  przestrzegania  wielu  zasad  uwzględniających  zjawiska  zachodzące  w  czasie 
magazynowania mąki, przede wszystkim jej skłonności do tworzenia zwisów. Zwisy mogą 
mieć  charakter  sklepień  między  ściankami.  Powstają  wskutek  przylegania  mąki  do  ścian 
silosów,  a  w  razie  błędnego  ukształtowania  silosu  (leja  spustowego) lub  innych  zakłóceń 
w wybieraniu mąki tworzą po bokach komory zastoiny w postaci słupów mąki. Samoistne, 
gwałtowne  opadanie  mąki  może  być niebezpieczne  zarówno dla samej konstrukcji silosu, 
jak i dla pracowników.” 

3.  Postawienie problemu. 

W jaki sposób można zapobiec powstawaniu zwisów mąki w silosach? 

4.  Praca w grupach. Uczniowie: 

 

analizują zjawisko, 

 

proponują rozwiązania, 

 

wybierają optymalne rozwiązanie i je uzasadniają. 

5.  Prezentacja rozwiązań. 
6.  Podsumowanie lekcji. 
7.  Ocena pracy. 
 
Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa: 

Na  podstawie  dostępnej  literatury  wyszukać  i  opisać  te  sposoby  zapobiegania 

powstawaniu  zwisów  mąki  w  silosach,  które  nie  zostały  podane  jako  rozwiązania  w  trakcie 
lekcji. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Sprawdzian ustny lub pisemny (uczeń powinien udzielić odpowiedzi na pytania): 
1.  Na czym polega zjawisko powstawania zwisów mąki w silosie i jakie są jego skutki? 
2.  Jakie są przyczyny powstawania zwisów mąki w silosie? 
3.  Scharakteryzuj  dwa  dowolne  sposoby  zapobiegania  powstawania  zwisów  mąki  

w silosie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:    Piekarz 741[02] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 Techniczna obsługa produkcji 741[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

Użytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych 
741[02].Z2.01 

Temat: Ciąg transportu pneumatycznego mąki. 
 

Cel ogólny: projektowanie ciągu pneumatycznego transportu mąki. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

– 

wymienić elementy ciągu transportu pneumatycznego, 

– 

określić  budowę  i  zasadę  działania  poszczególnych  elementów  ciągu  transportu 
pneumatycznego, 

– 

określić rolę elementy ciągu transportu pneumatycznego, 

– 

zestawić ciąg pneumatycznego transportu mąki. 

W czasie zajęć będą kształtowane umiejętności ponadzawodowe: 

 

pracy zespołowej, 

 

korzystania z różnorodnych źródeł informacji, 

 

zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce, 

 

sporządzania sprawozdania, 

 

prezentowania wyników opracowań przy zastosowaniu różnych środków. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa jednolita /lub zróżnicowana/. 

 
Czas: 
45 minut /4 x 45 minut – realizacja projektów, konsultacje oraz prezentacja projektów/ 
 
Środki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny „Transport pneumatyczny mąki”, 

 

modele  i  schematy:  mąkowozów,  silosów,  sprężarki  Roots’a,  dozatora,  zaworu 
kierunkowego, przenośników ślimakowego, zgarniakowego, wagi dozującej,  

 

plansza /makieta/ tablicy sterowniczej, 

 

dokumentacje techniczno-ruchowe, 

 

podręczniki, literatura tematyczna, 

 

sprawozdania i pomoce wykonane przez uczniów. 
 

Przebieg zajęć: 

1.  Czynności organizacyjne 
2.  Wprowadzenie do tematu: 

  wyjaśnienie celów i zasad pracy metodą projektów, 

  omówienie kryteriów oceniania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

3.  Faza wstępna metody projektów: 

  wprowadzenie do projektu, zapoznanie z literaturą fachową z danej dziedziny, 

  zaproponowanie tematów projektu, 

  dobór zespołów 3-4 osobowych, 

  wybór i sprecyzowanie tematów projektu i ustalenie zakresu ich realizacji, 

  podpisanie kontraktu (zaplanowanie terminarza wykonania projektów). 

4.  Podsumowanie 
 
Zakończenie zajęć 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

test wyboru z zakresu transportu pneumatycznego. 

 
 
 
 
Załączniki: 
 
Załącznik 1 

METODA PROJEKTÓW 

 

Metoda  projektów  umożliwia  nabywanie  umiejętności  rozwiązywania  różnych  zadań  lub 

problemów. Rozwija postawy twórcze. 

 
Metoda ta polega na wykonaniu przez uczniów zadań obejmujących pewną większą partię 

materiału  przez  samodzielne  sformułowanie  tematu  i  samodzielne  poszukiwanie  rozwiązania 
pod dyskretną opieką nauczyciela. 
 

Wynikiem pracy uczniów jest: 

 

pisemne sprawozdanie – w którym zawarty jest opis rozwiązania postawionego problemu  
i informacje porządkowe, 

 

część  praktyczna  wykonana  przez  uczniów  w  celu  lepszego  przedstawienia  omawianego 
zagadnienia. 

 
 
Załącznik 2 
 

FAZY PRACY METODĄ PROJEKTÓW 

 
Faza 1 

  Wyjaśnienie istoty metody projektów 

  Wybór odpowiedniej partii materiału 

 
Faza 2 

  Wprowadzenie do tematu z sugestią problemów (zadań) do rozwiązania 

  Sformułowanie  tematów  poszczególnych  projektów  i  ustalenie  zakresu  ich 

realizacji 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Faza 3 

  Realizacja projektów 

  Konsultacje,  w  wyniku,  których  dokonuje  się  weryfikacji  sposobów 

wykonania oraz treści projektów 

 
Faza 4 

  Prezentacja projektów 

  Ocena projektów 

 
 
 
 
 
 
 
Załącznik 3 
 

KRYTERIA OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ: 

 

W  ocenianiu  należy  uwzględnić  umiejętności  ukształtowane  zgodnie  z  założonym  celem 

projektu. 

 
Szczególnie ważne są takie kryteria jak: 
– 

poprawność formułowania zagadnienia, 

– 

prawidłowość toku rozumowania, 

– 

samodzielność i zaangażowanie, 

– 

oryginalność i trafność rozwiązań, 

– 

korzystanie z różnych źródeł informacji, 

Ocenie  podlegają  przedstawiona  dokumentacja  –  sprawozdanie  z  wykonania  projektu, 

oraz sama prezentacja. 

 
Należy  zwrócić  również  uwagę  na  estetykę  części  pisemnej  (sprawozdania)  jak  

i materiałów wspomagających prezentację (np. plansze, foliogramy). 
 
 
Załącznik 4 
 

KONTRAKT NA WYKONANIE PROJEKTU 

 
W dniu .................................................. (dzień, miesiąc, rok) 
zawarto kontrakt pomiędzy ............................................................................... 

(nauczycielem) 

i uczniami klasy : .................... 

1.  .............................................................................. 
2.  .............................................................................. 
3.  .............................................................................. 
4.  .............................................................................. 

na wykonanie projektu, na temat: 
.............................................................................................................................................. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Szczegółowe zadania projektu: 

– 

wybierz jedną z zasad lub metod wymiarowania, 

– 

uzasadnij cel stosowania tej zasady /metody/, 

– 

wyjaśnij ogólne założenia tej zasady /metody/ na wybranych przykładach, 

– 

oceń wpływ danej zasady /metody/ na całość procesu wymiarowania. 

 
Na mocy niniejszego KONTRAKTU: 
1.  Uczniowie zobowiązują się do wykonania projektu. 

Złożenia pisemnego sprawozdania w dniu ..................................... 
i zaprezentowania projektu w dniu ................................................ 

2.  Nauczyciel zobowiązuje się do: 

opieki merytorycznej nad uczniami i ustala następujące terminy konsultacji: 
...................................................... 
oraz oceny projektu wg ustalonych kryteriów. 
 

Niewykonanie  projektu  w  ustalonym  terminie  spowoduje  wystawienie  uczniom  cząstkowej 
oceny niedostatecznej. 
 
Podpisy akceptujące treść kontraktu: 

 
.........................................................                               .................................................... 

(podpisy uczniów)                                                          (podpis nauczyciela) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Transport i magazynowanie surowców

 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Rozwiąż krzyżówkę. 

 
1.  Wózki, których nie wolno ciągnąć za sobą, lecz należy pchać przed sobą. 
2.  Układa się na nich worki z mąką. 
3.  Urząd Dozoru ................, któremu podlegają wózki jezdne. 
4.  Jeden z ześlizgów. 
5.  Podnośnik używany do transportu worków z mąką. 
6.  Układ ......... umożliwiający podnoszenie i opuszczanie platformy wózka widłowego. 
7.  Instalacja niezbędna w magazynie. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.

 

Nauczyciel 

powinien 

zaplanować, 

czy 

uczniowie 

pracują 

samodzielnie, 

czy  

w grupach, by móc przygotować odpowiednią ilość diagramów krzyżówki. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien:

 

1)  zapoznać się z warunkami magazynowania mąki w workach, 
2)  przeanalizować budowę, działanie i obsługę środków transportu wewnętrznego służących 

do transportu worków z mąką, 

3)  rozwiązać krzyżówkę, 
4)  odczytać hasło, 
5)  zapisać i zaprezentować rozwiązanie krzyżówki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

wykład informacyjny, 

 

ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Środki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny nt. „Dostawa i magazynowanie mąki w opakowaniu”, 

 

schematy środków transportu wewnętrznego służących do transportu worków z mąką, 

 

diagram krzyżówki, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Zidentyfikuj  rodzaj  podnośnika  pokazanego  na  rysunku.  Omów  jego  zastosowanie, 

budowę, działanie i zasady prawidłowej eksploatacji. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Rysunek do ćwiczenia 2. Podnośnik .................... [7, s. 131] 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaj podnośnika, który umożliwia transport mąki w workach, 
2)  zapoznać się z budową i działaniem podnośnika, 
3)  określić zasady prawidłowej eksploatacji zgodne z bhp, 
4)  zaprezentować rozwiązanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka, 

 

pokaz z instruktażem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

 

schemat budowy silosu na mąkę, 

 

model silosu na mąkę, 

 

foliogramy/plansze ukazujące powstawanie zwisów mąki w silosie, 

 

zeszyt, przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Na schemacie przedstawiającym ciąg transportu pneumatycznego wskaż: 

a)  najkrótszą drogę przebiegu mąki z cysterny samochodowej do dzieży w ciastowni, 
b)  miejsca występowania zaworów kierunkowych (rozdzielaczy). 
 

W  oparciu  o  schemat  budowy  rozdzielacza  dwudrożnego,  wyjaśnij  zasadę  działania 

zaworów kierunkowych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 3. Zawór kierunkowy [7, s. 18] 

1 – otwór przelotowy, 2 – zamknięty otwór wylotu, 3 – głowica, 4 – tarcza przesłonowa. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową, działaniem i obsługą ciągu transportu pneumatycznego, 
2)  przeanalizować schemat ciągu transportu pneumatycznego, 
3)  wskazać  najkrótszą  drogę  przebiegu  mąki  z  cysterny  samochodowej  do  dzieży 

w ciastowni, 

4)  wskazać miejsca występowania zaworów kierunkowych (rozdzielaczy), 
5)  przeanalizować schemat budowy zaworu dwudrożnego, 
6)  omówić działanie zaworu dwudrożnego, 
7)  w  oparciu  o  działanie  rozdzielacza  dwudrożnego,  wyjaśnij  zasadę  działania  zaworów 

kierunkowych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

wykład informacyjny, 

– 

pokaz z instruktażem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Środki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny nt. „Transport pneumatyczny mąki”, 

 

schemat ciągu transportu pneumatycznego, 

 

schemat budowy zaworu dwudrożnego (dwukierunkowego), 

 

model zaworu dwudrożnego, 

 
Ćwiczenie 4 

Narysuj  schemat  budowy  silosu  magazynowego  na  mąkę.  Wyjaśnij  działanie 

poszczególnych  elementów  budowy  silosu.  Oceń  wpływ  konstrukcji  wybieraka  ślimakowego 
na prawidłową pracę silosu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Rysunek do ćwiczenia 4. Schemat wybierania mąki ze zbiornika przy użyciu wybieraka ślimakowego [1, s. 

131] 

a) o zmiennym skoku i zmiennej średnicy zwojów, b) o stałym skoku i stałej średnicy zwojów 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa  i higieny  pracy. 
Nauczyciel 

powinien 

zaplanować, 

czy 

uczniowie 

pracują 

samodzielnie, 

czy  

w grupach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową silosu, jego poszczególnymi elementami, 
2)  narysować  uproszczony  schemat  budowy  silosu  zaznaczając  jego  poszczególne elementy 

budowy, 

3)  określić działanie poszczególnych elementów budowy silosu, 
4)  przeanalizować budowę i działanie wybieraka ślimakowego, 
5)  dokonać analizy pracy wybieraka w zależności od różnic związanych z jego konstrukcją, 
6)  zapisać i zaprezentować rozwiązanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka, 

– 

ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

 

schemat budowy silosu na mąkę, 

 

model silosu na mąkę, 

 

schemat przenośnika ślimakowego, 

 

plansze/foliogramy przedstawiające konstrukcję i pracę wybieraka ślimakowego, 

 

zeszyt, przybory do rysowania i pisania. 

 
Ćwiczenie 5 

Zidentyfikuj elementy ciągu mącznego przedstawionego na schemacie. 

 

Rysunek do ćwiczenia 5. Schemat ciągu mącznego w małym zakładzie piekarskim. [7, s. 132] 

 

..... – przesiewacz, 
..... – waga pomostowa zegarowa, 
..... – silnik elektryczny, 
..... – wsporniki wspierające silosy, 
..... – rękaw, przez który zsypuje się mąkę, 
..... – przenośnik ślimakowy (poziomy), 
..... – podnośnik czerpakowy, 
..... – bateria silosów mącznych, 
..... – przenośnik ślimakowy, 
..... – wzierniki umożliwiające kontrolę stopnia napełnienia silosów, 
..... – boczny spust, 
..... – przenośnik ślimakowy, 
..... – kład ważąco-dozujący, 
..... – dźwignia otwierająca zbiornik wagi, 
..... – dzieża. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z działaniem ciągu mącznego, 
2)  przeanalizować schemat ciągu mącznego, 
3)  opisać jego zasadę działania, 
4)  dopasować  nazwy  poszczególnych  elementów  ciągu  transportu  pneumatycznego  do  cyfr 

oznaczonych  na  schemacie  (od  1  do  15),  dopisując  odpowiednie  cyfry  przy  danym 
elemencie, 

5)  wskazać  różnice  między  ciągiem  transportu  pneumatycznego, a  ciągiem  mącznym  często 

stosowanym w małej piekarni (przedstawionym na schemacie), 

6)  zaprezentować rozwiązanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

instruktaż z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schemat ciągu mącznego, 

 

schemat ciągu transportu pneumatycznego, 

 

zeszyt, przybory do pisania.

 

 
 
Ćwiczenie 6 

Porównaj  i  oceń  zalety  i  wady  dostawy  i  magazynowania  mąki  w  opakowaniu  

i luzem. 
 

Tabela do ćwiczenia 6. Magazynowanie mąki [opracowanie własne] 

cechy 
 

sposób dostawy 
 

zalety 

wady 

mąka w opakowaniu 
(workach) 

..................... 

..................... 

mąka luzem  

..................... 

...................... 

 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel 

powinien 

zaplanować, 

czy 

uczniowie 

pracują 

samodzielnie, 

czy  

w grupach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem dostawy i magazynowania mąki w workach i luzem, 
2)  porównać dostawę i magazynowanie mąki w workach i luzem, 
3)  wskazać zalety i wady poszczególnych rodzajów dostawy i magazynowania mąki, 
4)  wypełnić tabelkę, 
5)  zaprezentować pracę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

wykład informacyjny, 

– 

instruktaż wstępny, 

– 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

filmy  dydaktyczne  nt.  „Dostawa  i  magazynowanie  mąki  w  opakowaniu”,  „Transport 
pneumatyczny mąki”, 

 

foliogramy/plansze  przedstawiające  sposób  magazynowania  mąki  w  opakowaniu  oraz 
silosach, 

 

zeszyt, przybory do pisania.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.2.  Maszyny i urządzenia magazynowe 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zaproponuj  wyposażenie  magazynu  podłogowego  w  rzemieślniczym  zakładzie 

piekarskim. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa  i higieny  pracy. 
Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przyjąć założenia, jakie musi spełniać magazyn, 
2)  zapoznać się z rodzajami oraz przeznaczeniem maszyn i urządzeń magazynowych, 
3)  dobrać odpowiednie wyposażenie magazynowe, 
4)  uzasadnić swój wybór, 
5)  zapisać i zaprezentować rozwiązanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

– 

pogadanka, 

– 

ćwiczenia, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

katalogi maszyn i urządzeń magazynowych, 

 

zeszyt, przybory do pisania.

 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj charakterystyki przesiewaczy. 

 

małe gabaryty, 

 

łatwa obsługa, 

 

konieczność opróżniania sita z zanieczyszczeń, 

 

praca ciągła, 

 

praca okresowa, 

 

oddzielanie zanieczyszczeń i usuwanie ich oddzielnym wylotem, 

 

obudowa zaopatrzona w kółka, 
 
 
 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Tabela do ćwiczenia 2. Charakterystyka przesiewaczy [opracowanie własne] 

Przesiewacz odśrodkowy 

Przesiewacz bębnowy 

  ..................... 

  .......... 

  .. 

 

  .................... 

  ...... 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa i  higieny pracy. 
Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową i działaniem przesiewaczy: odśrodkowego i bębnowego, 
2)  znać sposób obsługi poszczególnych przesiewaczy, 
3)  przeanalizować podane opisy dotyczące przesiewaczy, 
4)  dopasować opisy do danych typów przesiewaczy (uzupełniając tabelkę), 
5)  wpisać do tabelki inne cechy przesiewaczy (nie wymienione w opisie), 
6)  wskazać różnice między przesiewaczami, 
7)  zaprezentować rozwiązanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny dotyczący przesiewaczy, 

 

foliogramy/plansze  przedstawiające  schematy  budowy  przesiewacza  odśrodkowego  
i bębnowego, 

 

modele przesiewaczy, 

 

dokumentacje techniczne przesiewaczy, 

 

zeszyt, przybory do pisania.

 

 

Ćwiczenie

 3 

Dobierz odpowiednią wagę do zważenia: 

a)  surowców w magazynie np. worki z mąką, cukrem, 
b)  surowców w niewielkich ilościach, 
c)  przy sprawdzaniu ciężaru kęsów ciasta, 
d)  większej ilości surowców i półproduktów w toku produkcji (np. dzieży z ciastem). 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową, działaniem i przeznaczeniem wag, 
2)  zaproponować 

wagę, 

przy 

pomocy 

której 

można  dokonać  pomiaru  masy  

w poszczególnych przypadkach, 

3)  odpowiedz uzasadnić, 
4)  zapisać i zaprezentować rozwiązanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny dotyczący wag, 

 

foliogramy/plansze przedstawiające schematy budowy wag, 

 

dokumentacje techniczne wag, 

 

zeszyt, przybory do pisania.

 

 
Ćwiczenie

 4 

Odczytaj wartość wilgotności powietrza posługując się psychrometrem aspiracyjnym. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową i działaniem psychrometru aspiracyjnego, 
2)  odczytać wskazania temperatury na termometrze suchym i mokrym, 
3)  nanieść odpowiednie wartości temperatur na nomogram, 
4)  wyznaczyć na nomogramie wartość wilgotności względnej, 
5)  zapisać i zaprezentować rozwiązanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

wykład informacyjny, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

psychrometr aspiracyjny, 

 

instrukcja  postępowania  przy  odczycie  wartości  wilgotności  za  pomocą  psychrometru 
aspiracyjnego, 

 

nomogram, 

 

zeszyt, przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Użytkowanie  maszyn  

i urządzeń magazynowych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1–9, 11–14, 16, 17, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 10, 15, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3. c, 4. d, 5. b, 6. b, 7. b, 8. c, 9. d, 10. c, 11. a, 
12. d, 13. c, 14. b, 15. d, 16. d, 17. a, 18. a, 19. b, 20. c. 

 

Plan testu 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wskazać optymalne wartości 
temperatury i ciśnienia panujące  
w magazynie 

2. 

Dobrać przenośnik stosowany do 
przemieszczania mąki w opakowaniu, w 
piekarni 

3.   Wskazać nośność wózka dwukołowego 

4. 

Określić wymagania stawiane 
operatorom wózka widłowego 
jezdnego 

5. 

Zastosować zasady bezpieczeństwa 
związane z eksploatacją wózków 

6.  Określić przeznaczenie mąkowozu  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

7. 

Wskazać główne elementy budowy 
silosu 

8. 

Określić cel stosowania filtru  
w silosie 

9. 

Wskazać sposoby eliminowania 
powstawania zwisów mąki w silosie 

10. 

Wyjaśnić działanie ciągu transportu 
pneumatycznego 

PP 

11. 

Oceniać działanie transportu 
pneumatycznego 

12. 

Wyjaśnić zasadę działania przesiewacza 
bębnowego 

13. 

Oceniać działanie przesiewacza 
odśrodkowego 

14.  Wyjaśnić znaczenie znaku CЄ. 

15. 

Ustalić masę odważnika potrzebną do 
odważenia danej masy na wadze 
dziesiętnej 

PP 

16.  Wskazać zasadę prawidłowego ważenia 

17.  Zdefiniować pojęcie netto. 

18. 

Dobrać urządzenie do wartości 
wskazania 

PP 

19. 

Wyjaśnić zasadę działania termometru 
rozszerzalnościowego cieczowego 

PP 

20. 

Rozpoznać urządzenie kontrolno- 
-pomiarowe na podstawie głównego 
elementu jego budowy 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z  co  najmniej  dwutygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, motywuj uczniów do rozwiązywania zadań). 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź testy i dokonaj zbiorczego zestawienia wyników. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

10.  Przeprowadź  analizę  ilościową  i  jakościową  zadań  (m.in.  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności). 

11.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych uczniów. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań wyboru czterokrotnego (tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa). 
5.  Test  składa  się  z  pytań  o  różnym  stopniu trudności:  pytania  10,  15, 18, 19 są z poziomu 

ponadpodstawowego, pozostałe z poziomu podstawowego. 

6.  Odpowiedzi  udzielaj  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Prawidłową  odpowiedź  zakreśl 

„X”. 

7.  W przypadku pomyłki dotyczącej wyboru odpowiedzi poprzednio zaznaczoną odpowiedź 

zakreśl „kółkiem” i zaznacz ponownie „X” właściwą odpowiedź. 

8.  Przestrzegaj podanej przez nauczyciela normy czasowej (40 min). 
9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Porozumiewanie  się  z  innymi  uczniami  lub  korzystanie  ze  „środków  pomocy”  wiąże  się  

z otrzymaniem oceny niedostatecznej. 

11.  Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące testu spytaj nauczyciela. 
12.  Po skończonej pracy test wraz z kartą odpowiedzi oddaj nauczycielowi. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

 
 
ZESTAW  ZADAŃ  TESTOWYCH 

 
1.  Optymalne warunki w pomieszczeniach magazynowych to 

a)  temperatura 0 – 10˚C, wilgotność do 75%. 
b)  temperatura 10 – 15˚C, wilgotność do 45%. 
c)  temperatura 15 – 18˚C, wilgotność do 75%. 
d)  temperatura 18 – 23˚C, wilgotność do 65%. 
 

2.  Do  przemieszczania  worków  z  mąką  w  kierunku  poziomym,  w  piekarni  można 

zastosować przenośnik 
a)  zgarniakowy. 
b)  taśmowy. 
c)  szczebelkowy. 
d)  ślimakowy. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

3.  Nośność wózka dwukołowego wynosi 

a)  20kg. 
b)  45kg. 
c)  75kg. 
d)  90kg. 
 

4.  Wózki widłowe jezdne może obsługiwać osoba, która 

a)  przeczytała DTR dla wózka. 
b)  zna budowę i działanie wózka. 
c)  ma ukończone 17 lat. 
d)  ma uprawnienia operatora obsługi wózka. 
 

5.  Przedmioty przewożone na wózkach 

a)  mogą wystawać za obrzeże wózka w granicach 30cm. 
b)  nie mogą przysłaniać widoczności pracownika obsługującego wózek. 
c)  muszą być przewożone pojedynczo. 
d)  należy zawsze przypinać je specjalnymi linkami. 
 

6.  Mąkowóz służy do 

a)  magazynowania mąki. 
b)  transportu mąki. 
c)  ogrzewania mąki. 
d)  oczyszczania mąki. 
 

7.  W skład silosu wchodzą 

a)  mąkowóz, zawór wielodrożny, filtr. 
b)  wybierak, filtr, wskaźnik poziomu mąki. 
c)  cyklon, filtr, przesiewacz. 
d)  przesiewacz, przewody rurowe, wybierak. 
 

8.  Filtr w silosie umożliwia oddzielenie mąki od 

a)  zanieczyszczeń mechanicznych. 
b)  zanieczyszczeń ferromagnetycznych. 
c)  sprężonego powietrza. 

d) 

wilgotnego powietrza

 

9.  Zwisy mąki w silosie można eliminować przez 

a)  stosowanie urządzenia przyśpieszającego prędkość mąki na wlocie do silosu. 
b)  magazynowanie mąki o wilgotności powyżej 16%. 
c)  wytwarzanie  specjalnych  chropowatych  powierzchni  na  wewnętrznych  ściankach 

silosu. 

d)  areację denną. 
 

10.  Do zbiornika wagi dozującej mąka pobierana jest z 

a)  dozatora. 
b)  zaworu wielodrożnego. 
c)  silosu. 
d)  worka. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

11.  Wadą transportu pneumatycznego jest 

a)  koszt instalacji ciągu pneumatycznego. 
b)  zmniejszenie powierzchni magazynowej. 
c)  połączenie ciągu mąki z młyna do piekarni. 
d)  cotygodniowe czyszczenie instalacji ciągu pneumatycznego. 
 

12.  W przesiewaczu bębnowym zanieczyszczenia oddzielone od mąki 

a)  pozostają na sicie 
b)  gromadzone są w specjalnym zbiorniku. 
c)  transportowane są przenośnikiem zgarniakowym do wylotu. 
d)  usuwanie są oddzielnym wylotem. 
 

13.  Zaletą przesiewacza odśrodkowego jest 

a)  wmontowana magneśnicą. 
b)  małe pylenie mąki. 
c)  korpus na kółkach. 
d)  ręczne oczyszczanie sita z zanieczyszczeń. 
 

14.  Znak CЄ na produkcie oznacza 

a)  legalizację. 
b)  świadectwo zgodności. 
c)  bezpieczeństwo ekologiczne. 
d)  zdatność do utylizacji. 
 

15.  Do odważania mąki o masie 20kg na wadze dziesiętnej należy użyć odważnika 

a)  0.2 kg. 
b)  20 kg. 
c)  10 kg. 
d)  2 kg. 
 

16.  Waga nie powinna być 

a)  zalegalizowana. 
b)  wytarowana. 
c)  wypoziomowana. 
d)  brudna. 
 

17.  Netto oznacza masę 

a)  towaru bez opakowania. 
b)  towaru z opakowaniem. 
c)  opakowania. 
d)  maszyny. 
 

18.  Urządzenie kontrolno-pomiarowe w magazynie wskazujące wartość 80% to 

a)  higrometr. 
b)  termometr. 
c)  czasomierz. 
d)  przepływomierz. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

19.  W termometrze rozszerzalnościowym wraz ze wzrostem temperatury 

a)  zmienia się kolor cieczy. 
b)  zwiększa się objętość cieczy. 
c)  zmniejsza się objętość cieczy. 
d)  zwiększa się ilość odparowanej cieczy. 
 

20.  Dwa termometry (mokry i suchy) wchodzą w skład 

a)  higrometru. 
b)  termohigrometru. 
c)  psychrometru. 
d)  wagi elektronicznej. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Użytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZADANIE  TYPU  PRÓBA  PRACY 

 

Test  praktyczny  typu  próba  pracy,  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej 
„Użytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych” 

 
Zadanie praktyczne 
 

Odważ 0,15kg mąki, używając wagi elektronicznej. 

 
Plan testu 
 

Nr  

czynności 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Zaplanować kolejność wykonywanych czynności do 
wykonywanego zadania 

Dobrać niezbędne surowce i materiały pomocnicze 
zgodnie z warunkami zadania 

Dobrać wyposażenie (urządzenie) zgodnie  
z warunkami zadania 

Zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami 
bhp 

PP 

Sprawdzić stan techniczny urządzenia zgodnie  
z dokumentacją techniczną 

PP 

Dobrać środki ochrony indywidualnej zgodnie  
z zasadami bhp 

Ustawić wagę na odpowiednim miejscu zgodnie  
z instrukcją obsługi 

Wypoziomować wagę zgodnie z instrukcją obsługi 

Podłączyć wagę do instalacji elektrycznej zgodnie  
z instrukcją obsługi 

10 

Włączyć wagę zgodnie z instrukcją obsługi 

PP 

11 

Ustawić na szalce wagi pojemnik zgodnie z instrukcją 
obsługi 

12 

Wytarować wagę zgodnie z instrukcją obsługi 

13 

Wsypać mąkę do wytarowanego pojemnika zgodnie  
z instrukcją obsługi 

14 

Odczytać wskazanie wagi zgodnie z instrukcją obsługi 

15 

Zdjąć z wagi pojemnik z surowcem zgodnie  
z instrukcją obsługi 

16 

Wyłączyć wagę zgodnie z instrukcją obsługi 

17 

Odłączyć wagę od zasilania zgodnie z instrukcją 
obsługi 

18 

Utrzymać ład i porządek 

19 

Zaprezentować i ocenić wykonane zadanie 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłowo  wykonaną  czynność  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  źle  wykonaną 

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 
Za uzyskanie:  13 punktów – dopuszczający 

15 punktów – dostateczny 
17 punktów – dobry 
19 punktów – bardzo dobry 
 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

 
1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego  z  wyprzedzeniem,  co 

najmniej jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami oceniania. 
4.  Omów z uczniami sposób wykonania ćwiczeń. 
5.  Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy. 
 

Karta obserwacji ucznia 

 

Obszar 

wymagań 

Sprawdzana czynność 

Kryterium wykonania 

Punktacja 

(0 lub 1) 

1. Zaplanowanie kolejności 
wykonywanych czynności 

Zapisał według kolejności 
następujące czynności: ustawienie 
wagi, wypoziomowanie wagi, 
podłączenie wagi do instalacji 
elektrycznej, 
włączenie wagi, 
ustawienie pojemnika, 
wytarowanie wagi, 
wsypanie surowca do 
wytarowanego pojemnika, 
odczytanie wskazania wagi, 
zdjęcie z wagi pojemnika  
z surowcem, 
wyłączenie wagi, 
odłączenie wagi od zasilania, 
oczyszczenie wagi 

 

2. Zaplanowanie niezbędnych 
surowców 

Zapisał: mąka 

 

Planowanie 

3. Zaplanowanie 
wyposażenia 

Zapisał: waga elektroniczna, 
pojemnik na odważany surowiec  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

4. Organizowanie stanowiska 
pracy 

Zgromadził potrzebny sprzęt 
i surowce do wykonania zadania 

 

5. Sprawdzenie stanu 
technicznego urządzenia 

Sprawdził sprawność wagi 

 

Organizowanie 
stanowiska 
pracy 

6. Dobranie środków 
ochrony indywidualnej 

Do wykonywania zadania ubrał 
się w fartuch ochronny, czepek 
zasłaniający włosy oraz buty 
ochronne 

 

7. Ustawienie wagi na 
odpowiednim miejscu 

Ustawił wagę na równym  
i stabilnym podłożu 

 

8. Wypoziomowanie wagi 

Wypoziomował wagę wg 
poziomniczki zamontowanej  
z tyłu w korpusie wagi lub pod 
szalką wagi, pokręcając nóżkami 
wagi tak, aby pęcherzyk 
powietrza umieszczony 
w poziomnicy znalazł się w jej 
centralnym położeniu 

 

9. Podłączenie wagi do 
instalacji elektrycznej 

Podłączył przewód zasilający 
wagę do gniazda instalacji 
elektrycznej 

 

10. Włączenie wagi 

Włączył  wagę,  przez  naciśnięcie 
przycisku ON/OFF 

 

11. Ustawienie pojemnika 

Ustawił na szalce wagi pojemnik, 
w którym będzie odważał mąkę 

 

12. Wytarowanie wagi 

Wytarował wagę,  naciskając 
przycisk TARE 

 

13. Wsypanie surowca do 
wytarowanego pojemnika 

Wsypał mąkę do wytarowanego 
pojemnika 

 

14. Odczytanie wskazania 
wagi 

Odczytał wskazanie wagi 

 

15. Zdjęcie z wagi pojemnika 
z surowcem 

Zdjął z wagi opakowanie  
z mąką 

 

16. Wyłączenie wagi 

Wyłączenie wagi, przez 
naciśnięcie przycisku ON/OFF 

 

17. Odłączenie wagi od 
zasilania 

Odłączył i zabezpieczył przewód 
zasilający 

 

Wykonanie 
zadania 

18. Oczyszczenie wagi 

Oczyścił wagę (z ewentualnie 
rozsypanej) mąki i umieścił ją  
w pojemniku na odpady 

 

Prezentowanie  
i ocena 
wykonanego 
zadania 

19. Prezentowanie i ocena 
wykonanego zadania 

Ocenił wykonywane czynności  
i wskazał ewentualne 
nieprawidłowości 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Materiały dla ucznia: 

  zadanie praktyczne do wykonania, 

  instrukcja obsługi wagi, 

  plan działania. 

 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Przeanalizuj treść zadania typu próba pracy. 
3.  W trakcie wykonywania zadań będziesz obserwowany przez nauczyciela. 
4.  Na wykonanie zadania masz 30 minut. 
5.  Pracuj samodzielnie. 
6.  Zapisz w przygotowanym miejscu w Planie działania następujące informacje: 

  kolejność wykonywanych czynności, 

  wykaz niezbędnych surowców i materiałów pomocniczych, 

  niezbędne wyposażenie (urządzenie). 

6.  Zorganizuj stanowisko pracy. 
7.  Sprawdź stan techniczny urządzenia. 
8.  Dobierz środki ochrony indywidualnej. 
9.  Wykonaj  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 

przeciwpożarowej. 

10.  Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy. 
11.  Zaprezentuj sposób i oceń jakość wykonanego zadania. 
 
 

Zadanie praktyczne dla ucznia 

 

Odważ 0,15kg mąki, używając wagi elektronicznej. 

 
 

W czasie wykonywania czynności będziesz obserwowany i oceniany. 

Będą oceniane następujące czynności: 

  przygotowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii, 

  sprawdzenie sprawności sprzętu, 

  wykonanie zadania zgodnie z zasadami bhp - odważenie surowca, 

  utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy, 

  zaprezentowanie wykonanego rozczynu żytniego nauczycielowi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Plan działania 

1.  Kolejność wykonywanych czynności: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

2.  Wykaz niezbędnych surowców i materiałów pomocniczych 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

3.  Wykaz niezbędnego wyposażenia: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7. LITERATURA 

 
1.  Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1998 
2.  Bożenko L.: Maszynoznawstwo. WSiP, Warszawa 1996 
3.  Dąbrowski A.: Podstawy techniki w przemyśle spożywczym. WSiP, Warszawa 1999 
4.  Giergielewicz  S.:  Wyposażenie  techniczne  w  przemyśle  ciastkarskim.  WSiP,  

Warszawa 1998 

5.  Poradnik  Piekarza.  Organizacja  pracy  piekarni,  podstawy  technologii,  normy,  porady  

i przepisy prawne. Handlowo-Usługowa Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, Warszawa 
1996 

6.  Reński A.: Aparatura i urządzenia techniczne w piekarstwie. WSiP, Warszawa 1987 
7.  Reński A.: Piekarstwo. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1995 
 
Literatura metodyczna 
Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. WSiP. Warszawa 2002 
Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Radom  1995,  Wydawnictwo 
Instytutu Technologii Eksploatacji